Pregled vrta

Že od nekdaj človek goji zelje. Kljub njegovemu izključno utilitarnemu pomenu je menil, da so to izjemne lastnosti, značilne za cvetje in ne za banalno zelenjavno kulturo. Vrtnarji so začeli najlepše primerke saditi ne na zelenjavnih vrtovih, temveč na gredicah. In danes zelje ne krasi le ljubiteljskih vrtov, temveč tudi razkošne zgodovinske parke, svečane gredice največjih evropskih mest. Poleg tega se v cvetličarstvu uspešno goji ne samo posebno okrasno zelje, temveč tudi listnato, rdeče zelje, savojsko.

Glava zelja kot šopek

Tako kot Pepelka se tudi odraščajoče sadike zelja spremenijo v razkošno princeso. Glede na barvo osrednjega dela nerazvite glave okrasnega zelja lahko na cvetlični postelji ustvarite svetlo točko. Snežno belo jedro, prežeto z zelenimi ali rumenimi žilami, se zdi, da žari od mesečine. Toda sorte z roza osrednjim delom spominjajo na eksotičen ogromen cvet, pobarvan v barvah jutranje zore. Glava zelja druge sorte utripa v vijolično. Svetle barve močno odrezanih, valovitih, včasih vrtinčastih osrednjih listov, tako rekoč objamejo spodnje zelene liste z modrikastim cvetom. Razmislite o pripravljenem šopku, samo zavijte takšno glavico zelja v šumeč papir, dodajte nekaj vejic gipsofile, v sredico zabodite škrlatno vrtnico. Srce najstrožje dame se bo stopilo od tako izvrstnega in izvirnega darila.

Okrasno zelje na vrtu je dobro samo po sebi in obdano z drugimi cvetovi. Toda njene glave zelja so kot solisti videti resnično razkošno. Med trajnicami z okrasnimi listi, na primer gostitelj, dienter, astilba, bo celo ena glava okrasnega zelja ustvarila edinstven okus do pozne jeseni. Na vrtu pa ni nič lepšega od svetlih glav okrasnega zelja pod lahkotno snežno odejo. Ledeni kristali, zapleteni v njihovih listih, se bodo pod diamanti iskrili pod zimskim soncem.

V cvetličnih lončkih

Poseben čar je v okrasitvi vrta z lonci okrasnega zelja. Zamislite si, kako čudovito bo videti vaše območje žara s keramičnimi posodami za cvetje, okrašenimi z bujnimi vrtnicami. Skoraj pred božičem vas bodo tudi v predmestju razveselili, barve bodo le rahlo zbledele. Takšen cvetlični lonček pa lahko takoj po nastopu hladnega vremena prenesemo v hišo, da podaljšamo cvetenje zelja..

V cvetlične lončke lahko posadite tri rastline ene ali različnih barv. Bršljan, belo obrobljena budra, plezalna nasturcija bo v takšni družbi videti zelo lepo. Samo zapomniti si morate, da imata zelje in nasturcij veliko sovražnikov, ki lahko prebodejo svoje čudovite liste..

Z okrasnim zeljem lahko ustvarimo miniaturni vrt s posodami za tlakovane površine. Na primer, v rekreacijsko območje, kjer imate restavracije na prostem, lahko postavite posode z začinjenimi pravicami - meta, melisa, bazilika, perila, kodrasti in listnati peteršilj, rožmarin in sivka. Med temi zelišči bi moral lonec z okrasnim zeljem zasedati posebno mesto. Logičneje je, da ob kopališče postavimo posode z rmanom, meto, monardo, šentjanževko. V tem primeru je bolje pobrati okrasno zelje z rožnatimi ali vijoličnimi listi..

V gredicah

Če sadite zelje v zapletenih mešanih mejah, v ozadju grmičevja, je treba opozoriti, da bo svojo čudovito glavo obrnil proti sončni svetlobi, in ko se senca lahko steblo iztegne in uleže. Kljub temu je to še vedno podporna rastlina za gredice. Ko jo sadite, natančno preberite značilnosti sorte, da natančno veste, kakšnega premera in višine bo rastlina.

Okrasno zelje izgleda spektakularno v ozadju iglavcev. Pojedeni, visoki brini, posajeni v ozadju travnika, so videti nekoliko mračno, zato jih lahko izločimo s svetlimi večletnimi mačkami z majhnimi cvetovi, na primer sorto Bambini in eno ali dvema glavama okrasnega zelja. Takšna umetna "razsvetljava" bo iglavcem koristila le, vaš vrt pa bo dobil slavo izvirnika.

Na vrtu

Dekorativni vrtovi so spet v modi. Na dacha ali v podeželski hiši zelenjavo in zelenjavo zdaj gojijo ne toliko za stalno porabo in nabavo, kot za enkratno porabo svežih izdelkov. Se strinjate, zelje je lažje kupiti kot gojiti. A zelje je drugačno. Obstajajo rodovi, vrste in sorte, ki bodo okrasile najbolj izjemen vrt. No, naredili bodo za solate.

Savojsko zelje obožujem zaradi nežnega okusa in izjemnih dekorativnih lastnosti. Ogromni sivi mehurčki listi - edinstveno ozadje za okrasne zelenice in zelenice.

Poskusite razbiti tako izvirno kvadratno cvetlično posteljo med trato. V sredini posadite ohrovt Redbor, ki ima spektakularne kodraste vijolične liste. Poleti doseže meter in pol. Okrog njega posadite 5-6 glav savojskega zelja, samo upoštevajte, da lahko z dobro skrbjo doseže meter v premeru. Od sredine do vogalov posadite vrsto Rdeče zelje Stone Head ali Mars. Njeni vijolični listi se ponekod svetijo s temno zeleno barvo. Preostali prostor napolnite z zelenimi toskanskimi ovratniki - imajo zelo lepe temno zelene podolgovate, močno kodraste liste. Kot obrobo lahko posadimo nizke tankolistne ognjiče Lemon Gem. Prvič, lepo je, drugič pa bodo zelje zaščitili pred številnimi škodljivci.

Ne pozabite zaščititi zelja pred škodljivci, zlasti gosenicami in polži. V nasprotnem primeru lahko uničijo ves dekorativni učinek vaših rastlin. In zadnja stvar. V cvetličarnah najpogosteje prodajajo mešanico okrasnih semen zelja. Seveda lahko svoje sadike gojite tako, da sejete konec marca in v začetku aprila, vendar vaše spletno mesto potrebuje največ 10 rastlin, zato je lažje kupiti že pripravljene sadike in na ta način lahko takoj izberete rastlino določene barve.

Dodaj komentar Prekliči odgovor

Če želite objaviti komentar, se morate prijaviti..

ZELJE

Collierjeva enciklopedija. - Odprta družba. 2000.

  • BOTANY
  • Mossy

Oglejte si, kaj je "KABUSTA" v drugih slovarjih:

ZELJE - ZELJE. Obstajajo belo zelje, rdeče zelje, savojsko zelje, cvetača, brstični ohrovt in koleraba. Belo zelje. Glava zelja je sestavljena iz belega peclja in zvitih listov svetlo zelene in bele barve, katerih število je odvisno od sorte...... Kratka enciklopedija gospodinjstva

Belo zelje. Zelje, rod ena, dve in večletne zelnate rastline (družina križnic). Približno 35 vrst v Evraziji in Severni Afriki večina prihaja iz Sredozemlja in Kitajske. Gojeni (od zgodnjega neolitika)...... Ilustrirani enciklopedični slovar

Zelje - žene živilska rastlina Brassica oleracea. Sivi, zunanji listi vilic roach; bele, čiste vilice, brez teh listov. Kodrasti, zimski ali bruccole, brez vilic; obstajajo tudi pasme: safoy, obarvani itd. imamo bolj splošne vilice, glavo...... Dahlov pojasnjevalni slovar

zelje - malo. zool. Zelje (Kyrykabat) ziyankesterinin biri. Zelenjavni daқyldarynyң negizgí ziyankesterі - tүrlí burgeler, zelje kobelegi, ka p u s t a b in t i, zelje kүyesi zhune kapustv shybyny (komunizem tuy, 6, 05, 1967, 2). Zelje zelje. zool....... kazahstanski tilinin tusindirme sozdigi

zelje - ena najstarejših gojenih vrtnih rastlin, ki se pogosto uporablja v kulinariki. Najbolj razširjena uporaba zelja v juhah po vsem svetu ni najbolj pravilna. Kuhano zelje izgubi marsikaj koristnega...... Kulinarični slovar

Zelje - zelje, zelje, mnogi drugi. ne, žene. Vrtna rastlina, uptr. v hrani, ki raste v klubih, glavice zelja. Kislo zelje. Sveže zelje. Pita z zeljem. Kislo zelje. Zelje zdrobite. Zelje nasekljajte (sesekljajte za fermentacijo). Cvetača (poseben...... Pojasnjevalni slovar Ushakova

Zelje - (Brassica), rod rastlin (ena, dve ali večletni) družina. križnice. V REDU. 35 vrst, v Evraziji in na severu. Afrika, največ v Sredozemlju. V ZSSR približno 10 vrst. Rastline dolgega dne, samooprašene. Veliko vrst zelenjave, krme... Biološki enciklopedični slovar

zelje - babice, zelenjava, safoy, savoy, peni, babice, bienale, kimchi, finance, fiti miti, bashli, petit meti, denar, zelje, zanič kovina, provansal, fižol, denar, mani, manyuhi, denar, kapital, brokoli, drobtine, brokoli, alge,...... Slovar sopomenk

ZELJE - ZELJE, ženske. Vrtna rastlina tega. križnice, običajno rastejo v zelju. Glava zelja. (Z belo glavo, ki jo tvorijo brsti socvetij, tesno sosednjih). K. koleraba. • Morske alge so rod morskih alg... Pojasnjevalni slovar Ozhegov

zelje - 1. ZELJE, s; g. Vrtna rastlina tega. križnice z listi, ki se zvijejo v glavo in jih pojemo. Juha iz kislega zelja s svežim zeljem. Pita z zeljem. Zelje zdrobite. Zelje nasekljajte. Hare K. (priljubljeno ime nekaterih... Enciklopedični slovar

Zelje je rod ene, dveh in trajnic družine križnic, zelenjavna poljščina. V REDU. 35 vrst, v Evraziji in Severni Afriki, največ v Sredozemlju. Zelje gojijo (v glavah zelja sladkor, beljakovine, vitamin C, minerali),...... Veliki enciklopedični slovar

Belo zelje

"Pogostost" in razširjenost belega zelja na naših vrtovih daje vtis o neuporabnosti te zelenjave pri spodbujanju zdravja. Zdi se, da je neizpodbiten le pomen zelja v dietetologiji in programih hujšanja, in sicer zaradi nizke vsebnosti kalorij in obilja vlaknin..

Snovi, ki jih vsebuje zelje, medtem znatno zmanjšajo tveganje za nastanek raka na črevesju, preprečijo razvoj ateroskleroze, odpravijo učinke izpostavljenosti sevanju in imajo terapevtski učinek na številne druge telesne sisteme..

Uporabne lastnosti zelja

Sestava in vsebnost kalorij

Osnovne snovi (mg / 100 g):Sveže surovo zelje [5]Kislo zelje [13]Kuhano brez soli [6]
Voda92,1892,5292,57
Ogljikovi hidrati5.84.285.51
Prebavne vlaknine2.52.91.9
Beljakovine1.280,911,27
Maščobe0,10,140,06
Kalorije (Kcal)25.19.23.
Minerali
Kalij170170196
Kalcij40trideset48
Fosfor26.20.33
Natrijosemnajst6618.
Magnezij12.trinajstpetnajst
Železo0,471.470,17
Cink0,180,190,2
Vitamini
Vitamin C36.614.737.5
Vitamin PP0,2340,1430,248
Vitamin E0,150,140,14
Vitamin B60,1240,130,112
Vitamin K0,0760,0130,1087
Vitamin B10,0610,0210,038
Vitamin A0,030,0010,02

V medicini

Belo zelje vsebuje 16 prostih aminokislin (med njimi triptofan, lizin, metionin, tirozin, histamin in druge). Zelje je bogato z vitamini A, B1, B6, C (askorbigen), P, K, vitaminom proti razjedam; kalijeve in fosforjeve soli; mikroelementi: kobalt, baker, cink, magnezij. Vsebuje sladkorje, maščobe, encime (laktozo, proteazo, lipazo), hormonske snovi, fitoncide.

Zeljni listi vsebujejo vlaknine, ki preprečujejo razvoj ateroskleroze in izboljšujejo delovanje prebavil. Od mineralnih soli imajo najpomembnejšo vlogo kalijeve soli, ki aktivirajo odstranjevanje odvečne tekočine iz telesa, in natrijeve soli, ki imajo lastnost vezanja vode. [7]

Zelje dolguje svoje raznolike terapevtske lastnosti impresivnemu kompleksu kemikalij, ki jih vsebuje. Visoka učinkovitost uporabe svežega zeljnega soka pri zdravljenju razjed na želodcu in dvanajstniku je bila eksperimentalno in klinično potrjena. Glavna učinkovina pri zdravljenju teh bolezni je vitamin U, ki ima antihistaminske in antiserotoninske lastnosti, prav tako pa izboljšuje presnovo lipidov, tiamina in holina ter presnovo želodčne sluznice, povečuje njegovo odpornost na škodljive dejavnike in aktivira proces celjenja ulcerativnih žarišč. Poleg razjed na želodcu je uporaba vitamina U indicirana tudi za enteritis, kolitis, kožne bolezni (ekcemi, luskavica, nevrodermatitis, površinski alergijski vaskulitis) in kardiosklerozo. V vseh teh primerih obstaja dober zdravilni učinek..

Omeniti velja, da neposredni učinek svežega naravnega zeljnega soka daje boljše rezultate v primerjavi z metilmetionin sulfonijevim kloridom (vitamin U), saj ima sok številne dodatne lastnosti: baktericidno, bakteriostatično, fungicidno, fungistatično in fitoncidno. Eksperimentalno je bilo dokazano, da zeljni sok deluje protibakterijsko tudi na mikrobakterije Staphylococcus aureus in tuberkulozo.

Poleg tega ima svež zeljni sok antitusivne in izkašljevalne lastnosti. Skoraj popolna odsotnost purinskih baz v zelju je zelo koristna v prehrani tistih, ki trpijo za protinom in holelitiazo. Sok, solate in zeljne jedi se priporočajo pri boleznih srca in ledvic (diuretične lastnosti zaradi povečane vsebnosti kalijevih soli), pri aterosklerozi (prisotnost pektinov, ki lahko iz telesa odstranijo strupene snovi in ​​holesterol, pa tudi vlaknin, ki odstranjujejo holesterol in izboljšujejo motorično delovanje črevesja) ).

Tradicionalna medicina uporablja sok ali sveže zelje za zdravljenje nespečnosti, glavobola, zlatenice in motenj vranice. Sveže in kislo zelje se uporabljata za povečanje apetita, krepitev izločanja želodčnih žlez, uravnavanje črevesne aktivnosti, preprečevanje skorbuta in kronične dispepsije kot diuretik in blago odvajalo.

Kislo zelje ali kumarica iz njega svetujemo pri diabetesu, jetrnih boleznih, holangiohepatitisu; zeljna slanica izboljša prebavo, pospešuje izločanje žolča, ima nežen odvajalen učinek pri hemoroidih. Zeljni sok in njegova decokcija z medom se uporabljajo pri laringitisu, bronhitisu in drugih vnetnih procesih dihal. [8]

V tradicionalni medicini

Pod imenom "vitamin U" industrija proizvaja aktivirano obliko metionina - metil metionin sulfonijevega klorida. Predpišite ga v 1-2 tabletah (0,05 g - 0,1 g) po obroku en mesec ali 40 dni z razjedami na želodcu in dvanajstniku, kroničnim gastritisom in gastralgijo.

Ne smemo pozabiti, da so pri individualni nestrpnosti vitamina U možni slabost, bruhanje in pojav močnih bolečih občutkov, ki izginejo, ko se odmerek zmanjša ali po popolni prekinitvi zdravljenja. [8]

V ljudski medicini

  • Pri pomanjkanju vitaminov, čirju na želodcu in dvanajstniku je predpisan surov, sveže iztisnjen zeljni sok v topli obliki, pol kozarca trikrat na dan en mesec. Sok poveča apetit in spodbudi izločanje sokov hrane pri gastritisu z zmanjšano sekretorno funkcijo.
  • Zeljni sok s sladkorjem deluje kot izkašljevanje, antiseptik in protivnetno sredstvo.
  • Sok, prebavljen s sladkorjem, se uporablja za mačka in v mešanici z odvarom zeljevega semena za motnje spanja.
  • Seme zelja se uporablja za izgon parazitov iz telesa. [7]
  • Pri boleznih jeter, žolčnika in holangiohepatitisu predpišite slanico kislega zelja v topli obliki, pol kozarca trikrat na dan pred obroki.
  • Pri hemoroidih, ki jih spremlja zaprtje in krvavitev, vzemite naenkrat 2 skodelici tople slanice kislega zelja. [8]
  • Pri raku na želodcu pijte topel zeljni sok z medom, trikrat na dan po pol skodelice, 60 minut pred obroki. Ali pa pripravite decokcijo zeljnih semen in korenin: žlico sesekljanih surovin 10 minut kuhamo v 200 ml vode, infuziramo vsaj eno uro in pijemo ves dan.
  • Pri gripi zmešajte sok aloe z medom in zeljnim sokom (v enakih razmerjih). Zmes prelijte s suhim vinom in pustite 24 ur. Vzemite žličko pred obroki.
  • Pri nespečnosti 2 žlici semen zelja prelijte z 200 ml vrele vode. Pustite, da se kuha dve uri, nato precedite in dodajte infuziji semena četrt skodelice svežega zeljnega soka. Vzemite trikrat na dan pred obroki. [devet]

Navzven:

  • Sveže liste nanesemo na boleče sklepe s protinom. Zeljni listi, kuhani v mleku in pomešani z otrobi, se uporabljajo kot obloga za skrofulo in mokri ekcem. Sesekljani listi svežega zelja v kombinaciji z beljaki se nanašajo na gnojne rane, opekline in stare razjede. Bradavice odstranimo s surovim sokom, sok, razredčen z vodo, je učinkovit za grgranje z vneto grlo, stomatitisom. [7]
  • Pri bolečinah v vratu, na zadnjem delu glave po prepihu na boleče mesto nanesite obkladek iz mešanice: žlico naribanega zelja in tri žlice hrena.
  • Pri migrenah na glavo pritrdite sveže liste zelja, ki jih ne pritrdite tesno z brisačo ali pasom.
  • Pri razpokanih petah vam bo pomagal recept: noge morate vnaprej popariti v soda kopeli. Na poškodovane pete nanesite naribano zelje in hren. Obkladek pritrdite s polietilenom in toplo nogavico ter pustite čez noč. Zjutraj sperite s hladno vodo in pete namažite s hranljivo kremo.
  • Pri zunanjih tumorjih se zelje zdrobi in nastala kaša nanese na novotvorbo. [devet]

V orientalski medicini

Avicenna je zelje uporabljal pri boleznih različnega izvora. Pepelu iz zeljnih stebel je pripisal analgetično lastnost. Zeljeva juha in semena vas po besedah ​​legendarnega zdravilca rešijo pred zastrupitvijo. In pepel zeljne korenine - drobi ledvične kamne. Avicenna je soglasno s starodavnimi učenjaki verjel, da je sestava zeljnega soka in vina dobro zdravilo za ugrize strupene kače ali norega psa. [devet]

V znanstvenih raziskavah

Skupina britanskih znanstvenikov, ki je zastopala raziskovalno skupino na Inštitutu Francis Crick (2018), je med laboratorijskimi študijami utemeljila vlogo zelja (zlasti križnic) na splošno v boju proti črevesnemu raku. Ali zelje deluje proti raku? Med študijo je bila izolirana kemikalija indol-3-karbinol, ki nastaja med prebavnim procesom in prebavo zelja (tako kot drugi člani družine križnic). Ta snov spodbuja regeneracijo notranje plasti spodnjega črevesa, spodbuja delovanje novih imunskih celic, ki nadzorujejo vnetje. To teorijo potrjuje Britanski inštitut za raziskave raka v imenu dr. T. Keyja: "Raziskave... dokazujejo, da ne samo vlaknine, temveč tudi posebne snovi, ki jih najdemo v zelju in drugih križnicah, znatno zmanjšajo tveganje za nastanek raka na črevesju.".

Enako fenomenalna lastnost zelja je sposobnost, da iz telesa "odstrani" sevalno onesnaženje. Kemična sestavina zelja - 3,3-diindolilmetan - odstranjuje učinke sevanja. Tako pravijo znanstveniki, ki so projekt razvijali na univerzi Georgetown. [deset]

V dietetiki

Zelje je malo kalorično in ne vsebuje škodljivih maščob. Poleg tega vsebuje tartronsko kislino, ki preprečuje debelost: ta kislina upočasni pretvorbo ogljikovih hidratov v maščobe. Zaradi tega je zelenjava nepogrešljiva na jedilniku ljudi, ki želijo shujšati. Ampak zelje je pametneje vključiti v svojo prehrano za tiste, ki hujšajo, seveda sveže ali vložene, saj se tartronska kislina med toplotno obdelavo uniči.

Termično obdelano zelje pa je lahko tudi osnova prehrane, namenjene hitremu in nežnemu hujšanju: to je znamenita nizkokalorična zeljna juha. Tehnika te diete vam omogoča, da vključite določena živila, predvidena za ta dan, vendar je glavna jed zeljeva juha. Za pripravo takšne juhe, ki gori maščobe, boste potrebovali: 2 veliki čebuli, 2 bolgarski zeleni papriki, dva velika paradižnika, 250 g gob, kup zelene, ½ glavico zelja, 3 korenja, sol, poper, vse začimbe ali začimbe po okusu. V globoki ponvi na malo rastlinskega olja prepražimo drobno sesekljano čebulo in papriko. Dodamo jim nasekljan paradižnik, gobe, zeleno, zelje, korenje in dušimo nekaj minut na majhnem ognju. Prestavite zelenjavo v ponev, nalijte 12 skodelic vode, dodajte sol, začimbe in začimbe ter kuhajte na zmernem ognju, dokler se ne zmehča. To zeljno juho lahko jeste za hujšanje večkrat na dan. [4.11]

Pri kuhanju

Kar zadeva vroče prve jedi, v zgodovini ruske kuhinje skorajda ni recepta, ki bi se lahko pomeril z zeljevo juho in jih presegel po priljubljenosti..

V "Nacionalnih kuhinjah naših ljudstev", temeljnem delu uglednega znanstvenika 20. stoletja. Pokhlebkina V.V., opisane so možnosti za kuhanje zelja: bogata zeljna juha (polna), kombinirana, pusto, preprosto meso, dnevno, leno (rachmanny), kislo zelje, sivo (sadike), zelena, kopriva in repinca.

  • Juha iz kislega zelja iz svežega zelja (po receptu V. V. Pokhlebkina)

Potrebovali boste: 0,5-0,75 kg govejega prsa, enako količino svežega zelja, 6-8 kosov majhnih zelenih nezrelih jabolk, 2 čebuli, 1/2 repe, 2 žlici sesekljanega kopra, 3 lovorjeve liste, 8 zrn črnega popra, 100 g kisle smetane.

Pripravite mesno juho. Ko je meso skoraj pripravljeno, zeljne liste zrežite na majhne kvadrate, nasekljajte čebulo, repo, dodajte juhi in kuhajte četrt ure, nato dodajte jabolka, narezana na trakove, po nadaljnjih 5 minutah - zelišča in začimbe ter kuhajte, dokler jabolka popolnoma ne zavre... Postrežemo s kislo smetano.

  • Klasičen recept za zvitke z mesnim zeljem (iz "Knjige o okusni in zdravi hrani")

Sestavine: 300 g mesa, 800 g belega zelja, pol kozarca riža (lahko ga nadomestimo z drugim žitom - bisernim ječmenom, proso), 1 čebula, žlica moke, 2 žlici paradižnikove paste, kisla smetana in maslo, kozarec vode.
Pripravimo mleto meso, zavremo riž. Čebulo drobno sesekljamo, na maslu rahlo prepražimo, združimo z mletim mesom in rižem. Začinimo s soljo in poprom. Kuhajte zeljne liste 5 minut, pustite, da se ohladijo, nadevajte z mletim mesom z rižem in čebulo, vsak list zavijte z zvitkom. V ponvi pripravimo omako iz kozarca vode, moke, kisle smetane in paradižnikove paste. Omako zavremo, začinimo s soljo in poprom. Polnjeno zelje damo v ponev, prelijemo z omako, dušimo pod pokrovom na majhnem ognju 40 minut. Postrezite s sesekljanimi zelišči.

Na osnovi zelja nastane na stotine izvirnih in okusnih jedi iz različnih svetovnih kuhinj: od dietne zeljne juhe do izvrstnega "zeljnega milfeja". In eden najbolj zdravih gastronomskih užitkov je seveda kislo zelje.

  • Kako hitro fermentirati zelje?

Instant kislo zelje (za 2 uri): potrebujete 2 kg belega zelja, 200 g korenja in 100 ml rastlinskega olja. Za marinado: 1 l vode, 100 g sladkorja, 60 g soli, 120 ml 9% kisa, 3-4 pimentov grah, lovorjev list. Zelje nasekljajte. Dodajte naribano korenje, rahlo podrgnite z rokami. Nalijte rastlinsko olje, premešajte. Zavremo vodo s soljo, sladkorjem in začimbami. Odstranite z ognja in dodajte kis. Nasekljano zelje prelijte z marinado, dokler ni pokrito. Dajte pod zatiranje in držite 2 uri.

  • Hrustljavo kislo zelje

Za kuhanje boste potrebovali: 3 kg belega zelja, 200-250 g korenja, 60 g soli, 25 g sladkorja. Zelje nasekljajte. Dodamo naribano korenje, sol in sladkor, nežno premešamo. Tesno postavite v posodo in pritisnite pod pritiskom. 3 dni hranite pri sobni temperaturi pod pritiskom. Vsak dan, ko odstranite zatiranje, zeljno maso prebodite z dolgim ​​lesenim ročajem, da uide nabrani zrak. Končano zelje shranite v hladilniku.

  • Vloženo zelje z jabolki

Sestavine: 4 kg belega zelja, 3 kg jabolk, 250-300 g korenja, 50 g sladkorja, 50 g soli. Za slanico: 1 liter vode, 25 g soli, 20 g medu (zavremo vodo in v njej raztopimo sol in med).

Zelje nasekljajte, dodajte naribano korenje, sol in sladkor, premešajte (tako da zelenjava rahlo pusti sok). Jabolka in zelje damo v posodo v več plasteh. Prelijemo s toplo slanico, pokrijemo z velikimi listi zelja in na vrh postavimo zatiranje. Zelje, ki bo pripravljeno čez 2 tedna, shranite na hladnem. [12]

V kozmetologiji

Pri formulaciji kozmetike na osnovi belega zelja se uporabljajo zeljni sok, slanica, kislo zelje, celi ali sesekljani listi svežega zelja.

  • Maska za obraz iz belega zelja (za mastno kožo): 2 žlici zeljnih listov, nasekljanih na kašo, zmešajte s stepenim beljakom. Nanesite na očiščeno kožo. Namakajte pol ure, nato sperite s toplo vodo.
  • Za mastno kožo je priporočljivo, da si obraz pred umivanjem obrišete z vato, namočeno v sok kislega zelja. V pomoč je tudi drgnjenje z losjonom, sestavljenim iz svežega zelja in kumaričnih sokov, vzetih v enakih delih..
  • Maska z zeljem za suho kožo: na očiščeno kožo nanesite kozmetično kremo ali negovalno kremo. Krpico namočite v 100 ml svežega zeljnega soka in jo rahlo stisnite, nanesite na obraz. Ko se prtiček posuši, krpo enakomerno navlažite s sokom. Prijavo pustite vsaj četrt ure.
  • Za suho kožo je učinkovita tudi maska: kašo iz svežih zeljnih listov zmešajte z rumenjakom in rastlinskim oljem (vse sestavine v enakih delih). Nanesite na obraz, po 20 minutah sperite s toplo vodo.
  • Maska za beljenje zelja: da se znebite peg in starostnih peg, je koristno vsak dan obrisati obraz s sokom kislega zelja.
  • Negovalna maska ​​za obraz: polovico kvasne palčke zmešajte z medom in svežim zeljnim sokom (vzemite žličko), zmešajte sestavo do gladke mase, pustite, da fermentira v temnem prostoru. Ko se masa poveča za 2-3 krat, nanesite na očiščeno kožo obraza približno pol ure. Temeljito sperite s toplo vodo. Maska iz debele plasti kislega zelja tudi tonizira in nahrani kožo (namakajte 20 do 30 minut, sperite s hladno vodo).
  • Balzam za lase z zeljnim sokom: za tanke lase z razcepljenimi konicami v enakih razmerjih zmešajte sokove - sveže zelje, limono in špinačo. Sestavo vtrite v lase in lasišče, namakajte približno 20 minut in sperite s toplo vodo.
  • Pri hrapavi, grobi koži rok so koristne kopeli iz kislega zelja. Na koncu postopka namažite roke z maščobno kremo. [4]

Kombinacija z drugimi izdelki

Zelje je zelena in neškrobna zelenjava. Belo zelje se dobro ujema z zelenjavo lastne vrste: kumare, paprika, čebula, česen, redkev, korenje, pesa, mlada buča. Zelje ni združljivo z mlekom, se pa odlično obnese v kombinaciji z maščobami (na primer z maslom): jed iz takšnih kombinacij se dobro absorbira. Zelje je samo po sebi dobra priloga k mesni jedi..

Pijače

Iz zelja, sveže iztisnjenega soka, ki ga zmešamo z drugimi sokovi, pripravimo slanico in dobimo zelenjavni koktajl.

Sok se iztisne iz nasekljanih listov svežega, zrelega zelja. Nato filtriramo in pustimo, da se nekaj ur kuha, da se razjasni. Prečiščeni sok ponovno filtriramo, zelo previdno, brez tresenja in pijemo tako v čisti obliki kot z dodatki.

Sok zelja in pese

Namizno peso operemo, olupimo, narežemo na več kosov in sok iztisnemo s sokovnikom. Sok pese zmešamo s sokom kislega zelja (v razmerju 3: 2) in ga vzamemo za terapevtske in profilaktične namene. [devet]

Nevarne lastnosti zelja in kontraindikacije

Posamezna nestrpnost vitamina U, ki se izloča iz zelja, je kontraindikacija za uporabo zdravila na njegovi osnovi - metil metionin sulfonijevega klorida.

Zaradi možnega povečanega tvorjenja plinov je kontraindicirano pitje zeljnega soka pri bolnikih z diagnozo miokardnega infarkta..

Da bi se izognili poslabšanju, ni priporočljivo jemati zeljnega soka s povečano kislostjo v želodcu. [8]

Na tej ilustraciji smo zbrali najpomembnejše točke o koristih in možnih nevarnostih belega zelja in zelo vam bomo hvaležni, če boste sliko delili na družbenih omrežjih s povezavo do naše strani:

Zanimiva dejstva

  • Prej, ko so sadili zelje, so ljudje govorili: »Ne bodi gleženj, ampak trebuh; ne bodi prazen, bodi debel; ne bodi rdeč, bodi okusen; ne bodi star, bodi mlad; ne bodite majhni, bodite odlični. " Sadike zelja naj bi sadili 18. maja (po sodobnem slogu), na Arino Rassadnitsa (zelje), zelje pa bi nabirali, sekali in nabirali 25. septembra - na Sergeja Kapustnika. Astrološki koledar za vrtnarje priporoča nabiranje zelja čez dan, na rastoči luni.
  • V čem je skrivnost znamenite zeljne juhe? Ruski kmetje so pripravljali tako imenovano "dnevno" zeljno juho: kuhano zelje, nato zamrznjeno in nato spet kuhano. Ta tehnologija je omogočila pridobitev posebnega in specifičnega "učenjaškega duha", ki je bil v ruskih gostilnah zasidran kot nepogrešljiv atribut. Zaščitni okus dnevne zeljne juhe je bil odličen, vendar je bilo v taki posodi malo koristnih snovi. [12]
  • Festivali in praznovanja, posvečena trgatvi zelja, kulinarična tekmovanja v pripravi zeljnih jedi vsako leto potekajo na različnih koncih sveta. Tu je le nekaj izmed njih: Kupusiyada (Srbija, Futog); Kislo zelje, festival kislega zelja (Nemčija); Filderkrautfest (Nemčija, Leinfelden-Echterdingen); festival zelja (Francija, Saint-Saens); festival kislega zelja (Švica, Mühleturnen).
  • Slika za tihožitje je dolžna takšni zelenjavi, kot je zelje. Umetniki različnih obdobij in trendov so ga vključili v svoje sadno-zelenjavne kreacije: od J. S. Becka (Tihožitje z zeljem in morskim prašičkom) in B. Strozzija (Tihožitje z bučkami in grozdjem v košarici, zeljem, limono in cvetjem v vazi). ") V. Van Goghu (" Tihožitje z zeljem in lesenimi čevlji ").

Botanični opis

To je rastlina zelenjave skoraj izrednega pomena (skupaj s krompirjem), razširjena zaradi razpoložljivosti, univerzalnega okusa in nesporne industrijske vrednosti..

Belo zelje botaniki uvrščajo med vrste zelja iz družine zelja (križnice). Latinsko generično ime za zelje je Brassica.

izvor imena

Zgodovina

V Evropi so zelje začeli gojiti pred približno 3 tisoč leti (botanični predhodnik sodobnega belega zelja je bila vrsta z odebeljenimi mesnatimi listi, ki lahko zadržijo veliko vlage). V Egiptu te zelenjave niso gojili, dokler na oblast ni prišla dinastija Ptolemejev. V besedilih "očeta botanike" Teofrast omenja zelje, kar nam omogoča sklepati, da so ga Grki poznali vsaj že v 4. stoletju pr. e. V Catonovi razpravi "Kmetijstvo" (2. stoletje pr. N. Št.) Je zelje že omenjeno neposredno.

V Rimu so zelje uporabljali pri kuhanju, zdravilstvu in postalo ena najbolj priljubljenih zelenjavnih poljščin. V svojih spisih Plinij Starejši opisuje 7 tedaj znanih vrst zelja. Okroglo zelje, ki ga poznamo, je bilo prvič gojeno v Angliji v 14. stoletju..

Zelje se je iz Evrope selilo v Ameriko, Indijo, Japonsko. V zgodovini plovbe v preteklih stoletjih je imela ta zelenjava pomembno vlogo, saj je ravno kislo zelje postalo skoraj edini vir vitamina C, katerega zaloge na krovu ladje lahko preprečujejo skorbut. [2]

Sorte

Dosežki pri vzreji vrtnarjem in vrtnarjem zagotavljajo veliko izbiro sort in hibridov belega zelja. Običajno je, da sorte delimo na zgodnje zrele, srednje dozorele in pozno zoreče (včasih so zgodaj zoreče sorte opredeljene v ločeni kategoriji). Zgodnje zelje je dobro za solate, sočno in nežno, ni pa primerno za dolgotrajno skladiščenje. Srednje in pozne sorte so odlično shranjene dlje časa, iz njih se dela kislo zelje, namočeno zelje.

Z gojenjem zgodnje zorečih sort lahko letno pridobite dve letini. Priljubljene sorte zgodnjega zelja - "Zolotoy hectar", "Malakhit", "Zarya", srednja - "Dobrovolskaya", "Kupchikha", pozno - "Ženeva", "Amager". Obstaja tudi izbor sort za določene podnebne razmere: delitev na tako imenovane regionalne sorte, katerih gojenje daje najvišji donos v določeni regiji.

Nekatere sorte zelja so postale zares legendarne in so se zapisale v svetovno zgodovino zelenjadarstva, kot je na primer znamenita sorta Saint-Saens, katere primerki so dosegli težo 20 kg, dolžina največjih listov pa tudi do 100 cm. trgu do 19. stoletja. Poleg tega je njena priljubljenost začela upadati in od leta 1999 je bila sorta vključena v Katalog vrtnih rastlin v Franciji, kjer je dobila poseben status starodavne sorte, "priporočljive za ljubiteljske vrtnarje". [3]

Gojenje lastnosti

V prvem letu gojenja zelje ustvari gosto glavico zelja, zbrano iz mesnatih in sočnih listov. Naslednje leto rastlina tvori steblo s cvetovi, zbranimi v krtačo. Plodovi so podolgovati stroki (do 10 cm), semena so temno rjave barve. Zelje pripada vlagoljubnim in zmerno termofilnim rastlinam (toplota nad 25 ° C slabo vpliva na zelenjavo - glavice zelja pogosto propadajo in jih napadajo škodljivci). Obilno zalivanje je potrebno skoraj v celotni rastni sezoni. Priprava tal za obdelavo poteka v dveh fazah: prva (do globine 0,25 m) in druga (pomlad, do globine 0,2 m) oranje gredic. Prehrana se izvaja tudi v fazah: prvič se zemlja pognoji z mineralno sestavo dva tedna po sajenju sadik. Večji donos zelja lahko dosežemo, če so bili njegovi tako imenovani "predhodniki" na namiznem korenčku ali zgodnjem krompirju.

Kako ravnati s škodljivci zelja?

Eden najbolj okolju prijaznih metod je predelava sadik z infuzijo konjskega kislice. Tri vedra sesekljanega kislice prelijemo z vodo v vrtni sod in pokrijemo s folijo. Po 10 dneh zbrano brozgo zberemo bližje površini vode v ločeno vedro. Gredice poškropite z zeljem s pripravljeno pelinovo metlo. Ta metoda zanesljivo ščiti zelje pred zeljnim metuljem. [1,9]

Izbira in shranjevanje

Pravilno izbrana bo nekrhta trda vilica (glava) z nedotaknjenimi in čistimi, močnimi in gostimi svežimi listi bele ali svetlo zelene barve.

Sveže zelje lahko dolgo hranite v kleti ali v hladilniku. Izogibajte se shranjevanju zelenjave na odprti sončni svetlobi, saj v tem primeru listi ozelenijo. Zelje se v zabojih hitro poslabša. Pokvarjene liste je treba pravočasno opaziti in odstraniti. Zunaj hladilnika je treba vsako glavo zelja hraniti ločeno od ostalih, zavito v debel papir. [4.9]

  1. Priročnik o nabavi zdravilnih rastlin / DS Ivashin, ZF Katina, IZ Rybachuk idr. - 6. izd., Isp. in dodajte. - К.: Harvest, 1989. - 288 str.: Mulj.
  2. Zgodovina zelja, vir
  3. Zelje, vir
  4. Zdravilni izdelki. Hrana je zdravilo, zdravilo je hrana. Sestava. AD Milskaya, - Kh.: Phoenix, 1998. - 479 s.
  5. Zelje, surovo, vir
  6. Zelje, kuhano, kuhano, odcejeno, brez soli, vir
  7. Karkhut V. V. Zdravila okoli nas. - К.: Zdravje, 1993. - 232 str..
  8. Zdravilne rastline: enciklopedični priročnik / ur. A. M. Grodzinsky. - Kijev: Olymp, 1992. - 544 str.: Ilustr.
  9. Dubrovin I. Vse o navadnem zelju. - 2009 - 163 s.
  10. Kako skromno zelje lahko ustavi raka, vir
  11. Prehrana z zeljno juho, vir
  12. Velika enciklopedija tradicionalne medicine. - M.: "Založba ANS", 2005. - 1120 str.: Ilustr.
  13. Kislo zelje, vir

Brez našega predhodnega pisnega soglasja je prepovedana uporaba kakršnih koli materialov..

Uprava ni odgovorna za noben poskus uporabe katerega koli recepta, nasveta ali diete in tudi ne jamči, da vam bodo navedeni podatki pomagali ali škodovali osebno. Bodite previdni in se vedno posvetujte z ustreznim zdravnikom!

Sadje ali zelenjava?

V sporu glede lastništva paradižnika (in ne samo).

Jabolko je sadje, kot banana, kumara pa zelenjava, to vsi vedo. Toda z botaničnega vidika to ni povsem res. Dobra novica je, da se količina sadja in zelenjave, ki jo morate na dan zaužiti, tako rekoč »nabere«, tako da lahko jeste tisto, kar vam je najbolj všeč. Toda številna živila, ki jih običajno obravnavamo kot zelenjavo, so v resnici sadje. Z botaničnega vidika je plod zrel jajčnik rože. Zato so kumare, paradižnik in celo poper sadje. Poleg tega lahko uradno jajčevce, buče, grah, fižol, zrna uvrstimo med sadje..

Botaniki imenujejo zelenjava vse druge rastline - listnata (solata in špinača), korenovka (korenje in redkev), stebla (ingver in zelena) in cvetni popki (brokoli in cvetača).

Po botaničnih podatkih je paradižnik jagodičje. Z vidika botanike sadje, ki ga jemo, pravilno imenujemo sinkarpno jagodičje z več zvezdami. Ta jagoda ima tanko kožico, sočno celulozo in v njej veliko semen..

Pri nas se s stališča tehnološke sistematike paradižnik nanaša na zelenjavo. To se nanaša na način gojenja, podoben drugim rastlinskim rastlinam. To pomeni, da gre za enoletni, vrstni pridelek, katerega letina se pobere po kratki obdelavi zemlje in njenem rahljanju..
Evropska unija ima do tega vprašanja nekoliko drugačen pristop. Sadje vključuje sočno sadje rastlin, zlasti koščice ali jagode. Tako je paradižnik z vidika Evropejcev sadje.

Najdeni možni dvojniki

Zelo sveže in pravočasno, še nikoli prej!

Z botaničnega vidika je plod zrel jajčnik rože

Z vidika botanike sadje in zelenjava nikakor nista opredeljeni, takih besed sploh ni.

To je nekakšen zanič prevod, vendar besede "sadje" niste mogli razumeti?

Oprostite, toda z botaničnega vidika pojma "sadje" in "zelenjava" NI. Sploh ne. Absolutno ne. To so vse vsakdanje fantazije.

In banana je jagodičje.

Po vsem svetu nesladkano sadje imenujejo zelenjava. To je trženje. Paradižnik in kumare je smiselno prodajati ob redkvicah in ne ob pasijonki.

Slišal sem to opredelitev: Sadje s semeni je sadje, listi, stebla in korenine pa zelenjava, vendar to nima nič skupnega z botaniko.

Na prvi sliki morate jagode premakniti k oreščkom, to ni jagodičje.

Noriš se, ampak krompir ima tudi sadje.

Paradižnikova kri in pesna limfa

Kakšen sadež

Geometrično narezano rdeče sadje in zelenjava

Realnosti

Lauren Chanel Allen:

Na kakšen problem za odrasle vas ni nihče pripravil?

Naj bo črnina črna:

Da sadje in zelenjava hitreje propadata, če jih plačate sami.

Izbor fotografij hrane

Fotografirano z enim fiksnim svetlobnim virom (velik LED žaromet, pokrit z matiranim steklom) in dvema reflektorjema. Fotoaparat Nikon D800; leče: nikonovsky fifty, makromekh + Vega 5U, sigma 120-400.

Nova norma za prevoz sadja in zelenjave - ne več kot 5 kg

Od 19. avgusta Rusija prepoveduje prevoz več kot 5 kg sadja in zelenjave ter več kot tri šopke cvetja brez fitosanitarnih spričeval. Ustrezni vladni odlok je bil izdan julija. Nova pravila usklajujejo rusko zakonodajo z normami Evrazijske ekonomske unije (EAEU).

Večjim pošiljkam sadja, zelenjave in cvetja v oddani in ročni prtljagi je treba priložiti potrdila. V njihovi odsotnosti je treba izdelke bodisi vrniti bodisi uničiti na stroške lastnika. Pravila vplivajo na vse vrste prevoza čez mejo EAEU in tudi na poštne pošiljke.

Izbor tihožitja (fotografija hrane)

Vse je čudno

Po ogledu gifa se je pojavilo veliko vprašanj

Sprostite se

10 živil, ki so doživele zgodovinske metamorfoze

Z izdelki ravnamo kot z najbolj vsakdanjimi stvarmi. In pogosto sploh ne pomislimo, kako so izgledali prej. Veliko sadja in zelenjave pred nekaj sto leti je bilo videti povsem drugače kot danes. Toda zaradi želje po prilagajanju hrane osebnim potrebam je človeštvo nekatere vrste zelenjave in sadja spremenilo do neprepoznavnosti..

Razvoj koruze se je začel z majhno rastlino. Mehiške vrste divje trave so imele le nekaj zrn, ki so se prilegala tanki klasici. Skrili so se v gosto in trdo lupino, zato jih je bilo izredno težko dobiti. Več udarcev s trdim predmetom, na primer s kamnom, bi lahko razcepilo to "lupino". Prvotna koruza je imela okus po suhem surovem krompirju. Da bi ga preoblikovali v sodobno okusno različico, so za sajenje vzeli le največja zrna. Leta truda so privedla do tega, da je koruza večja, mehkejša in 4-krat slajša.

Divje kumare sploh niso podobne gojenim kolegom. Njihove sorodnike lahko imenujemo kaktusi, zahvaljujoč zloveščim trnom do nekaj centimetrov in sferični obliki. Divje kumare so popolnoma neužitne, saj so zelo strupene. Sprva so to vrsto gojili samo v Indiji, posebej za medicinske namene. Skozi dolga leta eksperimentiranja so kumare dobile sodobno podolgovato obliko in postale prijetne na okus..

Divja različica te okusne poslastice ima žilava, velika semena in trdo lupino. Takšnih banan je bilo popolnoma nemogoče jesti surove, zato so jih kuhale. Menijo, da se je zgodovina preoblikovanja banan začela pred 10 tisoč leti. Sodobna različica je mehka, bogatega okusa in neverjetno hranljiva. In kar je najpomembneje, semena v njem so skoraj nevidna..

Mukotrpno delo in skrb rejcev je breskvam pripomoglo k sodobnemu videzu. Za sajenje so bili izbrani najboljši plodovi, da bo letina postala bolj sočna, velika in okusna. Prve breskve so odkrili že leta 4000 pr. Kitajci veljajo za njihove pionirje, ki so bili videti kmetijski.

Večina naše najljubše zelenjave, sadja in jagodičja je po vrtnarjenju imela boljši okus. Jagode so izjema. Divja različica jagodičja je precej bolj sladka, čeprav majhna. Zato so se rejci osredotočili na povečanje jagode na račun njenega okusa. Odpornost proti boleznim in predstavljiv videz se bolje prodajata - jejte dobro.

Paradižnik je potreboval 1000 let, da je dobil svoj sodoben videz. Sprva so rasli zelo majhni, kot današnje češnje. In bili so tudi rumeni, zato so jih imenovali zlata jabolka. Ko so paradižniki postali rdeči, so vrtnarji začeli povečevati svojo velikost. Zahvaljujoč temu je slika postala prijetnejša, a okus je slabši. Sodobni paradižniki so bolj vodni kot njihovi sladki in bogati predniki..

Divje korenje po videzu nima nič skupnega s sodobnim. Prvič so ga odkrili v 10. stoletju v Perziji, njegova barva pa je bila bela, rumena ali vijolična. Okus divjega korenja je bil zelo močan, vendar njegova velikost ni bila presenetljiva: zelo tanka korenovka. Semena rastline so poslali v Evropo, kjer so dobro opravili videz in izboljšali okus. Glavni dobavitelji korenja so bili Nizozemci in izbrali so želeno barvo: oranžno. V 17. stoletju so svojemu monarhu - Williamu III., Princu Oranžnemu, kateremu je bila oranžna družina družina, posvetili slastne sadove.

Divji avokado sploh ni impresivne velikosti. Ne vsebuje praktično nobene užitne kaše. Skoraj vse je divji avokado seme. Da bi prišel do naših miz, je moral plod skozi resno preobrazbo. Najprej po velikosti: moderno sadje je desetkrat večje od divje različice. In drugič, divji sadeži imajo gosto skorjo temne barve in sploh niso impresivnega okusa. Dolgoročna izbira je ustvarila čudež, zahvaljujoč kateremu lahko zdaj vsi uživajo v pravem zdravem avokadu..

Pravi jajčevci so običajno okrogle oblike. Tudi njihovo prvotno ime je prišlo iz besede "jajčece", ker ni sovpadala samo oblika, temveč tudi barva - bela. Na začetku so bili plodovi zelo raznoliki: obstajali so tudi različni velikosti, oblike in barve, na primer modra in rumena. Zaradi grenkega priokusa jih niso uporabljali za kuhanje, ampak so jih uporabljali v medicini. Do koristnega odkritja v obliki jajčevcev so prišli Kitajci, Tajci in Indijci. Sadje je zaradi izbire dobilo sodoben podolgovat videz in vijolično barvo.

Podrobnost slike Giovannija Stancija, 17. stoletje.

Drobna ljubka.

Ta jagoda je doživela najbolj impresivne spremembe. Prvo letino lubenic so nabrali v Egiptu pred pet tisoč leti. Jagode so bile majhne in so imele ne posebej prijeten grenak okus. Toda zahvaljujoč ogromnim prizadevanjem rejcev so do 17. stoletja lubenice dobile običajni videz za nas. Njihova velikost se je povečala 1500-krat! Vendar so bili v notranjosti še vedno drugačni: suha kaša je imela svetlo roza odtenek. Nekaj ​​let dodatnih znanstvenih prizadevanj je bilo namenjenih izboljšanju okusa in sočnosti.

Najmanjše sadje na svetu.

Wolffia sferična, daje tako majhne plodove (širine od 0,4 do 0,8 mm), da lahko več kot 1000 teh plodov pristane na enem človeškem prstu.

Eno takšno sadje tehta približno 70 mikrogramov. Omeniti velja še, da kroglasto volčjo med vsemi cvetočimi odlikujejo tudi najmanjši cvetovi na svetu. Njen naravni habitat je tropska in subtropska Azija, vendar je bila rastlina vnesena v Severno in Južno Ameriko. Sferična volfija raste v bližini obrežij jezer, rek, ribnikov in jarkov, kjer se zelo hitro širi po rezervoarju. Zanimivo bo tudi, da ta rastlina ne potrebuje korenin, da bi lahko stebla ali listi preživeli..

Ta rastlina cveti med junijem in septembrom..

Kroglast sadež volfije gojijo v jugovzhodni Aziji, saj je bogat z beljakovinami. To sadje velja za bogat vir hrane, saj se volčica zelo hitro razmnoži. Ta mikro-rastlina velja tudi za odličen vir energije. Če bi ga uporabljali kot biogorivo, bi bilo ogljično nevtralno, saj izvleče ogljikov dioksid iz ozračja..

Poleg tega lahko to rastlino uporabljamo za filtriranje vode z uravnoteženjem ravni fosforja in dušika..

Druga prednost volfije je njena sposobnost zmanjšanja okoljske ravni kadmija in arzena..

Zelje je zelenjava?

Vsebina članka

  • Zgodovina imen
  • Botanični opis
  • Kakšna je tvorba rože?
  • Ali zelenjava cveti?
  • Razvrstitev
  • S čim je združljiva zelenjava?
  • Biološke značilnosti
  • Korist in škoda
  • Kot hrana za različne živali
  • Izhod

Opis gojenja zelja lahko vidite v egiptovskih papirusih. In med starimi Rimljani je bila zelenjava sploh poslastica. V 9. stoletju je bilo zelje prvič predstavljeno na ozemlju antične Rusije.

Zgodovina imen

Zakaj se zelje imenuje zelje? Na splošno je beseda zelje nastala iz kombinacije dveh latinskih besed, ki so jih sprejeli stari Slovani - "caputium" (zelje) in "composita" (sestavljeno, težko). Zaobljena oblika je podobna glavi osebe, zato se beseda "caput" (glava) uporablja v latinščini. V starih spisih se copmosita uporablja za označevanje nekatere zelenjave z ogromnim številom hrustljavih listov..

Botanični opis

Je zelje trajna rastlina ali ne? Vse sorte te zelenjave cvetijo dve leti, samo kitajske in barvne - eno leto. Poleg tega zelje spada med zrna dvodomnih rastlin. Kakšne so značilnosti rastline?

Koliko kromosomov ima zelenjavna zelja? V celicah te rastline je 9 parov kromosomov. Listi zelenjave so veliki, okrogli, s precej velikimi posodami, tvorijo mrežo.

Kakšna je tvorba rože?

Socvetja so rumenkasta ali bela, povezana so v listih v obliki čopiča. Plodovi so ustvarjeni v obliki strokov, dolgi so 15 cm z majhnimi temno rjavimi semeni. Koreninski sistem je močan in razvejan.

Ali zelenjava cveti?

V prvem letu mlada zelenjava tvori majhno nogo z listi, ki se imenuje glava. V drugem letu nastanejo podolgovati listi do 1,5 m s cvetovi. Zelje zacveti šele v drugem letu življenja. Zelenjavo gojimo s sadikami, glavo pa v prvem letu odrežemo in jo dodamo hrani. Zato malo ljudi ve, kako izgledajo cvetovi zelenjave..

Razvrstitev

V kateri razred rastlin spada zelje? Zelenjava spada v družino zelja in spada v skupino križnic ali zelja. Najbolj povpraševanje v Evraziji, Severni Afriki in Aziji. Zelje velja za gojeno rastlino z več kot 50 vrstami. V Rusiji raste približno 10 vrst.

S čim je združljiva zelenjava?

Na istem vrtu se ne znajde vsa zelenjava enako dobro. Rastline, ki se odlično ujemajo z zeljem: pesa, stročnice, krompir, česen, kumare. Bolje je, da korenja in fižola ne sadite poleg zelja, ampak jih posadite na ločeno mesto.

Biološke značilnosti

Ta rastlina ima naslednje značilnosti:

Visoka odpornost proti mrazu. Semena rastejo pri temperaturi 2-3 stopinje. Primerna temperatura za gojenje je 16-18 stopinj. Pri temperaturah nad +25 stopinj glave prenehajo rasti in spodnji listi se vržejo nazaj.

Zelje zelo ljubi svetlobo, vsako senčenje povzroči močno podaljšanje stebla in oslabi imunski sistem na bolezni.

Izjemno pomembno je ustvariti ugodne svetlobne pogoje, saditi sadike na veliki razdalji drug od drugega, ne saditi ob drevesih.

Zelje zahteva veliko vode.

Zelenjava postane sočna in se hitro oblikuje, ko je vlažnost tal 80%.

Zelje je slabo zaradi pomanjkanja vode po setvi sadik na odprto površino. Zelje dobro uspeva na zemljiščih različnih lastnosti, razen na šoti, glini, oksidirani in peščeni, saj vsebuje zelo malo bioloških komponent.

Najbolj produktivna so ilovnata tla, ki dobro zadržujejo vlago. Za bogato letino zelje potrebuje ogromno hranilnih snovi, zlasti kalija, fosforja, dušika. V času sadik zelenjava potrebuje dušik. V času ustvarjanja glav zelje porabi veliko kalija.

Korist in škoda

Vse vrste zelja so sestavljene iz številnih dragocenih sestavin. To so vitamini različnih skupin, elementi v sledovih, minerali. Prednosti uživanja te zelenjave so dokazali številni zdravniki in strokovnjaki za prehrano. Zelje lahko jemo ne samo v naravni obliki, temveč tudi dušeno in kuhano. Kljub celotnemu šopek dragocenih lastnosti zelenjave pa obstajajo tudi negativne plati. Zlasti prizadenejo različne bolezni. Seznam bolezni, pri katerih je zelje kontraindicirano:

Vse bolezni črevesja in želodca. Če ima oseba visoko kislost želodca, črevesne krče, razjede, bolezni ledvic vseh vrst.

Visok krvni pritisk.

S težavami z dihali.

Kdaj lahko zelje jemo previdno, kadar:

bolezni trebušne slinavke;

Plod. Kljub dragocenim lastnostim zelenjave sadja ni vedno mogoče jesti z razdražljivim črevesjem, boleznimi jeter in ledvic. Če imate nenehno zdravstvene težave, potem ne morete jesti svežega zelja. S to zelenjavo ne pretiravajte, saj spodbuja tvorjenje več želodčnih sokov.

Sok. Zeljni sok je potreben pri prehladu. Lahko ga kombiniramo z jagodami brusnice. Slanica je potrebna za vse s pomanjkanjem vitaminov. Toda soka ne smemo piti tistim, ki imajo čir na želodcu, kolitis, težave z ledvicami..

Listi. Listi se ne uporabljajo samo v hrani, temveč tudi kot obkladki. Na prsni koš z laktostazo je treba pritrditi list zelja z medom. Ta metoda v tradicionalni medicini velja za zelo učinkovito. V času dojenja je treba vnos zelja omejiti, saj zelenjava vpliva na delo želodca in črevesja, kako dobro bo potekal postopek hranjenja, pa je odvisno od njegovega normalnega delovanja.

Kot hrana za različne živali

Zelje lahko dajemo vsem živalim: kozam, ovcam, kravam. To zelenjavo bodo globoko pojedli glodalci - prašiči, podgane. Zajci jo imajo radi, zanje je prava poslastica! Mačke in psi pa zelje dojemajo kot hrano. Čeprav nekateri lastniki mesu dodajajo zelje, ko pripravljajo hrano za pse. Tudi mačke ne motijo ​​jesti zeljnih listov..

Legende in dejstva:

Če jeste zelje, vam bodo prsi rasle. Jemanje zelja na noben način ne bo vplivalo na velikost dojk, saj se velikost dojk oblikuje na genetski ravni. Toda zelje resnično koristi dojkam..

V zelenjavi je veliko kalcija, več kot v mleku. Stopnja absorpcije kalcija v človeškem telesu iz mlečnih izdelkov je 33%, iz zelja - 68%.

Zelenjava ima sestavine proti raku. Lahko je sredstvo za preprečevanje onkologije, saj vsebuje glukocinolate, ki tvorijo bioaktivne spojine, ki spodbujajo družino encimov, ki odstranjujejo strupene snovi.

Izhod

Zelje je najbolj priljubljena zelenjava v Rusiji zaradi svojih dragocenih lastnosti, enostavnosti pridelave in sposobnosti zadrževanja vitaminov med dolgim ​​skladiščenjem..