Wikipedia iz belega zelja

BELO ZELJE - dvoletna rastlina. Prvo leto tvori glavico zelja, drugo leto cveti in tvori semena. Steblo pri grizanju tvori naključne korenine. Spodnji del stebla z odpadlim starim listjem se imenuje zunanji panj. Sorte z visoko zunanjo...... Enciklopedija semen. Zelenjavni pridelki

Belo zelje - družina križnic Brassica oleraceae. Dvoletna rastlina do 40-60 cm visoka, z zelo velikimi mesnatimi listi. Gojijo se v skoraj vseh podnebnih območjih Rusije. Uporabljajo se listi. Zeljni listi vsebujejo sladkorje, beljakovine,...... Enciklopedija zdravilnih rastlin

Belo zelje, kislo zelje z jabolki - Vrsta jedi: Kategorija: Kuharski recept: V trenutni kategoriji (marelice): | | | | | | | |... Enciklopedija kulinaričnih receptov

Belo zelje, kislo zelje s korenčkom in jabolki - Vrsta jedi: Kategorija: Kuharski recept: V trenutni kategoriji (marelice): | | | | | | | | | | | | | | | |... Enciklopedija kulinaričnih receptov

Belo zelje, kislo zelje v slanici - Vrsta jedi: Kategorija: Kuharski recept: V trenutni kategoriji (marelice): | | | | | | | | | | | | |... Enciklopedija kulinaričnih receptov

Vloženo belo zelje - vrsta jedi: Kategorija: Čas kuhanja (minute): 12 Kuharski recept... Enciklopedija kulinaričnih receptov

Belo zelje, kislo zelje s korenčkom - Vrsta jedi: Kategorija: Kuharski recept: V trenutni kategoriji (marelice): | | | | | | |... Enciklopedija kulinaričnih receptov

Belo zelje, dušeno v kisli smetani - Vrsta jedi: Kategorija: Čas kuhanja (v minutah): 10 Izdelki: Kuharski recept: V trenutni kategoriji (Zeljne jedi): | |... Enciklopedija kulinaričnih receptov

Belo zelje, marinirano z jabolki - Vrsta jedi: Drugi obroki Kategorija: konzerviranje kumaric Čas kuhanja (v minutah): 20 Izdelki: 1 kg zelja, 100 g jabolk (Antonovka), 5 g semen kumine ali kopra, 50 100 g sladkorja, 25 g soli. Sestava nadeva: za 1 l vode 0,3 0,4 l kisa 9%... Enciklopedija kulinaričnih receptov

Belo zelje, marinirano s korenčkom in jabolki - Vrsta jedi: Drugi krogi Kategorija: konzerviranje kumar Izdelki: 1 kg zelja, 60 g korenja, 30 g jabolk, 5 g kuminovih semen ali kopra, 50 100 g sladkorja, 25 g soli... Kuharski recept: V trenutni... Enciklopedija kulinaričnih receptov

ZELJE

V knjižni različici

Zvezek 13. Moskva, 2009, str

Kopiraj bibliografsko referenco:

KAPUSTA (Brassica), rod rastlin iz družine. križnice. Rod vključuje 37 vrst (po drugih podatkih 50), ki rastejo v glavnem. v Evraziji na severu. Afrika, jugovzhod. Azija, vključno z rutabagas, repo, nekaterimi vrstami gorčice, repičnega semena. Eno-, dvo- in večletne močno listnate, šibko razvejane trave s peresnimi ali lopastimi listi. Cvetovi so rumeni ali beli, zbrani v grozdih. Sadje - strok z majhnimi temno rjavimi semeni.

Belo zelje

"Pogostost" in razširjenost belega zelja na naših vrtovih daje vtis o neuporabnosti te zelenjave pri spodbujanju zdravja. Zdi se, da je neizpodbiten le pomen zelja v dietetologiji in programih hujšanja, in sicer zaradi nizke vsebnosti kalorij in obilja vlaknin..

Snovi, ki jih vsebuje zelje, medtem znatno zmanjšajo tveganje za nastanek raka na črevesju, preprečijo razvoj ateroskleroze, odpravijo učinke izpostavljenosti sevanju in imajo terapevtski učinek na številne druge telesne sisteme..

Uporabne lastnosti zelja

Sestava in vsebnost kalorij

Osnovne snovi (mg / 100 g):Sveže surovo zelje [5]Kislo zelje [13]Kuhano brez soli [6]
Voda92,1892,5292,57
Ogljikovi hidrati5.84.285.51
Prebavne vlaknine2.52.91.9
Beljakovine1.280,911,27
Maščobe0,10,140,06
Kalorije (Kcal)25.19.23.
Minerali
Kalij170170196
Kalcij40trideset48
Fosfor26.20.33
Natrijosemnajst6618.
Magnezij12.trinajstpetnajst
Železo0,471.470,17
Cink0,180,190,2
Vitamini
Vitamin C36.614.737.5
Vitamin PP0,2340,1430,248
Vitamin E0,150,140,14
Vitamin B60,1240,130,112
Vitamin K0,0760,0130,1087
Vitamin B10,0610,0210,038
Vitamin A0,030,0010,02

V medicini

Belo zelje vsebuje 16 prostih aminokislin (med njimi triptofan, lizin, metionin, tirozin, histamin in druge). Zelje je bogato z vitamini A, B1, B6, C (askorbigen), P, K, vitaminom proti razjedam; kalijeve in fosforjeve soli; mikroelementi: kobalt, baker, cink, magnezij. Vsebuje sladkorje, maščobe, encime (laktozo, proteazo, lipazo), hormonske snovi, fitoncide.

Zeljni listi vsebujejo vlaknine, ki preprečujejo razvoj ateroskleroze in izboljšujejo delovanje prebavil. Od mineralnih soli imajo najpomembnejšo vlogo kalijeve soli, ki aktivirajo odstranjevanje odvečne tekočine iz telesa, in natrijeve soli, ki imajo lastnost vezanja vode. [7]

Zelje dolguje svoje raznolike terapevtske lastnosti impresivnemu kompleksu kemikalij, ki jih vsebuje. Visoka učinkovitost uporabe svežega zeljnega soka pri zdravljenju razjed na želodcu in dvanajstniku je bila eksperimentalno in klinično potrjena. Glavna učinkovina pri zdravljenju teh bolezni je vitamin U, ki ima antihistaminske in antiserotoninske lastnosti, prav tako pa izboljšuje presnovo lipidov, tiamina in holina ter presnovo želodčne sluznice, povečuje njegovo odpornost na škodljive dejavnike in aktivira proces celjenja ulcerativnih žarišč. Poleg razjed na želodcu je uporaba vitamina U indicirana tudi za enteritis, kolitis, kožne bolezni (ekcemi, luskavica, nevrodermatitis, površinski alergijski vaskulitis) in kardiosklerozo. V vseh teh primerih obstaja dober zdravilni učinek..

Omeniti velja, da neposredni učinek svežega naravnega zeljnega soka daje boljše rezultate v primerjavi z metilmetionin sulfonijevim kloridom (vitamin U), saj ima sok številne dodatne lastnosti: baktericidno, bakteriostatično, fungicidno, fungistatično in fitoncidno. Eksperimentalno je bilo dokazano, da zeljni sok deluje protibakterijsko tudi na mikrobakterije Staphylococcus aureus in tuberkulozo.

Poleg tega ima svež zeljni sok antitusivne in izkašljevalne lastnosti. Skoraj popolna odsotnost purinskih baz v zelju je zelo koristna v prehrani tistih, ki trpijo za protinom in holelitiazo. Sok, solate in zeljne jedi se priporočajo pri boleznih srca in ledvic (diuretične lastnosti zaradi povečane vsebnosti kalijevih soli), pri aterosklerozi (prisotnost pektinov, ki lahko iz telesa odstranijo strupene snovi in ​​holesterol, pa tudi vlaknin, ki odstranjujejo holesterol in izboljšujejo motorično delovanje črevesja) ).

Tradicionalna medicina uporablja sok ali sveže zelje za zdravljenje nespečnosti, glavobola, zlatenice in motenj vranice. Sveže in kislo zelje se uporabljata za povečanje apetita, krepitev izločanja želodčnih žlez, uravnavanje črevesne aktivnosti, preprečevanje skorbuta in kronične dispepsije kot diuretik in blago odvajalo.

Kislo zelje ali kumarica iz njega svetujemo pri diabetesu, jetrnih boleznih, holangiohepatitisu; zeljna slanica izboljša prebavo, pospešuje izločanje žolča, ima nežen odvajalen učinek pri hemoroidih. Zeljni sok in njegova decokcija z medom se uporabljajo pri laringitisu, bronhitisu in drugih vnetnih procesih dihal. [8]

V tradicionalni medicini

Pod imenom "vitamin U" industrija proizvaja aktivirano obliko metionina - metil metionin sulfonijevega klorida. Predpišite ga v 1-2 tabletah (0,05 g - 0,1 g) po obroku en mesec ali 40 dni z razjedami na želodcu in dvanajstniku, kroničnim gastritisom in gastralgijo.

Ne smemo pozabiti, da so pri individualni nestrpnosti vitamina U možni slabost, bruhanje in pojav močnih bolečih občutkov, ki izginejo, ko se odmerek zmanjša ali po popolni prekinitvi zdravljenja. [8]

V ljudski medicini

  • Pri pomanjkanju vitaminov, čirju na želodcu in dvanajstniku je predpisan surov, sveže iztisnjen zeljni sok v topli obliki, pol kozarca trikrat na dan en mesec. Sok poveča apetit in spodbudi izločanje sokov hrane pri gastritisu z zmanjšano sekretorno funkcijo.
  • Zeljni sok s sladkorjem deluje kot izkašljevanje, antiseptik in protivnetno sredstvo.
  • Sok, prebavljen s sladkorjem, se uporablja za mačka in v mešanici z odvarom zeljevega semena za motnje spanja.
  • Seme zelja se uporablja za izgon parazitov iz telesa. [7]
  • Pri boleznih jeter, žolčnika in holangiohepatitisu predpišite slanico kislega zelja v topli obliki, pol kozarca trikrat na dan pred obroki.
  • Pri hemoroidih, ki jih spremlja zaprtje in krvavitev, vzemite naenkrat 2 skodelici tople slanice kislega zelja. [8]
  • Pri raku na želodcu pijte topel zeljni sok z medom, trikrat na dan po pol skodelice, 60 minut pred obroki. Ali pa pripravite decokcijo zeljnih semen in korenin: žlico sesekljanih surovin 10 minut kuhamo v 200 ml vode, infuziramo vsaj eno uro in pijemo ves dan.
  • Pri gripi zmešajte sok aloe z medom in zeljnim sokom (v enakih razmerjih). Zmes prelijte s suhim vinom in pustite 24 ur. Vzemite žličko pred obroki.
  • Pri nespečnosti 2 žlici semen zelja prelijte z 200 ml vrele vode. Pustite, da se kuha dve uri, nato precedite in dodajte infuziji semena četrt skodelice svežega zeljnega soka. Vzemite trikrat na dan pred obroki. [devet]

Navzven:

  • Sveže liste nanesemo na boleče sklepe s protinom. Zeljni listi, kuhani v mleku in pomešani z otrobi, se uporabljajo kot obloga za skrofulo in mokri ekcem. Sesekljani listi svežega zelja v kombinaciji z beljaki se nanašajo na gnojne rane, opekline in stare razjede. Bradavice odstranimo s surovim sokom, sok, razredčen z vodo, je učinkovit za grgranje z vneto grlo, stomatitisom. [7]
  • Pri bolečinah v vratu, na zadnjem delu glave po prepihu na boleče mesto nanesite obkladek iz mešanice: žlico naribanega zelja in tri žlice hrena.
  • Pri migrenah na glavo pritrdite sveže liste zelja, ki jih ne pritrdite tesno z brisačo ali pasom.
  • Pri razpokanih petah vam bo pomagal recept: noge morate vnaprej popariti v soda kopeli. Na poškodovane pete nanesite naribano zelje in hren. Obkladek pritrdite s polietilenom in toplo nogavico ter pustite čez noč. Zjutraj sperite s hladno vodo in pete namažite s hranljivo kremo.
  • Pri zunanjih tumorjih se zelje zdrobi in nastala kaša nanese na novotvorbo. [devet]

V orientalski medicini

Avicenna je zelje uporabljal pri boleznih različnega izvora. Pepelu iz zeljnih stebel je pripisal analgetično lastnost. Zeljeva juha in semena vas po besedah ​​legendarnega zdravilca rešijo pred zastrupitvijo. In pepel zeljne korenine - drobi ledvične kamne. Avicenna je soglasno s starodavnimi učenjaki verjel, da je sestava zeljnega soka in vina dobro zdravilo za ugrize strupene kače ali norega psa. [devet]

V znanstvenih raziskavah

Skupina britanskih znanstvenikov, ki je zastopala raziskovalno skupino na Inštitutu Francis Crick (2018), je med laboratorijskimi študijami utemeljila vlogo zelja (zlasti križnic) na splošno v boju proti črevesnemu raku. Ali zelje deluje proti raku? Med študijo je bila izolirana kemikalija indol-3-karbinol, ki nastaja med prebavnim procesom in prebavo zelja (tako kot drugi člani družine križnic). Ta snov spodbuja regeneracijo notranje plasti spodnjega črevesa, spodbuja delovanje novih imunskih celic, ki nadzorujejo vnetje. To teorijo potrjuje Britanski inštitut za raziskave raka v imenu dr. T. Keyja: "Raziskave... dokazujejo, da ne samo vlaknine, temveč tudi posebne snovi, ki jih najdemo v zelju in drugih križnicah, znatno zmanjšajo tveganje za nastanek raka na črevesju.".

Enako fenomenalna lastnost zelja je sposobnost, da iz telesa "odstrani" sevalno onesnaženje. Kemična sestavina zelja - 3,3-diindolilmetan - odstranjuje učinke sevanja. Tako pravijo znanstveniki, ki so projekt razvijali na univerzi Georgetown. [deset]

V dietetiki

Zelje je malo kalorično in ne vsebuje škodljivih maščob. Poleg tega vsebuje tartronsko kislino, ki preprečuje debelost: ta kislina upočasni pretvorbo ogljikovih hidratov v maščobe. Zaradi tega je zelenjava nepogrešljiva na jedilniku ljudi, ki želijo shujšati. Ampak zelje je pametneje vključiti v svojo prehrano za tiste, ki hujšajo, seveda sveže ali vložene, saj se tartronska kislina med toplotno obdelavo uniči.

Termično obdelano zelje pa je lahko tudi osnova prehrane, namenjene hitremu in nežnemu hujšanju: to je znamenita nizkokalorična zeljna juha. Tehnika te diete vam omogoča, da vključite določena živila, predvidena za ta dan, vendar je glavna jed zeljeva juha. Za pripravo takšne juhe, ki gori maščobe, boste potrebovali: 2 veliki čebuli, 2 bolgarski zeleni papriki, dva velika paradižnika, 250 g gob, kup zelene, ½ glavico zelja, 3 korenja, sol, poper, vse začimbe ali začimbe po okusu. V globoki ponvi na malo rastlinskega olja prepražimo drobno sesekljano čebulo in papriko. Dodamo jim nasekljan paradižnik, gobe, zeleno, zelje, korenje in dušimo nekaj minut na majhnem ognju. Prestavite zelenjavo v ponev, nalijte 12 skodelic vode, dodajte sol, začimbe in začimbe ter kuhajte na zmernem ognju, dokler se ne zmehča. To zeljno juho lahko jeste za hujšanje večkrat na dan. [4.11]

Pri kuhanju

Kar zadeva vroče prve jedi, v zgodovini ruske kuhinje skorajda ni recepta, ki bi se lahko pomeril z zeljevo juho in jih presegel po priljubljenosti..

V "Nacionalnih kuhinjah naših ljudstev", temeljnem delu uglednega znanstvenika 20. stoletja. Pokhlebkina V.V., opisane so možnosti za kuhanje zelja: bogata zeljna juha (polna), kombinirana, pusto, preprosto meso, dnevno, leno (rachmanny), kislo zelje, sivo (sadike), zelena, kopriva in repinca.

  • Juha iz kislega zelja iz svežega zelja (po receptu V. V. Pokhlebkina)

Potrebovali boste: 0,5-0,75 kg govejega prsa, enako količino svežega zelja, 6-8 kosov majhnih zelenih nezrelih jabolk, 2 čebuli, 1/2 repe, 2 žlici sesekljanega kopra, 3 lovorjeve liste, 8 zrn črnega popra, 100 g kisle smetane.

Pripravite mesno juho. Ko je meso skoraj pripravljeno, zeljne liste zrežite na majhne kvadrate, nasekljajte čebulo, repo, dodajte juhi in kuhajte četrt ure, nato dodajte jabolka, narezana na trakove, po nadaljnjih 5 minutah - zelišča in začimbe ter kuhajte, dokler jabolka popolnoma ne zavre... Postrežemo s kislo smetano.

  • Klasičen recept za zvitke z mesnim zeljem (iz "Knjige o okusni in zdravi hrani")

Sestavine: 300 g mesa, 800 g belega zelja, pol kozarca riža (lahko ga nadomestimo z drugim žitom - bisernim ječmenom, proso), 1 čebula, žlica moke, 2 žlici paradižnikove paste, kisla smetana in maslo, kozarec vode.
Pripravimo mleto meso, zavremo riž. Čebulo drobno sesekljamo, na maslu rahlo prepražimo, združimo z mletim mesom in rižem. Začinimo s soljo in poprom. Kuhajte zeljne liste 5 minut, pustite, da se ohladijo, nadevajte z mletim mesom z rižem in čebulo, vsak list zavijte z zvitkom. V ponvi pripravimo omako iz kozarca vode, moke, kisle smetane in paradižnikove paste. Omako zavremo, začinimo s soljo in poprom. Polnjeno zelje damo v ponev, prelijemo z omako, dušimo pod pokrovom na majhnem ognju 40 minut. Postrezite s sesekljanimi zelišči.

Na osnovi zelja nastane na stotine izvirnih in okusnih jedi iz različnih svetovnih kuhinj: od dietne zeljne juhe do izvrstnega "zeljnega milfeja". In eden najbolj zdravih gastronomskih užitkov je seveda kislo zelje.

  • Kako hitro fermentirati zelje?

Instant kislo zelje (za 2 uri): potrebujete 2 kg belega zelja, 200 g korenja in 100 ml rastlinskega olja. Za marinado: 1 l vode, 100 g sladkorja, 60 g soli, 120 ml 9% kisa, 3-4 pimentov grah, lovorjev list. Zelje nasekljajte. Dodajte naribano korenje, rahlo podrgnite z rokami. Nalijte rastlinsko olje, premešajte. Zavremo vodo s soljo, sladkorjem in začimbami. Odstranite z ognja in dodajte kis. Nasekljano zelje prelijte z marinado, dokler ni pokrito. Dajte pod zatiranje in držite 2 uri.

  • Hrustljavo kislo zelje

Za kuhanje boste potrebovali: 3 kg belega zelja, 200-250 g korenja, 60 g soli, 25 g sladkorja. Zelje nasekljajte. Dodamo naribano korenje, sol in sladkor, nežno premešamo. Tesno postavite v posodo in pritisnite pod pritiskom. 3 dni hranite pri sobni temperaturi pod pritiskom. Vsak dan, ko odstranite zatiranje, zeljno maso prebodite z dolgim ​​lesenim ročajem, da uide nabrani zrak. Končano zelje shranite v hladilniku.

  • Vloženo zelje z jabolki

Sestavine: 4 kg belega zelja, 3 kg jabolk, 250-300 g korenja, 50 g sladkorja, 50 g soli. Za slanico: 1 liter vode, 25 g soli, 20 g medu (zavremo vodo in v njej raztopimo sol in med).

Zelje nasekljajte, dodajte naribano korenje, sol in sladkor, premešajte (tako da zelenjava rahlo pusti sok). Jabolka in zelje damo v posodo v več plasteh. Prelijemo s toplo slanico, pokrijemo z velikimi listi zelja in na vrh postavimo zatiranje. Zelje, ki bo pripravljeno čez 2 tedna, shranite na hladnem. [12]

V kozmetologiji

Pri formulaciji kozmetike na osnovi belega zelja se uporabljajo zeljni sok, slanica, kislo zelje, celi ali sesekljani listi svežega zelja.

  • Maska za obraz iz belega zelja (za mastno kožo): 2 žlici zeljnih listov, nasekljanih na kašo, zmešajte s stepenim beljakom. Nanesite na očiščeno kožo. Namakajte pol ure, nato sperite s toplo vodo.
  • Za mastno kožo je priporočljivo, da si obraz pred umivanjem obrišete z vato, namočeno v sok kislega zelja. V pomoč je tudi drgnjenje z losjonom, sestavljenim iz svežega zelja in kumaričnih sokov, vzetih v enakih delih..
  • Maska z zeljem za suho kožo: na očiščeno kožo nanesite kozmetično kremo ali negovalno kremo. Krpico namočite v 100 ml svežega zeljnega soka in jo rahlo stisnite, nanesite na obraz. Ko se prtiček posuši, krpo enakomerno navlažite s sokom. Prijavo pustite vsaj četrt ure.
  • Za suho kožo je učinkovita tudi maska: kašo iz svežih zeljnih listov zmešajte z rumenjakom in rastlinskim oljem (vse sestavine v enakih delih). Nanesite na obraz, po 20 minutah sperite s toplo vodo.
  • Maska za beljenje zelja: da se znebite peg in starostnih peg, je koristno vsak dan obrisati obraz s sokom kislega zelja.
  • Negovalna maska ​​za obraz: polovico kvasne palčke zmešajte z medom in svežim zeljnim sokom (vzemite žličko), zmešajte sestavo do gladke mase, pustite, da fermentira v temnem prostoru. Ko se masa poveča za 2-3 krat, nanesite na očiščeno kožo obraza približno pol ure. Temeljito sperite s toplo vodo. Maska iz debele plasti kislega zelja tudi tonizira in nahrani kožo (namakajte 20 do 30 minut, sperite s hladno vodo).
  • Balzam za lase z zeljnim sokom: za tanke lase z razcepljenimi konicami v enakih razmerjih zmešajte sokove - sveže zelje, limono in špinačo. Sestavo vtrite v lase in lasišče, namakajte približno 20 minut in sperite s toplo vodo.
  • Pri hrapavi, grobi koži rok so koristne kopeli iz kislega zelja. Na koncu postopka namažite roke z maščobno kremo. [4]

Kombinacija z drugimi izdelki

Zelje je zelena in neškrobna zelenjava. Belo zelje se dobro ujema z zelenjavo lastne vrste: kumare, paprika, čebula, česen, redkev, korenje, pesa, mlada buča. Zelje ni združljivo z mlekom, se pa odlično obnese v kombinaciji z maščobami (na primer z maslom): jed iz takšnih kombinacij se dobro absorbira. Zelje je samo po sebi dobra priloga k mesni jedi..

Pijače

Iz zelja, sveže iztisnjenega soka, ki ga zmešamo z drugimi sokovi, pripravimo slanico in dobimo zelenjavni koktajl.

Sok se iztisne iz nasekljanih listov svežega, zrelega zelja. Nato filtriramo in pustimo, da se nekaj ur kuha, da se razjasni. Prečiščeni sok ponovno filtriramo, zelo previdno, brez tresenja in pijemo tako v čisti obliki kot z dodatki.

Sok zelja in pese

Namizno peso operemo, olupimo, narežemo na več kosov in sok iztisnemo s sokovnikom. Sok pese zmešamo s sokom kislega zelja (v razmerju 3: 2) in ga vzamemo za terapevtske in profilaktične namene. [devet]

Nevarne lastnosti zelja in kontraindikacije

Posamezna nestrpnost vitamina U, ki se izloča iz zelja, je kontraindikacija za uporabo zdravila na njegovi osnovi - metil metionin sulfonijevega klorida.

Zaradi možnega povečanega tvorjenja plinov je kontraindicirano pitje zeljnega soka pri bolnikih z diagnozo miokardnega infarkta..

Da bi se izognili poslabšanju, ni priporočljivo jemati zeljnega soka s povečano kislostjo v želodcu. [8]

Na tej ilustraciji smo zbrali najpomembnejše točke o koristih in možnih nevarnostih belega zelja in zelo vam bomo hvaležni, če boste sliko delili na družbenih omrežjih s povezavo do naše strani:

Zanimiva dejstva

  • Prej, ko so sadili zelje, so ljudje govorili: »Ne bodi gleženj, ampak trebuh; ne bodi prazen, bodi debel; ne bodi rdeč, bodi okusen; ne bodi star, bodi mlad; ne bodite majhni, bodite odlični. " Sadike zelja naj bi sadili 18. maja (po sodobnem slogu), na Arino Rassadnitsa (zelje), zelje pa bi nabirali, sekali in nabirali 25. septembra - na Sergeja Kapustnika. Astrološki koledar za vrtnarje priporoča nabiranje zelja čez dan, na rastoči luni.
  • V čem je skrivnost znamenite zeljne juhe? Ruski kmetje so pripravljali tako imenovano "dnevno" zeljno juho: kuhano zelje, nato zamrznjeno in nato spet kuhano. Ta tehnologija je omogočila pridobitev posebnega in specifičnega "učenjaškega duha", ki je bil v ruskih gostilnah zasidran kot nepogrešljiv atribut. Zaščitni okus dnevne zeljne juhe je bil odličen, vendar je bilo v taki posodi malo koristnih snovi. [12]
  • Festivali in praznovanja, posvečena trgatvi zelja, kulinarična tekmovanja v pripravi zeljnih jedi vsako leto potekajo na različnih koncih sveta. Tu je le nekaj izmed njih: Kupusiyada (Srbija, Futog); Kislo zelje, festival kislega zelja (Nemčija); Filderkrautfest (Nemčija, Leinfelden-Echterdingen); festival zelja (Francija, Saint-Saens); festival kislega zelja (Švica, Mühleturnen).
  • Slika za tihožitje je dolžna takšni zelenjavi, kot je zelje. Umetniki različnih obdobij in trendov so ga vključili v svoje sadno-zelenjavne kreacije: od J. S. Becka (Tihožitje z zeljem in morskim prašičkom) in B. Strozzija (Tihožitje z bučkami in grozdjem v košarici, zeljem, limono in cvetjem v vazi). ") V. Van Goghu (" Tihožitje z zeljem in lesenimi čevlji ").

Botanični opis

To je rastlina zelenjave skoraj izrednega pomena (skupaj s krompirjem), razširjena zaradi razpoložljivosti, univerzalnega okusa in nesporne industrijske vrednosti..

Belo zelje botaniki uvrščajo med vrste zelja iz družine zelja (križnice). Latinsko generično ime za zelje je Brassica.

izvor imena

Zgodovina

V Evropi so zelje začeli gojiti pred približno 3 tisoč leti (botanični predhodnik sodobnega belega zelja je bila vrsta z odebeljenimi mesnatimi listi, ki lahko zadržijo veliko vlage). V Egiptu te zelenjave niso gojili, dokler na oblast ni prišla dinastija Ptolemejev. V besedilih "očeta botanike" Teofrast omenja zelje, kar nam omogoča sklepati, da so ga Grki poznali vsaj že v 4. stoletju pr. e. V Catonovi razpravi "Kmetijstvo" (2. stoletje pr. N. Št.) Je zelje že omenjeno neposredno.

V Rimu so zelje uporabljali pri kuhanju, zdravilstvu in postalo ena najbolj priljubljenih zelenjavnih poljščin. V svojih spisih Plinij Starejši opisuje 7 tedaj znanih vrst zelja. Okroglo zelje, ki ga poznamo, je bilo prvič gojeno v Angliji v 14. stoletju..

Zelje se je iz Evrope selilo v Ameriko, Indijo, Japonsko. V zgodovini plovbe v preteklih stoletjih je imela ta zelenjava pomembno vlogo, saj je ravno kislo zelje postalo skoraj edini vir vitamina C, katerega zaloge na krovu ladje lahko preprečujejo skorbut. [2]

Sorte

Dosežki pri vzreji vrtnarjem in vrtnarjem zagotavljajo veliko izbiro sort in hibridov belega zelja. Običajno je, da sorte delimo na zgodnje zrele, srednje dozorele in pozno zoreče (včasih so zgodaj zoreče sorte opredeljene v ločeni kategoriji). Zgodnje zelje je dobro za solate, sočno in nežno, ni pa primerno za dolgotrajno skladiščenje. Srednje in pozne sorte so odlično shranjene dlje časa, iz njih se dela kislo zelje, namočeno zelje.

Z gojenjem zgodnje zorečih sort lahko letno pridobite dve letini. Priljubljene sorte zgodnjega zelja - "Zolotoy hectar", "Malakhit", "Zarya", srednja - "Dobrovolskaya", "Kupchikha", pozno - "Ženeva", "Amager". Obstaja tudi izbor sort za določene podnebne razmere: delitev na tako imenovane regionalne sorte, katerih gojenje daje najvišji donos v določeni regiji.

Nekatere sorte zelja so postale zares legendarne in so se zapisale v svetovno zgodovino zelenjadarstva, kot je na primer znamenita sorta Saint-Saens, katere primerki so dosegli težo 20 kg, dolžina največjih listov pa tudi do 100 cm. trgu do 19. stoletja. Poleg tega je njena priljubljenost začela upadati in od leta 1999 je bila sorta vključena v Katalog vrtnih rastlin v Franciji, kjer je dobila poseben status starodavne sorte, "priporočljive za ljubiteljske vrtnarje". [3]

Gojenje lastnosti

V prvem letu gojenja zelje ustvari gosto glavico zelja, zbrano iz mesnatih in sočnih listov. Naslednje leto rastlina tvori steblo s cvetovi, zbranimi v krtačo. Plodovi so podolgovati stroki (do 10 cm), semena so temno rjave barve. Zelje pripada vlagoljubnim in zmerno termofilnim rastlinam (toplota nad 25 ° C slabo vpliva na zelenjavo - glavice zelja pogosto propadajo in jih napadajo škodljivci). Obilno zalivanje je potrebno skoraj v celotni rastni sezoni. Priprava tal za obdelavo poteka v dveh fazah: prva (do globine 0,25 m) in druga (pomlad, do globine 0,2 m) oranje gredic. Prehrana se izvaja tudi v fazah: prvič se zemlja pognoji z mineralno sestavo dva tedna po sajenju sadik. Večji donos zelja lahko dosežemo, če so bili njegovi tako imenovani "predhodniki" na namiznem korenčku ali zgodnjem krompirju.

Kako ravnati s škodljivci zelja?

Eden najbolj okolju prijaznih metod je predelava sadik z infuzijo konjskega kislice. Tri vedra sesekljanega kislice prelijemo z vodo v vrtni sod in pokrijemo s folijo. Po 10 dneh zbrano brozgo zberemo bližje površini vode v ločeno vedro. Gredice poškropite z zeljem s pripravljeno pelinovo metlo. Ta metoda zanesljivo ščiti zelje pred zeljnim metuljem. [1,9]

Izbira in shranjevanje

Pravilno izbrana bo nekrhta trda vilica (glava) z nedotaknjenimi in čistimi, močnimi in gostimi svežimi listi bele ali svetlo zelene barve.

Sveže zelje lahko dolgo hranite v kleti ali v hladilniku. Izogibajte se shranjevanju zelenjave na odprti sončni svetlobi, saj v tem primeru listi ozelenijo. Zelje se v zabojih hitro poslabša. Pokvarjene liste je treba pravočasno opaziti in odstraniti. Zunaj hladilnika je treba vsako glavo zelja hraniti ločeno od ostalih, zavito v debel papir. [4.9]

  1. Priročnik o nabavi zdravilnih rastlin / DS Ivashin, ZF Katina, IZ Rybachuk idr. - 6. izd., Isp. in dodajte. - К.: Harvest, 1989. - 288 str.: Mulj.
  2. Zgodovina zelja, vir
  3. Zelje, vir
  4. Zdravilni izdelki. Hrana je zdravilo, zdravilo je hrana. Sestava. AD Milskaya, - Kh.: Phoenix, 1998. - 479 s.
  5. Zelje, surovo, vir
  6. Zelje, kuhano, kuhano, odcejeno, brez soli, vir
  7. Karkhut V. V. Zdravila okoli nas. - К.: Zdravje, 1993. - 232 str..
  8. Zdravilne rastline: enciklopedični priročnik / ur. A. M. Grodzinsky. - K.: Olymp, 1992. - 544 str.: Ilustr.
  9. Dubrovin I. Vse o navadnem zelju. - 2009 - 163 s.
  10. Kako skromno zelje lahko ustavi raka, vir
  11. Prehrana z zeljno juho, vir
  12. Velika enciklopedija tradicionalne medicine. - M.: "Založba ANS", 2005. - 1120 str.: Ilustr.
  13. Kislo zelje, vir

Prepovedana je uporaba kakršnih koli materialov brez našega predhodnega pisnega soglasja..

Uprava ni odgovorna za noben poskus uporabe katerega koli recepta, nasveta ali diete in tudi ne jamči, da vam bodo navedeni podatki pomagali ali škodovali osebno. Bodite previdni in se vedno posvetujte z ustreznim zdravnikom!

Zgodovina zelja

Zgodovina zelja sega v čas Hipokrata, ki je nekoč že omenil zelje. To pomeni, da je bilo zelje že takrat znana zelenjava. Sredozemlje velja za rojstno mesto zelja. Poleg tega znanstveniki pravijo, da so tu začeli gojiti zelenjavo. Toda ljudje so prinesli kolerabo in cvetačo iz zelenjave.

Glavne oblike zelja so začeli gojiti starodavni kmetje na Iberskem in Apeninskem polotoku. Zato tukaj v kulturi še vedno najdemo primitivne (izvirne) oblike te botanične vrste. Iz ohrovta so se razvile tudi oblike zelja..

Botanik V. L. Komarov predlaga, da se v starem Egiptu ta rastlina ni razširila prej kot v 6. stoletju pred našim štetjem. Kljub temu jo je Hipokrat, ki je živel v V-IV stoletjih pred našo kronologijo, omenil tudi z zeljem kot že znano zelenjavo.

V starem Rimu

V obdobju starega Rima se je število "ukročenih" zelja močno povečalo.

Toda že v 1. stoletju naše kronologije so rimski pridelovalci zelenjave uporabljali vsaj osem vrst zelja. Takrat so že gojili razvejan brokoli (vrsta cvetače) in verjetno kolerabo.

Zdravniki antike so trdili, da "otroci, ki vsak dan jedo zelje, postanejo močni, močni in odporni na različne bolezni.".

V zahodni Evropi

Južni Slovani (predniki sodobnih Bolgarov, Srbov itd.) So se z belim zeljem seznanili v obdobju njihove naselitve na ozemlju med Sredozemskim, Jadranskim in Črnim morjem. Tako so v 6. do 7. stoletju nove kronologije ljudje na teh ozemljih že vedeli za belo zelje. Od takrat se je v zahodni Evropi začela zgodovina zelja, zdaj pa se je belo zelje začelo hitro širiti v tej regiji. Izkazalo se je, da si je slavo pridobila v zgodnjem srednjem veku..

Prva omemba tega je v odloku frankovskega kralja Karla Velikega, ki je državi vladal v letih 742–781. Toda zelje je v zahodni Evropi dobilo gospodarski pomen šele v poznem srednjem veku. O tem ste lahko prebrali v razpravi "O rastlinah". Kar je leta 1256 napisal nemški znanstvenik Albert Veliki.

In tako se je v Zakavkazju pojavilo zelje. Kamor so ga prinesli grški in rimski naseljenci. Nato so obvladali obalo Črnega morja Znanstveniki domnevajo, da se je zelje pojavilo na ozemlju države v 7. in 5. stoletju pred našim štetjem.

V Rusiji

Iz Zakavkazja je zelje prodrlo v Kijevsko Rusijo. Kjer je bil do XI-XII stoletja trdno zasidran na vrtovih Slovanov. Verjetno se zgodovina zelja v Rusiji začne v tem obdobju. Nadalje pride v Muscovy, kjer je in je trenutno zelo priljubljena..

Od vseh oblik zelja je belo zelje najbolj okusilo naše prednike. Ki je kmalu postala tradicionalna in ljubljena zelenjavna kultura.

Po dokumentih v Rusiji so belo zelje gojili na zelenjavnih vrtovih že v 11. stoletju. Svjatoslavov Izbornik, sestavljen leta 1076, ima poseben odsek, namenjen shranjevanju in uporabi belega zelja.

Tudi v "Listini" smolenskega kneza Rostislava Mstislaviča, napisani leta 1150, je omenjeno "... na gori je zelenjavni vrt s skiti." Do 16. stoletja je zelje postalo običajna zelenjava v Rusiji..

To potrjujejo vpisi v Domostroy, skupek vsakdanjih pravil in navodil iz 16. stoletja. Hitro širjenje belega zelja je posledica dejstva, da ima ta rastlina veliko dragocenih lastnosti. Daje visok donos. Poleg tega so glave zelja izjemne po tem, da ohranjajo kakovost, kar vam omogoča, da imate sveže zelje na mizi skoraj vse leto.

Kakšno zelje je?

Opis vrst, zanimiva dejstva in uporabne lastnosti najbolj priljubljenih križnic

  • Sorte zelja z glavicami zelja
  • Namesto glave socvetja
  • Sorte ohrovta
  • Koleraba
  • Oljna repica (krmno zelje)
  • Zaključek

Zelje je ena izmed najbolj priljubljenih vrst zelenjavnih pridelkov. Beloglavi, rdečelasi, brokoli, ohrovt, mizuna - to ni celoten seznam velike raznolikosti vrst in oblik te zelenjave. Poleg tega vse vrste zelja vsebujejo vitamine in minerale, koristne za človeka. Zato ni presenetljivo, da je zelje že dolgo osvojilo častno mesto v prehrani ljudi..

Vsebina

  • Sorte zelja z glavicami zelja
    • Beloglav
    • Rdečelaska
    • Savoy
    • Bruselj
  • Namesto glave socvetja
    • Barvno
    • Romanesco
    • Brokoli
  • Sorte ohrovta
    • Kitajsko zelje (kitajsko zelje)
    • Bok choy (pak choy)
    • Ohrovt (gruncol, ohrovt)
    • Mizuna (japonsko zelje)
    • Dekorativni
  • Koleraba
  • Oljna repica (krmno zelje)
  • Zaključek

Sorte zelja z glavicami zelja

Kakršno zelje spada v družino križnic ali zelja, ki vključuje tudi tako znane pridelke, kot sta repa in rutabaga. V Rusiji vsak vrtnar na svojem mestu goji belo zelje, vendar obstaja še ducat sort, ki si zaslužijo našo pozornost. O njih bomo govorili v članku..

Ste vedeli, da je glava zelja spremenjena ledvica? Botaniki so z umetno selekcijo razvili sorte glav. V prvem letu ima rastlina zelene liste. Nato se vršni brst ustavi, se poveča do velikanskih velikosti in se spremeni v glavico zelja, iz katere raste steblo z listi in rumenimi cvetovi. V drugem letu po cvetenju nastanejo plodovi zelja - stroki.

Za izbiro so izbrana največja semena, ki se nahajajo na obeh straneh predelne stene med ventili.

Beloglav

To je najbolj priljubljena vrsta zelja, ki se goji v različnih podnebnih širinah, tudi v Rusiji. Ta vrsta ima največ glave. To zelenjavo lahko jeste tako surovo kot dušeno, kuhano, vloženo. Tako priljubljene jedi, kot sta boršč in zelje, ne morejo brez belega zelja. Nenadomestljiva sestavina za vse vrste solat. Posebnost te sorte je dolgo obdobje skladiščenja, zlasti kadar je sveža..

Najpogostejša vrsta zelja v Rusiji je belo zelje

Kislo zelje je postalo zelo priljubljeno. Poleg tega ta oblika priprave zagotavlja maksimalno ohranjanje koristnih lastnosti te zelenjavne kulture. Po zaslugi mlečnokislinske fermentacije, ki se pojavi med fermentacijo, se vitamini v zelju "ohranijo". In ko vstopi v črevesje, mu mlečne bakterije zagotovijo koristno mikrofloro, kar vodi k izboljšanju delovanja prebavnega trakta.

Na noto! Prav tako v procesu fermentacije nastane redek vitamin B12, ki ga najdemo le v algah med rastlinsko hrano. Ta vitamin pozitivno vpliva na številne telesne sisteme. In tudi izboljša razpoloženje, spomin, zviša raven energije.

Visoka vsebnost kalija zagotavlja hitro odstranjevanje odvečne tekočine v telesu, izboljšuje delovanje srca. Železo bistveno izboljša sestavo krvi. Vlaknine, ki jih ta zelenjava vsebuje v velikih količinah, pomagajo izločati holesterol iz telesa.

Ta sorta se pogosto uporablja v medicinske namene. Temu so najbolj primerni sveži rastlinski listi in sok. V času, ko še ni bilo industrijske kozmetike, so zeljni sok uporabljali kot pomlajevalnik kože. Za mastno kožo bo koristna maska ​​iz kislega zelja.

Belo zelje vsebuje:

VitaminiMinerali
INkalij
IN 1kalcija
AT 2magnezija
AT 4natrij
AT 6žveplo
AT 9fosfor
ODklor
E
TO
RR

Zanimivo poskusiti! Za ljubitelje zelja, ki komaj čakajo, da dozori hrustljava zelenjava, so rejci vzgajali stožčasto (stožčasto) zelje!

  • Belo stožčasto zelje
  • Rdeče zelje "Kalibos"

Ta zelenjava, nenavadnega videza, ima precej skupne agrotehnične lastnosti. Morda je glavna razlika od okroglega belega zelja obdobje prezgodnjega zorenja, mehkejši in mehkejši listi in seveda bizarna podolgovata oblika stožca.

Rdečelaska

Natančneje, tej sorti bi rekli vijolična glava. Po videzu je ta sorta popolnoma enaka beli, le listi se razlikujejo po rdeče-vijolični barvi in ​​večji gostoti..

Torej na vprašanje: kako je ime vijolično / modro zelje, dobimo nekoliko čuden odgovor - rdeče ali rdeče zelje!

Posebnost te vrste je sposobnost uporabe mladih listov za hrano, tudi če glave zelja še niso oblikovane. Vilice same te sorte so majhne in imajo gosto strukturo..

Rdeče zelje - zdravo in svetlo

Rdeče zelje izboljša delovanje kardiovaskularnega sistema (poveča se elastičnost žil, normalizira krvni tlak) in presnovo v telesu. To je posledica snovi antocianin, ki je del te vrste zelenjave zelja..

Na noto! Antocianin je antioksidativna barva, ki jo najdemo samo v rdeči zelenjavi.

Najpogosteje se to zelje doda svežim solatam, saj po toplotni obdelavi listi postanejo rjavo-sivi in ​​niso videti zelo apetitno. Toda to sorto lahko kisamo in fermentiramo, medtem ko bodo listi ostali čudovite rdeče barve z vijoličnim odtenkom.

Po vsebnosti vitamina C je ta vrsta dvakrat bogatejša od belega zelja in štirikrat po vsebnosti karotena. Ta zelenjava je polna ogljikovih hidratov, zato je nepogrešljiva v prehrani ljudi s sladkorno boleznijo..

Primerna za dolgotrajno skladiščenje, ki lahko ohrani uporabne lastnosti skozi zimo. Je tudi bolj odporen proti mrazu, zato je bolj primeren za gojenje v severnih regijah kot belo zelje. Rdeče zelje ima tudi slabosti. V primerjavi z belim zeljem daje manjši donos in ima bolj grobe liste..

Savoy

Ta sorta se od bele razlikuje po barvi in ​​teksturi. Njeni listi so svetlo zeleni in imajo valovito, mehurčasto obliko. Poleg tega so listi precej tanjši od listov belega zelja. Žil pri tej vrsti praktično ni. Ima sladkast okus. Ime zelja prihaja iz okrožja Savoy, ki se nahaja v Italiji, v katerem je ta vrsta postala tradicionalna..

Zanimivo dejstvo! Ta sorta škodljivcem ni všeč zaradi vsebnosti gorčičnega olja v listih. Listi te vrste so manj sočni od listov belega zelja. In glede na donos in trajanje skladiščenja je slabši od rdeče sestre.

Savojsko zelje s svetlo zelenimi valovitimi listi mehurčkov

Ta vrsta je primerna za pripravo vseh vrst solat, juh in zlasti zeljnih zvitkov, saj se listi dobro razumejo, če jih prelijemo z vrelo vodo. Savoy zaradi nežnosti listov ni primeren za kisanje. Svežega zelja, ki se uporablja v solatah, ne sme biti predhodno narezano in ni primerno za cvrtje. Če morate zelje poslati v ponev, zelenjavo pred cvrtjem zavrite. Če želite svoji juhi dodati savojsko zelje, liste namočite v ledeni vodi 10-15 minut pred kuhanjem, postali bodo bolj gosti.

Zelo lepi in izvrstni zeljni zvitki

Uporabljati ga je treba previdno v primeru težav s ščitnico in želodčnih bolezni. Ta zelenjava omejuje negativne učinke rakotvornih snovi na človeško telo. Vsebuje tako redek antioksidant, kot je glutation. Vitaminsko-mineralna sestava savojskega zelja:

VitaminiMinerali
AT 2molibden
AT 6kalcija
TOmagnezija
C (askorbinska kislina)fosfor
baker
mangan

Savojsko zelje ima zelo nizko kalorično vsebnost, zato je odlično za vključitev v človekovo prehrano med hujšanjem. Ima tudi nizko vsebnost sladkorja, zato ga lahko uporabljamo v prehrani diabetikov. Telo dobro absorbira, primerno za hranjenje otrok in starejših.

Bruselj

Zanimiva sorta, ki se zelo razlikuje od ostalih. Najprej lahko to zelje vsebuje ne eno, ampak kar 100 majhnih glavic zelja s premerom približno 2-3 centimetra. Izgledajo kot mini zelje. Steblo, na katerega so pritrjene vilice, lahko zraste do metra v višino. Nenavaden je tudi okus brstičnega ohrovta. Gorčično olje je prisotno v listih, kar zagotavlja oreškov okus. V Rusiji in sosednjih državah je to zelje redko..

Majhne glavice brstičnega ohrovta na eni rastlini - od 20 do 100 kosov.

Ta vrsta je praviloma primerna za ohranjanje, vložena s celimi glavicami zelja. Primerno tudi za vrenje, po katerem je običajno, da brstični ohrovt cvremo.

Ta vrsta velja za najbolj dragoceno zaradi visoke vsebnosti vitaminov A, K, C, skupine B in omega-3 maščobnih kislin. Vsebuje veliko količino mineralov: kalcij, kalij, fosfor itd..

Brstični ohrovt je koristen za kardiovaskularni sistem telesa, saj sestavine, ki jih vsebuje, znižujejo holesterol. Je bogata z vlakninami, ki izboljšajo prebavo. Tudi brokoli je po vsebnosti antioksidantov boljši. Zaradi visoke vsebnosti vitamina C ta sorta pomaga krepiti imunski sistem. Ima protivnetni učinek.

Na noto! Brstični ohrovt vsebuje tako redek antioksidant, kot je kaempferol, ki lahko upočasni rast rakavih celic in pomaga telesu obvladovati vnetja..

Brstični ohrovt je odličen za ljudi s sladkorno boleznijo, saj lahko ohranja optimalno raven sladkorja v krvi.

Namesto glave socvetja

Vse vrste zelja so nasičene s hranili in vitamini. Njihov vnos v dnevno prehrano izboljša prebavo, delo kardiovaskularnega sistema, zniža krvni sladkor, listi in sok te zelenjave imajo zdravilne lastnosti. Če določimo oceno uporabnosti, bodo top tri izgledale takole:

  • Brstični ohrovt - 1. mesto;
  • Brokoli - 2. mesto;
  • Cvetača - 3. mesto.

Zadnja dva kot taka nimata glavice zelja, vendar ju je enostavno ločiti na socvetja. V čem se razlikujejo od svojih "sester"?

Barvno

Ta vrsta je socvetje, ki ga sestavlja več kot dva tisoč brstov. Najpogostejši v Evropi. Zanimivo je, da cvetača v naravi v naravi ne obstaja, saj jo rejci v celoti ustvarijo. To je najbolj muhasta mlada dama celotne družine križnic, ni lahko ustvariti ustreznih pogojev za njeno gojenje..

Cvetača

Najpogosteje se ta sorta uporablja kuhana. V običajno je, da v vodo dodamo majhno količino sladkorja, da ohranimo obliko glave. Kuhate lahko z mineralno vodo, ki v tem primeru dobi zanimive okusne note. Cvetača vsebuje:

VitaminiMinerali
INnatrij
IN 1kalcija
AT 2magnezija
V 3železo
AT 5kalij
AT 6mangan
AT 9fosfor
ODcink
Ebaker
TOfluor
jod
klor

Zaradi visoke vsebnosti folne kisline je zelo koristna za nosečnice, pozitivno vpliva na zdravje ploda.

Cvetača se tudi v telesu hitro absorbira, kar pomaga odpraviti lakoto. Zato je ta zelenjava nepogrešljiva v prehrani ljudi, ki se borijo z odvečnimi kilogrami. Ima tudi malo kalorij - 100 gramov te zelenjave vsebuje 25 kalorij. Opažena je bila sposobnost uravnavanja ravni hormonov v človeškem telesu.

Na noto! Pri kuhanju se najpogosteje uporablja parjena cvetača ali pražena na majhnem ognju. Kuhanje in dušenje tega izdelka ni priporočljivo, saj ti postopki zelenjavi odvzamejo uporabne lastnosti. Lahko jeste tudi surovo, na primer v solati.

Pri izbiri te vrste zelja zelenjave v trgovini bodite pozorni na celovitost embalaže, odsotnost madežev na sami zelenjavi. Te sorte ne shranjujte predolgo v hladilniku, največ en teden je.

Romanesco

Je najbližji sorodnik cvetače. Sestavljena je tudi iz socvetja, vendar v zelo zanimivi obliki. To je zelo nenavadno in lepo zelje. Lahko ga opišemo kot ogromno število zvezd, ki se povezujejo v zviti spirali. To je fraktalna rastlina, pojav, ki je v flori precej pogost..

Romanesco je najbolj nenavadno zelje v obliki

Zanimivo dejstvo je, da obstajajo polemike glede izvora te vrste. Obstaja hipoteza, da je bila ta vrsta posledica procesa križanja brokolija in cvetače v laboratoriju. Obstaja tudi različica o navzkrižnem opraševanju teh dveh vrst v naravi..

Uporablja se pri kuhanju v različnih oblikah. Enako primeren je za cvrtje in peko, pa tudi za dodajanje solatam. Koristno je kuhano. Je prijetnega kremastega orehovega okusa. Te vrste zaradi hitre izgube uporabnih lastnosti ni mogoče dolgo hraniti v hladilniku. Ta problem je mogoče rešiti z globokim zamrzovanjem. Zaradi nenavadnega videza lahko okrasi številne znane jedi.

Ta sorta je zelo zdrava. Krepi imunski sistem, izboljšuje delovanje srca in krepi stene krvnih žil. Redno uživanje Romanesca pomaga izboljšati vid. Prav tako spodbuja telo k boju proti virusnim okužbam pri zdravljenju gripe in prehlada. Na kožo deluje pomlajevalno. Ima večjo vsebnost folne kisline, ki je izredno potrebna za nošenje otroka. Je nizko alergeni izdelek.

Na noto! Pri izbiri v trgovini bodite pozorni na stabilnost oblike, odsotnost ledu in zunanjo svežino zelenjave.

Brokoli

To zeleno zelje je zelo podobno cvetači. Od prejšnjih dveh vrst se razlikuje po tem, da ima veliko majhnih socvetj in niti enega velikega. Izgleda kot zelena roža.

Izredno zdravi cvetovi brokolija

Ta vrsta se pogosto uporablja v kulinariki. Brokoli je dober tako kuhan kot ocvrt in dušen. Pogosto se doda v omake, juhe in pite. Primerno za konzerviranje. Menijo, da je brokoli najboljši na pari. Najbolj uporabno bo sveže. Okus te sorte je podoben barvnemu, vendar veliko mehkejši..

Brokoli ima malo kalorij. Odlično za diabetike. Lahko se uporablja v prehrani nosečnic in majhnih otrok. Pogosto se uporablja kot prvo živilo.

Ta vrsta zelja je ena najbolj zdravih zelenjadnic, saj lahko le ena porcija nadomesti multivitaminsko tableto. Brokoli vsebuje naslednje vitamine, makro- in mikroelemente:

VitaminiMinerali
IN 1kalcija
AT 2magnezija
AT 5kalij
AT 6mangan
AT 9fosfor
RRcink
Eželezo
TOžveplo

Sorte ohrovta

Začetnik vseh sodobnih pridelkov zelja, vključno z zeljem, je zelenjava Collard. To je samonikli predhodnik - najbolj odrasel v celotni družini. V kulturi so vzgojili številne podvrste zelenice, ki jih zaradi podobnega videza pogosto zamenjajo s sortami solat. V Rusiji je najbolj priljubljen nežen in okusen peking. Ali, kot ga pogosto imenujejo, kitajsko zelje.

Kitajsko zelje (kitajsko zelje)

Ta sorta je doma na Kitajskem. Zaradi izvorne države se pekinško zelje včasih imenuje kitajsko zelje, čeprav obstaja ločena vrsta - kitajska zelenica (pak-choi). Videti je kot peking, vendar ne tvori glavice zelja, temveč le rozeto zelenih listov.

Pekinško zelje tvori ohlapno, podolgovato glavico zelja. Ta vrsta se razlikuje od običajne nežne glave in sočnosti listov. Zanj je značilna visoka produktivnost in velika količina vitaminov A, C, kalija v sestavi.

Občutljivo in sočno kitajsko zelje

Pogosto so bledo zeleni listi, obstajajo pa tudi rdeče-zelene in rdeče sorte. To vrsto včasih imenujejo tudi "kitajska solata", saj jo v solatah najpogosteje uporabljamo svežo in v pločevinkah. Lahko pa tudi druge jedi pripravimo z uporabo pekinškega zelja, na primer zvitki ali priljubljeni kimchi - korejsko pekinško zelje.

Na noto! Za orientalsko zelje je značilna minimalna vsebnost kalorij na 100 gramov - le 12 kalorij. Najbolj uporaben je bel del listov..

Pri izbiri te zelenjave v trgovini bodite pozorni na turgor listov - če so elastični, ne zaostali, je najverjetneje zelenjava sveža.

Bok choy (pak choy)

Tudi iz Kitajske je ena najstarejših vrtnin v tej državi. Dandanes ga aktivno uporabljajo v Evropi. Ima razpršene rozete s premerom vsake 30 cm, ki ne tvorijo ene same glave zelja. V nekaterih državah se tej sorti reče gorčica ali zeleno zelje..

Sveži listi bok choy

Od pekinga se razlikuje v svetlo zeleni barvi in ​​bolj grobih listih. Okus je bolj sočen, ima oster pikanten priokus. Manj listov na zelenjavi, bolj okusni bodo. Zato so cenjeni majhni primerki. Uživate lahko tako bele kot zelene dele listov. Najpogosteje se bok choy dodaja različnim solatam in juham..

Na noto! Pri nakupu bodite pozorni na liste - ne smejo biti predolgi. Sveži listi so hrustljavi in ​​niso počasni. To sorto je treba hraniti v hladilniku, liste pa je bolje ločiti od peclja in zaviti v vlažno brisačo.

To zelenjavo odlikuje visoka vsebnost vitamina K. Ta element je odgovoren za strjevanje krvi. Dovolj je, da človek poje 200 gramov tega zelja, da zagotovi potrebno dnevno zalogo vitamina K v telesu. Sto gramov vsebuje 80% dnevnega vnosa vitamina C. Bok-choy zelje vsebuje visoko vsebnost vitamina A, ki sodeluje pri obnovi kože.

Ohrovt (gruncol, ohrovt)

Še ena zanimiva sorta družine zelja. Ta sorta se imenuje tudi grunkol, ohrovt, browncol ali ohrovt. To je zelo nenavadno zelje, saj se namesto običajnih glav zelja v njem oblikujejo ažurni listi. Lahko so zelene ali vijolične barve. V navadi je jesti samo liste te zelenjave, saj so stebla pretrda.

Odprti listi ohrovta

Po vsebnosti beljakovin je iztrebki na prvem mestu med rastlinsko hrano. Lahko je odličen nadomestek za meso. Zato se ohrovt lahko uporablja v vegetarijanskem meniju. Bogat je z omega-3 maščobnimi kislinami, katerih vsebnost ni manjša od ribjih izdelkov. Ena porcija iztrebkov bo telesu zagotovila vitamin A. Ta sorta vsebuje koristen lutein za vid, pomaga pri zdravljenju kratkovidnosti in upočasnjuje starostne spremembe vida.

Zanimiva dejstva! To je ena najbolj nezahtevnih vrtnin. Grunkol lahko gojimo tudi na okenski polici doma. Popolnoma prenaša zamrzovanje, hkrati pa postane še bolj okusen.

Uporablja se za pripravo svežih solat in smutijev. V tej obliki lahko ohranite največ vitaminov in hranil te zelenjave. Uporablja se tudi v prilogah, juhah, pitah. Lahko zamrznemo, posušimo ali fermentiramo za zimo.

Gruncol pogosto najdemo na gredicah in v loncih kot sobno rastlino, in ne kot zelje, ki smo ga vajeni in zaman. Ta križnica vsebuje več kalcija kot mleko! Znan po uporabi kot krmni pridelek.

Mizuna (japonsko zelje)

Ta sorta prihaja z Japonske. To je cel, dolg suličasti list. Na naših zemljepisnih širinah je bolj znana kot solata ali japonska solata. Videz je kot rukola.

Mizuna - japonska solata

Mizuna je po svoji sestavi zelo podobna belemu zelju. Mizuna ima prijeten pikanten okus, listi so nežni.

Pri kuhanju se japonsko zelje najpogosteje uporablja v svežih solatah, juhah, sendvičih, zlasti s sirom in feta sirom. To sorto lahko tudi solimo, kisamo in sušimo za zimo..

Na noto! Uporablja se lahko v kateri koli jedi namesto špinače, dala jim bo nov okus in pikantnost.

Zelo nezahtevna vrsta, ki jo lahko gojimo celo v cvetličnem loncu na okenski polici. Liste lahko režete, vendar da zelenjavo bolje hranite v hladilniku, jo izvlecite za koren in zapakirajte v plastično vrečko..

Dekorativni

To je morda najlepše zelje vseh vrst. Namesto glavic zelja nastanejo rozete, ki so videti kot rožni brsti. Lahko so pobarvane v belo, vijolično, roza ali mlečno. Prav tako je mogoče v eni rastlini kombinirati več barv..

Okras cvetlične postelje - okrasno zelje

Ta sorta je premajhna, cveti od septembra do decembra do prvega snega. Nato lahko rastlino prenesete v cvetlični lonec, da podaljšate obdobje cvetenja. Dobra rešitev bi bila zasaditev okrasnega zelja na isto gredico s tulipani. Takšna soseska vam bo omogočila, da občudujete cvetoče rastline od zgodnje pomladi do zime..

Najpogosteje se uporablja kot cvetje, vendar le malo ljudi ve, da je to vrsto mogoče tudi jesti. So pa sorte, ki so zelo grenke in zato neprimerne za prehrano..

Koleraba

V tej obliki ni glav ali socvetij, neke vrste zelje brez listov. Koleraba je pridelovalec stebel, katerega jedro je zelo sočno in nežno. Najdeno v zeleni, beli, lila (vijolični) barvi. V prevodu iz nemščine koleraba dobesedno zveni kot "zeljna repa", po videzu resnično spominja na križanec med repo, redkvico in velikansko redkvico, po okusu je po sočnem, sladkem peclju belega zelja.

Koleraba - zeljna repa

Zelo nezahtevna sorta, raste celo v severnih regijah. Koleraba je odporna na škodljivce.

Zanimivo vedeti! Ta vrsta se pogosto imenuje zdravstveno zelje. Po količini vitamina C v sestavi ni slabši od agrumov. Po stopnji asimilacije vitaminov s človeškim telesom je koleraba obšla jabolka.

Ta vrsta pomaga pri preprečevanju in zdravljenju nalezljivih bolezni. Koleraba pospešuje tudi presnovne procese v človeškem telesu. Primerno za vključitev v prehrano za ljudi, ki želijo shujšati in dolgo ohranjati rezultat.

Koleraba pozitivno vpliva na delo srca, krepi krvne žile. Pomaga izboljšati kazalnike krvnega tlaka, očisti telo toksinov. Svež sok iz te zelenjave lahko zdravi kašelj in vneto grlo..

Ko kuhamo, moramo kolerabo olupiti z zgornje lupine. Tradicionalno se ta vrsta zelja uporablja v solatah..

Oljna repica (krmno zelje)

Ta pridelek ima stebla in liste. Zaradi zunanje podobnosti ga primerjajo celo z majhno palmo. Ta rastlina je našla svojo uporabo kot krma za živino in perutnino. Listi krmnega zelja so zelo žilavi in ​​suhi, zato se ne uporabljajo za človeško hrano.

Svetlo rumeni cvetovi oljne repice, krmno zelje

Posilstvo je po svoji sestavi zelo dragoceno. Poveča vsebnost maščob v mleku pri kravah, pozitivno vpliva na trdnost lupine piščančjih jajc. Tudi ta kultura je bogata z beljakovinami. Uporablja se za izdelavo silaže.

Je ena glavnih krmnih rastlin v mnogih državah sveta. Vodilni pri gojenju te pridelka sta Kanada in DLRK. V Rusiji se pogosto uporablja tudi kot krmna kultura..

Zaključek

Članek obravnava najbolj priljubljene sorte zelja. Raznolikost te vrste je presenetljiva in koristne lastnosti vseh sort zelja ne puščajo dvoma o potrebi po uvedbi te zelenjave v prehrano vsake osebe. Ta zelenjava je koristna tudi za otroke, zlasti sorte, kot so brokoli in barvni. Vsestranskost zelja omogoča uporabo nekaterih vrst zelja kot krmnih rastlin za živali in celo kot alternativo vrtnicam na gredicah.

Kakšno zelje je: 1 - divje; 2 - belo glavo; 3 - Savoyard; 4 - Bruselj; 5 - barvna; 6 - brokoli; 7 - koleraba; 8 - Peking; 9 - bok-choy; 10 - dekorativni.