Še en korak

Jajce je običajna človeška hrana. Zaradi njihove razpoložljivosti so piščančja jajca trenutno najpogostejša v uporabi, čeprav lahko ljudje jedo vsa ptičja jajca. Poleg tega so jajca nekaterih plazilcev (na primer želve) tudi užitna..

Jajce je sestavljeno iz beljakov in rumenjaka. Rumenjak vsebuje beljakovine ter maščobe in holesterol. Jajčni beljak je 90% vode in 10% beljakovin. Razmerje mase lupine, beljakovin in rumenjaka je približno 12:56:32

Najpogosteje se jedo piščančja, račja in gosja jajca. Jedo pa tudi puranje, prepelice, nojeva jajca in jajca drugih ptic..

Različne pasme piščancev nosijo jajca različnih barv. Barva jajčeca nima nič skupnega s svojimi hranilnimi lastnostmi. V Rusiji in ZDA so piščančja jajca običajno bela ali svetlo bež, v Veliki Britaniji pa običajno svetlo rjava.

V tej galeriji si lahko naložite slike PNG: Jajca PNG slike prenesete brezplačno

Slike piščančjih jajc

Postanite Premium in prejeli boste komercialno licenco. Več podrobnosti

Premium Freepik licenca

Kot Premium uporabnik imate dostop do komercialne licence za ta vir. Več podrobnosti

Naša licenca vam omogoča uporabo vsebine:

  • Za komercialne in osebne projekte
  • V digitalnih ali tiskanih medijih
  • Lahko se uporablja neomejeno krat skozi čas
  • Kjerkoli na svetu
  • Na podlagi te vsebine lahko spreminjate ali ustvarjate dela
Licenca Freepik

Brezplačno za osebno in komercialno uporabo z dodeljevanjem. Več podrobnosti

Slike jajc za otroke (30 fotografij)

Oglejte si še čudovite slike o jajcih za otroke, jih lahko brezplačno prenesete.
Jajce na travi.
Barvana jajca za otroke.
Držala za jajca v obliki petelina.
Kuhano jajce.
Slika poslikanih jajc za veliko noč.
Otroške igrače v obliki jajčec.
Piščanec na jajcih.
Igrače dinozavrov za otroke.
Odkrit trdo kuhan testis.
Jajčne začimbe.
Smešni obrazi na modih.
Bonboni v obliki jajčec na kartonski škatli.
Velikonočna jajca pobarvana.
Surovo jajce.
Okusna jajca za otroke.
Otroške obrti iz jajc.
Otrok v lupini.
Okusen zajtrk.
Barvita jajčka na sliki.
Kuhano jajce.
Moški.
Obrt za otroke.
Tri zajčja jajca.
Gora jajc.

Slika o jajcih.
Piščanec na jajcu.
Farma živali.
Barvita jajca.

Razvoj piščančjih zarodkov na dan z ilustracijami

Razvoj piščanca v inkubatorju je skrit našim očem. Najprej damo običajna in znana piščančja jajca v inkubator, tri tedne jih hranimo v topli omari s sistemom za toplotno stabilizacijo, posledično pa se iz jajčeca pojavijo puhaste kepe.

Toda kaj se ves ta čas dogaja znotraj jajčeca?

Kako se bela in rumenjak spremenita v piščanca?

Oglejmo si ta postopek.

Razlike med oplojenim in neoplojenim jajčecem.

Neoplojeno jajčece: v središču zarodnega diska sterilnega jajčeca lahko opazimo kopičenje bele snovi.

Oplojeno jajčece: Oplojena embrionalna lamina je videti kot obroč: ima prosojno osrednje območje za namestitev zarodka.

Oplojeno jajčece se začne razvijati.

1. dan:

Embrionalni disk je v fazi blastoderme. Segmentalna votlina v predelu pellucide ima obliko temnega obroča.

2. dan:

Videz prvega utora v središču blastoderme. Med zunaj embrionalnimi tkivi se pojavi rumenjakova membrana, ki bo imela pomembno vlogo pri prehrani zarodka..

3. dan:

Zarodek leži na levi strani. Začetek krvnega obtoka. Rumenčkova membrana se razprostira po površini rumenjaka. Glava, trup in možgani so morda že komaj razločljivi. Oblikuje se struktura srca, ki začne utripati.

4. dan:

Razvoj amnijske votline, ki bo obkrožala zarodek: napolnjena z amnijsko tekočino ščiti zarodek in mu omogoča premikanje. Videz alantoičnega mehurčka: igra pomembno vlogo pri resorpciji kalcija, dihanju in skladiščenju odpadkov.

5. dan:

Opazno povečanje velikosti zarodka; zarodek ima obliko črke C: glava se približuje repu. Podaljšanje okončin. Diferenciacija (ločevanje) prstov spodnjih okončin.

6. dan:

Membrana rumenjaka (vitellina) še naprej raste in že obdaja več kot polovico rumenjaka. Med prvim, drugim in tretjim prstom zgornjih okončin ter med drugim in tretjim prstom spodnjih okončin se pojavi reža. Drugi prst je daljši od ostalih.

7. dan:

Izredčevanje vratu, ki zdaj jasno ločuje glavo od telesa. Oblikovanje kljuna. Možgani postopoma vstopajo v področje možganov: postopoma se zmanjšujejo sorazmerno z velikostjo zarodka.

8. dan:

Rumenjakina membrana pokriva skoraj celoten rumenjak. Jasno je vidna pigmentacija oči. Zgornji in spodnji del kljuna ter krila in noge so ločeni drug od drugega. Vrat je iztegnjen in možgani v celoti potekajo v njegovi votlini. Odpre se zunanji slušni kanal.

9. dan:

Videz krempljev. Videz prvih peresnih foliklov. Rast alantoisa in povečana vaskularizacija (pokritost krvnih žil) rumenjaka.

10. dan:

Nosnice so prisotne kot ozke odprtine. Rast vek. Širjenje distalnega dela okončin. Rumenjak v celoti obdaja rumenjak. Folikuli s perjem pokrivajo spodnje okončine. Videz jajčnega zoba.

Odprtina očesnega jabolka je eliptična, ki se ponavadi tanjša.

Allantois doseže največjo velikost, medtem ko se rumenjak začne krčiti. Zarodek je zdaj videti kot piščanec.

12. dan:

Folikuli s perjem obdajajo sluhovod in pokrivajo zgornjo veko. Spodnja veka pokriva dve tretjini ali celo tri četrtine roženice.

13. dan:

Alantois se skrči in postane korioalantoična membrana. Videz krempljev in lusk na nogah.

14. dan:

Puh pokriva skoraj celo telo in hitro raste.

15. in 16. dan:

Nekaj ​​morfoloških sprememb: piščanec in njegov puh še naprej rasteta. Krčenje rumenjaka je pospešeno. Postopno izginotje jajčnega beljaka. Glava se pomakne proti desnemu krilu.

17. dan:

Ledvični sistem zarodka proizvaja urin. Kljun pod desnim krilom označuje zračno komoro. Jajčni beljak se popolnoma absorbira.

18. dan:

Začne se resorpcija rumenjaka. Zmanjšanje količine plodovnice. To je čas za prenos jajčec iz postavljalca v valilnico. In tudi to je čas za cepljenje.

19. dan:

Pospeševanje resorpcije rumenjaka. Kljun je nameščen ob notranjo lupino in je pripravljen, da ga prebode.

20. dan:

Rumenjak se popolnoma absorbira. Popek je bil zaprt. Piščanec prebode notranjo lupino jajca in vdihne prvi zrak iz zračne komore. Izmenjava plinov poteka skozi lupino, ki je porozna. Piščanček je pripravljen za izvalitev. Začne se prebadanje lupine.

21. dan:

Piščanec se s krili in nogami obrne, potisne navzgor in z lupino prebode lupino..

Piščanca popolnoma izpustijo iz lupine po 12-18 urah. Rodi se moker, vendar se hitro posuši in spremeni v čudovito puhasto kepo.

Piščančje jajce

Piščančja jajca so se v človeški prehrani pojavila pred tisočletji, vendar so njihove koristne in škodljive lastnosti med potrošniki in raziskovalci še vedno sporne. Nekateri ljudje nočejo jesti jajc zaradi holesterola, ki ga vsebujejo, in tveganja za poslabšanje stanja kardiovaskularnega sistema. Drugi jih ignorirajo zaradi salmoneloze. Spet drugi menijo, da je trgovski izdelek neuporaben in kupujejo jajca, ki jih nosijo izključno domače kokoši, raje pa imajo jajca z rjavo lupino bolj dragocena. S tem izdelkom je veliko zmede, a kaj je pri vsem tem res, bomo razumeli v članku.

Koristne lastnosti piščančjih jajc

Sestava in vsebnost kalorij

Osnovne snovi (v 100 g):Surovi rumenjak [1]Surove beljakovine [2]Kuhano ali poširano jajce (celo) [3]Ocvrto jajce na rast. olje (celo) [4]
Voda52,3187,5775,5866,82
Ogljikovi hidrati3.590,730,720,76
Sladkor0,560,710,370,39
Beljakovine15,8610.912.4713.27
Maščobe26.540,179.4417.24
Kalorije (Kcal)32252142215
Minerali (mg / 100 g):
Kalij109163137146
Fosfor390petnajst197209
Kalcij1297.5659
Natrij48166429457
Magnezijpetenajst12.trinajst
Železo2.730,081.741,86
Cink2,30,031.281.36
baker0,0770,0230,0720,076
Vitamini (mg / 100 g):
Vitamin E2.5801.041.95
Vitamin B20,5280,4390,4310,459
Vitamin A0,3800,160,17
Vitamin B60,350,0050,160,171
Vitamin B10,1760,0040,0340,036
Vitamin PP0,0240,1050,0710,075

Prva dva stolpca tabele prikazujeta kazalnike vsebnosti vitaminov in mineralov na 100 g izdelka, kar vam omogoča pravilno primerjavo surovih beljakovin in rumenjaka ter ugotovitev, da je vsebnost fosforja, kalcija, železa, cinka, vitaminov E, A, B1 in B6 skoraj v celoti "odgovorna »Rumenjak. Vsebuje tudi 23-26% nevtralne maščobe, 16% beljakovin, fosfolipidov (11%), mineralov (3%), holesterola (0,8-1,5%). Vključuje polinenasičene, enkrat nenasičene in nasičene maščobne kisline.

A beljakovine iste mase vsebujejo več kalija, natrija, magnezija, vitamina PP. Poleg tega beljakovinski del jajčeca predstavljajo ovalbumin (54%), antibakterijski ovotransferrin (12%) in lizocim (3,5%) itd. Toda v enem jajcu mase rumenjaka in beljakovin niso enake. Povprečno razmerje rumenjaka, beljakovin in lupine v kokošjem jajcu, ki je dozorelo, je 8: 14: 3, kar je treba upoštevati pri vključitvi jajčec v prehranske programe.

Zdravilne lastnosti

Zdravilni učinek jajčeca dosežemo predvsem zaradi lahko prebavljivih beljakovin. Če se redno uporablja, pomaga:

  • povečati mišično maso;
  • krepi kosti;
  • ohraniti celovitost tkiv;
  • boj proti prekomerni teži;
  • aktivirati možganske funkcije;
  • nižji krvni tlak;
  • preprečiti pojav sive mrene in izboljšati vid;
  • zmanjša odlaganje tvorb holesterola na stenah krvnih žil;
  • naj delujejo jetra.

Piščančji jajčni beljak na splošno velja za najlažje prebavljiv vir vseh esencialnih aminokislin, od katerih imajo številne antioksidativni učinek (ovotransferrin, lizocim).

Rumenjak ima bolj sporen ugled. Na dobri strani je zanj značilno, da je koristen pri kožnih boleznih, ščiti pred osteoporozo in ima holeretični učinek. In pojav negativne ocene povzroča holesterol v rumenjaku, ki lahko povzroči razvoj kardiovaskularnih patologij..

Problem holesterola v piščančjih jajcih

V vprašanju vpliva holesterola v jajcih na stanje kardiovaskularnega sistema sta se jasno pojavila dva antagonistična tabora:

  • Nasprotniki prehrane jajc, ki navajajo znanstvene raziskave, trdijo, da obilica holesterola poveča tveganje za nenadno smrt in znatno poslabša stanje krvnih žil. Poleg tega se samo eno jajce na dan imenuje "nevaren odmerek".
  • Tudi zagovorniki prehrane jajc s povezavami do številnih, vendar sodobnejših znanstvenih študij trdijo, da eno jajčece na dan ne samo da ne ogroža kardiovaskularnega sistema, ampak tudi izboljša njegovo stanje. Tudi za rizične skupine (kadilci, diabetiki in ljudje s srčnimi težavami) je zmerno uživanje jajc povsem sprejemljivo (1 kos v 2-3 dneh).

V tej polemiki se zanašamo na mnenje Anthonyja Komaroffa, zdravnika na Harvardski medicinski šoli [5]. Po njegovem mnenju je za večino zdravih ljudi eno jajce na dan normalno in ne prispeva k razvoju bolezni srca ali kapi..

Prej so v medicini in med ljudmi verjeli, da ker je holesterol v rumenjaku in holesterol v krvi povečuje tveganje za razvoj kardiovaskularnih patologij, potem je logično, da je jajca bolje izključiti iz prehrane. Od takrat pa so številne študije pokazale, da glavni holesterol v našem telesu proizvajajo jetra in ne neposredno iz hrane. Jetra ga proizvajajo s predelavo nasičenih in transmaščob. Veliko piščančje jajce vsebuje le približno 1,5 grama nasičenih maščob. Hkrati vsebuje veliko koristnih sestavin: lutein, zeaksantin (za oči), holin (za možgane in živce), vitamine A, B, D.

Dokaz, da je količina holesterola v jajcu (če ga je na dan) varna za večino ljudi, je obsežna raziskava Harvard Medical School, ki je v več desetletjih sodelovala na stotine tisoč ljudi. Izpolnili so vprašalnike, v katerih so opisovali svojo prehrano in bolezni, ki so jih imeli. Glede na rezultate se je izkazalo, da prisotnost jajc v prehrani (ne več kot 1 na dan) nikakor ni povezana z višjo stopnjo razvoja bolezni srca ali umrljivosti zaradi teh bolezni..

Anthony Komaroff je hkrati ugotovil, da je zelo pomembno, kaj je z jajci. Nasičene maščobe iz masla, sira, slanine, klobas, sladkarij ali izdelkov iz moke zvišajo raven holesterola za veliko več kot 1 jajce na dan..

Iz tega izhaja, da bi bilo mogoče določiti stopnjo porabe tega izdelka na ravni 1 jajca na dan za zdrave aktivne ljudi. Vendar pa previdnejši strokovnjaki za prehrano 2-3 jajca na teden imenujejo optimalna količina. Na primer za Rusijo je priporočena stopnja 260 kosov. v letu. Spodaj v ustreznem poglavju pregledamo druge študije, ki podpirajo varnost holesterola pri zmerni prehrani z jajci..

V medicini

Encim lizocim in lupine se uporabljajo kot surovine za farmacevtsko industrijo.

  • Lizozim je antibakterijsko sredstvo, ki lahko uniči bakterijske celične stene. V živilski industriji je znan kot konzervans E1105. In v medicini se uporablja kot lokalni antiseptik, na primer kot del pripravkov "Lizobakt", "Lizoprim Lor".
  • Na osnovi lupine se pripravijo nekateri kalcijevi pripravki - na primer "Calcid". Takšna sredstva so pogosto dodatno obogatena z vitamini (vključno s tistimi, ki prispevajo k boljši absorpciji kalcija: D3, C).

Številne baze cepiv gojijo na piščančjih zarodkih, vključno s cepivi proti gripi, povzročiteljem tifusa, rumene mrzlice in encefalitisom. V imunologiji se glavni jajčni beljak - ovalbumin - uporablja za spodbujanje testnih alergijskih reakcij.

Poleg tega so piščančja jajca vključena v terapevtske diete št. 1 in št. 5. Dieta št. 1 je predpisana v terapevtskih programih za okrevanje po akutnem gastritisu, čirju na želodcu in 12 razjedah na dvanajstniku. Namen diete 5 je zmanjšati tveganje za prebavne težave.

V ljudski medicini

Dolgo časa se jajca v ljudski medicini uporabljajo za zdravljenje bolezni dihal, bolezni prebavil, zaustavitev krvavitev (vključno s hemoroidnim poreklom) in lajšanje opeklin. Uvedli so jih v vsakodnevno prehrano moških surovo za povečanje moči..

Priročnik tradicionalne medicine opisuje primer pacientovega neverjetnega zdravljenja od tuberkuloze samo s pomočjo piščančjih rumenjakov. Deklica, ki jo je uradna medicina zavrnila, je na začetku zdravljenja dnevno popila do petdeset rumenjakov in ob koncu zdravljenja, ki je trajalo 4 mesece, do sto rumenjakov. Čeprav lahko takšno terapijo imenujemo skrajna, je po besedah ​​avtorja vodnika pripeljala do popolnega okrevanja bolnika..

Toda veliko preprostejše ljudsko zdravljenje tuberkuloze vključuje tudi uporabo surovih rumenjakov (2 kosi), ki jih v receptu zmeljemo z maslom (1 žlica L.), medom (1 žlica L.) in škrobom (1 des. L. ). Ta mešanica se hrani v hladilniku, pri čemer 1 žlica. l. dvakrat na dan.

In da se rešijo lahkega kašlja, ljudje pogosto pripravijo mešanico, katere recept je na splošno bolj podoben navadnemu mogotu, ki ga zdravi pripravijo za zajtrk: surovo jajce stepemo s sladkorjem ali medom in ga na tešče vzamemo, po eni uri speremo z veliko vode.

Pri pojavu gastritisa, razjed na želodcu, vnetja dvanajstnika ima aktivno vlogo bakterija Helicobacter pylori. Za boj proti njemu tradicionalni zdravilci priporočajo zjutraj dve uri pred zajtrkom in obvezno na tešče popijte surovo in po možnosti še toplo piščančje jajce..

To priporočilo lahko razložimo z dejstvom, da surove beljakovine zmanjšajo kislost želodčnega soka, ki je zjutraj pred jedjo običajno približno 1,5-2 pH. Ker bakterije ostajajo aktivne pri pH 4-9, jih je mogoče nadzorovati z zmanjšanjem kislosti okolja. Poleg tega začne jajčni encim lizocim delovati kot antibiotik na bakterijo, kar samo poveča učinkovitost metode.

Če je bilo v prejšnji metodi dovolj, da pijete eno jajce vsako jutro, potem so za zdravljenje dizenterije zdravilci uporabili celotno shemo prehrane jajc, ki je bila zasnovana 6 dni:

  • 1-2 dni: 12 kosov - 2 kos vsaki 2 uri.
  • 3-4 dni: 8 kosov - 2 kos vsake 3 ure.
  • 5-6 dni: 4 kos. - 2 kos. zjutraj in zvečer.

Mešanica jajčnega olja je pripravljena za zaustavitev različnih vrst krvavitev, za primer pa bomo podali recept za zdravljenje hemoroidov. Rumenjak kuhanega jajca in košček masla enake velikosti zmešamo skupaj, nato pa jim dodamo bakrov sulfat (ščepec v velikosti glave vžigalice). Dobljeni izdelek shranimo v hladilniku, vendar pred spanjem 1 žličko. takšno mešanico zvijemo v majhno valjasto svečo in jo ponoči vstavimo v anus. Da bi dosegli učinek, bo treba postopek večkrat ponoviti..

Obstajajo jajčne infuzije, ki jih tradicionalna medicina predstavlja kot staro zdravilo za boj proti kašlju, bronhitisu, tuberkulozi in pljučnici. V enem od obstoječih receptov se na dno 3-litrskega kozarca položijo oprana cela jajca (7 kosov) in jih pokrijejo kaša iz limon, ki se prenašajo skozi mlin za meso (1,5 kg citrusov zmeljemo z lupino). Kozarec zapremo z gazo in ga za tri dni postavimo v hladilnik. Nato se njegova vsebina prenese v drugo posodo, se temeljito pregnete in spusti skozi sito. In na koncu vse to prelijemo z mešanico medu (1 l) in konjaka (0,5 l).

Tinkturo morate vzeti trikrat na dan, 20 minut po jedi, 1 žlica. l. 3-litrski kozarec shranite v hladilniku, vrat pokrijte z gazo. Običajno pa takšno zdravilo pripravimo v manjših količinah, da ga imamo čas popiti v 2 tednih, dokler se ne poslabša..

V literaturi obstajajo različice podobnega recepta, pri katerih so cela jajca (3-4 kosov) in limonina "kaša" (3-4 cm) zložena v plasteh, dokler posoda ni popolnoma napolnjena. Nato kozarec hranimo v temnem prostoru 10 dni, po dodajanju limone, žganja in zbiranja zelišč (žajbelj, sladki koren, sladka detelja) - še 3 dni na mrazu. V takem receptu se za zdravljenje najprej uporabi torta, ki jo kuhamo v termosu s hitrostjo 3 žlice. l na 0,5 l vrele vode, popiti 150 ml pred obroki. In ko se torta konča, preidejo na glavno pripravo. Zdravilna tekočina 1 žlica. l. trikrat na dan 20 minut pred obroki.

Kot sredstvo za krepitev kostnega tkiva v ljudski medicini se uporabljajo infuzije jajčnih lupin, bogatih s kalcijem. Pred uporabo lupino najprej temeljito operemo, razkužimo, zmeljemo v prah, nato pa prašek prelijemo z vročo vodo, da dobimo infuzijo kalcija.

Z biokemičnega vidika pa je to nesmiselno. Kalcijev karbonat, ki je osnova jajčne lupine (teh je 90-95%), je prisoten v vodi netopni obliki in vodna infuzija iz njega ne bo delovala. A ker tak prašek dobro raztopi klorovodikovo kislino, ki jo vsebuje želodec, je smiselno pojesti žlico lupin, da nadomestimo pomanjkanje kalcija, če iz nekega razloga ni na voljo številnih kalcijevih pripravkov. Le to bo zahtevalo dodatne napore: najprej morate temeljito umiti in nato zmeljeti lupino. Čeprav je tako, na primer, slavni Avicenna zdravil svoje bolnike in jim na dan dajal ščepec zmlete jajčne lupine.

V mistični tradiciji se izvaja še ena resnično ljudska metoda zdravljenja - razvaljanje pokvarjenosti in različnih bolezni z jajcem. Skozi stoletja je ta postopek dobil številne podrobnosti. Na ozemlju naše države so se od nekega trenutka v njem trdno združili elementi poganskih in krščanskih obredov, katerih izbira se razlikuje v različnih regijah in zdravilnih "šolah". Namen postopka pa je povsod enak: posledično naj bi jajčece prevzelo vso negativnost in bolnikove bolezni..

V orientalski medicini

V kitajski medicini je zdravljenje piščančjih jajc zelo pogosto, pogosto v kombinaciji s kisom in limono. Da pa boste dosegli največji učinek, morate revidirati preostali del prehrane, da bo spoštoval pravila vzhodnega svetovnega nazora. Spodaj so primeri nekaterih klasičnih "jajčnih" receptov za različne bolezni:

  • Preprečevanje ateroskleroze. Jajce (1 kos) za 2 dni namočimo v jabolčni kis (180 ml). Nato zmehčano lupino odstranimo, vsebino pretresemo in razdelimo na 7 delov (za tedenski tečaj). Zdravilo se jemlje zjutraj z dvema deloma medu, raztopljenim v vodi.
  • Ishemična bolezen. Piščančja jajca (2 kos) potopimo v kis (400 ml), zapremo in za 4 dni odstranimo v temnem prostoru. Po tem se jajca zdrobijo, vsebina se zmeša in infundira še 3 dni. Zdravilo se pije za 1-2 žlički. trikrat na dan en teden.
  • Kila. Jajca (2 kosa) zmešamo z janežem (20 g), pražimo s soljo, dokler se ne pojavi rumenkasta barva. Zdravilo se skupaj s požirkom riževe vodke pije pred spanjem 4 dni..
  • Diabetes. Vsebino jajc (5 kosov) zmešamo s kisom (150 ml) in infuziramo v hladilniku en dan in pol. Nato mešanici dodamo med in kis (po 150 ml). Zdravilo se jemlje dvakrat na dan za 1 žličko..
  • Moška neplodnost. Surova piščančja jajca (2 kosi) zmešamo s kuhanim mlekom (500 ml) in medom (2 žlici L.). Ta "koktajl" je treba piti vsak dan en mesec..

Vendar pa obstajajo še bolj zanimivi načini za obnovo zdravja na Kitajskem. Že nekaj stoletij v provinci Zhejiang obstaja tradicija, da vsako novo pomlad kuhajo zdravilno jed, imenovano tuntszydan, kar se dobesedno prevede kot "fantovo jajčece". Piščančja jajca zanj dajo v posodo z urinom nezrelih dečkov (starih do 10 let) in nato kuhajo cel dan. Med kuhanjem urin najprej zavremo, v njem potopljena jajca, nato lupino rahlo nabodemo in pustimo na majhnem ognju, občasno dolijemo tekočino.

Ker je ta tradicija še vedno živa v provinci Zhejiang (od leta 2008 je praksa kuhanja tuntszidana postala nematerialna kulturna dediščina), je za jed treba veliko urina. Zato v izobraževalnih zavodih v regiji postavijo posebna vedra, kjer zdravi fantje preživijo svoje manjše potrebe. Spomladanska poslastica je dvakrat dražja od navadnega piščančjega jajca, vendar je od nje več koristi. V skladu s tradicionalno kitajsko medicino lahko tungzidan ustavi krvavitev in zmanjša zvišano telesno temperaturo kot zdravilo..

V znanstvenih raziskavah

Znanstvena skupnost, ki je bila večinoma kritična do redne uporabe jajc zaradi škode holesterola v rumenjaku, v zadnjem desetletju ponovno odkriva ta izdelek in revidira prejšnje omejitve in prepovedi..

  1. 1 Redno uživanje jajc zmanjšuje tveganje za razvoj bolezni srca in ožilja.

Skupina kitajskih in britanskih znanstvenikov je poskušala vzpostaviti povezavo med uživanjem jajčec in kardiovaskularnimi patologijami (koronarna srčna bolezen, srčni napad, ishemična in hemoragična krvavitev - možganska kap). Za to je bilo med leti 2004-2008. V študiji je sodelovalo 416.213 ljudi, starih od 30 do 79 let, ki predhodno niso imeli diagnoze raka, bolezni srca in ožilja ter diabetesa. Nato so znanstveniki opazovali osebe do razvoja bolezni srca in ožilja ali smrti..

Na začetku študije je 13,1% udeležencev poročalo o dnevni porabi jajc (povprečno 0,76 jajc / dan), 9,1% pa o izjemno redkih ali brez jajc v svoji prehrani (0,29 jajc / dan). Kasnejša analiza rezultatov je pokazala, da imajo v primerjavi z ljudmi, ki niso jedli jajc, tisti, ki so jih jedli vsak dan, manjše tveganje za razvoj kardiovaskularnih patologij..

Z 1 jajčkom na dan je tveganje za hemoragično kap morda zmanjšalo za 26%, smrt zaradi hemoragične kapi za 28% in smrt zaradi drugih bolezni kardiovaskularnega sistema za 18%. Ugotovljeno je bilo tudi, da je uvedba jajc v prehrano (5,32 jajc na teden) zmanjšala tveganje za koronarno srčno bolezen za 12% v primerjavi s tistimi, ki so jajca izključili iz prehrane ali jih redko jedli (2,03 jajc na teden) [6].

  1. 2 Eno jajce na dan zmanjša tveganje za sladkorno bolezen pri moških srednjih let.

Finski znanstveniki so izvedli študijo dejavnikov tveganja za koronarno srčno bolezen, ki se pogosto pojavi kot zaplet diabetesa tipa 2. Ugotovili so, da je uživanje povprečno enega jajca na dan povezano z manjšim tveganjem za razvoj te vrste diabetesa pri moških srednjih let, ki so sodelovali v študiji..

Da bi ugotovili povezavo med vnosom jajc v dnevno prehrano in sladkorno boleznijo, so znanstveniki uporabili metabolomski pristop (analiza na molekularni ravni). Ugotovili so, da kri moških s sladkorno boleznijo, ki so jedli jajca, vsebuje molekule lipidov, ki so prisotne v vzorcih krvi moških, ki nimajo diabetesa [7].

  1. 3 Rumenjak pomaga graditi mišice.

Običajno se ljudje pri gradnji mišic prehranjujejo z beljakovinami, zato je običajna praksa, da rumenjak zavržemo in uživamo samo beljakovine. Toda znanstveniki z univerze v Illinoisu trdijo, da je to kontraproduktivno. Prvič, rumenjak vsebuje tudi beljakovine. Drugič, vsebuje sestavine, ki jih beljakovin ni, vendar telesu omogoča, da povečajo vključevanje beljakovin v mišice..

V študiji 10 mladih je bil izveden trening moči, po katerem so nekateri pojedli celo jajce, nekateri pa jajčni beljak, ki vsebuje 18 g beljakovin. V tem poskusu so bila uporabljena posebna jajčeca, pri katerih je bila aminokislina levcin posebej označena, da so znanstveniki kadar koli (po zaužitju jajčeca), ob odvzemu krvi in ​​biopsiji iz mišic, lahko razumeli, kako je bila razdeljena ta aminokislina.

Z uporabo teh označenih jajčec so raziskovalci ugotovili, da je bilo po zaužitju celega jajca in po zaužitju beljakovin v krvi na voljo približno 60-70 gramov aminokislin za sintezo novih mišičnih beljakovin. Običajno je ta kazalnik osnova za oceno potencialnih koristi izdelka za povečanje mišične mase. Ko pa so znanstveniki neposredno izmerili sintezo mišičnih beljakovin, so ugotovili, da je celo jajčece takoj po treningu povzročilo povečano sintezo v primerjavi s samo beljakovinami..

Sprva so raziskovalci menili, da gre predvsem za maščobe. V celotnem jajcu je poleg 18 g beljakovin tudi približno 17 g maščobe. Ko pa so beljakovinam dodali 17 g maščobe, je stopnja sinteze beljakovin ostala nespremenjena. Kot rezultat tega so znanstveniki prišli do zaključka, da celotno jajčece vsebuje nekatere sestavine, ki krepijo sintezo in naredijo mišice učinkovitejše [9].

  1. 4 Uživanje jajc lahko verjetno pomaga zmanjšati krvni tlak.

Kanadski znanstveniki so v laboratorijskih raziskavah ugotovili, da nekateri peptidi (kratki drobci beljakovin), ki jih encimi proizvajajo v želodcu in tankem črevesju iz kuhanih in ocvrtih jajc, delujejo podobno kot zaviralci ACE, ki so predpisani za preprečevanje bolezni srca in zniževanje krvnega tlaka. Ocvrta jajca zagotavljajo najvišjo aktivnost zaviralcev ACE. In čeprav je bila študija doslej izvedena samo v laboratoriju brez preskusov na ljudeh, razkrita odvisnost odpira nova obzorja za nadaljnje raziskave [8].

  1. 5 Fosvitin iz rumenjaka lahko upočasni sintezo melanina in zavira kožni rak.

Jajčni rumenjak vsebuje beljakovino fosvitin, ki ima sposobnost vezave kovin. Znanstveniki so preizkusili, ali bi to pomagalo ustaviti sintezo melanina v celicah v melanomu (kožni rak). Rezultati so pokazali, da je fosvitin zmanjšal aktivnost encima tirozinaze, ki katalizira sintezo melanina. Dodatek fosvitina v koncentraciji 50 μg / ml celicam melanoma je privedel do zmanjšanja aktivnosti tirozinaze za 42% in do zmanjšanja sinteze melanina za 17% v primerjavi s kontrolno skupino celic (brez dodatka fosvitina).

Ta študija kaže, da se fosvitin lahko uporablja kot zaviralec sinteze melanina v kozmetični in prehranski industriji [10].

Hujšanje

Vsebnost kalorij v kompleksu "rumenjak + beljakovine" v razmerju, v katerem so prisotne v piščančjih jajcih (8:14) na 100 g, je približno 150-160 kcal. Poleg tega glavnino kalorij predstavlja rumenjak - to je 6-7 krat več kalorij kot beljakovine. V enem srednje surovem jajcu, ki tehta 50 g (brez lupine), bo približno 75-80 kcal. Velika jajca najvišje kategorije, ki tehtajo več kot 75 g - približno 120 kcal.

Pri vključitvi jajc v prehrano je treba upoštevati tudi način kuhanja. Odvisno od tega lahko jajčne jedi povečajo vsebnost kalorij za 2 ali večkrat. Poleg tega se spremeni tudi stopnja asimilacije izdelka. Tako se bodo na primer trdo kuhana jajca prebavila počasneje kot mehko kuhana jajca: 3 oziroma 1-2 uri.

V prehrani jajc ni nobenih strogih pravil, vendar športniki in bodybuilderji pri hujšanju običajno puščajo le beljakovine v velikih količinah, hkrati pa rumenjak popolnoma izključijo iz prehrane ali pa ga zmanjšajo na minimum (na primer mešanje beljakovin iz 8 jajc in rumenjaka iz 1-2).

Jajčne diete zunaj športnih programov za hujšanje omogočajo uporabo celotnega kuhanega jajca za zajtrk: od 1-2 do 7 kosov. v tednu. Toda prehod na 7-dnevno mono dieto ni priporočljiv, saj jo je precej težko prenašati. Ima nizko ravnovesje in njegov učinek je močno pretiran..

Ameriški znanstveniki so posebej primerjali, koliko zajtrk z jajcem bi bil v boju proti odvečnim kilogramom pri debelih ljudeh med nizkokalorično dieto učinkovitejši od zajtrka s kvasnim vrečkom (ki je enak jajčku po kalorični in energijski vrednosti). Pri tej dieti so imeli udeleženci, ki so zajtrkovali jajca, večji obseg pasu (34%) kot tisti, ki so zajtrkovali z vrečko. Na splošno je prva skupina hujšala za 65% težje kot druga. Vendar se je izkazala, da je sočasna nizkokalorična prehrana pomemben dejavnik, saj je bila brez nje izbrisana razlika med "jajcem" in "krofom". [11].

Pri kuhanju

Danes so piščančja jajca prisotna v kulinaričnih receptih v skoraj vseh državah sveta. Ocvrti so, kuhani, pečeni, vloženi, nasoljeni in preprosto uživani surovi. Sestavni deli jajca postanejo elementi številnih receptov. Jajčni rumenjak velja za osnovo majoneze in številnih drugih omak (na primer vroča "holandska omaka" z jajčnim maslom), stepena bela pa je osnova za piškotno testo, meringo in sufle (če mu dodate sladkor).

Jajca pripravijo odlične sladice in koktajle:

  • V Ameriki in Evropi je v božičnem obdobju zelo priljubljeno sladko jajčno jajce, mešanica surovih jajc in mleka..
  • Pri nas je mogotec bolj znan iz sladkih jajčnih pijač, za ustvarjanje katerih vzamejo stepeni beljak, sladkor (sol) in po okusu dodajo vino, med, rum, sok ali celo kakav.
  • Italijanski sabayon (jajčna krema z vinom, rumom in cimetom, stepena v vodni kopeli) je postala tako priljubljena, da jo izdelujejo v Argentini, Kolumbiji in Venezueli pod lastnimi imeni. V Franciji obstaja podobna sladica. Tam se jed na vodni kopeli iz rumenjakov in vina imenuje šodo.
  • Razbitega jajca se celo pomeša s pivom. Tako na primer pripravljajo britanske koktajle z vročim flipom, ki jim vlijejo rum ali drug močan alkohol.

"Trde" in kremaste jajčne sladice niso nič manj pogoste. Med najbolj znanimi so: francoski meringue (torta iz stepenih beljakovin), španski flan (karamelni puding), portugalska barriga de freira (rumenjakova sladica, ki so jo nune ustvarile v 17. stoletju) itd..

Ena najpogostejših jajčnih jedi je klasična omleta. Pripravi se z mešanjem (brez stepanja) več jajc z dodatkom začimb. V nekaterih državah mešanici dodajo mleko. Mešanico pražimo v ponvi, ogreti in namazani z maslom, da se masa zgosti. V tem stanju lahko omleto zložite na polovico ali "kuverto", nadevate z zelenjavo, rižem, mesom in drugimi tradicionalnimi izdelki za narodno kulinariko..

Torej, zahvaljujoč posebnostim priprave ali izbiri polnjenja, se je pojavilo:

  • Španska tortilja na oljčnem olju s krompirjem;
  • Italijanska fritaja, polnjena s sirom, zelenjavo in klobasami, ki jo v pečici popolnoma pripravimo;
  • Beloruski wanker, pri katerem jajca gnetemo v jogurtu ali mleku z dodatkom moke ali žit itd..

Danes so omlete zelo priljubljene tudi na Japonskem. Sredi 20. stoletja se je pojavila znamenita jed japonske kuhinje tamagoyaki, ki je začinjena in sladka omleta, ki je zelo naklonjena japonskim otrokom. Tamagoyaki ocvremo v posebnih pravokotnih posodah (makakinabe). Jajce v tem receptu najprej valjamo v tanko plast, nato pa s palicami zvijemo v pravokoten prerez v zvitku. Toda v zadnjih letih je tamagoyaki na Japonskem razvil druge konkurenčne jedi na osnovi jajc:

  • Usuyaki-tamago iz še tanjših plasti kot tamagoyaki;
  • iri-tamago, podoben našim umešanim jajcem;
  • nit kinshi tamago.

Toda morda najbolj eksotičen pristop k kuhanju jajc je Kitajska. Omenili smo že jed iz tungzidana, piščančje jajce, ki ga cel dan kuhamo v urinu zdravih nezrelih dečkov. A to ni edina jajčna dobrota v kitajski kuhinji..

Predjed, imenovana "sto let staro jajčece" (različica imena - "tisočletno jajčece"), je zelo priljubljena na Kitajskem in v sosednjih državah jugovzhodne Azije. Obstaja več regionalnih receptov, vsem pa je skupno eno: za prigrizek je piščančje (ali račje) jajce potopljeno v posebno alkalno mešanico in „posoda je zaprta, da se prepreči vstop zraka. Tradicionalno je bilo alkalno okolje ustvarjeno z mešanico apna, gline, pepela, čaja in soli, ovitih v kokon lupine slame in riža. Potem so ta kokon zakopali v zemljo za obdobje od 0,5 do 4 mesece. V sodobnih razmerah se natrijev hidroksid pogosteje uporablja kot alkalna prevleka, polimerni filmi pa kot zaprta posoda..

V času, ko sta v zaprtem stanju, beljakovine in rumenjak spremenijo kemijske in fizikalne lastnosti:

  • raven indeksa vodika (pH) naraste na 9-12 (za primerjavo, v mastnem ročnem milu je 9-10, v amoniaku - 11,5);
  • beljakovina spremeni barvo v temno rjavo in postane elastična;
  • rumenjak se spremeni v kremasto stanje, začne dišati po amoniaku in zelo potemni, včasih se prebarva v skoraj črno barvo;
  • površina jajčeca brez lupine je lahko prekrita s kristali, podobnimi zmrzali ali iglavcem, kar je bil razlog za pojav drugega nadomestnega imena prigrizka - "borova jajca".

Takšno jed običajno postrežemo brez dodatne obdelave, preprosto tako, da jih narežemo na rezine ali zdrobimo v solate. Pogosto predjedi začinimo z ostrigami ali sojino omako.

V kozmetologiji

V domači kozmetologiji se piščančja jajca zelo pogosto uporabljajo, saj so del ducatov mask za obraz in lase, šamponov in pene..

  • Beljakovine se vbrizgajo v maske, da zožijo pore in očistijo kožo. Ko se surove beljakovine posušijo, se skupaj s filmom odstranijo umazanija in odvečni sebum.
  • Rumenjak se uporablja kot hranilno sredstvo z vlažilnim učinkom in je običajno vključen v programe za nego suhe in običajne kože.

Tudi proizvajalci kozmetike za nego kože so začeli aktivno uporabljati piščančja jajca. Nekatera podjetja proizvajajo celo vrsto izdelkov na osnovi jajc. Korejska znamka Too Cool For School je na primer izdala linijo, v kateri so zbirali jajčne maske za zoženje pore, vlaženje kože, mehčanje kreme za obraz, prečiščevanje maske za peno za lase in celo jajčno olje za telo..

Nevarne lastnosti piščančjih jajc in kontraindikacije

Nevarnost za zdravje piščančjih jajc je povezana s tremi glavnimi dejavniki: alergijsko reakcijo, učinki holesterola na telo in tveganjem za nastanek salmoneloze.

  • Alergija na jajca velja za eno najpogostejših pri dojenčkih, starih 2-3 mesece. Do 4-5 let ali malo kasneje najpogosteje mine, pri odraslih pa je že precej redko zabeležen. Alergijo povzroča ovomukoid, ki ga vsebuje beljakovina, znana tudi kot alergen f233. Ko pa zaznamo reakcijo na piščančje beljakovine, lahko izključimo navzkrižno reaktivnost rumenjaka in jajc drugih ptic iz prehrane..
  • Če holesterol iz piščančjih jajc uživamo zmerno, zdravi osebi ne bo škodoval. Toda za ljudi s poškodovanimi žilnimi stenami in povečanim tveganjem za razvoj ateroskleroze, diabetesa, akutnega pankreatitisa, bolezni jeter in žolčnika ocvrta jajca sploh niso priporočljiva, število kuhanih jajc pa se znatno zmanjša. Hkrati je poseben poudarek na izključitvi rumenjaka iz prehrane..
  • V notranjosti ni svežih jajc salmonele. Običajno te bakterije ne smejo biti na površini jajčeca. Toda salmoneloza je lahko okužena s piščancem, delci iztrebkov, ki včasih pridejo na lupino. Postopoma začnejo bakterije prodirati skozi naravno pregrado in okužiti vsebino jajčeca. Ta postopek lahko traja od nekaj ur do 5 dni. Če je lupina poškodovana (razpoke na površini), pride do okužbe veliko hitreje.

Nizke temperature in celo zmrzovanje te bakterije ne ubijejo, temveč jo dolgo ohranijo (eno leto ali več). Toda visoke temperature škodujejo salmoneli, toda za uničenje mikroba je treba celo jajce ocvrti ali kuhati. To pomeni, da umešana jajca s tekočim rumenjakom ostajajo potencialno nevaren proizvod, čeprav tveganje za okužbo ni zelo veliko, saj na perutninskih farmah obstaja bakteriološki nadzor. Da bi zmanjšali nevarnost, je bolje, da vzamete sveža jajca in lupino operete z milom, preden jo razbijete, da bakterije (če je bila še vedno na jajcu) s površine lupine ne pridejo v ponev..

Nepraktično je pranje jajc vnaprej (na primer, preden jih shranite v hladilnik), saj se tako zaščitni sloj izpere z lupine in rok uporabnosti takih jajc močno skrajša. Toda preden kuhate vsako jajce, ga morate še vedno umiti s toplo vodo.

Poleg tega sčasoma celo prvotno dobro zaščiteno celo jajčece naravno začne izgubljati antibakterijski encim lizocim, zato postanejo njegovi beljakovine in rumenjak bolj ranljivi za razmnoževanje različnih bakterij in plesni, ki prodirajo skozi pore lupine. To pomeni, da sveža jajca niso samo bolj zdrava, ampak tudi varnejša..

Na tej ilustraciji smo zbrali najpomembnejše točke o koristih in možnih nevarnostih piščančjih jajc in zelo vam bomo hvaležni, če sliko delite na družbenih omrežjih s povezavo do naše strani:

Izbira in shranjevanje

Poleg tega, da morajo biti jajčeca čista - brez sledi iztrebkov in perja - tudi ne smejo imeti tujih vonjav. Ribja aroma, tudi na videz normalno jajčece, lahko kaže na kontaminacijo izdelka. Vendar vonja ni vedno mogoče ujeti, ne da bi razbili jajca. Zato pomembno vodilo za kupca, ki jajca kupuje v trgovini (in ne od gospodinj "iz rok"), ostaja oznaka, ki se uporablja v zadnji fazi izbora jajc na perutninskih farmah in na splošni embalaži ter na vsakem posameznem jajcu (na strani ali na topem koncu ). V skladu z državnim standardom je sprejeta delitev na 3 razrede jajc, namenjena domači prodaji (izvozni razredi jajc "ekstra", "A" in "B" so ločeno razdeljeni):

  • Prehrana je označena s črko "D" - najvišji razred za domačega potrošnika. Takšna jajca je treba hraniti največ 7 dni (od naslednjega dne po označevanju) v temperaturnem območju 0-20 ° C..
  • Menze so označene s črko "C" - ta razred vključuje jajca, katerih čas prodaje pri enakih pogojih skladiščenja ne presega 25 dni.
  • Hrana, ohlajena - razred jajc, ki so bila pri nizki temperaturi -2-0 C shranjena največ 90 dni.

Obstaja tudi razred jajc, namenjenih za industrijsko predelavo, vendar tak izdelek ne pride do trgovin. Podobna (čeprav ne vedno enaka) razredna delitev je obstajala tudi v nekaterih drugih državah postsovjetskega prostora..

Poleg tega obstaja še delitev po teži jajc z navedbo ene od 5 kategorij. Ukrajinski proizvajalci uporabljajo latinske črke za označevanje jajc za izvoz, tako kot v dimenzijski mreži oblačil. Za domači trg - enako kot ruski proizvajalci in proizvajalci neodvisnih proizvajalcev - alfanumerična oznaka. Poleg tega, če se največja (najtežja) jajca v skladu z ukrajinskim državnim standardom štejejo za "izbrana", potem so v Rusiji to jajca kategorije "najvišja", čeprav sta obe označeni z isto črko "B". Zahteve za kategorije, ki temeljijo na masi enega jajca, so predstavljene v naslednji tabeli:

Ukrajina (DSTU 5028: 2008)Rusija (GOST 31654-2012)
Teža, gKategorijaOznačevanjeIzvoziTeža, gKategorijaOznačevanje
73+IzbranoATXL75+NajvišjaAT
63-72,9NajvišjaOL65-74,9IzbranoO
53-62,9Prvi1.M55-64,9Prvi1.
45-52,9Drugi2.S45-54,9Drugi2.
35-44,9Majhna *3.35-44,9Tretjič3.

* za menze in ohlajene

Na embalaži mora biti napisan standard, po katerem so bila jajca razvrščena in označena. Na prehranskih jajcih (v nasprotju z namiznimi in ohlajenimi) poleg skupine in kategorije navajajo tudi datum in mesec nesnosti jajčec. Na lupini se uporablja tudi ime kmetije, v kateri je bilo jajce zbrano.

Pri domačih jajcih, ki nimajo nobenega etiketiranja, morate v zvezi z datumom nesnosti in pogoji skladiščenja izdelka prodajalcu verjeti na besedo. Obstaja pa več trikov, ki kupcu pomagajo, da na kraju samem ugotovi kakovost izdelka..

  1. 1 menjalnik

Ta metoda vključuje skeniranje lupine z baterijsko svetilko ali ovoskopom. Sodobni ovoskopi so bolj podobni svetilkam, klasični model pa je videti kot "škatla" z lučko v notranjosti in obrazci za držanje jajčec - ta še vedno najdemo v nekaterih trgovinah in trgovinah. Najprej bo presvetlitev pokazala velikost zračne komore, ki ne sme biti prisotna v "toplem" sveže odleženem jajcu. Med lupinami topega konca ležečega jajčeca začne nastajati zračni mehurček. Pojavi se zaradi izhlapevanja vode skozi pore lupine. Dlje ko je jajce shranjeno, večji je mehurček..

Dietna jajca (stara do enega tedna) imajo komoro največ 4 mm. V jajcih, starih 1,5-2,5 leta, je približno 6-7 mm. In v jajčecu, ki je ležalo 3-4 tedne, se lahko zračna komora poveča do 1 cm. Poleg tega se bo, če bodo kršeni pogoji skladiščenja, začelo "tavati" nad jajčecem, čeprav bi moralo običajno ostati na topem koncu tudi pri obračanju.

Poleg zračnega mehurčka lahko s pomočjo presvetlitve opazite še druge pomanjkljivosti, pri katerih je bolje zavrniti nakup:

  • velik, temen rumenjak, premaknjen ali celo "zlepljen" na lupini;
  • preveč gibljiv rumenjak, ki nastane zaradi redčenja beljakovin skozi čas;
  • mešana (namazana) bela in rumenjak, ki nastane zaradi poškodbe membrane vitelina;
  • krvni strdki in morebitne temne lise (rdeče, sive), ki lahko kažejo na glivično bolezen.

Prav tako ni priporočljivo kupovati jajc iz več rumenjakov, saj se to šteje za kršitev standarda..

  1. 1 Potopitev v vodo

Za testiranje vodo vlijemo v prozorno posodo in vanjo potopimo jajčece. Večja kot je zračna votlina pod lupino, bolj bo jajčece "želelo" plavati. Zato lahko glede na položaj jajčeca in kot nagiba približno določimo njegovo starost:

  • vodoravno na dnu - sveže jajce (do 3 dni);
  • oster konec je spodaj, tupi konec pa se dvigne pod kotom 30-60 ° - 7-14 dni;
  • oster konec je na dnu, topi konec pa se nahaja navpično (90 ° do spodnje ravnine) - približno 3 tedne;
  • jajčece se dvigne na površino ali je topi konec nižji od ostrega konca - kršijo se pogoji in / ali pogoji skladiščenja.

Prva metoda je primernejša pri izbiri jajc z belimi lupinami, ker je vsebnost rjavih (zaradi temne barve lupine) manj vidna. A posebnost je v tem, da kupci na trgih hostes pogosto iščejo ravno rjava jajca, saj so boljša in bolj zdrava od belih..

To je blodnja in pogosto obstaja skupaj z drugim zmotnim mnenjem, da je barva lupine odvisna od barve perja ptic. Da bi se s tem spoprijeli, si podrobneje poglejmo, kako se rjava piščančja jajca razlikujejo od belih..

Razlika med belimi in rjavimi jajci

S stališča potrošnika ni nobene razlike med jajci z lupino različnih barv. Hranilna vrednost, fizikalne in kemijske lastnosti ter s tem zdravilni učinek takih jajc so enaki, pri vseh drugih pogojih pa so enaki. Mnenje, da so jajca z rjavo lupino bolj koristna, je treba pripisati posebnostim psihološkega zaznavanja, ki ima lahko različne razloge. Na primer, pogosto se verjame, da je rjava barva lupine znak, da je jajčece nesla domača kokoš, ki se je hranila vedno bolje, vendar to ni tako..

Barva lupine je posledica genetskih značilnosti ptice. Nekatere pasme in križanci piščancev bodo imeli bela jajčeca, druge bodo rjave (z različnimi odtenki), druge pa modre ali zelene (kot na primer pri pticah pasme Araucana). Niti prehrana kokoši niti barva perja ne vplivata na barvo lupine. Pomembna je samo pripadnost eni ali drugi pasmi ali križancu..

Piščančji križanci so križani hibridi, ki se gojijo za izboljšanje potrošniških značilnosti proizvoda - jajc in / ali mesa - in samo za to (brez pridobivanja potomcev od ptic). Skladno s tem je genetika za izboljšanje proizvodnje jajc vzredila posebne križance kokoši v smeri jajc in povečala delež piščančjega mesa - posebnih ptic v smeri mesa. Obstajajo tudi kombinirani (mesno-mesni) križi, zaradi katerih se na policah trgovin pojavljajo predvsem rjava jajca.

Sodobni križanci jajčnega trenda nesejo izključno jajčeca z belo lupino, ker so bila vsa vzrejena iz pasme, imenovane Leghorn, ki je genetsko nagnjena k prenašanju belih jajc. Piščanci te pasme lahko nosijo belo in rjavo perje, vendar so njihova jajčeca še vedno bela..

Toda vsi sodobni križi kombinirane in mesne smeri dajejo jajca rjavega odtenka (od temno rjave do kremasto bež). In tudi - ne glede na barvo perja. Na primer, ptice White Plymouth Rock odlagajo svetlo rjave jajčeca. Čeprav je bila večina piščančjih hibridov teh smeri vzrejena iz pasem New Hampshire, Red in White Rhode Island.

Če so v trgovini jajca kokoši jajčne smeri, bodo njihove lupine bele. Če gre za kombinirano ali mesno smer, bo lupina rjava. (Čeprav se "mesni" hibridi piščancev vzrejajo predvsem zaradi mesa). Zakaj je potem v ljudskem umu rjavo jajčece pogosto povezano z domačim? To je mogoče razložiti.

Za pripravo jajc na perutninskih farmah pogosto raje hranijo jajčne križce, torej tiste, ki odlagajo bela jajca (zato jih je v trgovinah več). Takšne piščance, kot pove že ime smeri, imajo boljšo proizvodnjo jajc. Najbolj produktivni hibridi v prvem letu odnesejo približno 300 jajc, vendar ne morejo nadalje vzdrževati visoke produktivnosti in jih običajno zakoljejo.

Čistokrvne ptice nesejo enkrat do pol do dvakrat manj (do 200 jajčec na leto), vendar nekaj let ne izgubijo proizvodnje jajčec. Zato v gospodinjstvih in na mini kmetijah pogosto gojijo čistopasemske piščance (in ne križance) in pogosto tiste pasme, ki so genetsko nagnjene k odlaganju jajc z barvnimi lupinami. Ta svoboda izbire pasme poveča pogostost rjavih jajčec v gospodinjstvih. In če pomislite, da je domača hrana bolj zdrava za piščance, si vse začne prizadevati za izboljšanje ugleda rjavih jajc..

Razlika med kupljenimi in domačimi jajci

Razlika med domačimi jajci in skladiščnimi jajci ni le v tem, da kokoši nesnic na perutninskih farmah transportnega tipa petelin ne oplodi in položi sterilna jajca, iz katerih piščanca ne more izvaliti. Perutnina v nasprotju s piščancem na perutninskih farmah običajno vodi prosti življenjski slog, uživa raznoliko in praviloma naravno hrano, kar naj bi na koncu vplivalo na kakovost jajc. Nekateri jedci jajc celo trdijo, da hišno jajce zaradi tega diši "zdravo"..

Vendar pa potrošnik težko preveri, s čim gospodinja v resnici hrani svoje sloje, poleg tega pa je težko primerjati s sestavo krme na perutninskih farmah. Običajno je v tovarnah postopek hranjenja večstopenjski program, ki se osredotoča na potrebe določene pasme ali hibrida. Krma lahko vsebuje pšenico, koruzo, lucerno, dodatke za prebavljivost, predelane podstandardne izdelke iste tovarne itd..

Med drugim se krmi pogosto dodajo elementi, ki vplivajo na barvo rumenjaka. Kljub temu, da ta ukrep povečuje končne stroške izdelka, povečuje tudi potrošniško privlačnost jajc z pomarančnim rumenjakom, ker bogata barva mnogim kupcem "namiguje" na večjo vsebnost hranil. Težava je le v tem, da lahko domače piščance na enak način in za isti namen hranimo z aditivi za hrano, pri čemer se spreminjata tako barva kot konsistenca rumenjaka. Zato kupec, tudi če je zlomil jajce, verjetno ne bo mogel objektivno izbrati, kaj je boljše: domače ali trgovinsko.

V prvem tednu po nesnosti piščančja jajca ohranijo skoraj vse svoje dragocene lastnosti in se na splošno starajo zelo počasi. Potem pa se stopnja biokemičnih in morfoloških sprememb v jajčecu dokaj hitro poveča, zato je bolje, da takoj ustvarimo najugodnejše pogoje za shranjevanje tega izdelka..

Piščančja jajca hranite v hladilniku v posebej za to namenjenih predelkih. Toda, da bi podaljšali obdobje, jih je bolje obrniti z ostrim koncem navzdol. Potem lahko ležijo do 3 tedne in obdržijo večino potrošniških lastnosti in zdravilnih lastnosti..

Če hladilnik iz nekega razloga ni na voljo, potem je jajca bolje shraniti v vročini, katerih lupine se podrgnejo s sončničnim oljem ali maščobo, stopljeno iz svinjske masti. Po nanosu mastne zaščite jajca zavijemo v papir, jih položimo v prezračevano posodo (na primer košaro) in jih skrijemo na najhladnejšem mestu. Hkrati je treba jajca izolirati iz izdelkov z močnim vonjem, da porozna lupina ne absorbira vonjav..

Zanimiva dejstva

Neuradni, a hkrati svetovni praznik "Jajčni dan" (World Egg Day) pade na drugi petek v oktobru. Odločitev o njegovi uvedbi je bila sprejeta na dunajskem zasedanju Mednarodne komisije za jajca leta 1996. Ne obstaja enotna oblika praznovanja, zato nekje na ta dan potekajo izobraževalna predavanja in množični flash mobi, nekje pa je omejen na tematske akcije in poseben, zlasti jajčni meni v gostinskih obratih.

Nacionalna alternativa svetovnim praznikom je Dan omlet v francoskih Bessieresih. Festival velikanskih omletov, ki je za mesto postal običaj od leta 1973, poteka v času katoliške velike noči, zato so glavno jed sejma poimenovali L'omelette Pascale. Na osrednjem trgu Bessieres v ogromni 4-metrski ponvi, težki 400 kg, 50 spoštovanih lokalnih prebivalcev, ki so del bratovščine "Velikanski omlet", pripravlja jed z več tisoč jajci. Leta 2019 je takšna omleta vzela 15 tisoč jajc, ki so jih brezplačno hranili približno 10 tisoč ljudem.

Verjame se, da je ideja o tradiciji priprave velike "omlete za vsakogar" nastala po zaslugi Napoleona, ki je po legendi nekega velikonočnega dne, ko se je ustavil v Bessieresu, okusil lokalno omleto. Navdušen nad tem okusom je naročil svojim vojakom, naj skuhajo isto jed in zberejo vsa jajca v mestu.

Prav velikanska francoska omleta je v Guinnessovo knjigo rekordov vstopila kot največja. Ogromne omlete pa izdelujejo tudi drugod po svetu. Eden izmed najbolj priljubljenih jajčnih festivalov je American Giant Omelette Celebration. Praznujejo ga prvi vikend v novembru v mestu Abbeville (ZDA, Louisiana). Za ustvarjanje orjaške jedi organizatorji praznika zaprašijo 5 tisoč jajc, 25 litrov mleka in 10 kg zelišč. Če želite takšno omleto prepražiti, potrebujete približno 6 litrov olja. Poleg tega sta kanadsko mesto Granby (provinca Quebec) in argentinska Pigue znana po svojih ogromnih omletah. Leta 2017 so v tej belgijski občini Malmedy za to jed zlomili 10 tisoč jajc.

A kljub vsemu danes rekorderji v porabi jajc še vedno niso Evropejci, ampak Mehičani. En prebivalec Mehike v povprečju poje jajca in pol na dan. Pred Mehičani so Japonci veljali za voditelje s kazalnikom 1 jajce na osebo na dan. In to kljub dejstvu, da so se recepti za kulinarična jajca na Japonskem pojavili šele v drugi polovici XVIII. In pred obdobjem klana Tokugawa (tako imenovano obdobje Edo) so piščančja jajca na otokih običajno uporabljali zelo redko. Šele sredi 20. stoletja, ko so se pojavile perutninske farme in so se jajca pocenila, je ta izdelek na voljo množičnemu potrošniku..

Jajčnih zapisov ne postavljajo samo ljudje, ampak tudi piščanci, ki občasno odlagajo ogromna jajca z več rumenjaki v sebi. Torej, piščanec, znan pod vzdevkom Harriet, ki je v lasti britanskega kmeta Tonyja Barbutija, se je zapisal v zgodovino. Pred več kot 10 leti je Harriet položila jajče, težko 163 gramov. Leta 2011 je postalo znano, da se je na eni od perutninskih farm v Novorossiysku pojavilo piščančje jajce, težko 184 gramov. In kmalu, leta 2016, se je pojavilo sporočilo o novem rekordu na kmetiji Ingrid in Guntherja Meina iz Spodnje Saške (Nemčija) - jajčece, težko 209 gramov.

Kljub "prizadevanjem" kokoši nesnic imajo njihovi lastniki pogosto težave z registracijo evidenc. Prijava za postopek traja nekaj časa, a ko gre jajčece naprej, se jajčece začne izsuševati in izgubljati težo, zato lahko jajčece do uradnih meritev izgubi status "največjega in najtežjega".

Poleg makro velikosti obstajajo še druge nepravilnosti jajc - na primer prisotnost več rumenjakov (običajno 2-4) v lupini ali razvoj enega piščančjega zarodka znotraj drugega. Nekatere od teh anomalij popularno dojemajo kot mistične predmete. Torej, včasih piščanci nosijo zelo majhna jajca, velika le 1-2 cm, ki se imenujejo vozli, oblački ali opombe. Knotweed se razlikuje ne samo po velikosti, ampak v še debelejši in trši lupini, pa tudi v pomanjkanju beljakovin v notranjosti.

Med ljudmi vlada vraževerno mnenje, da se dresnik pojavlja pri starih 7-letnih pticah, ki jih je oplodil demon, pri čemer je izkoristil trenutek, ko je veter, dvigajoč repno perje piščancev, nekaj časa odprl svojo kloako. Če dresnik, ki se pojavi po tem, izleže kačo v svoji sklopki ali jo izvede devica, ki jajce segreva s toploto pazduhe 6 tednov, se bo iz dresnika sčasoma izlegel krilati bazilik. Različna ljudstva so predstavljala bazilik v obliki mnogonoge kače s piščančjim kljunom ali v obliki petelina s kačjim repom. In v litovskih verovanjih je lahko bazilik, ki je nastal iz jajčeca črnega petelina, v hišo prinesel celo hrano ali denar.

V svetovnih in nacionalnih kulturah je podoba jajčeca kot simbola začetka, rojstva, vstajenja in življenja na splošno zelo pogosta:

  • V starih religijah na Bližnjem vzhodu je jajčece veljalo za simbol stvarstva in spomladanske prenove..
  • V zoroastrizmu se je modri bog Ohrmazd boril proti hudemu demonu Ahrimanu za posedovanje svetovnega jajca.
  • V grški mitologiji se je Helena iz Troje, ki velja za najlepšo žensko antičnega sveta, izlegla iz jajčeca.
  • V krščanstvu je jajce postalo simbol Jezusovega vstajenja, ki je ustvarilo ljudsko tradicijo barvanja in barvanja piščančjih jajc za veliko noč.

V vzhodnoslovanski folklori je podoba jajčeca prisotna v pravljicah o nesmrtnem Koscheyu in piščancu Ryabi. Zlasti v prvem primeru zlomljeno jajce skriva iglo "s smrtjo Koshcheeve", v drugem primeru (v celotni začetni različici zgodbe) pa začne vrsto težav, ki vodijo do propada prejšnjega svetovnega reda..

V resnici zlomljena jajčeca ne povzročajo takšnih težav, vendar bi jih vseeno morali izbrati bolj previdno, da se ne bi okužili in kupili najbolj svež in zdrav izdelek.

Video

Bi se radi naučili, kako enostavno kuhati piščančje jajce v obliki srca in presenetiti svojo sorodno dušo? Tudi trendovski način za valentinovo. Poglej si posnetek!