Kakšne so zdravstvene koristi in škoda hrušk?

Vsaka oseba lahko varno hruško imenuje sadje iz otroštva. Navsezadnje ga večino gojimo na ozemlju naše države. Najdemo ga na skoraj vsakem vrtu zasebne hiše ali poletne koče. Zato je tako priljubljen in povpraševan med prebivalstvom..

Vsebnost kalorij

90% celotne hranilne vrednosti tega sadja je namenjenega ogljikovim hidratom. Toda kljub temu je vsebnost kalorij v hruški le 57 kcal na 100 g izdelka. Ko se ogljikovi hidrati v telesu pretvorijo v energijo, zaradi česar sadje pomaga tonizirati telo.

Povprečna vsebnost BZHU in hranil na 100 g izdelka:

  • Beljakovine - 2 g.
  • Maščoba - 3 gr.
  • Ogljikovi hidrati - 43 gr.
  • Pepel - 0,8 g.
  • Škrob - 0,5 g.
  • Voda - 86 gr.
  • Prehranske vlaknine - 3 g.

Povprečna vsebnost kalorij v enem sadju je 63 kcal.

Vitamini in minerali

Večino vitaminov hruške predstavljajo vitamini skupine B. Prikazani so v spodnji tabeli in njihova količina na 100 g. izdelka.

Tabela - Vsebnost mikroelementov, vitaminov in maščobnih kislin v hruški

Hruška poleg skupine B vsebuje tudi vitamine, kot so:

  • Biotin.
  • Beta karoten.
  • Vitamin PP.
  • Vitamin E.

Minerali, ki jih vsebuje sadje:

1. Kalcij.
2. Magnezij.
3. Natrij.
4. Žveplo.
5. Klor.
6. Rubidij.
7. Vanadij.
8. Molibden.
9. Selen.
10. Fluor.
11. Bor.
12. Cink.
13. Železo.

Prednosti izdelka

V starih časih ljudje hruške niso izpostavljali kot posebnega sadja. Veljalo je, da ga ne smemo uživati ​​surovega, saj lahko škoduje. Danes so znanstveniki to mnenje popolnoma ovrgli in že znanstveno je dokazano, da je zelo koristno za človeško telo, saj vsebuje veliko količino vitaminov in mineralov..

Njegova edinstvenost je v tem, da se takšno sadje uporablja v različnih panogah. Tradicionalna medicina s svojo pomočjo zdravi različne bolezni, v kozmetologiji pomaga podaljšati mladost in koži dati zdrav videz. In kuhanje si preprosto ne predstavlja številnih jedi brez uporabe tega sadja. Na njeni podlagi so mojstri kulinarike ustvarili veliko število omak, prilog, sladic in pijač. Hruška je sposobna popolnoma prilagoditi okus jedi, ji dati prefinjenost in pikantnost.

Korist hruške za človeško telo je njena splošna krepilna lastnost. Njegova uporaba pomaga obnoviti moč in zapolniti pomanjkanje vitaminov, ki se pogosto pojavi v hladni sezoni. Na voljo je v različnih sortah, ki jih nabiramo ob različnih letnih časih. Zato lahko takšen sadež vse leto najdemo na gastronomskih pultih..

Hruška ima tako koristne lastnosti, kot so:

  • Diuretik.
  • Antipiretik.
  • Razkužilo.
  • Protimikrobno.

Koristi hrušk se kažejo v tem, da so popolnoma varno sadje za nosečnice. V tem obdobju veliko žensk trpi zaradi pomanjkanja vitaminov. Sadje ne le pomaga, da se ga znebite, temveč blagodejno vpliva na razvoj centralnega živčnega sistema nerojenega otroka. To je posledica visoke vsebnosti folne kisline, ki vpliva na splošno počutje žensk..

Redno uživanje sadja pomaga normalizirati prebavni sistem. Blagodejno vpliva na črevesje, pomaga pri odstranjevanju toksinov in toksinov. Ima baktericidni učinek, preprečuje, da bi mikrobi in bakterije razvili in porušili črevesno mikrofloro.

Pri anemiji se v celoti pokažejo tudi koristi sadja. Pomaga obnoviti krvotvorni proces in okrepiti krvne žile.

Hruške so koristne tudi zato, ker vsebujejo fruktozo. Zahvaljujoč temu lahko to sadje uživajo ljudje, ki trpijo zaradi diabetesa. Dovoljeno je tudi pri debelosti in prekomerni teži. Vsebnost kalorij v izdelku je le 47 kcal na 100 g, zato vam ni treba skrbeti, da bo hruška negativno vplivala na vašo postavo.

Hruška pomaga zniževati telesno temperaturo in deluje antibakterijsko na telo. Uveljavila se je tudi v kozmetični industriji. Na osnovi tega izdelka so narejene maske za obraz, ki pomagajo vlažiti in pomladiti kožo. Vsestranskost hruške je v tem, da se maske na njeni osnovi lahko nanašajo na katero koli vrsto kože, ne da bi se bali, da bo škodovala.

Koristi hrušk se kažejo v človeškem dihalnem sistemu. Lahko lajša kašelj in zdravi bronhitis. Dobro se spopada z prehladi in virusnimi boleznimi. Z zaužitjem ene hruške lahko nadoknadite 10% dnevne potrebe po vitaminu C. Zato je sposobna preprečevati okužbe dihal.

Škoda za telo in kontraindikacije

Hruška telo zlahka absorbira v mladosti. Ko dozori, velja za precej težak izdelek za želodec, saj zahteva dolg postopek predelave. Zato ljudje v starosti ne bi smeli omejiti uporabe tega sadja, da ne bi povzročali prebavnih težav, zaradi česar se lahko pojavi napihnjenost in občutek teže..

Poškodba hruške se lahko pojavi, če ima oseba črevesne ali želodčne bolezni. Kamnite celice v pulpi lahko dražijo sluznico prebavil.

Kontraindikacije za uporabo:

  • Bolezni črevesja.
  • Bolezni želodca.
  • Sadja ne morete jesti na tešče in v kombinaciji z mesom.

Hruška je znana po prijetnem in nežnem okusu. Uporablja se na številnih področjih in velja za dokaj priljubljen izdelek. Takšno sadje lahko pozitivno vpliva na telo, ima splošen okrepitveni učinek in poveča imuniteto. A hruško uporabljajte previdno, saj lahko poleg koristi povzroči tudi škodo..

Katere vitamine vsebuje hruška

Hruška je sočno sadje, prvak v vsebnosti kobalta, vir prehranskih vlaknin, organskih kislin in številnih vitaminov. Dobro je za zdravje tako v surovem kot v kompotih, solatah in sladicah. Toda hruška ni priporočljiva za vse in ne v kakršni koli obliki. Kateri vitamini so v hruški in ali obstajajo kontraindikacije za njeno uporabo?

Tabela vitaminov in mineralov

Hruška vsebuje skoraj vse vitamine v majhnih količinah: A, beta-karoten, B1., AT2., ATpet, AT6., ATdevet, C, E, H, K, PP. Kemična sestava vsebuje različne makro- in mikroelemente ter veliko kobalta. Natančnejši podatki so predstavljeni v naslednji tabeli..

Vitamini in minerali v hruškah
Vitamin / MineralKoličina v 100 g izdelkaOdstotek dnevne vrednosti
IN2 μg0,2
Beta karoten0,01 mg0,2
AT1.0,02 mg1,3
AT2.0,03 mg1.7
ATpet0,05 mg1.
AT6.0,03 mg1.5
ATdevet2 μg0,5
OD5 mg5.6
E0,4 mg2.7
H0,1 μg0,2
TO4,5 mcg3.8
RR0,2 mg1.
Kalij155 mg6.2
Kalcij19 mg1.9
Silicij6 mg20.
Magnezij12 mg3.
Natrij14 mg1.1
Fosfor16 mg2.
Železo2,3 mg12.8
Jod1 μg0,7
Kobalt10 mcg100
Mangan0,07 mg3.5
baker120 mcg12.
Molibden5 μg7.1
Selen0,1 μg0,2
Fluor10 mcg0,3
Cink0,19 mg1.6

Te številke se lahko razlikujejo glede na sorto hrušk in rok uporabnosti..

Zdravstvene koristi hrušk

Vitamin E v sadju ima antioksidativne lastnosti in ščiti kožo pred prezgodnjim staranjem. Hruške vsebujejo velike količine vitamina C in naravnih fitoncidov, ki se borijo proti bakterijam. Zato je to sadje priporočljivo pri prehladu. Največja količina fitoncidov je koncentrirana v listih - njihova decokcija je koristna pri stomatitisu, vnetem grlu.

Hruškov sok vsebuje esencialne kisline, kalij in magnezij. Zahvaljujoč temu pomaga odpraviti toksine in dopolniti hidrolitsko ravnovesje. Priporočljivo je, da ga uporabljate v obdobju okrevanja po virusnih boleznih..

Plodovi vsebujejo arbutin, in ko se razgradi, nastane hidrokinon. Slednji ima razkuževalni učinek, zlasti na genitourinarni trakt, saj razgradnja hidrokinona poteka v alkalnem okolju. Hruška je priporočljiva pri boleznih sečil. Ta lastnost je še posebej izrazita pri divjih sortah..

Hruška vsebuje veliko količino vlaknin, ki normalizirajo črevesno mikrofloro. Vitamini skupine B v svoji sestavi sodelujejo pri dihanju tkiv in proizvodnji energije, delu centralnega živčnega sistema, prenosu živčnih impulzov.

Sadje ima zaradi vsebnosti kalija diuretične lastnosti in je koristno pri hipertenziji, boleznih sečil. Kalij je bistven tudi za regeneracijo celic, normalno delovanje srca in mišičnega sistema ter uravnavanje ravni holesterola. Fosfor in kalcij krepita kosti in zobe.

Kontraindikacije

Hruške niso koristne za vse in ne v nobeni obliki. Vsebujejo grobe vlaknine, ki lahko negativno vplivajo na sluznico želodca. Zato sadja ne jemo na tešče, ampak na koncu obroka ali pol ure po njem. Hrušk ni priporočljivo jesti hkrati z mesom, saj to obremeni želodec. Sočno sadje je najbolje jesti zjutraj. Njegova celuloza upočasni prebavo in lahko povzroči napihnjenost, če jo uživamo zvečer in pred spanjem..

V starosti je bolje uporabiti mehke hruške ali kuhano ali pečeno sadje. Surove trpke hruške telo manj absorbira.

Zaradi olesenele celuloze v kaši to sadje ni priporočljivo za kronični gastritis, pankreatitis, razjede. Zaradi visoke vsebnosti taninov ima hruška fiksirno lastnost in je kontraindicirana pri zaprtju..

Čaj iz listov rastline ni predpisan za urolitiazo, saj lahko povzroči kolike.

Kako shraniti

Plodovi vsebujejo veliko količino etilena, zaradi česar se zlahka poslabšajo. Da bo hruška nove letine dlje ohranila svežino, je treba sadje po nakupu oprati, obrisati na suho, zaviti v papir in dati v hladilnik..

Hruško lahko tudi posušite in obdržite večino njenih koristi za zdravje. Posušeno sadje uporabljamo za pripravo kompotov, kot nadev za peko pa ga dodamo marmeladi ali čaju. Posušena hruška je odlično zdravilo za prebavne motnje in bolezni prebavil.

Za sušenje sadja lahko uporabite električni sušilni stroj ali pečico. Sadje je treba oprati, razrezati na rezine in poslati, da se posuši. Če uporabljate pečico, nato prazne koščke za nekaj minut potopite v vrelo vodo, jih položite na pekač, potem ko položite pergamentni papir, in jih za 4–6 ur postavite v pečico, segreto na +60 ° C. Bolje je, če so vrata pečice rahlo odprta. Hruško lahko nabiramo tudi v obliki marmelade, marmelade, marmelade, kompotov, sokov in pirejev.

Hruška je zdravo in sladko sadje, bogat vir vitaminov C, E in skupine B. Uporabna je pri boleznih prebavil, krepi imunski sistem in ima antiseptične lastnosti. Kompot iz hrušk je najslajše zdravilo za prehlad. Sveže sadje je lahko težaven preizkus za želodec, toda pečeno sadje skoraj nima kontraindikacij. Zato ne zamudite priložnosti, da sadje uživate v sezoni in jih založite za zimo..

Zakaj je hruška koristna

Hruška je precej znana kultura in jo gojijo na skoraj vseh vrtovih, njen okus pa je izven konkurence. Sadje je polno okusnega zdravega soka in arome, močnejša je aroma, več hranil vsebuje.

Hruško na Kitajskem že dolgo častijo kot simbol dolgoživosti. Toda hruška ima poleg odličnega okusa še številne za telo koristne in dragocene snovi..

  • To sadje je bogato s kalijem, železom, fosforjem. Vsebnost nekaterih vrst vsebuje žveplo, kobalt, molibden, jod, silicij, cink, selen in bor, kar pomaga zadržati kalcij.
  • Pogosto uživanje hrušk krepi imunski sistem in spodbuja dolgoročno ohranjanje cvetočega videza.
  • To sadje ima vitaminsko-mineralni komplet z diuretičnimi in protivnetnimi lastnostmi..
  • To sadje vsebuje dragocene elemente in eterična olja, ki se lahko borijo proti različnim okužbam, poleg tega pa so dobro zdravilo za depresijo;
  • Vsebnost tega sadja vključuje železo, ki je izjemno potrebno ob pomembnih obremenitvah telesa, omotici in hitri izgubi moči;
  • Sadje hrani vitamina C in E, ki imata antioksidativne lastnosti, ki ščitijo kožo pred zgodnjim venenjem;
  • To sadje se zaradi nizke vsebnosti kalorij uporablja v dietah za tiste, ki želijo izgubiti odvečno težo, vendar v razumnih mejah, saj ima znatno vsebnost ogljikovih hidratov.
  • Vitaminsko - mineralni set blagodejno vpliva na delo trebušne slinavke. Diabetikom svetujemo, da to zdravo hruško uporabljajo tako svežo kot posušeno, pa tudi njene odvare;
  • Sadje je bogato z vlakninami, ki pomagajo poenostaviti presnovne procese in prispevajo tudi k normalizaciji mikroflore, poleg tega pa vitamini skupine B prispevajo k obnovi celic, vitamin B9 pa je potreben za bodoče matere;
  • Poleg tega bo to sadje nosečnici pomagalo premagati toksikozo in se znebiti jutranje slabosti. Hruška kot dobavitelj folne kisline je v prvem trimesečju zaželena, saj zmanjšuje tveganje za rastne motnje, oblikovanje vitalnih organov zarodka.
  • Poleg tega prestrukturiranje dejavnosti organov in hormonske spremembe, ki se pojavijo v telesu bodoče matere, pogosto ustvarijo takšno prebavno motnjo, kot je zaprtje. V tem primeru bodo hruške z veliko količino vlaknin prišle prav..
  • Hruška ima znatno količino kalija, ki ima diuretične lastnosti, zato je to sadje potrebno za hipertenzivne bolnike in nekatere bolezni sečil.
  • Ta element je odgovoren za obnovo celic, zaradi česar je uravnana aktivnost srčne mišice in mišičnega sistema telesa. Pomanjkanje kalija lahko poveča raven holesterola.
  • Fosfor in kalcij, ki ga vsebuje to sadje, pomagata krepiti kostno in zobno tkivo..
  • Kot naravni dobavitelj endorfinov bo to sadje izboljšalo razpoloženje in človeškemu telesu pomagalo pri premagovanju depresije.

Kronika hruške

Hruška je bila poznana že v starih časih, vendar je nemogoče z gotovostjo trditi, kdaj so si ljudje prvič ogledali ta slasten sadež kot še en rastlinski proizvod..

Če predpostavimo, da so nekateri podatki o tem drevesu resnični, potem raste približno tri tisočletja, znake njegove prisotnosti so videli v Italiji in Švici.

Zahvaljujoč spretnosti Perzijcev in Rimljanov, ki poznajo gojenje teh dreves, je hruška pridobila široko priljubljenost. V Rusiji se hruška prvič omenja v času vladavine Ivana Groznega.

Uporabnost suhega sadja

Zdravje posušenih hrušk je bilo že dolgo priljubljeno, v starih časih so ga pogosto uporabljali v ljudski medicini, saj suho sadje ne izgubi svojih dragocenih lastnosti.

Suho sadje ima redko sposobnost odstranjevanja škodljivih težkih kovin in strupov.

Odvar iz suhega sadja vsebuje čreslovine, ki kažejo trpek rezultat, zato se uporabljajo za zdravljenje črevesnih motenj.

Pomemben odstotek kalija v suhem sadju jih naredi zdravilne za bolezni srca, železo pa pomaga zmanjšati znake stalne utrujenosti in omotice..

Prekomerno uživanje posušenih hrušk lahko škoduje zdravju, zato se ne odnašajte s suhim sadjem. Poleg tega jih ni mogoče kombinirati z mlekom, saj lahko povzročijo drisko.

Pomemben odstotek kalija v suhem sadju jih naredi zdravilne za bolezni srca, železo pa pomaga zmanjšati znake stalne utrujenosti.

Vitaminska miza hrušk

VitaminiVitamini na 100 g hruške
Vitamin A0,002 mg
Vitamin B10,02 mg
Vitamin B20,03 mg
Vitamin B50,05 mg
Vitamin B60,03 mg
Vitamin B90,002 mg
Vitamin C5 mg
Vitamin E0,4 mg
MineraliVsebnost mineralov v 100 g hrušk
Kalij155 mg
Kalcij19 mg
Fosfor16 mg
Natrij14 mg
Magnezij12 mg
Žveplo6 mg
Silicij6 mg
Železo2,3 mg

Možna škoda in kontraindikacije zaradi uporabe hrušk

Ljubitelji tega sočnega in aromatičnega sadja morajo vedeti, kaj lahko pričakujejo od nepravilnega uživanja hrušk..

Neželeno jesti hruške na prazen želodec zaradi grobih vlaknin, ki dražijo sluznice želodca, sadje je bolje jesti trideset minut po jedi.

Sadja ni priporočljivo piti z vodo, da ne bi izzvali driske.

Znatno poslabšanje zdravja lahko povzročijo hruška in mesni izdelki, ki jih jedo hkrati, takšna kombinacija močno obremeni želodec.

Za starostnike je nezaželeno uporabljati trpke hruške - so slabo obvladane, zaželena možnost bi bile kuhane ali pečene hruške.

Izbira in shranjevanje

Pri nakupu hrušk morate samo vohati sadje - če je dišeče, so hruške zrele in vas bodo navdušile z odličnim okusom. Poletne hruške skorajda ne lažejo, so precej sočne, zato je treba skrbno izbrati nepoškodovane plodove in jih v prihodnjih dneh uživati..

Jesenske sorte hrušk so trše, zato jih je treba kupiti nekoliko nezrele, a tudi brez očitnih znakov deformacije in propadanja.
Takšno sadje se bo dobro hranilo v hladnem in temnem prostoru 4-5 tednov. Shranjeno sadje je treba občasno pregledati glede skritih poškodb.

Zimski sadeži imajo najtršo celulozo, praviloma jih položimo v žagovino ali na lesne ostružke v kleteh, kjer vse svoje koristne in okusne prednosti ohranijo kar dolgo.

FitAudit

FitAudit je vaš dnevni prehranski pomočnik.

Resnične informacije o hrani vam bodo pomagale shujšati, pridobiti mišično maso, izboljšati zdravje, postati aktivna in vesela oseba.

Zase boste našli veliko novih izdelkov, ugotovili njihove resnične koristi, iz prehrane odstranili živila, za katera prej sploh niste vedeli o nevarnostih.

Vsi podatki temeljijo na zanesljivih znanstvenih raziskavah, uporabljajo jih lahko tako amaterji kot profesionalni strokovnjaki za prehrano in športniki.

Hruška

To je sadna rastlina z večtisočletno zgodovino gojenja, ki se že skoraj ves ta čas bori za pravico, da ni nič slabša od bližnjega sorodnika jabolka. In hruška res ni nič slabša. Kalij, antioksidanti, grobe prehranske vlaknine, manj sadnih kislin, z vlakni povezani "lahki" sladkorji in druge koristne snovi naredijo to sadje tako okusno kot zdravo, v nekaterih primerih pa tudi zdravilno. Eksperimentalno dokazana na primer sposobnost hrušk, da zmanjšajo tveganje za razvoj diabetesa tipa 2 in preprečijo kapi.

Uporabne lastnosti hrušk

Sestava in vsebnost kalorij

Osnovne snovi (g / 100 g):Sveža hruška [1]Posušena hruška [2]V pločevinkah v sirupu [3]
Voda83,9626,6984,46
Ogljikovi hidrati15.2369,7015.17
Sladkor9,7562.2012.10
Prebavne vlaknine3.17.51.6
Beljakovine0,361,870,19
Maščobe0,140,630,03
Kalorije (Kcal)5726257
Minerali (mg / 100 g):
Kalij11653366
Fosfor12.597.
Kalcijdevet34pet
Magnezij7.334.
Natrij1.6.pet
Železo0,182.100,28
Cink0.100,390,08
Vitamini (mg / 100 g):
Vitamin C4,37.0,7
Vitamin PP0,1611.3720,154
Vitamin E0,120,060,08
Vitamin B60,0290,0720,014
Vitamin B10,0120,0080,010
Vitamin B20,0260,1450,016
Vitamin A0,0080,0010

Iz zgornje tabele je razvidno, da se koncentracija vseh mineralov in nekaterih vitaminov v suhih hruškah poveča (pogosto 4-5 krat). Vendar pa hkrati tudi kalorična vsebnost sadja naraste za enakih 4-5 krat zaradi opaznega povečanja količine sladkorja, zato bi morali ljudje, ki gradijo svojo prehrano, upoštevati, da svežih in posušenih hrušk v prehrani ni mogoče šteti za zamenljive izdelke.

Zdravilne lastnosti

Zdravilne lastnosti hruškine kaše niso posledica vitaminske sestave (v tem sadežu je sorazmerno malo vitaminov), ampak predvsem zaradi prisotnosti:

  • prehranske vlaknine (pektin), ki izboljšujejo delovanje črevesja, so odgovorne za izločanje škodljivih snovi in ​​toksinov, ki znižujejo holesterol;
  • kalij, mineral, ki je koristen za srce, zaradi česar hruška kaže blag diuretični učinek;
  • folna kislina (do 0,2 mg / 100 g, kar je več kot v jabolkih in slivah) in kobalt - hematopoetski elementi, ki sodelujejo pri tvorbi novih celic;
  • arbutin (do 60 mg / 100 g pri nekaterih sortah), ki lahko prepreči razvoj bolezni ledvic in mehurja.

En sadež zmerno zrele hruške vsebuje do 15-18% dnevne vrednosti vlaknin. Ta groba, neprebavljiva vlakna so potrebna za vitalno aktivnost koristnih bakterij v želodcu, katerih aktivnost v veliki meri določa stanje telesa kot celote. Groba vlaknina v črevesju deluje tudi kot čistilna goba, spodbuja krčenje črevesnih sten, znižuje raven holesterola z vezavo na svoje predhodnike (maščobne kisline) in lahko zmanjša aktivnost absorpcije sladkorja. Vendar bolj kot je sadje zrelo (in s tem tudi mehkejše), manj grobih vlaken ostane v njem..

Koža hrušk vsebuje bioflavonoide, čreslovine, arbutin, ki ima antiseptične lastnosti. Izzovejo strjevanje beljakovin bakterijskih celic, prispevajo k celjenju poškodb sluznice prebavnega trakta. Ker imajo plodovi protimikrobne in diuretične učinke, je hruška koristna pri okužbah sečil..

Glede na količino in kakovost sladkorjev je hruška na splošno podobna jabolku. Glede sorbitola (sladki glucit, ki nadomešča sladkor) pa je hruška opazno boljša od sadnega konkurenta. V soku nezrelih plodov hrušk je še posebej veliko sorbitola, kar je pomembno za bolnike z diabetesom mellitusom, ki ta živilski izdelek uporabljajo kot sladilo. Jabolko je tudi pred hruško po vsebnosti klorogenske kisline (30-80 mg / 100g), ki sadju daje diuretične in krepilne lastnosti.

Na internetu se pogosto razpravlja o nasprotujoči si sposobnosti hruške, da povzroči odvajalni in sidrni učinek. Razlog za to se imenujejo različni načini obdelave ploda - verjame se, da sveža hruška v velikih količinah povzroča drisko, hruškova juha pa, nasprotno, normalizira praznjenje. Predstavniki Klinike Raziskovalnega centra za prehrano in biotehnologijo ta paradoks pojasnjujejo z različno sestavo (in s tem tudi delovanjem) sadne kaše in njene lupine..

Pulpa hruške resnično deluje odvajalno, zato jo lahko uživamo ob zaprtju. Toda lupina sadja, ki vsebuje tanine, nasprotno kaže pritrdilno funkcijo in lahko ustavi drisko in drisko. A ker se tanini v decokcijah kažejo bolj nazorno, bo takšno "zdravilo" iz lupine hruške delovalo bolj učinkovito kot surovo sadje. Hkrati pa celuloze iz decokcije ali kompota z drisko še vedno ne smemo jesti - lahko povzroči nasprotni učinek.

V medicini

V farmakologiji se uporabljajo sestavine, pridobljene iz različnih delov sadja in rastline. Koža tega sadja je torej bogata z biološko aktivnimi snovmi, ki imajo antiseptične lastnosti, vsebuje čreslovine, bioflavonoide. Arbutin (glikozid, ki ga najdemo v koži hruške in v še večji količini v listih drevesa) je del zdravil, ki se uporabljajo za zdravljenje sečil in ledvic.

Na osnovi sestavin hrušk proizvajajo številna prehranska dopolnila. Ukrajinski proizvajalec uporablja koncentrat poganjkov drevesa Pyrus pyraster, divje hruške, popularno imenovane Soletrus, kot osnovni element za svoj balzam iz gozdne hruške. Melem je razglašen za močno protitumorsko, celjenje ran, protirevmatično, protiglivično in baktericidno sredstvo. Ena steklenica (20 ml) zadostuje za potek zdravljenja s priporočenim vnosom 3-4 krat na dan, 1-2 kapljici balzama na kozarec vode.

V ljudski medicini

Tudi stari Grki, ki so ustvarjali tradicije evropske ljudske medicine, so aktivno uporabljali plodove hrušk za preprečevanje in zdravljenje različnih bolezni in stanj. Morski bolezni so se celo izognili z nenehnim vpijanjem kosov tega sadja, zaradi česar so izginili značilni znaki motnje gibanja - slabost in omotica. Hruška se je uporabljala tudi kot zdravilo za zastrupitve z gobami. In hruškova semena so bila uporabljena kot antihelmintsko sredstvo.

Sodobni privrženci naturopatije aktivno uporabljajo tako sadeže kot hruškov sok:

  • zdravljenje urolitiaze in odstranjevanje vnetnih procesov v mehurju;
  • terapija vnetnih lezij prostate;
  • obnova funkcije trebušne slinavke;
  • normalizacija delovanja srčne mišice;
  • aktivacija procesov hematopoeze;
  • stimuliranje ledvic in jeter.

Nekatere od teh bolezni in stanj se kažejo v simptomih, ki lahko postanejo osnova za imenovanje tradicionalne terapije s hruškami. Tako so na primer hitra utrujenost, bolečine v mišicah, palpitacije srca, občutljivost na mraz, omotica in izguba apetita lahko znaki patologije tvorbe krvi, težave s krvnimi žilami in kapilarami ali bolezni srca, kar postane indikacija za zdravljenje z uporabo decokcij in infuzij hrušk v kot terapevtsko sredstvo.

Hruško kot eno glavnih zdravilnih sestavin tradicionalni zdravilci uporabljajo tudi za diagnosticiranje uroloških vnetij in črevesnih motenj. Poleg tega, da prehranske vlaknine aktivirajo črevesno peristaltiko, tanini patogenim bakterijam odvzamejo gibljivost. Na splošno si je treba zapomniti, da bodo velike količine celuloze pomagale oslabiti prebavni sistem, koža in decoction iz listov pa ga bo nasprotno okrepila..

Za decokcije se pogosteje uporablja "divja" hruška, katere plodovi se redko jedo, pogosto pa se skupaj z rastlinskim delom drevesa uporabljajo v različnih ljudskih zdravilnih praksah.

  • Poganjki iz osteohondroze. 1-2 mladi hruškovi veji je treba narezati na koščke (dolge 5-10 cm) in jih skuhati v litru vode (po potrebi se količina surovin sorazmerno poveča). Po vrenju poganjke hranimo še 20-30 minut na majhnem ognju, nato pa se juha ohladi in dve uri napolni. Nato surovino ekstrahiramo, tekočino filtriramo in jemljemo vsak mesec en mesec. Pred drugim tečajem si vzemite dvotedenski odmor.
  • Posušene hruške za prostatitis. Posušene hruške v receptu se vzamejo s količino 100 g na pol litra vode. Suho sadje najprej prelijemo z vodo (približno 30 C), infuziramo približno pol dneva in šele nato pošljemo na ogenj, dokler ne zavre. Po ohladitvi se juha vzame pol kozarca trikrat na dan, dokler simptomi ne odpravijo.
  • Posušena hruškova lupina zaradi prebavil. Pol kozarca sesekljane suhe lupine zmešamo s 3 žlicami ovsenih kosmičev in prelijemo z 0,5 litra vrele vode. Zmes kuhamo 15-20 minut, nato pa se ohladi in infuzira približno eno uro. Filtrirano tekočino jemljemo pol kozarca pred obroki, dokler se ne vzpostavi normalno delovanje prebavil.

Na podoben način se z uporabo posušenih hrušk s kašo in ovsenimi kosmiči pripravljajo odveke, ki jih tradicionalni zdravilci priporočajo ob alergijah. Le v tem primeru kašo običajno skuhamo v večji količini (100 g / 1,5 l) in jo po ohladitvi zmešamo s hruškovo juho (100 g / 1 l). Pijte dvakrat na dan po en kozarec.

V ljudski medicini zdravilci uporabljajo infuzije iz celuloze svežih in posušenih hrušk, listov in cvetov rastline za zdravljenje številnih bolezni od prostatitisa do adenoma..

  • Infuzija suhega sadja za adenom. Za zdravljenje benignih tumorjev žlez sodobni zdravilci priporočajo, da 250 gramov suhega sadja prelijemo z litrom vrele vode in ga pustimo v termo 8-9 ur. Po hranjenju v vroči vodi plodove zmeljejo in filtrirajo. Izdelek je treba jemati 4-krat na dan po četrt kozarca.
  • Infuzija listov za revmo. 2 žlici suhih listov se vlijejo v kozarec vroče vode in hranijo 2 uri. "Zdravilo" se jemlje trikrat na dan, 2 žlici.
  • Infuzija listov za dermatitis in izpuščaji. Zdravilo za zunanjo uporabo je priporočljivo kot protivnetno sredstvo za zdravljenje mastne kože obraza s seborejo, pa tudi z dermatitisom. Adstringentne lastnosti infuzije pomagajo skrajšati čas zdravljenja mladostniških aken. Za pripravo infuzije se običajno uporabljajo posušeni listi, nabrani v času cvetenja rastline. Zalijemo z vrelo vodo s hitrostjo 25-30 g na 100 ml in pustimo, da se kuha 5-8 ur.
  • Infuzija listov za prostatitis. Za vztrajanje boste potrebovali približno 1/3 skodelice suhih listov, ki jih 5 ur prelijete s kuhano vodo. Po napenjanju je infuzijo priporočljivo jemati vsak dan, dokler se ne ozdravi..
  • Infuzija cvetov za prostatitis. Rože vzamemo s 30 g na 250 ml kozarca vrele vode. Cvetovi, napolnjeni z vročo vodo, se infundirajo 10 minut. Nato infuzijo razdelimo na 3 obroke in pijemo ves dan..

V orientalski medicini

Prudovi hrušk so bili pozorni starodavnim kitajskim zdravilcem pred vsaj 2000 leti. Vendar so v tistih časih vse zdravstvene razprave govorile najprej o možni škodi hrušk. Zbirka iz III. Stoletja z naslovom "Zeliščarstvo Wu Pu" opozarja, da hrušk ne smejo jesti nosečnice, ženske po porodu, bolne, pa tudi vsi ljudje z vbodnimi in urezanimi ranami. Tudi zdravi ljudje so po avtorjevih besedah ​​tvegali, da bodo zboleli za prekomernim uživanjem hrušk. V knjigi iz 12. stoletja "Razširjeni pomen znanosti o zeliščih" je pojasnjeno, da če se ti plodovi zaužijejo preveč, pride do poškodbe vranice. In samo pijanci imajo radi hruške, saj ti sadeži potešijo žejo..

Tak odnos večinoma izzove mesto hrušk na znameniti lestvici Yin-Yang. Bolj ko je živilski proizvod vrednoti enakosti dveh načel - na nič na lestvici od -3 (Yin) do +3 (Yang) - tem bolj koristen je. Vendar ima hruška vrednost -3 in v sebi koncentrira največji Yin (žensko načelo), zato je to sadje kontraindicirano za ljudi z dobrim ravnotežjem..

V poznejših medicinskih delih kitajskih zdravnikov se začne odnos do hruške postopoma popravljati. Napredni strokovnjaki za svoj čas, eden za drugim, začnejo priznavati možnost uporabe hrušk v določenih pogojih pri zdravljenju določenih bolezni. V knjigi iz leta 1409 "Recepti za vse vrste pomoči" obstaja tak recept za "Pijačo za zdravljenje diabetesa": iz plodov ene od treh sort (e-li, yang-shui-li ali jiang-nan-xue-li) se iztisne sok, skuha z medom, ustekleničeno in občasno odvzeto po raztapljanju v hladni ali vroči vodi. Po okrevanju je treba zdravilo ustaviti.

Podroben opis uporabe hrušk je v svojem zeliščarju leta 1590 pustil slavni zdravilec Li Shizhen. Zbral je več primerov skoraj čarobnega zdravljenja diabetesa, opisanih v različnih virih, nakar je utemeljeno dvomil, da je učinek hrušk tako škodljiv, kot je bilo zapisano v starih medicinskih razpravah. Navedene zgodbe govorijo zlasti o ljudeh, ki so bili brezupno bolni, a jih je ozdravil konjski veterinar, menih ali zdravnik. V teh zgodbah so bolnikom svetovali, naj jedo sveže hruške, kadar koli je to mogoče, če pa to ne deluje, vsaj pijte hruškin sok ali suho sadje namočite v vrelo vodo..

Kumulativne izkušnje uporabe hrušk v tradicionalni kitajski medicini lahko predstavimo v naslednjih smernicah:

  • Hruške lahko in bi jih morali jesti s sindromom, ki se v kitajski in tibetanski medicini imenuje "sindrom vročine". Ta sindrom lahko vključuje tudi manifestacije diabetesa, poleg njih pa še znake, kot so želja po ohladitvi, suha usta (ki jih želite umiriti s hladno vodo), pordelost obraza in jezika (do barve maline).
  • Hruške so sprejemljive (vendar zmerno), da se znebite mačka in žeje v poletni vročini.
  • To sadje je kontraindicirano pri "hladnem sindromu", ki se kaže v mrzlici, zmrzovanju rok in stopal, bledi jezik, želja po ogrevanju s toplimi napitki.
  • Neželeno je, da sadje hrušk vključite v prehrano po porodu in s pomembno izgubo krvi, ki jo spremlja bledica, suha koža, omotica, tinitus.

Sirup za kašelj iz hrušk je na Kitajskem še vedno zelo priljubljen. Toda njegova uporaba je odvisna tudi od narave kašlja in osnovnega sindroma. Torej, s "sindromom vročine", za katerega je značilen kašelj z viskoznim in težko ločljivim temno rumenim sputumom, je indiciran sirup. In v primeru "hladnega sindroma" s kašljem, ki ga spremlja obilno odvajanje redkega bledega sputuma, je tak sirup prepovedano piti.

Starodavni arabski zdravilci so za lajšanje refleksa kašlja uporabljali tudi kuhane ali pečene hruške pri pljučnih boleznih. Za to so uporabili tudi smolo hruškovega drevesa, sprano z nekaj grami žvečilnega gumija z vodo..

V znanstvenih raziskavah

V zadnjih letih so znanstvene raziskave hrušk znanstvenike zanimali predvsem vpliv sadja na kardiovaskularni sistem, antidiabetične, protivnetne, antioksidativne lastnosti, pa tudi sposobnost sadja, da zmanjša tveganje za razvoj nekaterih vrst raka..

  • Obsežna statistična študija, ki so jo člani Evropske prospektivne preiskave raka in prehrane (EPIC) 8 let izvajali s preučevanjem prehranskih navad skoraj pol milijona ljudi, je razkrila nekatere odvisnosti prehrane in pojav pljučnega raka. Tako je bilo ugotovljeno, da je v skupini nekadilcev uživanje sadja (predvsem hrušk in jabolk) zmanjšalo tveganje za to bolezen, medtem ko pri zelenjavi takšne odvisnosti niso našli. (V skupini kadilcev pa je bila incidenca pljučnega raka manjša pri ljudeh, ki zelenjavo uvajajo v prehrano) [4].
  • Pred kratkim, leta 2019, so ameriški znanstveniki preučevali vpliv vsakodnevnega uživanja svežih hrušk na stanje srca srednjih in starejših ljudi. V s placebom nadzorovani klinični študiji, ki je bila izvedena v treh mesecih, je prišlo do rahlega znižanja krvnega tlaka v času krčenja srčne mišice in pomembnega znižanja pulznega tlaka (to je razlika med tlakom v času krčenja in sprostitve srčne mišice). Poleg tega je bilo zabeleženo kvalitativno zmanjšanje obsega pasu pri skupini preiskovancev, ki so dnevno prejemali dve sveži srednje veliki hruški [5].
  • Sposobnost biološko aktivnih sestavin, pridobljenih iz hrušk, da kažejo antidiabetične lastnosti, so testirali na laboratorijskih miših. Med poskusom je bila ugotovljena sposobnost izvlečkov hrušk, da stabilizirajo razvoj diabetesa tipa 2. Poleg tega so pri primerjavi koncentracije aktivnih komponent v celulozi in lupini hruške zabeležili znatno prevlado teh komponent v lupini (2–18-krat, odvisno od sorte) [6].
  • Laboratorijska študija in vitro, ki so jo izvedli kitajski znanstveniki, je pokazala, katere sorte, priljubljene v tej državi, kažejo največjo antioksidativno aktivnost in katere kažejo najbolj presenetljiv protivnetni učinek. Strokovnjaki so ugotovili neposredno povezavo med visoko koncentracijo triterpenoidov v sorti Dangshansu in protivnetnimi lastnostmi sadja. Opažena je bila tudi zelo visoka vsebnost fenolov, flavonoidov in različnih antocianinov v sortah Xuehua in Nanguo, kar je določalo njihove posebne antioksidativne sposobnosti [7].

Znanstvenike na splošno pogosto zanima antioksidativna sposobnost hrušk in izdelkov na njihovi osnovi (na primer čips), kar posredno kaže na velik potencial tega sadja v boju proti prostim radikalom, ki povzročajo nevarno oksidacijo lipidov, poškodbe membran (na celični ravni) in žilnih sten..

Hujšanje

Hruška se zdi presladka, da bi jo lahko šteli za učinkovito pomoč pri hujšanju s toliko sladkorja. Medtem sveži plodovi hrušk vsebujejo le 40–60 kcal (odvisno od sorte), sladkorja pa ni več kot jabolka, ki se zaradi kislin, ki jih vsebujejo, zdijo manj sladka..

Obstaja priljubljena 7-dnevna prehrana, ki kot eno glavnih sestavin uporablja hruške. Menijo, da lahko z njegovo pomočjo brez škode za zdravje "izgubite" do 5 kg.

  • Zajtrk: 250 ml jogurta z rženim kruhom, 2 hruški.
  • Kosilo: kuhana piščančja prsa (100 g), 3 žlice kuhanega riža.
  • Večerja: 2 hruški.
  • Skodelica zelenega čaja brez sladkorja pred spanjem.
  • Zajtrk: 2-3 riževe pogače, 1 hruška.
  • Kosilo: 50 gramov trdega sira z rženim kruhom.
  • Večerja: 2 hruški.
  • Pred spanjem 150 g skute.
  • Zajtrk: 150 gramov kuhane govedine s 50 grami ajdove kaše.
  • Kosilo: solata iz 2 hrušk in naribanega korenja.
  • Večerja: 2 hruški.
  • Pred spanjem solata iz 2 jajc z zelenjavo, začinjena z olivnim oljem.

Brazilski raziskovalci so v eksperimentu poskušali oceniti, kako nizkoenergijska prehrana z dodanimi hruškami pomaga ženskam med 30 in 50 leti pri hujšanju. V terenski študiji so tri skupine 2,5 meseca hranili enako kalorične porcije hruškovih, jabolčnih in ovsenih piškotov. Kljub enakosti kalorij so sadni dodatki pripomogli k učinkovitejšemu hujšanju [8]..

Pri kuhanju

Na jedilni mizi se hruška dobro poda k množici izdelkov, ki se na prvi pogled zdijo nezdružljivi s sladkim sočnim sadjem: s siri, svinjino, govedino, piščancem, oreščki in začimbami (začimbami), ki so povezane predvsem z mesnimi jedmi.

  • Hruška in sir. Star francoski pregovor pravi: "Gospod še nikoli ni sklenil popolnejšega zakona kot zveza hrušk in sira." Kombinacije gostega, mesnatega Bosca in zrelega cheddarja ter Comice s sirom brie veljajo za posebej harmonične. Modri ​​siri lahko zasenčijo nežno hruško, toda hruški zelo ustreza sladka krzna z mlečnimi odtenki in bledo dišečo aromo. Opis španskega sira Grazalema omenja "note zrelih hrušk", kar samo po sebi priča o združljivosti tega kozjega sira s hruško. Odličen partner za hruške je Livaro, vloženi normanski krem ​​sir s svojo "aromo", v katerem se ujamejo močne pikantne note.
  • Hruška in svinjina. Kulinarični strokovnjaki idealni par imenujejo hruška in pršut, italijanski nasoljeni pršut. Lahko jih kombiniramo brez dodatnih sestavin, pogosto pa jih kombiniramo v solatah, picah, paninijih (vročih sendvičih). Za razliko od jabolk se hruška bolje poda k mastnemu mesu, ampak k dobro ocvrtim majhnim koščkom.
  • Hruška in govedina. Sadje hrušk se kombinira z govedino v vsaj dveh priljubljenih azijskih jedeh. Yukhe je narejen iz drobno sesekljanega surovega govejega fileja, ki ga mariniramo v vroči sojini omaki in nato postrežemo z rezinami nashi (azijske hruške). V pulkogiju je pred cvrtjem na tanke trakove narezano govedino že marinirano v naribani hruški, riževem vinu, sezamovem olju in limoninem soku z začimbami.

Tako imenovani "hruškov med" je v nekaterih švicarskih kantonih postal blagovna znamka, to je sok hruške Tylers, močno zgoščen v viskozno (medeno) stanje. Ta sorta je bila vključena v klasični recept, ker je bila zelo pogosta v kantonu Lucern in je bila kot nalašč za kuhanje. Toda za pripravo medu doma lahko to hruško nadomestite s sorto, podobno po značilnostih. Glavno je, da se koncentrat izkaže za sladek in sočen, za uporabo še vedno trdih, ne prezrelih plodov, ki pa so kljub temu že začeli temneti in odpadati.

Po stiskanju sok hrušk filtriramo skozi veliko sito, da ločimo velike koščke celuloze, vlijemo v bakreno posodo in čez noč pošljemo v klet. V tem času se groba vlakna ("hrup") dvignejo na površino, ki jih je treba zbrati, sok, očiščen pred "hrupom", pa za 6 ur dajo v kotliček na ogenj, preden pena zbere peno. Sredi prejšnjega stoletja so med vojno kavo z mlekom nadomestili s tako temno rjavim medom z mlekom..

Toda za ljubitelje takšnih sladkarij in lizik z okusom in aromo hruške obstaja eno opozorilo: sadni ester izoamil acetat, ki je prisoten v sladkarijah, se imenuje "feromon čebeljega napada", saj žuželke z njegovo pomočjo posredujejo informacije o nevarnosti in potrebi po obrambi. Zato se čebele, ki so ujeli vonj hruškovih bonbonov, lahko obnašajo agresivno..

V kozmetologiji

Ekstrakt hruškinega sadja se pogosto pojavlja kot sestavina kozmetike v kremah in serumih proti staranju ter izdelkih za nego problematične kože. Tam pomaga zmanjšati velikost por, normalizira izločanje lojnic, izboljša presnovne procese, kožo obogati z organskimi kislinami.

Sposobnost sestavin, ki jih vsebuje hruška, da se borijo proti vnetnim procesom, uporabljajo tudi v domači kozmetologiji..

  • Zdravilni eliksir. Izdelek je narejen iz lupine hrušk (50 g na liter vode). Kožo odrežemo iz svežega sadja in kuhamo nad ognjem približno 30 minut, nato pa jo še približno 2 uri infundiramo. Zmes pred nanosom na razjede in rane filtriramo..
  • Maska proti staranju. Hruška je olupljena in celuloza zdrobljena do kašastega stanja. Tej masi dodajte eno žličko pomarančnega soka, medu in smetane. Po mešanju se sestava nanese na obraz četrt ure. Masko speremo s toplimi čajnimi listi (običajno zelenim čajem). Če želite obnoviti tonus in odpreti pore, lahko kožo dodatno podrgnete s kocko ledu.
  • Čistilna maska. Celuloza ene zrele hruške se pomeša z ovseno moko. Količina moke je odvisna od sočnosti sadja. Glavni cilj po mešanju je dobiti gosto kašo. Po 15 minutah držanja na obrazu masko speremo s hladno vodo.

Nevarne lastnosti hrušk in kontraindikacije

Hruška ima več lastnosti, zaradi katerih je to sadje v takšni ali drugačni meri nezaželeno za vključitev v prehrano. Tako je na primer prepovedano jesti hruškovo sadje pri akutnem in kroničnem pankreatitisu (vnetju trebušne slinavke). To je posledica prisotnosti celo zrelih plodov sklereid - kamnitih celic - odmrlih tkiv z lignificiranimi debelimi membranami. Njihove stene so včasih impregnirane z apnom, neprebavljivo vrsto voska (cutin) ali silicijevim dioksidom (silicijev dioksid)..

Zaradi kamnitih celic odvečne hruške veljajo za "težko" hrano tudi za ljudi z zdravim prebavili. Ljudje, ki trpijo zaradi poslabšanj, se morajo toliko bolj vzdržati diverzifikacije prehrane na račun tega sadja. Poleg tega prepoved velja za pečeno sadje in za naribano hruškino kamnito celico..

Oteževalni učinek hruške (če že obstajajo zdravstvene težave) lahko poslabša njena "soseska" na krožniku z mesnimi izdelki. Poleg tega ni priporočljivo, da celuloze surove hruške pijemo z vodo, da ne izzovemo driske, da je ne jemo na tešče in / ali takoj po obroku..

Obilje vlaknin v živilih praviloma ugodno vpliva na stanje telesa. Vendar pa lahko zloraba živil, ki vsebujejo veliko neprebavljivih vlaknin, povzroči močne tvorbe plinov, ki jih spremljajo boleči krči..

Obilje sladkorja v hruškovi kaši pripisujejo tudi potencialno nevarnim lastnostim tega sadja. Vendar ni povsem pravilno primerjati sadnih sladkorjev s sladkorji v sladkarijah ali pecivu, saj so v hruški povezani s prehranskimi vlakninami in se manj aktivno absorbirajo..

Na tej ilustraciji smo zbrali najpomembnejše točke o koristih in možnih nevarnostih hrušk in zelo vam bomo hvaležni, če boste sliko delili na družbenih omrežjih s povezavo do naše strani:

Zanimiva dejstva

Hruška je že dolgo tekmovala v priljubljenosti z jabolkom, a kljub temu, da ima veliko ljudi raje sladko hruškovo sladko kot jabolčno sladko-kiselkast okus, je to sadje vedno ostalo "v senci" svojega bolj običajnega konkurenta. Starogrški pesnik Homer je menil, da je to posledica "lastnosti hruške, da se zaljubi samo v ljudi z inteligenco". V Homerjevih dneh so najlepše in največje sadje prinesli darilo prebivalcem Olimpa - ženi vrhovnega boga Here in boginji lepote Afroditi..

Plodovi hruške lahko zrastejo do velikanskih velikosti. Poleg tega selekcijski uspehi in posebni posebni rastni pogoji omogočajo redno osvajanje prejšnjih rekordov. Če je denimo leta 1979 za svetovnega rekorderja veljalo sadje iz Južnega Walesa, ki tehta 1,4 kg, je leta 2013 vrtnar iz Ingušetije Abas Matiev brez stimulansov rasti, ki je uporabljal samo organska gnojila, vzgojil sad že težak 1,7 kg.

Toda pravi rekorder v začetku XXI. Stoletja je bila hruška, pridelana na Japonskem (prefektura Okayama) in razstavljena leta 2011 na sedežu JA Aichi Toyota. Tehtala je 2.948 kg 6 funtov in 8 unč. Poleg tega zaradi ugleda Japonske kot eksotične države, kjer je vse mogoče, teh dosežkov ne dojemajo kot fikcijo. Navsezadnje je znamenita japonska hruška "nihonnashi" (ali preprosto "nashi") s stotinami sortnih sort na prvem srečanju res presenetljiva. Resda ne po velikosti (največji plodovi ne presegajo 400-450 g), ampak v sferično sploščeni obliki. A še bolj presenetljiv je odnos Japoncev do hruške in njenih plodov..

V mestu Kurayoshi v prefekturi Tottori je edinstven muzej hrušk (Nasikko-kan). Sama stavba je narejena v obliki sferičnega sadeža sorte blagovne znamke prefekture - "XX stoletje", v njeni notranjosti pa je "mavzolej" enega slavnega drevesa, ki je obrodilo sadove 60 let, prineslo do 2000 sadov na sezono in postalo legenda med lokalnimi vrtnarji. V zahvalo za tako produktivno življenje so drevo po smrti postavili pod kupolo in v celoti ohranili tako širijočo se krono (premer 20 metrov) kot koreninski sistem, izpostavljen pod steklom za ogled.

Poleg osrednje dvorane z drevesom muzej prikazuje:

  • gledališka robotska zgodba o oblikovanju tradicije gojenja hrušk;
  • muzej sadja, ki ločeno prikazuje razvoj zahodne in vzhodne selekcije;
  • degustacijska soba s kavarno, ki ponuja različne hruškove sladice;
  • vrt hrušk, v katerem je popolnoma vsako sadje zapakirano v vrečke iz riževega papirja, ki ščitijo ne samo pred pticami in žuželkami, temveč tudi pred soncem, ker naj bi plodovi po Japonskih pod žgočimi žarki ostali zeleni in ne rjavi.

Danes se pogosto uporablja individualni pristop k vsakemu sadju, tudi zato, ker je tržno donosen. Tako so na primer na Kitajskem začeli gojiti hruške v obliki Budine figurice. Mladi plodovi, zapakirani v prozorno plastično obliko, z rastjo dobijo prepoznavno obliko in obraz. Stroški ene takšne hruške dosežejo 10 dolarjev, da bi upravičili ceno, prodajalci trdijo, da bo oseba, ki poje budistično hruško, dobila nesmrtnost..

Kitajci na splošno menijo, da je hruška simbol nesmrtnosti. Zlomiti hruško (ali celo samo videti polomljeno drevo) velja za slabo znamenje. Neželeno je tudi, da plod delite z bližnjimi, ker to lahko povzroči ločitev..

Kitajski sadovnjak hrušk (provinca Gansu), ki je v Guinnessovo knjigo rekordov vstopil kot najstarejši sadovnjak na planetu, se zdi tudi nesmrten. V 17. stoletju je bilo zasajenih več kot 2/3 dreves na vrtu, najstarejša drevesa pa so stara 430 let. Vendar jih večina še naprej obrodi sadove..

Toda prave nesmrtnosti ni treba iskati v oddaljenih deželah. V enem od zasebnih posesti Krivoy Rog raste hruška stara 300 let. Menijo, da so ga že pred uradnim datumom ustanovitve mesta zasadili prvi naseljenci na teh ukrajinskih ozemljih. Natančna starost rastline bo dendrologom omogočila, da vzpostavijo preiskavo, vendar to posredno potrjuje dejstvo, da so tudi na začetku 20. stoletja Don Kazaki to posest obiskali posebej za praznovanje 200-letnice drevesa.

Zdaj je obseg debla 3,65 metra, vendar rastlina do danes redno rodi, čeprav je v dvajsetih letih prejšnjega stoletja preživela neposreden udarec strele, ki je odlomil del debla (ta del je bil kasneje poslan v lopo po drva). Vendar je incident le še okrepil zaupanje v izjemno vitalnost rastline. Ko je prihodnjo pomlad zacvel preostali del drevesa, so istočasno zacvetele tudi veje v hlevu..

Hruškov les je na splošno potratno pošiljati po drva, saj lahko po sušenju postane precej dragocen dekorativni material, ki nadomešča bukov ali celo črn ebenovinasti les. Zaradi prisotnosti "kamnitih celic" v strukturi jo je mogoče rezati v različne smeri brez strahu pred razcepi. Iz hrušk izdelujejo majhne notranje obrti, glasbila, pohištvo, arhitekturne ravnile, potiskane deske za piškote in medenjake, krožnike in sklede, ki jih lahko operemo v pomivalnem stroju. Po obdelavi z vročo paro les hrušk potemni in dobi plemenit rdečkast odtenek. In ko se naravno postara, postane čudovite temno jantarne barve..

Presenetljivi so tudi listi hrušk. Splošno velja, da rastejo na veji v vrstnem redu, ki maksimizira oskrbo s svetlobo in vlago. Kličejo celo kot enega lista glede na drugega (135 stopinj). Treba je razumeti, da enaka vrsta hruškovih listov ne obstaja. Glede na sorto so lahko jajčaste, podolgovate, okrogle, elipsoidne s trdnimi, nazobčanimi, nazobčanimi in drugimi robovi. Tudi relief (raven, zvit, valovit itd.) Bo zelo različen. Nič manj nenavadno je, da so v Evropi hruškovi listi kadili že pred pojavom tobaka, čeprav ni ohranjenih nobenih predmetov, ki bi to neposredno potrjevali..

Izbira in shranjevanje

Ko kupujete hruške v trgovini ali na trgu, se morate osredotočiti na videz, vonj in gostoto sadja. Na koži ne sme biti zunanjih poškodb, vdolbin ali črvotočin (črvi so občasno v domačih hruškah, čeprav redkeje kot v jabolkih). Če želite oceniti kakovost in zrelost, morate rahlo pritisniti na sadje in vonj. Pretrda celuloza brez arome nakazuje, da gre za nezrelo sadje. In pretirana ohlapnost lahko pomeni začetek procesa razpada. Vendar je v primeru hrušk bolje kupiti nezrelo kot prezrelo sadje..

Trdi plodovi dozorijo razmeroma enostavno, tudi če jih hranite več dni pri sobni temperaturi (ni jih treba najprej oprati). Ta postopek pa lahko pospešimo tudi tako, da hruške skupaj z jabolki in / ali bananami zapakiramo v eno papirnato vrečko. "Sosedje", ki bodo sproščali etilen (plin, ki mu pravijo tudi "naravni hormon zorenja"), ga bodo delili s hruškami.

Mehki zreli plodovi pri sobni temperaturi lahko nasprotno začnejo gniti. Da bi upočasnili ta postopek, sadje postavimo v hladilnik in mu podaljšamo rok uporabnosti za 4-5 dni. Še en dan lahko osvojimo tako, da hruško, ki je začela temneti, polijemo z limoninim sokom. Toda na splošno so hruške razmeroma slabo shranjene in tudi nizke temperature teh plodov ne rešijo pred izgubo kakovosti..

Kitajska že dolgo velja za nespornega svetovnega voditelja pri proizvodnji in izvozu hrušk. Na tem izdelku je Kitajska sponzorirala številne študije, katerih namen je bil med drugim boljše ohranjanje vrednosti. Tako je nedavna študija, izvedena na zamrznjenih hruškah ene aktivno izvožene sorte, pokazala kakovostno izgubo sadne arome med dolgotrajnim zamrzovanjem (heksilheksanoat je popolnoma izginil, vsebnost še 5 aromatskih elementov pa se je znatno zmanjšala). Ista študija je pokazala podaljšanje nasičenih in zmanjšanje nenasičenih maščobnih kislin po daljšem zamrzovanju [9].

V zadnjem času so prizadevanja kitajskih znanstvenikov odkrila še en, bolj nežen in že kemičen način za podaljšanje življenja plodov, odstranjenih z drevesa. Če sadje obdelamo z 0,1 mM melatonina, potem shranjevanje pri temperaturi +4 ° C hkrati upočasni rast mikroorganizmov in poveča splošno antioksidativno sposobnost hrušk ter zavira izgubo askorbinske kisline [10].

Če je treba hruške čim dlje (v nekaj mesecih) hraniti doma, potem lahko uporabite naslednje preizkušene metode izkušenih vrtnarjev:

  • Za zaznamke izberite samo jesenske in zimske sorte.
  • Če želite odstraniti hruške z drevesa v fazi tehnične zrelosti - še vedno zelenkaste, ne da bi čakali, da same odpadejo. Pri ročnem obiranju je mogoče sadje zaščititi pred mehanskimi udarci in ohraniti pecelj nedotaknjen.
  • Shranjujte v dobro prezračevanih suhih prostorih pri temperaturi približno 0-2 ° C. Če je vlaga zelo visoka (nad 80-85%), se jo bo rešilo vedro žive apna, ki je ostalo v skladišču (klet, klet), pa tudi odvečne vonjave.
  • Ločite hruške od druge zelenjave in sadja. Toda sami plodovi hrušk ne bi smeli biti v tesnem stiku med seboj. Zato so nameščeni v škatle ali škatle z luknjami za prezračevanje in vsak sloj je posut z žagovino ali peskom..
  • Občasno razvrstite zloženo sadje, da zavrnete pokvarjene hruške.

Preden sadje položijo v škatle, ga pogosto položijo 0,5-1 tedna neposredno na tla in letino pokrijejo s časopisi. In šele nato se vsako sadje obriše in pošlje v škatlo. Včasih hruške shranjujejo na lesenih policah, katerih spodnja plast je od tal dvignjena za 15 cm ali več. Hkrati so postavljeni s peclji navzgor.

Sorte in gojenje

Hruška ljubi svetlobo in toploto. Na senčnih predelih drevo slabo raste in rodi, zato ga pogosteje sadimo na južnih, zahodnih ali jugozahodnih delih vrta. Termofilnost hruške je do nedavnega predstavljala določene težave pri gojenju v severnih regijah, toda delo rejcev, ki so ustvarili hibride, odporne na nizke temperature, je omogočilo gojenje te rastline v Zahodni Sibiriji, na Uralu in v hladnem severovzhodnem delu Kitajske..

Za razliko od bolj nezahtevnih, hladno odpornih rastlin imajo južne hruške razvit koreninski sistem, ki lahko prodre v globoke plasti tal, kar določa tako velikost sadilnih jam kot kakovost neamočvirnatih tal.

Do danes so rejci redili približno 3000 sort hrušk. Nekateri so se pojavili kot stranski učinek drugih raziskovalnih dejavnosti. Tako je na primer francoski vrtnar Luis Bosca po naključju vzgojil sorto, poimenovano po njem, samo v boju proti plevelu. Obstaja 69 botaničnih vrst te rastline, čeprav večina kultivarjev predstavlja le eno izmed njih - Pyrus communis. Vključuje tudi naslednje sorte, ki so se uvrstile med najboljših 5 naše ocene "hruška":

  • Bartlett. Hruško je vzgajal pobožni in radodarni angleški kmet Williams Bon Chretien, ki je izkupiček od prodaje semen porabil za dobrodelne namene in gradnjo cerkva. Toda v tujini je ta sorta bolj znana po imenu trgovca Bartletta. Ta sorta velja za najslajšo in najbolj sočno na svetu. Od 19. stoletja obstaja pravilo namiznega bontona, po katerem so to hruško postregli samo v narezani obliki, ker je bilo skoraj nemogoče odgristi cel sadež, ne da bi se obarvali s sokom. V restavracijah so z bartlettovo hruško vedno postregli veliko število prtičkov.
    Sčasoma je ta sorta postala najbolj priljubljena v Severni Ameriki. Njegova sadna barva je lahko od bledo rumene do rdečkaste, odvisno od rastnih pogojev. A ker večina Američanov za prave hruške šteje le rumeno in zeleno sadje, so rdeče sorte sadja pogostejše v restavracijah, kjer lahko za "eksotično" barvo zaračunate višjo ceno..
  • "Starkrimson". Je tudi zelo sočna, sladka in aromatična hruška. Obstajajo plodovi od svetlo rdečih do temno škrlatnih odtenkov. Sorta se je pojavila v petdesetih letih prejšnjega stoletja, vendar še ni bila široko razširjena in je na trgu nadomestila drago poslastico. Običajno ga naročite v omejenih količinah, da ga prodate za 10-15 dolarjev na ekološko sadje..
  • Williams. Ena najbolj znanih in priljubljenih sort, katere prva omemba sega v leto 1770. Potem je bilo njegovo ime nekoliko drugačno - "Williams Christ". Toda to hruško je zaslovel še en človek z istim priimkom - Richard Williams, ki jo je leta 1816 predstavil londonski vrtnarski organizaciji. Nekaj ​​let kasneje se je sorta začela širiti po Evropi in po svetu, in to ne brez razloga: njena sladka celuloza se topi v ustih, okus pa odlikuje odtenek, imenovan "Williams-note".
  • "Vojvodinja". Ta beseda je iz francoščine prevedena kot "vojvodinja". Na svetu je "vojvodinja" med vrtnarji znana že od leta 1845, na postsovjetskem prostoru pa je bilo ime te sorte na etiketi priljubljene sode s hruškovim okusom in je bilo znano vsakemu otroku. Za sladko sočno kašo je "Duchesse" še danes na vrhu najbolj priljubljenih glavnikov na svetu.
  • "Forelle". Zaokroževanje ocene, "v nasprotju s tem", je zelo trda hruška s trdno kašo in nizko vsebnostjo sladkorja. Najpogosteje se uporablja v nizkokaloričnih slaščičarnah. In zakoni nekaterih držav še vedno prepovedujejo uporabo plodov te sorte kot izstrelkov za metanje. Lokalni kmetje temu pravijo "bojna granata". "Forelle" ima odlične balistične lastnosti: leti daleč, zaradi trdote pa lahko ob trku povzroči resno škodo.

Celo težko je našteti vse zanimive hruške. V notranjosti so na primer plodovi brez semen. Praviloma gre za letino nasadov hrušk enega kultivarja tistih hrušk, ki so nagnjene k brezplodnemu rodenju (na primer sorta Conference). Poleg tega se takšna drevesa tudi v fazi cvetenja poškropijo z biostimulansi, ki tvorijo sadje, kar na koncu omogoča gojenje "prodajne" hruške brez jam. Kemični stimulanti, ki sodelujejo v tej fazi, popolnoma in popolnoma izginejo, ko plod dozori..

  1. Ameriška nacionalna baza hranil, vir
  2. Ameriška nacionalna baza hranil, vir
  3. Ameriška nacionalna baza hranil, vir
  4. Jakob Linseisen, Sabine Rohrmann, Anthony B. Miller, H. Bas Bueno-de-Mesquita, Frederike L. Büchner, Paolo Vineis, Antonio Agudo. Uživanje sadja in zelenjave ter tveganje za pljučni rak: posodobljene informacije Evropske prespektivne preiskave raka in prehrane (EPIC). Int J Rak. 2007 1. september.
  5. Navaei N, Pourafshar S, Akhavan NS, Litwin NS, Foley EM, George KS, Hartley SC, Elam ML, Rao S, Arjmandi BH, Johnson SA. Vpliv dnevne porabe sveže hruške na biomarkerje kardiometaboličnega zdravja pri srednjih in starejših odraslih s presnovnim sindromom: randomizirano nadzorovano preskušanje. Hrana in funkcija. Številka 2, 2019.
  6. TingtingWang, XiaLi, Bin Zhou, Hongfa Li, Jie Zeng, Wenyuan Gao. Protidiabetično delovanje pri diabetičnih miših tipa 2 in zaviranje α-glukozidaze, antioksidativni in protivnetni potencial kemično profiliranih izvlečkov lupine hruške in kaše (Pyrus spp.) Časopis za funkcionalno hrano. Letnik 13, marec 2015, strani 276-288.
  7. Li X, Zhang JY, Gao WY, Wang Y, Wang HY, Cao JG, Huang LQ. Kemična sestava ter protivnetno in antioksidativno delovanje osmih sort hrušk. J. Agric. Food Chem. 12. avgust 2012.
  8. Maria Conceiçãode Oliveira, Rosely Sichieri, Renzo Venturim Mozzer. Nizkoenergijska dieta z dodajanjem sadja zmanjšuje težo in vnos energije pri ženskah. Apetit. Letnik 51, številka 2, september 2008, strani 291–295.
  9. Shi F, Zhou X, Yao MM, Zhou Q, Ji SJ, Wang Y. Izguba arome zaradi nizke temperature zaradi uravnavanja poti presnove maščobnih kislin v hruški "Nanguo". Kemija hrane. 2019 1. november.
  10. Zheng H, Liu W, Liu S, Liu C, Zheng L. Učinki zdravljenja z melatoninom na encimsko porjavenje in hranilno kakovost sveže rezanega sadja hrušk. Kemija hrane. 2019 30. november.

Prepovedana je uporaba kakršnih koli materialov brez našega predhodnega pisnega soglasja..

Uprava ni odgovorna za noben poskus uporabe katerega koli recepta, nasveta ali diete in tudi ne jamči, da vam bodo navedeni podatki pomagali ali škodovali osebno. Bodite previdni in se vedno posvetujte z ustreznim zdravnikom!