Krompir se v industriji uporablja za pridobivanje

Od naše stranke z prijavo ZQTvMyWEu je na e-pošto prišlo vprašanje: "Krompir se v industriji uporablja za pridobivanje", to stavbo smo pripisali odseku Enotnega državnega izpita (šola). Ker je stranka registrirana uporabnica našega spletnega mesta, bomo odgovor dali brezplačno.

Enotni državni izpit (šolski izpit) je precej težaven odsek, tu resnično naletite na vprašanja, nad katerimi bo pri pripravi pravilnega odgovora zmeden tudi strokovnjak z končano visokošolsko izobrazbo. Znani pa smo po tem, da nas težave ne ustavijo, temveč nasprotno razvijajo in širijo naše znanje.

Ste za spraševanje vprašali krompir, ki se uporablja v industriji? - odgovorimo:

Krompir se v industriji uporablja za pridobivanje

Ob 16:16 je v rubriko Razno prispelo vprašanje, ki je študentu povzročilo težave.

Vprašanje, ki je povzročalo težave

Odgovor pripravili strokovnjaki Study.Ru

Za popoln odgovor je bil vključen strokovnjak, ki dobro pozna zahtevano temo "Razno". Vaše vprašanje je bilo naslednje: Krompir se v industriji uporablja za pridobivanje

Po sestanku z drugimi strokovnjaki naše službe verjamemo, da bo pravi odgovor na vaše vprašanje zvenel tako:

NEKAJ BESED O AVTORJU TEGA ODGOVORA:

Dela, ki jih pripravim za učence, učitelji vedno ocenijo z odličnimi. Že več kot 4 leta pišem študentske prispevke. V tem času še nikoli nisem bil vrnjen na dokončano delo! Če želite naročiti pomoč pri meni, pustite zahtevo na tej spletni strani. Na tej strani lahko preberete ocene mojih strank.

Evseeva Raya Irineevna je avtorica študentskih del, znesek, zaslužen prejšnji mesec, je bil 52.123 rubljev. Njena služba se je začela z dejstvom, da se je preprosto prijavila na to prosto delovno mesto.

POMAGAMO ŠTUDIJU ODLIČNO!

Izvajamo študentska dela poljubne zahtevnosti po naročilu. Zagotavljamo nizke cene in visoko kakovost.

Krompir

Neverjetno vsestranski izdelek in to se kaže ne samo v kuhanju. Med rezultati predelave krompirja so etilni alkohol, protimikrobna sredstva in celo gradbene plošče iz vlaknenih plošč, ki jih po zaslugi krompirjevega škroba uvrščamo med okolju prijazne materiale..

Na področju medicine se snovi iz gomoljev krompirja uporabljajo za razvoj zdravil, ki upočasnijo nastanek Alzheimerjeve bolezni, uničijo rakave celice v prebavilih in zmanjšajo vnetje. Koristne lastnosti krompirja, ki so jih prej zahtevali le v tradicionalni medicini, so še posebej znanstveno zanimive..

Koristne lastnosti krompirja

Sestava in vsebnost kalorij [20]

Osnovne snovi (mg / 100 g):Surovi krompirKuhano brez lupinePečeno v lupiniPomfri
Voda79,2577,4674,4538,55
Beljakovine2.051,712.633.43
Maščobe0,090.100,1314,73
Ogljikovi hidrati17.4920.0121.4441.44
Sladkor0,820,891.080,30
Prebavne vlaknine2.12.2,33.8
Kalorije (Kcal)778696312
Minerali
Kalij425328550579
Fosfor574071125
Magnezij23.20.trideset35
Kalcij12.8.osemnajstosemnajst
Natrij6.241štirinajst210
Železo0,810,311.070,81
Cink0,300,270,350,50
Vitamini
Vitamin C19.77.48.34.7
Vitamin B9petnajstdevet26.trideset
Vitamin PP1.0611,3121.3483.004
Vitamin B60,2980,2690,3540,372
Vitamin B10,0810,0980,0670,170
Vitamin B20,0320,0190,0480,039
Vitamin E0,010,010,071,67

Kot lahko vidite iz zgornjih tabel, je najbolj uporaben krompir pečen v koži, ki ga pogosto imenujemo tudi "jakniški" krompir. Koristi ima tudi uporaba kuhanih gomoljev, vendar ocvrtega krompirja ne smemo zlorabljati, saj takšna toplotna obdelava močno poveča vsebnost maščob in škodljivih snovi, s katerimi prebavni encimi slabo delujejo.

Zdravilne lastnosti

Ugoden učinek krompirja na različne procese v človeškem telesu je razložen s prisotnostjo velikega števila koristnih elementov v njegovi sestavi. Prvič, krompir je bogat vir askorbinske kisline ali vitamina C. Čeprav v manjših količinah vsebuje tudi vitamine skupine B. Drugič, zaradi velike vsebnosti škroba krompir v telesu dovaja znatno količino ogljikovih hidratov in človeku daje energijo in vitalnost. Tretjič, krompirjeve beljakovine človeškemu telesu zagotavljajo 14 od 20 esencialnih aminokislin..

Poleg tega je krompir v kakršni koli obliki in s kakršno koli toplotno obdelavo zelo bogat s kalijem. Ta mineral prispeva k boju proti hipertenziji, saj spodbuja vazodilatacijo. Kalij je tudi diuretik in je bistvenega pomena za ljudi s protinom, acidozo, cistitisom in prostatitisom. S spodbujanjem izločanja odvečnih tekočin iz telesa mu kalij pomaga vzdrževati normalno presnovo [7].

Železo, fosfor, kalcij, magnezij in cink v krompirju pomagajo pri rasti in trdnosti kosti. Hkrati je pomembno, da telo vzdržuje ravnovesje fosforja in kalcija, saj lahko presežek fosforja in pomanjkanje kalcija povzroči večjo krhkost kosti in posledično osteoporozo [8].

Vitamin C, ki je tako bogat s krompirjem, je močan antioksidant, ki sodeluje pri nevtralizaciji prostih radikalov v človeškem telesu in s tem pomaga preprečevati uničenje celic in vezivnega tkiva. Spodbuja proizvodnjo kolagena in pomaga pri absorpciji železa [9]. Skupaj z vitaminom B ter magnezijem, kalijem, fosforjem in cinkom vitamin C pozitivno vpliva na stanje kože in lajša bolečine pri manjših opeklinah [10].

Vitamin B6 v kombinaciji z različnimi encimi igra pomembno vlogo pri predelavi beljakovin in ogljikovih hidratov, sodeluje pa tudi v procesu presnove maščob. Poleg tega B6 spodbuja sintezo hemoglobina in na splošno izboljšuje tvorbo krvi [9]. Vitamin B9 (folna kislina) pa je zelo pomemben za sintezo DNA in regeneracijo rdečih krvnih celic. Njegova prisotnost v telesu je še posebej pomembna za ženske med nosečnostjo, saj B9 sodeluje pri uravnavanju tvorbe struktur fetalnega živčnega sistema [8].

Prisotnost grobih prehranskih vlaknin, zlasti vlaknin, v krompirju pozitivno vpliva na raven holesterola in pomaga preprečevati zamašitev arterij. Tudi vlaknine pomagajo normalizirati blato z zaprtjem. Res je, upoštevati je treba, da je večina prehranskih vlaknin, tako kot drugi koristni elementi, v lupini krompirja ali neposredno pod njo.

V tradicionalni medicini

V tradicionalni medicini se krompirjevi gomolji ne uporabljajo neposredno, temveč se uporabljajo proizvodi, pridobljeni v postopku njihove predelave, pa tudi listi, cvetovi in ​​plodovi krompirjevega grma. Na primer, krompirjev škrob običajno najdemo v prahu in mazilih, ki so predpisana za različne kožne bolezni. Uporablja se tudi kot vezivo pri izdelavi tablet. Poleg tega iz krompirjevega škroba pridobivajo visokokakovosten etilni alkohol..

Celoten zgornji del (stebla, listi, cvetovi, plodovi) krompirjevega grma vsebuje glikoalkaloid solanin, strupen za ljudi in živali. Znanstvene študije pa so pokazale, da je solanin lahko koristen v majhnih odmerkih in v kombinaciji z drugimi sestavinami. Na primer, uporablja se kot surovina za sintezo hormonov v farmacevtski industriji..

V ljudski medicini

Za razliko od tradicionalne medicine je v ljudskih receptih obseg uporabe krompirja veliko širši. S pomočjo krompirja zdravijo prehlad, čir, bolezni srca in ožilja, se znebijo alergijskih reakcij, nekateri pa trdijo tudi o učinkovitosti krompirja v boju proti raku. Vendar se je pred začetkom zdravljenja s krompirjem vredno posvetovati z zdravnikom, saj lahko nepravilna ali nepravočasna uporaba krompirja samo poslabša položaj..

Krompirjev sok naj bi bil učinkovit v boju proti čirom na želodcu in gastritisu. Prav tako normalizira prebavni proces in lajša zgago. Pozitiven učinek je predvsem posledica prisotnosti škroba v gomoljih - dobrega ovojnega sredstva. Poleg tega je sok indiciran za diabetike (blag do zmeren diabetes), saj normalizira presnovo ogljikovih hidratov. Krompirjev sok pomaga tudi pri čiščenju telesa strupenih elementov in toksinov. V ta namen ga pogosto pomešamo s sokom zelene ali korenja..

Pred začetkom zdravljenja s sokom svetujemo, da meso, ribe, začimbe in začimbe nekaj dni izključite iz prehrane in jih nadomestite s proizvodi rastlinskega izvora. To bo pomagalo pripraviti vaše telo na sok iz surovega krompirja..

Običajno je v primeru motenj v delu prebavil priporočljivo, da po bujenju na tešče spijemo en kozarec soka, nato gremo še pol ure v posteljo, po še pol ure pa lahko zajtrkujemo. Po desetdnevnem zdravljenju s sokom mora slediti desetdnevni odmor. Nato lahko tečaj še enkrat ponovimo. Pri težavah s srcem je priporočljivo piti 100 ml soka trikrat na dan pred obroki. Tečaj traja tri tedne, nato pa je potreben en teden odmora.

Za pripravo krompirjevega soka morate izbrati zdrave gomolje, ki niso vzklili. Pomembno je, da lupina nima zelenkastega odtenka, kar kaže na prisotnost strupene snovi v gomolju. Prav tako ni priporočljivo iztisniti soka od februarja do naslednje letine krompirja, saj se v njem kopiči solanin, količina uporabnih elementov pa se zmanjša..

Izbrani krompir je treba oprati, obrisati in spraviti skozi sokovnik. Alternativni način je, da krompir naribamo ali prepustimo skozi mlin za meso in nato precedimo skozi gazo. Najbolje je, da pripravljeni sok spijete takoj, saj med skladiščenjem potemni, postane rdečkast in njegova vitaminska aktivnost se znatno zmanjša.

Krompirjeve obkladke uporabljamo za različne namene. Najprej naj bi pomagali znebiti se kašlja. Učinek dosežemo z zmanjšanjem edema dihalnih poti in povečanjem izkašljevanja sluzi s segrevanjem prsnega koša. Za pripravo obkladka morate v lupini umiti in zavreti 3-5 gomoljev. Nato zgnetemo krompir, ga damo v gazo in nanesemo na pacientov hrbet in prsni koš ter ga zavijemo z brisačo 45-60 minut. Postopka ni mogoče izvajati pri otrocih, mlajših od 4-5 let. Tudi obklad je kontraindiciran, če ima bolnik vročino..

Drugič, krompirjevi obkladki so priporočljivi za bolečine v sklepih. 200-300 g surovega krompirja je treba naribati in zmešati z enako količino naribanih korenin hrena. Nastalo maso je treba nanesti na noge, prekriti s celofanskim filmom in ogreti z volneno krpo. Običajno se tak obkladek dela ponoči..

Tretjič, krompirjevi obkladki so lahko koristni, če zaradi utrujenosti in pomanjkanja spanca pod očmi dobite podočnjake in vrečke. Za pripravo obkladka morate oprati in naribati en krompir na drobnem ribniku. Nato dobljeno maso razdelite na polovico, oba dela zavijte v gazo in za 10 minut nanesite na oči.

V primeru akutnih bolezni dihal, ki jih spremlja kašelj, je priporočljivo vdihavanje nad krompirjem. Krompir kuhamo brez soli v malo vode. Postavite si brisačo na glavo in dihajte nad paro 5-10 minut.

Krompirjeva juha vsebuje veliko vitaminov in mineralov, s katerimi so bogati gomolji. Tradicionalni zdravilci trdijo, da lahko pomaga pri lajšanju oteklin in izboljšanju delovanja srca. Priporočljivo je, da krompir kuhamo v lupini in brez soli. Trikrat na teden morate piti toplo juho. Menijo tudi, da so kopeli s krompirjevo juho koristne za kožo rok, saj jo naredijo mehko in spodbujajo celjenje majhnih ran..

V ljudski medicini se poleg samih gomoljev uporabljajo tudi krompirjevi cvetovi, iz katerih pripravljajo tinkture. Veljajo za učinkovite proti glivicam. Po receptu se majhna količina cvetov (približno 1 žlica) prelije z 250 ml vrele vode in vztraja 3-4 ure v termosu. Takšna tinktura je shranjena v hladilniku največ dva dni. Za daljše skladiščenje (v dveh tednih) je treba nastalo tinkturo zmešati s 30 ml alkohola ali vodke.

Nekateri tradicionalni zdravilci uporabljajo cvetne tinkture za zdravljenje rakavih tumorjev. Po receptu je treba 1 žlico cvetov preliti z dvema kozarcema vrele vode in nato infundirati približno 30 minut. Po tem pustite še približno 3 ure v zaprti posodi v pečici. Nastalo tekočino je treba piti trikrat na dan, po 100 ml. Potek zdravljenja je 3 tedne. Vendar je treba to obdelavo uporabljati zelo previdno, saj je koncentracija alkaloidov v cvetovih rastline veliko višja kot v gomoljih..

V orientalski medicini

V klasičnih orientalskih razpravah o medicini krompir ni bil omenjen, ker v času njihovega pisanja niso vedeli za krompir v teh delih. Vendar pa na primer v sodobni tibetanski medicini verjamejo, da ta zelenjava koristi živčnemu sistemu (sistem Rlung v smislu tibetanske medicine), ki uravnava vse procese v telesu..

Postopno izčrpavanje sistema Rlung vodi do staranja telesa, uživanje krompirja pa pomaga vzdrževati in krepiti ta sistem ter upočasnjuje staranje. Krompir ima tudi antidepresivne lastnosti in pomaga telesu, da si opomore od stresa. Poleg tega velja za preventivni ukrep proti nespečnosti. Poleg tega krompir pozitivno vpliva na delo kardiovaskularnega in prebavnega sistema..

Krompir je pogosto izključen iz števila zdrave zelenjave, saj ga orientalska medicina uvršča med "hladilna" živila, torej tista, ki upočasnjujejo presnovo. Pravzaprav je to enostavno nadomestiti, če krompirju dodamo "ogrevalno" sol, črno in rdečo papriko, česen, koper ali ghee..

V tibetanski medicini verjamejo, da "bolezen vstopi v telo in ga zapusti skozi kožo". "Izhod" iz bolezni običajno spremlja vnetje kože, s katerim se lahko spoprijemo s tanko narezanimi koščki krompirja. Priporočljivo je tudi nanašanje surovega krompirja v primeru opeklin prve in druge stopnje..

V znanstvenih raziskavah

Krompir je že dolgo in ne preneha biti predmet znanstvenih raziskav v različnih smereh. To zanimanje je razloženo z dejstvom, da je krompir izdelek, ki lahko milijonom ljudi zagotovi hrano in zapleten nabor uporabnih elementov po minimalni ceni. Raziskovalci preučujejo načine za izboljšanje načinov sajenja, gojenja, spravila in shranjevanja krompirja, razvijajo metode vzreje krompirja za določene načine njegovega gojenja in izbirajo okolju prijazne tehnologije za zaščito pred škodljivimi organizmi in patogeni.

Poleg tega krompir aktivno preučujejo v medicini. Poskusi na prašičih so pokazali, da surovi ali toplotno obdelani in zaužit hladen krompir blagodejno vpliva na črevesje in krepi imunski sistem [11]. Prav tako so ameriški znanstveniki razvili vrsto "zlatega" krompirja, ki vsebuje več vitaminov in mineralov. Tako zagotavlja skoraj 42% dnevne vrednosti vitamina A in 34% vitamina E za otroka [12]. To sorto naj bi prinesli v države v razvoju, kjer ljudje trpijo zaradi pomanjkanja polnovredne in zdrave hrane..

Raziskovalci so tudi ugotovili, da je virus, ki najpogosteje okuži grmovje krompirja, zelo podoben enemu od proteinov, ki povzročajo Alzheimerjevo bolezen. Zdaj to podobnost uporabljajo za ustvarjanje protiteles, ki bi pomagala vsaj upočasniti začetek bolezni [13]. Američani verjamejo tudi, da vijolični krompir pomaga ubiti matične celice raka v debelem črevesu. Poskusi na miših so pokazali, da meso pečenega vijoličnega krompirja zmanjša vnetje in zavira rast tumorja [14].

Etilni alkohol pridobivajo iz odpadkov, ki nastanejo pri predelavi krompirja, vendar ruski znanstveniki govorijo o možnosti pridobivanja drugih visokokakovostnih protimikrobnih snovi [15]. Končno se je v Veliki Britaniji krompirjev škrob začel uporabljati za proizvodnjo biorazgradljivih vlaknenih plošč srednje gostote (MDF), za katere je značilna visoka stopnja prijaznosti do okolja [16].

V dietetiki

Kljub dejstvu, da krompir zaseda vodilni položaj med najbolj kalorično zelenjavo, neupravičeno velja za tabu izdelek za ljudi, ki gledajo svoje postave. Znanstveniki iz ameriškega nacionalnega nutricionističnega centra so izvedli študijo in ugotovili, da zaradi velike količine kalija v svoji sestavi krompir pomaga pri odstranjevanju odvečne tekočine iz telesa in tako lahko celo privede do izgube odvečnih kilogramov.

Težave s prekomerno telesno težo se pojavijo le, če pražen krompir pojemo ali začinimo z mastnimi omakami. V kuhani, dušeni ali pečeni obliki lahko krompir postane celo osnova prehrane na tešče, če ga namesto rib in mesa uporabljamo z drugo zelenjavo in začimbami..

Ker ima krompir dober okus in visoko hranilno vrednost, je bogat z vitamini in minerali, je lahko prebavljiv, se pogosto uporablja v otroški in dietetični hrani. Krompir se običajno priporoča bolnikom s kronično ledvično odpovedjo, boleznimi srca in ožilja, arterijsko hipertenzijo, aterosklerozo, boleznimi prebavil. Vendar pa krompir ni priporočljiv za ljudi, ki trpijo za hudo sladkorno boleznijo in debelostjo [17].

Pri kuhanju

Krompir je vsestranska zelenjava, ki se uporablja v receptih po vsem svetu. Krompir je bistvena sestavina juh in dobra priloga. Poleg tega se daje v solate, pite, mesne jedi in na njeni osnovi so narejene krompirjeve palačinke. Kuhanje krompirja je enostavno. Tako sam kot del različnih jedi ga najpogosteje kuhamo, dušimo ali pečemo v pečici.

Da bi jed postala čim bolj okusna, izberite pravi krompir. Glede na gostoto celuloze je običajno, da jo razdelimo na 4 vrste: A, B, C in D. Krompir tipa A vsebuje najmanj škroba in slabo zavre. Najpogosteje se uporablja za solate. Krompir tipa B je primeren za pripravo čipsa, krompir tipa C pa za cvrtje. Tip D je najbolj močna sorta in je najboljši za enolončnice in pireje.

Vendar je označevanje običajno le na uvoženem krompirju. Če je ni, lahko krmarite po barvah. Za sorte rdečega krompirja ("red-tamb", "roseval", "sheri") je značilna visoka vsebnost antioksidantov in se med kuhanjem ne drobijo. Običajno se ta krompir pozimi dobro obdrži. Bele sorte ("Erow", "Tiras", "Tsiganka") vsebujejo veliko vitamina C in tak krompir praviloma dobro zavre. Rumene sorte ("simfonija", "rosalinda", "adretta") so bogate s karotenom in med kuhanjem ohranijo obliko.

Kombinacija z drugimi izdelki

Po mnenju privržencev zdrave prehrane so tradicionalne kombinacije krompirja z mesom, ribami ali jajci nesprejemljive. Menijo, da se škrobnata hrana ne meša dobro z živalskimi beljakovinami. Torej, za prebavo krompirja telo izloča alkalne encime, ki jih raztopi klorovodikova kislina, ki jo proizvaja želodec za predelavo mesa. Tako ne prebavljena hrana vstopi v črevesje, kjer se lahko proces fermentacije začne z aktivnim sproščanjem toksinov..

Kombinacija krompirja z rastlinskim oljem, kislo smetano, sirom, zeleno zelenjavo in stročnicami velja za zdravo in koristno..

Pijače

Krompirjevi napitki imajo specifičen okus, vendar veljajo za zelo koristne za telo. Sok iz surovega krompirja in krompirjeve juhe je priporočljivo piti kot zdravilo za različne bolezni. Pogosto se krompirjevemu soku doda pesa, zelena ali korenje. Poleg tega se iz gomoljev pripravi tradicionalna pijača - naravni živi kvas. Z dodatkom ovsenih kosmičev lahko iz krompirja nastane celo žele, ki velja za pomirjujoče sredstvo za razstrupljanje..

Nevarne lastnosti krompirja in kontraindikacije

Kljub izjemni uporabnosti in pomembnosti krompirja v prehrani ga lahko uporabljate le z nekaterimi zadržki:

  • jesti je treba samo gomolje krompirja, saj zgornji del grma (stebla, listi, cvetovi in ​​plodovi) vsebuje alkaloid solanin, ki lahko povzroči zastrupitev telesa;
  • zelenega in vzklilega krompirja prav tako ne smemo zaužiti zaradi njegove toksičnosti;
  • sok iz surovega krompirja lahko kuhamo največ do februarja, saj se po tem solanin začne kopičiti v samih gomoljih in v njihovih lupinah;
  • med kuhanjem krompirja pri temperaturi 120 stopinj in več se aminokislina asparagin, ki ga vsebuje, pretvori v rakotvorno snov akrilamid, zato je zaželena katera koli druga metoda toplotne obdelave, razen cvrtja;
  • krompir ni priporočljiv za debele ljudi;
  • krompir je treba uporabljati previdno pri bolnikih s hudo sladkorno boleznijo.

Na tej ilustraciji smo zbrali najpomembnejše točke o koristih in možnih nevarnostih krompirja in zelo vam bomo hvaležni, če boste sliko delili na družbenih omrežjih s povezavo do naše strani:

Zanimiva dejstva

Po vstopu v Evropo krompir ni kmalu postal priljubljen med kmeti. Dolgo časa so bili sumljivi na to rastlino, ker so jo imeli za strupeno. Po legendi je pruski kralj Friderik Veliki, da bi prepričal svoje podložnike, ukazal sajenje krompirja blizu svojega gradu in ob njem postavil dnevno stražo. Ker so mislili, da vojaki varujejo nekaj vrednega, so se kmetje ponoči odpravili do gradu in oropali nasade. Ta "reklamni" trik je prispeval k širjenju krompirja med lokalnimi prebivalci.

V Franciji je krompir dolgo igral vlogo okrasne rastline in je rastel izključno v botaničnih vrtovih. Dame iz visoke družbe so si v lase vtkale krompirjeve rože, moški pa so jih nosili v butonijerah. Poskus kraljevine, da bi rastlino uvedli v kmetijsko življenje, se je izkazal za neuspeha. Šele v 18. stoletju je agronomu in farmacevtu Antoinu Parmentierju uspelo postopoma premagati odpor ljudi. Ukvarjal se je s popularizacijo krompirja, prirejal je večerje, na katerih je goste pogostil s krompirjevimi jedmi. Tako mu je uspelo postaviti temelje za gojenje krompirja kot zelenjavne poljščine..

V Rusiji so ljudje tudi z zaskrbljenostjo in nezaupanjem pozdravili nastanek nove kulture. Krompirju so rekli "hudičevo jabolko" in "plod nečistk", pridigarji starovercev pa so gojenje te rastline preprosto prepovedali. Vendar so se oblasti zatekle k nasilnim ukrepom in prisilile kmete, da so posadili "sumljivo" zelenjavo. Zaradi tega so sredi 19. stoletja množični ljudski upori, imenovani "krompirjevi izgredi", zajeli državo..

Zanimivo je, da so le 50 let po ruskih "krompirjevih neredih", v dobi zlate mrzlice, na Aljaski rudarji zlata cenili krompir, vreden zlata. In vse zato, ker imajo gomolji krompirja visoko hranilno vrednost in so bogati z vitaminom C, ki je iskalcem zlata pomagal v boju proti skorbutu in drugim boleznim..

O krompirju so vedeli veliko na Irskem, kjer je ta korenovka postala glavna hrana kmetov v 18. stoletju. Poleg tega je bilo prebivalstvo države tako odvisno od te poceni zelenjave, da je pridelek, ki ga je povzročila bolezen, uvožena iz Amerike, pripeljal do resnične katastrofe. Irsko je zajela velika krompirjeva lakota, ki je ubila milijon ljudi. Približno milijon ljudi je zapustilo državo in pobegnilo pred pomanjkanjem hrane [18].

Verjetno se je zato na Irskem pojavil rek: »krompir in poroka sta dve resni stvari, za katero bi se šalili« [19]. Obožujejo krompir tudi v Nemčiji, kjer je analog ruskega pregovora "norci imajo srečo". Nemci običajno rečejo, da imajo "najbolj neumni kmetje največ krompirja". In v ruščini obstaja rek "miza brez krompirja je kot zabava brez harmonike".

Peli in ovekovečevali so krompir ne samo v ljudski umetnosti. Na primer, mnogi slikarji na svojih slikah upodabljajo cvetoče krompirjeve polja, postopek sajenja in spravila krompirja in celo postopek njegovega uživanja. Te teme ni zanemaril niti Vincent Van Gogh, ki je imel celo vrsto slik: "Krompirjevke", "Ženska, ki kopa krompir" in "Košara s krompirjem".

Poleg tega so pisali pesmi in pesmi o krompirju. Na primer, v filmu "Zajtrk na travi" se sliši pesem "Krompir" (glasba V. Shainsky, besedilo M. Lvovsky), Vladimir Vysotsky pa je zapel lastno pesem "Tovariši znanstveniki". Pesnik Ivan Demyanov je nato napisal otroško pesem o krompirju:

Da so moje dlani črne,
Nihče me ne graja.
Krompir z mojo babico
Sadili smo ob ograji!
Kmalu tukaj na mehkih pobočjih,
Kjer je lopa ogrevala stranice,
Veliko zelenih lokov
Maja se bo vezala na grebenu.
Po rumeni, beli, modri
Lučke bodo zasvetile -
Tako lepe bodo,
Naše postelje ob reki!
Naj bodo moje dlani umazane,
Sem že navajena delati...
In okusnejšega krompirja ni,
Da se boste posadili v greben!

Številni muzeji in festivali, ki so mu posvečeni, so najboljši dokaz pomena krompirja v našem življenju. In 30. maj je svetovni dan krompirja. Tudi po vsem svetu ljudje svojo ljubezen do te zelenjave izkazujejo tako, da ji postavljajo spomenike:

Poleg tega je leta 1995 krompir postal prva zelenjavna kultura, pridelana v ničelni gravitaciji - na vesoljski ladji Columbia. Toda na tleh rejci ne sedijo brez rok. Uspelo jim je razviti mehko in zelo nežno sorto krompirja, imenovano "La Bonnotte". Čeprav je po legendi ta krompir vzrejal vrhovni bog Inkov. La Bonnotte sadimo in nabiramo v celoti ročno in ne več kot 100 ton na leto. In cena za en kilogram takšne dobrote doseže 500 evrov.

Botanični opis

Botanično je krompir večletna gomoljasta rastlina družine Solanaceae. Toda v vsakdanjem življenju krompir pogosto imenujejo "drugi kruh", ker je skupaj s pšenico, rižem, koruzo in sladkornim trsom med petimi najpomembnejšimi pridelki na svetu [1,2].

Zgodovina

Zgodovina krompirja sega več kot eno tisočletje in znanstveniki verjamejo, da so se divje vrste te rastline prvič začele jesti že v 5. stoletju pred našim štetjem. starodavni Indijanci, ki so živeli v Južni Ameriki. Kdaj in kako je krompir zapustil domovino, ni zagotovo znano, vendar se domneva, da je v Evropo prišel prek Iberskega polotoka in Britanskega otočja sredi 16. stoletja [3]..

V Španiji in zlasti na Irskem je krompir hitro postal trdna sestavina lokalne prehrane, vendar v preostali Evropi ni bil zelo priljubljen in je dolgo časa veljal za hudičevo delo. Kljub temu so se informacije o resnični vrednosti krompirja sčasoma širile po starem svetu in v nasprotju s prvotnim nezaupanjem so ga začeli gojiti in jesti v Nemčiji, na Nizozemskem, v Belgiji, Franciji in drugih evropskih državah..

Prvi, ki je krompir opisal konec 16. stoletja in mu dal sodobno znanstveno ime Solanum tuberosum (latinsko gomoljasto nočnico), je bil švicarski botanik Kaspar Baugin [4]. Kar zadeva splošno ime za krompir, se to od države do države razlikuje. Tako na primer rusko ime "krompir" izhaja iz nemške besede "kartoffel", ki si je bila izposojena iz italijanskega jezika. V Italiji so krompir po analogiji s tartufi imenovali "tartufoli" (italijanski tartufo), saj se njegovi gomolji, tako kot gomolji tartufov, nahajajo pod zemljo..

Angleško ime "krompir" izvira iz španske besede "patata". Španci pa so to ime prevzeli od Indijancev, ki so kombinirali njihove besede "papa" (krompir) in "batata" (sladki krompir). V Franciji krompir še vedno imenujejo "pomme de terre" (francosko za zemeljsko jabolko) [5].

Sorte

Glede na dejstvo, da je krompir nezahtevna rastlina, ga lahko gojimo na najrazličnejših tleh v svoji sestavi, ne glede na značilnosti podnebnih razmer in temperaturnih nihanj [6]. Zato se ta kultura goji v več kot sto državah sveta z zmernim, subtropskim in tropskim podnebjem. Če želite pridobiti kakovostno letino, morate vedeti, katera sorta je primerna za tla in vremenske razmere na določenem območju..

Obstaja ogromno sort krompirja (približno 4000), od različnih divjih vrst v Južni Ameriki do vrst, ki jih rejci redijo. Običajno se sorte delijo na kategorije glede na čas zorenja: 70-80 dni (zgodnje zorenje), 90-120 dni (srednje zorenje), 140-150 dni (pozno zorenje) [1].

Poleg tako znanih sort, kot so Adretta, Riviera, American ali Granada, ki ustrezajo tradicionalnim predstavam o videzu krompirja (rjavkasta lupina in svetlo rumenkasto meso), obstajajo tudi zelo nenavadne sorte z obarvanim mesom ali pestro zunanjo barvo. Na primer, krompir Vitelotte ima temno vijolično barvo mesa, medtem ko ima krompir All Blue tako modro lupino kot meso. Sorta Bikini ima nenavadno rdeče-rumeno lupino, gomolji Christine imajo temno rdečo lupino, krompir Shetland pa je na zunanji strani črn.

Gojenje lastnosti

Krompir velja za večletno rastlino in ga pogosto najdemo v naravi doma, v Južni Ameriki. V Evropi pa ga gojijo kot enoletno rastlino. Odvisno od sorte lahko krompirjev grm zraste od 30 do 150 cm v višino in ima od 4 do 8 stebel. Barva listov je od svetlo zelene do temno zelene z rjavim odtenkom [1]. Na koncih stebel se običajno pojavijo majhna socvetja bele, roza ali lila barve, odvisno od sorte..

Bližje jeseni na grmu nastanejo plodovi - majhne mesnate jagode zeleno bele barve. Vrhovi in ​​jagode vsebujejo strupeno snov solanin, ki rastlino ščiti pred škodljivimi bakterijami in žuželkami. Gomolji, ki se uporabljajo za hrano, se nahajajo pod zemljo. Na zunanji strani krompirja so tako imenovane očeske (od 3 do 15 brstov na gomolj), ki se nato razvijejo v mlade poganjke. Krompir lahko gojimo na katerem koli odprtem polju, v rastlinjakih in celo v loncih.

Čas sajenja te rastline je odvisen od zorenja gomoljev. Zgodnje sorte običajno sadimo, ko se tla segrejejo do 10 ° C, čeprav nekateri vrtnarji za sajenje krompirja izberejo lunine dni. Vendar se sadilni material začne pripravljati 30-40 dni pred izkrcanjem. Gomolji v velikosti piščančjega jajca, izbrani jeseni, se raztresejo po tleh ali položijo v eno plast v škatle in shranijo pri temperaturi 12-15 ° C, vedno na svetlobi in pri visoki vlažnosti..

Samo sajenje krompirja lahko izvedemo na različne načine, odvisno od gostote tal. V vročem podnebju in rahli rahli zemlji se naredijo luknje za krompir, medtem ko se v vlažnih podnebjih režejo grebeni za krompir v vlažnih tleh, s čimer se zasaditev dvigne nad nivo tal. Včasih se uporablja razmnoževanje s semeni. Če želite to narediti, vzemite semena iz zrelega krompirja in jih posadite v škatle in jih pustite na osvetljenem mestu. Sadike, visoke 13-15 cm, presadimo v začetku maja.

Gojenje krompirja vedno spremlja zatiranje škodljivcev. Koloradski hrošč in žična črv sta prava nadloga za nasade krompirja. Ličinke in odrasli koloradski hrošči jedo tako liste krompirjevega grma kot same gomolje. Kar zadeva žičnico, je nevarnost le ličinka te žuželke, ki grize korenine in gomolje, kar vodi do venenja in propadanja rastline. Da se znebite teh škodljivcev, morate uporabiti kemikalije..

Izbira in shranjevanje

Ne smete jemati ozelenjenega ali že vzklilega krompirja, vsebuje alkaloide, ki lahko povzročijo zastrupitev. Majhne luknje, globoki utori in rjave lise kažejo, da je bil krompir izpostavljen škodljivcem. Kvaliteten krompir mora biti čvrst in elastičen brez zunanjih poškodb ali napak. Če krompir podleže pritisku nohta in iz njega začne iztekati tekočina, so pri gojenju najverjetneje uporabili nitrate. In ko z nohtom prebodete kožo dobrega krompirja brez pesticidov, boste zaslišali zvoneč hrustljav zvok.

Če morate za zimo izbrati krompir za shranjevanje, so primerne srednje in pozno zoreče sorte. Prav tako je vredno biti pozoren na velikost korenovk. Srednji do majhni gomolji vsebujejo več hranil. Poleg tega je zrelost krompirja odvisna od debeline lupine - debelejši kot je, bolj zrel je krompir in bolje ga je treba hraniti. Olupljene in posušene gomolje je najbolje hraniti pri 2-7 ° C. Tudi krompir je treba občasno razvrstiti in se znebiti gnilih korenovk, da se prepreči širjenje okužb..

  1. Dubrovin Ivan. Vse o navadnem krompirju. - M.: Eksmo-Press, 1999. - 96 str..
  2. Nacionalni svet za krompir, vir
  3. Zgodovina krompirja, vir
  4. Hielke De Jong, Joseph B. Sieczka, Walter De Jong. Popolna knjiga krompirja: Kaj mora vedeti vsak pridelovalec in vrtnar. Preša za les. Portland, London. 2011.
  5. Wikipedia, vir
  6. Fatyanov V.I. Krompir. - M.: OlmaMediaGroup. 2010. - 67 s.
  7. Lastnosti krompirja, vir
  8. Kako lahko krompir koristi mojemu zdravju, vir
  9. Krompirjeva prehrana, vir
  10. Koristi krompirja za zdravje, vir
  11. Društvo kemične industrije. Krompirjeva solata lahko pomaga imunskemu sistemu. ScienceDaily, 25. junij 2017, vir
  12. Državna univerza Ohio. "Zlati" krompir prinaša obilo vitaminov A in E. Javna knjižnica znanosti, 8. november 2017, vir
  13. Ameriško društvo za biokemijo in molekularno biologijo. Krompir je morda ključ do zdravljenja Alzheimerjeve bolezni, ScienceDaily, 16. avgust 2008, vir
  14. Warner Bryan. Pisani krompir lahko vsebuje močan udarec za preprečevanje raka. Penn State, 26. avgusta 2015, vir
  15. Kuličenko E.O., Andreeva O.A., Lukashuk S.P., Mazurina M.V. Raziskovanje kemijske sestave in protimikrobne aktivnosti periderma gomoljev krompirja // Farmacija in farmakologija №4 (11). - Pyatigorsk, 2015, vir
  16. Nov gradbeni material, ki ga je mogoče reciklirati, deloma narejen iz krompirja, bi lahko pomagal rešiti problem odpadkov. Univerza v Leicesterju. 31. oktober 2013, vir
  17. Kapitanova E.K. Oda krompirju // Medicinske novice №10. - Minsk, 2015, vir
  18. Zgodovina krompirja, vir
  19. Solomonik T., Sinelnikov S., Lazerson I. Evropska krsta. Kulinarične mojstrovine sveta. - SPb.: Založba "Neva", 2006. - 368s.
  20. Nacionalna podatkovna baza hranil, vir

Prepovedana je uporaba kakršnih koli materialov brez našega predhodnega pisnega soglasja..

Uprava ni odgovorna za noben poskus uporabe katerega koli recepta, nasveta ali diete in tudi ne jamči, da vam bodo navedeni podatki pomagali ali škodovali osebno. Bodite previdni in se vedno posvetujte z ustreznim zdravnikom!

Krompir se v industriji uporablja za pridobivanje

Krompir kot surovina za živilsko industrijo

1. Potrošniška vrednost krompirja kot večnamenske surovine za živilsko industrijo.

2. Kakovost krompirja, odvisno od namena in pogojev pridelave.

3. Glavni trendi v proizvodnji in uporabi krompirja kot sekundarne surovine za industrijo alkohola in škroba

Literatura: Jafarov A.F. Blagovne raziskave sadja in zelenjave.-M.: Ekonomija, 1985.-324 S. Dyatlov V.V. itd. Trgovanje s sadjem in zelenjavo - Donjeck. Vadnica. 2010; A.A.Dubinina Blagovne raziskave sekundarnih surovin. Kijev. - 2009. S. 72-78, 123-133.

Krompir je najpomembnejša živilska, industrijska in krmna rastlina velikega nacionalnega gospodarskega pomena. Raznolika uporaba krompirja v hrani, njegova široka priljubljenost med prebivalstvom daje razlog, da ga štejemo za enega najpomembnejših živilskih izdelkov - drugi kruh, za živilsko industrijo pa kot surovino za proizvodnjo užitnega alkohola, škroba, škrobnih izdelkov in melase..

Pri nas ima krompir zelo vsestranski pomen. Uporablja se kot živilska, industrijska in krmna kultura. Gomolji vsebujejo približno 25% suhe snovi, vključno z 12-22% škroba, 1,4-3% beljakovin in 0,8-1% pepela. Vsebujejo različne vitamine - C, B, PP, K in karotenoide. Velik je tudi pomen krompirja kot tehnične poljščine. Služi kot surovina za škrobno sirup, industrijo dekstrina, uporablja se za proizvodnjo glukoze in alkohola. Krompir se pogosto uporablja za krmo. Še posebej dragocen je za prašiče in govedorejo. Živali krmijo z gomolji, vršički in izdelki iz industrijske predelave krompirja (ostanki, celuloza). Krompir je kot vrstni pridelek dober predhodnik za spomladanske pridelke (spomladanska pšenica, koruza, pesa, ječmen, proso itd.).

Trenutno je na svetu znanih več kot 1000 sort krompirja, ki se med seboj razlikujejo glede zorenja, zorenja, vsebnosti suhe snovi, okusa in drugih potrošniških lastnosti..

Krompir je dragocena surovina za pridobivanje različnih izdelkov - čips, krompirjeve drobtine, kosmiči, pire krompir, hitro zamrznjeni polizdelki, pa tudi za proizvodnjo škroba, alkohola (iz tone krompirja z 17,5% vsebnostjo škroba lahko dobite 170 kg škroba ali 112 litrov alkohola). Krompir je pomemben tudi kot krmna kultura [41]

Kemična sestava gomoljev krompirja je odvisna od sorte, pogojev gojenja, zrelosti gomoljev, pogojev in pogojev skladiščenja. V povprečju krompir vsebuje (% mokre teže): voda - 75,0; škrob - 18,2; beljakovine - 2,0; sladkorji (mono- in disaharidi) - 1,5; vlakna - 1,0; maščobe - 0,1; organske kisline (za jabolčno kislino) - 0,2; fenolne snovi - 0,1; druge organske spojine (nukleinske kisline, glikoalkaloidi) - 1,6; mineralne snovi - 1,1; pektinske snovi - 0,6. Vsebnost suhe snovi je v povprečju 25%, njihova količina pa narašča od obrobja do zunanjega jedra in naprej do središča se zmanjšuje. Približno ločimo sorte krompirja z visoko vsebnostjo suhe snovi (več kot 25%), s povprečno (22-25%) in nizko (manj kot 22%) [42]

Škrob (pri večini sort namiznega krompirja 15–18%) je v celicah v obliki večplastnih zrn škroba velikosti od 1 do 100 mikronov, pogosteje pa od 20 do 40 mikronov; nastajajo v aminoplastih v citoplazmi. V nezrelem mladem krompirju so škrobna zrna majhna, skoraj okrogla, brez opazne razslojenosti. Škrob predstavlja približno 75 - 80% vseh suhih snovi krompirja ali 95 - 99% celotne količine ogljikovih hidratov, zato lahko njegovo vsebnost približno določimo s specifično težo gomoljev. Velikost škrobnih zrn vpliva na konsistenco mesa krompirja med kuhanjem.

Krompirjev škrob je običajno 20-25% amiloze in 75-80% amilopektina, kar vpliva na njegovo sposobnost nabrekanja. V gomolju je škrob neenakomerno razporejen: v zunanjem jedru in lubju ga je več kot v apikalnem; pri pozno zorečih sortah več kot pri zgodnjem zorenju [25]

Sladkor v krompirju predstavljajo glukoza, fruktoza in saharoza; Maltoze, ki se običajno pojavi med kalitvijo krompirja, najdemo v majhnih količinah. Krompir poleg prostih sladkorjev vsebuje še fosforjeve estre sladkorjev: glukoza-1-fosfat, fruktoza-6-fosfat, trizofosfate. Nekateri sladkorji v vezanem stanju so v sestavi glikozidov in nukleoproteinov - galaktoza, rimnoza, riboza, glukoza. Povečanje vsebnosti sladkorja (več kot 1,5-2%) negativno vpliva na kakovost krompirja, na primer pri kuhanju potemni [42]

Kakovost sladkorjev v krompirju se zelo opazno razlikuje glede na njegovo gospodarsko in botanično sorto, zrelost gomoljev, pogoje skladiščenja. V zrelem krompirju je v normalnih pogojih malo sladkorjev - 0,5 - 1,5%. Mladi gomolji običajno vsebujejo več sladkorjev kot zreli..

Za zaščito gomoljev pred okužbami so pomembni glukozidi, ki vsebujejo dušik - solanin, chaconin in scopoletin, ki povzročajo grenkobo kože krompirja, včasih pa tudi celuloze, ki je koncentrirana predvsem v ovojnih tkivih, saj glivično delujejo na njihove patogene.

Vsebnost solanina in chaconina je zelo majhna - od 2 do 10 mg na 100 g; lahko pride do zastrupitve, če količina glukozidov preseže 20 mg na 100 g izdelka. [42]

Večino glikozidov najdemo v lupini, zelenih gomoljih, kalčkih in vršičkih. Ko gomolji kalijo, se včasih v njih pojavi grenkoba, saj solanin prehaja v kašo; v povprečju je solanina v lubju 3-krat več kot v kaši. Krompir, gojen v peščenih tleh, nezrel krompir in majhni gomolji, ima več solanina. V gomoljih se pojavi veliko solanina, kadar je izpostavljen neposredni ali razpršeni svetlobi. Ugotovljeno je bilo, da solanin med skladiščenjem dobro varuje semenski krompir pred boleznimi, vendar je ozelenitev za jedilni krompir nesprejemljiva. Vendar pri uporabi krompirja za proizvodnjo čipsa ali posušenega krompirja povečana vsebnost grenkobe v končnem izdelku ni sprejemljiva..