Bio-lekcije

Spolno razmnoževanje v semenskih rastlinah, ki vključujejo cvetenje in golonožnice, poteka s pomočjo semen. Običajno je pomembno, da so semena na zadostni razdalji od matične rastline. V tem primeru je večja verjetnost, da mladim rastlinam ne bo treba tekmovati za svetlobo in vodo tako med seboj kot z odraslo rastlino..

Kritosemenke (so tudi cvetoče) rastline so v procesu evolucije rastlinskega sveta najuspešneje rešile problem distribucije semen. "Izumili" so tak organ, kot je plod.

Plodovi služijo kot prilagajanje določenemu načinu distribucije semen. Pravzaprav se najpogosteje razdelijo plodovi in ​​semena z njimi. Ker obstaja veliko načinov za širjenje sadja, obstaja veliko sort sadja. Glavni načini širjenja sadja in semen so naslednji:

po vetru,

živali (vključno s pticami in ljudmi),

samoširjenje,

z vodo.

Plodovi rastlin, ki jih širi veter, imajo posebne naprave, ki povečajo njihovo površino, vendar ne povečajo mase. To so različne puhaste dlake (na primer plodovi topola in regrata) ali pterygoidni izrastki (kot so javorjevi plodovi). Zahvaljujoč takšnim tvorbam semena dolgo zrastejo v zraku, veter pa jih odnaša vse dlje od matične rastline..

V stepi in polpuščavi rastline pogosto usahnejo, veter pa jih odtrga pri korenu. Suhe rastline, ki jih vali veter, razpršijo svoja semena po območju. Lahko bi rekli, da takšne rastline, ki jih prenašajo, sploh ne potrebujejo plodov za širjenje semen, saj jih rastlina sama širi s pomočjo vetra..

Seme vodnih in polvodnih rastlin se razdeli s pomočjo vode. Plodovi takšnih rastlin ne potonejo, ampak jih odnese tok (na primer pri jelšah, ki rastejo ob bregovih). Poleg tega to niso nujno majhni plodovi. V kokosovem drevesu so velike, a lahke, zato ne potonejo.

Prilagoditve rastlinskih plodov za distribucijo po živalih so bolj raznolike. Konec koncev lahko živali, ptice in ljudje sadje in semena razdelijo na različne načine..

Plodovi nekaterih kritosemenk so prilagojeni, da se držijo živalskega krzna. Če na primer žival ali oseba preide ob repinca, se bo nanjo prijelo več bodečih sadežev. Prej ali slej jih bo žival vrgla, semena repinca pa bodo že razmeroma daleč od prvotnega kraja. Primer rastline s plodovi trnka je poleg repinca tudi vrvica. Njeni plodovi so vrste ahena. Vendar imajo te ahene majhne bodice, prekrite z zobci..

Sočni plodovi omogočajo rastlinam, da svoja semena razdelijo s pomočjo živali in ptic, ki jedo plodove. Toda kako jih širijo, če sadje in semena žival poje in prebavi skupaj z njimi? Dejstvo je, da se prebavi predvsem sočen del plodične plodiče, semena pa ne. Izhajajo iz prebavnega trakta živali. Semena so daleč od matične rastline in obdana z iztrebki, ki so znana kot dobra gnojila. Zato lahko sočno sadje velja za enega najuspešnejših dosežkov v razvoju žive narave..

Človek je imel pomembno vlogo pri širjenju semen. Tako so plodove in semena mnogih rastlin po naključju ali namerno pripeljali na druge celine, kjer so se lahko ukoreninili. Kot rezultat, zdaj lahko na primer opazujemo, kako v Ameriki rastejo rastline, značilne za Afriko, in rastline, ki so doma v Ameriki v Afriki.

Obstaja možnost za širjenje semen z uporabo trosjenja ali bolje rečeno samo-širjenja. Seveda to ni najučinkovitejša metoda, saj so semena še vedno blizu matične rastline. Vendar to metodo pogosto opazimo v naravi. Raztros semen je značilno za plodove stroka, fižola in kapsul. Ko se fižol ali strok posuši, se mu polkna zasukajo v različne smeri in sadje poči. Semena odletijo iz njega z malo sile. Tako grah, akacija in druge stročnice širijo svoja semena..

Sadje je kapsula (na primer mak), ki se ziba v vetru in iz nje se razlije seme.

Samorazprostiranje pa ni značilno samo za suha semena. Na primer, v rastlini, imenovani nori kumar, seme odleti iz sočnega ploda. V njej se nabira sluz, ki se pod pritiskom izloči skupaj s semeni..

Porazdelitev sadja in semen

Plodovi in ​​semena so pogosto zelo oddaljeni od rastlin, na katerih so zreli. To je posledica dejstva, da nekatere plodove in semena prenaša veter, druge pa živali, ljudje, voda, nekatere pa samotresenje, kot v akaciji in norih kumarah.

Veter širi semena topola in nekaterih drugih rastlin.

Semena topolov, prekrita z belimi puhastimi dlačicami, dozorijo maja. Padajo z vej, nosi jih veter, kopičijo se na tleh in spominjajo na snežne kosmiče. Zahvaljujoč puhastim dlačicam seme topolov nosi veter na velike razdalje. Tudi regratovi plodovi se širijo.

Slika: 9. Porazdelitev plodov in semen: 1 - regrat; 2 - gorski pepel; 3 - repinca; 4 - zavoj.

Javorji imajo dva krilata izrastka. Padajoč z vej, se plodovi hitro vrtijo v zraku. Zato dolgo ne padejo na tla in jih odnesejo daleč stran od drevesa. Nekatere posušene stepske rastline veter zlahka lomi, jih nosi po tleh, se kotali od kraja do kraja in semena raztrese. Stepske rastline, ki jih poganja veter, se imenujejo "tumbleweed".

Voda širi plodove in semena ne samo vodnih rastlin, ampak tudi kopenskih. Na primer plodovi jelše, ki pogosto rastejo ob bregovih rek, se drobijo v vodo, tok pa jih odnaša od matičnih rastlin. Kokosovi plodovi pogosto padejo v morje in dolgo plavajo, preden pristanejo na obali in poženejo.

Semena številnih plevelov včasih nehote nosijo živali in ljudje. Torej, koša repinca s sadjem, imenovano sestavljeno sadje, se oprime volne živali ali človeških oblačil in plodovi so daleč od rastlin, na katerih so dozoreli.

Niz jarkov raste v jarkih, v bližini ribnikov in rek. Njena socvetja so majhne rumene košare, plodovi pa jastrebi s trni, prekriti z nageljnovimi žbicami, ki so upognjeni nazaj. Pes bo tekel skozi goščavo vlaka, mimo bo šla druga žival ali oseba - in majhni trnasti plodovi se bodo tesno oprijeli volne ali oblačil, tako da ga ne boste mogli očistiti s čopičem, izbrati morate z rokami. Rastline ne naletijo le na trpežne, temveč tudi na lepljive plodove. Takšno sadje za pozabo.

Semena rastlin s sočnimi plodovi - gorskim pepelom, bezgom, brusnicami, borovnicami, ptičjimi češnjami, šmarnicami - širijo ptice. Te sadeže pojedo in, letijo od kraja do kraja, skupaj z iztrebki vržejo nepoškodovana semena zaužitih plodov..

Slika: 10. Porazdelitev plodov in semen: 1 - breza; 2 - javor; 3 - nora kumara; 4 - mak.

Sadje in semena nekaterih rastlin se držijo ali držijo vreč in bal tovora in končajo v osamljenih kotih vagonov, avtomobilov, letal. Ob raztovarjanju semena padejo na tla, kalijo in si pogosto najdejo nov dom. Trpotec, ki ga najdemo na poteh in cestah, je bil torej nekoč uvožen iz Evrope v Ameriko. Zato avtohtoni prebivalci Amerike - Indijanci - trpotec imenujejo "odtis belega človeka".

Pri številnih rastlinah lahko opazimo samoširjenje semen. Na primer v vročem, sončnem dnevu poleti, blizu grmovja rumene akacije, lahko slišite rahlo prasketanje - zreli akacijev fižol poči in razprši semena.

Raztresemo njihova semena in plodove graha, fižola, fižola. Zato je treba plodove teh rastlin nabirati, ne da bi čakali, da se popolnoma posušijo. V nasprotnem primeru se bodo odprli, zavrgli semena, pridelek bo umrl.

V bližini Odese in na Krimu, na suhih pobočjih in morski obali, lahko najdete nori kumarski plevel. Po dozorevanju semen se v njegovih plodovih nabere sluz, ki skupaj s semeni močno odleti iz plodov. Zdi se, kot da nora kumara strelja svoja semena.

Če najdete napako, izberite kos besedila in pritisnite Ctrl + Enter.

Kako izpolniti tabelo "Struktura rastlin / plodov / način razdeljevanja" ?

Svet okoli 3 razreda.

Možnosti je lahko veliko, verjetno najpreprostejše rastline, ki smo jih vsi že videli in si predstavljamo, kako rastejo in širijo, je treba vzeti za tretji razred.

Grah - Sadni strok, v katerem dozorijo semena - Razširi se z osipanjem.

Rowan - Sadno jagodičje s semeni - Razdelijo ga predvsem živali.

Jablana - sadje Jabolko, v katerem so majhna semena - Razširijo jih živali, ki jih uporabljajo za hrano, in ljudje.

Repinca, znana tudi kot Repinca - Sadje se imenuje achene - Širi se tako, da se pritrdi na živalsko dlako ali človeška oblačila

Regrat - Seme iz sadja (puh) - Razširi ga veter.

Cedra - sadni storž - razširijo ga živali in izpuščaj, ko dozori.

Grah

Je rod enoletnih zelnatih rastlin iz družine stročnic. Domovina večine svojih vrst velja za evropsko in afriško Sredozemlje, pa tudi za ozemlja Srednje Azije. Arheologi trdijo, da seme graha ljudje uporabljajo že od kamene dobe.

Med drugimi zelenjadnicami to stročnico odlikuje dejstvo, da vsebuje veliko beljakovin in vlaknin, zato blagodejno vpliva na prebavni proces in je lahko dober vir beljakovin za vegetarijance in športnike..

Uporabne lastnosti graha

Sestava in vsebnost kalorij

Osnovne snovi
(g / 100 g):
Sveže
zelena [1]
Sveže
stroki [2]
Zamrznjeno
zelena [3]
V pločevinkah
zelena [4]
Suho
čipirano [5]
Voda78,8688,8989.3085.138,69
Ogljikovi hidrati14.457,557.2010.6061,63
Sladkor5.674.-3.203.14
Prebavne vlaknine5.72.63.13.322.2
Beljakovine5.422.82.83.0123.12
Maščobe0,40,200,300,483.89
Kalorije (Kcal)81424258364
Minerali (mg / 100 g):
Kalij244200192106852
Fosfor108535163334
Magnezij3324.23.19.63
Kalcij25.435020.46
Natrijpet4.4.185pet
Železo1.472.082.1.294.73
Cink1.240,270,410,723.49
Vitamini (mg / 100 g):
Vitamin C40,060,022,07.81.8
Vitamin PP2.0900.6000,5000,9953.608
Vitamin B10,2660,0800,0600,0770,719
Vitamin A0,2300,3260,0420,0230,045
Vitamin B60,1690,1600,1540,0650,140
Vitamin B20,1320,1500,1000,0240,244
Vitamin E0,130,39-0,020,12

Iz zgornjih tabel izhaja, da je grah za telo najbolj koristen, ko je svež. Tako grah sam kot stroki (primerni za uživanje) vsebujejo veliko vitaminov in mineralov. Poleg tega ta zelenjava ni nevarna za tiste, ki želijo shujšati - je malo kalorična..

Kar zadeva različne metode predelave zelenega graha, imajo različen učinek na njegovo hranilno vrednost. Zamrzovanje torej le delno odvzame izdelku hranila in vitamine, po konzerviranju pa ostane v zelenjavi zanemarljiva količina hranil. Suh rumen grah sicer ni preveč bogat z vitamini, ponaša pa se z izredno visoko vsebnostjo beljakovin in prehranskih vlaknin..

Zdravilne lastnosti graha

Grah je eden najbogatejših virov rastlinskih beljakovin, ki jih telo potrebuje kot gradbeni material za mišice in kosti. Zagotavlja tudi dolgotrajen občutek sitosti, saj skupaj s prehranskimi vlakninami upočasni prebavni proces in zviša raven hormonov, ki zmanjšujejo apetit [6]. Glede na vsebnost beljakovin se grah pogosto primerja z mesom in pogosto ta zelenjava postane sestavni del prehrane vegetarijancev in veganov..

Vendar ne glede na to, kako podobne so si beljakovine rastlinskega in živalskega izvora, še vedno niso enake, zato grah ne more postati polnopravni nadomestek za meso. Telo uživa v zelenjavi in ​​ne dobi esencialne aminokisline metionina, ki sodeluje v velikem številu biokemijskih procesov. Na primer, 100 g graha vsebuje le 0,082 g metionina, 100 g govedine pa 0,588 g.

Po drugi strani pa so znanstveniki prišli do zaključka, da visoka vsebnost metionina in njegovega derivata - homocisteina - v telesu povzroča težave s krvnimi žilami, tvorbo trombov in aktivacijo genov, ki sprožijo staranje. Najbolje je uravnotežiti in obdržati metionin v minimalnem območju. To lahko dosežete z zmanjšanjem vnosa mesa in dodajanjem drugih virov beljakovin, kot je grah, v svojo prehrano..

Tudi sveži zeleni grah telesu zagotavlja pravi vitaminski naboj. Zelenjava ima visoko koncentracijo vitaminov skupine B, vsebuje pa tudi vitamine C, PP, E, A, K. Poleg tega je grah bogat z elementi v sledovih, kot so: kalij, magnezij, fosfor, železo, cink, selen. Vsi ti vitamini in hranila imajo pogosto ključno vlogo v mnogih procesih v telesu, njihovo pomanjkanje pa lahko privede do resnih bolezni..

Upoštevajte, da skupaj z grahom v telo vstopajo številne dragocene kisline. Na primer, glutamin je bistven element za delovanje možganov. Ta aminokislina nevrotransmiterja aktivno sodeluje pri presnovi možganskih tkiv. Pantotenska kislina je tudi nenadomestljiva v presnovnih procesih. Zagotavlja tudi sintezo holesterola, hemoglobina, histamina. Nazadnje je težko preceniti pomen folne kisline, ki sodeluje pri tvorbi rdečih krvnih celic in prispeva k normalizaciji hematopoeze..

Pozitiven učinek graha na prebavni sistem je povezan s prisotnostjo prehranskih vlaknin v njegovi sestavi. Delujejo kot naravni probiotiki, podpirajo življenje koristnih bakterij in zavirajo rast patogenov v črevesju. To pomaga pri preprečevanju različnih gastroenteroloških težav in celo raka debelega črevesa [7]. Vlaknine lahko pomagajo tudi pri lajšanju zaprtja. In izzove tudi tvorbo elementa v slini, ki je odgovoren za boj proti zobnim oblogam..

Upoštevajte, da uporaba graha blagodejno vpliva na človeški kardiovaskularni sistem. Visoka vsebnost kalija, magnezija in kalcija pomaga vzdrževati normalen krvni tlak. Prehranske vlaknine pomagajo normalizirati raven holesterola in s tem zmanjšati tveganje za razvoj ateroskleroze. Poleg tega antioksidanti skupaj z vitaminoma A in E ščitijo celice pred uničenjem in tako prispevajo k boju proti boleznim srca in ožilja, hkrati pa preprečujejo raka [8].

Priporočljivo je uporabljati grah pri diabetesu. Prvič, ta zelenjava ima nizek glikemični indeks - merilo, kako hitro se sladkor v krvi dvigne po zaužitju izdelka. Vlaknine zmanjšujejo hitrost absorpcije ogljikovih hidratov, kar vodi k postopnemu, ne pa hitremu dvigu njihove ravni [9]. Še več, raziskave kažejo, da grah zaradi visoke vsebnosti beljakovin pomaga stabilizirati krvni sladkor pri diabetikih tipa 2 [10].

Kljub številnim koristnim lastnostim so mnogi še vedno dvosmerni glede graha, saj je eden izmed vodilnih med živili, ki povzročajo napenjanje in napenjanje. Stvar je v tem, da se ta zelenjava v tankem črevesu ne absorbira popolnoma in vstopi v debelo črevo, kjer jo tam napadajo bakterije, ki živijo. Kombinacija teh mikroorganizmov s preprostimi sladkorji, ki jih vsebuje grah, vodi do fermentacije in tvorbe plinov. V nasprotju s splošnim prepričanjem se ti plini absorbirajo v tako minimalnih količinah, da telesu ne povzročajo nobene škode, a vseeno ustvarjajo določene nevšečnosti..

Vendar se nelagodja lahko znebite na več načinov. Najprej lahko grah kombinirate z živili, kot so koper, kurkuma in meta. Pomagajo razgraditi pline na majhne mehurčke in zmanjšajo napenjanje. Drugič, uživanje vzklilega ali namočenega graha lahko pomaga. Ta pripravek spodbuja proizvodnjo dodatnih encimov, ki pospešijo prebavo. Nazadnje, vključevanje graha v prehrano sproti omogoča telesu, da se navadi in začne proizvajati več amilaze, ki razgrajuje sladkor in tako preprečuje fermentacijo..

Uporaba graha v medicini

Danes se ta stročnica še ne uporablja za proizvodnjo zdravil, ima pa dober potencial za uporabo v farmacevtski industriji. Japonski znanstveniki denimo verjamejo, da ima grah imunomodulatorne lastnosti in lahko postane ena od sestavin imunostimulacijskih sredstev. Poleg tega se lahko v terapevtske namene uporablja v pripravkih za normalizacijo črevesne mikroflore.

Upoštevajte tudi, da so grahove beljakovine narejene iz semen graha, ki se uporablja v športu in prehrani. Spodbuja rast mišičnega tkiva in v nasprotju z živalskimi beljakovinami manj obremenjuje ledvice.

Uporaba graha v tradicionalni medicini

V ljudski medicini na osnovi graha pripravljajo različna zdravila, vendar jih ni priporočljivo uporabljati kot glavno zdravilo. Takšni naravni pripravki so lahko dodatek k terapiji ali v nekaterih primerih preventiva. Prav tako se je nujno posvetovati s svojim zdravnikom o njihovi uporabi..

Zaradi ravnovesja vitaminskih in mineralnih kompleksov je grah dragocena prehranska zelenjava za ledvične bolezni. Zelenjava ima diuretični učinek in odstranjuje sol iz telesa ter preprečuje nastanek kamnov. Poleg tega lahko pomaga razbiti obstoječe kamne na manjše koščke, da olajša njihovo izločanje iz telesa. V ta namen ljudski zdravniki priporočajo pripravo decokcije mladih poganjkov graha. Nekateri svetujejo, da ji dodate liste rastline in sam fižol..

Poganjke poberemo v obdobju cvetenja, operemo, zdrobimo in prelijemo z vodo (s hitrostjo 2 žlici na 1 kozarec vode). Ko zavremo, pustimo stebla 10 minut na majhnem ognju. Nato pustite, da juha kuha približno 30 minut in jo precedite. Da bi sredstvo dalo želeni učinek, je treba juho jemati približno en mesec. Običajno se pije 2 žlici 3-4 krat na dan pred obroki..

Pri kožnih boleznih, kot sta ekcem in erizipela, pa tudi pri gnojnih ranah tradicionalni zdravilci svetujejo, da grah uporabljamo zunaj. Če želite to narediti, lahko nekaj žlic grahove moke zmešate z beljakovinami surovega piščančjega jajca in premešate, dokler ni gladko, nanesite na prizadeto območje kože. Druga možnost: jajčni beljak zmešajte z nezrelim grahom, pretlačenim v kašo.

Tudi grah velja za dobrega pomočnika v boju proti vrenjem in karbunulom. Za zdravljenje takšnih gnojno-vnetnih bolezni so obloge narejene iz grahove moke. Zagotavljajo pospešeno zorenje in mehčanje poškodovanih segmentov kože. Mimogrede, moko lahko naredite sami doma. Suha zrna graha je treba sesekljati in kuhati z vrelo vodo v razmerju ena proti ena. Mešajte mešanico, jo ohladite, da se izognete opeklinam, in jo toplo nanesite na boleče mesto, pokrijte s papirjem in povoji. Pustite nekaj ur.

Poleg tega je grahova moka priporočljiva za uporabo pri prebavnih težavah (zlasti pri zaprtju), pri visokih koncentracijah holesterola (kot preprečevanje ateroskleroze) in visokih ravneh sladkorja. Tudi tradicionalni zdravilci verjamejo, da grahova moka pomaga obnoviti normalno prekrvavitev v možganih, kar posledično vodi do zmanjšanja glavobola in izboljšanja spomina. Za take namene običajno na tešče vzemite 1 čajno žličko moke na dan..

Uporaba graha v orientalski medicini

Na vzhodu je grah znan že zelo dolgo. Na primer, omembe njega najdemo v starodavnih indijskih Vedah. Po legendi so to stročnico ljudem predstavili bogovi, ko je zemlja prenehala proizvajati pridelke. Legendarni vladar in inkarnacija Boga na zemlji, Prthu Maharaj, je znal komunicirati z Devami - polbogovi, nadzorovanjem energij, zvezd, elementov. Da bi ljudi rešili lakote, so vladarju svetovali, naj sadi stročnice, ki med rastjo kopičijo sončno energijo in jo nato prenesejo na ljudi.

V starodavni Kitajski je bil grah simbol bogastva in blaginje. Tam ga uvrščajo med nevtralne izdelke, ki na telo delujejo blago in pomirjujoče. Kitajski ljudski zdravniki verjamejo, da ta zelenjava stimulira vranico, izboljša prebavo, se bori proti zaprtju, ima blag diuretični učinek in posledično zmanjša otekanje. Na splošno grah velja za zdrav izdelek, ki tonizira in krepi telo..

V tibetanskih klasičnih medicinskih razpravah je bil grah predlagan za zdravljenje kožnih bolezni. Da bi to naredili, so prizadeta območja svetovali, da se podrgnejo z grahovo moko. Prav tako naj bi izboljšali cirkulacijo in lajšali prebavne motnje..

Grah v znanstvenih raziskavah

Znanstveniki z univerze v Kopenhagnu so ugotovili, da rastlinske beljakovine nasičijo človeško telo bolje kot živalske beljakovine. V poskusu je sodelovalo 43 mladih moških, ki so jim postregli s tremi obroki, sestavljenimi bodisi iz hrane, bogate z rastlinskimi beljakovinami (večinoma graha) bodisi iz hrane, ki vsebuje živalske beljakovine (predvsem svinjina, divjačina in govedina). Kot rezultat se je izkazalo, da so se tisti, ki so jedli stročnice, bolje nasitili in pri naslednjem obroku zaužili povprečno 12% manj kalorij kot tisti, ki so jedli meso [11].

Znanstveniki to pripisujejo visoki vsebnosti vlaknin v grahu. Čeprav so stročnice manj bogate z beljakovinami kot meso, ustvarjajo občutek sitosti zaradi svojih grobih prehranskih vlaknin [11]. Rezultati poskusa so bili pomembni z vidika vključitve graha v prehrano..

Naslednje študije niso dolgo prihajale. Kanadski znanstveniki so na podlagi rezultatov prejšnjih poskusov nadaljevali z razvijanjem te teme. V njihovem poskusu je sodelovalo 940 ljudi (moških in žensk), ki so 6 tednov prejemali 130 g graha na dan. Hkrati se niso omejili na druge izdelke in vodili znani življenjski slog. Posledično je celo udeleženec, ko je prejel najmanjši delež graha in brez napora, v tem obdobju v povprečju izgubil 0,34 kg [12].

Znanstveniki v istem raziskovalnem centru v Torontu so ugotovili, da je uvedba stročnic, vključno z grahom, v prehrano zmanjšala raven holesterola za 5%. Vsakodnevno uživanje teh živil bi zmanjšalo tveganje za razvoj bolezni srca in ožilja, ki po mnenju raziskovalcev danes velja za enega glavnih vzrokov smrti. Upoštevajte, da so opazili močnejši padec holesterola pri moških, saj praviloma manj spremljajo svojo prehrano in so njihovi začetni kazalniki slabši kot pri ženskah [13]..

Japonski znanstveniki pa verjamejo, da se lahko grah uporablja za reševanje prebavil. Po vrsti poskusov na miših so prišli do zaključka, da je zelenjava po svojem učinku podobna probiotikom: bistveno izboljša funkcije sluznice, dvigne lokalno imunost in moti vitalno aktivnost patogenih mikroorganizmov. Vendar pa je po mnenju raziskovalcev težava v tem, da je za doseganje želenega rezultata grah treba jesti v ogromnih količinah, zato zdaj preučujejo mehanizem njegovega delovanja in kmalu poskušajo sintetizirati potrebno snov [14].

Grah se je med drugim izkazal za učinkovitega pri zdravljenju hipertenzije in lajšanju simptomov kronične ledvične bolezni. Ti dve bolezni sta pogosto povezani v začaran krog: visok krvni tlak negativno vpliva na delovanje ledvic, odpoved ledvic pa ohranja visok krvni tlak. Pri uporabi grahovih beljakovin pa je mogoče odložiti ali celo preprečiti razvoj odpovedi ledvic. Če se je bolezen že razvila, bodo grahove beljakovine vsaj ohranjale krvni tlak na normalni ravni in zmanjšale obremenitev ledvic [15].

Raziskovalci so izvedli eksperiment na podganah, v katerem je polovica glodalcev s policistično ledvično boleznijo dobila hidrolizat grahovega proteina (beljakovine delno uničijo in očistijo encimi, nato pa ostanejo le najbolj esencialne aminokisline), druga pa ni spremenila običajne prehrane. Posledično so živali na beljakovinski dieti doživele 20-odstotni padec krvnega tlaka. Ti rezultati se zdijo obetavni, saj v večini primerov zapleti zaradi visokega krvnega tlaka postanejo vzrok smrti pri bolnikih z ledvično odpovedjo [15]..

Grah za hujšanje

Nutricionisti še niso mogli dati enoznačne ocene graha. To je nedvomno zelo zdrav izdelek, toda njegova vključitev v prehrano pri hujšanju je vprašanje, ki pušča prostor za razprave. Na primer, v dvigalni dieti slovitega hollywoodskega zdravnika Nicholasa Perriconeja je grah v kategoriji prepovedane zelenjave, a slavni kanadski nutricionist Russell de Sousa trdi, da vsakodnevno uživanje te stročnice pomaga izgubiti odvečne kilograme brez veliko truda..

No, najprej morate ugotoviti, o kakšnem grahu govorimo. Ker se pri dovoljevanju ali prepovedi uporabe določenega izdelka upošteva več parametrov, ki so pri grahu različni, odvisno od načinov njegove priprave. Najprej morate pogledati vsebnost kalorij. S tega vidika je svež zeleni grah popolnoma primeren za vsako prehrano. Vsebuje veliko hranilnih snovi in ​​vitaminov in le približno 80 kcal na 100 g. Povsem drugače pa je pri suhem grahu, katerega energijska vrednost doseže 350 kcal na 100 g..

Vendar to še ni vse. Pri obravnavi drugega parametra - glikemičnega indeksa izdelka (kazalnik vpliva ogljikovih hidratov na spremembe ravni sladkorja v krvi) nastane protislovje. Torej, v svežem grahu je 50 enot, v suhem pa 25. - To pomeni, da sveži grah takoj sprosti energijo in raven glukoze v telesu narašča hitreje in zato občutek lakote nastane veliko hitreje. Ko pa jeste suhi grah, ki vsebuje tudi veliko beljakovin in vlaknin (zaradi katerih se prebavlja počasneje), občutek sitosti ostane dlje časa.

Če torej prehrana vključuje odpoved mesu, lahko suh grah nadomesti pomanjkanje beljakovin. Poleg tega bo zagotovil potrebno energijo in moč med fizičnimi napori. Poleg tega nam rezultati nekaterih študij kažejo, da z rednim vnosom majhnih porcij suhih zrn človek izgubi odvečno težo. To je predvsem posledica dejstva, da po jedi z grahom ne želite več jesti. Poleg tega ta zelenjava pomaga izboljšati delovanje prebavnega trakta, kar je pomembno tudi za normalizacijo teže. Če je kalorična vsebnost graha za vas še vedno previsoka, potem lahko v svojo prehrano vključite veliko lažji svež zeleni grah..

Nazadnje, če imate v svoji prehrani že dovolj beljakovin, se grahu morda res splača odreči. Ker velika količina beljakovin močno obremenjuje ledvice. Tudi beljakovinska prehrana je kontraindicirana za tiste, ki poskušajo shujšati izključno s prehranskimi spremembami, brez telesne aktivnosti. V tem primeru se beljakovine, ki se kopičijo, postopoma spremenijo v glukozo in izzovejo zgolj povečanje telesne mase..

Grah v kuhanju

Grah imajo radi in ga že dolgo uporabljajo v skoraj vseh državah sveta. Znano je, da je bil priljubljen med starogrškimi prebivalci. V Rusiji so od srednjega veka iz graha izdelovali veliko različnih jedi, a v tistih časih so ga jedli tudi predvsem revni. Toda v Franciji so svež zeleni grah v bogatih domovih stregli kot poslastico, suhi fižol pa je bil navada običajnih ljudi..

Danes grah nikakor ne velja za drugovrstno hrano. Tako na primer na Nizozemskem v eni najboljših restavracij v Amsterdamu, ki se nahaja nedaleč od kraljeve palače, pripravijo posebnost - grahovo juho s prekajenim mesom. Pri nekaterih ljudeh (na primer v Latinski Ameriki) je ta stročnična kultura na splošno osnova rastlinskega menija. Na Bližnjem vzhodu so mimogrede tako razširjeni tako imenovani "ovčji grah" ali čičerika. Vendar to ni posebna sorta graha, temveč njen bližnji sorodnik, stročnica, ki pripada drugemu rodu..

Pri kuhanju se grah uporablja na različne načine: uživa se svež, dodaja se mesnim jedem, solatam, konzervi, juham, žitaricam, pire krompirju, iz njega so narejeni kotleti, uporablja se kot nadev za vegetarijanske cmoke, pite in palačinke. In na Kitajskem so celo prišli na idejo, da bi grahu dodali sladoled..

Zanimivo je, da imamo poleti svež zeleni grah, običajno jemo jesti ločeno od vsega drugega, čeprav se lahko popolnoma prilega kateri koli zelenjavni solati. Na primer, dodajte ga paradižniku, rdeči čebuli, tofuju in čili papriki (ali česnu). Takšno solato lahko začinite z oljčnim oljem..

Še zanimivost: vajeni smo grahove juhe pripravljati iz suhih zrn, obstaja pa tudi lažja poletna različica te jedi, ki uporablja mlado zelenjavo. Recept za grahovo juho iz graha je zelo preprost. Vodo v loncu zavremo, vanj vržemo nekaj listov mete, vržemo grah (v izven sezone lahko uporabimo zamrznjen izdelek) in kuhamo 3 minute. Med tako kratkotrajno toplotno obdelavo koristne snovi ne bodo imele časa, da se sesujejo. Potem morate vodo odcediti, grah in meto zmeljemo v mešalniku in mešanico vlijemo nazaj v juho. Dodajte sol, poper in olivno olje.

Če imate raje tradicionalno juho ali pire iz graha iz suhih zrn, bodite pozorni na več uporabnih rešilnih spotov. Najprej je priporočljivo, da grah namočite pred vrenjem - to je znano marsikomu, vendar vsi ne vedo, da lahko v postopek dodate eno čajno žličko sode bikarbone in s tem odstranite zaviralce encimov, ki pomagajo grahu, da se bolje in hitreje prebavi. Tako bo delno pomagal rešiti problem napihnjenosti in napenjanja..

Drugič, če ste pozabili ali niste imeli časa, da namočite fižol, potem morate za pospešitev vrenja vsakih 5-7 minut v ponev dodati nekaj hladne vode. Grah lahko kuhate tudi v počasnem štedilniku. Res je, trajalo bo več časa - približno uro in pol z načinom "gašenja".

Kar zadeva združljivost graha z drugimi izdelki, ga je dobro uporabljati s svežo papriko, zeljem vseh vrst, kumarami, korenčkom, paradižnikom, bučkami, jajčevci in peso. Odlično je tudi kislo zelje in kumare. Graha ne kombinirajte z žiti in mlečnimi izdelki..

Uporaba graha v kozmetologiji

Kljub temu, da imajo stročnice na splošno in zlasti grah veliko uporabnih lastnosti, je kozmetika na njihovi osnovi tako redka, da jo lahko preštejemo na prste ene roke, v bistvu pa gre za zagotavljanje učinka proti staranju. Tako je latvijsko podjetje ITLA.LV izdalo serijo krem ​​"La Femme élégante", ki vsebujejo izvleček graha. Dvižne kreme in maske z izvlečkom te stročnične kulture so razvili tudi Španci (Natura Bisse ultra-obnavljajoča krema za konture oči) in Rusi (Russian Field krema proti gubam).

In čeprav se danes grah v kozmetologiji ne uporablja najbolj aktivno, je včasih veljal za dobrega pomočnika v boju proti kožnim boleznim. Po legendi naj bi Katarina II trpela zaradi problematične kože obraza in jo je bilo sram, da bi jo demonstrirala v javnosti, kot puder nanesla plast moke. Seveda je to samo poslabšalo položaj in na obrazu so se pojavile nove pike in draženja. Nato je eden od dvornih zdravnikov svetoval cesarici, naj poskusi rimsko grahovo masko. V leseni možnarji je bilo treba grah zdrobiti, dodati kislo smetano in večkrat na teden nanesti na obraz. Cesarica je bila zelo zadovoljna z rezultati, saj je njena koža postala bela in gladka..

Čeprav znanstvena učinkovitost kozmetike z grahom ni potrjena, ženske še vedno pogosto uporabljajo lastne pripravke. Načeloma je to zdravo pametno, saj ima ta zelenjava kompleks vitaminov B, vitamina E in antioksidantov, ki pozitivno vplivajo na stanje kožne ovojnice. Maske se uporabljajo tako za odpravo pomanjkljivosti kot za ohranjanje zdrave in mladostne kože..

Za suhe in normalne tipe kože je priporočljivo uporabljati svež zeleni grah, ki zagotavlja dobro hidracijo. Za pripravo maske jo je treba zamesiti v pire stanju. Postopek se praviloma izvaja enkrat na teden. Za lastnike mastnih tipov kože so bolj primerni izdelki iz suhega graha - posušijo povrhnjico in se borijo proti aknam. Običajno suha zrna bodisi skuhamo, nato jih pretlačimo ali zmeljemo v mlinčku za kavo do moke. Masko je treba nanašati 2-krat na teden. Sredstva hranite na koži največ 10-15 minut in nato dobro sperite z vodo.

Med najbolj priljubljenimi recepti za maske za suho kožo izpostavljamo naslednje:

  • Jagodičje in grah. Dve žlici svežega grahovega pireja čim bolj zmešamo z dvema žlicama sesekljanega črnega ribeza. Menijo, da pomaga v boju proti gubam..
  • Oljka in grah. Dve žlici svežega grahovega pireja združimo z eno žlico oljčnega olja, tremi kapljicami pomarančnega etra in surovim piščančjim rumenjakom. Takšna maska ​​bi morala imeti dvižni učinek..
  • Čisti grah. Če želite samo navlažiti kožo, potem na obraz nanesite grahovo mezgo, ne da bi dodali več sestavin..

Za nego mastne kože so lahko koristni naslednji recepti:

  • Klasična maska ​​je namenjena odpravljanju mastnega sijaja. Tri žlice grahove moke je treba preliti z vodo ali mlekom, da dobimo viskozno zmes.
  • Čistilna maska ​​je pripravljena z uporabo 30 g moke, 30 g ovsenih kosmičev, malo vode, ščepcem muškatnega oreščka in cimeta. Maska mora imeti učinek pilinga, zato jo je treba nanesti z masažnimi gibi in nato pustiti na obrazu 5-7 minut.

Nevarne lastnosti graha in kontraindikacije

Koristi graha so neizpodbitne, hkrati pa obstaja nekaj kontraindikacij za njegovo uporabo. Na primer, ni priporočljivo za ljudi s protinom, med poslabšanjem bolezni prebavil, z akutnim nefritisom in motnjami krvnega obtoka..

Poleg tega grah vsebuje tako imenovana antinutrienta - spojine, ki motijo ​​absorpcijo hranil. Od vseh stročnic grah vsebuje najmanj antinutrientov, vendar je še vedno tam in poleg nevtralizacije koristnih mineralov lahko povzroča prebavne težave. Še posebej previdni morajo biti ljudje, ki uživajo grah kot glavno beljakovinsko hrano, in tisti, ki trpijo zaradi kronične podhranjenosti..

Med najbolj aktivnimi antinutrienti v grahu so fitinska kislina in lektini. Prvi veže minerale in preprečuje, da bi telo vsrkalo dovolj železa, kalcija, cinka in magnezija. In slednje prispevajo k večji proizvodnji plina in napihnjenosti. Da bi preprečili negativni učinek graha na telo in omogočili absorpcijo vseh koristnih elementov, je potrebno:

  • jejte fižol, zlasti svež, v zmernih delih (120-170 g);
  • kali ali namakajte fižol pred kuhanjem in jedjo.

Na tej ilustraciji smo zbrali najpomembnejše točke o koristih in možnih nevarnostih graha in zelo vam bomo hvaležni, če boste sliko delili na družbenih omrežjih s povezavo do naše strani:

Kako izbrati in kako shraniti grah

Pri nakupu svežega zelenega graha morate biti pozorni na barvo: stroki naj bodo zeleni brez porumenelosti. Poleg tega bi se morali zlahka in s hrustljavo lomiti, sproščajo sok. Upoštevajte, da je to hitro pokvarljiva zelenjava, ki hitro izgubi svoj okus in uporabne lastnosti, zato jo je priporočljivo zaužiti takoj po obiranju ali nakupu. Najbolje hraniti v zaprti posodi v hladilniku največ 7-10 dni.

Pri izbiri suhega graha morate paziti na velikost graha: biti mora srednje velik (premera 3-4 mm). Barva je lahko rumena ali zelena, ne pa tudi vijolična, saj gre že za krmne sorte. Suho to stročnico lahko hranite v plastični embalaži do 5 let in v hermetično zaprti posodi ali v vakuumu - vseh 10. Čeprav je bolje uporabiti steklene posode z majhno količino soli na dnu - to bo pomagalo odganjati žuželke in odstranjevati odvečno vlago. Mimogrede, če se sprašujete, kako hitro skuhati grahovo kašo in želite, da grah enostavno zavre, dokler ne postane gladek, potem morate izbrati suha zdrobljena zrna.

Nazadnje, kot pri konzerviranem grahu, morate pri izbiri dati prednost steklenim posodam, ki vam omogočajo, da upoštevate kakovost izdelka. Grah mora biti cel in ne naguban. Prav tako pokrov na pločevinki nikoli ne sme nabrekniti. Poleg tega morate vsekakor biti pozorni na sestavo. V kakovostnem izdelku ni ničesar, razen vode, sladkorja, soli in graha, katerih vsebnost mimogrede ne sme biti nižja od 65%. Pomembno vlogo igra tudi datum izdelave, saj od maja do julija proizvajalci običajno uporabljajo sveže surovine, ves preostali čas - zamrznjene ali liofilizirane.

Zanimivosti o grahu

V mnogih kulturah je pojav graha na zemlji povezan z božjo previdnostjo. Na primer, po eni izmed legend je Bog, ko je izgnal grešnega Adama z vrta, moral trdo delati. In tako, ko je oral zemljo, so se mu po licih skotalile solze in se, padle v zemljo, spremenile v grah.

Iz zanesljivejših informacij je znano, da so v Rusiji grah pogosto sadili ob cestah, da so ga lahko oddaljeni popotniki dovolj. Uporabljali so ga tudi za različne obrede. Na primer, da bi pritegnili srečo in bogastvo, so 22 suhih grahov dali v železen vrček, jih pokrili z levo roko in ropotali z vsebino, tako da so krožno obkrožali hišo. Toda v starem Rimu so grah uporabljali za ljubezenske uroke. Obstajalo je prepričanje, da se deli graha, razdeljenega na polovico, privlačijo, zato so dekleta polovico zadržale zase, drugo polovico pa vrgle svoji ljubljeni.

Na Japonskem je grah že dolgo in še vedno simbolizira dobro zdravje. Menijo, da mora biti na novoletni mizi skupaj z rezanci - simbolom dolgoživosti in riževimi piškoti - simbolom obilja [17]. V srednjeveški Franciji pa grah ni postal samo simbol zdravja, ampak se je spremenil v resničnega odrešenika ljudi. Neugledne hiše navadnih ljudi so zelo slabo shranjevale toploto, zato so v hladnih zimah mnogi zboleli in umrli.

Položaj je rešil kralj Karel V., ki je z enega od obiskov v Španiji prinesel nenavadno novo kulturo - grah. Izkazalo se je, da je španski plemič Charlesa pogostil z grahovo kašo z ocvrto svinjino. Francoskemu monarhu je bilo všeč, da je hrana v času dvournega obroka ostala topla. Naročil je, da domov pripelje nekaj sto vozov s to stročnico. Sejala je polja na jugu države in od tega trenutka je grahova kaša s slanino postala francoska ljudska jed, ki je v hudi zmrzali ogrela številne družine..

Toda v starodavni Grčiji je imel fižol dvoumen sloves. Jedli so jih večinoma revni ljudje, medtem ko so intelektualci verjeli, da grah umaže um in povzroča nespečnost. Slavni matematik in filozof Pitagora je svojim učencem celo prepovedal uporabo. Obstaja legenda o tem, kako so se pitagorejci, ki so bežali pred sovražniki, nenadoma ustavili in bili popolnoma poraženi, ker si niso upali prečkati polja, posejanega s fižolom [17].

Zanimivo je, da obstaja redka genetska bolezen, imenovana fovizem. Najpogostejša je v Iranu, Iraku, Maroku, Italiji in Franciji. Njegov izvor še vedno ostaja nejasen in mehanizem poškodbe organizma ni popolnoma razumljen. Nekatere snovi, ki jih vsebuje grah, ki pridejo v kri, začnejo postopek razgradnje krvnih celic - eritrocitov. Začasna paraliza nastopi. Za tiste, ki trpijo za to boleznijo, ni priporočljivo jesti graha, temveč tudi biti v krajih cvetenja stročnic..

Mimogrede, prej so verjeli, da je fovizem bolezen monarhov, ki se prenaša iz roda v rod. Nič čudnega, da je princ, ki se je hotel poročiti osebo iz kraljeve družine, v znameniti pravljici Hansa Christiana Andersena "Princesa in grah" vzel berača za ženo samo zato, ker ni mogla spati na perjanih posteljah, pod katerimi je ležal en sam grah. Ker se je njeno telo odzvalo na stročnice, ste lahko prepričani, da je dekle dejansko prava princesa..

V nadaljevanju teme monarhi in grah se ne moremo spomniti znanih izrazov "pod grahom kralj", "spomni se kralja graha", "ko se je kralj graha boril z gobami". Ta kralj graha je lik v satiričnih delih, kjer ga upodablja legendarni starodavni vladar, in igrivih frazeoloških enot, ki v bistvu pomenijo "v starih časih".

Toda izraz "grahova juha" (grahova juha) v angleščini ima zelo resen in na žalost negativen pomen. Tako so sredi dvajsetega stoletja v Angliji imenovali vrsto goste megle. Potem ko je anticiklona v London prinesla hladno, megleno in mirno vreme, so ljudje začeli uporabljati več premoga za ogrevanje svojih domov. Ta premog je bil slabe kakovosti in je vseboval žveplo. Po zgorevanju so v zrak prišle strupene snovi, ki so se mešale z izpušnimi plini iz vozil in prahom ter tvorile gost smog.

Tema, ki je prekrivala glavno mesto, je mesto za nekaj dni praktično ohromila. Zaradi slabe vidljivosti je prevoz prenehal voziti, ljudje so se trudili, da ne bi šli na ulice, čeprav je smog vstopil tudi v prostore. Zaradi delcev saj, ki so megli dali rumeno-črno barvo, so jo poimenovali "grahova juha". Posledično je v Londonu umrlo več tisoč ljudi (največ starejših in ljudi, ki trpijo zaradi bolezni dihal).

Sorte in gojenje

Pridelava graha ni zelo težka. Najbolje se počuti na lahkih tleh, bogatih s kalijem in fosforjem, brez dušika. Zaželeno je izbrati sončno območje, zaščiteno pred vetrom. Čas sajenja grahovih semen se lahko razlikuje od 20. aprila do začetka julija (izredno zgodnje sorte zorenja). Cvetenje nastopi v 28-60 dneh, odvisno od sorte. In mesec dni kasneje se pojavi prva letina. Plodovanje v povprečju traja 30-40 dni.

Upoštevajte, da lahko grah sadimo tako s pomočjo vzkaljenih zrn kot s pomočjo suhih. Vendar v slednjem primeru ni mogoče storiti brez pred setve obdelave semena. Nekateri vrtnarji priporočajo, da jih za pet minut potopite v toplo (40 ° C) raztopino borove kisline s hitrostjo 2 g na 10 litrov vode. Drugi svetujejo polno namakanje semen v vodi pri sobni temperaturi 12-15 ur (vodo je treba menjati vsake 3 ure).

Kar zadeva sorte, je zelenjavni grah razdeljen v dve glavni skupini: sladkor (možganske sorte) in lupine. Sladkorni grah je bolj nežen in ga lahko uživamo skupaj s stroki, prav ta grah pa se običajno uporablja za konzerviranje. In sorte luščenja vsebujejo več škroba, njihovi stroki so neprimerni za prehrano ljudi, zrna pa običajno posušijo.

Torej, grah je najbolj zdrava zelenjava, ki telesu zagotavlja dober vitaminski kompleks in dobavlja potrebne minerale. Poleg tega je v suhi obliki, kot noben drug izdelek, bogat z beljakovinami in prehranskimi vlakninami z razmeroma nizko vsebnostjo kalorij. Za razliko od druge beljakovinske hrane grah ne zviša ravni holesterola. In redno uživanje majhnih porcij bo izjemno pozitivno vplivalo na zdravje ljudi..

  1. Ameriška nacionalna baza hranil, vir
  2. Ameriška nacionalna baza hranil, vir
  3. Ameriška nacionalna baza hranil, vir
  4. Ameriška nacionalna baza hranil, vir
  5. Ameriška nacionalna baza hranil, vir
  6. Paddon-Jones D., Westman E., Mattes R.D., Wolfe R.R., Astrup A., Westerterp-Plantenga M. Upravljanje teže in sitosti beljakovin. American Journal of Clinical Nutrition, letnik 87, številka 5. maj 2008, str. 1558-1561.
  7. Guinane C.M., Cotter P.D. Vloga črevesne mikrobiote pri zdravju in kroničnih boleznih prebavil: razumevanje skritega presnovnega organa, vir
  8. Dahl W.J., Foster L.M., Tyler R.T. Pregled zdravstvenih koristi graha (Pisum sativum L.), vir
  9. Lattimer J. M., Haub M.D. Učinki prehranskih vlaknin in njihovih sestavnih delov na zdravje presnove. Hranila 2010, 2 (12), str. 1266-1289.
  10. Promintzer M, Krebs M. Učinki prehranskih beljakovin na homeostazo glukoze. Clinical Nutrition and Metabolic Care 9 (4), julij 2004, str. 463-468.
  11. Kristensen MD, Bendsen NT, Christensen SM, Astrup A., Raben A. Obroki na osnovi rastlinskih virov beljakovin (fižol in grah) so bolj nasitni kot obroki, ki temeljijo na virih živalskih beljakovin (teletina in svinjina) - randomizirani test navzkrižnega obroka študij. Food & Nutrition Research Journal, 2016.
  12. Kim S.J., Souza R.J., Choo V.L., Ha V., Cozma A.I., Chiavaroli L., Mirrahimi A., Mejia S.B., Buono M., Bernstein A.M., Leiter L.A., Kris-Etherton P.M. Učinki prehranjevanja s prehranskimi impulzi na telesno težo: sistematični pregled in metaanaliza randomiziranih nadzorovanih preskušanj. Ameriški časopis za klinično prehrano, 2016.
  13. Ha V., Sievenpiper JL, Souza RJ, Jayalath VH, Mirrahimi A., Chiavaroli L., Mejia SB, Sacks FM, Buono M., Bernstein AM, Leiter LA, Kris-Etherton PM, Bazinet RP, Josse RG, Beyene J Vpliv prehranjevalnega vnosa pulza na uveljavljene terapevtske cilje lipidov za zmanjšanje kardiovaskularnega tveganja: sistematični pregled in metaanaliza randomiziranih kontroliranih preskušanj. Journal of Canadian Medical Association, 2014.
  14. Malozyomov S. Hrana je živa in mrtva. 5 načel zdrave prehrane. - Moskva: Eksmo, 2017.
  15. Ameriško kemijsko društvo. "Beljakovine iz vrtnega graha lahko pomagajo v boju z visokim krvnim tlakom in ledvičnimi boleznimi." ScienceDaily, vir
  16. Pesta D.H., Samuel V.T. Dieta z visoko vsebnostjo beljakovin za zmanjšanje telesne maščobe: mehanizmi in možna opozorila. Nutr. Metab., 2014. P. 1-8.
  17. Vishnyakova M.A., Yankov I.I., Bulyntsev S.V., Buravtseva T.V., Petrova M.V. "Grah, fižol, fižol..." Sankt Peterburg: "Dinamit", 2001. - 221s.

Brez našega predhodnega pisnega soglasja je prepovedana uporaba kakršnih koli materialov..

Uprava ni odgovorna za noben poskus uporabe katerega koli recepta, nasveta ali diete in tudi ne jamči, da vam bodo navedeni podatki pomagali ali škodovali osebno. Bodite previdni in se vedno posvetujte z ustreznim zdravnikom!