Grah: koristi za zdravje, kalorije, prehrana

Čas branja: 7 minut

Zdrava prehrana pomeni, da ne uživamo le okusne in nasitne, ampak tudi zdrave hrane. Grah v celoti izpolnjuje te zahteve. Ta kultura vsebuje številne za telo dragocene elemente, ki določajo njegove koristne lastnosti. Grah je priporočljiv za vse kategorije ljudi, še posebej koristen za nosečnice. Kljub razmeroma visoki vsebnosti kalorij se pogosto uporablja v prehranski prehrani. Obstajajo tudi številne kontraindikacije, pri katerih je uporaba kulture prepovedana ali omejena..

Prehranska in energijska vrednost, sestava

Vsebnost hranil v svežem zelenem grahu (BJU na 100 g izdelka):

  • Beljakovine - 5,4 g;
  • Maščoba - 0,4 g;
  • Ogljikovi hidrati - 14,5 g.

Energijska vrednost izdelka je 81 kcal (339 kJ).

Glede na kategorijo graha se lahko energijska in hranilna vrednost razlikuje:

Vrsta graha

Vsebnost kalorij (vsebnost kalorij na 100 g)

Vsebnost BJU (grami na 100 g)

Kuhan v vodi

Kuhan v pire krompirju

Kultura vključuje številne vitamine, od katerih je vsak pomemben za zdravje in popoln razvoj človeškega telesa:

Vitamin

Vsebnost v 100 g izdelka

B5 (pantotenska kislina)

C (askorbinska kislina)

Izdelek je bogat tudi z minerali in elementi v sledovih, potrebnimi za ohranjanje zdravja:

Element

Vsebnost (mg na 100 g izdelka)

Zaradi visoke vsebnosti beljakovin grah nekatere kategorije ljudi uporabljajo kot alternativo mesu, na primer vegetarijanci ali verniki med postom.

Sorte možganskih rastlin veljajo za bolj okusne od namiznih sort. To je posledica povečane vsebnosti škroba in sladkorjev. Ko pa dozori, se raven sladkorja v rjavem grahu zmanjša..

Koristne lastnosti

Nasičena kemična sestava določa naslednje koristne lastnosti izdelka:

  • odstranjevanje odvečne tekočine iz telesa, odstranjevanje zabuhlosti;
  • boj proti posledicam anemije;
  • odprava zaprtja, normalizacija delovanja prebavil;
  • zdravljenje ekcemov in drugih kožnih bolezni;
  • zniževanje ravni holesterola v krvi;
  • odprava tveganja za razvoj pomanjkanja joda pri plodu;
  • preprečevanje astme, odpravljanje zapletov med napadi;
  • pomoč pri zdravljenju onkologije, tuberkuloze;
  • obnova ostrine vida, odstranjevanje utrujenosti oči;
  • odprava zgage.

Za moške

Grah pozitivno vpliva na stanje prostate. To pa blagodejno vpliva na delo celotnega genitourinarnega sistema. Uporaba kulture lahko poveča moč, spodbudi spolno aktivnost. Folna kislina poveča število in kakovost sperme.

Izdelek je zaradi svoje hranilne vrednosti in sitosti priporočljiv za močne športe in težka fizična dela.

Grah spodbuja delovanje mišic in pospešuje rast mišic.

Za ženske

Folna kislina je ena najpomembnejših sestavin izdelka za ženske. Ta element upočasni proces staranja telesa, odgovoren je za normalno stanje in delovanje ženskih organov.

Grah pozitivno vpliva na stanje kože. Ta učinek je mogoče doseči zaradi zapletenega čiščenja telesa in reševanja različnih kožnih težav..

Izdelek je sposoben nasičiti telo z vitalnim hemoglobinom. To je še posebej pomembno med menstrualnim ciklusom, ko vsebnost te snovi v krvi pade na kritične vrednosti..

Grah vsebuje veliko količino vitaminov, beljakovin in aminokislin, zaradi česar je izdelek praktično nepogrešljiv za bodoče matere. Kultura vam omogoča normalizacijo krvnega tlaka in zniževanje holesterola.

Druge koristne lastnosti za bodoče matere:

  • vitamin C pomaga okrepiti obrambne sposobnosti telesa;
  • folna kislina lahko znatno zmanjša tveganje za razvoj napak ploda med nosečnostjo;
  • kalcij, ki ga vsebuje grah, je potreben za oblikovanje in krepitev otrokovega kostnega sistema, pa tudi za izboljšanje stanja materinega telesa.

Izdelek pomaga močneje in hitreje zaspati, se bori proti nespečnosti in motnjam spanja, ki so pogoste pri nosečnicah.

Hkrati grah spada v kategorijo težke hrane, zaradi česar ga bodoče matere ne priporočajo uživanja suhega. Kulturo je treba najprej namočiti v hladni vodi in temeljito sprati - šele potem postane uporabna..

Nekaj ​​dni pred porodom morajo bodoče matere prenehati jemati grah. To je posledica dejstva, da izdelek povzroča povečano tvorbo plinov v črevesju. Iz istega razloga grah ni priporočljiv za uživanje v celotnem obdobju dojenja..

Za otroke

Po vsebnosti beljakovin je grah primerljiv z govedino, zaradi česar je izdelek pomemben sestavni del otrokove prehrane. Obenem otrokovo telo hitro absorbira beljakovine, ki jih vsebuje kultura..

Tiamin je še ena pomembna sestavina. Ta snov ima naslednje pozitivne učinke na otrokovo telo:

  • aktivira rast otroka;
  • poveča apetit;
  • pospešuje razvoj mišičnega sistema;
  • nasiči telo z energijo.

Grah vsebuje velike količine vitamina C, ki pomaga krepiti imunski sistem in ščiti pred boleznimi dihal.

Grahova kaša je še posebej koristna za šolarje. Zahvaljujoč njegovi uporabi je mogoče povečati koncentracijo pozornosti, izboljšati spomin in vid..

Pravila za sprejem in uporaba pri dietah

Grah po svoji energijski vrednosti ne spada v kategorijo nizkokaloričnih živil. Kljub temu ima številne koristne lastnosti, ki so pomembne za ljudi, ki se borijo s prekomerno telesno težo:

  • očisti telo odvečne tekočine, s čimer zmanjša obseg telesa in odpravi celulit;
  • se v telesu ne kopiči v obliki maščobnih oblog;
  • krepi mišični okvir;
  • odstranjuje toksine in toksine.

Najenostavnejši način hujšanja je, da suh grah 12 ur namočimo v hladni vodi in ga nato zmeljemo v mlinčku za meso. Nastalo maso zaužijemo v nekaj žlicah čez dan. Tečaj zdravljenja traja 1-1,5 tedna. Po zaključku se bo teža zmanjšala in delovanje črevesja se bo normaliziralo.

Če uporabljate kulturo za prehrano, se popolnoma vzdržite uživanja soli in sladkorja..

Dovoljena norma za svež grah je 200 g na dan. Kuhanega izdelka kot del različnih solat, žit itd. Ni priporočljivo zaužiti več kot 100 g na dan.

Kontraindikacije

Da ne bi škodovali zdravju, se jejte graha, če imate naslednje bolezni in težave s telesom:

  • individualna nestrpnost izdelka, alergijske reakcije;
  • starost mlajša od 3 let;
  • starost (zaradi oslabljenega prebavnega sistema);
  • obdobje laktacije;
  • nefritis;
  • holecistitis;
  • diabetes tipa 1;
  • tromboflebitis.

Pri nekaterih boleznih uporaba graha ni popolnoma prepovedana, vendar je bistveno omejena:

  • Pri protinu je dovoljeno uporabljati kuhan grah v majhnih količinah.
  • Pri patologijah ledvic in jeter je dovoljeno jesti izdelek le v redkih primerih..
  • Suh in kuhan grah uporabljamo previdno v primeru motenj v delovanju prebavil, ki so povezane z visoko kislostjo.
  • Pri pankreatitisu je dovoljeno jesti določeno količino vzklilega graha. Menijo, da bo izdelek v tej obliki koristil bolniku. Hkrati pacientu ni dovoljeno dajati žit, juh in drugih jedi na osnovi graha..

V obdobju poslabšanja gastritisa je grah prepovedan za uporabo v kakršni koli obliki. V primeru remisije je dovoljeno jesti majhno količino zelenega graha ali kalčkov.

Ob prisotnosti kroničnih bolezni je priporočljivo, da se o možnosti uporabe graha in izdelkov na njegovi osnovi najprej pogovorite s kvalificiranim strokovnjakom.

FitAudit

FitAudit je vaš dnevni prehranski pomočnik.

Resnične informacije o hrani vam bodo pomagale shujšati, pridobiti mišično maso, izboljšati zdravje, postati aktivna in vesela oseba.

Zase boste našli veliko novih izdelkov, ugotovili njihove resnične koristi, iz prehrane odstranili živila, za katera prej sploh niste vedeli o nevarnostih.

Vsi podatki temeljijo na zanesljivih znanstvenih raziskavah, uporabljajo jih lahko tako amaterji kot profesionalni strokovnjaki za prehrano in športniki.

Kuhan grah

Grah je eden najbolj razširjenih, zdravih in hranljivih članov družine stročnic. Kuhan grah zaradi svojih koristnih lastnosti in razpoložljivosti pogosto imenujemo "meso revnih". Grah za luščenje je najprimernejši za kuhanje, ki ob sušenju ohrani okroglo obliko graha, prodaja pa se lahko celo in razdeljen na polovice (kalorizator). Barva kuhanega graha je odvisna od barve prvotnega izdelka, običajno gorčično rumene ali peščene.

Vsebnost kalorij v kuhanem grahu

Vsebnost kalorij kuhanega graha je 60 kcal na 100 gramov izdelka.

Sestava in uporabne lastnosti kuhanega graha

Glavno bogastvo kuhanega graha je prisotnost visokokakovostnih lahko prebavljivih beljakovin, pomembnih aminokislin, vlaknin in prehranskih vlaknin, ki normalizirajo delovanje prebavil. Izdelek vsebuje: vitamine skupine B, A, C, E, PP, pa tudi številne minerale, med njimi: kalij, kalcij, magnezij, selen, železo, klor in žveplo, jod, fosfor in natrij. Škrob, ki ga najdemo v kuhanem grahu, nastaja iz glukoze v procesu zorenja graha, zato je mladi sveži grah sladkega okusa. Uživanje kuhanega graha blagodejno vpliva na delovanje kardiovaskularnega sistema, izboljša presnovo in normalizira krvni tlak. Grah ima sposobnost zmanjšati raven "slabega" holesterola v krvi, očistiti stene želodca in črevesja pred žlindro, je antioksidant in preventivno sredstvo proti pojavu malignih tumorjev in bolezni ščitnice.

Škoda kuhanega graha

Kuhan grah ni koristen za vsakogar; njegovo količino je treba zmanjšati na starejše ljudi, nosečnice in doječe matere, da se prepreči večje nastajanje plinov. Kuhan grah je odgovoren za dvig ravni sečne kisline in kopičenje soli v telesu. Za tiste, ki trpijo zaradi protina, ledvičnih bolezni, zlasti nefritisa in prisotnosti kamnov, holecistitisa in nekaterih črevesnih bolezni, ni priporočljivo, da se zanosite.

Kuhan grah za hujšanje

Kuhan grah je pogosto vključen v jedilnik postnih dni in raznovrstnih diet, ker izdelek dobro prenaša, dolgo časa ohranja občutek sitosti, zaradi prisotnosti beljakovin mišična masa ne izgubi tonusa. Dieta stročnic temelji na dnevnem uživanju stročnic, vključno s kuhanim grahom.

Kuhan grah pri kuhanju

Čas kuhanja kuhanega graha je odvisen od tega, ali se uporablja cel ali pol fižol. Običajno cel grah kuhamo v eni uri, za zdrobljen grah zadostuje 45 minut, pod pogojem obveznega predhodnega namakanja, vsaj 6 ur. Da skrajšate čas kuhanja, med namakanjem v vodo dodate malo sode bikarbone. Grah kuhamo v juhah, pripravimo pire krompir ali grahovo kašo, aromatizirano z maslom. Kuhan grah se odlično poda k zeliščem z bogato aromo, kot so cilantro, čebula in prekajeno meso. Kuhan grah je idealen izdelek za vegetarijance, postnike in vse, ki iz različnih razlogov ne uživajo mesnih izdelkov..

Več o kuhanem grahu, njegovih koristih in nevarnostih lahko izveste iz video posnetka.

Grah

Grah - pri kuhanju so majhna ovalna semena, ki jih vsebuje fižol istoimenske rastline, ki se goji in goji po vsem svetu v tropskih in zmernih regijah. Glede na sorto imajo lahko gladko ali nagubano površino. Jedli, tako sveži kot kuhani.

Vrste

Trenutno obstaja ogromno sort graha, ki tvorita dve glavni sorti te vrtnine - sladkorni grah in lupinasti grah. Sladkorni grah odlikuje odsotnost predelnih sten znotraj fižola in se goji zaradi nezrelih strokov, ki jih jemo v celoti, tj. brez ekstrakcije semen. Grah lupine ima na strani notranjih zavihkov fižola pergamentno plast, zaradi česar je strok neprimeren za prehrano ljudi. Goji se zaradi zelenih semen, ki se uporabljajo pri kuhanju, tako svežih kot v pločevinkah..

Vsebnost kalorij

100 gramov semen graha vsebuje približno 81 kcal.

Sestava

Za kemično sestavo grahovih semen je značilna visoka vsebnost ogljikovih hidratov, beljakovin, vlaknin, vitaminov (A, B3, B9, C, K) in mineralov (natrij, kalij, kalcij, železo, magnezij, selen, cink).

Kako kuhati in postreči

Pred jedjo je treba seme graha odstraniti s fižola, tako da ga razrežemo vzdolž linije šiva. Uporabljajo se lahko za pripravo najširše ponudbe prvih in drugih jedi iz mesa, morskih sadežev in zelenjave ter solat, hladnih in toplih prigrizkov..

S čim se kombinira

Grah se dobro poda k večini zelenjave, od krompirja in korenja do pese in čebule ter začimb in začimb.

Kako izbrati

Kakovostni grah odlikujejo velika semena enake velikosti in odsotnost sledi prodiranja in izpostavljenosti škodljivcem.

Skladiščenje

Pri temperaturi od 4 do 6 stopinj Celzija lahko svež grah hranimo 2-3 dni. Ta zelenjava se veliko bolje ohrani v pločevinkah ali zamrznitvi (do 3 mesece). Pri odtajanju je priporočljivo, da grah za nekaj minut potopite v vročo vodo. Tako bodo ohranjene organoleptične lastnosti ter vsebnost vitaminov in mineralov na prvotni ravni..

Koristne lastnosti

Sveži grah je odličen vir folata, ki je bistvenega pomena za sintezo DNA v celicah. Po drugi strani pa visoka vsebnost vitamina C omogoča tej zelenjavi, da deluje protivnetno in imunostimulirajoče na človeško telo, fitosteroli pa zmanjšujejo raven holesterola v krvi..

Zaradi velike vsebnosti vitamina K grah izboljša zdravje kosti in tudi zmanjša razvoj Alzheimerjeve bolezni z omejevanjem poškodb živčnih povezav v možganih.

In seveda ne gre zanemariti izrazitega antioksidativnega učinka graha na človeško telo. To je posledica prisotnosti vitamina A in številnih flavonoidov v njegovi kemični sestavi, kar ugodno vpliva na vid in stanje kože, las in nohtov..

Grah

Je rod enoletnih zelnatih rastlin iz družine stročnic. Domovina večine svojih vrst velja za evropsko in afriško Sredozemlje, pa tudi za ozemlja Srednje Azije. Arheologi trdijo, da seme graha ljudje uporabljajo že od kamene dobe.

Med drugimi zelenjadnicami to stročnico odlikuje dejstvo, da vsebuje veliko beljakovin in vlaknin, zato blagodejno vpliva na prebavni proces in je lahko dober vir beljakovin za vegetarijance in športnike..

Uporabne lastnosti graha

Sestava in vsebnost kalorij

Osnovne snovi
(g / 100 g):
Sveže
zelena [1]
Sveže
stroki [2]
Zamrznjeno
zelena [3]
V pločevinkah
zelena [4]
Suho
čipirano [5]
Voda78,8688,8989.3085.138,69
Ogljikovi hidrati14.457,557.2010.6061,63
Sladkor5.674.-3.203.14
Prebavne vlaknine5.72.63.13.322.2
Beljakovine5.422.82.83.0123.12
Maščobe0,40,200,300,483.89
Kalorije (Kcal)81424258364
Minerali (mg / 100 g):
Kalij244200192106852
Fosfor108535163334
Magnezij3324.23.19.63
Kalcij25.435020.46
Natrijpet4.4.185pet
Železo1.472.082.1.294.73
Cink1.240,270,410,723.49
Vitamini (mg / 100 g):
Vitamin C40,060,022,07.81.8
Vitamin PP2.0900.6000,5000,9953.608
Vitamin B10,2660,0800,0600,0770,719
Vitamin A0,2300,3260,0420,0230,045
Vitamin B60,1690,1600,1540,0650,140
Vitamin B20,1320,1500,1000,0240,244
Vitamin E0,130,39-0,020,12

Iz zgornjih tabel izhaja, da je grah za telo najbolj koristen, ko je svež. Tako grah sam kot stroki (primerni za uživanje) vsebujejo veliko vitaminov in mineralov. Poleg tega ta zelenjava ni nevarna za tiste, ki želijo shujšati - je malo kalorična..

Kar zadeva različne metode predelave zelenega graha, imajo različen učinek na njegovo hranilno vrednost. Zamrzovanje torej le delno odvzame izdelku hranila in vitamine, po konzerviranju pa ostane v zelenjavi zanemarljiva količina hranil. Suh rumen grah sicer ni preveč bogat z vitamini, ponaša pa se z izredno visoko vsebnostjo beljakovin in prehranskih vlaknin..

Zdravilne lastnosti graha

Grah je eden najbogatejših virov rastlinskih beljakovin, ki jih telo potrebuje kot gradbeni material za mišice in kosti. Zagotavlja tudi dolgotrajen občutek sitosti, saj skupaj s prehranskimi vlakninami upočasni prebavni proces in zviša raven hormonov, ki zmanjšujejo apetit [6]. Glede na vsebnost beljakovin se grah pogosto primerja z mesom in pogosto ta zelenjava postane sestavni del prehrane vegetarijancev in veganov..

Vendar ne glede na to, kako podobne so si beljakovine rastlinskega in živalskega izvora, še vedno niso enake, zato grah ne more postati polnopravni nadomestek za meso. Telo uživa v zelenjavi in ​​ne dobi esencialne aminokisline metionina, ki sodeluje v velikem številu biokemijskih procesov. Na primer, 100 g graha vsebuje le 0,082 g metionina, 100 g govedine pa 0,588 g.

Po drugi strani pa so znanstveniki prišli do zaključka, da visoka vsebnost metionina in njegovega derivata - homocisteina - v telesu povzroča težave s krvnimi žilami, tvorbo trombov in aktivacijo genov, ki sprožijo staranje. Najbolje je uravnotežiti in obdržati metionin v minimalnem območju. To lahko dosežete z zmanjšanjem vnosa mesa in dodajanjem drugih virov beljakovin, kot je grah, v svojo prehrano..

Tudi sveži zeleni grah telesu zagotavlja pravi vitaminski naboj. Zelenjava ima visoko koncentracijo vitaminov skupine B, vsebuje pa tudi vitamine C, PP, E, A, K. Poleg tega je grah bogat z elementi v sledovih, kot so: kalij, magnezij, fosfor, železo, cink, selen. Vsi ti vitamini in hranila imajo pogosto ključno vlogo v mnogih procesih v telesu, njihovo pomanjkanje pa lahko privede do resnih bolezni..

Upoštevajte, da skupaj z grahom v telo vstopajo številne dragocene kisline. Na primer, glutamin je bistven element za delovanje možganov. Ta aminokislina nevrotransmiterja aktivno sodeluje pri presnovi možganskih tkiv. Pantotenska kislina je tudi nenadomestljiva v presnovnih procesih. Zagotavlja tudi sintezo holesterola, hemoglobina, histamina. Nazadnje je težko preceniti pomen folne kisline, ki sodeluje pri tvorbi rdečih krvnih celic in prispeva k normalizaciji hematopoeze..

Pozitiven učinek graha na prebavni sistem je povezan s prisotnostjo prehranskih vlaknin v njegovi sestavi. Delujejo kot naravni probiotiki, podpirajo življenje koristnih bakterij in zavirajo rast patogenov v črevesju. To pomaga pri preprečevanju različnih gastroenteroloških težav in celo raka debelega črevesa [7]. Vlaknine lahko pomagajo tudi pri lajšanju zaprtja. In izzove tudi tvorbo elementa v slini, ki je odgovoren za boj proti zobnim oblogam..

Upoštevajte, da uporaba graha blagodejno vpliva na človeški kardiovaskularni sistem. Visoka vsebnost kalija, magnezija in kalcija pomaga vzdrževati normalen krvni tlak. Prehranske vlaknine pomagajo normalizirati raven holesterola in s tem zmanjšati tveganje za razvoj ateroskleroze. Poleg tega antioksidanti skupaj z vitaminoma A in E ščitijo celice pred uničenjem in tako prispevajo k boju proti boleznim srca in ožilja, hkrati pa preprečujejo raka [8].

Priporočljivo je uporabljati grah pri diabetesu. Prvič, ta zelenjava ima nizek glikemični indeks - merilo, kako hitro se sladkor v krvi dvigne po zaužitju izdelka. Vlaknine zmanjšujejo hitrost absorpcije ogljikovih hidratov, kar vodi k postopnemu, ne pa hitremu dvigu njihove ravni [9]. Še več, raziskave kažejo, da grah zaradi visoke vsebnosti beljakovin pomaga stabilizirati krvni sladkor pri diabetikih tipa 2 [10].

Kljub številnim koristnim lastnostim so mnogi še vedno dvosmerni glede graha, saj je eden izmed vodilnih med živili, ki povzročajo napenjanje in napenjanje. Stvar je v tem, da se ta zelenjava v tankem črevesu ne absorbira popolnoma in vstopi v debelo črevo, kjer jo tam napadajo bakterije, ki živijo. Kombinacija teh mikroorganizmov s preprostimi sladkorji, ki jih vsebuje grah, vodi do fermentacije in tvorbe plinov. V nasprotju s splošnim prepričanjem se ti plini absorbirajo v tako minimalnih količinah, da telesu ne povzročajo nobene škode, a vseeno ustvarjajo določene nevšečnosti..

Vendar se nelagodja lahko znebite na več načinov. Najprej lahko grah kombinirate z živili, kot so koper, kurkuma in meta. Pomagajo razgraditi pline na majhne mehurčke in zmanjšajo napenjanje. Drugič, uživanje vzklilega ali namočenega graha lahko pomaga. Ta pripravek spodbuja proizvodnjo dodatnih encimov, ki pospešijo prebavo. Nazadnje, vključevanje graha v prehrano sproti omogoča telesu, da se navadi in začne proizvajati več amilaze, ki razgrajuje sladkor in tako preprečuje fermentacijo..

Uporaba graha v medicini

Danes se ta stročnica še ne uporablja za proizvodnjo zdravil, ima pa dober potencial za uporabo v farmacevtski industriji. Japonski znanstveniki denimo verjamejo, da ima grah imunomodulatorne lastnosti in lahko postane ena od sestavin imunostimulacijskih sredstev. Poleg tega se lahko v terapevtske namene uporablja v pripravkih za normalizacijo črevesne mikroflore.

Upoštevajte tudi, da so grahove beljakovine narejene iz semen graha, ki se uporablja v športu in prehrani. Spodbuja rast mišičnega tkiva in v nasprotju z živalskimi beljakovinami manj obremenjuje ledvice.

Uporaba graha v tradicionalni medicini

V ljudski medicini na osnovi graha pripravljajo različna zdravila, vendar jih ni priporočljivo uporabljati kot glavno zdravilo. Takšni naravni pripravki so lahko dodatek k terapiji ali v nekaterih primerih preventiva. Prav tako se je nujno posvetovati s svojim zdravnikom o njihovi uporabi..

Zaradi ravnovesja vitaminskih in mineralnih kompleksov je grah dragocena prehranska zelenjava za ledvične bolezni. Zelenjava ima diuretični učinek in odstranjuje sol iz telesa ter preprečuje nastanek kamnov. Poleg tega lahko pomaga razbiti obstoječe kamne na manjše koščke, da olajša njihovo izločanje iz telesa. V ta namen ljudski zdravniki priporočajo pripravo decokcije mladih poganjkov graha. Nekateri svetujejo, da ji dodate liste rastline in sam fižol..

Poganjke poberemo v obdobju cvetenja, operemo, zdrobimo in prelijemo z vodo (s hitrostjo 2 žlici na 1 kozarec vode). Ko zavremo, pustimo stebla 10 minut na majhnem ognju. Nato pustite, da juha kuha približno 30 minut in jo precedite. Da bi sredstvo dalo želeni učinek, je treba juho jemati približno en mesec. Običajno se pije 2 žlici 3-4 krat na dan pred obroki..

Pri kožnih boleznih, kot sta ekcem in erizipela, pa tudi pri gnojnih ranah tradicionalni zdravilci svetujejo, da grah uporabljamo zunaj. Če želite to narediti, lahko nekaj žlic grahove moke zmešate z beljakovinami surovega piščančjega jajca in premešate, dokler ni gladko, nanesite na prizadeto območje kože. Druga možnost: jajčni beljak zmešajte z nezrelim grahom, pretlačenim v kašo.

Tudi grah velja za dobrega pomočnika v boju proti vrenjem in karbunulom. Za zdravljenje takšnih gnojno-vnetnih bolezni so obloge narejene iz grahove moke. Zagotavljajo pospešeno zorenje in mehčanje poškodovanih segmentov kože. Mimogrede, moko lahko naredite sami doma. Suha zrna graha je treba sesekljati in kuhati z vrelo vodo v razmerju ena proti ena. Mešajte mešanico, jo ohladite, da se izognete opeklinam, in jo toplo nanesite na boleče mesto, pokrijte s papirjem in povoji. Pustite nekaj ur.

Poleg tega je grahova moka priporočljiva za uporabo pri prebavnih težavah (zlasti pri zaprtju), pri visokih koncentracijah holesterola (kot preprečevanje ateroskleroze) in visokih ravneh sladkorja. Tudi tradicionalni zdravilci verjamejo, da grahova moka pomaga obnoviti normalno prekrvavitev v možganih, kar posledično vodi do zmanjšanja glavobola in izboljšanja spomina. Za take namene običajno na tešče vzemite 1 čajno žličko moke na dan..

Uporaba graha v orientalski medicini

Na vzhodu je grah znan že zelo dolgo. Na primer, omembe njega najdemo v starodavnih indijskih Vedah. Po legendi so to stročnico ljudem predstavili bogovi, ko je zemlja prenehala proizvajati pridelke. Legendarni vladar in inkarnacija Boga na zemlji, Prthu Maharaj, je znal komunicirati z Devami - polbogovi, nadzorovanjem energij, zvezd, elementov. Da bi ljudi rešili lakote, so vladarju svetovali, naj sadi stročnice, ki med rastjo kopičijo sončno energijo in jo nato prenesejo na ljudi.

V starodavni Kitajski je bil grah simbol bogastva in blaginje. Tam ga uvrščajo med nevtralne izdelke, ki na telo delujejo blago in pomirjujoče. Kitajski ljudski zdravniki verjamejo, da ta zelenjava stimulira vranico, izboljša prebavo, se bori proti zaprtju, ima blag diuretični učinek in posledično zmanjša otekanje. Na splošno grah velja za zdrav izdelek, ki tonizira in krepi telo..

V tibetanskih klasičnih medicinskih razpravah je bil grah predlagan za zdravljenje kožnih bolezni. Da bi to naredili, so prizadeta območja svetovali, da se podrgnejo z grahovo moko. Prav tako naj bi izboljšali cirkulacijo in lajšali prebavne motnje..

Grah v znanstvenih raziskavah

Znanstveniki z univerze v Kopenhagnu so ugotovili, da rastlinske beljakovine nasičijo človeško telo bolje kot živalske beljakovine. V poskusu je sodelovalo 43 mladih moških, ki so jim postregli s tremi obroki, sestavljenimi bodisi iz hrane, bogate z rastlinskimi beljakovinami (večinoma graha) bodisi iz hrane, ki vsebuje živalske beljakovine (predvsem svinjina, divjačina in govedina). Kot rezultat se je izkazalo, da so se tisti, ki so jedli stročnice, bolje nasitili in pri naslednjem obroku zaužili povprečno 12% manj kalorij kot tisti, ki so jedli meso [11].

Znanstveniki to pripisujejo visoki vsebnosti vlaknin v grahu. Čeprav so stročnice manj bogate z beljakovinami kot meso, ustvarjajo občutek sitosti zaradi svojih grobih prehranskih vlaknin [11]. Rezultati poskusa so bili pomembni z vidika vključitve graha v prehrano..

Naslednje študije niso dolgo prihajale. Kanadski znanstveniki so na podlagi rezultatov prejšnjih poskusov nadaljevali z razvijanjem te teme. V njihovem poskusu je sodelovalo 940 ljudi (moških in žensk), ki so 6 tednov prejemali 130 g graha na dan. Hkrati se niso omejili na druge izdelke in vodili znani življenjski slog. Posledično je celo udeleženec, ko je prejel najmanjši delež graha in brez napora, v tem obdobju v povprečju izgubil 0,34 kg [12].

Znanstveniki v istem raziskovalnem centru v Torontu so ugotovili, da je uvedba stročnic, vključno z grahom, v prehrano zmanjšala raven holesterola za 5%. Vsakodnevno uživanje teh živil bi zmanjšalo tveganje za razvoj bolezni srca in ožilja, ki po mnenju raziskovalcev danes velja za enega glavnih vzrokov smrti. Upoštevajte, da so opazili močnejši padec holesterola pri moških, saj praviloma manj spremljajo svojo prehrano in so njihovi začetni kazalniki slabši kot pri ženskah [13]..

Japonski znanstveniki pa verjamejo, da se lahko grah uporablja za reševanje prebavil. Po vrsti poskusov na miših so prišli do zaključka, da je zelenjava po svojem učinku podobna probiotikom: bistveno izboljša funkcije sluznice, dvigne lokalno imunost in moti vitalno aktivnost patogenih mikroorganizmov. Vendar pa je po mnenju raziskovalcev težava v tem, da je za doseganje želenega rezultata grah treba jesti v ogromnih količinah, zato zdaj preučujejo mehanizem njegovega delovanja in kmalu poskušajo sintetizirati potrebno snov [14].

Grah se je med drugim izkazal za učinkovitega pri zdravljenju hipertenzije in lajšanju simptomov kronične ledvične bolezni. Ti dve bolezni sta pogosto povezani v začaran krog: visok krvni tlak negativno vpliva na delovanje ledvic, odpoved ledvic pa ohranja visok krvni tlak. Pri uporabi grahovih beljakovin pa je mogoče odložiti ali celo preprečiti razvoj odpovedi ledvic. Če se je bolezen že razvila, bodo grahove beljakovine vsaj ohranjale krvni tlak na normalni ravni in zmanjšale obremenitev ledvic [15].

Raziskovalci so izvedli eksperiment na podganah, v katerem je polovica glodalcev s policistično ledvično boleznijo dobila hidrolizat grahovega proteina (beljakovine delno uničijo in očistijo encimi, nato pa ostanejo le najbolj esencialne aminokisline), druga pa ni spremenila običajne prehrane. Posledično so živali na beljakovinski dieti doživele 20-odstotni padec krvnega tlaka. Ti rezultati se zdijo obetavni, saj v večini primerov zapleti zaradi visokega krvnega tlaka postanejo vzrok smrti pri bolnikih z ledvično odpovedjo [15]..

Grah za hujšanje

Nutricionisti še niso mogli dati enoznačne ocene graha. To je nedvomno zelo zdrav izdelek, toda njegova vključitev v prehrano pri hujšanju je vprašanje, ki pušča prostor za razprave. Na primer, v dvigalni dieti slovitega hollywoodskega zdravnika Nicholasa Perriconeja je grah v kategoriji prepovedane zelenjave, a slavni kanadski nutricionist Russell de Sousa trdi, da vsakodnevno uživanje te stročnice pomaga izgubiti odvečne kilograme brez veliko truda..

No, najprej morate ugotoviti, o kakšnem grahu govorimo. Ker se pri dovoljevanju ali prepovedi uporabe določenega izdelka upošteva več parametrov, ki so pri grahu različni, odvisno od načinov njegove priprave. Najprej morate pogledati vsebnost kalorij. S tega vidika je svež zeleni grah popolnoma primeren za vsako prehrano. Vsebuje veliko hranilnih snovi in ​​vitaminov in le približno 80 kcal na 100 g. Povsem drugače pa je pri suhem grahu, katerega energijska vrednost doseže 350 kcal na 100 g..

Vendar to še ni vse. Pri obravnavi drugega parametra - glikemičnega indeksa izdelka (kazalnik vpliva ogljikovih hidratov na spremembe ravni sladkorja v krvi) nastane protislovje. Torej, v svežem grahu je 50 enot, v suhem pa 25. - To pomeni, da sveži grah takoj sprosti energijo in raven glukoze v telesu narašča hitreje in zato občutek lakote nastane veliko hitreje. Ko pa jeste suhi grah, ki vsebuje tudi veliko beljakovin in vlaknin (zaradi katerih se prebavlja počasneje), občutek sitosti ostane dlje časa.

Če torej prehrana vključuje odpoved mesu, lahko suh grah nadomesti pomanjkanje beljakovin. Poleg tega bo zagotovil potrebno energijo in moč med fizičnimi napori. Poleg tega nam rezultati nekaterih študij kažejo, da z rednim vnosom majhnih porcij suhih zrn človek izgubi odvečno težo. To je predvsem posledica dejstva, da po jedi z grahom ne želite več jesti. Poleg tega ta zelenjava pomaga izboljšati delovanje prebavnega trakta, kar je pomembno tudi za normalizacijo teže. Če je kalorična vsebnost graha za vas še vedno previsoka, potem lahko v svojo prehrano vključite veliko lažji svež zeleni grah..

Nazadnje, če imate v svoji prehrani že dovolj beljakovin, se grahu morda res splača odreči. Ker velika količina beljakovin močno obremenjuje ledvice. Tudi beljakovinska prehrana je kontraindicirana za tiste, ki poskušajo shujšati izključno s prehranskimi spremembami, brez telesne aktivnosti. V tem primeru se beljakovine, ki se kopičijo, postopoma spremenijo v glukozo in izzovejo zgolj povečanje telesne mase..

Grah v kuhanju

Grah imajo radi in ga že dolgo uporabljajo v skoraj vseh državah sveta. Znano je, da je bil priljubljen med starogrškimi prebivalci. V Rusiji so od srednjega veka iz graha izdelovali veliko različnih jedi, a v tistih časih so ga jedli tudi predvsem revni. Toda v Franciji so svež zeleni grah v bogatih domovih stregli kot poslastico, suhi fižol pa je bil navada običajnih ljudi..

Danes grah nikakor ne velja za drugovrstno hrano. Tako na primer na Nizozemskem v eni najboljših restavracij v Amsterdamu, ki se nahaja nedaleč od kraljeve palače, pripravijo posebnost - grahovo juho s prekajenim mesom. Pri nekaterih ljudeh (na primer v Latinski Ameriki) je ta stročnična kultura na splošno osnova rastlinskega menija. Na Bližnjem vzhodu so mimogrede tako razširjeni tako imenovani "ovčji grah" ali čičerika. Vendar to ni posebna sorta graha, temveč njen bližnji sorodnik, stročnica, ki pripada drugemu rodu..

Pri kuhanju se grah uporablja na različne načine: uživa se svež, dodaja se mesnim jedem, solatam, konzervi, juham, žitaricam, pire krompirju, iz njega so narejeni kotleti, uporablja se kot nadev za vegetarijanske cmoke, pite in palačinke. In na Kitajskem so celo prišli na idejo, da bi grahu dodali sladoled..

Zanimivo je, da imamo poleti svež zeleni grah, običajno jemo jesti ločeno od vsega drugega, čeprav se lahko popolnoma prilega kateri koli zelenjavni solati. Na primer, dodajte ga paradižniku, rdeči čebuli, tofuju in čili papriki (ali česnu). Takšno solato lahko začinite z oljčnim oljem..

Še zanimivost: vajeni smo grahove juhe pripravljati iz suhih zrn, obstaja pa tudi lažja poletna različica te jedi, ki uporablja mlado zelenjavo. Recept za grahovo juho iz graha je zelo preprost. Vodo v loncu zavremo, vanj vržemo nekaj listov mete, vržemo grah (v izven sezone lahko uporabimo zamrznjen izdelek) in kuhamo 3 minute. Med tako kratkotrajno toplotno obdelavo koristne snovi ne bodo imele časa, da se sesujejo. Potem morate vodo odcediti, grah in meto zmeljemo v mešalniku in mešanico vlijemo nazaj v juho. Dodajte sol, poper in olivno olje.

Če imate raje tradicionalno juho ali pire iz graha iz suhih zrn, bodite pozorni na več uporabnih rešilnih spotov. Najprej je priporočljivo, da grah namočite pred vrenjem - to je znano marsikomu, vendar vsi ne vedo, da lahko v postopek dodate eno čajno žličko sode bikarbone in s tem odstranite zaviralce encimov, ki pomagajo grahu, da se bolje in hitreje prebavi. Tako bo delno pomagal rešiti problem napihnjenosti in napenjanja..

Drugič, če ste pozabili ali niste imeli časa, da namočite fižol, potem morate za pospešitev vrenja vsakih 5-7 minut v ponev dodati nekaj hladne vode. Grah lahko kuhate tudi v počasnem štedilniku. Res je, trajalo bo več časa - približno uro in pol z načinom "gašenja".

Kar zadeva združljivost graha z drugimi izdelki, ga je dobro uporabljati s svežo papriko, zeljem vseh vrst, kumarami, korenčkom, paradižnikom, bučkami, jajčevci in peso. Odlično je tudi kislo zelje in kumare. Graha ne kombinirajte z žiti in mlečnimi izdelki..

Uporaba graha v kozmetologiji

Kljub temu, da imajo stročnice na splošno in zlasti grah veliko uporabnih lastnosti, je kozmetika na njihovi osnovi tako redka, da jo lahko preštejemo na prste ene roke, v bistvu pa gre za zagotavljanje učinka proti staranju. Tako je latvijsko podjetje ITLA.LV izdalo serijo krem ​​"La Femme élégante", ki vsebujejo izvleček graha. Dvižne kreme in maske z izvlečkom te stročnične kulture so razvili tudi Španci (Natura Bisse ultra-obnavljajoča krema za konture oči) in Rusi (Russian Field krema proti gubam).

In čeprav se danes grah v kozmetologiji ne uporablja najbolj aktivno, je včasih veljal za dobrega pomočnika v boju proti kožnim boleznim. Po legendi naj bi Katarina II trpela zaradi problematične kože obraza in jo je bilo sram, da bi jo demonstrirala v javnosti, kot puder nanesla plast moke. Seveda je to samo poslabšalo položaj in na obrazu so se pojavile nove pike in draženja. Nato je eden od dvornih zdravnikov svetoval cesarici, naj poskusi rimsko grahovo masko. V leseni možnarji je bilo treba grah zdrobiti, dodati kislo smetano in večkrat na teden nanesti na obraz. Cesarica je bila zelo zadovoljna z rezultati, saj je njena koža postala bela in gladka..

Čeprav znanstvena učinkovitost kozmetike z grahom ni potrjena, ženske še vedno pogosto uporabljajo lastne pripravke. Načeloma je to zdravo pametno, saj ima ta zelenjava kompleks vitaminov B, vitamina E in antioksidantov, ki pozitivno vplivajo na stanje kožne ovojnice. Maske se uporabljajo tako za odpravo pomanjkljivosti kot za ohranjanje zdrave in mladostne kože..

Za suhe in normalne tipe kože je priporočljivo uporabljati svež zeleni grah, ki zagotavlja dobro hidracijo. Za pripravo maske jo je treba zamesiti v pire stanju. Postopek se praviloma izvaja enkrat na teden. Za lastnike mastnih tipov kože so bolj primerni izdelki iz suhega graha - posušijo povrhnjico in se borijo proti aknam. Običajno suha zrna bodisi skuhamo, nato jih pretlačimo ali zmeljemo v mlinčku za kavo do moke. Masko je treba nanašati 2-krat na teden. Sredstva hranite na koži največ 10-15 minut in nato dobro sperite z vodo.

Med najbolj priljubljenimi recepti za maske za suho kožo izpostavljamo naslednje:

  • Jagodičje in grah. Dve žlici svežega grahovega pireja čim bolj zmešamo z dvema žlicama sesekljanega črnega ribeza. Menijo, da pomaga v boju proti gubam..
  • Oljka in grah. Dve žlici svežega grahovega pireja združimo z eno žlico oljčnega olja, tremi kapljicami pomarančnega etra in surovim piščančjim rumenjakom. Takšna maska ​​bi morala imeti dvižni učinek..
  • Čisti grah. Če želite samo navlažiti kožo, potem na obraz nanesite grahovo mezgo, ne da bi dodali več sestavin..

Za nego mastne kože so lahko koristni naslednji recepti:

  • Klasična maska ​​je namenjena odpravljanju mastnega sijaja. Tri žlice grahove moke je treba preliti z vodo ali mlekom, da dobimo viskozno zmes.
  • Čistilna maska ​​je pripravljena z uporabo 30 g moke, 30 g ovsenih kosmičev, malo vode, ščepcem muškatnega oreščka in cimeta. Maska mora imeti učinek pilinga, zato jo je treba nanesti z masažnimi gibi in nato pustiti na obrazu 5-7 minut.

Nevarne lastnosti graha in kontraindikacije

Koristi graha so neizpodbitne, hkrati pa obstaja nekaj kontraindikacij za njegovo uporabo. Na primer, ni priporočljivo za ljudi s protinom, med poslabšanjem bolezni prebavil, z akutnim nefritisom in motnjami krvnega obtoka..

Poleg tega grah vsebuje tako imenovana antinutrienta - spojine, ki motijo ​​absorpcijo hranil. Od vseh stročnic grah vsebuje najmanj antinutrientov, vendar je še vedno tam in poleg nevtralizacije koristnih mineralov lahko povzroča prebavne težave. Še posebej previdni morajo biti ljudje, ki uživajo grah kot glavno beljakovinsko hrano, in tisti, ki trpijo zaradi kronične podhranjenosti..

Med najbolj aktivnimi antinutrienti v grahu so fitinska kislina in lektini. Prvi veže minerale in preprečuje, da bi telo vsrkalo dovolj železa, kalcija, cinka in magnezija. In slednje prispevajo k večji proizvodnji plina in napihnjenosti. Da bi preprečili negativni učinek graha na telo in omogočili absorpcijo vseh koristnih elementov, je potrebno:

  • jejte fižol, zlasti svež, v zmernih delih (120-170 g);
  • kali ali namakajte fižol pred kuhanjem in jedjo.

Na tej ilustraciji smo zbrali najpomembnejše točke o koristih in možnih nevarnostih graha in zelo vam bomo hvaležni, če boste sliko delili na družbenih omrežjih s povezavo do naše strani:

Kako izbrati in kako shraniti grah

Pri nakupu svežega zelenega graha morate biti pozorni na barvo: stroki naj bodo zeleni brez porumenelosti. Poleg tega bi se morali zlahka in s hrustljavo lomiti, sproščajo sok. Upoštevajte, da je to hitro pokvarljiva zelenjava, ki hitro izgubi svoj okus in uporabne lastnosti, zato jo je priporočljivo zaužiti takoj po obiranju ali nakupu. Najbolje hraniti v zaprti posodi v hladilniku največ 7-10 dni.

Pri izbiri suhega graha morate paziti na velikost graha: biti mora srednje velik (premera 3-4 mm). Barva je lahko rumena ali zelena, ne pa tudi vijolična, saj gre že za krmne sorte. Suho to stročnico lahko hranite v plastični embalaži do 5 let in v hermetično zaprti posodi ali v vakuumu - vseh 10. Čeprav je bolje uporabiti steklene posode z majhno količino soli na dnu - to bo pomagalo odganjati žuželke in odstranjevati odvečno vlago. Mimogrede, če se sprašujete, kako hitro skuhati grahovo kašo in želite, da grah enostavno zavre, dokler ne postane gladek, potem morate izbrati suha zdrobljena zrna.

Nazadnje, kot pri konzerviranem grahu, morate pri izbiri dati prednost steklenim posodam, ki vam omogočajo, da upoštevate kakovost izdelka. Grah mora biti cel in ne naguban. Prav tako pokrov na pločevinki nikoli ne sme nabrekniti. Poleg tega morate vsekakor biti pozorni na sestavo. V kakovostnem izdelku ni ničesar, razen vode, sladkorja, soli in graha, katerih vsebnost mimogrede ne sme biti nižja od 65%. Pomembno vlogo igra tudi datum izdelave, saj od maja do julija proizvajalci običajno uporabljajo sveže surovine, ves preostali čas - zamrznjene ali liofilizirane.

Zanimivosti o grahu

V mnogih kulturah je pojav graha na zemlji povezan z božjo previdnostjo. Na primer, po eni izmed legend je Bog, ko je izgnal grešnega Adama z vrta, moral trdo delati. In tako, ko je oral zemljo, so se mu po licih skotalile solze in se, padle v zemljo, spremenile v grah.

Iz zanesljivejših informacij je znano, da so v Rusiji grah pogosto sadili ob cestah, da so ga lahko oddaljeni popotniki dovolj. Uporabljali so ga tudi za različne obrede. Na primer, da bi pritegnili srečo in bogastvo, so 22 suhih grahov dali v železen vrček, jih pokrili z levo roko in ropotali z vsebino, tako da so krožno obkrožali hišo. Toda v starem Rimu so grah uporabljali za ljubezenske uroke. Obstajalo je prepričanje, da se deli graha, razdeljenega na polovico, privlačijo, zato so dekleta polovico zadržale zase, drugo polovico pa vrgle svoji ljubljeni.

Na Japonskem je grah že dolgo in še vedno simbolizira dobro zdravje. Menijo, da mora biti na novoletni mizi skupaj z rezanci - simbolom dolgoživosti in riževimi piškoti - simbolom obilja [17]. V srednjeveški Franciji pa grah ni postal samo simbol zdravja, ampak se je spremenil v resničnega odrešenika ljudi. Neugledne hiše navadnih ljudi so zelo slabo shranjevale toploto, zato so v hladnih zimah mnogi zboleli in umrli.

Položaj je rešil kralj Karel V., ki je z enega od obiskov v Španiji prinesel nenavadno novo kulturo - grah. Izkazalo se je, da je španski plemič Charlesa pogostil z grahovo kašo z ocvrto svinjino. Francoskemu monarhu je bilo všeč, da je hrana v času dvournega obroka ostala topla. Naročil je, da domov pripelje nekaj sto vozov s to stročnico. Sejala je polja na jugu države in od tega trenutka je grahova kaša s slanino postala francoska ljudska jed, ki je v hudi zmrzali ogrela številne družine..

Toda v starodavni Grčiji je imel fižol dvoumen sloves. Jedli so jih večinoma revni ljudje, medtem ko so intelektualci verjeli, da grah umaže um in povzroča nespečnost. Slavni matematik in filozof Pitagora je svojim učencem celo prepovedal uporabo. Obstaja legenda o tem, kako so se pitagorejci, ki so bežali pred sovražniki, nenadoma ustavili in bili popolnoma poraženi, ker si niso upali prečkati polja, posejanega s fižolom [17].

Zanimivo je, da obstaja redka genetska bolezen, imenovana fovizem. Najpogostejša je v Iranu, Iraku, Maroku, Italiji in Franciji. Njegov izvor še vedno ostaja nejasen in mehanizem poškodbe organizma ni popolnoma razumljen. Nekatere snovi, ki jih vsebuje grah, ki pridejo v kri, začnejo postopek razgradnje krvnih celic - eritrocitov. Začasna paraliza nastopi. Za tiste, ki trpijo za to boleznijo, ni priporočljivo jesti graha, temveč tudi biti v krajih cvetenja stročnic..

Mimogrede, prej so verjeli, da je fovizem bolezen monarhov, ki se prenaša iz roda v rod. Nič čudnega, da je princ, ki se je hotel poročiti osebo iz kraljeve družine, v znameniti pravljici Hansa Christiana Andersena "Princesa in grah" vzel berača za ženo samo zato, ker ni mogla spati na perjanih posteljah, pod katerimi je ležal en sam grah. Ker se je njeno telo odzvalo na stročnice, ste lahko prepričani, da je dekle dejansko prava princesa..

V nadaljevanju teme monarhi in grah se ne moremo spomniti znanih izrazov "pod grahom kralj", "spomni se kralja graha", "ko se je kralj graha boril z gobami". Ta kralj graha je lik v satiričnih delih, kjer ga upodablja legendarni starodavni vladar, in igrivih frazeoloških enot, ki v bistvu pomenijo "v starih časih".

Toda izraz "grahova juha" (grahova juha) v angleščini ima zelo resen in na žalost negativen pomen. Tako so sredi dvajsetega stoletja v Angliji imenovali vrsto goste megle. Potem ko je anticiklona v London prinesla hladno, megleno in mirno vreme, so ljudje začeli uporabljati več premoga za ogrevanje svojih domov. Ta premog je bil slabe kakovosti in je vseboval žveplo. Po zgorevanju so v zrak prišle strupene snovi, ki so se mešale z izpušnimi plini iz vozil in prahom ter tvorile gost smog.

Tema, ki je prekrivala glavno mesto, je mesto za nekaj dni praktično ohromila. Zaradi slabe vidljivosti je prevoz prenehal voziti, ljudje so se trudili, da ne bi šli na ulice, čeprav je smog vstopil tudi v prostore. Zaradi delcev saj, ki so megli dali rumeno-črno barvo, so jo poimenovali "grahova juha". Posledično je v Londonu umrlo več tisoč ljudi (največ starejših in ljudi, ki trpijo zaradi bolezni dihal).

Sorte in gojenje

Pridelava graha ni zelo težka. Najbolje se počuti na lahkih tleh, bogatih s kalijem in fosforjem, brez dušika. Zaželeno je izbrati sončno območje, zaščiteno pred vetrom. Čas sajenja grahovih semen se lahko razlikuje od 20. aprila do začetka julija (izredno zgodnje sorte zorenja). Cvetenje nastopi v 28-60 dneh, odvisno od sorte. In mesec dni kasneje se pojavi prva letina. Plodovanje v povprečju traja 30-40 dni.

Upoštevajte, da lahko grah sadimo tako s pomočjo vzkaljenih zrn kot s pomočjo suhih. Vendar v slednjem primeru ni mogoče storiti brez pred setve obdelave semena. Nekateri vrtnarji priporočajo, da jih za pet minut potopite v toplo (40 ° C) raztopino borove kisline s hitrostjo 2 g na 10 litrov vode. Drugi svetujejo polno namakanje semen v vodi pri sobni temperaturi 12-15 ur (vodo je treba menjati vsake 3 ure).

Kar zadeva sorte, je zelenjavni grah razdeljen v dve glavni skupini: sladkor (možganske sorte) in lupine. Sladkorni grah je bolj nežen in ga lahko uživamo skupaj s stroki, prav ta grah pa se običajno uporablja za konzerviranje. In sorte luščenja vsebujejo več škroba, njihovi stroki so neprimerni za prehrano ljudi, zrna pa običajno posušijo.

Torej, grah je najbolj zdrava zelenjava, ki telesu zagotavlja dober vitaminski kompleks in dobavlja potrebne minerale. Poleg tega je v suhi obliki, kot noben drug izdelek, bogat z beljakovinami in prehranskimi vlakninami z razmeroma nizko vsebnostjo kalorij. Za razliko od druge beljakovinske hrane grah ne zviša ravni holesterola. In redno uživanje majhnih porcij bo izjemno pozitivno vplivalo na zdravje ljudi..

  1. Ameriška nacionalna baza hranil, vir
  2. Ameriška nacionalna baza hranil, vir
  3. Ameriška nacionalna baza hranil, vir
  4. Ameriška nacionalna baza hranil, vir
  5. Ameriška nacionalna baza hranil, vir
  6. Paddon-Jones D., Westman E., Mattes R.D., Wolfe R.R., Astrup A., Westerterp-Plantenga M. Upravljanje teže in sitosti beljakovin. American Journal of Clinical Nutrition, letnik 87, številka 5. maj 2008, str. 1558-1561.
  7. Guinane C.M., Cotter P.D. Vloga črevesne mikrobiote pri zdravju in kroničnih boleznih prebavil: razumevanje skritega presnovnega organa, vir
  8. Dahl W.J., Foster L.M., Tyler R.T. Pregled zdravstvenih koristi graha (Pisum sativum L.), vir
  9. Lattimer J. M., Haub M.D. Učinki prehranskih vlaknin in njihovih sestavnih delov na zdravje presnove. Hranila 2010, 2 (12), str. 1266-1289.
  10. Promintzer M, Krebs M. Učinki prehranskih beljakovin na homeostazo glukoze. Clinical Nutrition and Metabolic Care 9 (4), julij 2004, str. 463-468.
  11. Kristensen MD, Bendsen NT, Christensen SM, Astrup A., Raben A. Obroki na osnovi rastlinskih virov beljakovin (fižol in grah) so bolj nasitni kot obroki, ki temeljijo na virih živalskih beljakovin (teletina in svinjina) - randomizirani test navzkrižnega obroka študij. Food & Nutrition Research Journal, 2016.
  12. Kim S.J., Souza R.J., Choo V.L., Ha V., Cozma A.I., Chiavaroli L., Mirrahimi A., Mejia S.B., Buono M., Bernstein A.M., Leiter L.A., Kris-Etherton P.M. Učinki prehranjevanja s prehranskimi impulzi na telesno težo: sistematični pregled in metaanaliza randomiziranih nadzorovanih preskušanj. Ameriški časopis za klinično prehrano, 2016.
  13. Ha V., Sievenpiper JL, Souza RJ, Jayalath VH, Mirrahimi A., Chiavaroli L., Mejia SB, Sacks FM, Buono M., Bernstein AM, Leiter LA, Kris-Etherton PM, Bazinet RP, Josse RG, Beyene J Vpliv prehranjevalnega vnosa pulza na uveljavljene terapevtske cilje lipidov za zmanjšanje kardiovaskularnega tveganja: sistematični pregled in metaanaliza randomiziranih kontroliranih preskušanj. Journal of Canadian Medical Association, 2014.
  14. Malozyomov S. Hrana je živa in mrtva. 5 načel zdrave prehrane. - Moskva: Eksmo, 2017.
  15. Ameriško kemijsko društvo. "Beljakovine iz vrtnega graha lahko pomagajo v boju z visokim krvnim tlakom in ledvičnimi boleznimi." ScienceDaily, vir
  16. Pesta D.H., Samuel V.T. Dieta z visoko vsebnostjo beljakovin za zmanjšanje telesne maščobe: mehanizmi in možna opozorila. Nutr. Metab., 2014. P. 1-8.
  17. Vishnyakova M.A., Yankov I.I., Bulyntsev S.V., Buravtseva T.V., Petrova M.V. "Grah, fižol, fižol..." Sankt Peterburg: "Dinamit", 2001. - 221s.

Brez našega predhodnega pisnega soglasja je prepovedana uporaba kakršnih koli materialov..

Uprava ni odgovorna za noben poskus uporabe katerega koli recepta, nasveta ali diete in tudi ne jamči, da vam bodo navedeni podatki pomagali ali škodovali osebno. Bodite previdni in se vedno posvetujte z ustreznim zdravnikom!