Zakaj so jagode koristne: zdravilne lastnosti za odrasle in otroke + ljudski recepti in kontraindikacije

Jagode in njihova gozdna sorta, gozdne jagode - jagode, ki nikogar ne pustijo ravnodušnega. Za mnoge, sočne in sladke, postanejo eden od simbolov brezskrbnih poletnih počitnic. Nekdo ga raje goji sam, kljub dejstvu, da je precej muhasta rastlina, nekdo ne želi čakati na letino in jagode kupuje v trgovini.

V tem članku bom poskušal ugotoviti, zakaj so jagode koristne, za katere bolezni jih je treba vnesti v prehrano in v katerih primerih je bolje omejiti njegovo uporabo..

Kemična sestava in vsebnost kalorij

Kljub temu da imajo jagode izrazit sladek okus, vsebnost sladkorja v njej ni višja od vsebnosti kislega ribeza ali kosmulje - od 5 do 15%.

Jagode imajo naslednjo kemično sestavo:

  • folna kislina - odgovorna za rast celic in pravilno delovanje srca;
  • askorbinska kislina - krepi imunski sistem;
  • sadne kisline - izboljšajo krvni obtok in normalizirajo metabolizem;
  • vitamin E - spodbuja regeneracijo tkiva in izboljšuje tonus;
  • Vitamini skupine B - izboljšajo delovanje živčnega in prebavnega sistema;
  • kalij - čisti telo toksinov in toksinov;
  • kalcij - krepi kostno tkivo;
  • železo - oskrbuje celice telesa s kisikom;
  • cink - uravnava raven sladkorja in izboljšuje telesno odpornost.

Kar zadeva vsebnost kalorij v sadju, znaša povprečno 40 kcal na 100 g.

Jagode vsebujejo približno 0,5 g maščobe, 0,7 g beljakovin in 7 g ogljikovih hidratov.

Koristne lastnosti

Po znanstvenih raziskavah je največ uživanja jagod največja zaščita krvnih žil pred aterosklerozo, boleznijo, ki je za zdravje ljudi izjemno nevarna..

Raven holesterola se zmanjša zaradi visoke vsebnosti vitaminov B in folne kisline v jagodah. Hkrati se zniža tudi raven homocisteina, kar lahko povzroči uničenje arterijskih sten in nastanek holesterolskih plakov, kar pa lahko privede do kapi ali srčnega napada..

Jagode slovijo tudi po svojih antioksidativnih lastnostih. Jagode vsebujejo elagično kislino, ki ne samo, da se lahko uprete učinkom prostih radikalov in upočasni proces staranja tkiv, ampak tudi pomaga pri preprečevanju malignih tumorjev.

Za ženske

Jagode so dobre za vse, vendar imajo nekatere značilnosti, zaradi katerih so še posebej pomembne za zdravje žensk. Na primer, jagode vsebujejo veliko folne kisline, ki je potrebna za pravilno delovanje telesa lepšega spola. Zahvaljujoč učinku te snovi ostaja hormonsko ozadje normalno. Ta kislina je bistvenega pomena za uspešno zasnovo in rojstvo ploda ter med drugim zmanjšuje tveganje za nenormalen razvoj zarodka..

Takšni kazalniki pomenijo, da so jagode dobre za ženske v tako občutljivem in resnem trenutku življenja, kot je nosečnost..

Koristi za nosečnice

Koristne lastnosti jagodičja vključujejo normalizacijo apetita in povečanje metabolizma ter pozitiven učinek na delovanje krvnega obtoka..

Ti plodovi pomagajo odstraniti škodljive toksine iz ženskega telesa in zmanjšajo tveganje za edeme zaradi diuretičnega delovanja..

Pozor: Če so jagode lahko koristne v zgodnjih fazah nosečnosti (pod pogojem, da ni alergije in ko jo uvedemo v prehrano pod nadzorom zdravnika), potem je po 22-23 tednih jagode praviloma priporočljivo odstraniti iz menija, da se odpravi tveganje za neželeno reakcijo nanjo. plod.

Ali je to mogoče z dojenjem

Glede na zgoraj opisane alergijske značilnosti jagod je njegova uporaba v hrani med dojenjem nezaželena, saj je nevarnost, da alergeni v materino mleko vstopijo v krhko telo otroka, previsoka.

Če dojenčka še naprej dojite tudi po enem letu, lahko jeste jagode v majhnih količinah, pri tem pa skrbno spremljate otrokovo reakcijo..

Pri kateri starosti je mogoče dati otroke

Ni skrivnost, da imajo otroci radi jagode. Vendar pa pediatri močno priporočajo, da se tega jagodičja ne vključi v prehrano dojenčkov, starih do enega leta..

Na žalost lahko pri otrocih povzroči alergije, še posebej najmanjše, zato jih je treba dajati le od drugega leta starosti. Da bo vaš otrok varen, je najbolje, da začnete z vodo razredčenim jagodnim sokom ali kompotom. S tem zdravljenjem bo pijača ohranila okus, ki je otrokom tako všeč, a število alergenov bo postalo precej manjše..

Če ne pride do neželene reakcije na jagodičje, lahko otroka postopoma navajate na kašo..

Pozor: alergije se lahko kažejo na različne načine. Izraža se ne le v pordelosti kože in srbenju, temveč tudi v težavah z dihanjem, kašljanju. Ne pozabite tudi, da se reakcija morda ne bo pojavila takoj po jedi, ampak tudi čez en dan od trenutka, ko ste otroku dali jagode.

Za moške

Za moško telo jagode niso nič manj koristne kot za ženske. Omogoča vam normalizacijo delovanja prebavil in izboljšanje stanja jeter..

Elagična kislina, ki je bila omenjena zgoraj, zmanjšuje tveganje za tumorje v genitourinarnem sistemu, in sicer rak mehurja in prostate.

Pomembno: ker obstaja nevarnost posamezne alergije na sadje in zelenjavo, se morate osebno posvetovati s svojim zdravnikom in ne zlorabiti tega jagodičja.

Prednosti hujšanja

Zaradi nizke vsebnosti kalorij lahko jagode štejemo za prehranski izdelek. Poleg tega so nekatere lastnosti nepogrešljive v meniju tistih, ki želijo shujšati:

  • pospešuje metabolizem in spodbuja pravočasno čiščenje črevesja;
  • ima diuretični učinek in zmanjšuje otekline;
  • izboljša delovanje jeter in trebušne slinavke.

Plodovi imajo nizek glikemični indeks in jih lahko jedo tudi tisti, ki imajo diagnozo diabetesa.

Jagode blažijo apetit zaradi dejstva, da so vlaknine v svoji sestavi sosedne vitaminu C: skupaj pomagajo ustvariti občutek sitosti.

Ko se to sadje v prehranski jedilnik najpogosteje kombinira z jagodičjami in sadnimi solatami ali jogurti, vendar jih gospodinje, ki imajo radi nenavadne okusne rešitve, uporabljajo pri pripravi ribjih in mesnih jedi.

Prav tako ni časovne omejitve za uporabo tega jagodičja - zaradi nizke vsebnosti kalorij je kot nalašč za zajtrk in večerjo..

Pozor: jagod ne smete jesti na tešče, če imate gastritis ali želodčno kislost.

Zdravljenje z jagodami

Jagode se pogosto uporabljajo tudi v ljudski medicini. Hkrati se ne uporabljajo samo jagode, temveč tudi listi in včasih korenine..

Najpogosteje iz te rastline pripravljajo decokcije in tinkture, ki lahko pomagajo pri zdravljenju naslednjih bolezni:

  • bolezni srca in ožilja, na primer ateroskleroza;
  • bolezni genitourinarnih organov;
  • anemija;
  • presnovne težave;
  • vnetje;
  • kožne bolezni.

Ob rednem uživanju jagod lahko okrepijo imunost in pomagajo telesu, da se upre sezonskim prehladom..

Jagodni čaj

Ta pijača je zelo primerna za zmanjšanje nelagodja pri boleznih sečil..

Vzemite 2 žlici suhih jagod ali listov. Napolniti jih je treba z vročo vodo in pustiti, da se infuzirajo 45-50 minut.

Pijačo je treba zaužiti 1 skodelico 2-3 krat na dan.

Jagodna juha

Odpad jagode je koristen za poslabšanje protina.

Vzeti morate približno 50 g listov rastline: primerni so tako posušeni kot sveži. Skuhajte jih v 600 ml vrele vode in pustite, da se malo pokuha.

Vzemite 1 skodelico na tešče 2-3 krat na dan.

Odvare jagod ne moremo samo piti, temveč tudi uporabljati kot grlo za grlo. Lajša bolečine in pomaga hitro okrevati po vnetem grlu in drugih boleznih dihal. Dovolj je, da nekaj žlic suhih listov zavremo v vreli vodi in nato, ko juha doseže sobno temperaturo, jo grgramo 3-5 krat na dan..

Uporabne lastnosti listov

Listi te rastline vsebujejo veliko vitamina C in drugih koristnih snovi, ki pomagajo pri zdravljenju bolezni, povezanih s prebavnim sistemom in bolečinami v sklepih..

Poleg tega listi vsebujejo kofeinsko kislino, ki spodbuja hiter metabolizem, odstranjuje toksine in pomaga zmanjšati edeme..

Zdravilne lastnosti repov

Komaj marsikdo ve, vendar imajo jagodni repi, ki jih običajno zavržemo, tudi koristne lastnosti..

Infuzija iz tega dela rastline je pripravljena po enakem principu kot odvarek iz listov in se pogosto uporablja pri zdravljenju angine, saj ima močan protivnetni učinek..

Ponytails vsebujejo klorofil, ki deluje kot antioksidant in osvobaja naše telo prostih radikalov. Poleg tega pomagajo zmanjšati količino sladkorja v krvi zaradi vsebnosti antocianinov..

O zdravilnih lastnostih jagodičja lahko izveste tudi iz naslednjega videoposnetka:

Kozmetični postopki doma

Jagode se pogosto uporabljajo v domačih lepotnih receptih. Ženske te jagode cenijo zaradi njihove sposobnosti osvetlitve starostnih peg in manjših gubic..

Jagodna maska ​​proti gubam

  • pest jagod;
  • 40 ml smetane z veliko maščobe.

Jagode temeljito podrgnite, dokler ne postanejo kašasti. Zmešajte s smetano in nanesite na kožo. Pustite na obrazu pol ure ali dokler se popolnoma ne posuši. Nato sperite s toplo vodo in nanesite običajno kremo.

Uporabne lastnosti praznih delov

Glede na to, da sezona jagod traja le približno mesec dni, in bi rad dlje užival v njenih koristnih lastnostih, je pomembno, da se seznanimo z načini podaljšanja njenega roka uporabnosti. Znano je, da lahko jagode zamrznemo in posušimo.

Zamrznjene jagode

Če zrele jagode shranite v zamrzovalniku pri temperaturah do -30 stopinj, jih lahko pogostite tudi pozimi..

Upoštevajte, da jagode v tej obliki izgubijo do tretjino koristnih snovi, kot sta askorbinska in folna kislina, vendar močno hlajenje nikakor ne vpliva na vsebnost vlaken..

Pri zamrzovanju je pomembno skrbno izbrati plodove - ti morajo biti zreli in ne smejo imeti zunanjih poškodb. Poskusite očistiti očitno onesnaženje jagod brez uporabe vode. Svetujem, da jagode operete po odmrzovanju, saj lahko vlaga povzroči uničenje celuloze.

Posušene jagode

Posušene jagode zadržijo več hranilnih snovi kot zamrznjene. Vendar je ta obdelava dolgotrajna..

Jagode je treba temeljito olupiti in narezati na tanke rezine. Te rezine je treba razporediti na liste čistega papirja in jih redno obračati na suhem. Če se papir preveč zmoči od uhajajočega soka, ga je treba zamenjati.

Običajno je 4-5 dni dovolj, da se jagodičje posuši.

Na naši spletni strani boste našli podrobne informacije o predelavi jagod.

Kontraindikacije

Kljub velikemu številu hranil je pri nekaterih ljudeh uživanje jagod v hrani strogo kontraindicirano. To so predvsem tisti, ki so alergični na to rastlino.

Dejstvo je, da je snov, ki je odgovorna za sočno rdeč odtenek jagod, le močan alergen..

Reakcija na sadje se izraža na različne načine: lahko je pordelost kože ali slabost, kašelj ali izcedek iz nosu.

Strogo prepovedano jesti jagode na tešče tistim, ki trpijo za preobčutljivostjo na želodcu, jetrih ali trebušni slinavki..

Zaključek

Lepo je vedeti, da je tako okusna jagoda, kot je jagoda, tudi zelo zdrava. To pomeni, da se ne moremo omejiti in se nanj pogostiti, dokler traja njegovo obdobje zorenja, hkrati pa prinašati koristi za naše telo..

Če želite gojiti to rastlino na svoji vrtni parceli, si lahko preberete podrobne informacije v naših člankih o sortah jagod in kako jih pokrijete za zimo..

V komentarjih nam povejte, če imate radi jagode? Jejte ga svežega ali raje iz njega pripravite marmelado?

Jagoda kaj je to

Trajnica, visoka 15-35 centimetrov. Steblo pokončno, žlezno puhasto.

Listi so veliki, troslojni, svetlo zeleni.

Corymbose socvetja 5-12 cvetov na kratkih, gosto puhastih cvetovih. Cvetovi so ponavadi enopolni (v kulturi obstajajo sorte z dvospolnimi cvetovi), petlistni, beli, z dvojnim obročnikom. Čaška je sestavljena iz petih spojenih čašnih listov, venček je sestavljen iz petih prostih cvetnih listov.

To, kar običajno imenujemo "jagodičje" jagod, je pravzaprav zaraščena posoda, na njeni površini so številni majhni stožčasti sočno živo rdeči (redkeje z rožnato barvo) plodovi - oreščki sladkega okusa in značilne arome [4].

Izvor

Arheološka izkopavanja kažejo, da so jagode v evropskih gozdovih že od neolitika. Najverjetneje je bila znana kot poslastica že v antiki. To lahko podkrepijo reference v egiptovskih in grških pisnih virih. Vergil govori o jagodah kot o rešiteljici nepazljivih mladih, ki so le po zaslugi te jagode lahko opazili kačo v travi. V 15. stoletju so se prve gojene jagode iz Pirenejev preselile v Provanso, kasneje pa v Languedoc. Nadalje so jagode hitro osvojile vso Evropo [5].

Porazdelitev in življenjski prostor

Jagode rastejo samoniklo v Evropi, gojijo jo predvsem v Evropi (Francija, Velika Britanija, Nemčija itd.), Pa tudi v Južni in Severni Ameriki.

Kemična sestava

Sadje vsebuje sladkor (6-9,5%), citronsko, jabolčno, kvinsko, salicilno, fosforno kislino; ko dozori, jantarna, se pojavijo sledi šikimske in glikolne kisline; vitamin C, pektinske snovi, antocianini, karoten, eterično olje, sledi vitamina B; flavonoidi - kvercetin, kvercitrin. [6] Vsebnost kalorij v jagodah je le 36,9 kcal na 100 g, zaradi česar so resnično prehranski izdelek. [7]

Pomen in uporaba

Sveže sadje se uporablja za hrano, v slaščičarski industriji - za vina in likerje. Jagode so bogat vir vitamina C. Aroma jagode se pogosto uporablja v kozmetični industriji. V ljudski medicini se infuzije sadja in listov uporabljajo kot diuretik in diaforetik, pri prehladu in slabokrvnosti.

Jagodne bolezni

Ta odsek članka ni napisan.

Siva gniloba je nevarna in zelo pogosta bolezen.

Poglej tudi

  • Jagoda

Opombe

  1. ↑ Uporablja se tudi ime kritosemenke.
  2. ↑ O običajnosti označevanja razreda dikotiledonov kot nadrejenega taksona za skupino rastlin, opisano v tem članku, glej odsek "APG sistemi" v članku "Dicotyledons".
  3. ↑ Gubanov I. A. et al. 734. Fragaria moschata Duch. - mošusne jagode ali prave jagode ali Shpanka // Ilustrirani vodnik po rastlinah osrednje Rusije. V 3 zvezkih - M.: T-in znanstveni. izd. KMK, tehnolog inštituta. izsl., 2003. - T. 2. kritosemenke (dvoglasnice: dvodomnice). - S. 370. - ISBN 9-87317-128-9
  4. ↑ Jagode - članek iz Velike sovjetske enciklopedije (pridobljeno 24. avgusta 2009)
  5. ↑ Strawberries on Nature Foods (pridobljeno 19. januarja 2012)
  6. ↑ Ed. Borisova MI Zdravilne lastnosti kmetijskih rastlin. - Mn. : "Urajay", 1974. - S. 230. - 336 s.
  7. ↑ Jagode in vse o njih

Literatura

  • Gubanov I. A. idr. 734. Fragaria moschata Duch. - mošusne jagode ali prave jagode ali Shpanka // Ilustrirani vodnik po rastlinah osrednje Rusije. V 3 zvezkih - M.: T-in znanstveni. izd. KMK, tehnolog inštituta. izsl., 2003. - T. 2. kritosemenke (dvoglasnice: dvodomnice). - S. 370. - ISBN 9-87317-128-9

Povezave

  • Jagode - članek iz Velike sovjetske enciklopedije (pridobljeno 20. julija 2009)

Fundacija Wikimedia. 2010.

  • Monadir
  • Novorzhevsky okrožje Pskovske regije

Oglejte si, kaj je "Strawberry" v drugih slovarjih:

Jagode - pridobite delovni kupon za popust Letual na Akademiku ali kupite jagode z brezplačno poštnino na prodaji Letual

JAGODA je jagodičje trajnice. Razlikuje se v dobri zimski trdnosti, lahko se goji v težkih razmerah na severu in vzhodu (Ural, Sibirija, Daljni vzhod). Jagode rastejo tudi divje v gozdovih in grmih v evropskem delu...... Kratka enciklopedija gospodinjstev

Jagoda - jagoda. JAGODA, trajnica zelišč iz roda jagoda. Gojene v Evropi, vključno z evropskim delom Rusije. Jagode so majhne, ​​sladke, bele kaše in posebne arome. Jagode pogosto nepravilno imenujemo jagode...... Ilustrirani enciklopedični slovar

jagoda - muškatni orešček jagoda slovar ruskih sopomenk. jagoda št., število sopomenk: 4 • muškatni orešček jagoda (1) •... Sinonimni slovar

Jagoda je trajno zelišče družine Rosaceae, ki proizvaja sladke, dišeče rožnato rdeče jagode. • Splošno ime za velike vrtne jagode. Slovar kulinaričnih izrazov. 2012... Kulinarični slovar

jagoda - JAGODA, Victoria... Slovar-besednjak sinonimov ruskega govora

jagoda - jagoda: 1 ?? cvetoča rastlina; 2 ?? moški cvet; 3 ?? ženska roža; 4 ?? plod. jagoda, muškatni orešček jagoda (Fragaria moschata), vrsta trajnic zelnatih rastlin ?? rod jagoda iz družine roza. V naravi...... Kmetijstvo. Velik enciklopedični slovar

JAGODA - JAGODA, večletno zelišče iz roda Jagoda. Gojene v Evropi, vključno z evropskim delom Rusije. Jagode so majhne, ​​sladke, bele kaše in posebne arome. Jagode pogosto napačno imenujemo vrtne jagode... Sodobna enciklopedija

JAGODA je večletno zelišče iz roda Jagoda iz družine Rosaceae, sadna kultura. V glavnem gojijo v Evropi. Jagode so sladke, začinjene, z močno aromo. Jagode pogosto nepravilno imenujemo vrtne jagode... Veliki enciklopedični slovar

JAGODA - JAGODA, jagode, pl. ne, žene. Vrtno sladko jagodičje, podobno jagodam, vendar večje. || Rastlina s temi jagodami. Jagodni grm. Razlagalni slovar Ushakov. D.N. Ušakov. 1935 1940... Pojasnjevalni slovar Ushakova

JAGODA - JAGODA, in, žene. 1. Trajno zelišče te družine. rožnato s sladkimi aromatičnimi roza-rdečimi jagodami, pa tudi z njegovimi jagodami. Gozd k. 2. Splošno ime za velike vrtne jagode. | zmanjšanje. jagode in žene. | prid. jagoda,...... Pojasnjevalni slovar Ozhegova

Jagoda

V navadi smo, da večletno zelišče iz rodu jagod, rožnate družine, imenujemo vrtna jagoda (gozd). Čeprav se v nekaterih virih poljudnoznanstvene literature vrste vrtnih jagod (ananas), ki spadajo v isti rod in družino, imenujejo na enak način.

Jagoda ima bogat vitaminsko-mineralni kompleks in velja za enega najboljših virov vitamina C. Poleg tega vsebuje niz biološko aktivnih snovi, ki po mnenju znanstvenikov močno prispevajo k obrambnemu sistemu telesa in zmanjšujejo tveganje za nastanek vnetja različne narave.

Uporabne lastnosti jagod

Sestava in vsebnost kalorij

Osnovne snovi
(v 100 g):
Sveže
jagode [1]
Zamrznjeno
brez sladkorja [2]
Zamrznjeno
s sladkorjem [3]
V pločevinkah
v sladkornem sirupu [4]
Voda90,9589,9773,1875,35
Ogljikovi hidrati7,689.1325.9223.53
Sladkor4.894.5624.0121,83
Prebavne vlaknine2.2.11.91.7
Beljakovine0,670,430,530,56
Maščobe0,300,110,130,26
Kalorije (Kcal)32359692
Minerali (mg / 100 g):
Kalij1531489886
Fosfor24.trinajsttrinajst12.
Kalcijšestnajstšestnajstenajsttrinajst
Magnezijtrinajstenajst7.8.
Natrij1.2.3.4.
Železo0,410,750,590,49
Cink0,140,130,060,09
Vitamini (mg / 100 g):
Vitamin C58,841.241.431.7
Vitamin PP0,3860,4620,4010,057
Vitamin E0,290,290,230,19
Vitamin B60,0470,0280,0300,049
Vitamin B10,0240,0220,0160,021
Vitamin B20,0220,0370,0510,034
Vitamin A0,0040,0140,0070,008

Na podlagi zgornjih tabel lahko sklepamo, da so najbolj uporabne sveže jagode. Kot pri drugih jagodah vsebuje veliko bistvenih hranil, a tudi malo kalorij. Poleg tega ima to sadje nizek glikemični indeks - 40 enot in se lahko uporablja pri diabetesu. Zamrznjene jagode sicer izgubijo nekatere svoje koristne lastnosti, a vseeno prinašajo veliko več koristi v primerjavi z jagodno marmelado in marmelado. Po toplotni obdelavi jagode nimajo pomembnega dela vitaminov in mineralov ter absorbirajo veliko količino sladkorja.

Zdravilne lastnosti jagod

Jagode so najbogatejši vir hranil, kot so vitamini A, B, C, E in minerali (kalij, fosfor, kalcij, magnezij, kalcij, železo, jod, mangan). Poleg tega jagodičje vsebuje celo vrsto nehranljivih biološko aktivnih komponent (fenolne spojine), ki skupaj sinergično delujejo na telo, krepijo zdravje in preprečujejo razvoj različnih bolezni. Jagode vsebujejo zlasti elagično kislino in flavonoide, vključno z antocianini, katehini, kaempferolom, kvercetinom itd..

Upoštevajte, da je ena glavnih prednosti fenolov njihova sposobnost boja proti prostim radikalom. Ta boj se izraža v nevtralizaciji uničujočega učinka aktivnega kisika na celice. Tako te spojine prispevajo k obrambni sposobnosti telesa in zmanjšujejo tveganje za razvoj bolezni, ki izhajajo iz oksidativnega stresa (kardiovaskularne patologije, debelost, diabetes tipa 2, različni vnetni procesi in celo rak).

Mehanizem zaščite telesa pred boleznimi srca in ožilja je preprost - fenoli pomagajo zmanjšati raven "slabega" holesterola in izboljšajo delovanje endotela (notranje obloge krvnih žil). Slednji je poseben endokrini organ, "razpršen" po telesu. Odgovoren je za proizvodnjo snovi, ki nadzorujejo tako pomembne procese, kot so strjevanje krvi, kontraktilna aktivnost srca, presnovna podpora možganov [5].

Kar zadeva boj proti sladkorni bolezni, najprej verjamemo, da je jagodičje povsem varno za ljudi z že razvito boleznijo. Drugič, po izvedbi eksperimenta, v katerem je sodelovalo 1000 žensk različnih starosti, so britanski znanstveniki ugotovili, da visoka koncentracija adiponektina v jagodah obnavlja občutljivost telesnih celic na inzulin in s tem zmanjšuje tveganje za diabetes..

Z rakom stvari niso tako očitne, vendar so znanstveniki dokumentirali izboljšanje stanja bolnikov s predrakavim stanjem želodca po dodajanju jagod v prehrano. Predpostavlja se, da antioksidanti upočasnjujejo delitev patogenih celic in preprečujejo razvoj vnetnih procesov. Znanstveniki trdijo, da so rdeči pigmenti antocianov tudi dobra preventiva pred rakom sluznice. Poskusi na miših so pokazali, da v jagodah obstajajo tudi snovi, ki zavirajo rast tumorjev dojk in znatno otežujejo proces metastaz pri raku dojke.

Kakor pa kažejo nedavne študije, se fenolne spojine ne borijo le proti učinkom prostih radikalov in z njimi povezanimi boleznimi, temveč lahko tudi zaščitijo in celo "popravijo" poškodovane regije DNA. Izboljšajo celični metabolizem in oskrbujejo periferna tkiva s kisikom in glukozo.

Če govorimo o vitaminskem kompleksu, ki je tradicionalno bogat z jagodami, potem bodite pozorni na dejstvo, da imajo jagode poleg vitaminov skupin B, E in A tudi zelo visoko vsebnost vitamina C (višja od vsebnosti limone). Poleg tega uspešno kombinira prisotnost askorbinske in folne kisline ter železa, zaradi česar je zelo koristen pri anemiji zaradi pomanjkanja železa. Vitamina C in E pomembno vplivata tudi na stanje kože in spodbujata sintezo kolagena in elastina.

Jagode vsebujejo 20% dnevnega vnosa mangana. Ta element je za telo pomemben v smislu sinteze serotonina in vzdrževanja pravilnega delovanja encimov. Mangan hrani tudi medvretenčne ploščice in skupaj s kalcijem, fosforjem in magnezijem pomaga krepiti kosti.

Poleg tega imajo jagode dokaj veliko prehranskih vlaknin, ki jih ni mogoče absorbirati v tankem črevesu. Pozitivno vplivajo na prebavne procese, izboljšajo gibljivost črevesja, hranijo pa tudi koristne bakterije, ki živijo v debelem črevesu..

Nazadnje ni naključje, da jagode veljajo za simbol čutnosti in pohotnosti. Znanstveniki so potrdili, da je to jagodičje naravni afrodiziak, ki krepi spolni nagon. Mimogrede, majhne svetlobne pike na jagodičju so semena, ki vsebujejo veliko biološko aktivnega cinka, ki pozitivno vpliva na spolne hormone..

Uporaba jagod v medicini

Čeprav imajo jagode številne uporabne lastnosti, na farmakološkem področju še niso bile široko uporabljene. V bistvu se uporablja v obliki naravnega olja, ki ga dobimo s suhim stiskanjem semen. Pogosto ga najdemo med sestavinami različnih mazil in krem, katerih delovanje je namenjeno zdravljenju kožnih bolezni. V sestavi takšnih zdravil je olje običajno odgovorno za uravnavanje procesa keratinizacije celic in vzdrževanje visoke stopnje hidracije kože..

Tudi esencialno jagodno olje se uporablja v aromaterapiji kot del celovitega zdravljenja duševnih motenj. Strokovnjaki menijo, da je ta dišava "vesela", zato jo še posebej pogosto uporabljajo v boju proti depresivnim razmeram. Mimogrede, okus jagode dodajajo številnim pripravkom (lizike, tablete, sirupi, napitki) za izboljšanje okusa in vonja zdravil..

Uporaba jagod v tradicionalni medicini

Ker je na našem območju veliko ljudi gojilo in še naprej goji jagode na svojih vrtovih, so jo začeli aktivno uporabljati pri samostojnem zdravljenju različnih bolezni. Poleg tega se v receptih tradicionalne medicine ne uporabljajo samo same jagode, temveč tudi listi in včasih celo korenine rastline. Vendar se v nobenem primeru ne morete zanašati samo na jagode. Po posvetovanju z zdravnikom lahko ljudska zdravila uporabite kot pomožna.

Glede na to, da so jagode dober diuretik, tradicionalni zdravilci priporočajo dodajanje jagodičja čaju v primeru poslabšanja ledvične odpovedi, nefritisa, urolitiaze in med vnetjem sečil. Običajno za kuhanje vzemite eno žlico čajnih listov in pol kozarca majhnih jagod za 0,5 litra vrele vode.

S presnovnimi motnjami in nezmožnostjo telesa, da popolnoma odstrani sečno kislino, človek razvije protin, bolezen, ki prizadene sklepe. Med kriznimi poslabšanji te bolezni tradicionalni zdravilci priporočajo kuhanje čaja iz listov jagod in ribeza. Praviloma vzemite 70 g suhih surovin na 250 ml vrele vode. Ta čaj je treba piti večkrat na dan en teden..

Vroča pijača iz jagodnih listov naj bi pomagala tudi pri prehladu in vnetjih prebavil. Upoštevajte, da je najbolje, da liste nabirate v obdobju cvetenja, ko se vsa hranila kopičijo v zemeljskem delu rastline. Po obiranju jih je treba sprati in razgraditi, da se naravno posušijo. Običajno izberejo hladen prostor brez dostopa do svetlega sonca. Občasno je treba liste obrniti.

V nekaterih primerih se v ljudskih receptih namesto jagod uporablja jagodni sok. Na primer, pri osteohondrozi hrbtenice jo je treba zmešati s korenčkovim sokom v razmerju 2 proti 1. Ta pijača se jemlje dvakrat na dan en mesec, pol kozarca eno uro po obroku. Poleg tega jagodni sok skupaj z odvarom korenine baldrijana pomaga premagati nespečnost. Za pripravo pijače morate čajno žličko nasekljanega korena 3 minute kuhati v 200 ml vode, nato pa žlico te juhe dodajte kozarcu jagodnega soka in jo popijte čez noč..

Kombinacija jagodnega soka z vročim mlekom velja za dobrega pomočnika pri zdravljenju kroničnega bronhitisa. Dodajte 4-5 žlic vročega mleka kozarcu svežega soka in ga pijte vsak dan, dokler se stanje ne izboljša. S pomočjo te jagodičaste pijače se zdravi tudi prostata pri moških. Priporočljivo je, da v mešalniku zmešate 1 kozarec jagodnega soka, 1 banano, polovico hruške in 1 žlico pivskega kvasa. Mešanico pijemo po 250 ml trikrat na dan pred obroki..

Infuzija jagod se pogosto priporoča pri lažjem zaprtju ali prehladu kot diuretik oziroma diaforetik..

Za pripravo zdravila se uporablja 5-6 srednje velikih jagod in 1 kozarec vrele vode. Zvarjeno pretlačeno sadje vztrajamo v termosu približno 20-30 minut, nato filtriramo in vzamemo pol kozarca pred obroki. S tem izdelkom lahko tudi sperete usta, da preprečite bolezni dlesni in osvežite sapo..

Ker jagodni listi vsebujejo fitoncide - snovi, ki ščitijo rastline pred škodljivimi vplivi okolja, se uporabljajo za boj proti vnetjem v telesu. Na primer, infuzija listov z dodatkom jagodičja grgra pri laringitisu in vnetem grlu. Za pripravo tega izdelka lahko vzamete tako sveže jagode in liste kot posušene. Za 0,5 litra vrele vode običajno zadoščata 2 žlici nasekljanih svežih surovin ali 1 žlica suhe. Napolnjeno z vrelo vodo je treba pijačo pustiti, da se infuzira 2-3 uri, nato pa jo nanašati 3-4 krat na dan.

Med priljubljenimi recepti je tudi infuzija, ki pomaga ublažiti stanje s tuberkulozo. Za njegovo pripravo boste morali posušiti 10 stebel z jagodami. Nato se zdrobijo in vlijejo v 1 liter vrele vode, vztrajajo približno eno uro. Vzemite 2 kozarca na dan en mesec.

Tradicionalni zdravilci verjamejo, da je celo nevroze mogoče odpraviti s pomočjo jagodnih infuzij. Obstaja več receptov, eden izmed njih predlaga kombinacijo žličke posušenih jagod in jagodnih listov z žlico hmeljevih storžkov. Mešanico prelijemo z dvema kozarcema vrele vode in infuziramo nekaj ur. To zdravilo morate piti dvakrat: en kozarec popoldan, drugi pa pred spanjem. Po drugem receptu namesto hmeljevih storžkov dodajte listom jagod in jagod žličko cvetov rdeče detelje in jih prelijte tudi z dvema kozarcema vrele vode. Po precejanju dodajte infuziji žličko medu in pijte 250 ml na dan.

Jagodni čaji so namenjeni predvsem za boj proti protinu, nefritisu, kolitisu, hemoroidnim krvavitvam in prebavi. Za pripravo terapevtskega sredstva se običajno uporabljajo sveži ali suhi listi in korenine. Po receptu je treba 1 žlico surovin preliti z 0,5 litra vode in 10 minut kuhati pod pokrovom. Nato precedite in zaužijte 100 ml 2-krat na dan pred obroki. Juho lahko hranite v hladilniku največ 2 dni..

Jagode veljajo za učinkovito zdravilo pri zdravljenju dolgo celjenja ran, razjed, ekcemov in diatez. Če želite narediti povoj, morate gnetiti nekaj jagodičja do stanja pireja, nanesti na problematično območje in ga poviti, tako da ostane 30-40 minut. Listi jagod se uporabljajo tudi za zunanjo uporabo. Pri furunkulozi se iz njih delajo obkladki. Za pripravo zdravilne mešanice surovine operemo, zdrobimo in vlijemo v kozarec vrele vode. Posode, ki vsebujejo infuzijo, je priporočljivo zaviti v odejo in pustiti čez noč. Nato s to infuzijo naredimo obkladke..

Jagode v orientalski medicini

Po konceptih starodavne kitajske medicine so jagode spadale v kategorijo živil s hladno in vlažno naravo. S pomočjo zdravil, pripravljenih na osnovi teh jagod, so zdravili hemoroide, krvavitve in se znebili črvov. Liste in korenine rastline so uporabljali pri boleznih jeter, žolčnika, pa tudi pri težavah s sklepi. Verjeli so, da poparki na listih pomagajo pri srbeži kože in z rastlinskim sokom zdravijo ženske bolezni..

V tibetanski medicini so jagode veljale za pravi eliksir življenja in skrivnost dolgoživosti. Uporabljali so jih za upočasnitev procesa staranja. Tudi starodavni zdravniki so verjeli, da jagode pomagajo krepiti pljuča in z njihovo pomočjo zdravijo bolezni dihal. Poleg tega so jagode uporabljali pri želodčnih težavah..

Jagode v znanstvenih raziskavah

Zaradi pretežno sedečega načina življenja in prehrane z veliko sladkorja in živalskih maščob vse več ljudi trpi zaradi različnih težav s prebavili. Znanstveniki z Univerze v Massachusettsu so se problemu poskušali približati tako, da so poiskali prehranski izdelek, ki lahko lajša simptome ali pomaga pri preprečevanju razvoja bolezni, in takšen je bil.

Poskusi na okuženih miših so pokazali, da redno vsakodnevno uživanje jagod zmanjša vnetje v prebavilih in ustavi tudi krvavo drisko. Velikost obroka jagod, ki so jih prejele miši, ustreza približno 3/4 skodelice jagod za osebo. Mimogrede, pri miših, ki so izvleček jagode prejele kot prehransko dopolnilo, se njihovo stanje ni toliko izboljšalo, zato je bistveno, da uživamo cele jagode. Mimogrede, med drugim prispevajo k obnovi zdrave črevesne mikroflore [6].

Blagodejen učinek jagod na črevesje ugotavlja tudi druga skupina znanstvenikov, ki je svoje raziskave izvajala na univerzi Ohio. Šest mesecev so spremljali bolnike s spremembami v požiralniku, ki so običajno pred rakom. Vsi bolniki so dnevno zaužili 60 g liofiliziranih jagod. Posledično je 30 od 36 ljudi pokazalo pomembne izboljšave. Znanstveniki ta učinek povezujejo z delovanjem antioksidantov, ki zmanjšujejo vnetje in upočasnjujejo delitev rakavih celic [7].

Pred kratkim so bili objavljeni obetavni rezultati špansko-italijanske študije, ki je preučevala učinke jagodnega ekstrakta na rak dojke pri ženskah. Doslej so eksperiment izvajali samo na živalih, vendar so znanstveniki potrdili, da so bili miši, katerih prehrana je vsebovala dodatek jagodičja, tumorji veliko manjši kot pri tistih živalih, ki ga niso prejele. Poleg tega so fenolne spojine, ki povzročajo tak učinek, zavirale tudi širjenje metastaz [8]. Upoštevajte, da se lahko koncentracija fenolov v jagodah razlikuje glede na sorto..

Druga skupina raziskovalcev iz Italije in Španije je preučevala jagode glede njihovega vpliva na krvno sliko. V njihovem poskusu je sodelovalo 23 prostovoljcev, ki so pred tem opravili krvni test. Mesec dni so dnevno pojedli 500 g jagod. Po enem mesecu so znova darovali kri za analizo. Rezultati vseh udeležencev so pokazali znatno zmanjšanje slabega holesterola in vzdrževanje ravni dobrega holesterola. Poleg tega so se izboljšali lipidni profili in povečala raven antioksidativnih biomarkerjev. 15 dni po odstranitvi jagod iz prehrane so se kazalniki vrnili v prvotni položaj. Znanstveniki menijo, da je ta učinek posledica aktivnosti antocianinov [9].

Skupna študija ameriških in britanskih znanstvenikov, ki je trajala 18 let, je pokazala učinkovitost jagod in borovnic pri preprečevanju srčnega napada pri ženskah. 93.600 prostovoljcev, starih od 25 do 42 let, je vsaka 4 leta izpolnilo vprašalnik o svoji prehrani in fizičnem stanju. Izkazalo se je, da je bilo v teh 18 letih med temi ženskami zabeleženih 406 srčnih napadov, med tistimi, ki so redno uživale jagode in borovnice, pa je bilo napadov 32% manj.

Kljub temu, da ta poskus ni upošteval dodatnih dejavnikov, kot so starost, dednost, telesna teža, prisotnost slabih navad itd., So znanstveniki ugotovili, da uporaba teh posebnih jagod 3-krat na teden bistveno zmanjša tveganje za bolezni srca in ožilja. na splošno in zlasti srčni napad [10].

Skupina srbskih, italijanskih in španskih raziskovalcev je izvedla poskuse na podganah in poskušala ugotoviti, ali uvedba izvlečka jagod vpliva na stanje želodčne sluznice, zlasti po pitju alkohola. Kot rezultat eksperimenta je bilo ugotovljeno, da ekstrakt jagode (s 40 mg na 1 kg teže živali) po zaslugi svojih antioksidantov ne samo izboljša stanje želodčne sluznice, temveč tudi aktivira telesne encime.

Poleg tega se je pri glodalcih, ki so 10 dni pred pitjem alkohola prejemali ekstrakt jagodičja, v primerjavi s tistimi živalmi, ki ga niso prejele, prišlo do precej manj intenzivnega razvoja peptične ulkusne bolezni [11]..

Jagode za hujšanje

100 g jagod vsebuje le 32 kcal, zato jih pogosto vključijo v različne diete, včasih pa postanejo celo osnovna sestavina. Dietna lepota tega jagodičja pa ni le v nizkokalorični vsebnosti, temveč tudi v tem, da telo oskrbi z vlakninami, ki so potrebne za izboljšanje procesa prebave. Poleg tega jagode telesu zagotavljajo močan vitaminsko-mineralni kompleks.

Nutricionisti pa še vedno kategorično ne priporočajo, da si sestavite dieto samo iz jagodičja in sedi na tako imenovani jagodni mono dieti. Prvič, to je alergen izdelek. Drugič, jagode vsebujejo veliko kislin, kar lahko močno obremeni ledvice..

Najbolje je razviti uravnoteženo prehrano, v kateri bodo poleg samih jagod tudi ogljikovi hidrati (sadje, zelišča, krompir, ovseni kosmiči, polnozrnat kruh) in beljakovine (piščanec, puranje, ribe, kefir, mleko, skuta, jogurt z nizko vsebnostjo maščob). Vsi izdelki iz moke, sladkor in živalske maščobe (klobase, slanina, mastno meso, smetana, maslo itd.) So prepovedani. Jagode uživamo po 600-700 g na dan.

Okvirni meni, ki ga lahko prilagodite svojim potrebam in okusu:

  • Zajtrk: jagode zmešajte z banano, jabolkom in začinite z jogurtom z nizko vsebnostjo maščob ali pa na dve rezini kruha namažite mešanico jagod in skute;
  • Kosilo: kuhane beluše zmešajte s piščančjimi / puranjimi fileji, jagodami, kumarami in peteršiljem, začinite z oljčnim oljem in limoninim sokom, potresite z pinjolami ali dušite morske ribe s peso, korenčkom in čebulo, nato pa pojejte jagode z banano in jogurtom brez maščobe;
  • Večerja: zmešajte nekaj krompirja z vejicami zelene, čebulo, skuto z nizko vsebnostjo maščob, jagodami in začinite z nemastnim jogurtom in limoninim sokom ali skuhajte krompir s korenčkom in cvetačo, za sladico pa rezino kruha z namazom z jagodno skuto.

Za kosilo in kosilo lahko pripravite ovsene kosmiče z jagodami in nemasten jogurt, jagode s kefirjem ali jagodno-bananin mlečni napitek.

Jagode v kuhanju

Jagode najdemo v skoraj vsaki kuhinji na svetu. Tradicionalno ga uporabljamo kot samostojno sladico ali pa ga postrežemo s sladoledom, smetano, jogurtom, vaflji, palačinkami. Priljubljene so tudi jagode v čokoladi, doma pa običajno jedo jagode s sladkorjem. Te jagode se pogosto uporabljajo za izdelavo nadevov za pite, pite in torte. Poleg tega so pri nas priljubljene pijače na osnovi jagod (sokovi, brezalkoholne pijače, smutiji, koktajli itd.).

Vendar v drugih državah obstajajo različne tradicije uporabe jagod pri kuhanju. Na primer, poleg sladkih jedi se te jagode dobro ujemajo z morskimi sadeži in perutnino. Odlično se podajo tudi k zeleni solati, rukoli, špinači, kumaram, avokadu, siru, pinjolam, zato jih pogosto dodajajo solatam. Kot preliv se običajno uporablja oljčno olje z limoninim sokom. Te jagode uporabljajo tudi za pripravo okusne jagodno-vinske omake, dodajo pa jih tudi španski hladni juhi gazpacho. Kitajska je celo lansirala serijo čipsa z okusom jagode.

Italijani, zasvojeni s testeninami, so pripravili recept, v katerem se testeninsko testo zgnete z jagodami. Če radi eksperimentirate, potem je priprava takšne jedi hiter. Za testo boste potrebovali: 2 skodelici moke, 1 kozarec svežega jagodnega soka, 2 jajci, 1 žlica oljčnega olja, 1 čajna žlička medu, sol, poper. Testo mora biti gosto, nato ga čim tanjše razvaljamo in nato narežemo na trakove. Najbolje je, da tako pasto skuhamo v mleku..

Predjed iz jagod s črnim poprom in začimbami je precej zanimivega okusa. Za kuhanje potrebujete 300 g jagod, 50 g masla, začimbe in poper po okusu. Jagode prerežemo na polovico, potresemo z začimbami in jih 3 minute pošljemo v olje, segreto v ponvi.

Upoštevajte, da strokovnjaki za prehrano priporočajo kombiniranje jagod z mlečnimi izdelki (še posebej, če jih uživate v velikih količinah), saj kalcij, ki ga vsebuje, lahko pomaga nevtralizirati odvečne kisline, ki pridejo v telo iz jagod..

Jagode v kozmetologiji

Kozmetični trg je poln izdelkov, ki vsebujejo izvleček jagod. Govorimo o čistilnih kremah, losjonih, obraznih maskah, vlažilnih kremah za roke, šamponih in balzamih. Glede na to, da imajo jagode belilni učinek, jih pogosto uporabljajo pri posvetljevalnih maskah..

Znanstveniki iz Španije in Italije so izvedli študije, ki dajejo upanje za učinkovito zaščito pred soncem na osnovi jagod. V laboratoriju so izvleček jagodičja postavili na človeške kožne celice in jih na poletnem soncu izpostavili ultravijoličnemu sevanju, kar ustreza 90 minutam. Ugotovljeno je bilo, da ima ekstrakt zaščitno funkcijo in zmanjšuje poškodbe DNA. Znanstveniki upajo, da bo nov izdelek pomagal zaščititi kožo pred ultravijoličnim sevanjem, katerega dolgotrajna izpostavljenost povzroča razvoj različnih kožnih bolezni, vključno z rakom [12].

Mimogrede, jagode se pogosto uporabljajo v primeru opeklin. Jagode pretlačimo in nanesemo na prizadeto kožo, da lajšamo nelagodje in si pomagamo, da si koža hitreje opomore.

Najbolj priljubljena uporaba jagodičja v domači kozmetologiji je priprava obraznih mask. Običajno jih nanesemo 15–20 minut, nato jih speremo s toplo vodo ali kamilnim čajem. Za suho kožo se priporočajo naslednje možnosti:

  • 1 rumenjak, 1 čajna žlička oljčnega olja, 1 čajna žlička kisle smetane. Za bolj gosto konsistenco lahko dodate drobtine rjavega kruha. Ta maska ​​mora imeti tonik učinek.
  • 1 čajna žlička jagodnega pireja, 1 žlička kisle smetane, 1 žlička škroba in 1 žlička mandljevega olja. Ta maska ​​naredi kožo bolj elastično in hranljivo.

Pri negi mastne kože vam bodo morda ustrezali naslednji recepti:

  • 1,5 žlice jagodnega pireja in 1 beljak. Ta maska ​​odpravlja odvečno maščobo in pomaga v boju proti ogrcem..
  • 2 žlici jagodnega pireja in pol žlice bele gline. Maska osveži in posuši kožo.

Če ste lastnik mešane kože, potem vam mora ustrezati ta maska:

  • 1 čajna žlička gladke skute z nizko vsebnostjo maščob, 1 žlička jagodnega pireja, 1 žlička smetane in 1 žlička oljčnega olja. Ta izdelek neguje kožo in obnavlja lojnice..

Če imate normalno vrsto kože, lahko namesto mask uporabite jagodno vodo. Za njegovo pripravo morate vzeti 100 g jagod, jih spremeniti v pire in vliti 1 kozarec tople kuhane vode. Po 30 minutah precedite in z očiščenim obrazom nanesite tekočino z vatirano blazinico.

Nevarne lastnosti jagod in kontraindikacije

Jagode, tako kot vsi drugi izdelki, so koristne, če upoštevate ukrepe pri njihovi uporabi. Ne hitite, da bi jedli prve jagode. Seveda obstajajo sorte te rastline, ki zgodaj dozorijo, žal pa so jagode pogosto izpostavljene agresivni kemični obdelavi, da pospešijo njihovo zorenje..

Upoštevajte, da je to jagodičje močan alergen, zato ga prej ni bilo priporočljivo dajati otrokom v zgodnjih letih. Vendar pa strokovnjaki zdaj verjamejo, da prej ko otroci pridejo v stik z alergenimi živili, manj verjetno je, da bodo razvili alergije. Seveda bi morali začeti z majhnimi porcijami in spremljati odziv telesa. Prav tako sodobni strokovnjaki opozorila pred uporabo jagod s strani nosečnic menijo za neutemeljena. Če pred nosečnostjo niste imeli alergij, zmeren del jagodičja ne bo škodoval..

Kljub temu je priporočljivo jagode izključiti iz prehrane, kadar:

  • cistitis in vnetje mehurja;
  • poslabšanje razjede;
  • gastritis z visoko kislostjo;
  • napadi protina;

Omejiti morate tudi uživanje jagod med jemanjem antihipertenzivnih zdravil na osnovi enalaprila, saj bo kombinacija zdravila z jagodami povečala obremenitev ledvic.

Na tej ilustraciji smo zbrali najpomembnejše točke o koristih in možnih nevarnostih jagod in zelo vam bomo hvaležni, če boste sliko delili na družbenih omrežjih s povezavo do naše strani:

Zanimiva dejstva

  • Zaobljeni ali stožčasti plodovi, ki smo jih včasih imeli za jagode, so z botaničnega vidika posoda rastline, pravi plodovi pa so majhna rumena zrna, tako imenovani oreščki. Če pa uporabimo običajno terminologijo, potem je največjo jagodo na svetu gojil japonski kmet Koji Nakao. Znanstveniki menijo, da je bila teža 250 g jagodičja dosežena zaradi mutacij, ki so se pojavile zaradi prenizkih temperaturnih učinkov [13].
  • S svojo velikostjo je impresivna tudi 100-kilogramska pita z jagodnim nadevom, ki jo tradicionalno vsako leto pripravijo na festivalu, posvečenem tej jagodičju v Baikalsku. Tu so pred kratkim odkrili jagodni spomenik. Obsežni jagodni festivali in prazniki potekajo tudi v Balakovem (Rusija) in Plant Cityju (Florida, ZDA), v Belgiji pa so odprli ustrezen tematski muzej.
  • Kremne jagode so tradicionalna ljubiteljska poslastica v Wimbledonu. Med tem teniškim turnirjem serije Grand Slam jagode, nabrane v okrožju Kent, dostavijo zgodaj zjutraj v areno, kjer poteka tekmovanje. Tam jih očistijo, položijo v prozorne sklede in prelijejo s smetano. Po navedbah organizatorjev ljubitelji tenisa med turnirjem (2 tedna) pojedo približno 28 ton jagod pod 7000 litrov smetane.
  • Podoba jagod je na splošno globoko vstopila v vsa področja javnega življenja, zlasti tista, povezana z romantiko. Slavna turška melodramatična serija, ki ji pravijo "Strawberry Scent", pripoveduje o ljubezni deklice, ki sanja o karieri slaščičarke in zavidljivega bogatega ženina. Prav jagoda kot "jagodičje ljubezni" je postala simbol odnosov mladih. Različne sanjske knjige na podoben način opisujejo videz jagod v sanjah. Vangova sanjska knjiga še zlasti meni, da jagode sanjajo o uresničitvi "mamljivih užitkov" in jedo jagode - za popolno harmonijo v ljubezni.
  • Resnični rezultati raziskav vonjav na področju romantičnih in spolnih navezanosti niso tako enoznačni in so odvisni od številnih spremljajočih dejavnikov. Študija nevroznanstvenika dr. A. Hirscha v Chicagu kaže, da moški, ki so v tem mesecu pogosto seksali, vonj po jagodah zaznavajo kot moške, ki v tem času niso imeli seksa [14].

Kako izbrati in kako shraniti jagode

Pri izbiri svežih jagod ni posebnih skrivnosti. Nujno je treba vohati jagode, izžarevati morajo aromo. Ne smejo imeti tudi zunanjih poškodb in rjavih lis. Jagoda mora biti trdna in ne nagubana. Barva je rdeča brez belih površin, ki kažejo na nezrelost. Vzemite tudi jagode z zelenimi repi, sicer bo hitro spustil sok.

Jagode so pokvarljive in jih je treba hladiti največ 3 dni. Če želite pripraviti zimo, bodo zamrznjene jagode najbolj koristne za telo, ki ohranja skoraj vse koristne elemente. Zdaj je priljubljen način odprtega zamrzovanja, ko jagode operete, olupite z repov, jih položite na ploščo ali pladenj v enem sloju in pošljete v zamrzovalnik. Ko so jagode zamrznjene, jih lahko prenesemo v posodo ali vrečko.

Obstajajo tudi tradicionalni načini konzerviranja in predelave jagod v marmelade in kompote. Ko pa jagode kuhajo, izgubijo ves vitamin C in številna druga hranila. Mnogi jagod ne predelujejo, ampak jih sveže meljejo s sladkorjem v razmerju 2 proti 1. Vendar takšna količina granuliranega sladkorja negira uporabnost jagodičja. Jagode je bolje sušiti pri temperaturi, ki ne presega 50 stopinj. Tako boste ohranili večino vitaminsko-mineralnega kompleksa.

Upoštevajte, da je v našem času priprava na zimo neobvezna, saj lahko sveže jagode uživamo vse leto. Tudi v izven sezone so na policah jagode, pripeljane iz Kitajske, Turčije, Armenije, Egipta. Res je, pogosto te jagode nimajo običajne arome in okusa, mnogi jih imajo za "plastične". Stvar je v tem, da velike trgovske verige rejcem posebej naročajo plemenske sorte, ki prinašajo velike donose in jih je mogoče med prevozom dolgo skladiščiti. Takšne jagode se razlikujejo po okusu in vonju, vendar sestava koristnih lastnosti v večini primerov ostane nedotaknjena..

Nekaj ​​besed je treba povedati tudi o kemični obdelavi jagod. Tistega, ki nam ga uvozijo iz tujine, pred transportom damo v posebne komore, kjer koncentracijo ogljikovega dioksida povečamo 250-krat. Tako se presnovi v jagodičju upočasnijo, čeprav to ne povzroča veliko škode in celo pomaga zadržati več mineralov. Vendar pa se skoraj vsaka jagoda predela med cvetenjem in zorenjem in, moram reči, jagodičje zelo enostavno absorbira pesticide in nitrate..

Na internetu lahko na veliko načinov ugotovite, ali so bile jagode kemično obdelane. Po mnenju znanstvenikov pa vse te metode popolnoma ne delujejo, ker mikrogrami škodljivih snovi pridejo v vsako jagodičje in to ne vpliva na njegove fizikalne lastnosti (aroma, gostota, hitrost izpuščanja soka itd.). Zanesljive rezultate lahko dobite samo v laboratorijskih pogojih..

Gojenje lastnosti

Preden se pogovorite o posebnostih gojenja jagod, morate ugotoviti, o kakšnih jagodah govorimo. Sprva smo z imeni "gozdne jagode" ali "vrtne jagode" imenovali sferične plodove zelenih jagod ali vrtne jagode, z znanstveno klasifikacijo pa so jagodam muškatnega oreščka dodelili ime "jagoda". Po mnenju botanikov je njihova glavna razlika v tem, da imajo jagode (muškatni oreščki) dvodomne peclje, to je grmičevje z moškimi in ženskimi cvetovi, pri jagodah (zelenih in vrtnih) pa je moški opraševalec v samem cvetu.

Ista zgodba je z imenom "Victoria", ki se že dolgo uporablja za označevanje različnih vrtnih jagod, ki so jih prej imenovali jagode. Zaradi nastale zmede se sadovi muškatnega oreščka zdaj imenujejo Victoria.

Če govorimo o najugodnejšem kraju za sajenje jagod, potem gre za ravna območja zemlje, dobro osvetljena in hkrati zaprta pred vetrom. Rastlina ne mara suše, vendar stoječe vode ne prenaša dobro. Za pridobitev dobre letine izkušeni vrtnarji priporočajo spreminjanje mesta sajenja približno vsaka 3 leta. Najbolje je saditi jagode po grahu ali zgodnji zelenjavi, po kumarah in čebuli - odsvetujejo.

Jagode običajno sadimo pozno poleti ali zgodaj jeseni. Sadike jagod lahko v zemljo prenesete tudi zgodaj spomladi, vendar ne odlašajte. Rastlina se razmnožuje zaradi "anten" - poganjkov, ki se pojavijo iz stranskih brstov. Ko se na njih oblikujejo listi z naključnimi koreninami, jih skrbno ločimo in presadimo. Najboljše sadike jagod dobimo iz grmovja pred dvema letoma. Iz jagodnih semen lahko gojite tudi sadilni material. Najprej jih zmešamo z mokrim peskom, mesec dni kasneje, ko se pojavijo 1-2 listi, sadike presadimo v lončke.

Nega jagod vključuje obvezne ukrepe za odstranjevanje plevela, pa tudi vzdrževanje vlage v tleh. Pred cvetenjem je dovoljeno "zalivanje z dežjem", vendar je s pojavom cvetov in jagod bolje preprečiti stik vode s talnim delom rastline. Ob močnem deževju grmovje celo svetujemo, da ga pokrijemo s folijo. Spomladi je priporočljivo hraniti jagode z mineralnimi gnojili.

V zadnjem času je postalo priljubljeno saditi grme jagod pod kmetijsko žico. Ta polipropilenski material je nestrupen, zračen, ščiti tla pred izsušitvijo in mokrenjem, izključuje stik jagod z zemljo, zaradi česar so čisti in preprečujejo razvoj glivičnih bolezni. Druga enako priljubljena metoda je gojenje jagod v PVC ceveh (vodoravno in navpično). Ta metoda prihrani prostor za sajenje, ustvari gibljivost (cev je mogoče enostavno premikati) in omogoča čist pridelek..

Poleg tega zdaj obstaja veliko načinov za gojenje jagodičja kar v apartmajih. Da bi se jagode na balkonu ukoreninile in ne bi prenehale cveteti, je najbolje izbrati remontantne sorte, ki lahko obrodijo večkrat v sezoni. Pomembno je tudi, da izberete pravo mešanico zemlje (pesek, humus, efedra v enakih količinah). Priporočljivo je saditi jagode v lončke s prostornino najmanj 3 litre.

Mimogrede, zdaj internet aktivno promovira nabor čudežnih maslov "Fantastična zbirka" za celoletno gojenje jagod na okenski polici. Proizvajalci ponujajo nakup kompleksa, sestavljenega iz semen in posebej pripravljene zemlje. Po njihovem mnenju je prvo letino mogoče dobiti v 3 tednih po sajenju, v prihodnosti pa bo grm prinesel do 10 kg jagod. Sodeč po pregledih ljudi, ki so preizkusili ta "čudežni nabor", opis oglaševanja absolutno ne drži in ta domača jagoda pogosto ne daje letine, ne le po 3 tednih, ampak tudi po nekaj mesecih.

Sorte jagod

Med najbolj priljubljenimi sortami remontantnih jagod so naslednje:

  • Chamora turusi - velike mesnate jagode temno rdeče barve, okrogle oblike v obliki glavnika. Dobro prenaša mraz, vendar ne prenaša suše.
  • Lord je sorta, odporna proti zmrzali, ki običajno daje velike jagode živo rdeče barve in okrogle stožčaste oblike.
  • Albion - jagode v obliki stožca živo rdeče barve z značilnim sijajnim sijajem. Muhasta sorta, ki ne prenaša ekstremne vročine, je nestabilna proti zmrzali in s prekomerno vlago daje preveč vodene jagode.
  • Alba - velike jagode podolgovate stožčaste oblike, ki jih odlikujejo posebna sočnost in sladko-kisel okus. Dobro prenašajo sušo in mraz in so primerni tudi za prevoz.
  • Giant - velike, okrogle-stožčaste jagode s svetlo jagodno aromo. Nanaša se na visoko donosne sorte. Sadike so razmeroma nezahtevne, a kot redno zalivanje.

Torej je pomembnost jagod za telo težko preceniti, saj poleg velikega odmerka vitamina C vsebuje veliko mineralov in antioksidantov. Poleg tega je jagodičje prehranski izdelek, ki je primeren za diabetike in za tiste, ki preprosto pazijo na svojo postavo. Poleg tega postaja vse bolj predmet znanstvenih raziskav in se po mnenju znanstvenikov lahko uporablja za razvoj najnovejših zdravil..