Banana je sadje, jagodičje ali zelenjava?

Večina ljudi zlahka prepozna razliko med sadjem, jagodičevjem in zelenjavo..

Vendar je razlikovanje med različnimi vrstami sadja manj jasno - in morda se sprašujete, kako so razvrščene banane..

V tem članku boste dobili odgovor na vprašanje, ali je banana sadje, jagodičje ali zelenjava..

Kakšna je razlika med sadjem in jagodami?

Sadje se uporablja za opis sladkih, mesnatih struktur cvetoče rastline, ki držijo seme..

Plod je reproduktivni organ takšnih rastlin, njegova glavna naloga pa je širjenje semen na nova območja, kjer lahko rastlina raste. Sadje lahko razdelimo v dve glavni kategoriji: mesnato ali suho (1).

Suho sadje je hrana, ki je običajno ne štejemo za sadje, na primer oreški, stročnice in kokos..

Po drugi strani pa smo navajeni mesnatega sadja - običajnega sadja, kot so jabolka, češnje in banane.

Mesnato sadje lahko nadalje razdelimo na preprosto sadje, več sadja in sestavljeno sadje. Jagode so podkategorija preprostih mesnatih sadežev (1).

Zato so vse jagode sadje, niso pa vse sadje jagode..

Plodovi so reproduktivni organi cvetoče rastline. Razdelimo jih lahko na več podkategorij, od katerih je ena jagodičevje..

Banane so botanično jagode

Presenetljivo je, da z botaničnega vidika banane veljajo za jagode..

Kategorija, pod katero spada sadje, je določena z delom rastline, ki se razvije v plod. Na primer, nekateri plodovi se razvijejo iz cvetov, ki vsebujejo en jajčnik, drugi pa iz cvetov, ki vsebujejo več jajčnikov (1).

Še več, sadna semena so obdana s tremi glavnimi strukturami:

  1. Exocarp: skorja ali zunanji del sadja.
  2. Mezokarp: celuloza ali srednji del sadja.
  3. Endokarp: Notranjost, ki pokriva seme ali seme.

Glavne značilnosti teh struktur prispevajo tudi k razvrščanju plodov (1).

Na primer, da se sadje šteje za jagodičje, se mora razviti iz enega jajčnika in ima običajno mehko eksokarpo in mesnat mezokarp. Endokarp mora biti tudi mehak in lahko vsebuje eno ali več semen (2).

Banane izpolnjujejo vse te zahteve. Razvijejo se iz rože, ki vsebuje en sam jajčnik, imajo mehko kožico in mesnato sredino. Poleg tega banane vsebujejo nekaj semen, ki jih marsikdo ne opazi, saj so majhne..

Banane se razvijejo iz enega samega cvetja jajčnika, imajo mehko in sladko sredino ter vsebujejo eno ali več semen. Zato se botanično ujemajo z jagodami..

Banane se ne štejejo za jagode

Mnogi so presenečeni, ko izvedo, da so banane uvrščene med jagode..

Večina ljudi misli na jagode kot na majhne plodove, ki jih lahko nabiramo iz rastlin, kot so jagode, maline in robide. Vendar botanično to sadje ne velja za jagodičevje..

To pa zato, ker se ne razvijejo iz cvetov z enim jajčnikom, temveč iz cvetov z več jajčniki. Zato jih pogosto najdemo v grozdih in jih uvrščamo med infruktresence (3).

Po drugi strani pa banane in drugo sadje, ki spada pod razvrstitev jagodičja, v svojem imenu redko vsebujejo besedo "jagodičje" in se običajno ne štejejo za jagode..

Zmeda se je začela, ko so ljudje začeli določeno sadje imenovati "jagodičevje" tisoče let, preden so botaniki prišli do natančne razvrstitve različnih vrst sadja..

Čeprav ta klasifikacija trenutno obstaja, se večina ljudi tega ne zaveda. Zmedo dodatno povečuje dejstvo, da se tudi botaniki včasih ne strinjajo glede natančne razvrstitve nekaterih sadežev (1, 4).

Zato se beseda "sadje" uporablja za opredelitev večine sadja, vključno z bananami, namesto imena podkategorije, pod katero spadajo..

Številni sadeži so bili uvrščeni med sadje tisoče let, preden so botaniki prišli do uradne klasifikacije. To je glavni razlog, da banane v svojem imenu ne vsebujejo besede "jagodičje" in se zato ne štejejo za take..

Drugo neverjetno sadje, ki je prav tako jagodičevje

Banane niso edino neverjetno sadje, ki spada v podkategorijo jagodičja.

Drugo nepričakovano sadje in zelenjava, ki se botanično šteje za jagodičje (2):

  • Paradižnik
  • Grozdje
  • Kivi
  • Avokado
  • Paprika
  • Jajčevec
  • Guava

Tako kot banane se tudi vse zgornje sadje in zelenjava razvije iz cvetov, ki vsebujejo en jajčnik, imajo mesnato sredino in vsebujejo eno ali več semen. Zaradi tega so botanično jagodičevje, kljub temu da jih redko štejejo za take..

Paradižnik, grozdje, kivi, avokado, paprika, jajčevci in guave so nekaj drugega sadja, ki botanično velja za jagodičevje. Vendar jih, tako kot banane, redko štejejo za jagode..

Povzemite

  • Jagode so podkategorija plodov cvetoče rastline, ki imajo sladke, mesnate, semenom podobne strukture.
  • Banane se razvijejo iz enega samega cvetja jajčnika in imajo mehko skorjo, mesnato sredino in majhna semena.
  • Kot taki izpolnjujejo vse botanične zahteve jagodičja in jih lahko štejemo za sadje in jagodičevje, ne pa tudi za zelenjavo.

Vam je bil članek v pomoč? Delite z drugimi!

Banana

Banane imajo antioksidativne, protivnetne, antibakterijske in antialergijske lastnosti. S pomočjo komponent banane (dopamin, serotonin, adrenalin in noradrenalin) zdravijo aterosklerozo, hipertenzijo, povečajo aktivnost jetrnih encimov, lajšajo konvulzije, majhni odmerki banane pa povečajo kakovost in količino sperme.

Glavna stvar je, da ne pretiravate z bananasto prehrano, da ne bi dosegli nasprotnega učinka in tudi ne bi povzročali težav s prekomerno težo in krčnimi žilami..

Koristi banane za zdravje

Sestava in vsebnost kalorij

Osnovne snovi (mg / 100 g):Sveže sladice brez lupine [7]Sveže rumeni trpotci [8]Pečeni rumeni trpotci [9]Ocvrti rumeni trpotci [10]
Voda74,9165,2055,8749.17
Ogljikovi hidrati22.8431,8941.3736.08
Sladkor12.2317.5121.333.63
Prebavne vlaknine2.061.72.23.5
Beljakovine1.091.301,521.5
Maščobe0,330,350,1611.81
Kalorije (Kcal)89122155309
Minerali
Kalij358487477482
Magnezij27.364158
Fosfor22.323744
Kalcijpet4.3.4.
Natrij1.3.2.2.
Železo0,260,550,280,67
Cink0,150,190,210,23
Vitamini
Vitamin C8.718.416.43.4
Vitamin PP0,6650,6720,6850,818
Vitamin B60,3670,2420,2100,264
Vitamin B20,0730,0760,1300,102
Vitamin A0,064
Vitamin B10,0310,0620,0900,047

Po preučitvi zgornjih tabel lahko ugotovimo, da sveža banana ni zelo maščoben, ampak zelo hranljiv in energetsko dragocen izdelek. Kar zadeva trpotce, ki pred uživanjem zahtevajo toplotno obdelavo, so bogate z istimi minerali in vitamini kot sladice. S peko takšnega sadja lahko ohranite njihove koristne snovi, toda cvrtje zmanjša količino vitaminov in jih naredi bolj mastne in hranljive..

Zdravilne lastnosti

Kljub temu, da je banana 75% vode, vsebuje veliko koristnih sestavin. Na primer, to tropsko sadje je zelo bogato s kalijem in tako telesu pomaga ohranjati zdravje srca in ledvic ter poveča osredotočenost in delovanje možganov. Znanstveniki trdijo, da zadostna količina tega minerala v telesu preprečuje nastanek ledvičnih kamnov, pomaga normalizirati krvni tlak in zmanjša tveganje za srčni napad za 27% [11]. Magnezij v kombinaciji z vitaminom C in B6 pozitivno vpliva tudi na delo srca..

Poleg tega je banana priporočljiva pri driski. Samo sadje ne bo rešilo težave, zagotovo pa bo pomagalo obnoviti raven kalija, ki se med razdraženim želodcem izpere iz telesa [12]. Banana vsebuje tudi prehranske vlaknine, ki podpirajo normalno delovanje črevesja in igrajo pomembno vlogo pri preprečevanju raka debelega črevesa in danke. Mimogrede, antioksidanti v banani lahko pomagajo zmanjšati škodo zaradi prostih radikalov, za katere znanstveniki menijo, da prispevajo k razvoju rakavih tumorjev..

Banana velja za učinkovito pomoč v boju proti razjedam, saj vsebuje snovi, ki se upirajo bakterijam, ki povzročajo to bolezen. Deluje tudi antacidno (zmanjšuje draženje sluznice, pomirja prebavni sistem) in obdaja želodčne stene.

Banane so zdrave v kateri koli starosti, vendar so še posebej pomembne v zgodnjem življenju. Torej, pire krompir iz tega tropskega sadja običajno postane skoraj prvi otrokov obrok po materinem mleku. Banana praviloma ne povzroča alergij in otrokovemu telesu zagotavlja koristne snovi. Poleg tega se po ugotovitvah britanskih znanstvenikov, če otroci vsak dan pojedo eno banano, tveganje za nastanek astme zmanjša za 34% [12].

Uživanje tega tropskega sadja koristi tudi očem. Kljub temu, da je korenje običajno povezano s pozitivnim učinkom na oči, banane zaradi prisotnosti vitamina A v svoji sestavi prispevajo tudi k boju proti makularni degeneraciji (poškodbe mrežnice in oslabljen osrednji vid)..

Banane vsebujejo ne prav velike količine kalcija, a vseeno pomaga krepiti kosti. Poleg tega nekateri neprebavljivi ogljikovi hidrati povečajo sposobnost telesa, da absorbira kalcij iz drugih virov..

Končno so banane pogosto in z dobrim razlogom povezane z izdelkom za športnike. Minerali in hitri ogljikovi hidrati nasičijo telo ter energizirajo in energizirajo za intenziven trening. Nekateri znanstveniki poleg tega verjamejo, da lahko banane pomagajo lajšati mišične krče in lajšati vneto grlo. Vendar ta učinek ni znanstveno dokazan..

Podobno ni dokazan učinek banan na človekovo razpoloženje. Antioksidant dopamin, pridobljen iz banane, ne vpliva na hormone, zato zaužitja ne bi smeli povezovati z izboljšanjem razpoloženja. In v primeru aminokisline triptofan, ki se v telesu spremeni v nevrotransmiter serotonin ("hormon dobre volje"), je njegova količina v banani tako nepomembna, da skoraj ne more vplivati ​​na razpoloženje.

V medicini

Čeprav se banane ne uporabljajo v farmacevtski industriji, imajo nedvomno zdravilne lastnosti, ki se pogosto uporabljajo v tradicionalni medicini. V tropskih državah, kjer banana velja za eno glavnih sestavin vsakodnevne prehrane, se za zdravljenje različnih bolezni ne uporablja samo celuloza sadja, temveč tudi preostala rastlina (korenine, listi, cvetovi, sadna lupina). Na primer, verjamejo, da infuzija cvetov pomaga pri diabetesu, razjedah in bronhitisu, korenine - pri boleznih želodca, dizenterije in listov - pri kožnih ranah in opeklinah [13]. Na našem območju je uporaba banan v zdravilne namene v glavnem omejena na uporabo sadja in njegove lupine..

Pijače in poparki

V primeru bronhitisa je v kombinaciji z zdravljenjem z zdravili priporočljivo piti medeno-bananin napitek. Za pripravo olupite in pretlačite 3 zrele banane, jih prelijte s 400 ml vrele vode in pustite, da se mešanica kuha približno 30 minut. Ohlajenemu izdelku dodajte 2 žlici medu in 5 dni pijte pol kozarca 4-krat na dan.

Napitek iz čokoladne banane vam lahko pomaga, da se znebite vnetega grla. Zmečkati morate 1 zrelo banano in ji dodati 1 žlico kakava v prahu. Nato dobljeno zmes raztopite v 1 kozarcu kuhanega mleka. Zdravilo jemljite pred spanjem 5 dni.

Za boj proti suhemu kašlju priporočamo, da zamesite eno zrelo banano, dodajte 100 ml pomarančnega soka, 200 ml vrele vode, 1 žlico medu in cimeta po svojem okusu. Izdelek uporabljajte 5-7 dni. In če skuhate celo banano z lupino, kot je čaj, in dodate malo cimeta, potem se bo pojavilo zdravilo za nespečnost..

Tradicionalni zdravilci trdijo, da lahko 1 pretlačena banana v kozarcu mleka pomaga telesu obvladovati blage alergijske reakcije. Pijačo je treba uživati ​​2-3 krat na dan. In če tej mešanici dodate malo medu, potem dobite dobro zdravilo za mačka..

Končno velja, da je bananin kvass pomočnik telesa v primeru aritmij. Za njegovo pripravo damo 2 skodelici sesekljane bananine lupine v gazo in vlijemo 3 litre vrele vode. Nato dodajte 1 žlico kisle smetane, kozarec sladkorja in pustite 12 dni. Na površini tekočine lahko nastane tanka plast plesni, ki jo je treba takoj odstraniti. Po 12 dneh lahko 1 liter kvasa vlijemo in filtriramo skozi gazo, v preostalo pa dodamo 1 liter vode in tretjino kozarca sladkorja, ki ostane še nekaj dni, da se napolni. Kvas morate piti po pol kozarca 2-krat na dan pred jedjo.

Kot nanašanje se uporabljajo bananine lupine, redkeje bananina celuloza. Notranja stran kože deluje kot naravni antiseptik in zahvaljujoč čreslovinam in vosku lahko pomaga ustaviti krvavitev. Poleg tega olja v njegovi sestavi pomagajo lajšati bolečino in srbenje. Tako lahko lupino ali kašo, skrbno postrgano z nje z nožem, uporabimo za praske, odrgnine, žulje, modrice, opekline in pike žuželk. Priljubljeni recepti predlagajo tudi redno nanašanje bananin olupkov na bradavice. Rezultat mora biti viden v 3-4 tednih.

V orientalski medicini

V vzhodni praksi banana velja za zdrav izdelek in se uporablja za različne namene. Posebno pozornost namenjamo zrelosti plodov, ker to močno vpliva na njegove zdravilne lastnosti. Na primer, z dozorevanjem se v banani pojavi protein, ki sodeluje pri preprečevanju razvoja rakavih tumorjev. Nasprotno pa nezrele banane vsebujejo odporen škrob (prehranske vlaknine), za katerega indijski zdravniki menijo, da lahko izboljša diabetes..

Vzhodna medicina meni, da je banana tudi učinkovit način za odmašitev krvnih žil. To sadje vsebuje fitosterole, ki pomagajo zniževati raven holesterola. Po enem od receptov 50 g pretlačene banane prelijte s skodelico čaja in dodajte 2 žlički medu. To zdravilo je treba piti zjutraj in zvečer..

Poleg tega v vzhodni praksi ni običajno kombinirati banane z mlekom, kot to pogosto počnejo na Zahodu. Menijo, da takšna spojina negativno vpliva na proces prebave, lahko izzove alergije in lahko povzroči, na videz popolnoma nepovezane, kašelj in izcedek iz nosu [14]..

V znanstvenih raziskavah

Ker ima banana številne koristne lastnosti in je glavni del prehrane v mnogih tropskih državah, je že dolgo predmet znanstvenih raziskav. Znanstveniki iščejo načine, kako narediti to sadje bolj odporno na različne bolezni, pa tudi preučujejo njegov potencial kot zdravilo..

Na primer, nedavno je bil uspešno zaključen 10-letni humanitarni projekt skupine avstralskih raziskovalcev, katerega cilj je bil izvabiti banane, bogate s provitaminom A. slep zaradi pomanjkanja tega vitamina v telesu. Zdaj bo težava delno rešena zahvaljujoč prihodnjim letinam "zlatih" banan [15]. Vzporedno s tem v ZDA preučujejo mehanizme proizvodnje karotenoidov v bananah [16].

Tudi v ZDA skupina znanstvenikov iz različnih držav dela na preiskavi spojine, ki jo najdemo v banani - beljakovine lektin (BanLec). Ugotovljeno je bilo, da lahko ta beljakovina postane osnova za zdravila proti virusnim boleznim (gripa, hepatitis C, HIV itd.). Prvi poskusi so pokazali, da virusom preprečuje vstop v telesne celice, hkrati pa povzroča neželene učinke v obliki draženja in vnetja. BanLec je bil nekoliko "izboljšan" s strani znanstvenikov, zato ga bodo postopoma preizkušali na živalih in nato na ljudeh. [17].

Poleg tega britanski znanstveniki delajo na ustvarjanju zdravil, ki bodo uporabljala vlaknine iz banane in brokolija. To zdravilo je namenjeno zdravljenju bolnikov s Crohnovo boleznijo (vnetna bolezen prebavil) [18].

V dietetiki

Nutricionisti banano priporočajo pri vnetnih boleznih dvanajstnika, želodca in ustne votline. Vključen je v prehransko hrano pri boleznih trebušne slinavke, pa tudi pri nekaterih boleznih jeter in ledvic..

Glede prehrane, namenjene hujšanju, je na tem področju odnos do banan dvoumen. Nekateri verjamejo, da je to sadje preveč kalorično in ga v nobenem primeru ne bi smeli vključiti v prehrano hujšanja. Drugi, nasprotno, trdijo, da banana, čeprav ima veliko kalorij, ne vsebuje maščob, zato jo lahko in bi jo morali uživati, vendar zmerno..

Vsekakor je med dieto zaželeno jesti nezrele banane, ki vsebujejo škrob, ki še ni imel časa, da bi se spremenil v sladkor. Glikemični indeks takšnega sadja je le 30 enot, medtem ko ima zrela banana približno 50. Tako bo nezrelo sadje prebavljivo dlje, izognilo se bo močnemu skoku sladkorja in bo prineslo daljšo nasičenost..

Pri kuhanju

V nekaterih tropskih državah, kjer je banana osnova prehrane, je ne uživajo samo surovo ali v sladicah, temveč tudi kuhano, ocvrto in pečeno na premogu. Običajno iz trpotcev pripravimo priloge. Afričani jih dodajajo žitaricam, omletam in celo juham, na Kitajskem pa banane najdemo v zelenjavni solati. Banane se uporabljajo za pripravo omak, iz njih so narejene enolončnice, čips, moka in kečap.

Mimogrede, banana lahko pride prav tudi med kuhanjem mesa. Da bi bile bolj mehke in nežne, izkušene gospodinje v ponev dodajo bananine olupke.

Ko gre za kombiniranje banane z drugo hrano, se dobro ujema s sladkim sadjem in oreščki. Nekateri nutricionisti v mešanju banane z mlečnimi izdelki ne vidijo ničesar pobudenega, drugi pa menijo, da je tak tandem nesprejemljiv. Najbolje je, da med obroki pojeste banano, ločeno od drugih obrokov..

Banana se uporablja za pripravo najrazličnejših pijač, od svežih sokov, napitkov in koktajlov do čaja, kave, piva in gina. Za nas bolj tradicionalni sokovi in ​​smutiji je priporočljivo piti vsak dan med obroki ali po vadbi. Nutricionisti in trenerji Victoria's Secreta svetujejo pripravo zelenega soka iz banane, dveh hrušk, stebla zelene, peščice špinače, limone in medu.

Ljubitelji kave lahko dodajo bananin sirup svoji pijači, lahko pa tudi eksperimentirajo s svežim sadjem. Torej, morate ohladiti 350 ml močne kave, dodati 100 g sladoleda, 1 banano, ščepec cimeta, malo naribane čokolade in vse pretlačiti v mešalniku. Nato v kozarec damo zdrobljen led in natočimo pijačo.

Banana se uporablja tudi v alkoholnih pijačah. Na primer v Ugandi se iz njega pripravlja nacionalna pijača waragi (domači gin). Običajno waragi pijejo iz sodov skozi posebne dolge slamice..

Banano lahko uporabimo tudi za pripravo sladkega koktajla na osnovi vina. Če želite to narediti, vzemite 1 banano, 2 limeti, 100 g čokoladnega sladoleda, 1 žlico sladkorja v prahu v kozarec belega muškatnega oreha in dodajte led po mešanju.

V kozmetologiji

Številne študije kažejo, da je banana koristna ne samo za zdravje notranjih organov in sistemov, ampak tudi učinkovita, če jo uporabljamo zunaj. To sadje se aktivno uporablja pri razvoju kozmetike za nego kože in las. Svetovni kozmetični velikani vsako leto kupijo tone banan za izdelavo različnih krem, mask, losjonov itd..

Banana naj bi pomagala vlažiti kožo, pomagala odpraviti gube in prispevala k boju proti aknam. Recept za vlažilno masko je preprost: polovico zrele pretlačene banane zmešajte z 1 žlico jogurta in 1 žlico olja vitamina E. Nanesite na čist obraz in po 30 minutah sperite. Da bi bila koža bolj elastična in elastična, morate zmešati celulozo, izrezano iz bananine lupine, in 1 rumenjak. To masko hranimo 5 minut in nato speremo. Za zdravljenje aken prizadeto območje preprosto podrgnite z notranjo stranjo lupine in po nekaj minutah sperite z vodo.

Pri negi las ima banana hranilni, vlažilni in krepilni učinek. Da bi dosegli učinek in se izognili težavam, morate upoštevati naslednja priporočila:

  • banane ne gnetemo z vilicami, temveč stepamo z mešalnikom, dokler ne dobimo homogene mase, sicer se grudice ne bodo dobro izprale;
  • preden masko sperete z vodo, nanesite na lase in sperite s šamponom, sicer lahko lasje ostanejo lepljivi;
  • maske ne držite na laseh dlje kot 20–30 minut (ne pustite, da se posuši).

Za recepte morate le pripraviti surovo jajce s 4 žlicami pretlačene banane. Za doseganje vlažilnega učinka zmešajte 3 žlice pireja iz banane in avokada, surovo jajce in 2 žlici nerafiniranega oljčnega olja. V boju proti izpadanju las je priporočljivo kombinirati 4 žlice bananinega pireja z 1 žlico morske soli in dodati malo oljčnega olja za tanjšo konsistenco. Ta maska ​​se vtre v korenine, ne da bi se nanašala na celotno dolžino las..

Nekonvencionalna uporaba

Sama plod banan se običajno uporablja povsem tradicionalno, čeprav se včasih bananin olupki uporabljajo namesto usnjenega laka za čevlje ali kot kozmetika, vendar se listi banane uporabljajo veliko širše..

Prvič, uporabljajo se kot okras med različnimi budističnimi obredi in rituali. V Indiji služijo tudi kot krožniki za tradicionalne jedi. Drugič, iz bananin listov se izdelujejo nekakšni dežniki, pa tudi nekakšen ovojni papir za hrano. Tretjič, goji se celo posebna vrsta rastlin - tekstilna banana. Iz njegovega močnega lažnega debla listov se izdelujejo ribiške mreže, morske vrvi in ​​splavi. Na koncu se v delih Indije še vedno uporabljajo bananine liste namesto toaletnega papirja..

Nevarne lastnosti banane in kontraindikacije

Tako kot kateri koli drugi živilski izdelek tudi v splošnem pozitiven učinek na telo lahko tudi banana povzroči nasprotni učinek. To ne pomeni, da ga je treba popolnoma izključiti iz prehrane, vendar je treba pod določenimi pogoji omejiti uživanje tega sadja..

  • Banana aktivno odstranjuje tekočino iz telesa, zaradi česar pride do zgoščevanja krvi in ​​zmanjšanja njenega pretoka v organe in dele telesa. Zato se ljudje, ki trpijo zaradi krčnih žil, moški, ki imajo težave z erekcijo, in bolniki s tromboflebitisom ne smejo zanositi z uživanjem banan..
  • Jemanje zaviralcev adrenergičnih receptorjev beta za srčne bolezni znatno poveča raven kalija v telesu, zato ne bi smeli uživati ​​velikih količin banan, bogatih s tem mineralom, zlasti z nezdravo ledvico.
  • Banane v velikih količinah niso priporočljive za sindrom razdražljivega črevesja, saj lahko povzročijo napihnjenost.
  • Nenadzorovano uživanje banan je kontraindicirano pri debelih ljudeh.
  • Ljudje s sladkorno boleznijo morajo biti previdni pri izbiri banan. Najbolje je jesti rahlo nezrelo sadje, saj se zreli kompleksni ogljikovi hidrati, ki jih vsebujejo (škrob in vlaknine), spremenijo v ogljikove hidrate z visokim glikemičnim indeksom..

Na tej ilustraciji smo zbrali najpomembnejše točke o koristih in možnih nevarnostih banane in zelo vam bomo hvaležni, če boste sliko delili na družbenih omrežjih s povezavo do naše strani:

Zanimiva dejstva

Ozemlja, na katerih rastejo banane, se nahajajo v istem podnebnem pasu, obkrožajo celotno zemljo in so dobila igrivo ime "bananin pas". V mnogih od teh držav banana po pomembnosti ni slabša od našega kruha, vendar Uganda in Burundi veljata za vodilni pri uživanju tega sadja, kjer po statističnih podatkih vsak človek na leto poje približno 200 kg..

Toda na Filipinih banan ne jedo samo, ampak z njimi tudi dobro zaslužijo. Sorta Gokusen je bila vzrejena tako, da je od 100 drugih sort vzel najboljšo, zato je to sadje bolj aromatično in bolj sladko od drugih. Goji se na nadmorski višini 500 m na ekološko čisti zemlji. En sadež tehta približno 200 g in stane 6 dolarjev.

Prebivalci tropskih držav, ki so tisoče let gojili in uživali banane, si niso mogli pomagati, da bi podobo tega sadeža uvedli v svojo kulturo in jezik. Na primer, če pri nas, ko gre vse dobro, rečejo "kot po maslu", potem v Indiji rečejo "gre kot bananina kožica". Veliko je tudi afriških pregovorov, v katerih se na primer banana ali njeni listi primerjajo z osebo: "tudi stari bananin list je bil nekoč mlad in zelen" ali "ženska, ki je rodila otroka, je kot bananina drevesa, ki se je zlomila pod težo svojih plodov".

Če je bila v tropskih državah z banano že dolgo naklonjena, potem o Evropi tega ni mogoče reči. Na primer v Nemčiji v 30-ih. V dvajsetem stoletju so eksotično sadje označili kot "nepatriotsko". Gre za to, da je bil denar, uporabljen za uvoz banan, usmerjen v druge potrebe. Da bi to skrili, so bili zdravniki po vsej državi prisiljeni upoštevati ukaze in govoriti o strašni nevarnosti banane. In na prodajalnah sadja so bili plakati "Patrioti jedo nemška jabolka".

Dandanes se banane aktivno prodajajo po vsem svetu, tržniki pa se ne naveličajo novih načinov za povečanje prodaje. Tako lahko v enem od ameriških supermarketov kupite prezrele banane s priloženim receptom za bananin kruh. In v Koreji so pripravili paket, ki vsebuje sedem banan z različno stopnjo zrelosti (od še vedno zelenih do pripravljenih za uživanje). Ideja je, da sadje dozori postopoma in z nakupom takega kompleta stranka vsak dan prejme zrelo banano.

Banana najde svoj odraz v svetovni kulturi. Posvečeni so mu spomeniki (v ZDA, Avstraliji, Kanadi, Norveški), odpirajo se muzeji (v Avstraliji, ZDA, Nemčiji), 10. aprila pa ljudje praznujejo dan, posvečen temu sadežu. Poleg tega so prepevali pesmi o bananah (na primer »Nimamo banan« Louisa Prime ali »Zelene banane« Jakea Owena), o njih so pisali otroške pesmi, pogosto so jih upodabljali v tihožitjih. V zadnjem času so se pojavili umetniki, kot je Nizozemec Stefan Bruchet, ki sadje banan spremeni v prava umetniška dela..

Botanični opis

Banana je plod velike trajnice zelišč iz rodu banana (lat. Musa) iz družine banan (lat. Musaceae). Čeprav smo v vsakdanjem življenju in pri kuhanju banane navajeni misliti le na sadje, jih botaniki uvrščajo med jagode. Prav te nestandardne jagode spadajo med najpomembnejše pridelke na svetu, skupaj s pšenico, rižem, koruzo in krompirjem. Po statističnih podatkih ljudje po vsem svetu pojedo približno sto milijard banan na leto [1].

izvor imena

Kar zadeva znanstveni izraz Musa, obstajata dve različici njegovega izvora. Po prvem je bila izposojena iz arabskega jezika, v katerem beseda mauz (arabsko: موز) pomeni banana. Po drugi različici je bilo latinsko ime dano v čast grškemu renesančnemu botaniku Antoniju Museu. Kar zadeva samo besedo "banana", se v večini sodobnih evropskih jezikov sliši enako. Verjetno so ga prvotno Portugalci ali Španci sprejeli iz zahodnoafriškega jezika Wolof, v katerem se izgovarja - banana [2].

Zgodovina

Številni raziskovalci izvora banane se strinjajo, da sta bila Malajsko otočje in Oceanija rojstni kraj tega sadeža. Znanstveniki verjamejo, da so tam ljudje začeli gojiti banane za prehrano ljudi v 5. tisočletju pred našim štetjem. In nekateri celo trdijo, da so banano gojili v Papui Novi Gvineji (Oceanija) že v 8. tisočletju pred našim štetjem. [3]

Do zdaj spori o obdobju pojava banan v Afriki ne ponehajo. Tako so nekateri raziskovalci prepričani, da banane na Madagaskarju gojijo približno 3 tisoč let. Vendar trdnejši dokazi kažejo, da so se ti plodovi na afriškem otoku pojavili šele v letih 400-600 po zaslugi azijskih kolonialistov. Približno istočasno so se banane razširile po Bližnjem vzhodu, na Kitajskem pa so se pojavile malo prej - okrog leta 200 po Kr., Čeprav so široko priljubljenost uspele pridobiti šele v 20. stoletju [4]..

Zahvaljujoč portugalskim mornarjem, ki so v Afriki odkrili sladko rumeno sadje, so se na Kanarskih otokih pojavili nasadi banan, od tam pa je to sadje odprlo pot v države Karibov, Srednje in Južne Amerike. Kar zadeva severnoameriško celino, so bili tam rumeni sadeži vključeni v prehrano lokalnih prebivalcev šele v drugi polovici 19. stoletja..

Ista usoda je doletela banano v Evropi. Do začetka viktorijanske dobe po bananah ni bilo veliko povpraševanja, čeprav so jih poznali že v starem svetu (po legendi je njihov odličen okus prizadel Aleksandra Velikega, ki jih je pripeljal iz Indije). Nov val zanimanja za banane se je pojavil v 19. stoletju v Hamburgu v Nemčiji, kamor so mornarje pripeljali to čezmorsko sadje in ga zajeli po Evropi. Francozom je bila nova dobrota še posebej všeč. Poleg tega je v Parizu banana postala sestavni simbol salonskega življenja..

Kar zadeva Rusijo, se je aktiven uvoz banan začel pri Nikiti Hruščovu. Seveda ni treba govoriti o široki dostopnosti teh sadežev, toda v velikih mestih so se občasno pojavili na policah. Vendar pa v 60-ih. odnosi ZSSR z enim od dveh glavnih dobaviteljev tropskega sadja, Kitajsko, so se poslabšali. In še eno državo dobaviteljico, Vietnam, je zajela vojna, zato se je uvoz banan praktično ustavil. V sedemdesetih letih. Leonid Brežnjev je vzpostavil uvoz sadja iz Afrike in Latinske Amerike.

Zanimivo je, da za razliko od našega časa, ko lahko rumeno sladko banano kupimo skoraj kjer koli na svetu, prej sladke sorte tega tropskega sadja ni bilo mogoče uživati ​​povsod. Ne v vseh državah, kjer so gojili banane, so bile primerne za uživanje surovih. In okus bi bil lahko opazno drugačen.

Vendar je v 19. stoletju srečno naključje pomagalo širiti sadje sladkih banan po vsem svetu. V začetku stoletja je francoski botanik in kemik Jean-Francois Pouillat z Martinika na Jamajko pripeljal vrsto banan, ki so jih kasneje poimenovali Gros Michel [5]. To sladko tropsko sadje je hitro pridobilo priljubljenost med domačini in z uvedbo prvih hladilnih komor je Jamajka začela pošiljati prve večje pošiljke banan v druge države. Tako je Gros Michel postopoma pridobil svetovno slavo..

Sorte

Vrstna in sortna raznolikost banan je neverjetna. Poleg rastlin, ki dajejo užitne plodove, obstajajo tudi okrasne in divje banane. Neposredno užitne sorte banan običajno delimo na sladico (s sladko kašo) in trpotce (s trdo, škrobno sredico). Prve običajno jedo surove ali posušene, druge pa potrebujejo toplotno obdelavo ali pa se uporabljajo kot krma za živino..

Zanimivo je, da so danes skoraj vse sorte užitnih banan sorte istega kultigena - gojene rastline, ki v naravi nima analoga. Včasih so divje banane vizualno podobne znanim rumenim polmesecem, v notranjosti pa so posejane s semeni, majhna količina celuloze pa ima neprijeten okus..

Kar zadeva pojedene banane, so skoraj vse obstoječe sorte različice človeškega vzgojenega hibrida. Z delom rejcev je bilo mogoče doseči dobre lastnosti okusa in zahtevano stopnjo odpornosti proti boleznim in škodljivcem. Glede na to, da se rastlina razmnožuje vegetativno, imajo pravzaprav vse banane, ki danes rastejo, iste rodovnike..

Kljub temu pa tudi tako mukotrpno delo ni jamstvo za varnost sadja. Na primer, že omenjeno sorto Gros Michel, nespornega vodjo svetovnih zalog, je sredi dvajsetega stoletja skoraj popolnoma uničila bolezen, imenovana "panamska gliva". Po tem so znanstveniki razvili novo sorto - Cavendish, ki jo zdaj lahko najdemo na policah trgovin po vsem svetu..

Med nenavadnimi bananami poleg že opisane divje izstopa tudi rdeča Cavendish, ki ima poleg lupine ustrezne barve kremast okus z malinovimi notami. Na otoku Java lahko najdete modro banano, na Floridi in Havajih pa rastejo Ae Ae banane, ki so po videzu (menjavanje temno zelenih in svetlo zelenih črt) bolj podobne bučkam [6]. Poleg tega so v mnogih državah sveta, vključno z našo, priljubljene tako imenovane "otroške banane". Kot že ime pove, gre za majhne banane (do 12 cm), s tanko lupino in kremastim mesom. Na splošno so slajši od običajnega sadja..

Gojenje lastnosti

V nasprotju s splošnim prepričanjem sadje banane ne raste na palmi, temveč na istoimenskem zelišču, ki mimogrede, skupaj z bambusom, velja za najvišje zelišče na svetu. Listi, ki se med seboj spiralno prekrivajo, iz katerega nastane lažni trup, včasih dosežejo 12 metrov višine. Barva listov se razlikuje glede na vrsto in sorto banane (popolnoma zelena, dvobarvna - škrlatno zelena ali lisasta - z rjavimi madeži). Med razvojem banana odvrže stare liste, znotraj lažnega debla pa se pojavijo novi poganjki..

Obdobje cvetenja banane se začne 8-10 mesecev po sajenju. Izpod tal požene deblo skozi deblo, ki tvori zapleteno socvetje treh slojev cvetov: zgoraj so ženski cvetovi, ki tvorijo plodove, spodaj dvospolni in celo spodaj moški. Opraševanje se zgodi zaradi netopirjev, ptic in majhnih sesalcev. Iz enega socvetja se običajno razvije več sto banan. Barva, oblika in okus sadja so odvisni od sorte..

Naravni habitat rastočih banan je ozemlje v tropskem in subtropskem pasu. Rastline potrebujejo visoko vlažnost, optimalna temperatura pa je od 25 do 36 ° C. Poleg tega banane najbolje uspevajo v kislih tleh, bogatih z dušikom, kalijem in fosforjem..

Na ozemlju Rusije gojijo banane samo v bližini Sočija, vendar nizke zimske temperature ne omogočajo, da plodovi popolnoma dozorijo. Praviloma se pri temperaturah okoli 16 ° C rast tropskega sadja upočasni, pri 10 ° C pa se ustavi. Dolgo bivanje v neugodnih razmerah lahko rastlino pripelje do smrti.

Kljub neprimernemu ruskemu podnebju lahko banano z užitnim sadjem gojimo kar v vaši hiši ali celo v stanovanju, če upoštevate določene pogoje:

  1. 1 izbrati morate sadike pritlikavih sort (na primer Musa Super Cavendish Dwarf ali Musa Cavendish Dwarf), ki dosežejo višino največ 1,5-2 metra;
  2. 2 najboljše mesto za tropsko rastlino je najsvetlejše mesto;
  3. 3 banana potrebuje obilno zalivanje in visoko vlažnost zraka, če v stanovanju ni popolnoma zagotovljena, je treba liste redno škropiti.

Poleg tega je priporočljivo, da banano hranite vsaka 2 tedna, pa tudi pravočasno presadite. Znak, da je rastlina zrela za večjo posodo, so običajno korenine, ki postanejo vidne iz drenažnih lukenj. Banana praviloma začne rojevati, ko doseže velikost, primerno za lonce s prostornino 30-50 litrov..

Izbira in shranjevanje

Banane običajno nabirajo nezrele in jih nato prevažajo v hladilnih komorah po vsem svetu. Lepota tega sadeža pa je v tem, da dozori tudi po trganju z veje. Pri izbiri banan morate izhajati od svojega cilja. Če nameravate sadje jesti ali uporabiti v naslednjih 1-2 dneh, lahko na lupini uporabite banane z rjavimi pikami. Ti sadeži so zreli in pripravljeni za uživanje. Vendar rjave ali črne lise kažejo na prezrelost in začetek procesa gnitja plodov..

Seveda morate preveriti, ali je bananina lupina trdna, brez vidnih poškodb. Premehko jedro ali svetlo rjave lise na njem so znak prezrelosti. Če potrebujete banane za prihodnjo uporabo, lahko sadje vzamete z zelenkasto lupino. Uporabite jih lahko tudi v tej obliki, vendar imajo bolj viskozen in manj sladek okus, zato je bolje, da dozorijo..

Ko gre za shranjevanje banan, je za zrelo sadje primerna temperatura 7-10 ° C, za zrele pa 12-14 ° C. Banane ni priporočljivo hraniti v hladilniku, ker pri nizkih temperaturah lupina hitro postane črna (čeprav to nima posebnega vpliva na okus). Mimogrede, nasvet, razširjen v internetu - zaviti repove banane v folijo za daljše shranjevanje - v praksi ni zelo učinkovit..

Bolezni in škodljivci

Rezultat dolgega in mučnega dela rejcev je bila vzreja sorte Cavendish, ki ima odlične okusne lastnosti, prinaša dobre pridelke in odlično prenaša prevoz. Kljub vsem prednostim pa obstajajo nekatere slabosti, ki postanejo ključne, ko gre za sposobnost preživetja sorte. Najprej je to nezmožnost rastline, da razvije obrambne mehanizme pred boleznimi..

Dejstvo je, da je užitne plodove banan mogoče dobiti le iz rastlin, ki so bile razmnožene vegetativno (sajenje poganjka). Toda v tem primeru se banana preneha razvijati in prilagajati okolju, na eni strani pa vedno dobimo enako kakovostno in okusno letino, na drugi strani pa smo dovzetni za bolezni..

V isto past je padla sorta Gro Michel, ki so jo vzredili rejci. Sredi dvajsetega stoletja ga je napadla tako imenovana "panamska bolezen" TR1 (gliva Tropska rasa 1), ki je privedla do prenehanja obsežnega gojenja Gros Michel. Pri pridelavi sorte Cavendish so raziskovalci upoštevali značilnosti bolezni in naredili "novo" sadje, odporno proti njej. Vendar so se organizmi, ki okužijo sadje, še naprej razvijali. Zaradi tega so mutirane vrste "panamske bolezni" TR4 ogrozile prihodnjo usodo Cavendisha.

Vendar pa banani še ne grozi popolno izginotje. Znanstveniki še naprej izvajajo raziskave in skušajo v novo sorto vnesti enega od genov indonezijske divje banane, ki se dobro spopada s trenutnimi boleznimi TR. Vendar ta postopek nekoliko upočasni dejstvo, da so za selektivno selekcijo potrebna semena, ki so v užitnih bananah izjemno redka..

Poleg panamske bolezni je banana dovzetna za napade okroglih črvov in črnih hroščev. Težave lahko nastanejo tudi zaradi bakterijske bolezni moko ali glive sigatoke, vendar so se pridelovalci banan naučili spoprijeti se s temi nesrečami po zaslugi kemičnih snovi..

  1. Razbijanje sedmih največjih mitov o bananah, vir
  2. Banana, vir
  3. Boyd W., Lentfer C. "Sledenje starodavnosti gojenja banan v Papui Novi Gvineji." Avstralska in pacifiška znanstvena fundacija. 18. september 2007.
  4. Zgodovina banan, vir
  5. Jamajške banane in trpotci, vir
  6. 7 Sorte banan, vir
  7. Nacionalna podatkovna baza hranil, vir
  8. Nacionalna podatkovna baza hranil, vir
  9. Nacionalna podatkovna baza hranil, vir
  10. Nacionalna podatkovna baza hranil, vir
  11. 11 dokazanih koristi banan, vir
  12. Koristi in zdravstveno tveganje banan, vir
  13. Bhowmik D., Duraivel S., Umadevi M. Tradicionalna in medicinska uporaba banan. Časopis za farmakognozijo in fitokemijo. Letnik 1, številka 3, vir
  14. Osnovna načela ajurvede, vir
  15. Dale J. Zlate banane z visoko vsebnostjo pro-vitamina A je razvila Univerza za tehnologijo Queensland. 7. julij 2017, vir
  16. Boljše razumevanje banan bi lahko pomagalo preprečiti slepoto. Ameriško kemijsko društvo, 20. april 2016, vir
  17. Bi se lahko zdravilo, izdelano iz banan, borilo proti številnim smrtonosnim virusom? Zdravstveni sistem Univerze v Michiganu, 22. oktober 2015, vir
  18. Vlakna iz bananinega trpotca lahko zdravijo Crohnovo bolezen. Univerza v Liverpoolu, 25. avgusta 2010, vir

Brez našega predhodnega pisnega soglasja je prepovedana uporaba kakršnih koli materialov..

Uprava ni odgovorna za noben poskus uporabe katerega koli recepta, nasveta ali diete in tudi ne jamči, da vam bodo navedeni podatki pomagali ali škodovali osebno. Bodite previdni in se vedno posvetujte z ustreznim zdravnikom!

Kaj je banana - jagodičje ali sadje, katere sorte obstajajo, katere vitamine vsebujejo in kako jih pravilno jesti?

Vse sodobne rastlinske kulture niso dosegle sodobne družbe. Vendar pa te rumene sadeže še vedno imajo radi mnogi. Banana se aktivno uporablja za uživanje v surovi in ​​kuhani obliki, za prehrano živine in industrijske potrebe. Ali je sadje ali jagodičje, kako koristno je in kako ga pravilno jesti, bomo preučili še naprej.

Kateri skupini rastlin pripada - trave ali drevesa?

Banana ni ena, temveč več rastlin, ki jih združujejo podobne značilnosti. Ta koncept praviloma pomeni naslednje vrste banan:

  • koničast;
  • nebeški;
  • sadje itd..

To so velike rastline z močnimi koreninami, majhnim steblom in razvitim lažnim deblom. Višina do 15 metrov in ogromne prekrivajoče se listne plošče vodijo do vprašanja, kaj je banana, trava ali drevo. Vendar je močno, na videz trdo steblo dejansko votla cev.

Kako rastejo v naravi?

Kultura je pogosta v Aziji in Južni Ameriki. Skoraj vse sorte banan najdemo v Indiji, na Filipinih in v Ekvadorju. Brazilija. Te države so vodilne v izvozu aromatično rumenega sadja. Z visoko vlažnostjo v tropih se banana razvije v odraslo rastlino v 1-1,5 letih.

Rastlina raste na odprtih, sončnih mestih. Med velikimi listi v obliki pahljače nastanejo cvetovi. Bananin cvet je videti kot ogromen brst, ki ima vijolično-lila barvo. V notranjosti se nahajajo ščetke, iz katerih se plodovi naprej razvijajo. Cvet jemo tudi surovega in ga uporabljamo v različnih jedeh..

Tako rastejo banane v naravi

Sadje banane je jagodičje, sadje ali zelenjava?

Ti veliki rumeni sadeži so res neverjetni in protislovni. Obstaja trdno prepričanje, da je banana sadje. Velikost sadja, njegova lupina in sladek okus na prvi pogled potrjujejo to mnenje. Drugi ljudje verjamejo, da je banana sadje ali zelenjava. Dejansko je v azijskih državah običajno, da za prilogo postrežemo sadje, ocvrto ali kuhano.

Pravzaprav je banana jagodičje. Odlikuje ga prisotnost treh plasti:

  • lupina;
  • mesnata sredina;
  • znotraj.

Od zgoraj je vsak sadež prekrit z gosto eksokarpo, pod katero je skrita celuloza. Bananina semena so skrita v samem jedru. Podobna struktura je značilna za drugo jagodičje: lubenico, jajčevce, paradižnik itd. Vendar je bolj običajno, da sadje imenujemo sadje.

Koliko tehta brez lupine?

Teža ene banane je odvisna od njene vrste. V povprečju sadje, ki ima dolžino 18-20 centimetrov, doseže 150 gramov. Velike banane tehtajo več - 200-250 gramov. Masa enega majhnega jagodičja (12 centimetrov ali manj) je približno 100 gramov.

Sestava

Trenutno gojijo približno 450 sort jagodičja. Niso pa vsi uspešno prenesli prevoza in skladiščenja. Približno 100 sort sadja velja za optimalne za izvoz. Sestava banane je odvisna od njene sorte, stopnje zrelosti in vrste predelave pred uživanjem..

Hranilna vrednost

Ta koncept odraža vse koristne lastnosti jagodičja, ki prispevajo k zadovoljevanju potreb telesa..

Tabela 1. Hranilna vrednost banane na 100 gramov izdelka

Ime sadne komponenteKoličina (gram)
Beljakovine0,8-4,1
Maščobe0,016-1,4
Ogljikovi hidrati19-84

Najbogatejše z beljakovinami, maščobami in ogljikovimi hidrati je posušeno nezrelo sadje platano (ki zahteva toplotno obdelavo). Najmanj beljakovin najdemo v zrelih jagodah Platano.

V čem so bogati vitamini?

Rumene jagode imajo prijeten nežen okus in nežno aromo. Njihova celuloza vsebuje magnezij, kalij, selen, vitamin C in druge vitalne snovi..

Tabela 2. Kateri vitamini v banani so koristni za ljudi

ImeKoličina (mg v 100 gramih izdelka)
Kalij0,6-2,8
Fosfor16-65
Železo0,1-2,7
Tiamin (B1)0,04-0,5
Vitamin C5,6-36,5
Lizin35-76

Koliko kalorij naredi?

Plodovi so visokokalorični. V povprečju 100 gramov celuloze vsebuje 96 kcal.

Tabela 3. Energijska vrednost banane glede na njeno sorto in vrsto predelave sadja

ImeVsebnost kalorij (100 gramov sadja)
Sladica
Zrele jagode66-110
Nezrela105-110
Posušeno / na soncu posušeno sadje300
Nezrela bananina moka340
Platano
Zrelo sadje111-157
Nezrele jagode91-146
Posušeno / na soncu posušeno sadje360

Korist in škoda

Glede na to, kaj vsebujejo banane, se misel nehote namiguje o prednostih tega izdelka. Uživanje jagodičja dejansko pozitivno vpliva na delovanje prebavil, kardiovaskularnega sistema in celo izboljša razpoloženje. V nekaterih primerih pa je sadje škodljivo..

Kaj se bo zgodilo, če bo vsak dan?

To je visokokalorično sadje s povprečnim glikemičnim indeksom. Kaj se zgodi, če banane jeste vsak dan, je odvisno od zaužite količine in posameznih kazalnikov..

Ali je mogoče jesti ponoči?

Banana je bogata z vlakninami, zato jo dolgo prebavljamo. Uživanje sadja pred spanjem lahko zaradi hitrih prebavnih procesov povzroči nespečnost. Poleg tega uživanje jagodičja poživi in ​​energizira, kar je v večernih urah tudi neprimerno. Kako jesti banano:

  • bolje je jesti jagodičje zjutraj pred kosilom;
  • ni priporočljivo kombinirati z mastno in težko prebavljivo hrano;
  • sadje uporabite kot prigrizek s povečano možgansko aktivnostjo (pred izpitom, intervjujem, med težkim dnevom).

Ocvrte banane

Odvisno od sorte lahko sadje uporabimo kot sladico ali prilogo. Tradicionalno jagode postrežemo v kombinaciji s sladoledom, smetano ali slano karamelo. Pražijo se ločeno ali v testu, na segretem rastlinskem olju. Banana, katere kemična sestava vključuje veliko količino ogljikovih hidratov, s tem načinom kuhanja postane še bolj hranljiva. Jed jejte zmerno.

Krepi ali oslabi?

Jagodičje je znano po svoji občutljivi, ovojni teksturi. Velika količina vlaknin v sadju spodbuja gibljivost črevesja in spodbuja gibanje njihove vsebine.

Poraba pred vadbo ali po njej

Športniki, ki želijo pridobiti težo, zagotovo uživajo banane. Sadje pa je lahko koristno za katero koli vrsto dejavnosti. Banana pred treningom je učinkovita pri preprečevanju napadov zaradi vsebnosti kalija. Sadje je priporočljivo jesti vsaj 2 uri pred začetkom pouka.

Ali je dovoljeno jesti pri boleznih prebavil?

Banana je zelo koristna za želodec. Vendar pa ga je treba pri nekaterih patologijah skrbno uživati..

Z gastritisom

Gastroenterologi priporočajo uživanje rumenega sadja pri različnih oblikah gastritisa, medtem ko je treba izključiti drugo sadje in jagodičevje. Vlaknasta celuloza bo koristila bolnikom s kronično obliko bolezni in v akutni fazi.

S pankreatitisom in holecistitisom

Pankreatitis je patologija, ki se izraža v vnetju trebušne slinavke. Zdravljenje poteka celovito in vključuje posebno prehrano. Sadje lahko vključite v prehrano, vendar morate pri uživanju upoštevati mero. Bolje se posvetujte s strokovnjakom.

Pri holecistitisu je pomembno, da so v prehrani uravnotežene rastlinske in živalske maščobe. Obstaja jagodičje, ne samo možno, ampak tudi potrebno. Sadje je dovoljeno uživati ​​tako surovo kot kuhano. Na primer, kot del pene, želejev, nekislih marmelad.

Banana dieta

Mono-diete, ki temeljijo na uživanju enega izdelka, so priljubljene pri hujšanju. Po mnenju mnogih so koristni ne glede na to, kako zdrav je človek in koliko tehta. Priporočljivo je zaužiti banano brez lupine 4-5 krat na dan. Skupna teža sadja ne sme presegati 1-1,5 kg.

Mono-dieta na osnovi jagodičja je nežna, telo jo zlahka prenaša in ne povzroča draženja. Vendar je njegova učinkovitost nekoliko nižja od izgube teže na kumarah, kefirju ali ajdi..

Verjetnost alergij

Jagoda redko povzroči alergije. Pazite pa, da dajanje banane otroku ne vodi do razvoja neželenih učinkov. Zelo previdno ga uvajamo kot dopolnilno hrano za dojenčke. Zaradi kakršnih koli alergijskih reakcij je treba sadje opustiti.

Kozmetična uporaba v obliki mask

Ko ste ugotovili, kdaj je najbolje jesti banane, je vredno raziskati njihovo uporabo za ohranjanje lastne lepote. Mangovo olje v kozmetologiji.

Za obraz

Sadje se uporablja v zdrobljenem stanju kot samostojen izdelek ali v kombinaciji z drugimi sestavinami. Dober rezultat daje kombinacija z ovsenimi kosmiči, kefirjem, kislo smetano. Bananina maska ​​učinkovito vlaži in mehča kožo.

Za lase

Tudi rumena jagodičja bo pomagala hraniti kodre. Zrelo sadje je treba gnetiti z vilicami, zmešati z jajcem, repinčevim oljem ali konjakom. Nato lase pokrijte s prozorno folijo in zavijte z brisačo.

Rdeče banane

Ti svetli sadeži imajo izrazit sladek okus, bogato aromo in lahek jagodičast priokus. Ko so videli to rastlino, se mnogi zanimajo, v katero skupino spada rdeča banana. Pravzaprav je to ena od sort običajnih rumenih jagod..

Kako rasti doma?

Možno je gojiti jagodičje iz semen, vendar sadja ne smete jesti. Neprimerni so za prehranjevanje. Da bi dobili polno rastlino s plodovi, ki jih kupimo v trgovini, jo je treba razmnoževati po bazalnih postopkih.

Kako in kje ga pravilno shraniti?

Jagod ne shranjujte v plastičnih vrečkah. Povzročajo kondenzacijo. Papirnate posode so najboljše. Za vsako fazo zrelosti jagodičja je optimalen poseben način shranjevanja: toplo, na hladnem ali v zamrzovalniku.

Koristni video

Plodovi so plodovi dreves in grmovnic, banana pa je večletno zelišče, ki mu pomotoma pravimo tudi drevo banan. Torej, kaj je banana - ali je to sadje ali jagodičje: