Gobe: maščobe, beljakovine, ogljikovi hidrati. Vsebnost kalorij

Spletna stran o športu in zdravem načinu življenja

Gobe ​​ali, kot jim pravijo tudi "rastlinsko meso", pa tudi "gozdno meso" - so res zelo bogate z beljakovinami.

Glivične beljakovine so po naboru aminokislin zelo podobne živalskim beljakovinam. Bela goba je še posebej bogata z aminokislinami. Gobe ​​poleg aminokislin vsebujejo železo, fosfor, kalij in številne elemente v sledovih. Skoraj vse užitne gobe vsebujejo vitamine A, B 1, C in PP. Tu so okvirni podatki, to je posebnost tega izdelka. Goba je tako zvita "zver", da se sestava hranil in aminokislin bistveno razlikuje glede na kraj rasti, način obiranja in celo starost gobe. Na primer, mlade gobe so bogatejše z beljakovinami kot njihovi starejši sorodniki, kape pa so bogatejše od nog. Ta kalorična tabela vsebuje splošne informacije o vsebnosti beljakovin, maščob in ogljikovih hidratov v surovih gobah..

Vsebnost beljakovin, maščob in ogljikovih hidratov v različnih vrstah gob.
Skupne kalorije v 100 g surovega izdelka.

Izdelki Beljakovine, g.
Maščoba, g.
Ogljikovi hidrati, g.
Vsebnost kalorij
Bele gobe
3.7
1.7
3.4
trideset
Šampinjoni
4,3
1.1.27.
Medene gobe
2.2
1,2
2.8
17.
Lisičke
1.6
1.1
2.2
20.
Breze
2,3
0,9
3.7
31.
Jurčki
3.3
0,5
3.7
22.
Ryzhiki
1.9
0,8
2.7
17.
Russula
1.7
0,7
1.5
petnajst
Olje
2.4
0,7
1.7
devet
Gobe
1.8
0,5
0,8
šestnajst
Ostrigine gobe2.5
0,3
6.5
38

Vam je bil članek všeč? Podprite projekt in avtorja!

Katere so koristne snovi v gobah

Hranilna vrednost gob

Po svoji hranilni vrednosti gobe zasedajo mesto med mesom in zelenjavo. Po hranilni vrednosti jih lahko enačimo z zelenjavo najvišjih sort..

Gobe ​​veljajo za nizkokalorično hrano. Vsebujejo zelo malo ogljikovih hidratov in maščob. Povprečna vsebnost kalorij v mesu je osem, maščoba pa osemnajstkrat večja od povprečne kalorij v gobah..

Vendar pa so posušene gobe, na primer jurčki, veliko bolj hranljive od jajc ali kuhane klobase. In juha iz jurčkov je bolj kalorična kot mesna juha, poleg tega je bolj okusna in dišeča.

Najbolj prebavljiva goba je kamelina. Vsebnost kalorij v nasoljeni kamelini presega vsebnost kalorij v sadju, zelenjavi, piščančjem mesu in polnomastnem mleku.

Gobe ​​vsebujejo veliko beljakovin, vendar jih telo težko absorbira. Zato gobe niso priporočljive za ljudi z boleznimi prebavil, jeter in ledvic..

Vitamini in elementi v sledovih v gobah

Gobe ​​vsebujejo najrazličnejše vitamine. Številne med njimi, kot so B1, B2, B6, D, H, nikotinska in pantotenska kislina, vsebujejo zelenjava v zelo majhnih količinah ali pa je sploh ne..

Lisičke na primer vsebujejo veliko aminokislin in betakarotena, kar jim daje značilno rumeno barvo. In vitamin B1 v teh gobah je enak kot v govejih jetrih.

Vsebnost vitamina P v gobah je približno enaka kot v kvasu, vitamin B je skoraj tako kot v žitih, po vsebnosti vitamina D pa gobe niso slabše od masla.

Številne gobe vsebujejo majhne količine vitaminov A in C. Gobe imajo tudi ogromno mineralov in elementov v sledovih, kot so kalij, železo, fosfor, kalcij, baker, mangan, jod, cink in druge.

Zdravilne lastnosti gob

Od pradavnine so pravoslavni kristjani med postom uživali veliko gob. Konec koncev gobe vsebujejo beta-glukane. To so snovi, ki zelo blagodejno vplivajo na imunski sistem telesa. Zato so zgodaj spomladi med strogim postom gobe pomagale ohranjati imunost..

Posušeni jurčki pomagajo očistiti kri in znižati raven holesterola. Infuzija lisičk se uporablja za zdravljenje abscesov, furunkuloze in vnetja grla. Gobe ​​vsebujejo naravne antibiotike, smolnata snov, ki jo vsebujejo olja, lahko lajša hude glavobole..

Gobe ​​so koristne pri boleznih srca in ožilja ter pri presnovnih motnjah. Spodbujajo izgorevanje maščob in preprečujejo odlaganje holesterola.

Gobe ​​zmanjšajo ranljivost telesa za raka. Tudi gobe so zelo bogate z vlakninami in prispevajo k odstranjevanju škodljivih snovi iz telesa..

Hranilna vrednost gob

Pogosto gobe imenujemo gozdno meso. Ta opredelitev predpostavlja, da morajo vsebovati veliko beljakovin. Vendar ta teza ne drži, saj različne vrste gob vsebujejo od 2,5 do 3,5% beljakovin. Ta količina beljakovin je značilna za številne vrste zelenjave..

Obstajajo gobe, ki vsebujejo do 5% beljakovin, kar je bistveno več kot v krompirju. Te gobe vključujejo belo gobo. Znano je, da so posušene jurčke 2-krat večje po vsebnosti beljakovin kot ribe ali govedina.

Znanstveno je dokazano, da mora oseba, da bi zadostila dnevnim dnevnim potrebam po beljakovinah, zaužiti vsaj 1-2 kg gob na dan. Vendar gob dolgo ne moremo jesti. Zato lahko tovrstno hrano obravnavamo le kot dodaten vir beljakovin..

Gobe ​​poleg beljakovin vsebujejo tudi druga za človeka pomembna hranila: ogljikove hidrate, maščobe, mineralne soli, vitamine A, B1, B2, C, PP in D. Tako na primer rumene lisičke vsebujejo toliko vitamina B1 kot in v govejih jetrih.

Poleg tega gobe vsebujejo različne elemente v sledovih, ki aktivno sodelujejo v presnovi..

Predvsem gobe vsebujejo vitamin D, manj - C in A, količino drugih vitaminov lahko ugotovite s pomočjo tabele.

Vsebnost vitamina v gobah

Vsebnost vitaminov v gobah (mg na 100 g)

Po vsebnosti mineralov, kot so kalij, fosfor, gobe lahko primerjamo s sadjem, po vsebnosti vode so blizu zelenjavi (tabela).

Vsebnost mineralov v gobah in drugih živilih

IzdelkaVsebnost mineralov (v mg na 100 g izdelka)
KalijKalcijŽelezoFosfor
Šampinjoni2774.6.3384
Bele gobe6973812.254
Ryzhiki390devetdevet166
Lisičke410deset29.97
Belo zelje572708.3216
Mleko1901750,5168
Svinjina393794.465
Pšenična moka2243.32.7221

Gobe ​​ne vsebujejo veliko ogljikovih hidratov in maščob, obstaja pa lecitin, ki ga najdemo tudi v rumenjaku. Poleg tega gobe vsebujejo maščobne kisline in glikogen.

Gobe ​​v povprečju vsebujejo približno 91% vode, 3,2% beljakovin, 0,5% maščob, 3,7% ogljikovih hidratov in 0,8% mineralnih soli.

Gobe ​​imajo zelo prijetno aromo, kar je razloženo z dejstvom, da vsebujejo različne ekstraktivne in aromatične snovi.

Poleg tega so gobe živilski izdelek, ki vsebuje razmeroma malo kalorij - 320 kcal na 1 kg izdelka. Zato jih lahko jemo s krompirjem, žitaricami in drugimi prilogami..

In v zaključku je treba povedati, da so gobe hrana, ki vsebuje čim manj kalorij (na 1 kg 1340 kJ = 320 kalorij), saj vsebuje veliko beljakovin in mineralov. So gobe še posebej priporočljive kot dodatek hrani z visoko vsebnostjo ogljikovih hidratov? za krompir, žito in izdelke iz moke. Hranilna vrednost gob je navedena v tabeli.

FitAudit

FitAudit je vaš dnevni prehranski pomočnik.

Resnične informacije o hrani vam bodo pomagale shujšati, pridobiti mišično maso, izboljšati zdravje, postati aktivna in vesela oseba.

Zase boste našli veliko novih izdelkov, ugotovili njihove resnične koristi, iz prehrane odstranili živila, za katera prej sploh niste vedeli o nevarnostih.

Vsi podatki temeljijo na zanesljivih znanstvenih raziskavah, uporabljajo jih lahko tako amaterji kot profesionalni strokovnjaki za prehrano in športniki.

Kemična sestava gob: beljakovine, maščobe, ogljikovi hidrati, kalorije

Gobe ​​so čudovit izdelek, iz katerega lahko pripravite številne okusne, hranljive in zdrave obroke. Ta gozdna darila sama po sebi ne vsebujejo veliko za telo potrebnih snovi. Koliko jih je odvisno od vrste gobe, na splošno pa so kazalniki podobni. Upoštevajte kemično sestavo gob, njihovo vsebnost kalorij in koristne lastnosti.

Kemična sestava gob

Je univerzalna za skoraj vse gobe. Darovi gozda vsebujejo veliko vlage, skoraj 90%. Ostale komponente v odstotkih:

  • beljakovine - 4%;
  • maščobe - 1%;
  • ogljikovi hidrati - 1,5%;
  • vlaknine - 2%.

Gobe ​​vsebujejo veliko takšnih elementov v sledovih: železo, cink, mangan, jod, fosfor, kalij, baker, soli, vitamini A, B1, PP, C. Šampinjoni vključujejo tudi vitamine D, E, kalcij, selen, 20 aminokislin.

Vsebnost kalorij v gobah

BJU in vsebnost kalorij v gobah se razlikujejo glede na njihovo vrsto. Količina beljakovin, maščob in ogljikovih hidratov je odvisna od vrste gobe in možnosti priprave. Na primer, manj beljakovin vključuje noge, starejše primerke in vložene.

Vsebnost kalorij v jurčkih na 100 gramov je 25,5 kcal. Beljakovine v teh gobah - 3,2 g, maščobe - 0,7 g, ogljikovi hidrati - 1,6 g.

Šampinjoni imajo kalorično vsebnost 26,6 kcal, vsebnost beljakovin - 4,3 g, maščob - 1, ogljikovih hidratov - 0,1 g.

Lisičke so ena najnižje kaloričnih gob. Vsebnost kalorij je le 22,3 kcal, indikator beljakovin pa 1,6 g, maščob - 1,1 g, ogljikovih hidratov - 1,5 g.

Uporabne in škodljive lastnosti gob

Gobe ​​jedo previdno, saj so lahko koristne in škodljive, če jih uživamo v velikih količinah. Ni vredno opozoriti na prisotnost pogojno strupenih in strupenih gob. Omejite uživanje tega izdelka pri otrocih.


Gobe ​​vsebujejo zelo veliko beljakovin, ki sodelujejo pri tvorbi celic. Njegov kazalnik celo presega kazalnike tega elementa v mesu ali ribah. Poleg tega vsebujejo ogromno vitaminov, aminokislin in mineralov, od katerih se 70% zlahka prebavi in ​​shrani v telesu..

Celoten seznam koristnih lastnosti je odvisen od določene vrste gob. Na primer, šampinjoni spodbujajo srce, povečajo prekrvavitev, odstranijo toksine, toksine in druge škodljive elemente. Med jurčke spadajo redki antibiotiki, ki se lahko borijo proti škodljivim bakterijam v prebavilih in lahko preprečijo raka.


Poleg koristnih lastnosti obstajajo tudi opozorila. Tega izdelka ne smejo uporabljati otroci, mlajši od 5 let, in odrasli s težavami z želodcem. Gobe ​​telo težko prebavi in ​​absorbira, zato je pomembno, da jih jeste dobro kuhane.

Vsebnost beljakovin, maščob in ogljikovih hidratov v gobah, število kalorij na 100 gramov.

Vsebnost kalorij v gobah se izračuna na podlagi 100 gramov, to je, če je določena količina prikazana na seznamu, potem je navedena v višini desetinke kilograma. Če potrebujete določeno vrednost sestavine, to upoštevajte pri izračunih in kuhanju. Vsebnost beljakovin, maščob in ogljikovih hidratov v gobah je primerljiva z rastlinskimi izdelki, vendar se absorbirajo veliko bolje in hitreje. To hrano včasih imenujejo tudi rastlinsko meso, zato so bela, šampinjoni, jurčki, jurčki ali medene gobe zelo pomembni za beljakovinsko komponento. Vsebnost kalorij v gozdnih in shranjevalnih gobah je skoraj enaka in je na visoki ravni. Spodnja tabela prikazuje vsebnost hranil in energijsko vrednost, vključno s kalorijami na 100 gramov. Pomembno je vedeti, da je uživanje veliko gob ali medenih gob v hrani lahko škodljivo za vaše zdravje, zlasti v delu prebavnega sistema. Zato je glavno vedeti, kdaj se ustaviti. Po izbiri sestavin, ki jih potrebujete, jih primerjajte med seboj ali z drugimi izdelki v naši tabeli, tako da kliknete ikono lestvice nasproti ustrezne celice.

Če opazite napako ali napačne podatke o energijski vrednosti, sestavi vitaminov, elementov v sledovih in morda nekaterih drugih snoveh, obvestite našo upravo. Nenehno si prizadevamo za izboljšanje našega spletnega mesta, skupaj ga bomo izboljšali.

--> -> -> -> Bela gobaDodaj med priljubljene--> Dodaj nekam drugam--> Hranilna vrednost34 kcal3,7 g1,1 g1,7 g --> -> -> -> MlekoDodaj med priljubljene--> Dodaj nekam drugam--> Hranilna vrednost18,5 kcal1,8 g1,1 g800 mg --> -> -> -> LisavkeDodaj med priljubljene--> Dodaj nekam drugam--> Hranilna vrednost19 kcal1,5 g1 g1 g --> -> -> -> ButterletiDodaj med priljubljene--> Dodaj nekam drugam--> Hranilna vrednost19,2 kcal900 mg3,2 g400 mg --> -> -> -> Medene gobeDodaj med priljubljene--> Dodaj nekam drugam--> Hranilna vrednost22 kcal2,2 g500 mg1,2 g --> -> -> -> jurčkiDodaj med priljubljene--> Dodaj nekam drugam--> Hranilna vrednost20 kcal2,1 g1,2 g800 mg --> -> -> -> jurčkiDodaj med priljubljene--> Dodaj nekam drugam--> Hranilna vrednost22 kcal3,3 g1,2 g500 mg --> -> -> -> Ingver, lisičkaDodaj med priljubljene--> Dodaj nekam drugam--> Hranilna vrednost22,3 kcal1,9 g2 g800 mg --> -> -> -> MorelDodaj med priljubljene--> Dodaj nekam drugam--> Hranilna vrednost22,7 kcal2,9 g2 g400 mg --> -> -> -> RussulaDodaj med priljubljene--> Dodaj nekam drugam--> Hranilna vrednost19 kcal1,7 g1,5 g700 mg --> -> -> -> TartufiDodaj med priljubljene--> Dodaj nekam drugam--> Hranilna vrednost24 kcal3 g2 g500 mg --> -> -> -> NigellaDodaj med priljubljene--> Dodaj nekam drugam--> Hranilna vrednost9,1 kcal1,5 g100 mg300 mg --> -> -> -> ŠampinjoniDodaj med priljubljene--> Dodaj nekam drugam--> Hranilna vrednost27 kcal4,3 g100 mg1 g

Količina vitaminov in elementov v sledovih v gobah

S primerjavo sestave vitaminov, mineralov in elementov v sledovih kliknite na spodnje povezave. Na novi strani se odpre tabela s seznamom vsakega predmeta.

Hranilna vrednost gob

Gobe ​​popularno imenujejo gozdno meso. Izhajala je iz domneve, da vsebujejo veliko količino beljakovin. Vendar je ta predpostavka napačna, ker odstotek vsebnosti beljakovin v gobah je od 2,5 do 3,5%.

Izjema so jurčki. Vsebnost beljakovin je 5%, kar je veliko več kot krompir. Posušene jurčke vsebujejo 2-krat več beljakovin kot govedina ali ribe.

Gobe ​​niso bogate le z beljakovinami, ampak tudi z drugimi hranili, ki niso nič manj koristne za človeka: mineralne soli, maščobe, ogljikovi hidrati, vitamini A, B1, B2, C, PP, D. Na primer, vsebnost vitamina B1 v rumenih lisičkah je enaka in v govejih jetrih.

Od vseh vitaminov je najmanj v gobah vitaminov A in C, predvsem pa vitamin D.

Vsebnost vitaminov PP in B1 v gobah:

GobeVsebnost vitaminov v gobah (mg na 100 g)
PPB1
Jurčki10.50,2
Breza11.20,06
Lisičke10.80,37
Russula14,00,1

Znanstveno je dokazano, da mora vsakdo dnevno zaužiti 1-2 kg gob, da zadosti dnevnim potrebam ljudi po beljakovinah. Vendar ne morete ves čas jesti samo gob, zato jih jejte samo kot enega od dodatnih virov beljakovin..

Gobe ​​med drugim vsebujejo različne elemente v sledovih, ki so potrebni za zagotovitev normalne presnove v človeškem telesu..

Vsebnost maščob in ogljikovih hidratov v gobah ni velika, vendar obstajajo maščobne kisline, glikogen in lecitin. Slednje najdemo tudi v rumenjaku.

Povprečni kazalniki vsebnosti različnih snovi v gobah so naslednji: 0,8% mineralnih soli, 0,5% maščob, 3,2% beljakovin, 3,7% ogljikovih hidratov, 91% vode.

Gobe ​​so nizkokaloričen živilski izdelek. En kilogram gob vsebuje 320 kcal. Zato jih je priporočljivo uživati ​​skupaj z živili, ki vsebujejo veliko količino ogljikovih hidratov, kot so žitarice, krompir, izdelki iz moke in žita..

Hranilna vrednost gob:

IzdelkaVsebina,%Kcal
VodaBeljakovineMaščobeOgljikovi hidratiCelulozaMineralna
snovi
1.2.3.4.pet6.7.8.
Sveže gobe
Bela87,05.50,53.13.00,9167
Breza88,05.00,62.53.00,9150
Olje92,02.00,33.51.60,6104
Jurčki88,04.60,82.23.50,9146
Lisičke91.42.60,43.81.00,8125
Medene gobe90,02.00,54.02.70,8121
Ryzhiki90,03.00,72.43.20,7121
Morels90,03.70,54.00,81.0150
Posušene gobe
Bela13,036,04.023.517,06.351174
Breza13,038,05.021.515,07.51212
Za primerjavo
Govedina74,021,04.0--1.0506
Riba78,719,01.0--1,3351

Po vsebnosti vode so gobe blizu zelenjave, po vsebnosti mineralov pa sadju.

Primerjalna tabela vsebnosti mineralov v gobah
in drugi izdelki:

IzdelkaVsebnost mineralov
(v mg na 100 g izdelka)
KalijKalcijŽelezoFosfor
Šampinjoni2774.6.3384
Bele gobe6973812.254
Ryzhiki390devetdevet166
Lisičke410deset29.97
Belo zelje572708.3216
Mleko1901750,5168
Svinjina393794.465
Pšenična moka2243.32.7221

Zaradi vsebnosti aromatičnih in ekstraktivnih snovi v gobah imajo zelo prijetno aromo.

Bela goba

Bela goba je najbolj dragocena, okusna, aromatična in hranljiva. Goba jurčka ima veliko mesnato kapico in debelo, izbočeno belo nogo. Poleg tega je barva pokrovčkov - odvisno od starosti in kraja rasti glive - lahko svetlo, rumenkasta in temno rjava. Gobe, ki rastejo v borovih gozdovih, imajo ponavadi temnejše klobuke..

Goba jurčka lahko doseže precej impresivne velikosti - pokrovček ima premer do pol metra in višino do 30 cm.

Včasih jurčke zamenjajo z neužitno žolčno gobo. Vedeti morate, da je pri jurčkih goba spodnja površina klobuka rumenkasta ali zelenkasta, pri žolčnih glivah pa umazana. Na steblu žolčne glive je vzorec temne mreže. Meso te gobe je grenko, na prelomu svetlo rožnato (in belo v jurčkih). V vlažnih gozdovih je gobam podoben bel satanski. Od bele se razlikuje po rdečkasti barvi cevaste plasti in po tem, da ob zlomu hitro postane modra ali rdeča.

Vsebnost kalorij v jurčkih

Vsebnost kalorij v surovih jurčkih je zelo majhna - 22 kcal na 100 g. Je prehranski in nizkokaloričen izdelek. Vloženi jurčki so tudi praktično neškodljivi za postavo, saj vsebujejo le 24 kcal na 100 g izdelka. Enako velja za ocvrte jurčke, saj imajo na 100 g 26 kcal. In vsebnost kalorij posušenih jurčkov je 286 kcal na 100 g, je zelo hranljiva, saj ima visoko vsebnost beljakovin. Če ga zaužijete v velikih količinah, lahko pride do debelosti.

Hranilna vrednost na 100 gramov:

Beljakovine, grMaščoba, grOgljikovi hidrati, grPepel, grVoda, grKalorična vsebnost, kcal
3.81.71.10,889,522.

Uporabne lastnosti jurčkov

Vrganci vsebujejo vitamin A (v obliki karotena), B1, C in še posebej veliko vitamina D.

Cepi vsebujejo več kot drugi riboflavin, snov, ki je odgovorna za zdravje in rast nohtov, las, kože in zdravje telesa kot celote. Riboflavin je še posebej pomemben za vzdrževanje normalnega delovanja ščitnice.

Jigi imajo številne koristne lastnosti. Vrganje poleg svojega okusa slovi po svoji sposobnosti, da spodbuja izločanje prebavnih sokov in v tem pogledu presega mesne juhe.

Zaradi vsebnosti velikih količin žvepla in polisaharidov jurčki pomagajo v boju proti raku. Prav tako ima protiinfekcijske, celjenje ran, rak in tonik..

Lecitin, ki je del jurčkov, preprečuje odlaganje holesterola na stenah krvnih žil, zaradi česar je koristen pri aterosklerozi in slabokrvnosti. In aminokislina ergotionein, ki jo vsebujejo gobe, podpira procese obnavljanja celic in je zato še posebej koristna za oči, ledvice, jetra in kostni mozeg..

Tudi jurčki vsebujejo veliko β-glukana. Ta neprebavljiv ogljikov hidrat je močan antioksidant in močno vpliva na imunski sistem ter ustvarja zaščito pred virusi, bakterijami, glivicami in rakotvornimi snovmi. Poleg tega jurčki vsebujejo številne encime, ki spodbujajo razgradnjo vlaknin, maščob in glikogena..

Gobe ​​so odličen vir zdravih beljakovin, a hitin, ki ga najdemo v sveže kuhanih gobah, jih veliko težje absorbira. Zato je za hrano priporočljivo uporabljati predhodno posušene gobe, v tem primeru se absorbira do 80% beljakovin, ki jih vsebujejo..

Gobe ​​so težka hrana, še posebej, če so ocvrte. Jesti jih morate malo, previdno, z veliko sočne zelenjave, tako surove kot kuhane. Goste gobove juhe z več zelenjave in manj gob so lažje prebavljive in običajno ne povzročajo zapletov.

Gobice se uporabljajo kot zdravilo proti tuberkulozi, izgubi moči za izboljšanje metabolizma.

Posušene jurčke vsebujejo alkaloid hercedin, ki se uporablja pri zdravljenju angine pektoris. Vodni izvlečki iz jurčkov zdravijo razjede, ozebline.

Posušene jurčke na najboljši možen način ohranijo svoj okus in hranilne lastnosti, brez dodatne predelave jih lahko jemo kot krutone.

Poleg tega jurčki vsebujejo veliko koristnih snovi, od katerih imajo nekatere protitumorske lastnosti..

Posušene jurčke uspešno uporabljajo za preprečevanje raka.

Nevarne lastnosti jurčkov

Znano je, da so gobe, vključno z jurčki, najmočnejši naravni sorbenti, ki absorbirajo ogromne količine strupenih snovi, med drugim radioaktivni cezij, stroncij, kadmij, živo srebro in svinec. Zato gobe, nabrane v bližini prometnih avtocest ali na industrijskih območjih, ne bodo koristile, ampak bodo le škodile vašemu zdravju..

Za majhne otroke ni priporočljivo jesti gob. Do 12. do 14. leta se otrokov prebavni sistem praktično ne more spoprijeti s hitinozno membrano glive, saj vsi encimi, potrebni za prebavo, v njegovem telesu ne nastajajo v zadostnih količinah.

Imate radi jurčke, vendar nimate vedno časa, da bi jih iskali v gozdu? Potem jih poskusite gojiti doma! Tehnologija je predstavljena v videu.

Šampinjoni - BJU, vsebnost kalorij, koristi in škoda gob za telo

Šampinjoni so hranljive in zdrave gobe, ki vsebujejo veliko beljakovin in skoraj toliko fosforja kot ribe. Športniki pogosto dodajo gobe v svojo prehrano, saj se rastlinske beljakovine absorbirajo nekajkrat hitreje kot živalske beljakovine. Poleg tega so šampinjoni prehranski izdelek, primeren za zdravo in pravilno prehrano. Ženske, ki se trudijo shujšati, si lahko na gobe pripravijo posne dneve in jih namesto mesa uporabljajo v različnih dietah, kar bo znatno pospešilo postopek zmanjševanja telesne maščobe.

Vsebnost kalorij, BZHU in sestava gob

Šampinjoni so nizkokaloričen izdelek, katerega 100 gramov vsebuje 22 kcal. Sestava surovih gob vsebuje veliko beljakovin, praktično brez ogljikovih hidratov in malo maščob. Razmerje šampinjonov BJU na 100 g je 1: 0,2: 0.

Hranilna vrednost gob na 100 g:

  • ogljikovi hidrati - 0,1 g;
  • beljakovine - 4,4 g;
  • maščobe - 1 g;
  • voda - 91 g;
  • prehranske vlaknine - 2,5 g;
  • pepel - 1 g.

Energijska vrednost gob se razlikuje glede na obliko priprave, in sicer:

  • ocvrti šampinjoni v rastlinskem olju - 53 kcal;
  • dušeno brez olja - 48,8 kcal;
  • vložene ali konzervirane - 41,9 kcal;
  • kuhana - 20,5 kcal;
  • na žaru / žaru - 36,1 kcal;
  • pečeno v pečici - 30 kcal.

Opomba: za dietno hrano so najbolj primerni pečeni, na žaru ali na žaru brez dodajanja olja, pa tudi kuhani šampinjoni.

Kemična sestava šampinjonov na 100 g je predstavljena v obliki tabele:

Ime hranilEnoteKoličina v izdelku
bakermcg499,8
Aluminijmcg417,9
Železomg0,3
Titanmcg57,6
Cinkmg0,28
Jodmg0,018
Selenmcg26.1
Kalijmg529,8
Magnezijmg15.2
Fosformg115.1
Žveplomg25.1
Klormg25,0
Natrijmg6.1
Kalcijmg4.0
Holinmg22.1
Vitamin Cmg7.1
Vitamin PPmg5.6
Vitamin Amcg2.1
Niacinmg4.8
Vitamin Dmcg0,1

Poleg tega sestava gob vključuje linolno maščobno kislino (0,481 g) in omega-6 (0,49 g), mononenasičene maščobne kisline. Vsebnost disaharidov v izdelku je minimalna - 0,1 g na 100 g.

Po kemični sestavi se vloženi in konzervirani šampinjoni skoraj razlikujejo od svežih, količinski kazalnik hranil pa se zmanjšuje.

Uporabne lastnosti šampinjonov za telo

Zahvaljujoč bogatemu naboru hranil imajo šampinjoni lastnosti, ki so koristne za človeško telo:

  1. S sistematično uporabo gob se izboljša presnova in vzdržuje stabilno delovanje krvnega obtoka.
  2. Zaradi vitamina B2, ki je vključen v izdelek, se izboljša stanje sluznice in živčnega sistema.
  3. S pomočjo gob lahko ne samo okrepite kosti, ampak tudi zmanjšate tveganje za razvoj bolezni, kot je osteoporoza. Konec koncev je prav pomanjkanje vitamina D v telesu, ki je sicer v majhnih količinah, a še vedno prisotno v gobah, vzrok za krhkost kosti in razvoj rahitisa.
  4. Zaradi prisotnosti natrija v sestavi gob se izboljša delovanje ledvic in celotnega organizma kot celote.
  5. Če gobe jeste vsaj nekajkrat na teden, lahko izboljšate stanje kardiovaskularnega sistema, normalizirate krvni tlak, povečate prekrvavitev možganov in okrepite srčno mišico..
  6. Šampinjoni ob rednem uživanju zmanjšajo tveganje za razvoj alergijskih reakcij v telesu. Toda le, če oseba ne trpi zaradi alergij neposredno na gobe ali rastlinske beljakovine.
  7. Zaradi visoke vsebnosti fosforja v gobah se delovanje živčnega sistema normalizira, razdražljivost pa se zmanjša. Poleg tega gobe pomagajo ohranjati telo v dobri formi..

Elementi, ki jih vsebuje sestava gob, izboljšajo spomin, budnost in koncentracijo. Šampinjoni izboljšajo delovanje vidnih organov in okrepijo vezivna tkiva v telesu.

Konzervirane in vložene gobe nimajo enakih prednosti kot sveže, kuhane ali pečene gobe. A hkrati ohranijo visoko vsebnost lahko prebavljivih beljakovin.

Koristi gob za zdravje ljudi

Med toplotno obdelavo gobe izgubijo nekaj hranil, zaradi česar postanejo manj uporabne. Uživanje gob v surovem stanju ima velike koristi za zdravje, in sicer:

  • vid se izboljša;
  • normalno delovanje prebavil se obnovi pri različnih boleznih;
  • zmanjša se tveganje za razvoj bolezni srca, in sicer možganske kapi in srčnega napada;
  • občutek lakote je zatrt;
  • učinkovitost se poveča;
  • raven "škodljivega" holesterola v krvi se zmanjša;
  • povečana možganska aktivnost.

Uporabno je uporabiti izdelek v posušeni obliki, saj po predelavi ne izgubi svojih koristnih lastnosti. Sveže ali posušene šampinjone priporočamo ženskam, ki pričakujejo dojenčka ali dojijo dojenčka. Stanje - odsotnost alergij in drugih kontraindikacij.

Suhi šampinjoni se pogosto uporabljajo v kozmetologiji, saj izboljšujejo stanje kože in pomagajo ohranjati mladost.

Prednosti hujšanja

Gobe ​​kot nizkokaloričen izdelek pogosto dodajajo prehrani med dietami - prispevajo k izgubi teže. Beljakovine v šampinjonih se hitro absorbirajo in vam pomagajo, da se dolgo časa počutite siti..

Znanstveno je dokazano, da sistematična uporaba gob namesto mesnih jedi pomaga, da se odvečnih kilogramov znebimo veliko hitreje kot z redno uravnoteženo prehrano. Telo je nasičeno z esencialnimi beljakovinami, ki krepijo mišice, zaradi česar je postava bolj napeta. Gobe ​​so 90% vode in ne povzročajo odlaganja maščob v človeškem telesu.

Za učinkovito hujšanje s pomočjo gob je dovolj, da eno mesno jed na dan zamenjate z izdelkom - in po dveh tednih spremenjene prehrane lahko opazite znatno zmanjšanje teže (s 3 na 4 kg). Poleg tega telesu zaradi bogate kemične sestave šampinjonov ne bo primanjkovalo vitaminov in mineralov..

Priporočeni odmerek šampinjonov na dan je od 150 do 200 g.

Šampinjoni so še posebej koristni za športnike, saj rastlinske beljakovine ne pomagajo le zgraditi mišične mase, temveč jo tudi ohranjajo v dobri formi. To je še posebej pomembno med sušenjem, da bi zmanjšali telesno maščobo in povečali ločljivost..

Škoda in kontraindikacije za uporabo šampinjonov

Prekomerno uživanje šampinjonov je polno neželenih posledic. Izdelek običajno absorbira škodljive snovi iz okolja. pri uživanju gob, nabranih v krajih z neugodno ekologijo, se poveča nevarnost zastrupitve.

Kontraindikacije za uporabo izdelka so naslednje:

  • bolezen jeter;
  • alergijska reakcija na rastlinske beljakovine;
  • starost do 12 let;
  • individualna nestrpnost.

Gobe ​​so težka hrana, ki jo zaradi hitina v izdelku težko prebavimo. Iz tega razloga ne smete zlorabljati šampinjonov, sicer se lahko razvijejo bolezni prebavil..

Opomba: ljudje z ledvičnimi boleznimi ne smejo zlorabljati vloženih / konzerviranih gob, saj izdelek vsebuje veliko soli.

Izid

Šampinjoni so nizkokalorični izdelek, primeren za prehransko prehrano. Sestava gob je bogata s koristnimi snovmi, ki normalizirajo delovanje notranjih organov in ohranjajo telo v dobri formi. Je vir lahko prebavljivih beljakovin, ki jih lahko športniki uporabijo za pospešitev procesa izgradnje mišic. Poleg tega bo sistematična uporaba gob pospešila metabolizem in pomagala znebiti odvečnih kilogramov..

Kemična sestava gob

Uporaba gob pri kuhanju ni upravičena le z odličnim okusom tega izdelka, temveč tudi z bogato kemično sestavo. Sadna telesa vsebujejo veliko hranil, ki so nujna za ljudi, vegetarijanci pa z njimi nadomeščajo meso. Sestava gob se nekoliko razlikuje, odvisno od vrste.

  1. Koristne snovi v sestavi gob
  2. Hranilna vrednost
  3. Skupine gob
  4. Zanimiva dejstva
  5. Poškodbe gob
  6. Zaključek

Kemična sestava gob

Koristne snovi v sestavi gob

Kemična sestava gob ni za razliko od drugih izdelkov. Vsebujejo od 5 do 10% suhe snovi. Ostalo je voda. Izdelek je bogat z beljakovinami in predstavlja 65-70% celotne količine snovi. Gobe ​​vsebujejo tudi ogljikove hidrate, katerih količina je približno enaka kot v drugi rastlinski hrani. So bogati z vitamini A in C, v kemični sestavi pa so vitamini skupine B, D in PP. Med kuhanjem se del vitaminov uniči, zato izdelkov ni priporočljivo dolgotrajno toplotno obdelovati.

V sestavi gob ni manj vitaminov kot v govejih jetrih.

V izdelku je malo mineralov. Prisotni so kalij, baker, železo, kalcij, natrij, rubidij, kositer, kadmij, molibden, krom, žveplo. V minimalnih količinah je vključen v plodišče glive in srebro. Čeprav je količina mikroelementov, ki tvorijo kemično sestavo gob, majhna, so dovolj, da človek prejme več kot polovico dnevnega vnosa potrebnih snovi.

Hranilna vrednost

V kemični sestavi gob je s starostjo vse manj uporabnih snovi, zato je bolje obiti stare osebke. Odvisno od sorte se vsebnost kalorij giblje med 9-35 kcal na vsakih 100 g svežega izdelka, zaradi česar so gobe priljubljene pri nutricionistih. Predstavnik rodu jurčki - jurčki - je visokokaloričen. Najmanj kalorij najdemo v nigeli. Nasprotno, 100 g posušenega izdelka vsebuje od 150 do 320 kcal. Enako velja za domače kumarice. Vsebnost kalorij v trgovinah je težko oceniti, ker ima njihova kemična sestava visoko vsebnost vseh vrst dodatkov.

Irina Selyutina (biologinja):

Skoraj vse gobe po svoji kemični sestavi spominjajo na mešanico mesa in zelenjave. Zato jih imenujemo "gozdno meso" ali "gozdni kruh". Ocenjujejo, da posušene gobe vsebujejo približno 30% beljakovin (vendar jih imajo mlade gobe več kot stare). Po vsebnosti beljakovin in aminokislinski sestavi so gobe bližje zelenjavi. Vključujejo 18 od 20 aminokislin, ki tvorijo beljakovine. Od tega jih je 8 nenadomestljivih, tj. v človeškem telesu se ne sintetizirajo.

Ker celične stene gliv vključujejo polisaharid hitin, ki se ne absorbira v človeškem prebavnem traktu, je treba gobe skuhati tako, da čim bolj sprostijo vsebino celice, s katero človeško telo zmore. V ta namen se sveže gobe drobno sesekljajo, suhe pa zmeljejo. Oba sta toplotno obdelana, kar omogoča povečanje asimilacije kaše gobe oziroma beljakovin, ki jih vsebuje, do 70%.

Plodno telo glive vsebuje veliko količino lipidov, kar je 1,3-2,7%, ta številka je nekajkrat večja od količine maščob v zelenjavnih rastlinah. Polinenasičene maščobne kisline, nenadomestljive (ne sintetizirane) za človeško telo, predstavljajo približno 67% mase lipidov. Zagotavljajo normalen razvoj tkiv, presnovo in ne omogočajo, da bi se holesterol naselil na stenah krvnih žil.

Glavni del ogljikovih hidratov, ki jih vsebuje telo gob, spada v vlakninsko frakcijo in normalizira delo črevesne mikroflore ter pomaga pri odstranjevanju holesterola in toksinov iz telesa.

Razmerje beljakovin, maščob in ogljikovih hidratov (kbzh ali bzhu) se zelo razlikuje glede na vrsto. Tako na primer 100 g svežih jurčkov vsebuje 3,7 g beljakovin, 1,7 g maščobe, 3,4 g ogljikovih hidratov. Vsebnost kalorij je 30 kcal. Posušeni jurčki, brez vode, vsebujejo 20,1 g beljakovin, maščobe in 4,6 g in ogljikovi hidrati 27,6 g. Vsebnost kalorij - 150 kcal. Najvišja stopnja je pri posušenih jurčkih. Vsebujejo 35,4, 5,4, 39,7 g beljakovin, maščob in ogljikovih hidratov. Kalorična vsebnost je 240 kcal. Kazalniki so za sveža olja nizki. Z energijsko vrednostjo 9 kcal vsebujejo 2,4, 0,7, 1,7 g beljakovin, maščob in ogljikovih hidratov. Ni mogoče našteti vseh sort kbzh. Na paketih izdelkov je tabela, ki prikazuje take informacije..

Čas za prebavo katere koli vrste (vrste) v človeškem prebavilih ostane nespremenjen. To je 150 minut.

Pri kuhanju ne pozabite, da nimajo vsi deli gobe enake hranilne vrednosti. Torej je v kapicah manj gobjih vlaken, zato jih človeško telo lažje absorbira. Noge so manj prebavljive zaradi prisotnosti velike količine gliv v njih, kar daje moč vsaki celici glive. Pri starih gobah je priporočljivo odstraniti trosno plast - hranilna vrednost je samo pri mladih osebkih, preden nastanejo spore. Odstraniti je treba tudi kožo, ki pokriva pokrovček, saj najpogosteje v njej "tesna ekipa" zbira škodljive snovi.

Skupine gob

Po okusu gobe delimo v štiri skupine.

Glede na hranilno vrednost in okus so vse gobe razdeljene v 4 skupine. V 1. skupino so spadali jurčki, borova goba in r. smreka, gojeni šampinjoni. Mimogrede. Vse vrste, pri katerih sta steblo in pokrovček pobarvani v belo, imajo visok okus. Jurčki, jurčki, mlečne gobe (modra, trepetlika) in jurčki so vključeni v 2. skupino, njihova hranilna vrednost in okus pa so nekoliko slabši od borovikov. Russula (ne vsi), medeni agariki (jesen) in Valui so razvrščeni v 3. skupino. Nabiralci gob jih jemljejo manj pogosto. V četrto skupino spadajo gobe ostrig (navadne, jesenske), podgruzdki (bele, črne) in russula (ne vse). Če jih pravilno skuhate, dobite okusne in zdrave jedi..

Zanimiva dejstva

Če želite hrano kar najbolje izkoristiti, jo je treba pravilno kuhati. Prav tako je bolje vedeti o posebnih lastnostih gob:

  1. Gobe ​​vsebujejo majhne količine mineralov, vključno s kalcijem. Toda ta element v sledovih se malo bolje absorbira, če gobovo jed postrežete s kislo smetano ali mlekom..
  2. Vsebnost beljakovin v gobah je velika. Da bi ga dobili dnevno, zadošča 250 g svežih jurčkov ali polovica tega dela posušenih jurčkov. Njihova sistematična uporaba vodi k izboljšanju delovanja kardiovaskularnega in imunskega sistema. Tudi gobe vsebujejo snovi, ki lahko preprečijo pojav različnih novotvorb v telesu, zato jih priporočajo kot preventivo proti raku.
  3. Gobe, katerih sestava vključuje vitamin C in karoten, so pri daljši toplotni obdelavi brez teh snovi. Optimalni čas kuhanja ni daljši od 10-15 minut. Zato je bolje kuhati jedi iz majhnih gob, ki jih v pečici kuhamo 7-10 minut. Ne smejo se jesti surove. To lahko povzroči prebavne motnje..
  4. Gobe ​​niso samo beljakovine ali ogljikovi hidrati. V laboratorijskih pogojih iz njih pridobivajo snovi, ki se uporabljajo za pripravo zdravil. Iz njih se izdelujejo zlasti antibiotiki (na primer penicilin) ​​in antibakterijska zdravila. V ljudski medicini so zdravila za zdravljenje alkoholizma in lajšanje bolečin iz užitnih gob. Uporabljajo ga ljudski zdravilci in neužitne vrste. Vendar je bolje, da takšnih sredstev zavrnete..
  5. Prisotnost cinka v gobah pomeni, da je izdelek dragocen med prehrano. Ta element v sledovih v sestavi sadnih teles vam omogoča pospešitev presnove ogljikovih hidratov. Posledično se vsa hrana prebavi in ​​kalorije ne dodajo odvečne teže. Ob pomanjkanju cinka si človek želi sladkarij ali alkohola. Bolj koristno bo to pomanjkljivost nadoknaditi s pomočjo gob, ki ne bodo škodovale postavi. Tudi cink izboljša moč.
  6. Encimi, ki so prisotni v gobah, pomagajo normalizirati raven holesterola v krvi. Ostrigice se s to nalogo najbolje spoprimejo. Če želite znižati raven holesterola v krvi za 10%, vključite 50 g ostrig v dnevno prehrano.
  7. Med encimi, ki lahko razgrajujejo maščobe in glikogen v glivičnih celicah, so našli amilazo, lipazo, citazo, uretazo..
  8. Največ maščobe najdemo v himenu, manj v nogi.

Poškodbe gob

Gobe ​​so ogljikovi hidrati, beljakovine, encimi in druge snovi, ki so potrebne za normalno delovanje telesa. Vendar v nekaterih primerih predstavljajo nevarnost za zdravje ljudi. Zaradi posebnosti njihove kemične sestave (na primer zaradi prisotnosti hitina v celični steni) so gobe težavna hrana za prebavni sistem, za njihovo predelavo pa je potrebnih veliko encimov. Zaradi tega se ne dajejo otrokom in starejšim. Za ljudi z boleznimi prebavil se je bolje predhodno posvetovati s svojim zdravnikom.

Bolje je, da ta gozdna darila zbirate sami. Vsebnost strupenih snovi v užitnih gobah, ki rastejo v bližini avtocest in podjetij, je velika. Kot gobe absorbirajo številne snovi iz okolja. Izdelek zbirajte na ekološko čistih območjih.