Goveja jetra koristi in škode

Večina ljudi je naklonjena jedi iz govejih jeter. Na srečo jih lahko dober kuhar naredi veliko. Solate, drugo in celo pecivo. Vse je okusno! Prava marmelada! Toda ali so drobovine tako dobre za telo? Ugotovimo! Torej, goveja jetra - koristi in škoda.

  1. Edinstvene drobovine
  2. Hranilna vrednost
  3. Vsebnost vitaminov
  4. Vsebnost mineralov
  5. Vsebnost esencialnih aminokislin
  6. Koristi za telo
  7. Zakaj je to potrebno za moške
  8. Zakaj je to potrebno za ženske
  9. Ali lahko otroci jedo
  10. Škoda
  11. Kako kuhati jetra
  12. Zakaj je bolje zavrniti surovo jetra
  13. Kako izbrati jetra

Edinstvene drobovine

Goveja jetra so edinstvena drobovina. Razlog je v kemični sestavi. To je sedemdeset odstotkov vode, 18 odstotkov beljakovin in 5 odstotkov ogljikovih hidratov. Maščobe v njem je manj kot 4 odstotke. Vsebuje le 127 kalorij na 100 gramov. Hkrati vsebuje veliko vitaminov, elementov v sledovih in aminokislin, ki so potrebni za človeško telo. Ustreza skoraj vsem! Tisti, ki želijo shujšati, ki se zdravijo po bolezni, se ukvarjajo s športom ali težkim fizičnim delom.

Hranilna vrednost

Hranilna vrednostVsebina
(na 100 gramov)
Vsebnost kalorij127 kcal
Beljakovine17,9 g
Ogljikovi hidrati5,3 g
Maščobe3,7 g
Holesterola270 mg
Voda71,7 g

Vsebnost vitaminov

VitaminiVsebnost v 100 gramihOdstotek dnevnih zahtev
Vitamin A8283 μg920
Beta karoten1000 mcg20%
Vitamin B10,3 mg20%
Vitamin B22,19 mg122%
Vitamin B56,8 mg136%
Vitamin B60,7 mg35%
Vitamin B9240 μg60%
Vitamin B1260 mcg2000%
Vitamin B3 (PP)13 mg65%
Vitamin C33 mg47%
Vitamin H98 μg196%
Holin (B4)635mg127%
Vitamin E0,9 mgdevet%

Vsebnost mineralov

MineraliVsebnost v 100 gramihOdstotek dnevnih zahtev
Kalij277 mgenajst%
Kalcij9 mg1%
Magnezij18 mgpet%
Fosfor314 mg39%
Natrij104 mg8%
Železo6,9 mg38%
Kobalt19,9 μg199%
Mangan0,32 mgšestnajst%
baker3,8 mg380%
Molibden110 mcg157%
Krom32 μg64%
Cink5 mg42%

Vsebnost esencialnih aminokislin

Bistvene aminokislineVsebnost v 100 gramihOdstotek dnevnih zahtev
Valine1,25 g66%
Histidin0,85 g77%
Izolevcin0,93 g62%
Levcin1,59 g48%
Lizin1,43 g46%
Metionin + Cistein0,76 g51%
Treonin0,81 g51%
Triptofan0,24 g60%
Fenilalanin + tirozin1,66 g59%

Koristi za telo

  1. Jetra so vsebinski prvak. vitamin A. Zagotavlja močan imunski sistem, zdravo sluznico, lepo kožo.
  2. Vsebuje veliko železa. In v lahko prebavljivi obliki.
  3. Železo v kombinaciji z vitaminom B12 poveča hemoglobin.
  4. Vsebuje vitamine skupine B. Vsi vitamini skupine B so odgovorni za zdravje živčnega sistema. Krepi spomin. Povečajte učinkovitost.
  5. Isti vitamini B krepijo strukturo las, izboljšajo njihovo rast.
  6. Vitamin PP krepi krvne žile.
  7. Zaradi visoke vsebnosti kroma je koristen za preprečevanje diabetesa. Uravnava krvni sladkor.
  8. Fosfor krepi kosti.
  9. Holin je bistvenega pomena za normalno delovanje možganov.
  10. Cink stabilizira presnovne procese, izboljša regeneracijo celic in preprečuje zgodnjo kratkovidnost.

Jetra vsebujejo manj kalorij kot enakovreden kos mesa.

Zakaj je to potrebno za moške

Drobovina je bogata s cinkom. Ta kemični element povečuje moč, normalizira moško spolno funkcijo.

Zakaj je to potrebno za ženske

Uporabno v kritičnih dneh. V tem obdobju raven hemoglobina v ženskem telesu pade. Goveja jetra jo povečajo.

Bistveno med nosečnostjo. Vsebuje železo in vitamin B12. Ti elementi prispevajo k dobri nosečnosti. Pomanjkanje le-teh povzroča slabokrvnost. In ona lahko povzroči prezgodnji porod, videz šibkega otroka z nizko telesno težo.

Ali lahko otroci jedo

Nutricionisti priporočajo uvedbo jeter v otroško prehrano pri 9-10 mesecih. Takrat bi moral otrok že obvladati meso. Sprva je priporočljivo, da izdelek zavremo in zmeljemo do homogene, vendar ne debele mase. Prvič dajte največ četrt žličke. Poglejte otrokovo reakcijo. Če ni tekočega blata in ni alergijske reakcije, naslednjič porcijo nekoliko povečajte. Hranite jetra največ 2-krat na teden. Do leta lahko meni nekoliko popestrite. Pripravite otroku pašteto, sufle ali enolončnico.

Koristna drobovina bo otrokovemu telesu zagotovila potrebne vitamine, elemente v sledovih in aminokisline. Izboljša imuniteto. Preprečuje razvoj anemije. Zagotavlja normalen razvoj.

Nekateri napačno verjamejo, da se toksini kopičijo v živalskih jetrih. Razlog naj bi bil v krmi s kemičnimi dodatki.

Vse škodljive snovi in ​​odpadki celic se izločajo iz jeter skupaj z žolčem, zato jedi s stranskimi proizvodi jejte mirno. Ne bodo škodovali vašemu zdravju..

Jetra tvorijo holesterol. Zato vsebuje veliko količino. Zato je ne smete zlorabljati. In ljudje, ki imajo težave s kardiovaskularnim sistemom, ga lahko jedo v majhnih delih. In v nekaterih primerih je bolje, da ga popolnoma opustite..

Goveja jetra vsebujejo ekstraktive. Upočasnijo presnovo in vodijo do kopičenja sečne kisline v telesu. To lahko privede do razvoja protina. Starejši ljudje naj izdelek uživajo v omejenih količinah.

Goveja jetra je kontraindicirana:

  • z aterosklerozo;
  • protin;
  • sklepne bolezni.

Kako kuhati jetra

Obstaja veliko receptov za okusne jetrne jedi. Vsi pa se znižajo na tri načine kuhanja. Jetra lahko ocvrte, dušene in kuhane. Vsak ima svoje prednosti in slabosti..

Pri cvrtju se količina vitaminov in hranil občutno zmanjša. Raven rakotvornih snovi se poveča.

Dušen in kuhan izdelek zadrži skoraj vse vitamine.

Nekateri gurmani pa trdijo, da vsi ti načini kuhanja poslabšajo okus izdelka, zmanjšajo količino vitaminov in elementov v sledovih. Predlagajo, da bi jedli napol pečena goveja jetra. Recept za njihovo pripravo je preprost: na obeh straneh je vredno koščke malo prepražiti in poslati na krožnik. Glede razpoložljivosti vitaminov imajo prav. V napol pečenih jetrih jih je več kot v živilih, ki so bila toplotno obdelana..

Gastronomska odvisnost je sporna. Polsurovi kosi drobovine skrivajo nevarnost za človeško telo.

Zakaj je bolje zavrniti surovo jetra

V jetrih so lahko prisotni paraziti. Med toplotno obdelavo umrejo. Če jeste nekuhane kose, se lahko z njimi okužite. Na primer jetrna metilja. Povzroča fascioliazo. In lahko povzroči razvoj hepatitisa.

Kako izbrati jetra

Na trgu in v supermarketu ni težko kupiti kosa govejih jeter. Da pa bi bil nakup res uspešen, pri izbiri upoštevajte nekaj pravil..

  1. Pazljivo preglejte lupino drobovine. Na njem ne sme biti nepravilnosti. Dajte prednost kosu brez belih madežev. To so lahko zajedavci. Bolje je, da tak izdelek takoj zavrnete! Ne bo prinesel koristi za zdravje.
  2. V jetrih ne sme biti veliko filmov in prog. Med obdelavo jih je treba odstraniti. Pri kuhanju postanejo grobi in žilavi. Posledično pokvarijo okus končne jedi..
  3. Dajte prednost rdečkasto rjavemu kosu z enotno barvo. Jetra stare živali imajo temno barvo. Pri kuhanju je lahko težko. Preveč svetle barve bi morale opozoriti. Najpogosteje kaže na nepravilno skladiščenje izdelka..
  4. Če je mogoče, naredite majhen rez v jetrih. Vonjite njen vonj. Sveže, mora biti prijetno in sladko. Kislo - nekakovostno.
  5. Naj vas ne ustraši rdeča kri, ki teče iz jeter. Označuje svežino izdelka.

Jetrne koristi in škoda? Če ni kontraindikacij, v prehrano vključite jedi iz edinstvenih drobovin. Uživajte v okusu! biti zdrav!

Naročite se na posodobitve blogov! Podprite spletno mesto! Povezavo do članka delite na družbenih omrežjih.

Jetra so dobra in slaba. Koristne lastnosti jeter

Jetra so eden najbolj uživanih in najljubših stranskih proizvodov. Človeštvo jedo jetra različnih vrst živali: perutnino (piščanec, puranje, raca, gosja jetra), krave (goveja jetra), prašiče (svinjska jetra) in ribe (jetra trske).

Sestava jeter:

Jetra katere koli živali vsebujejo veliko količino hranil in popolne beljakovine. Izdelek vsebuje 70 - 75% vode, 17 - 20% beljakovin, 2 - 5% maščob; naslednje aminokisline: lizin, metionin, triptofan. Glavna beljakovina, železova beljakovina, vsebuje več kot 15% železa, ki je potrebno za sintezo hemoglobina in drugih krvnih pigmentov. Zahvaljujoč bakru imajo jetra protivnetne lastnosti.

Lizin je esencialna aminokislina, ki vpliva na absorpcijo beljakovin, od tega je odvisno stanje naših vezi in kit, ta aminokislina pomaga absorbirati kalcij, preprečuje osteoporozo, aterosklerozo, kapi in srčne napade. Pomanjkanje lizina lahko privede do impotence. Triptofan je bistvenega pomena za kvaliteten spanec in odpravo tesnobe. Metionin skupaj s holinom in folno kislino preprečuje nastanek nekaterih vrst tumorjev. Tiamin (vitamin B1) je odličen antioksidant, ki ščiti človeško telo pred učinki kajenja tobaka in uživanja alkohola.

Jetra vsebujejo fosfor, magnezij, cink, natrij, kalcij. Vitamini skupine B, D, E, K, β-karoten, askorbinska kislina. Askorbinska kislina (vitamin C) pozitivno vpliva na ledvice, izboljša delovanje možganov, ohranja vid, gladko kožo, zdrave zobe in lase.

Piščančja jetra

Piščančja jetra - prednosti tega izdelka so visoke v vitaminu B12, ki aktivno sodeluje pri tvorbi rdečih krvnih celic, jedo piščančjih jeter se lahko znebite anemije. Selen, ki je del tega izdelka, pozitivno vpliva na delovanje ščitnice. Piščančja jetra so kot dragocen hranljiv izdelek indicirana za uporabo pri odraslih in otrocih, od šestega meseca starosti dalje..

Goveja jetra

Goveja jetra - korist te vrste stranskih proizvodov je visoka vsebnost vitaminov A in skupine B, vitalnih elementov v sledovih. Jetra krav in telet je priporočljivo vključiti v prehrano za preprečevanje diabetesa in ateroskleroze. Zaradi visoke vsebnosti kroma in heparina, ki sta odgovorna za strjevanje krvi, priporočamo uživanje jeter v primeru utrujenosti in za obnovo telesa po bolezni. Zaradi vitalne folne kisline, ki krepi imunost, je izdelek koristen za majhne otroke.

Jetra

Jetra so nekakšen stranski proizvod, ki ima svoje značilnosti in dragocene biološke lastnosti. Jetra spadajo med dobrote in zdravila. Struktura tkanine, poseben okus, enostavnost ločevanja hranila od strome naredijo ta izdelek nenadomestljivo osnovo za pripravo paštet in jetrnih klobas..

Beljakovine v jetrih vsebujejo enako količino kot v govedini, vendar se po kakovosti ta beljakovina bistveno razlikuje. Glavna značilnost jeter je prisotnost železovih beljakovin v njihovi sestavi. Glavna beljakovina železa v jetrih, feritin, vsebuje več kot 20% železa. Ima pomembno vlogo pri tvorbi hemoglobina in drugih krvnih pigmentov.

V jetrih je veliko vode, zato se hitro poslabšajo. Pred kuhanjem ga je treba natančno preučiti, vse nezaupljive stvari je treba neusmiljeno uničiti. Jetra se bodo izkazala za posebej nežna, če jih pred kuhanjem nekaj časa držimo v mleku. Dodatne dve do tri minute praženja govejih jeter pokvarijo okus in postanejo žilavi in ​​suhi.

Pred toplotno obdelavo je treba jetra osvoboditi žolčnih kanalov in filmov ter temeljito sprati. Svinjska jetra imajo rahlo grenkobo.

Koristne lastnosti jeter

Jetra vsebujejo 70-73% vode, 2-4% maščob, 17-18% beljakovin, vključno z vsemi esencialnimi aminokislinami. Jetra so zelo bogata z vitamini skupine B, pa tudi vitaminov A, D, E, K. v jetrih ni. Jetra vsebujejo makro in mikroelemente, kot so železo, fosfor, kalij, natrij, kalcij, magnezij, baker.

Že v starih časih so ljudje imeli idejo o zdravilnih lastnostih jeter: v Egiptu so iz jeter pripravljali veliko jedi, veliki Avicenna pa je že v 11. stoletju v svojem znamenitem zdravniškem spisu predpisoval sok iz kozjih jeter bolnikom z okvarjenim vidom, čeprav vitamin A še ni bil vedel.

Jetra vsebujejo veliko popolnih beljakovin, ki vključujejo tako pomembne elemente, kot sta železo in baker, in v lahko prebavljivi obliki. Naše telo potrebuje železo za normalno sintezo hemoglobina, baker pa je že dolgo znan po svojih protivnetnih lastnostih. Poleg teh elementov jetra vsebujejo še kalcij, magnezij, natrij, fosfor, cink; vitamini A in C, vitamini skupine B; aminokisline: triptofan, lizin, metionin. Jetra so še posebej bogata z vitaminom A, ki je bistvenega pomena za zdravje ledvic, delovanje možganov, normalen vid, pa tudi gladko kožo, goste lase in močne zobe..

Pravilno pripravljena jed iz svežih jeter lahko našemu telesu zagotovi poln dnevni vnos številnih vitaminov in mineralov, zato so jetra tako koristna za majhne otroke, nosečnice in ljudi, nagnjene k aterosklerozi in diabetesu..

Jetra proizvajajo tudi posebno snov - heparin, ki se v medicini uporablja za normalizacijo strjevanja krvi pri bolnikih. Torej so jetra koristna tudi za preprečevanje tako nevarne bolezni, kot je tromboza..

Morda najbolj uporaben izdelek, ki nam je na voljo, nutricionisti štejejo jetra rib, in sicer trsko in polok. Jetra trske ne vsebuje samo vitamina A, temveč tudi vitamin D, ki je potreben za tvorbo zdravega kostnega tkiva. Če ženska med nosečnostjo redno uživa jetra trske, se bo otrok rodil močnejši z močnim imunskim sistemom..

Strokovnjaki priporočajo uporabo jeter za bolnike s srčno-žilnimi in živčnimi boleznimi, za težave s sklepi, pa tudi za zmanjšanje količine holesterola v telesu. Zelo koristno je za otroke z anemijo. Svinjska in goveja jetra so dobra za kadilce. Jetra vsebujejo krom, ki pomaga pri aterosklerozi, diabetesu.

Nevarne lastnosti jeter

Nikoli ne kupujte jeter z neravnimi ali rahlimi grudicami, lise so znak resnih bolezni pri živalih.

Piščančja jetra so kontraindicirana pri ljudeh z visokim holesterolom, saj lahko poslabšajo položaj in izzovejo bolezni srca in ožilja.

Starejši ljudje lahko zaradi vsebnosti ekstraktivnih snovi v njih zaužijejo največ 100 g jeter na teden.

Jeter ni priporočljivo uporabljati pri razjedah in boleznih ledvic, saj vsebujejo veliko beljakovin. Poleg tega ne morete jesti jeter živali, ki so bile gojene na ekološko onesnaženih mestih..

Med nosečnostjo se ne sme zlorabljati jeter polenovke, saj lahko njegov retinol povzroči motnje v razvoju ploda.

Video vam bo povedal, kako kuhati eno izmed okusnih in zdravih jedi - goveja jetra s kislo smetanovo omako. Poleg samega recepta bo avtor video posnetka razkril še skrivnosti, kako narediti jetra mehka in se stopiti v ustih..

Jetra

Jetra so stranski proizvod, ki se od živine razlikuje po kemični sestavi in ​​strukturi. Aktivno se uporablja pri kuhanju za ustvarjanje pite, klobas iz jetrnih jedi, konzervirane hrane in nadevov za pite. Jetra so razvrščena kot zdravila, saj delujejo na telo proti slabokrvnosti, imunomodulatorno, proti raku, antidepresivi in ​​protivnetno..

  • Katera jetra kupiti?
  • Priporočila za izbiro svežih jeter
  • Kemična sestava
  • Korist in škoda
  • Recepti za gospodinje
  • Uvedite jetra v otroško hrano?
  • Izhod

Danes velja mnenje, da stranskega proizvoda ne bi smeli jesti, saj se toksini, ki vstopajo v telo živine, zadržujejo v njegovih tkivih. To velja za živali, gojene na okolju neprijaznih območjih z zdravljenjem z antibiotiki. Če govedo nikoli ni bilo bolno in je jelo visokokakovostne hrane, vsebuje njegov hematopoetski organ koristne bistvene snovi (aminokisline, vitamini, mikro- in makroelementi, maščobne kisline).

Podrobno razmislimo o merilih za izbiro "dobre" jeter, kemični sestavi, lastnostih.

Katera jetra kupiti?

Sveža jetra, ki niso bila zamrznjena, imajo največjo hranljivo vrednost. Rok uporabnosti takega izdelka je 2 dni. Če jetra shranjujemo pri sobni temperaturi (na primer v mesnih paviljonih), se to obdobje skrajša na 6-8 ur. Po preteku tega časa se jetra spremenijo v "gojišče" zajedavskih invazij (saj sok, ki odteka iz izdelka, služi kot gojišče mikrobov). Za podaljšanje roka uporabnosti izdelka (do 2 - 3 mesece) ga damo v zamrzovalnik. Vendar pod vplivom nizkih temperatur poslastica izgubi svoje hranilne lastnosti. Če svežih jeter ni mogoče kupiti, dajte prednost izdelku, ki je prestal le en cikel zamrzovanja. Nič več!

Znaki, ki označujejo ponovno zamrzovanje surovin po odtajanju:

  1. Nejasne besede na nalepki, vključno z datumom pakiranja, proizvajalcem, rokom uporabnosti, neto težo.
  2. Rožnati kristali na površini, neenakomerne barve. Ko so jetra enkrat zamrznjena, imajo gladek rez z rahlo plastjo ledu. Ko jo pritisnete, se voda otopi (po 15 sekundah).
  3. Oranžno obarvanje piščančjih jeter.
  4. Slab vonj.

Poleg tega, če so v embalaži vidni koščki ledu, je bil izdelek pred zamrzovanjem "črpan" z vodo..

Priporočila za izbiro svežih jeter

Glede na to, da se brezvestni proizvajalci vse bolj zatekajo k trikom za sanacijo izdelka, ki mu je potekel rok uporabe, je pomembno, da potrošniki vedo, kako izgledajo kakovostni sveži klavnični izdelki..

Subtilnosti izbire piščančjih jeter

  1. Barva neokuženih svežih drobovin je svetlo rjava z bordo odtenkom. Pri bolni ptici so jetra pobarvana v bledo rumene ali skoraj črne tone. Hkrati sprememba sence "hematopoetskega" organa kaže na prisotnost patogenih mikroorganizmov (salmonela, kampilobakter) v njem. Če je sveža jetra oranžna, so jo večkrat odtajali.
  2. Zelenkaste pike na jetrih - prebavni sok ptice se je razlil na organ iz poškodovanega žolčnika (med ekstrakcijo). Če uporabljate takšne surovine, se bo jed izkazala z grenkobo..
  3. Sveža jetra imajo prijetno, rahlo sladkasto aromo. Če iz surovin prihaja kisel vonj, drobovina poteče.

Ne pozabite, da so antibiotiki skoraj vedno dodani dopolnilni hrani (na perutninskih farmah) za preprečevanje bolezni pri pticah. Zato piščančja jetra "po domače" v 80% primerov vsebujejo kloramfenikol in tetraciklin, ki povzročata alergijske reakcije.

Merila za izbiro govejih in svinjskih jeter

  1. Barva kakovostne drobovine je od rjave do temno rdeče. V tem primeru je barva jeter neposredno odvisna od starosti živali. Starejša kot je živina, temnejši je njen organ za čiščenje krvi. Poleg tega so v strukturi jeter "srednjih let" pogosto prisotni madeži, modrice, sluz ali plesen..
  2. Film, ki pokriva organ, mora biti enakomeren in gladek, brez poškodb. Če je na lupini siva prevleka, so se drobovine poslabšale.
  3. Blago, ki mu je potekel rok uporabe, je mogoče zlahka prepoznati po barvi krvi, ki teče iz njega. Sveža jetra imajo škrlatno kri, zastarela jetra imajo temno rdečo barvo.
  4. Struktura zdravega organa pri mladi kravi je ohlapna in nežna, pri prašiču pa porozna in zrnata.
  5. Kakovostni klavnični odpadki (goveja in svinjska jetra) imajo sladkast značilen vonj. Kisla aroma (oddajanje amoniaka) ali drugi tuji vonji kažejo na poslabšanje surovin.
  6. Pri izbiri poslastice skrbno preučimo žolčne kanale. V zdravih jetrih se robovi lukenj po barvi ne razlikujejo od osnovne strukture. Če so žolčni kanali pobarvani v sivo-cianotični senci, je žival že večkrat bolela.
  7. Sveža jetra so videti čvrsta, vlažna, prožna in sijoča. Majhni vključki, mehurčki ali lise v strukturi "govorijo" o prisotnosti parazitskih invazij.

Po nakupu je treba jetra še isti dan toplotno obdelati.

Kemična sestava

Jetra so skladišče hranil. Glede kemijske sestave stranski proizvod nikakor ni slabši od mesne rezance.

Tabela št. 1 "Sestavina piščančjih, govejih in svinjskih jeter"
ImeVsebnost hranil na 100 gramov, miligrami
Telečja jetraSvinjska jetraPiščančja jetra
Vitamini
Vitamin A (retinol, beta karoten)8.3.412.
Vitamin E (tokoferol)0,850,50,35
Vitamin B1 (tiamin)0,460,40,53
Vitamin B2 (riboflavin)2.22.12.
Vitamin B3 (niacin)trinajst12.13.3
Vitamin B4 (holin)6355.17194
Vitamin B5 (pantotenska kislina)6.85.86.2
Vitamin B7 (biotin)0,0980,08-
Vitamin B6 (piridoksin)0,70,520,9
Vitamin B9 (folat)0,240,2250,24
Vitamin B12 (kobalamin)0,060,03-
Makrohranila
Kalij277271289
Kalcijdevetdevetštirinajst
Magnezij19.20.24.
Natrij1048190
Žveplo239187-
Fosfor315345270
Klor10080-
Elementi v sledovih
Železo6.920.117.4
Mangan0,320,270,32
baker3.83.0,39
Molibden0,110,0820,058
Cinkpet4.6.6
Amino kisline
Arginin125010801010
Valine125012501260
Histidin850520420
Izolevcin9301000940
Levcin159017501930
Lizin143014901070
Metionin440430420
Treonin810920720
Triptofan240310400
Fenilalanin930970980
Tirozin730710670
Polinenasičene maščobe
Dokozaheksaenojska kislina (omega-3)18090deset
Linolna kislina (omega-6)420320580
Arahidonska kislina (Omega-6)220280120
Tabela številka 2 "Hranilna vrednost govejih, svinjskih in piščančjih jeter"
KomponenteVsebnost hranil na 100 gramov, gramov
Telečja jetraSvinjska jetraPiščančja jetra
Beljakovine17.918.820.4
Maščobe3.83.95.8
Ogljikovi hidrati5.34.71.4
Voda71.671.270,8
Pepel1.41.41.4
Holesterola270130350

Energijska vrednost 100 gramov govejih jeter je 127 kalorij, svinjina - 109 kalorij, piščanec - 140 kalorij.

Korist in škoda

Zaradi bogate sestavine sestavin jetra blagodejno vplivajo na človeško telo. Glede na to, da imajo drobovine nizko kalorično vsebnost, so vključene v prehrano.

  1. Poveča koncentracijo hemoglobina v krvi (zaradi vsebnosti železovih beljakovin in vitamina A).
  2. Uravnava procese strjevanja krvi, preprečuje nastajanje trombov (zaradi prisotnosti beljakovin heparina in kroma).
  3. Optimizira kognitivne funkcije možganov, normalizira psiho-čustveno ozadje (vitamini skupine B, fosfor, magnezij, triptofan optimizirajo možganski pretok krvi in ​​spodbujajo sintezo serotonina).
  4. Izboljša videz kože, poveča ostrino vida (ker so jetra "dobavitelj" vitamina A).
  5. Poveča vzdržljivost telesa do močnih obremenitev in fizičnega treninga (zaradi bogate beljakovinsko-aminokislinske sestave).
  6. Lajša mačka, lajša napade migrene (zaradi vsebnosti aminokislin).
  7. Krepi imunski sistem, spodbuja protivirusno obrambo telesa (zaradi prisotnosti naravnih antioksidantov).
  8. Krepi kostno tkivo, izboljša strukturo vezi in kit (te mehanizme nadzorujejo lizin, fosfor in kalcij).
  9. Odstrani odvečno tekočino iz telesa, lajša mišično napetost in krče (zaradi prisotnosti kalija).
  10. Izboljša presnovo esencialnih maščob, pospeši proces hujšanja (vitamini B, maščobne kisline in beljakovine spodbujajo preoblikovanje zalog lipidov v energijo).

Kdo mora uživati ​​drobovine?

Jetrne jedi so najprej prikazane ljudem, ki trpijo zaradi anemije zaradi pomanjkanja železa..

Poleg tega imajo povečano potrebo po beljakovinah:

  • športniki;
  • ljudje, ki se ukvarjajo z ročnim delom;
  • nosečnice in doječe matere;
  • otroci;
  • bolniki, ki so prejeli opekline in odprte rane na telesu;
  • kratkovidni ljudje.

Jetra uživamo previdno v naslednjih primerih:

  • v starosti (zaradi vsebnosti ekstraktivnih snovi);
  • s kršitvami metabolizma lipidov, ki jih spremlja hiperholesterolemija;
  • če obstajajo kronične ledvične patologije (pielonefritis);
  • z poslabšanjem razjed na želodcu.

Ne pozabite, da je za hrano dovoljeno uporabljati samo zdrava jetra, ki niso pridobljena od bolnih živali..

Če so živalski krmi dodali antibiotike, je njen organ toksičen in lahko spodkopava zdravje ljudi (povzroča alergije, zastrupitev telesa).

Kako kuhati drobovine?

Jetra so nežen prehranski izdelek, s katerim se radi pogostijo odrasli in otroci. Če pa je nepravilno obdelana, izgubi svoj okus, postane suha, grenka in ostra..

Razmislite o zapletenosti priprave surovin:

  1. Pred obdelavo se jetra očistijo iz filmov in žolčnih kanalov. Hkrati je posebna pozornost namenjena odstranjevanju lupine s površine govejih, jagnječjih in svinjskih organov. Za lažji postopek se drobovina za 2 minuti potopi v toplo vodo. Nato film (na rezu) odstranimo z ostrim nožem in nežno potegnemo z enega roba.
  2. Pripravljene surovine narežemo na porcije in namočimo za 40 - 60 minut v ohlajenem mleku (da odstranimo grenkobo in zmehčamo strukturo).
  3. Pred kuhanjem se jetra posušijo na papirnati brisači.
  4. Izdelek pražite največ 4 - 6 minut na zmernem ognju (na vsaki strani). Glavni pokazatelj pripravljenosti jedi je sproščanje bistrega soka, ko ga prebodemo z vilicami. Za tvorjenje apetitne skorje je surovina potopljena v pšenično moko.
  5. Solite jetra na koncu kuhanja (ko začimba pobere vlago in izdelek izsuši).

Če ni časa za predelavo surovin, svež izdelek 2 - 3 minute kuhamo v slani vodi in damo v hladilnik. Nato je "polizdelek" podvržen kakršni koli toplotni obdelavi (kratkotrajni).

Recepti za gospodinje

Jetrna pasta

  • jetra - 500 gramov;
  • korenje - 300 gramov (2 kosa);
  • čebula - 150 gramov (1 kos);
  • maslo - 150 gramov;
  • maščobe - 30 - 50 gramov;
  • začimbe, sol (po okusu).
  • pripravite stranski proizvod za predelavo (sperite pod vodo, očistite lupino in žolčne kanale, narežite na majhne koščke);
  • pražimo surovino, dokler ne nastane "lahka" skorja (3 - 4 minute);
  • olupite, nasekljajte čebulo in korenje;
  • ocvrta jetra dušimo z zelenjavo in zaseko (do mehkega);
  • dobljeno mešanico zmeljemo v mešalniku ali mlinčku za meso.

Če želite pašteto okrasiti v zvitku, končno maso razporedite na folijo za živila. Nato na zmes nanesemo zmehčano maslo. Po tem se pašteta zvije in pošlje v hladilnik (za hlajenje). Pred serviranjem izdelek razrežemo na porcije.

Saltison jeter

  • jetra - 700 gramov;
  • česen - 200 gramov (2 glavi);
  • jajca - 2 kosi;
  • zdrob - 15 gramov;
  • maščoba - 300 gramov;
  • čebula - 100 - 150 gramov (1 - 2 kosi);
  • sol, začimbe - po okusu.
  • pripraviti drobovine;
  • surovo jetra zmeljemo v mlinčku za meso ali mešalniku;
  • mleto meso, jajca, česen in zdrob združimo, pustimo, da nabrekne 30 minut;
  • olupite, sesekljajte, podušite čebulo;
  • zmeljemo mast;
  • mešanici jeter dodajte začimbe, čebulo in maščobo;
  • namažite salison na plastične vrečke;
  • vrečke potopite v toplo vodo in zavrite;
  • kuhajte dobroto 3 ure (na majhnem ognju).

Po ohladitvi je salison pripravljen za uživanje.

Jetrna torta

  • jetra - 600 gramov;
  • jajca - 2-3 kosov;
  • moka - 30 - 45 gramov;
  • sol - 2,5 - 4 grame;
  • piment - 1,25 grama;
  • česen - 40 gramov (3-4 nageljnove žbice);
  • rastlinsko olje - 45 - 60 mililitrov;
  • čebula - 150 - 200 gramov (3 kosi);
  • majoneza - 200 gramov.
  • jetra prenesite skozi mešalnik ali mlin za meso;
  • mleto meso kombinirajte z jajci in moko;
  • jetrni masi dodajte sol, poper in česen (drobno sesekljan);
  • zmes razdelite na 5 enakih delov;
  • en del sestavka vlijemo v vročo ponev (naoljeno);
  • palačinko prepražimo na obeh straneh (po 4 minute);
  • specite preostale jetrne pogače;
  • dušite čebulo na rastlinskem olju;
  • spodnjo "torto" premažemo z majonezo (2 žlici);
  • položite ocvrto čebulo na vrh majoneze;
  • torto pokrijte z naslednjo palačinko;
  • prepognite celo torto v določenem zaporedju.

Po kuhanju posodo postavimo na hladno za 40 minut (za namakanje).

Lonci s krompirjem in jetri

Glavni sestavni deli (za 2 posodi po 500 mililitrov):

  • jetra - 500 gramov;
  • kisla smetana - 200 gramov;
  • trdi sir - 150 gramov;
  • krompir - 600 gramov;
  • korenje - 200 gramov;
  • čebula - 150 gramov;
  • sol, začimbe - po okusu.
  • odstranite lupino, čebulo narežite na pol obroče;
  • nasekljajte olupljeno korenje in sir (na ribežu);
  • razrežite jetra, razrežite na porcije;
  • prepražimo čebulo in korenje;
  • kombiniramo zelenjavno paniranje z jetri in damo v ponev, na pol kuhamo na majhnem ognju;
  • dodajte sol, poper, kislo smetano;
  • zelenjavni preliv dajte 5 - 10 minut;
  • olupljen krompir narežemo (na trakove) in pražimo v ponvi (10 minut);
  • na dno lonca položimo mešanico jeter in zelenjave, nanjo položimo krompir, potresemo s sirom;
  • posodo pečemo v pečici 30 minut (ne pokrivajte s pokrovom).

Pri serviranju začinite z rastlinskim oljem.

Uvedite jetra v otroško hrano?

Mnoge matere so prepričane, da se dojenčkom ne sme dajati drobovine, saj njihov encimski sistem še ni popolnoma oblikovan. Vendar to ni povsem res. Glede na to, da do enega leta otrok intenzivno raste, do 8. do 9. meseca življenja materino mleko ne more zadovoljiti otrokove dnevne potrebe po hranilih. Zato je do te starosti otrokovo telo nagonsko "pripravljeno" na uživanje novih izdelkov. Teleča jetra se v otrokov jedilnik uvedejo šele potem, ko se otrok prilagodi mesnim dopolnilnim živilom (kot del otroške hrane).

Primarni del poslastice ne sme presegati 2,5 grama na dan.

Hkrati je pomembno spremljati skladnost blata in otrokove kože. Če ima otrok alergijski izpuščaj ali drisko, se jetrna mešanica prekliče. Če ni negativnih posledic, stranski proizvod uvajamo sproti (enkrat na teden namesto mesne hrane). Po 1,5 mesecih lahko otrokovo prehrano dopolnimo z domačim jetrnim pirejem.

Kako pravilno kuhati drobovine za dojenčka?

Za hranjenje enoletnega otroka so idealna telečja jetra (kuhana). Kuhanje se začne s temeljitim izpiranjem surovin pod tekočo vodo. Po tem izdelek postavimo v toplo vodo in kuhamo 6 minut (na majhnem ognju). Nato varjene jetra odstranimo in damo v posodo s svežo vodo. V čisti tekočini (brez dodajanja soli) se drobovina pripravi. Po tem se film odstrani iz kuhanih surovin in zdrobi do kašastega stanja (na mešalniku, mlinčku za meso ali skozi sito). Za odpravo specifičnega okusa se mešanici doda zelenjavna kaša ali otroška kaša.

Ne pozabite, da se jetrna domača dopolnilna hrana v otrokov jedilnik uvaja postopoma, od 5 gramov na dan. Z normalno toleranco izdelka se dnevni delež poveča na 50 - 60 gramov.

Izhod

Jetra so hranljivi stranski proizvodi, ki se pogosto uporabljajo v kulinariki. Mesna poslastica oskrbuje telo z železovimi beljakovinami, aminokislinami, beta karotenom, vitamini skupine B. Zahvaljujoč bogati sestavi sestavin se jetra uporabljajo v dietetiki za povečanje koncentracije hemoglobina v krvi, normalizacijo metabolizma, stabilizacijo psiho-čustvenega ozadja, izboljšanje ostrine vida, krepitev imunosti, povečanje telesna in duševna vzdržljivost. Vendar se ti "učinki" pojavijo šele, ko se porabijo sveže kakovostne surovine..

Ne pozabite, da so zdrava sveža jetra enakomerno obarvana rjavo rdeče. Hkrati v njegovi strukturi ni madežev, mehurčkov in vključkov, pri prebodu pa se sprošča škrlatna kri.

Priporočljivo je, da klavnični izdelek zaužijete 2 - 3 krat v 7 dneh, 200 - 250 gramov (za odrasle). Še posebej pomembno je, da jetra redno jemo za nosečnice, otroke, športnike, ljudi, ki se ukvarjajo s fizičnim in duševnim delom, saj služijo kot nekakšna hrana za telo, ki je v teh obdobjih še posebej ranljivo. Pri starejših odraslih je pomembno, da dnevni delež drobovine omejimo na 40 gramov (zaradi prisotnosti heparina). Poleg tega jetra previdno uživamo pri kroničnih disfunkcijah ledvic, lezijah prebavnega trakta, visoki ravni holesterola, alergijah na hrano..

Goveja jetra - koristi in škodi telesu

Kemična sestava in hranilna vrednost

Izdelek vsebuje veliko vitaminov in mineralov. Visoka vsebnost vitaminov skupine B je namenjena stabilizaciji presnovnih procesov in delovanju živčnega sistema. Ena porcija tega izdelka lahko oskrbi človeško telo z dnevnimi potrebami skoraj vseh sestavnih delov, potrebnih za zdravje. Teleta jetra vsebujejo največ vitaminov: A, D, E, C in PP.

Izdelek vsebuje veliko makro- in mikroelementov:

  • kalij;
  • kalcij;
  • fluor;
  • klor;
  • natrij;
  • magnezij;
  • cink;
  • baker;
  • nikelj in drugi.

Količina mineralnih sestavin pokriva dnevno potrebo za 1/3. Poleg tega jetra vsebujejo aminokisline in maščobne kisline.

Za 100 gramov izdelka:

  • ogljikovi hidrati - 5 g;
  • maščobe - 3 g;
  • beljakovine - 20 g.

Goveja jetra spadajo v kategorijo zmanjšane vsebnosti kalorij, vsebujejo pa veliko beljakovin, kar pomeni, da imajo visoko hranilno vrednost. Zaradi te kakovosti je izdelek stalni del prehrane. Razumeti morate, da se vsebnost kalorij razlikuje glede na vrsto pripravka:

Vrsta kuhanjaKalorična vsebnost (kcal)
Vreli110
Na pari120
Ocvrto190
Dušeno130

Zakaj je goveja jetra dobra za ženske

Goveja jetra so zelo zdrava, če jih uživamo zmerno in pravilno kuhamo. Strokovnjaki so ugotovili, da mora biti za žensko telo dnevna stopnja 250 gramov. Jetr ne smete vključevati v prehrano več kot trikrat na sedem dni, tako bo izdelek najbolj koristen.

  1. Zaradi visoke vsebnosti vitaminov in mineralov pomaga izboljšati strukturo las in nohtov.
  2. Vitamina A in E, ki ju vsebujeta jetra, povečujeta procese regeneracije kože in preprečujeta staranje.
  3. Povečana količina železa preprečuje slabokrvnost in normalizira hemoglobin v krvi.

Goveja jetra bodo v veliko korist za ženske in doječe ženske. Zdravniki svetujejo vključitev izdelka v prehrano od 16. tedna naprej in utemeljujejo naslednje dejavnike:

  • vitamin A v sestavi bo preprečil pojav strijev v času nošenja ploda ter izboljšal stanje las in nohtov;
  • zmanjšal znake toksikoze in normaliziral črevesno aktivnost;
  • med dojenjem nevtralizira grenkobo mleka in izboljša njegovo kakovost;
  • prisotnost folne kisline v sestavi bo plodu omogočila pravilen razvoj.

Ženskam, ki jih skrbi prekomerna telesna teža, pomagajo teleta jetra, saj vsebujejo veliko beljakovin in malo kalorij. Z vključitvijo v prehrano bodo ženske ohranile mladost in prejele vse potrebne vitamine in minerale..

Goveja jetra s pankreatitisom

Pri pankreatitisu je razvoj in vzdrževanje prehrane zapleteno vprašanje. Stranski proizvodi so vedno izključeni iz prehrane oseb, ki trpijo za to boleznijo. Toda na mizi so lahko prisotna telečja jetra. Glavna stvar je, da ga pravilno pripravite in ne pozabite, da ga lahko uporabljate le med trajno remisijo..

Pozor! V primeru akutnega napada ali poslabšanja kroničnega vnetja trebušne slinavke je treba jetra vseh vrst izključiti iz uporabe.

Goveja jetra imajo malo kalorij in malo maščob, poleg tega pa pozitivno vplivajo na telo osebe, ki trpi zaradi pankreatitisa. Uporaba tega izdelka:

  • spodbuja proces obnove prizadetih tkiv trebušne slinavke;
  • nasiči pacientovo telo z veliko količino vitaminov, hranil in lahko prebavljivih beljakovin;
  • krepi telo zaradi vsebnosti železa, bakra in keratina.

Toda kljub očitnim prednostim izdelka je uvedba na jedilnik mogoča le mesec dni po koncu poslabšanja. V tem primeru je nujno, da ima bolnik stabilno izboljšanje počutja. Z začetnim uvajanjem v prehrano lahko uporabite mleto meso iz kuhanega mesa in jeter, nato pa dodate jedi iz jeter. Ne smemo pozabiti, da največja količina na dan za vnetje trebušne slinavke ni večja od 100 gramov.

Ali je mogoče jesti goveja jetra s sladkorno boleznijo

Glikemični indeks izdelka ne presega 50 enot, zato je dovoljen za ljudi s sladkorno boleznijo tipa II. Kadar diabetes ni obremenjen z boleznimi ledvic in jeter, lahko ta stranski proizvod zaužijemo.

Jetrov ne morete predhodno potopiti v moko, saj je njihov glikemični indeks 70.

Jetra je bolje jesti zjutraj, ne več kot 2-3 krat na teden, po malem. Obrok na osebo približno 150 gramov v pripravljeni obliki.

Kako izbrati goveja jetra

Pri izbiri morate upoštevati naslednja pravila:

  • kupite ohlajena jetra, saj zamrznjeni izdelek vsebuje veliko manj uporabnih sestavin;
  • površina govejih jeter mora biti gladka, sijoča ​​in enakomerno obarvana - to kaže na svežino izdelka;
  • vonj je rahlo sladek, nima tujih arom;
  • če pritisnete na površino visokokakovostnega in svežega izdelka, ne bo sledi;
  • pri izbiri zamrznjenih jeter je treba zagotoviti, da je najmanj ledu, obstoječa pa nima rdečkastega odtenka.

Recepti iz govejih jeter

Kuharski nasveti:

  • sveža ali odmrznjena jetra dobro operite pod tekočo vodo, posušite s papirnatimi servietami;
  • nujno je treba odstraniti vse posode in filme;
  • namakanje v mleku bo pomagalo odstraniti grenak priokus in narediti končno jed mehko;
  • ne smete izvajati predolge toplotne izpostavljenosti, sicer se bo izkazalo za težko;
  • sol pri kuhanju govejih jeter dodamo na koncu kuhanja.

Sufle iz govejih jeter v pečici

Liverjev sufle je odlična jed, zelo enostaven za pripravo, končni izdelek pa bo po vsakem okusu.

Sestavine:

  • jetra - 800 gramov;
  • čebula - 1 velika glava;
  • česen - 2 stroka;
  • jajce - 1 kos;
  • kruh - 2 rezini;
  • sol, poper po okusu.

Priprava: Goveja jetra narežemo na koščke, da jih zvijemo v mlinčku za meso. Čebulo olupimo, operemo in nasekljamo, česen olupimo in speremo. Nato zasukajte jetra, čebulo, česen in nazadnje obrnite kruh. V dobljeno maso zlomite jajce, dodajte sol in poper. Mešanico temeljito premešajte.

Pekač dobro namastimo z oljem (olivnim ali sončničnim). Jetrno maso previdno vlijemo v kalup, zmes razporedimo z žlico in postavimo v pečico na 200 stopinj. Pečemo približno 40 minut.

Končana jed dobi rožnato senco in je prekrita z gosto skorjo. Pred serviranjem souffle narežemo na porcije. Krompir, rezanci, riž ali ajda lahko služijo kot priloga. Po želji v jed dodajte majonezo ali kislo smetano.

Goveja jetra s šampinjoni v kisli smetani

Telečja jetra so zdrava in okusna jed, odlično pa se podajo tudi k gobam. Za okus in mehkobo izdelka morate skrbno spremljati čas obdelave, če posodo predolgo dušite, bodo jetra postala zelo žilava.

Sestavine:

  • goveja jetra - 0,5 kg;
  • šampinjoni - 0,3 kg;
  • kisla smetana - 0,3 l;
  • čebula - 2 glavi;
  • rastlinsko olje - 50 ml;
  • sol, poper - po okusu.

Priprava: Operite jetra in narežite na majhne koščke. Olupljeno čebulo narežemo na pol obroče, oprane gobe pa na večje sloje. V ponvi na olju najprej rahlo prepražimo čebulo, nato dodamo gobe in pražimo približno 5 minut.

V ločeni ponvi segrejemo olje in na vseh straneh pražimo jetrne rezine, dokler se barva ne spremeni. Dodajte jetra zelenjavi in ​​dušite, dokler tekočina popolnoma ne izpari. Nato v posodo dodamo kislo smetano in dušimo še 5 minut. Preden ugasnete ogenj, dodajte sol in poper po okusu.

Kontraindikacije

  1. Kontraindikacij za uporabo telečjih jeter je malo, med njimi:
  2. Posamezna nestrpnost do izdelka.
  3. Napredna starost, saj je v jetrih veliko keratinskih spojin.
  4. Obdobje poslabšanja pankreatitisa.
  5. Visok holesterol.

Kljub vsem uporabnim lastnostim ni priporočljivo, da se drobovina uživa pogosto in v večjih količinah. V nasprotnem primeru se lahko pojavijo slabost, omotica in občutek grenkega okusa v ustih..

VPRAŠANJE ODGOVOR

Holesterol v jetrih? Goveja jetra imajo dokaj visoko vsebnost holesterola, vendar njihova raven ni kritična. Vsebnost hranil, vitaminov in beljakovin pokriva škodo zaradi kazalcev holesterola. Toda ljudje s prekomerno telesno težo in boleznimi srčno-žilnega sistema bi morali omejiti njihovo uporabo. Bolje je kuhana goveja jetra.

Ali je mogoče med hujšanjem jesti goveja jetra? Pri hujšanju lahko v jedilnik dodate tudi telečja jetra. Vsebuje veliko hranil, vitaminov in beljakovin. Priporočljivo je, da za kosilo uporabljamo v količini največ 100 gramov, kuhano.

Je alergen iz govejih jeter ali ne? Goveja jetra lahko povzročijo alergije. Hkrati alergijske reakcije ne povzroča jetrno tkivo, temveč kri, ki se v njem kopiči. To izzove beljakovinski albumin, ki ga najdemo v krvi vsakega živega organizma. Zato zdravniki močno svetujejo, da v otroški meni uvedejo zelo previdno, opazujejo manifestacije alergij.

Kaj je bolje za goveja ali svinjska jetra? Vsa jetra so koristna, če jih uživamo zmerno. Goveja jetra vsebujejo veliko vitaminov, imajo malo kalorij in imajo značilen okus. Prašičja jetra vsebujejo veliko holesterola in niso primerna za prehransko prehrano. Količina vitaminov v njem je nižja kot v teletini. Zato je goveji izdelek očitno bolj koristen za lepo polovico človeštva. Visoka vsebnost vitaminov, železa in folne kisline bo pomagala ohranjati mladost in lepoto ženskega telesa.

Zakaj je goveja jetra bolje namakati v mleku? Postopek namakanja v mleku vam omogoča, da se znebite tujih vonjav, grenkega okusa in trdote. Če ga kuhate na pravi način, bo izdelek mehak in okusen. Poleg tega mleko izboljša okus govejih jeter..

Goveja jetra so zdrav izdelek z visoko hranilno vrednostjo, ki ga je treba redno dodajati na jedilnik. V tem primeru kontraindikacij ni mogoče prezreti. V primeru resne bolezni se je bolje najprej posvetovati z zdravnikom. In pomembno je, da izberemo prave drobovine. Sveža, visokokakovostna jetra bodo prinesla največ koristi in ne bodo škodovala.