Biološka in hranilna vrednost piščančjih jajc

Perutninska industrija igra pomembno vlogo pri povečevanju proizvodnje živinorejskih proizvodov. Eno najbolj dragocenih, razširjenih in cenovno dostopnih za prebivalstvo Rusije so piščančja jajca, ki jih prodajajo perutninske farme prek številnih trgovskih mrež. Večina zasebnih gospodinjskih parcel v Rusiji vedno vsebuje več ali manj kokoši nesnic, ki ta prehranski izdelek ne zagotavljajo samo svojim družinam, temveč pogosto prodajajo jajca, proizvedena na trgih. Jajca, pridelana na osebnem dvorišču, vsebujejo vedno manjšo količino vseh vrst umetnih dodatkov, ki se pogosto uporabljajo na perutninskih farmah. Poleg tega piščanci na zasebnih gospodinjstvih ne cepijo številnih cepiv proti velikemu številu nalezljivih bolezni ptic. Takšno jajčece, pridobljeno doma, prebivalstvo najbolj ceni, ker domači piščanci so poleti nenehno v sončni osončenosti, uživajo veliko število zelenih rastlin, ki vsebujejo koristne biološko aktivne snovi. Fiziološka norma letne porabe na prebivalca je 292 piščančjih jajc. Stalno, veliko povpraševanje po jajčnih izdelkih je povezano z njihovo visoko biološko vrednostjo in okusom. Fiziološka vrednost jajc za človeka je odvisna od visoke prebavljivosti hranil, ki jih vsebujejo..

Nutricionisti po vsem svetu piščančje jajce štejejo za najbolj popoln naravni izdelek. Jajčece, zlasti za otrokovo telo, vsebuje celoten kompleks vitalnih hranil.

Povprečna teža piščančjega jajca je od 50 do 80 gramov.

Hranilna vrednost piščančjih jajc:

  • Kalorična vsebnost -157 kcal.
  • Beljakovine - 12,7 g.
  • Maščoba - 11,5 g.
  • Ogljikovi hidrati - 0,7 g.
  • Voda

85% teže jajc.

  • Nasičene maščobne kisline -3 gr.
  • Holesterol - 570 mg.
  • Mono- in disaharidi - 0,7 g.
  • Pepel - 1 g.
  • Piščančje jajce vsebuje naslednja makrohranila: kalcij -55 mg, magnezij -12 mg, natrij -134 mg, kalij - 140 mg, fosfor - 192 mg, klor -156 mg, žveplo - 176 mg.

    Elementi v sledovih: železo -2,5mg, cink -1,11mg, jod - 20mkg, baker -83mkg, mangan - 0,029mcg, selen -31,7mcg, krom -4mkg, fluor -55mcg.

    Vitamini: vit. A -0,25 mg, vit. RR -0,19mg, vit. E -2mg, vit β-karoten 0,06 mg, vit A (RE) -260 μg; vit B1 - 0,07 mg, vit. B2 - 0,44 mg, vit. B5 - 1,3 mg, vit. B6 - 0,14 mg, vit. B9 (folna kislina) - 7 mg; vit. B12-0,52μg; vit D -2,2 μg; vit.E -0,6 mg; vit. H (biotin) -20,2 μg; vit. K -0,3 mcg, vit. PP -3,6 mg; Holin -251mg.

    Hranila, ki tvorijo piščančje jajce, imajo za človeka visoko biološko in hranilno vrednost..

    Beljakovinske beljakovine v jajčecu predstavljajo: ovomucin, ovoalbumin, lizocim, avidin, konalbumin itd. Beljakovinski lizocim je snov, ki ubija in raztopi patogene mikroorganizme, ki so vstopili v človeško telo. Zdravilne mešanice so pripravljene iz piščančjih beljakovin za zdravljenje novorojenih živali, ki trpijo za boleznimi prebavil.

    Beljakovine rumenjaka predstavljajo fosfolipidi (Levitin, Vitellin, Fosfovit). Poleg tega so te vrste beljakovin v naravi le v mleku in jajcih. Jajčne beljakovine so glede na aminokislinsko sestavo še posebej koristne za človeka zaradi vsebnosti takšnih esencialnih aminokislin, ki so za človeka vitalnega pomena, kot so metionin, levcin, valin, izolevcin, treonin, fenilalanin, triptofan, histidin.

    Lipide (maščobe) v jajčecu predstavljajo fosfolipidi in trigliceridi. Jajčni lipidi vključujejo polinenasičene in nizko nenasičene maščobne kisline ter holesterol in lecitin v razmerju 6: 1.

    Vitamine v jajcu predstavljajo vitamini, topni v vodi in v vodi. Poleg tega rumenjak vsebuje samo vitamine, topne v maščobah.

    Piščančji rumenjak je bogat z vitamini: A, E, K, O in njegovimi provitamini. Sestava vitaminov v piščančjem rumenjaku je različna in je odvisna od letnega časa in prehrane kokoši nesnic. Še posebej bogat z visokokakovostnimi vitamini, rumenjak lastnikov zasebne gospodinjske perutnine, s perutnino, ki se sprehaja, ko uporablja sončno osončenje in v neomejenih količinah uživa zeleno krmo, zelišča, ki rastejo na ulici. Glede na vsebnost vit. Približno rumenjak piščančjega jajca je enak samo ribjemu olju.

    Prebavljivost piščančjih jajc v človeškem telesu. Kuhan ali surov jajčni rumenjak človek dobro prenaša in asimilira, zaradi česar je nepogrešljiv prehrambeni izdelek za ljudi. Ko vremo jajce 3-5 minut, energija in hranilna vrednost rumenjaka ne izgine.

    Surove piščančje beljakovine človeško telo slabše absorbira. Slaba prebavljivost beljakovin je posledica dejstva, da surove (ne toplotno obdelane) beljakovine ne povzročajo izločanja prebavnih sokov pri ljudeh. Po kuhanju piščančjega jajca (3-5 minut) se prebavljivost piščančjih beljakovin znatno poveča.

    Jajca, pridelana na naših perutninskih farmah, so lahko dietetična in so označena s črko D, menze pa s črko C. Ta oznaka kupcu sporoča rok uporabnosti kupljenih jajc.

    Jajca veljajo za prehranska, če jih lahko hranimo največ 7 dni. Vsa ostala jajca, ki so shranjena več kot 7 dni, vendar ne več kot 25 dni, so namizna jajca.

    Poleg tega so piščančja jajca, odvisno od njihove teže, v različnih kategorijah:

    • Najvišja kategorija (B) - tehta 77 g. in več.
    • Izbrano jajce (O) - od 65 do 74,9 g.
    • Prva kategorija (1) - od 55 do 64,9 g.
    • Druga kategorija (2) - od 45 do 54,9 g.
    • Tretja kategorija (3) od 35 do 44,9 g.

    FitAudit

    FitAudit je vaš dnevni prehranski pomočnik.

    Resnične informacije o hrani vam bodo pomagale shujšati, pridobiti mišično maso, izboljšati zdravje, postati aktivna in vesela oseba.

    Zase boste našli veliko novih izdelkov, ugotovili njihove resnične koristi, iz prehrane odstranili živila, za katera prej sploh niste vedeli o nevarnostih.

    Vsi podatki temeljijo na zanesljivih znanstvenih raziskavah, uporabljajo jih lahko tako amaterji kot profesionalni strokovnjaki za prehrano in športniki.

    Vsebnost kalorij v piščančjih jajcih

    Ste na strogi dieti ali se, nasprotno, v ničemer ne omejujete, upoštevate pravilno uravnoteženo prehrano ali nenehno prigrizate na poti? Kateri izdelek ustreza skoraj vsaki dieti? To je navadno jajce. Prav ta vam lahko okrasi zajtrk, kosilo ali večerjo kuhano ali ocvrto, mehko ali trdo kuhano. Jajca lahko varno imenujemo ena izmed najbolj priljubljenih živil za kuhanje. Ta priljubljenost je posledica razpoložljivosti in uporabnih lastnosti. Že od otroštva smo prepričani, da ta izdelek vsebuje veliko vitaminov. Kaj in komu natančno so jajca koristna, koliko kalorij je v njih, ne vedo vsi. Poskusimo to težavo razumeti podrobneje.

    1. Uporabne lastnosti jajc
    2. Sestava in hranilna vrednost
    3. Hranilna vrednost jedi
    4. Vsebnost kalorij v jajcih različnih ptic
    5. Ali lahko vsi jedo jajca

    Aminokisline, vitamini in druge snovi - vse to je tisto, iz česar naše telo črpa energijo, potrebuje vse, kar je potrebno za regeneracijo, rast in zdravo življenje. Med številnimi koristnimi lastnostmi izdelka lahko ločimo glavne:

    • so sredstvo za preprečevanje bolezni srca in ožilja ter onkologije;
    • ugodno vplivajo na imunost;
    • narediti kosti močnejše;
    • pomagajo izboljšati prebavo;
    • izboljšati delo moškega reproduktivnega sistema;
    • pozitivno vplivajo na vid;
    • stimulirajo možgane;
    • krepiti spomin.

    Zakaj nutricionisti in atletski trenerji tako zelo cenijo jajca? To je resnično visoko hranilna vrednost. Kljub svoji uporabnosti jajca niso veliko kalorična. Za različne namene jajca jemo cela in razdeljena na sestavne dele. Vsebnost kalorij v jajcu je v povprečju približno 75–80 kcal na 100 gramov. A beljakovine in rumenjak imajo drugačno kemično sestavo, vsebnost kalorij in nabor elementov, ki so potrebni za naše telo. Uživanje jajc vam bo pomagalo redno opazovati dnevni vnos potrebnih vitaminov in elementov ter izboljšati zunanje in notranje stanje telesa..

    Zanimivost: Jajce vsebuje več kot deset bistvenih vitaminov - holin, vitamine skupine B, A, C, D, E, K, H in PP.

    • Beljakovine. Predstavlja približno 60% teže izdelka. Belica enega jajca vsebuje približno 46-50 kcal. Sestoji skoraj v celoti iz visokokakovostnih beljakovin (ovalbumin, konalbumin, lizocim itd.) In vode. Ostalo so različni encimi, večina vitaminov B, lipidov, različnih mikro in makro elementov. Zaradi svoje sestave se beljakovine odlično absorbirajo in blagodejno vplivajo na delo telesa. Če ločeno upoštevamo koristne lastnosti tega dela jajčeca, potem lahko izpostavimo sodelovanje pri normalizaciji presnovnih procesov, učinek na vzdrževanje strukture las, kože in nohtov.
    • Rumenjak. Preostalih 40% jajčeca zaseda enako dragocena komponenta. Vsebnost kalorij v rumenjaku je v primerjavi z beljakovinami veliko večja. Tako kot beljakovine je sestavljen iz številnih hranil. Med njimi so vitamini, beljakovine, vendar lipidi zavzemajo prevladujoče mesto v sestavi rumenjaka. Visoko hranilno vrednost komponente zagotavljajo maščobne kisline (linolenska, stearinska itd.). Močno vplivajo na počutje in stanje človeka, tako fizično kot psihično..

    Ime izdelkaKoličina, mg
    Kalcij54
    Natrij134
    Fosfor190
    Magnezijtrinajst
    Žveplo175
    Kalij139
    Klor136
    baker82
    Cink1.1
    Jod21.
    Železo2.5
    Fluor54
    Krom4.
    Mangan0,03
    Selen31.6

    Kaj si skuhate za zajtrk, kosilo ali večerjo? Obstaja na tisoče receptov za zapletene in preproste jedi, ki vključujejo jajca. Če so preprosto trdo kuhani ali mehko kuhani, se njihova hranilna vrednost malo razlikuje od surovih. Toda druge jedi, odvisno od sestave, imajo lahko drugačno vsebnost kalorij..

    Ime izdelkaBeljakovineMaščobeOgljikovi hidratiVsebnost kalorij
    Surovo piščančje jajce (1 kos)12.811.50,5157
    Surove beljakovine82,51.77.144
    Surovi rumenjak5152.34.7352
    Jajčni prah45474.5542
    Omlet9.515.41.9184
    Ocvrto jajce12.820.80,9243
    Mehko kuhano jajce12.911.50,8159
    Trdo kuhano jajcetrinajst11.60,8160

    Ko govorimo o kuhanju in omenjamo jajce, v večini primerov mislimo na piščanca. Za našo državo je cenovno ugodnejši in bolj znan izdelek. Toda jajca drugih ptic se pogosto uporabljajo za kuhanje. V bistvu je njihova sestava približno enaka. Razmerje in vsebnost kalorij v 1 jajcu se lahko razlikujeta.

    PogledKalorična vsebnost jajc (1 kos), Kcal
    Prepelica168
    Noj118
    Gusinoe300-400
    puran171

    Pravzaprav imajo vsi izdelki, tudi tisti, ki so bogati s hranili in vitamini, številne kontraindikacije. Takih jajčec je zelo malo. Izdelka ni priporočljivo uporabljati v naslednjih primerih:

    • individualna nestrpnost. Običajno to preobčutljivost za zdravilo najdemo v otroštvu. Kaže se v obliki alergijske reakcije. Toda intoleranca za jajčeca se lahko pojavi tudi v odrasli dobi. Seveda, če ste alergični na jajca, potem je bolje, da jih zavrnete, niti kot del drugih jedi;
    • visok holesterol. Najpogosteje ta dejavnik postane razlog za omejitev izdelka v uporabi. Jajčni rumenjaki vsebujejo veliko holesterola. Zato tudi zdrava oseba izdelka ne sme zlorabiti. Strokovnjaki priporočajo uživanje največ dveh jajc na dan. Več si lahko privoščite, če jeste le beljakovine, ki so v večjih količinah varnejše. Če imate težave z ravnijo holesterola, se morate v celoti odpovedati jajčecem..

    Če nimate kontraindikacij, vključite ta izdelek v svojo prehrano. Optimalna tedenska količina je več kot 3-5 jajc na teden. Če še vedno obstajajo kontraindikacije, lahko optimalni odmerek beljakovin dobite ne samo iz živalskih proizvodov. Ne želite porabiti veliko časa za kuhanje? Obstaja alternativa! Podjetje Herbalife ponuja dopolnitev beljakovin s pomočjo beljakovinskih napitkov "Formula 1". Deset različnih okusov, vitaminsko-mineralni kompleks in sposobnost, da si v samo dveh minutah pripravimo poln zajtrk, kosilo ali večerjo, so neizpodbitne prednosti takega izdelka. In na pot lahko s seboj vzamete tudi beljakovinsko ploščico: vsebuje 10 gramov beljakovin in le 140 kalorij - odličen prigrizek za sladkosnede. Takšni beljakovinski dodatki ne samo, da popolnoma nasitijo telo s potrebnimi snovmi, temveč tudi dolgo časa zagotavljajo občutek sitosti..

    Piščančje jajce

    Jajca so pogosti in tradicionalni živilski proizvodi, piščančja jajca veljajo za najpogostejša. Kokoši nesnice nosijo enkrat dnevno po eno (redkeje dve) jajci, najbolj uporabna so jajca mladih domačih kokoši, so majhna, vendar imajo izrazit "jajčni" okus.

    Vsebnost kalorij v piščančjih jajcih

    Vsebnost kalorij v piščančjih jajcih je 157 kcal na 100 gramov izdelka. Upoštevati je treba, da se povprečna teža enega jajca giblje med 35 in 75 g, zato bo izračun kalorij ustrezen.

    Škoda piščančjih jajc

    Glavna škoda piščančjih jajc je morebitna prisotnost nevarnega mikroba v njih - salmonele, ki povzroča salmonelozo, ki povzroča resna črevesna vnetja, zastrupitev krvi in ​​paratifusno mrzlico. Prekomerno uživanje kuhanih jajc lahko povzroči prebavne težave, zaprtje.

    Sestava in uporabne lastnosti piščančjih jajc

    Kemična sestava piščančjega jajca vsebuje več kot deset osnovnih vitaminov - holin, vitamine skupine B (B1, B2, B6, B9, B12), A, C, D, E, K, H in PP ter skoraj celotno tabelo kemijskih elementov Mendelejeva - kalij, kalcij, magnezij, cink, selen, baker in mangan, železo, klor in žveplo, jod, krom, fluor, molibden, bor in vanadij, kositer in titan, silicij, kobalt, nikelj in aluminij, fosfor in natrij. V jajcih je veliko železa, ki pa se iz jajc ne absorbira zelo dobro, zato je bolje uporabiti meso in jetra kot vir železa. Poleg tega, če pijete jajca surova, preprečujejo tudi absorpcijo železa iz drugih živil..

    Piščančje jajce je sestavljeno iz beljakovin in rumenjaka. Beljakovine so dobavitelji naravnih, lahko prebavljivih beljakovin, s povprečno 10 g beljakovin na 100 g jajčnega beljaka. Rumenjak vsebuje vitamine, topne v maščobah, pa tudi holesterol.

    Piščančji rumenjak vsebuje veliko maščob, vendar gre predvsem za večkrat nenasičene maščobne kisline in mononenasičene maščobne kisline, nasičene maščobne kisline predstavljajo manjši odstotek vsebnosti:

    Polinenasičene maščobne kisline:

    • Linolna kislina - 16%
    • Linolenska kislina - 2%

    Mononenasičene maščobne kisline:

    • Palmitoleinska kislina - 5%
    • Oleinska kislina - 47%

    Nasičene maščobne kisline:

    • Palmitinska kislina - 23%
    • Stearinska kislina - 4%
    • Miristinska kislina - 1%

    Eno jajce vsebuje približno 130 mg holina. Holin, ki je del rumenjaka, uravnava količino maščob in holesterola v telesu.

    Lecitin, ki je del piščančjega jajčeca, izboljša prekrvavitev v možganih, kar izboljša spomin in preprečuje razvoj skleroze (kalorizator). Tudi lupine jajc, oprane, olupljene in posušene, so zelo koristen izdelek za krepitev kosti in spodbujanje rasti las..

    Kot del jajc vsebnost holesterola doseže - 570 mg. Holesterol najdemo le v rumenjaku in velja za najmanj škodljivega, ker ga uravnoteži lecitin, ki pa je nujen za prehrano živčnih celic.

    Glede na hranilno vrednost jajce nadomesti dvesto gramov mleka in petdeset gramov mesa. Piščančja jajca je treba uživati ​​večkrat na teden, telo jih skoraj v celoti absorbira (za 97-98%), ne da bi črevesje zamašilo z nepotrebnimi toksini. Čeprav jajca veljajo za zelo hranljivo hrano, se jim od njih ne izboljša. Poleg tega so pogosto vključeni v terapevtske diete..

    Jajce in holesterol

    Zdrava oseba sme na dan pojesti do 3 jajčeca. Če ima oseba visoko raven holesterola v krvi, potem nutricionisti priporočajo, da jedo 2-3 jajčeca na teden.

    Kategorije piščančjih jajc

    Piščančja jajca, prodana s perutninskih farm, so označena glede na rok trajanja in težo posameznega jajca. Običajno na embalaži vidimo črko in številko ali dve veliki črki, ugotovimo, kaj pomenijo.

    Prvi je znak, ki označuje rok uporabnosti izdelka:

    • D - prehransko jajce, obdobje izvajanja ne presega 7 dni,
    • С - namizno jajce, dovoljeno obdobje izvajanja - 25 dni.

    Piščančja jajca so po teži razdeljena na naslednji način:

    • B - jajčece najvišje kategorije, težko 75 g in več,
    • O - izbrano jajčece, 65-74,9 g,
    • 1 - jajce prve kategorije, 55-64,9 g,
    • 2 - jajce druge kategorije, 45-54,9 g,
    • 3 - jajčece tretje kategorije, 35-44,9 g.

    Razlike v videzu piščančjih jajc

    Piščančja jajca tudi v istem paketu lahko izgledajo povsem drugače - skoraj okrogla in podolgovata, z izrazito ostro konico ali skoraj popolnoma ovalna, bela, smetana, svetlo rjava, s temnimi lisami, mat in sijajna, gladka in hrapava na dotik... To na noben način ne vpliva na kakovost in okus, običajno bele kokoši odlagajo bela jajca, obarvane pa plasti svetlih barv. Zato pri izbiri jajc različnih barv najprej dajemo prednost svojim estetskim preferencam. Pogosto najdemo jajca z dvema rumenjakoma - do zdaj znanstveniki niso enoznačno ugotovili, ali gre za patologijo ali običajno. Za serviranje so taka jajca zelo učinkovita in se od navadnih razlikujejo v povečani obliki..

    Kako določiti svežino jajc

    Obstaja več načinov, kako vedeti o svežini jajc. A ker smo vedeli kaj takega, da dlje ko je jajce shranjeno, lažje postane, smo izbrali najpreprostejšo možnost - spustiti jajce v kozarec vode. Če se je jajce utopilo, je najbolj sveže, 1-3 dni, odkar ga je piščanec položil, če jajce plava, vendar se ne dvigne visoko, potem to pomeni, da je piščanec odlegel jajče pred približno 7-10 dnevi. In če pusti jajčece plavati na površini vode, je piščanec takšno jajčece odložil pred več kot 20 dnevi.

    Vsako jajčece je pokrito s filmom iz narave, ki omogoča dolgotrajno shranjevanje jajc, zato ga pred shranjevanjem jajc ni priporočljivo sprati, vendar je pred postopkom priprave jajc film bolje sprati z vodo.

    Piščančje jajce in izguba teže

    Mnogi so že slišali za prednosti piščančjih jajc in njihov blagodejni učinek na proces izgube odvečnih kilogramov. "Dve kuhani jajci za zajtrk - prekomerna teža, kot se je zgodilo" je znani slogan, kajne? Če pomislite, potem ni vse tako preprosto. Spomnimo se, da športniki v bodybuildingu, ki so kritični do katere koli hrane, v obdobju "sušenja" telesa uživajo samo beljakovine, pri čemer ignorirajo rumenjake, da bi dobili čiste beljakovine in se znebili holesterola. Preden brezpogojno verjamete v hitro izgubo teže nekaterih piščančjih jajc, morate razumeti, ali je to tako koristno. Vendar obstajajo prehranski sistemi, ki temeljijo na piščančjih jajcih in vodijo do resnične izgube teže..

    Kuhanje piščančjih jajc

    Verjetno v naravi in ​​našem hladilniku ni izdelka, ki bi bil preprostejši in bolj potreben kot piščančje jajce. Začenši s surovimi jajci, ki jih pijemo, začinimo s poprom in soljo, stepemo v jajčni jajc, do mehko kuhanih jajc, v vrečki, poširamo in trdo kuhamo. Umešana jajca, preproste omlete, s pecivom in nadevi, pudingi in jajčni kolački, nadevi za pite, mesne štručke in palačinke, nepogrešljiva sestavina skoraj vseh vaših najljubših solat, hladnih prigrizkov, sladic - meringe in mandljevih tort, dodatek testa in barvnih jajc za veliko noč - seznam se lahko nadaljuje in nadaljuje, ker so piščančja jajca vsestranski izdelek, ki ga kuhamo, ocvremo in pečemo v pečici, jemo surovega in v vsakem primeru poleg užitka izkoristimo največ.

    Če je jajce kuhano, ga telo bolje absorbira. Jajca je najbolje kuhati mehko kuhana. A surovih jajc je neuporabno piti, telo jih ne absorbira.

    Koliko kuhati piščančjih jajc

    Piščančja jajca kuhamo v različnih časih, odvisno od tega, katero jajce na koncu želimo dobiti: trdo ali mehko. Pri kuhanju lahko vodo dodate sol, da jajčece ne uhaja, če poči. Čas, potreben za vrenje jajc, je naveden spodaj:

    • mehko kuhano jajce - 2-3 minute;
    • jajce "v vrečki" - 5-6 minut;
    • trdo kuhano jajce - 8-9 minut.

    Več o koristih in nevarnostih jajc lahko izveste iz video posnetka televizijske oddaje "O najpomembnejšem".

    Iz česa je narejeno jajce? Hranilna vrednost in sestava

    Jajce je pogost živilski izdelek.

    Kljub hranilni vrednosti jajc je lahko njihovo uživanje zdravju škodljivo zaradi vsebnosti holesterola, možnosti okužbe s salmonelo ali alergije na beljake..

    V tem članku bomo obravnavali sestavo jajc in njihovo strukturo..

    Sestava jajc

    Sestava se razlikuje glede na vrsto, pasmo, starost, pogoje reje in krmljenja perutnine:

    Beljak

    Piščančji beljak vsebuje: vodo (85%), beljakovine (12,7%), maščobe (0,3%), ogljikove hidrate (0,7%), glukozo, različne encime (proteaze, dipepsidaze, diastaze), vitamine skupina B.

    Seznam beljakovin iz jajčnega beljaka:

    • Ovalbumin (približno 54%). Ovalbumin prevladuje v jajčnem beljaku in je bil eden prvih beljakovin, izoliranih v čisti obliki leta 1889.
    • Ovotransferrin ali konalbumin (12–13%). Ovotransferrin deluje protibakterijsko, v kombinaciji z lizocimom kaže antibakterijski sinergizem.
    • Lizocim (3,4-3,5%). Lizozim (muramidaza) je ena od že dolgo znanih in komercialno uporabljenih sestavin jajčeca. Kot bakteriolitični encim se pogosto uporablja skoraj od odkritja te snovi leta 1922.
    • Ovomukoid je glavni dejavnik, ki povzroča alergijske reakcije v telesu.
    • Ovomucin (1,5-3,5%). Ovomucin je glikoprotein z visoko viskoznostjo.
    • Ovoglobulini (2%). Vključuje dva okusa G1 in G2.

    Rumenjak

    Rumenjak predstavlja do 33% tekočine v jajcu.

    Vsebnost kalorij v rumenjaku je 352 kcal na 100 g, kar je 8-krat več kot v beljakovinah (44 kcal na 100 g).

    Rumenjak 50-gramskega piščančjega jajca je približno 17 gramov in vsebuje približno: 2,7 grama beljakovin, 139 mg holesterola, 0,61 grama ogljikovih hidratov in 4,51 grama maščobe (po USDA).

    Od mase rumenjaka je to 16% beljakovin, 0,8% holesterola, 3,6% ogljikovih hidratov in 26,5% maščob..

    Odstotek maščobnih kislin v rumenjaku:

    Polinenasičene maščobne kisline:

    • Linolna kislina: 16%;
    • Linolenska kislina: 2%.

    Mononenasičene maščobne kisline:

    • Palmitoleinska kislina: 5%;
    • Oleinska kislina: 47%.

    Nasičene maščobne kisline:

    • Palmitinska kislina: 23%;
    • Stearinska kislina: 4%;
    • Miristinska kislina: 1%.

    Hranilna vrednost

    Jajce je sestavljeno iz beljakov in rumenjaka. Rumenjak vsebuje beljakovine ter maščobe in holesterol.

    Jajčni beljak je 90% vode in 10% beljakovin. Razmerje med maso lupine, beljakovin in rumenjaka je približno 3: 14: 8.

    Vsebnost vitaminov

    100 g piščančjih jajc vsebuje naslednje vitamine:

    Piščančja jajca

    Vsebina članka:

    Piščančja jajca so priljubljena hrana, ki jo lahko jemo samostojno ali pa jo vključimo v različne obroke. Lahko jih kuhamo, pečemo ali ocvremo. Jajca pogosto dodajajo pekačem, koktajlom in drugim jedem. Za izdelavo slaščic se beljaki in rumenjaki pogosto uporabljajo ločeno..

    Piščančje jajce je živilski izdelek, ki ima asimetrično ovalno obliko in je prekrit z lupino. V notranjosti sta rumenjak in bela. Jajca dobimo iz različnih pasem domačih piščancev..

    Te ptice iz družine Fazanov so začeli gojiti pred 10 tisoč leti. To se je zgodilo na Kitajskem in v jugovzhodni Aziji. Za to so bili udomačeni divji predniki - piščanci iz džungle. V teh državah se še danes srečujejo..

    Danes izdelek poleg kmetij proizvajajo velike perutninske farme po vsem svetu in v nekaterih državah. Glede na želje ljudi se lahko uporabljajo kokoši, ki nosijo bež, bela ali rjava jajca..

    Pri vstopu v trgovske verige so izdelki označeni glede na težo in rok uporabnosti. Danes so se proizvajalci naučili dajati jajcem nenavadne lastnosti. V prodaji najdete izdelke z 2 rumenjakoma. Obstajajo tudi jajca s svetlo obarvanim rumenjakom ali živila, ki vsebujejo več joda in selena.

    Jajca lahko kuhamo na različne načine. Kuhajo se, pečejo v pečici, ocvrti v obliki jajc ali omlete. Tudi na osnovi tega izdelka so narejeni sufleji, koktajli, slaščice. Lahko ga tudi solimo ali kisamo..

    Vrste jajc

    Danes sta na trgu dve vrsti piščančjih jajc, ki ustrezata državnemu standardu. Delitev temelji na pogojih in načinih skladiščenja blaga. V tem primeru se izvede ustrezna oznaka.

    Obstajajo naslednje vrste jajc:

    1. Prehrana - mlada. To pomeni, da je zelo svež in ga lahko uživamo surovega. Jajca se štejejo za diete v enem tednu po nesnosti. Ne shranjujejo se pri temperaturah pod ničlo. Takšen izdelek je med čiščenjem težko očistiti. Označena je s črko "D".
    2. Menza - rok uporabnosti je 25 dni pri sobni temperaturi. Ta jajca lahko v hladilniku hranite 90 dni. Odsvetovano je, da jih uporabljamo surove. Izdelek je bolje izpostaviti toplotni obdelavi. Tak izdelek je označen s črko "C".

    Poleg tega so jajca razdeljena na kategorije:

    1. Najvišja - teža izdelka je 75 g. Za taka jajca so značilne precej velike velikosti. Označeni so s črko "B".
    2. Prvi - teža jajc je 55-65 g. Razlikujejo se v povprečni velikosti in so označeni z "C1".
    3. Drugi - teža izdelka je 45-54,8 g. Označena je z "C2".
    4. Tretja - v to kategorijo spadajo majhna jajca s 35–45 g. Označena so z „C3“.
    5. Izbrano - nekoliko manjše od premium izdelka. Teža jajc je 65-75 g. Zanje se uporablja oznaka "O"..

    V prodaji so pogosto jajca z oznako "bio" ali "eko". To pomeni, da je bila ptica, ki jih je prenašala, prosta in je jedla samo naravno hrano..

    Sestava jajc

    Jajca vsebujejo več komponent:

    • beljakovine - je 61%;
    • rumenjak - predstavlja 33%;
    • lupina - 6%.

    V jajčnem beljaku je 10% beljakovinskih sestavin, 85% - vode. Ostalo so maščobe, ogljikovi hidrati, glukoza. Vsebuje tudi vitamine skupine B in vse vrste encimov.

    Beljakovinske sestavine jajc vključujejo naslednje:

    • ovomukoid;
    • ovoglobulina;
    • ovomucin;
    • lizocim;
    • ovalbumin;
    • ovotransferin.

    Vsebnost kalorij v 100 g jajčnega beljaka je 45 Kcal. Zato ga lahko štejemo za prehranski izdelek..

    Jajčni rumenjak je skoraj 8-krat bolj hranljiv kot bel. 100 g izdelka vsebuje 355 Kcal. Ta del jajčeca vsebuje maščobe, ogljikove hidrate, holesterol. Vključuje tudi beljakovine.

    Lupina vsebuje veliko količino kalcija. Vsebuje tudi veliko dragocenih sestavin. Sem spadajo fluor, železo, mangan. Vključuje tudi molibden, fosfor, baker, cink.

    Telo v kalup skoraj v celoti absorbira kalcij. Zato ga je treba zaužiti v zdrobljeni obliki s hrano. To bo pomagalo nadoknaditi pomanjkanje kalcija v telesu. Zaradi tega je mogoče okrepiti zobe, kosti, nohte.

    100 gramov piščančjih jajc vsebuje:

    • beljakovine: 12,7 g;
    • maščobe: 11,5 g;
    • ogljikovi hidrati: 0,7 g;
    • voda: 74,1 gr;
    • nasičene maščobne kisline: 3 g;
    • holesterol: 570 mg;
    • mono- in disaharidi: 0,7 g;
    • pepel: 1 gr.

    Vitamini:

    • vitamin A: 0,25 mg;
    • vitamin PP: 0,19 mg;
    • vitamin E: 2 mg;
    • beta-karoten: 0,06 mg;
    • vitamin A (RE): 260 mcg;
    • vitamin B1 (tiamin): 0,07 mg;
    • vitamin B2 (riboflavin): 0,44 mg;
    • Vitamin B5 (pantotenski): 1,3 mg
    • vitamin B6 (piridoksin): 0,14 mg;
    • Vitamin B9 (folna kislina): 7 mcg
    • Vitamin B12 (kobalamini): 0,52 mcg
    • vitamin D: 2,2 mcg;
    • vitamin E (TE): 0,6 mg;
    • vitamin H (biotin): 20,2 mcg;
    • vitamin K (filokinon): 0,3 mcg;
    • vitamin PP (ekvivalent niacina): 3,6 mg;
    • holin: 251 mg.

    Makrohranila:

    • kalcij: 55 mg;
    • magnezij: 12 mg;
    • natrij: 134 mg;
    • kalij: 140 mg;
    • fosfor: 192 mg;
    • klor: 156 mg;
    • žveplo: 176 mg.

    Elementi v sledovih:

    • železo: 2,5 mg;
    • cink: 1,11 mg;
    • jod: 20 mcg;
    • baker: 83 mcg;
    • mangan: 0,029 mg;
    • selen: 31,7 mcg;
    • krom: 4 mcg;
    • fluorid: 55 mcg;
    • molibden: 6 mcg;
    • kobalt: 10 mcg.

    Prednosti jajc

    Koristi jajc za zdravje so velike:

    1. Uporabljajo se lahko za zdravljenje in preprečevanje različnih patologij. To je posledica visoke vsebnosti hranil in vitaminov v sestavi.
    2. Piščančja jajca vsebujejo veliko vitaminov. Sem spadajo vitamini skupine B, A, E, D. Izdelek vsebuje tudi dragocene minerale.
    3. Jajčni beljak lahko uporabljamo pri različnih vnetjih. Dovoljeno je uporabljati ga pri akutni obliki acidoze. Za to bolezen je značilno povečanje kislinsko-bazičnega ravnovesja v človeškem telesu..
    4. Beljakovine surovih jajc ne dražijo želodčne sluznice in se zlahka absorbirajo. Izdelek je sprejemljiv za uporabo pri črevesju in želodcu. Hkrati je treba biti zelo previden v primeru vnetnih lezij trebušne slinavke..
    5. Piščančja jajca so hitro prebavljiva in lahko prebavljiva. Vključujejo kar nekaj kalorij. Vsebnost kalorij v surovem jajcu je 149 Kcal.
    6. Surova jajčeca pomagajo obnoviti glasilke.
    7. Izdelek se lahko uporablja pri patologijah živčnega sistema. Uživali naj bi ga tudi ljudje, katerih delo vključuje izpostavljenost nevrogenim kemikalijam. Sem spadajo arzen in živo srebro..
    8. Jajca vsebujejo železo in lecitin. Kombinacija teh sestavin pomaga normalizirati tvorbo krvi.
    9. Vzdrževanje normalnega krvnega tlaka se šteje za prednost izdelka..
    10. Jajca pomagajo zmanjšati telesno težo in ne škodujejo telesu.
    11. Izdelek pomaga normalizirati delovanje pljuč. Uporablja se za boj proti bakterijam. Poleg tega jajčeca pomagajo preprečiti razvoj malignih tumorjev v telesu..

    Kako kuhati jajca

    Obstaja veliko načinov, kako kuhati piščančja jajca. Odvisno od rezultata, ki ga želite dobiti. Izdelek lahko kuhamo trdo ali mehko. Da bi ohranili celovitost lupine, je priporočljivo, da vodo med kuhanjem solite. Zahvaljujoč temu lupina ne bo razpokala in vsebina ne bo iztekla..

    Če želite kuhati jajca, se morate osredotočiti na svoje želje:

    • Kuhajte mehko kuhana jajca 2-3 minute;
    • v vrečki - 5-6 minut;
    • trdo kuhana jajca naj kuhajo 8-9 minut.

    Koliko jajc lahko pojeste na dan

    Na vprašanje ni natančnega odgovora: koliko jajc lahko pojeste na dan. Zdravniki priporočajo uživanje največ 4-6 jajc na teden. Ljudje z visoko raven holesterola naj uživajo 2 rumenjaka in 6-8 beljakovin na teden.

    Vsebnost kalorij v piščančjih jajcih

    Vsebnost kalorij v piščančjih jajcih je neposredno odvisna od načina kuhanja:

    • 100 g ocvrtih jajc vsebuje 152 Kcal;
    • 100 g trdo kuhanih jajc vključuje 160 Kcal.

    To pomeni, da bodo parametri vsebnosti kalorij kuhanega jajca, težkega približno 50 g, 80 Kcal.

    Rok uporabnosti jajc

    Po nakupu jajc je priporočljivo, da jih shranite v hladilniku. Hkrati predelki na vratih niso primerni za dolgotrajno shranjevanje izdelka. S stalnim odpiranjem hladilnika je izpostavljen temperaturnim nihanjem, kar pospeši proces poslabšanja.

    Prostor za sadje in zelenjavo je idealen za shranjevanje jajc. Tam se upoštevajo optimalni parametri vlažnosti in temperature. Moral bi biti + 1-2 stopinji.

    Prav tako je dovoljeno hraniti jajca na suhem in hladnem. V tem primeru temperatura ne sme biti večja od +10 stopinj. V takih pogojih lahko izdelek hranite največ 3 tedne. Če hranite jajca v hladilniku in dosledno upoštevate vsa priporočila, lahko njihovo svežino ohranite do 3 mesece. Vendar to velja le za sveže pridelke. Jajca za shranjevanje ne shranjujejo dlje kot en mesec.

    Da bi podaljšali rok uporabnosti jajc, je priporočljivo izdelek obdelati z rastlinskim oljem in ga postaviti z ostrimi konci navzdol. Jajca lahko potresete tudi z grobo soljo ali mešanico otrobov in premoga. Poleg tega je dovoljeno obdelati lupino s sestavo na osnovi gheeja in parafina..

    Poškodba jajc

    Jajca lahko telesu naredijo tako dobro kot slabo:

    1. Obstaja majhno število ljudi, katerih prebavni organi ne morejo absorbirati jajčec..
    2. Nekateri otroci so alergični na izdelek. V večini primerov ta težava s starostjo izgine. Vendar pa pri nekaterih ljudeh vztraja celo življenje..
    3. Mnogi zdravniki trdijo, da izdelka ni priporočljivo uporabljati več kot 3-krat na teden. V nasprotnem primeru povzroči zvišanje holesterola v krvi..
    4. Uživanje prevelike količine jajc lahko povzroči presnovne motnje v telesu..
    5. Ljudje, ki imajo sladkorno bolezen, bi se morali temu izdelku odpovedati. Podvoji verjetnost kapi ali srčnega napada..
    6. Ljudje, ki se odločijo, da bodo jedli surova jajca, lahko sklenejo salmonelo. Da bi ta tveganja čim bolj zmanjšali, izdelek temeljito operite. Vendar ga je najbolje zaužiti po kuhanju..
    7. Moški srednjih let ne smejo jesti več kot 7 jajc na teden. Ta izdelek lahko povzroči nastanek aterosklerotičnih plakov. To povečuje nevarnost prezgodnje smrti..

    Piščančja jajca so okusen in zdrav izdelek, ki vsebuje veliko dragocenih in hranljivih sestavin. V tem primeru ga morate uporabljati zmerno. V tem primeru bodo jajca samo koristila in ne bodo škodovala telesu..

    Hranilna vrednost piščančjih jajc

    Koliko beljakovin, maščob in ogljikovih hidratov je v enem piščančjem jajcu? In koliko ločeno v rumenjaku in beljakovinah?

    To je pomembno vedeti, kdaj je prehrana omejena z izbiro živil, ki temeljijo na povečanju telesne mase ali na dieti, ker se beljakovine iz hrane že ne absorbirajo v celoti in potem ne bo trajalo dolgo.

    Poskusimo ugotoviti.

    Začnimo z dejstvom, da so jajca dietetična, označena s črko D in menze, označene s črko C - te oznake govorijo le o roku uporabnosti.

    Jajca veljajo za prehranska, če jih lahko hranimo največ 7 dni. Zato pri nakupu jajc poglejte datum pakiranja. Vse, kar je shranjeno več kot 7 dni, vendar ne več kot 25 dni, so namizna jajca.

    Kategorije jajc so opredeljene na naslednji način

    • Najvišja kategorija (B) - 75 g in več,
    • Izbrano jajce (O) - od 65 do 74,9 g,
    • Prva kategorija (1) - od 55 do 64,9 g,
    • Druga kategorija (2) - od 45 do 54,9 g,
    • Tretja kategorija (3) - od 35 do 44,9 g.

    Najvišjo kategorijo redko najdemo v prodaji, tretja je še redkejša. Vsa druga imena jajc: pomlajevalna, vaška, gre za nič - marketinški trik, menda vsebujejo več selena in drugih koristnih elementov. Toda še nihče ni izvedel kliničnih preskušanj o vplivu takih jajčec na pomlajevanje ali zdravje ljudi. In za nas je pomembno, da poznamo samo sestavo BZHU (beljakovine, maščobe in ogljikovi hidrati) in vsebnost kalorij.

    Poskusimo računati na primer jajc C-O, tj. menze, izbrane.

    Kupim paket, ga preučim, na embalaži je napisana sestava izdelka na 100 g teže. Na embalaži z jajci je napisana sestava: beljakovine 12,7 g, maščobe 11,5 g, ogljikovi hidrati 0,7 g, vsebnost kalorij 157 kcal. Perutninske farme analizirajo svoje izdelke in upam, da je tem podatkom mogoče zaupati.

    Zdi se, da so vsa jajca enake velikosti, vendar je to le na prvi pogled.

    Tehtam, najmanjše jajce tehta 66 g, največje 72 g - in če pogledate od blizu, lahko vidite, da je večje. Jaz izberem ti dve jajci iz celotnega paketa in iz njih izračunam povprečne vrednosti..

    Nežno razbijem in ločim rumenjake od beljakov. Tehtanje na elektronski tehtnici (napaka + - 1 g).

    Lupina tehta 8 g jajčeca, kar je 72 g, preostala jajca, ki so po 66-68 g, lupina tehta 7-8 g. Rumenjaki tehtajo 18-20 g. Beljakovine v povprečju 42-43 g..

    Zdaj pa se obrnimo na hranilno vrednost piščančjih jajc. Informacije na različnih spletnih mestih in kalkulatorjih prehrane so si nasprotujoče. Poskušam najti nekaj, kar razkriva to zmedo, in jo primerjati z inštitutskimi učbeniki, na primer o blagovni znanosti o prehrambenih izdelkih (Kazantseva N.S.). Torej po teoriji beljakovine piščančjega jajca vsebujejo v povprečju: voda 80-85%, beljakovine 12-13%, ogljikovi hidrati približno 0,7%, minerali 0,6%, maščobe 0,3%.

    Spomnim se, kaj je bilo na embalaži napisano posebej za moja jajca.

    100 g užitnega dela jajčeca vsebuje 12,7 g beljakovin, torej

    64 g jajc brez lupine (72g-8g) - 8,13 g beljakovin (aminokisline),

    59 g jajc brez lupine (66g-7g) - 7,5 g beljakovin (aminokisline).

    Povprečna količina beljakovin (aminokislin) 7,8 g na jajce.

    Teoretično preverimo: Beljakovinski del jajc je sestavljen iz približno 13% beljakovin (aminokislin), kar pomeni, da 43 g beljakovin mojega jajca vsebuje približno 5,6 g aminokislin. V manjšem jajcu vsebuje 42 g beljakovin približno 5,4 g beljakovin. Povprečje je 5,5 g beljakovin. To je številka, ki jo bom zapisal v kalkulator prehrane. Mimogrede, 0,7% beljakovinskih ogljikovih hidratov je 0,3 g, količina maščob v beljakovinah je 0,13 g, vsebnost kalorij pa 25 kcal.

    To jajce lahko zavremo ali ocvremo in v kakršni koli obliki bo vsebovalo enakih 5,5 g beljakovin in 0,3 ogljikovih hidratov. Če pa ga ocvremo na maslu, se BJU spremeni.

    Zdaj rumenjaki. Kemična sestava rumenjaka je bolj nejasna: po nekaterih podatkih rumenjak vsebuje približno 31,8% maščob, beljakovin - 16%, ogljikovih hidratov - 0,2%, mineralov - 1,1%, vode - 50%.

    Po mnenju drugih do 33% maščobe, če se obrnete na Wikipedijo, ki se sklicuje na podatke iz Nacionalne baze hranilnih snovi USDA, torej piščančji rumenjaki, težki 17 g, vsebujejo 4,51 g maščobe - to je 26,5% - zelo malo, nekateri niso enaki piščanci v Ameriki, ne kot naša!

    Na splošno me spet vodi prehranska vrednost, navedena na embalaži jajc, ki sem jih kupila. Piše 11,5 g na 100 g teže jajc. Če se spomnite, maščobe ne vsebujejo samo rumenjak, temveč rumenjak in beljakovine, v lupini ni ničesar razen kalcijevih soli..

    Na 100 g užitnega dela jajčeca je torej 11,5 g maščobe

    64 g jajc brez lupin predstavlja 7,36 g maščobe.

    Za 59 g jajc brez lupine 6,7 g maščobe. Povprečje je 7 g maščobe na jajce.

    Kako vse razporediti med beljakovine in rumenjak? Tu je preprosto: vsi podatki o količini maščobe v beljaku so po različnih virih približno enaki - 0,3% maščobe. Računal sem že, da gre za 0,13 g maščobe. Potem rumenjak v povprečju predstavlja 7-0,13 = 6,87 g maščobe.

    16% beljakovin iz skupne mase rumenjaka je v povprečju 3g (preračunano med jajci, težkimi 72 in 66g). 0,2% ogljikovih hidratov 0,038 g. Povprečna vsebnost kalorij 74,3 kcal.

    Mimogrede, na račun vsebnosti kalorij povsod pišejo, da je rumenjak trikrat večji od beljakovin. Primerjajmo 25 kcal in 74,3 kcal - razlika je 2,9-krat, torej je vse pravilno!

    Če povzamem po mojih izračunih hranilno vrednost namiznih jajc izbrane kategorije.

    Teža, gBeljakovine, gMaščoba, gOgljikovi hidrati, gkcal
    Hranilna vrednost izdelka10012.711.50,7157
    Celotno jajce С059-627.87.0,3499
    Beljakovine 1 jajca С042-435.50,130,325.
    Rumenjak 1 jajca С018–203.6.870,03874.3

    Izračunate lahko tudi hranilno vrednost beljakovin in rumenjaka jajc druge kategorije in prve. Njihova skupna hranilna vrednost na 100 g izdelka je enaka.

    Kaj želim na koncu povedati. Seveda je razlika v kemični sestavi piščančjih jajc včasih drugačna. Za izračun prehrane lahko vzamete katero koli - v povprečju na različnih spletnih mestih s kalkulatorji prehrane ali iz paketa kupljenih jajc. Pravzaprav je bolj vredno verjeti informacijam, ki so zapisane na embalaži z jajci. Dejstvo je, da je kemična sestava jajc odvisna od pasme piščancev, njihove starosti in drugih dejavnikov, ki so posamezni na vsaki perutninski farmi.

    Piščančje jajce

    Piščančja jajca so se v človeški prehrani pojavila pred tisočletji, vendar so njihove koristne in škodljive lastnosti med potrošniki in raziskovalci še vedno sporne. Nekateri ljudje nočejo jesti jajc zaradi holesterola, ki ga vsebujejo, in tveganja za poslabšanje stanja kardiovaskularnega sistema. Drugi jih ignorirajo zaradi salmoneloze. Spet drugi menijo, da je trgovski izdelek neuporaben in kupujejo jajca, ki jih nosijo izključno domače kokoši, raje pa imajo jajca z rjavo lupino bolj dragocena. S tem izdelkom je veliko zmede, a kaj je pri vsem tem res, bomo razumeli v članku.

    Koristne lastnosti piščančjih jajc

    Sestava in vsebnost kalorij

    Osnovne snovi (v 100 g):Surovi rumenjak [1]Surove beljakovine [2]Kuhano ali poširano jajce (celo) [3]Ocvrto jajce na rast. olje (celo) [4]
    Voda52,3187,5775,5866,82
    Ogljikovi hidrati3.590,730,720,76
    Sladkor0,560,710,370,39
    Beljakovine15,8610.912.4713.27
    Maščobe26.540,179.4417.24
    Kalorije (Kcal)32252142215
    Minerali (mg / 100 g):
    Kalij109163137146
    Fosfor390petnajst197209
    Kalcij1297.5659
    Natrij48166429457
    Magnezijpetenajst12.trinajst
    Železo2.730,081.741,86
    Cink2,30,031.281.36
    baker0,0770,0230,0720,076
    Vitamini (mg / 100 g):
    Vitamin E2.5801.041.95
    Vitamin B20,5280,4390,4310,459
    Vitamin A0,3800,160,17
    Vitamin B60,350,0050,160,171
    Vitamin B10,1760,0040,0340,036
    Vitamin PP0,0240,1050,0710,075

    Prva dva stolpca tabele prikazujeta kazalnike vsebnosti vitaminov in mineralov na 100 g izdelka, kar vam omogoča pravilno primerjavo surovih beljakovin in rumenjaka ter ugotovitev, da je vsebnost fosforja, kalcija, železa, cinka, vitaminov E, A, B1 in B6 skoraj v celoti "odgovorna »Rumenjak. Vsebuje tudi 23-26% nevtralne maščobe, 16% beljakovin, fosfolipidov (11%), mineralov (3%), holesterola (0,8-1,5%). Vključuje polinenasičene, enkrat nenasičene in nasičene maščobne kisline.

    A beljakovine iste mase vsebujejo več kalija, natrija, magnezija, vitamina PP. Poleg tega beljakovinski del jajčeca predstavljajo ovalbumin (54%), antibakterijski ovotransferrin (12%) in lizocim (3,5%) itd. Toda v enem jajcu mase rumenjaka in beljakovin niso enake. Povprečno razmerje rumenjaka, beljakovin in lupine v kokošjem jajcu, ki je dozorelo, je 8: 14: 3, kar je treba upoštevati pri vključitvi jajčec v prehranske programe.

    Zdravilne lastnosti

    Zdravilni učinek jajčeca dosežemo predvsem zaradi lahko prebavljivih beljakovin. Če se redno uporablja, pomaga:

    • povečati mišično maso;
    • krepi kosti;
    • ohraniti celovitost tkiv;
    • boj proti prekomerni teži;
    • aktivirati možganske funkcije;
    • nižji krvni tlak;
    • preprečiti pojav sive mrene in izboljšati vid;
    • zmanjša odlaganje tvorb holesterola na stenah krvnih žil;
    • naj delujejo jetra.

    Piščančji jajčni beljak na splošno velja za najlažje prebavljiv vir vseh esencialnih aminokislin, od katerih imajo številne antioksidativni učinek (ovotransferrin, lizocim).

    Rumenjak ima bolj sporen ugled. Na dobri strani je zanj značilno, da je koristen pri kožnih boleznih, ščiti pred osteoporozo in ima holeretični učinek. In pojav negativne ocene povzroča holesterol v rumenjaku, ki lahko povzroči razvoj kardiovaskularnih patologij..

    Problem holesterola v piščančjih jajcih

    V vprašanju vpliva holesterola v jajcih na stanje kardiovaskularnega sistema sta se jasno pojavila dva antagonistična tabora:

    • Nasprotniki prehrane jajc, ki navajajo znanstvene raziskave, trdijo, da obilica holesterola poveča tveganje za nenadno smrt in znatno poslabša stanje krvnih žil. Poleg tega se samo eno jajce na dan imenuje "nevaren odmerek".
    • Tudi zagovorniki prehrane jajc s povezavami do številnih, vendar sodobnejših znanstvenih študij trdijo, da eno jajčece na dan ne samo da ne ogroža kardiovaskularnega sistema, ampak tudi izboljša njegovo stanje. Tudi za rizične skupine (kadilci, diabetiki in ljudje s srčnimi težavami) je zmerno uživanje jajc povsem sprejemljivo (1 kos v 2-3 dneh).

    V tej polemiki se zanašamo na mnenje Anthonyja Komaroffa, zdravnika na Harvardski medicinski šoli [5]. Po njegovem mnenju je za večino zdravih ljudi eno jajce na dan normalno in ne prispeva k razvoju bolezni srca ali kapi..

    Prej so v medicini in med ljudmi verjeli, da ker je holesterol v rumenjaku in holesterol v krvi povečuje tveganje za razvoj kardiovaskularnih patologij, potem je logično, da je jajca bolje izključiti iz prehrane. Od takrat pa so številne študije pokazale, da glavni holesterol v našem telesu proizvajajo jetra in ne neposredno iz hrane. Jetra ga proizvajajo s predelavo nasičenih in transmaščob. Veliko piščančje jajce vsebuje le približno 1,5 grama nasičenih maščob. Hkrati vsebuje veliko koristnih sestavin: lutein, zeaksantin (za oči), holin (za možgane in živce), vitamine A, B, D.

    Dokaz, da je količina holesterola v jajcu (če ga je na dan) varna za večino ljudi, je obsežna raziskava Harvard Medical School, ki je v več desetletjih sodelovala na stotine tisoč ljudi. Izpolnili so vprašalnike, v katerih so opisovali svojo prehrano in bolezni, ki so jih imeli. Glede na rezultate se je izkazalo, da prisotnost jajc v prehrani (ne več kot 1 na dan) nikakor ni povezana z višjo stopnjo razvoja bolezni srca ali umrljivosti zaradi teh bolezni..

    Anthony Komaroff je hkrati ugotovil, da je zelo pomembno, kaj je z jajci. Nasičene maščobe iz masla, sira, slanine, klobas, sladkarij ali izdelkov iz moke zvišajo raven holesterola za veliko več kot 1 jajce na dan..

    Iz tega izhaja, da bi bilo mogoče določiti stopnjo porabe tega izdelka na ravni 1 jajca na dan za zdrave aktivne ljudi. Vendar pa previdnejši strokovnjaki za prehrano 2-3 jajca na teden imenujejo optimalna količina. Na primer za Rusijo je priporočena stopnja 260 kosov. v letu. Spodaj v ustreznem poglavju pregledamo druge študije, ki podpirajo varnost holesterola pri zmerni prehrani z jajci..

    V medicini

    Encim lizocim in lupine se uporabljajo kot surovine za farmacevtsko industrijo.

    • Lizozim je antibakterijsko sredstvo, ki lahko uniči bakterijske celične stene. V živilski industriji je znan kot konzervans E1105. In v medicini se uporablja kot lokalni antiseptik, na primer kot del pripravkov "Lizobakt", "Lizoprim Lor".
    • Na osnovi lupine se pripravijo nekateri kalcijevi pripravki - na primer "Calcid". Takšna sredstva so pogosto dodatno obogatena z vitamini (vključno s tistimi, ki prispevajo k boljši absorpciji kalcija: D3, C).

    Številne baze cepiv gojijo na piščančjih zarodkih, vključno s cepivi proti gripi, povzročiteljem tifusa, rumene mrzlice in encefalitisom. V imunologiji se glavni jajčni beljak - ovalbumin - uporablja za spodbujanje testnih alergijskih reakcij.

    Poleg tega so piščančja jajca vključena v terapevtske diete št. 1 in št. 5. Dieta št. 1 je predpisana v terapevtskih programih za okrevanje po akutnem gastritisu, čirju na želodcu in 12 razjedah na dvanajstniku. Namen diete 5 je zmanjšati tveganje za prebavne težave.

    V ljudski medicini

    Dolgo časa se jajca v ljudski medicini uporabljajo za zdravljenje bolezni dihal, bolezni prebavil, zaustavitev krvavitev (vključno s hemoroidnim poreklom) in lajšanje opeklin. Uvedli so jih v vsakodnevno prehrano moških surovo za povečanje moči..

    Priročnik tradicionalne medicine opisuje primer pacientovega neverjetnega zdravljenja od tuberkuloze samo s pomočjo piščančjih rumenjakov. Deklica, ki jo je uradna medicina zavrnila, je na začetku zdravljenja dnevno popila do petdeset rumenjakov in ob koncu zdravljenja, ki je trajalo 4 mesece, do sto rumenjakov. Čeprav lahko takšno terapijo imenujemo skrajna, je po besedah ​​avtorja vodnika pripeljala do popolnega okrevanja bolnika..

    Toda veliko preprostejše ljudsko zdravljenje tuberkuloze vključuje tudi uporabo surovih rumenjakov (2 kosi), ki jih v receptu zmeljemo z maslom (1 žlica L.), medom (1 žlica L.) in škrobom (1 des. L. ). Ta mešanica se hrani v hladilniku, pri čemer 1 žlica. l. dvakrat na dan.

    In da se rešijo lahkega kašlja, ljudje pogosto pripravijo mešanico, katere recept je na splošno bolj podoben navadnemu mogotu, ki ga zdravi pripravijo za zajtrk: surovo jajce stepemo s sladkorjem ali medom in ga na tešče vzamemo, po eni uri speremo z veliko vode.

    Pri pojavu gastritisa, razjed na želodcu, vnetja dvanajstnika ima aktivno vlogo bakterija Helicobacter pylori. Za boj proti njemu tradicionalni zdravilci priporočajo zjutraj dve uri pred zajtrkom in obvezno na tešče popijte surovo in po možnosti še toplo piščančje jajce..

    To priporočilo lahko razložimo z dejstvom, da surove beljakovine zmanjšajo kislost želodčnega soka, ki je zjutraj pred jedjo običajno približno 1,5-2 pH. Ker bakterije ostajajo aktivne pri pH 4-9, jih je mogoče nadzorovati z zmanjšanjem kislosti okolja. Poleg tega začne jajčni encim lizocim delovati kot antibiotik na bakterijo, kar samo poveča učinkovitost metode.

    Če je bilo v prejšnji metodi dovolj, da pijete eno jajce vsako jutro, potem so za zdravljenje dizenterije zdravilci uporabili celotno shemo prehrane jajc, ki je bila zasnovana 6 dni:

    • 1-2 dni: 12 kosov - 2 kos vsaki 2 uri.
    • 3-4 dni: 8 kosov - 2 kos vsake 3 ure.
    • 5-6 dni: 4 kos. - 2 kos zjutraj in zvečer.

    Mešanica jajčnega olja je pripravljena za zaustavitev različnih vrst krvavitev, za primer pa bomo podali recept za zdravljenje hemoroidov. Rumenjak kuhanega jajca in košček masla enake velikosti zmešamo skupaj, nato pa jim dodamo bakrov sulfat (ščepec v velikosti glave vžigalice). Dobljeni izdelek shranimo v hladilniku, vendar pred spanjem 1 žličko. takšno mešanico zvijemo v majhno valjasto svečo in jo ponoči vstavimo v anus. Da bi dosegli učinek, bo treba postopek večkrat ponoviti..

    Obstajajo jajčne infuzije, ki jih tradicionalna medicina predstavlja kot staro zdravilo za boj proti kašlju, bronhitisu, tuberkulozi in pljučnici. V enem od obstoječih receptov se na dno 3-litrskega kozarca položijo oprana cela jajca (7 kosov) in jih pokrijejo kaša iz limon, ki se prenašajo skozi mlin za meso (1,5 kg citrusov zmeljemo z lupino). Kozarec zapremo z gazo in ga za tri dni postavimo v hladilnik. Nato se njegova vsebina prenese v drugo posodo, se temeljito pregnete in spusti skozi sito. In na koncu vse to prelijemo z mešanico medu (1 l) in konjaka (0,5 l).

    Tinkturo morate vzeti trikrat na dan, 20 minut po jedi, 1 žlica. l. 3-litrski kozarec shranite v hladilniku, vrat pokrijte z gazo. Običajno pa takšno zdravilo pripravimo v manjših količinah, da ga imamo čas popiti v 2 tednih, dokler se ne poslabša..

    V literaturi obstajajo različice podobnega recepta, pri katerih so cela jajca (3-4 kosov) in limonina "kaša" (3-4 cm) zložena v plasteh, dokler posoda ni popolnoma napolnjena. Nato kozarec hranimo v temnem prostoru 10 dni, po dodajanju limone, žganja in zbiranja zelišč (žajbelj, sladki koren, sladka detelja) - še 3 dni na mrazu. V takem receptu se za zdravljenje najprej uporabi torta, ki jo kuhamo v termosu s hitrostjo 3 žlice. l na 0,5 l vrele vode, popiti 150 ml pred obroki. In ko se torta konča, preidejo na glavno pripravo. Zdravilna tekočina 1 žlica. l. trikrat na dan 20 minut pred obroki.

    Kot sredstvo za krepitev kostnega tkiva v ljudski medicini se uporabljajo infuzije jajčnih lupin, bogatih s kalcijem. Pred uporabo lupino najprej temeljito operemo, razkužimo, zmeljemo v prah, nato pa prašek prelijemo z vročo vodo, da dobimo infuzijo kalcija.

    Z biokemičnega vidika pa je to nesmiselno. Kalcijev karbonat, ki je osnova jajčne lupine (teh je 90-95%), je prisoten v vodi netopni obliki in vodna infuzija iz njega ne bo delovala. A ker tak prašek dobro raztopi klorovodikovo kislino, ki jo vsebuje želodec, je smiselno pojesti žlico lupin, da nadomestimo pomanjkanje kalcija, če iz nekega razloga ni na voljo številnih kalcijevih pripravkov. Le to bo zahtevalo dodatne napore: najprej morate temeljito umiti in nato zmeljeti lupino. Čeprav je tako, na primer, slavni Avicenna zdravil svoje bolnike in jim na dan dajal ščepec zmlete jajčne lupine.

    V mistični tradiciji se izvaja še ena resnično ljudska metoda zdravljenja - razvaljanje pokvarjenosti in različnih bolezni z jajcem. Skozi stoletja je ta postopek dobil številne podrobnosti. Na ozemlju naše države so se od nekega trenutka v njem trdno združili elementi poganskih in krščanskih obredov, katerih izbira se razlikuje v različnih regijah in zdravilnih "šolah". Namen postopka pa je povsod enak: posledično naj bi jajčece prevzelo vso negativnost in bolnikove bolezni..

    V orientalski medicini

    V kitajski medicini je zdravljenje piščančjih jajc zelo pogosto, pogosto v kombinaciji s kisom in limono. Da pa boste dosegli največji učinek, morate revidirati preostali del prehrane, da bo spoštoval pravila vzhodnega svetovnega nazora. Spodaj so primeri nekaterih klasičnih "jajčnih" receptov za različne bolezni:

    • Preprečevanje ateroskleroze. Jajce (1 kos) za 2 dni namočimo v jabolčni kis (180 ml). Nato zmehčano lupino odstranimo, vsebino pretresemo in razdelimo na 7 delov (za tedenski tečaj). Zdravilo se jemlje zjutraj z dvema deloma medu, raztopljenim v vodi.
    • Ishemična bolezen. Piščančja jajca (2 kos) potopimo v kis (400 ml), zapremo in za 4 dni odstranimo v temnem prostoru. Po tem se jajca zdrobijo, vsebina se zmeša in infundira še 3 dni. Zdravilo se pije za 1-2 žlički. trikrat na dan en teden.
    • Kila. Jajca (2 kosa) zmešamo z janežem (20 g), pražimo s soljo, dokler se ne pojavi rumenkasta barva. Zdravilo se skupaj s požirkom riževe vodke pije pred spanjem 4 dni..
    • Diabetes. Vsebino jajc (5 kosov) zmešamo s kisom (150 ml) in infuziramo v hladilniku en dan in pol. Nato mešanici dodamo med in kis (po 150 ml). Zdravilo se jemlje dvakrat na dan za 1 žličko..
    • Moška neplodnost. Surova piščančja jajca (2 kosi) zmešamo s kuhanim mlekom (500 ml) in medom (2 žlici L.). Ta "koktajl" je treba piti vsak dan en mesec..

    Vendar pa obstajajo še bolj zanimivi načini za obnovo zdravja na Kitajskem. Že nekaj stoletij v provinci Zhejiang obstaja tradicija, da vsako novo pomlad kuhajo zdravilno jed, imenovano tuntszydan, kar se dobesedno prevede kot "fantovo jajčece". Piščančja jajca zanj dajo v posodo z urinom nezrelih dečkov (starih do 10 let) in nato kuhajo cel dan. Med kuhanjem urin najprej zavremo, v njem potopljena jajca, nato lupino rahlo nabodemo in pustimo na majhnem ognju, občasno dolijemo tekočino.

    Ker je ta tradicija še vedno živa v provinci Zhejiang (od leta 2008 je praksa kuhanja tuntszidana postala nematerialna kulturna dediščina), je za jed treba veliko urina. Zato v izobraževalnih zavodih v regiji postavijo posebna vedra, kjer zdravi fantje preživijo svoje manjše potrebe. Spomladanska poslastica je dvakrat dražja od navadnega piščančjega jajca, vendar je od nje več koristi. V skladu s tradicionalno kitajsko medicino lahko tungzidan ustavi krvavitev in zmanjša zvišano telesno temperaturo kot zdravilo..

    V znanstvenih raziskavah

    Znanstvena skupnost, ki je bila večinoma kritična do redne uporabe jajc zaradi škode holesterola v rumenjaku, v zadnjem desetletju ponovno odkriva ta izdelek in revidira prejšnje omejitve in prepovedi..

    1. 1 Redno uživanje jajc zmanjšuje tveganje za razvoj bolezni srca in ožilja.

    Skupina kitajskih in britanskih znanstvenikov je poskušala vzpostaviti povezavo med uživanjem jajčec in kardiovaskularnimi patologijami (koronarna srčna bolezen, srčni napad, ishemična in hemoragična krvavitev - možganska kap). Za to je bilo med leti 2004-2008. V študiji je sodelovalo 416.213 ljudi, starih od 30 do 79 let, ki predhodno niso imeli diagnoze raka, bolezni srca in ožilja ter diabetesa. Nato so znanstveniki opazovali osebe do razvoja bolezni srca in ožilja ali smrti..

    Na začetku študije je 13,1% udeležencev poročalo o dnevni porabi jajc (povprečno 0,76 jajc / dan), 9,1% pa o izjemno redkih ali brez jajc v svoji prehrani (0,29 jajc / dan). Kasnejša analiza rezultatov je pokazala, da imajo v primerjavi z ljudmi, ki niso jedli jajc, tisti, ki so jih jedli vsak dan, manjše tveganje za razvoj kardiovaskularnih patologij..

    Z 1 jajčkom na dan je tveganje za hemoragično kap morda zmanjšalo za 26%, smrt zaradi hemoragične kapi za 28% in smrt zaradi drugih bolezni kardiovaskularnega sistema za 18%. Ugotovljeno je bilo tudi, da je uvedba jajc v prehrano (5,32 jajc na teden) zmanjšala tveganje za koronarno srčno bolezen za 12% v primerjavi s tistimi, ki so jajca izključili iz prehrane ali jih redko jedli (2,03 jajc na teden) [6].

    1. 2 Eno jajce na dan zmanjša tveganje za sladkorno bolezen pri moških srednjih let.

    Finski znanstveniki so izvedli študijo dejavnikov tveganja za koronarno srčno bolezen, ki se pogosto pojavi kot zaplet diabetesa tipa 2. Ugotovili so, da je uživanje povprečno enega jajca na dan povezano z manjšim tveganjem za razvoj te vrste diabetesa pri moških srednjih let, ki so sodelovali v študiji..

    Da bi ugotovili povezavo med vnosom jajc v dnevno prehrano in sladkorno boleznijo, so znanstveniki uporabili metabolomski pristop (analiza na molekularni ravni). Ugotovili so, da kri moških s sladkorno boleznijo, ki so jedli jajca, vsebuje molekule lipidov, ki so prisotne v vzorcih krvi moških, ki nimajo diabetesa [7].

    1. 3 Rumenjak pomaga graditi mišice.

    Običajno se ljudje pri gradnji mišic prehranjujejo z beljakovinami, zato je običajna praksa, da rumenjak zavržemo in uživamo samo beljakovine. Toda znanstveniki z univerze v Illinoisu trdijo, da je to kontraproduktivno. Prvič, rumenjak vsebuje tudi beljakovine. Drugič, vsebuje sestavine, ki jih beljakovin ni, vendar telesu omogoča, da povečajo vključevanje beljakovin v mišice..

    V študiji 10 mladih je bil izveden trening moči, po katerem so nekateri pojedli celo jajce, nekateri pa jajčni beljak, ki vsebuje 18 g beljakovin. V tem poskusu so bila uporabljena posebna jajčeca, pri katerih je bila aminokislina levcin posebej označena, da so znanstveniki kadar koli (po zaužitju jajčeca), ob odvzemu krvi in ​​biopsiji iz mišic, lahko razumeli, kako je bila razdeljena ta aminokislina.

    Z uporabo teh označenih jajčec so raziskovalci ugotovili, da je bilo po zaužitju celega jajca in po zaužitju beljakovin v krvi na voljo približno 60-70 gramov aminokislin za sintezo novih mišičnih beljakovin. Običajno je ta kazalnik osnova za oceno potencialnih koristi izdelka za povečanje mišične mase. Ko pa so znanstveniki neposredno izmerili sintezo mišičnih beljakovin, so ugotovili, da je celo jajčece takoj po treningu povzročilo povečano sintezo v primerjavi s samo beljakovinami..

    Sprva so raziskovalci menili, da gre predvsem za maščobe. V celotnem jajcu je poleg 18 g beljakovin tudi približno 17 g maščobe. Ko pa so beljakovinam dodali 17 g maščobe, je stopnja sinteze beljakovin ostala nespremenjena. Kot rezultat tega so znanstveniki prišli do zaključka, da celotno jajčece vsebuje nekatere sestavine, ki krepijo sintezo in naredijo mišice učinkovitejše [9].

    1. 4 Uživanje jajc lahko verjetno pomaga zmanjšati krvni tlak.

    Kanadski znanstveniki so v laboratorijskih raziskavah ugotovili, da nekateri peptidi (kratki drobci beljakovin), ki jih encimi proizvajajo v želodcu in tankem črevesju iz kuhanih in ocvrtih jajc, delujejo podobno kot zaviralci ACE, ki so predpisani za preprečevanje bolezni srca in zniževanje krvnega tlaka. Ocvrta jajca zagotavljajo najvišjo aktivnost zaviralcev ACE. In čeprav je bila študija doslej izvedena samo v laboratoriju brez preskusov na ljudeh, razkrita odvisnost odpira nova obzorja za nadaljnje raziskave [8].

    1. 5 Fosvitin iz rumenjaka lahko upočasni sintezo melanina in zavira kožni rak.

    Jajčni rumenjak vsebuje beljakovino fosvitin, ki ima sposobnost vezave kovin. Znanstveniki so preizkusili, ali bi to pomagalo ustaviti sintezo melanina v celicah v melanomu (kožni rak). Rezultati so pokazali, da je fosvitin zmanjšal aktivnost encima tirozinaze, ki katalizira sintezo melanina. Dodatek fosvitina v koncentraciji 50 μg / ml celicam melanoma je privedel do zmanjšanja aktivnosti tirozinaze za 42% in do zmanjšanja sinteze melanina za 17% v primerjavi s kontrolno skupino celic (brez dodatka fosvitina).

    Ta študija kaže, da se fosvitin lahko uporablja kot zaviralec sinteze melanina v kozmetični in prehranski industriji [10].

    Hujšanje

    Vsebnost kalorij v kompleksu "rumenjak + beljakovine" v razmerju, v katerem so prisotne v piščančjih jajcih (8:14) na 100 g, je približno 150-160 kcal. Poleg tega glavnino kalorij predstavlja rumenjak - to je 6-7 krat več kalorij kot beljakovine. V enem srednje surovem jajcu, ki tehta 50 g (brez lupine), bo približno 75-80 kcal. Velika jajca najvišje kategorije, ki tehtajo več kot 75 g - približno 120 kcal.

    Pri vključitvi jajc v prehrano je treba upoštevati tudi način kuhanja. Odvisno od tega lahko jajčne jedi povečajo vsebnost kalorij za 2 ali večkrat. Poleg tega se spremeni tudi stopnja asimilacije izdelka. Tako se bodo na primer trdo kuhana jajca prebavila počasneje kot mehko kuhana jajca: 3 oziroma 1-2 uri.

    V prehrani jajc ni nobenih strogih pravil, vendar športniki in bodybuilderji pri hujšanju običajno puščajo le beljakovine v velikih količinah, hkrati pa rumenjak popolnoma izključijo iz prehrane ali pa ga zmanjšajo na minimum (na primer mešanje beljakovin iz 8 jajc in rumenjaka iz 1-2).

    Jajčne diete zunaj športnih programov za hujšanje omogočajo uporabo celotnega kuhanega jajca za zajtrk: od 1-2 do 7 kosov. v tednu. Toda prehod na 7-dnevno mono dieto ni priporočljiv, saj jo je precej težko prenašati. Ima nizko ravnovesje in njegov učinek je močno pretiran..

    Ameriški znanstveniki so posebej primerjali, koliko zajtrk z jajcem bi bil v boju proti odvečnim kilogramom pri debelih ljudeh med nizkokalorično dieto učinkovitejši od zajtrka s kvasnim vrečkom (ki je enak jajčku po kalorični in energijski vrednosti). Pri tej dieti so imeli udeleženci, ki so zajtrkovali jajca, večji obseg pasu (34%) kot tisti, ki so zajtrkovali z vrečko. Na splošno je prva skupina hujšala za 65% težje kot druga. Vendar se je izkazala, da je sočasna nizkokalorična prehrana pomemben dejavnik, saj je bila brez nje izbrisana razlika med "jajcem" in "krofom". [11].

    Pri kuhanju

    Danes so piščančja jajca prisotna v kulinaričnih receptih v skoraj vseh državah sveta. Ocvrti so, kuhani, pečeni, vloženi, nasoljeni in preprosto uživani surovi. Sestavni deli jajca postanejo elementi številnih receptov. Jajčni rumenjak velja za osnovo majoneze in številnih drugih omak (na primer vroča "holandska omaka" z jajčnim maslom), stepena bela pa je osnova za piškotno testo, meringo in sufle (če mu dodate sladkor).

    Jajca pripravijo odlične sladice in koktajle:

    • V Ameriki in Evropi je v božičnem obdobju zelo priljubljeno sladko jajčno jajce, mešanica surovih jajc in mleka..
    • Pri nas je mogotec bolj znan iz sladkih jajčnih pijač, za ustvarjanje katerih vzamejo stepeni beljak, sladkor (sol) in po okusu dodajo vino, med, rum, sok ali celo kakav.
    • Italijanski sabayon (jajčna krema z vinom, rumom in cimetom, stepena v vodni kopeli) je postala tako priljubljena, da jo izdelujejo v Argentini, Kolumbiji in Venezueli pod lastnimi imeni. V Franciji obstaja podobna sladica. Tam se jed na vodni kopeli iz rumenjakov in vina imenuje šodo.
    • Razbitega jajca se celo pomeša s pivom. Tako na primer pripravljajo britanske koktajle z vročim flipom, ki jim vlijejo rum ali drug močan alkohol.

    "Trde" in kremaste jajčne sladice niso nič manj pogoste. Med najbolj znanimi so: francoski meringue (torta iz stepenih beljakovin), španski flan (karamelni puding), portugalska barriga de freira (rumenjakova sladica, ki so jo nune ustvarile v 17. stoletju) itd..

    Ena najpogostejših jajčnih jedi je klasična omleta. Pripravi se z mešanjem (brez stepanja) več jajc z dodatkom začimb. V nekaterih državah mešanici dodajo mleko. Mešanico pražimo v ponvi, ogreti in namazani z maslom, da se masa zgosti. V tem stanju lahko omleto zložite na polovico ali "kuverto", nadevate z zelenjavo, rižem, mesom in drugimi tradicionalnimi izdelki za narodno kulinariko..

    Torej, zahvaljujoč posebnostim priprave ali izbiri polnjenja, se je pojavilo:

    • Španska tortilja na oljčnem olju s krompirjem;
    • Italijanska fritaja, polnjena s sirom, zelenjavo in klobasami, ki jo v pečici popolnoma pripravimo;
    • Beloruski wanker, pri katerem jajca gnetemo v jogurtu ali mleku z dodatkom moke ali žit itd..

    Danes so omlete zelo priljubljene tudi na Japonskem. Sredi 20. stoletja se je pojavila znamenita jed japonske kuhinje tamagoyaki, ki je začinjena in sladka omleta, ki je zelo naklonjena japonskim otrokom. Tamagoyaki ocvremo v posebnih pravokotnih posodah (makakinabe). Jajce v tem receptu najprej valjamo v tanko plast, nato pa s palicami zvijemo v pravokoten prerez v zvitku. Toda v zadnjih letih je tamagoyaki na Japonskem razvil druge konkurenčne jedi na osnovi jajc:

    • Usuyaki-tamago iz še tanjših plasti kot tamagoyaki;
    • iri-tamago, podoben našim umešanim jajcem;
    • nit kinshi tamago.

    Toda morda najbolj eksotičen pristop k kuhanju jajc je Kitajska. Omenili smo že jed iz tungzidana, piščančje jajce, ki ga cel dan kuhamo v urinu zdravih nezrelih dečkov. A to ni edina jajčna dobrota v kitajski kuhinji..

    Predjed, imenovana "sto let staro jajčece" (različica imena - "tisočletno jajčece"), je zelo priljubljena na Kitajskem in v sosednjih državah jugovzhodne Azije. Obstaja več regionalnih receptov, vsem pa je skupno eno: za prigrizek je piščančje (ali račje) jajce potopljeno v posebno alkalno mešanico in „posoda je zaprta, da se prepreči vstop zraka. Tradicionalno je bilo alkalno okolje ustvarjeno z mešanico apna, gline, pepela, čaja in soli, ovitih v kokon lupine slame in riža. Potem so ta kokon zakopali v zemljo za obdobje od 0,5 do 4 mesece. V sodobnih razmerah se natrijev hidroksid pogosteje uporablja kot alkalna prevleka, polimerni filmi pa kot zaprta posoda..

    V času, ko sta v zaprtem stanju, beljakovine in rumenjak spremenijo kemijske in fizikalne lastnosti:

    • raven indeksa vodika (pH) naraste na 9-12 (za primerjavo, v mastnem ročnem milu je 9-10, v amoniaku - 11,5);
    • beljakovina spremeni barvo v temno rjavo in postane elastična;
    • rumenjak se spremeni v kremasto stanje, začne dišati po amoniaku in zelo potemni, včasih se prebarva v skoraj črno barvo;
    • površina jajčeca brez lupine je lahko prekrita s kristali, podobnimi zmrzali ali iglavcem, kar je bil razlog za pojav drugega nadomestnega imena prigrizka - "borova jajca".

    Takšno jed običajno postrežemo brez dodatne obdelave, preprosto tako, da jih narežemo na rezine ali zdrobimo v solate. Pogosto predjedi začinimo z ostrigami ali sojino omako.

    V kozmetologiji

    V domači kozmetologiji se piščančja jajca zelo pogosto uporabljajo, saj so del ducatov mask za obraz in lase, šamponov in pene..

    • Beljakovine se vbrizgajo v maske, da zožijo pore in očistijo kožo. Ko se surove beljakovine posušijo, se skupaj s filmom odstranijo umazanija in odvečni sebum.
    • Rumenjak se uporablja kot hranilno sredstvo z vlažilnim učinkom in je običajno vključen v programe za nego suhe in običajne kože.

    Tudi proizvajalci kozmetike za nego kože so začeli aktivno uporabljati piščančja jajca. Nekatera podjetja proizvajajo celo vrsto izdelkov na osnovi jajc. Korejska znamka Too Cool For School je na primer izdala linijo, v kateri so zbirali jajčne maske za zoženje pore, vlaženje kože, mehčanje kreme za obraz, prečiščevanje maske za peno za lase in celo jajčno olje za telo..

    Nevarne lastnosti piščančjih jajc in kontraindikacije

    Nevarnost za zdravje piščančjih jajc je povezana s tremi glavnimi dejavniki: alergijsko reakcijo, učinki holesterola na telo in tveganjem za nastanek salmoneloze.

    • Alergija na jajca velja za eno najpogostejših pri dojenčkih, starih 2-3 mesece. Do 4-5 let ali malo kasneje najpogosteje mine, pri odraslih pa je že precej redko zabeležen. Alergijo povzroča ovomukoid, ki ga vsebuje beljakovina, znana tudi kot alergen f233. Ko pa zaznamo reakcijo na piščančje beljakovine, lahko izključimo navzkrižno reaktivnost rumenjaka in jajc drugih ptic iz prehrane..
    • Če holesterol iz piščančjih jajc uživamo zmerno, zdravi osebi ne bo škodoval. Toda za ljudi s poškodovanimi žilnimi stenami in povečanim tveganjem za razvoj ateroskleroze, diabetesa, akutnega pankreatitisa, bolezni jeter in žolčnika ocvrta jajca sploh niso priporočljiva, število kuhanih jajc pa se znatno zmanjša. Hkrati je poseben poudarek na izključitvi rumenjaka iz prehrane..
    • V notranjosti ni svežih jajc salmonele. Običajno te bakterije ne smejo biti na površini jajčeca. Toda salmoneloza je lahko okužena s piščancem, delci iztrebkov, ki včasih pridejo na lupino. Postopoma začnejo bakterije prodirati skozi naravno pregrado in okužiti vsebino jajčeca. Ta postopek lahko traja od nekaj ur do 5 dni. Če je lupina poškodovana (razpoke na površini), pride do okužbe veliko hitreje.

    Nizke temperature in celo zmrzovanje te bakterije ne ubijejo, temveč jo dolgo ohranijo (eno leto ali več). Toda visoke temperature škodujejo salmoneli, toda za uničenje mikroba je treba celo jajce ocvrti ali kuhati. To pomeni, da umešana jajca s tekočim rumenjakom ostajajo potencialno nevaren proizvod, čeprav tveganje za okužbo ni zelo veliko, saj na perutninskih farmah obstaja bakteriološki nadzor. Da bi zmanjšali nevarnost, je bolje, da vzamete sveža jajca in lupino operete z milom, preden jo razbijete, da bakterije (če je bila še vedno na jajcu) s površine lupine ne pridejo v ponev..

    Nepraktično je pranje jajc vnaprej (na primer, preden jih shranite v hladilnik), saj se tako zaščitni sloj izpere z lupine in rok uporabnosti takih jajc močno skrajša. Toda preden kuhate vsako jajce, ga morate še vedno umiti s toplo vodo.

    Poleg tega sčasoma celo prvotno dobro zaščiteno celo jajčece naravno začne izgubljati antibakterijski encim lizocim, zato postanejo njegovi beljakovine in rumenjak bolj ranljivi za razmnoževanje različnih bakterij in plesni, ki prodirajo skozi pore lupine. To pomeni, da sveža jajca niso samo bolj zdrava, ampak tudi varnejša..

    Na tej ilustraciji smo zbrali najpomembnejše točke o koristih in možnih nevarnostih piščančjih jajc in zelo vam bomo hvaležni, če sliko delite na družbenih omrežjih s povezavo do naše strani:

    Izbira in shranjevanje

    Poleg tega, da morajo biti jajčeca čista - brez sledi iztrebkov in perja - tudi ne smejo imeti tujih vonjav. Ribja aroma, tudi na videz normalno jajčece, lahko kaže na kontaminacijo izdelka. Vendar vonja ni vedno mogoče ujeti, ne da bi razbili jajca. Zato pomembno vodilo za kupca, ki jajca kupuje v trgovini (in ne od gospodinj "iz rok"), ostaja oznaka, ki se uporablja v zadnji fazi izbora jajc na perutninskih farmah in na splošni embalaži ter na vsakem posameznem jajcu (na strani ali na topem koncu ). V skladu z državnim standardom je sprejeta delitev na 3 razrede jajc, namenjena domači prodaji (izvozni razredi jajc "ekstra", "A" in "B" so ločeno razdeljeni):

    • Prehrana je označena s črko "D" - najvišji razred za domačega potrošnika. Takšna jajca je treba hraniti največ 7 dni (od naslednjega dne po označevanju) v temperaturnem območju 0-20 ° C..
    • Menze so označene s črko "C" - ta razred vključuje jajca, katerih čas prodaje pri enakih pogojih skladiščenja ne presega 25 dni.
    • Hrana, ohlajena - razred jajc, ki so bila pri nizki temperaturi -2-0 C shranjena največ 90 dni.

    Obstaja tudi razred jajc, namenjenih za industrijsko predelavo, vendar tak izdelek ne pride do trgovin. Podobna (čeprav ne vedno enaka) razredna delitev je obstajala tudi v nekaterih drugih državah postsovjetskega prostora..

    Poleg tega obstaja še delitev po teži jajc z navedbo ene od 5 kategorij. Ukrajinski proizvajalci uporabljajo latinske črke za označevanje jajc za izvoz, tako kot v dimenzijski mreži oblačil. Za domači trg - enako kot ruski proizvajalci in proizvajalci neodvisnih proizvajalcev - alfanumerična oznaka. Poleg tega, če se največja (najtežja) jajca v skladu z ukrajinskim državnim standardom štejejo za "izbrana", potem so v Rusiji to jajca kategorije "najvišja", čeprav sta obe označeni z isto črko "B". Zahteve za kategorije, ki temeljijo na masi enega jajca, so predstavljene v naslednji tabeli:

    Ukrajina (DSTU 5028: 2008)Rusija (GOST 31654-2012)
    Teža, gKategorijaOznačevanjeIzvoziTeža, gKategorijaOznačevanje
    73+IzbranoATXL75+NajvišjaAT
    63-72,9NajvišjaOL65-74,9IzbranoO
    53-62,9Prvi1.M55-64,9Prvi1.
    45-52,9Drugi2.S45-54,9Drugi2.
    35-44,9Majhna *3.35-44,9Tretjič3.

    * za menze in ohlajene

    Na embalaži mora biti napisan standard, po katerem so bila jajca razvrščena in označena. Na prehranskih jajcih (v nasprotju z namiznimi in ohlajenimi) poleg skupine in kategorije navajajo tudi datum in mesec nesnosti jajčec. Na lupini se uporablja tudi ime kmetije, v kateri je bilo jajce zbrano.

    Pri domačih jajcih, ki nimajo nobenega etiketiranja, morate v zvezi z datumom nesnosti in pogoji skladiščenja izdelka prodajalcu verjeti na besedo. Obstaja pa več trikov, ki kupcu pomagajo, da na kraju samem ugotovi kakovost izdelka..

    1. 1 menjalnik

    Ta metoda vključuje skeniranje lupine z baterijsko svetilko ali ovoskopom. Sodobni ovoskopi so bolj podobni svetilkam, klasični model pa je videti kot "škatla" z lučko v notranjosti in obrazci za držanje jajčec - ta še vedno najdemo v nekaterih trgovinah in trgovinah. Najprej bo presvetlitev pokazala velikost zračne komore, ki ne sme biti prisotna v "toplem" sveže odleženem jajcu. Med lupinami topega konca ležečega jajčeca začne nastajati zračni mehurček. Pojavi se zaradi izhlapevanja vode skozi pore lupine. Dlje ko je jajce shranjeno, večji je mehurček..

    Dietna jajca (stara do enega tedna) imajo komoro največ 4 mm. V jajcih, starih 1,5-2,5 leta, je približno 6-7 mm. In v jajčecu, ki je ležalo 3-4 tedne, se lahko zračna komora poveča do 1 cm. Poleg tega se bo, če bodo kršeni pogoji skladiščenja, začelo "tavati" nad jajčecem, čeprav bi moralo običajno ostati na topem koncu tudi pri obračanju.

    Poleg zračnega mehurčka lahko s pomočjo presvetlitve opazite še druge pomanjkljivosti, pri katerih je bolje zavrniti nakup:

    • velik, temen rumenjak, premaknjen ali celo "zlepljen" na lupini;
    • preveč gibljiv rumenjak, ki nastane zaradi redčenja beljakovin skozi čas;
    • mešana (namazana) bela in rumenjak, ki nastane zaradi poškodbe membrane vitelina;
    • krvni strdki in morebitne temne lise (rdeče, sive), ki lahko kažejo na glivično bolezen.

    Prav tako ni priporočljivo kupovati jajc iz več rumenjakov, saj se to šteje za kršitev standarda..

    1. 1 Potopitev v vodo

    Za testiranje vodo vlijemo v prozorno posodo in vanjo potopimo jajčece. Večja kot je zračna votlina pod lupino, bolj bo jajčece "želelo" plavati. Zato lahko glede na položaj jajčeca in kot nagiba približno določimo njegovo starost:

    • vodoravno na dnu - sveže jajce (do 3 dni);
    • oster konec je spodaj, tupi konec pa se dvigne pod kotom 30-60 ° - 7-14 dni;
    • oster konec je na dnu, topi konec pa se nahaja navpično (90 ° do spodnje ravnine) - približno 3 tedne;
    • jajčece se dvigne na površino ali je topi konec nižji od ostrega konca - kršijo se pogoji in / ali pogoji skladiščenja.

    Prva metoda je primernejša pri izbiri jajc z belimi lupinami, ker je vsebnost rjavih (zaradi temne barve lupine) manj vidna. A posebnost je v tem, da kupci na trgih hostes pogosto iščejo ravno rjava jajca, saj so boljša in bolj zdrava od belih..

    To je blodnja in pogosto obstaja skupaj z drugim zmotnim mnenjem, da je barva lupine odvisna od barve perja ptic. Da bi se s tem spoprijeli, si podrobneje poglejmo, kako se rjava piščančja jajca razlikujejo od belih..

    Razlika med belimi in rjavimi jajci

    S stališča potrošnika ni nobene razlike med jajci z lupino različnih barv. Hranilna vrednost, fizikalne in kemijske lastnosti ter s tem zdravilni učinek takih jajc so enaki, pri vseh drugih pogojih pa so enaki. Mnenje, da so jajca z rjavo lupino bolj koristna, je treba pripisati posebnostim psihološkega zaznavanja, ki ima lahko različne razloge. Na primer, pogosto se verjame, da je rjava barva lupine znak, da je jajčece nesla domača kokoš, ki se je hranila vedno bolje, vendar to ni tako..

    Barva lupine je posledica genetskih značilnosti ptice. Nekatere pasme in križanci piščancev bodo imeli bela jajčeca, druge bodo rjave (z različnimi odtenki), druge pa modre ali zelene (kot na primer pri pticah pasme Araucana). Niti prehrana kokoši niti barva perja ne vplivata na barvo lupine. Pomembna je samo pripadnost eni ali drugi pasmi ali križancu..

    Piščančji križanci so križani hibridi, ki se gojijo za izboljšanje potrošniških značilnosti proizvoda - jajc in / ali mesa - in samo za to (brez pridobivanja potomcev od ptic). Skladno s tem je genetika za izboljšanje proizvodnje jajc vzredila posebne križance kokoši v smeri jajc in povečala delež piščančjega mesa - posebnih ptic v smeri mesa. Obstajajo tudi kombinirani (mesno-mesni) križi, zaradi katerih se na policah trgovin pojavljajo predvsem rjava jajca.

    Sodobni križanci jajčnega trenda nesejo izključno jajčeca z belo lupino, ker so bila vsa vzrejena iz pasme, imenovane Leghorn, ki je genetsko nagnjena k prenašanju belih jajc. Piščanci te pasme lahko nosijo belo in rjavo perje, vendar so njihova jajčeca še vedno bela..

    Toda vsi sodobni križi kombinirane in mesne smeri dajejo jajca rjavega odtenka (od temno rjave do kremasto bež). In tudi - ne glede na barvo perja. Na primer, ptice White Plymouth Rock odlagajo svetlo rjave jajčeca. Čeprav je bila večina piščančjih hibridov teh smeri vzrejena iz pasem New Hampshire, Red in White Rhode Island.

    Če so v trgovini jajca kokoši jajčne smeri, bodo njihove lupine bele. Če gre za kombinirano ali mesno smer, bo lupina rjava. (Čeprav se "mesni" hibridi piščancev vzrejajo predvsem zaradi mesa). Zakaj je potem v ljudskem umu rjavo jajčece pogosto povezano z domačim? To je mogoče razložiti.

    Za pripravo jajc na perutninskih farmah pogosto raje hranijo jajčne križce, torej tiste, ki odlagajo bela jajca (zato jih je v trgovinah več). Takšne piščance, kot pove že ime smeri, imajo boljšo proizvodnjo jajc. Najbolj produktivni hibridi v prvem letu odnesejo približno 300 jajc, vendar ne morejo nadalje vzdrževati visoke produktivnosti in jih običajno zakoljejo.

    Čistokrvne ptice nesejo enkrat do pol do dvakrat manj (do 200 jajčec na leto), vendar nekaj let ne izgubijo proizvodnje jajčec. Zato v gospodinjstvih in na mini kmetijah pogosto gojijo čistopasemske piščance (in ne križance) in pogosto tiste pasme, ki so genetsko nagnjene k odlaganju jajc z barvnimi lupinami. Ta svoboda izbire pasme poveča pogostost rjavih jajčec v gospodinjstvih. In če pomislite, da je domača hrana bolj zdrava za piščance, si vse začne prizadevati za izboljšanje ugleda rjavih jajc..

    Razlika med kupljenimi in domačimi jajci

    Razlika med domačimi jajci in skladiščnimi jajci ni le v tem, da kokoši nesnic na perutninskih farmah transportnega tipa petelin ne oplodi in položi sterilna jajca, iz katerih piščanca ne more izvaliti. Perutnina v nasprotju s piščancem na perutninskih farmah običajno vodi prosti življenjski slog, uživa raznoliko in praviloma naravno hrano, kar naj bi na koncu vplivalo na kakovost jajc. Nekateri jedci jajc celo trdijo, da hišno jajce zaradi tega diši "zdravo"..

    Vendar pa potrošnik težko preveri, s čim gospodinja v resnici hrani svoje sloje, poleg tega pa je težko primerjati s sestavo krme na perutninskih farmah. Običajno je v tovarnah postopek hranjenja večstopenjski program, ki se osredotoča na potrebe določene pasme ali hibrida. Krma lahko vsebuje pšenico, koruzo, lucerno, dodatke za prebavljivost, predelane podstandardne izdelke iste tovarne itd..

    Med drugim se krmi pogosto dodajo elementi, ki vplivajo na barvo rumenjaka. Kljub temu, da ta ukrep povečuje končne stroške izdelka, povečuje tudi potrošniško privlačnost jajc z pomarančnim rumenjakom, ker bogata barva mnogim kupcem "namiguje" na večjo vsebnost hranil. Težava je le v tem, da lahko domače piščance na enak način in za isti namen hranimo z aditivi za hrano, pri čemer se spreminjata tako barva kot konsistenca rumenjaka. Zato kupec, tudi če je zlomil jajce, verjetno ne bo mogel objektivno izbrati, kaj je boljše: domače ali trgovinsko.

    V prvem tednu po nesnosti piščančja jajca ohranijo skoraj vse svoje dragocene lastnosti in se na splošno starajo zelo počasi. Potem pa se stopnja biokemičnih in morfoloških sprememb v jajčecu dokaj hitro poveča, zato je bolje, da takoj ustvarimo najugodnejše pogoje za shranjevanje tega izdelka..

    Piščančja jajca hranite v hladilniku v posebej za to namenjenih predelkih. Toda, da bi podaljšali obdobje, jih je bolje obrniti z ostrim koncem navzdol. Potem lahko ležijo do 3 tedne in obdržijo večino potrošniških lastnosti in zdravilnih lastnosti..

    Če hladilnik iz nekega razloga ni na voljo, potem je jajca bolje shraniti v vročini, katerih lupine se podrgnejo s sončničnim oljem ali maščobo, stopljeno iz svinjske masti. Po nanosu mastne zaščite jajca zavijemo v papir, jih položimo v prezračevano posodo (na primer košaro) in jih skrijemo na najhladnejšem mestu. Hkrati je treba jajca izolirati iz izdelkov z močnim vonjem, da porozna lupina ne absorbira vonjav..

    Zanimiva dejstva

    Neuradni, a hkrati svetovni praznik "Jajčni dan" (World Egg Day) pade na drugi petek v oktobru. Odločitev o njegovi uvedbi je bila sprejeta na dunajskem zasedanju Mednarodne komisije za jajca leta 1996. Ne obstaja enotna oblika praznovanja, zato nekje na ta dan potekajo izobraževalna predavanja in množični flash mobi, nekje pa je omejen na tematske akcije in poseben, zlasti jajčni meni v gostinskih obratih.

    Nacionalna alternativa svetovnim praznikom je Dan omlet v francoskih Bessieresih. Festival velikanskih omletov, ki je za mesto postal običaj od leta 1973, poteka v času katoliške velike noči, zato so glavno jed sejma poimenovali L'omelette Pascale. Na osrednjem trgu Bessieres v ogromni 4-metrski ponvi, težki 400 kg, 50 spoštovanih lokalnih prebivalcev, ki so del bratovščine "Velikanski omlet", pripravlja jed z več tisoč jajci. Leta 2019 je takšna omleta vzela 15 tisoč jajc, ki so jih brezplačno hranili približno 10 tisoč ljudem.

    Verjame se, da je ideja o tradiciji priprave velike "omlete za vsakogar" nastala po zaslugi Napoleona, ki je po legendi nekega velikonočnega dne, ko se je ustavil v Bessieresu, okusil lokalno omleto. Navdušen nad tem okusom je naročil svojim vojakom, naj skuhajo isto jed in zberejo vsa jajca v mestu.

    Prav velikanska francoska omleta je v Guinnessovo knjigo rekordov vstopila kot največja. Ogromne omlete pa izdelujejo tudi drugod po svetu. Eden izmed najbolj priljubljenih jajčnih festivalov je American Giant Omelette Celebration. Praznujejo ga prvi vikend v novembru v mestu Abbeville (ZDA, Louisiana). Za ustvarjanje orjaške jedi organizatorji praznika zaprašijo 5 tisoč jajc, 25 litrov mleka in 10 kg zelišč. Če želite takšno omleto prepražiti, potrebujete približno 6 litrov olja. Poleg tega sta kanadsko mesto Granby (provinca Quebec) in argentinska Pigue znana po svojih ogromnih omletah. Leta 2017 so v tej belgijski občini Malmedy za to jed zlomili 10 tisoč jajc.

    A kljub vsemu danes rekorderji v porabi jajc še vedno niso Evropejci, ampak Mehičani. En prebivalec Mehike v povprečju poje jajca in pol na dan. Pred Mehičani so Japonci veljali za voditelje s kazalnikom 1 jajce na osebo na dan. In to kljub dejstvu, da so se recepti za kulinarična jajca na Japonskem pojavili šele v drugi polovici XVIII. In pred obdobjem klana Tokugawa (tako imenovano obdobje Edo) so piščančja jajca na otokih običajno uporabljali zelo redko. Šele sredi 20. stoletja, ko so se pojavile perutninske farme in so se jajca pocenila, je ta izdelek na voljo množičnemu potrošniku..

    Jajčnih zapisov ne postavljajo samo ljudje, ampak tudi piščanci, ki občasno odlagajo ogromna jajca z več rumenjaki v sebi. Torej, piščanec, znan pod vzdevkom Harriet, ki je v lasti britanskega kmeta Tonyja Barbutija, se je zapisal v zgodovino. Pred več kot 10 leti je Harriet položila jajče, težko 163 gramov. Leta 2011 je postalo znano, da se je na eni od perutninskih farm v Novorossiysku pojavilo piščančje jajce, težko 184 gramov. In kmalu, leta 2016, se je pojavilo sporočilo o novem rekordu na kmetiji Ingrid in Guntherja Meina iz Spodnje Saške (Nemčija) - jajčece, težko 209 gramov.

    Kljub "prizadevanjem" kokoši nesnic imajo njihovi lastniki pogosto težave z registracijo evidenc. Prijava za postopek traja nekaj časa, a ko gre jajčece naprej, se jajčece začne izsuševati in izgubljati težo, zato lahko jajčece do uradnih meritev izgubi status "največjega in najtežjega".

    Poleg makro velikosti obstajajo še druge nepravilnosti jajc - na primer prisotnost več rumenjakov (običajno 2-4) v lupini ali razvoj enega piščančjega zarodka znotraj drugega. Nekatere od teh anomalij popularno dojemajo kot mistične predmete. Torej, včasih piščanci nosijo zelo majhna jajca, velika le 1-2 cm, ki se imenujejo vozli, oblački ali opombe. Knotweed se razlikuje ne samo po velikosti, ampak v še debelejši in trši lupini, pa tudi v pomanjkanju beljakovin v notranjosti.

    Med ljudmi vlada vraževerno mnenje, da se dresnik pojavlja pri starih 7-letnih pticah, ki jih je oplodil demon, pri čemer je izkoristil trenutek, ko je veter, dvigajoč repno perje piščancev, nekaj časa odprl svojo kloako. Če dresnik, ki se pojavi po tem, izleže kačo v svoji sklopki ali jo izvede devica, ki jajce segreva s toploto pazduhe 6 tednov, se bo iz dresnika sčasoma izlegel krilati bazilik. Različna ljudstva so predstavljala bazilik v obliki mnogonoge kače s piščančjim kljunom ali v obliki petelina s kačjim repom. In v litovskih verovanjih je lahko bazilik, ki je nastal iz jajčeca črnega petelina, v hišo prinesel celo hrano ali denar.

    V svetovnih in nacionalnih kulturah je podoba jajčeca kot simbola začetka, rojstva, vstajenja in življenja na splošno zelo pogosta:

    • V starih religijah na Bližnjem vzhodu je jajčece veljalo za simbol stvarstva in spomladanske prenove..
    • V zoroastrizmu se je modri bog Ohrmazd boril proti hudemu demonu Ahrimanu za posedovanje svetovnega jajca.
    • V grški mitologiji se je Helena iz Troje, ki velja za najlepšo žensko antičnega sveta, izlegla iz jajčeca.
    • V krščanstvu je jajce postalo simbol Jezusovega vstajenja, ki je ustvarilo ljudsko tradicijo barvanja in barvanja piščančjih jajc za veliko noč.

    V vzhodnoslovanski folklori je podoba jajčeca prisotna v pravljicah o nesmrtnem Koscheyu in piščancu Ryabi. Zlasti v prvem primeru zlomljeno jajce skriva iglo "s smrtjo Koshcheeve", v drugem primeru (v celotni začetni različici zgodbe) pa začne vrsto težav, ki vodijo do propada prejšnjega svetovnega reda..

    V resnici zlomljena jajčeca ne povzročajo takšnih težav, vendar bi jih vseeno morali izbrati bolj previdno, da se ne bi okužili in kupili najbolj svež in zdrav izdelek.

    Video

    Bi se radi naučili, kako enostavno kuhati piščančje jajce v obliki srca in presenetiti svojo sorodno dušo? Tudi trendovski način za valentinovo. Poglej si posnetek!