Pusto ribe - seznam vseh sort za prehrano

Zelo pogosto smo obkroženi z ribjimi proizvodi, tako morskimi kot rečnimi ali jezerskimi. Vsi imajo svojo prehrano in strukturo..

Toda ribe niso vedno zdrave. Na to vpliva, kdo je, lovec ali smetar, kaj jedo, pa tudi v kakšnih vodah živi, ​​čisti morje ali rečne odplake, saj ima voda pomembno vlogo, saj se vsi elementi absorbirajo v meso.

Igra tudi na maščobni dejavnik rib, veliko je maščobnih, nasprotno pa obstaja veliko vrst pustih rib, ki ne jedo nič škodljivega.

Prednosti rib

Ribji file je čista beljakovina, masa makro- in mikroelementov. Glavni ribji izdelek je ribje olje. Vsebuje veliko količino omega-3 in omega-6 polinenasičenih maščobnih kislin.

Uporabnost rib je odvisna od habitata: morje / ocean ali reka / jezero. V reki je količina maščob in beljakovin manjša, v sestavi pa ni joda in broma, ki ju najdemo v morju in oceanu. Zato so morske ribe veliko bolj uporabne kot rečne ribe.

Poleg visoke nasičenosti z jodom in bromom lahko skupaj z njimi dobite v zahtevanih količinah:

  • fosfor;
  • kalij;
  • magnezij;
  • natrij;
  • žveplo;
  • fluor;
  • baker;
  • železo;
  • cink;
  • mangan;

Poleg elementov v sledovih telo prejme številne vitamine:

  • IN 1;
  • AT 2;
  • AT 6;
  • AT 12;
  • PP;
  • H;
  • C;
  • A;
  • D.

Ribe za prehransko prehrano

Ker veliko stvari na dieti ni dovoljeno, ribe niso le odrešitev, temveč tudi pomoč telesu..

Dovoljeno jesti:

  • rečni ostriž;
  • navaga;
  • oslič;
  • zander;
  • krap;
  • iverka;
  • trska;
  • sinje moli.

Te sorte niso visokokalorične, a hkrati okusne in hranljive. Pomagali bodo popestriti ozko prehrano. Ribe lahko kombiniramo s številnimi prilogami, ki lahko razredčijo neokusnost nesoljene ajde ali riža.

Ribe, ki niso diete

Mastne ribe najdemo najpogosteje v hladnih vodah, maščoba jim pomaga preživeti.

Takih rib je na svetu veliko, vendar niso vse koristne in primerne za uživanje, od "uporabnih" sort lahko ločimo naslednje vrste:

  • losos;
  • skuša;
  • tuna;
  • sardela;
  • postrv;
  • sleda.
  • morska plošča;

Vsebujejo velike količine EPA in DHA. Mnoge vrste teh rib zahtevajo poseben tehnološki postopek priprave, zato je pred kuhanjem treba spomin osvežiti s posebnostmi sorte..

Ribe z zmerno maščobo

V to kategorijo spadajo ribe z vsebnostjo maščobe 4-8%.

Med številnimi morskimi ribami zmerna vsebnost maščob vključuje:

  • šur;
  • som;
  • tuna;
  • roza losos;
  • sled;
  • ostriž;
  • čum;
  • orada.

Prebivalci rek so sestavili naslednji seznam:

  • postrv;
  • krap;
  • som;
  • kraški krapi;
  • krap;
  • losos.

Ta riba zagotavlja človeškemu telesu visoko kakovostne beljakovine. Ta izdelek je koristen vsem brez izjeme in športniki ga preprosto potrebujejo. Nekatere sorte so vključene v prehranski meni, saj telesu zagotavljajo veliko pomembnih hranil. Takšna riba ni kontraindicirana za otroke, lahko uporabljajo krape, losos, ostriž, postrv.

Kakšne ribe lahko jeste med hujšanjem?

Pri hujšanju je pogosto priporočljivo, da maščobno meso nadomestimo z ribjimi izdelki. Toda pri izbiri ga je treba razdeliti na maščobnega, z nizko vsebnostjo maščob in z nizko vsebnostjo maščob.

Nizko vsebnost maščob ne vsebuje ogljikovih hidratov Te sorte so zelo priljubljene v dietah brez ogljikovih hidratov. Uporaba pustih rib v vaši prehrani vam bo omogočila, da ne zmanjšate porabe ogljikovih hidratov.

Vrste pustih rib za otroško hrano

Te vrste rib niso nič manj koristne, vendar je treba vedeti, da so zelo koščene in preden jih postrežete, se prepričajte, da vsebujejo najmanj kosti.

Družina trsk ima veliko prednosti:

  • oslič;
  • polok;
  • polok;
  • sinje moli.

Belo meso teh rib vsebuje vsaj 25% beljakovin in najmanj maščob..

Rečni izbor krapov vključuje:

  • srebrni krap;
  • orade;
  • krap;
  • vobla;
  • krap.

Sorte z nizko vsebnostjo maščob

Morske ribe

Pollock, oslič, trska so najboljši predstavniki morske družine. Trska je bogata z zdravimi beljakovinami, vsebnost maščob pa manj kot odstotek. Lahko ga jeste vsak dan. Naenkrat je dovoljeno jesti največ 200 gramov.

Bele ribe

Spadajo v 2 kategoriji:

  1. okrogla (morska plošča, iverka);
  2. ravno (milok, morski div, oslič, vahnja, trska, ostriž, morski pes).

In z največjo minimalno vsebnostjo maščob:

  • vahnja;
  • iverka;
  • muksun;
  • trska;
  • brancin;
  • tilapija;
  • trska;
  • cipal.

Rečne ribe

Manj uporabni so, ker jim primanjkuje nekaterih elementov v morju.

Te sorte vključujejo:

  • ostriž;
  • zander;
  • orade;
  • ščuka;
  • družina raka;

Rdeče ribe

Na žalost so skoraj vse rdeče ribe mastne. V svojem glavnem segmentu imajo vse vrste rib z rdečim mesom visoko vsebnost maščob, zato velja izpostaviti srednje maščobne sorte, ki jih lahko uporabimo za hujšanje in posebno prehrano. Meso takšnih rib je zelo koristno za telo..

Najmanj maščobne vrste vključujejo:

  • čum;
  • losos;
  • roza losos.

Preostale rdeče mesne ribe imajo v sebi veliko maščobe, zato jih ni mogoče priporočiti za zdravo prehrano..

Brez semen

Rib z majhnim številom kosti ni toliko, osnova tega seznama so morske ribe, predstavniki rečnega habitata so redko. Morske ribe imajo le greben, manjkajo mu rebrne kosti.

Puste ribe z najmanj kostmi vključujejo:

  • iverka;
  • orade;
  • zander;
  • cipal.

Recepti

Zrezek trske s krompirjem

Sestavine:

  • file trske;
  • krompir;
  • lok;
  • pol limone;
  • olivno olje;
  • Ržena moka;
  • peteršilj, sol, poper.

Potek priprave recepta:

  • Pripravite krompir, ga razrežite in zavrite, da zavre.
  • Olupljeno čebulo narežemo na kolobarje, limono pa na pol obroče.
  • Sesekljajte peteršilj.
  • Pripravite fileje, narežite na porcije, dodajte začimbe in moko, prepražite na olju.
  • Pripravljene ribe in krompir začinite z zelišči in čebulo z limono.

Pollock, dušen z limono

Sestavine:

  • polok;
  • zelenjavna juha;
  • korenček;
  • paradižnik;
  • lok;
  • zelena;
  • limona;
  • olivno olje;
  • Lovorjev list;
  • koper, sol, poper.

Kuharski napredek:

  • Pripravite ribe, sperite.
  • Narežemo na porcije.
  • Začinite s soljo, poprom.
  • Korenje, čebulo in zeleno narežemo na kroge.
  • Limona in paradižnik sta potrebna v obliki krogov.
  • Dušite zelenjavo v olju.
  • V juhi dušimo polok 20 minut.
  • Dietna jed je pripravljena.

Kraljevski ostriž na nabodalih

Sestavine:

  • file;
  • morske alge;
  • oranžna;
  • redkev;
  • olivno olje;
  • Sezamovo olje;
  • Jabolčni kis;
  • začimba.

Kuharski napredek:

  • File narežemo na trakove.
  • Pustite v začimbah petnajst minut.
  • V zelje vlijemo sezamovo olje in kis.
  • Pomarančo narežemo na pol kroga.
  • Na nabodala dodajte filet in pomarančo, namočeno v začimbah.
  • Pečemo 20-25 minut.
  • Zelje postrežemo ločeno.

Ali je mogoče jesti na dieti?

Ocvrte ribe

Če obstajajo težave s prebavili, v nobenem primeru ne sme biti v kakršni koli obliki, naj bo kuhana v testu ali drobtinah.

Izjema so ribe, narejene v ponvi na žaru z najmanj oljčnega olja. Toda takoj po kuhanju je treba ribje koščke poprati s suhim prtičkom, da odstranite odvečno maščobo..

Slane ribe

Posebne prepovedi uživanja slanih rib ni. Uporaba ovna ali sleda ni priporočljiva. Rahlo nasoljene ribe lahko naredite sami doma.

In takšne ribe lahko jeste samo v prvi polovici dneva, sicer lahko na tehtnici vidite nekaj odvečnih kilogramov. Vredno je tudi piti več vode..

Prekajene ribe

Tu je odgovor preprost - ne in samo ne! Veliko se je govorilo in razpravljalo o škodljivosti prekajenega mesa, da se to vprašanje morda niti ne bo pojavilo.

Rakotvorne snovi, ki se uporabljajo pri kajenju, lahko sprožijo raka.

Takšna živila škodujejo predvsem želodcu in jetrom. Za vse je kriva povečana vsebnost soli, visoka kaloričnost zaradi minimalne vsebnosti vode med kuhanjem.

Poleg tega je mogoče uporabiti nizkokakovostne izdelke, saj so med postopkom kajenja prikrite vse pomanjkljivosti in mogoče je razumeti, da je izdelek pokvarjen, ko se pojavijo prvi znaki zastrupitve s toksini..

Pusto ribe

S pankreatitisom

Če imate bolezen, kot je pankreatitis, morate skrbno izbrati ribe, ki jih boste jedli. Pozornost je treba nameniti vsebnosti maščob. Čeprav takšna riba koristi telesu, močno obremeni trebušno slinavko, kar bo povzročilo razvoj bolezni in nelagodje. Pri poslabšanjih morate na to popolnoma pozabiti.

Seznam rib, ki se lahko uporabljajo za pankreatitis:

  • trska;
  • navaga;
  • limonema;
  • vahnja;
  • sinje belke;
  • polok;
  • polok;
  • rečni ostriž;
  • zander;
  • ščuka;
  • Amur;
  • iverka;
  • kraški krapi;
  • cipal;
  • roach.

S sladkorno boleznijo

Pri diabetesu se ribe uporabljajo kot preventivni ukrep za bolezni srca in ožilja. Koristnost rib za sladkorno bolezen je v visoki vsebnosti beljakovin in elementov v sledovih.

Za izboljšanje splošnega stanja in vzdrževanje telesa je treba v vašo prehrano vključiti naslednje vrste rib:

  • losos;
  • tilapija;
  • trska;
  • postrv;
  • kozice;
  • raki;
  • sardela.

Z gastritisom

Ribe vsebujejo lahko prebavljive beljakovine, zato ljudem z gastritisom toplo priporočamo uživanje rib v svoji prehrani. Sestavna sestavina izdelka sproži procese regeneracije, aktivira zaščitne funkcije želodčne sluzi in sproži prebavo.

Treba je povedati, da so pri gastritisu prepovedane prekajene, mastne in ocvrte ribe..

Najboljše možnosti za prehrano z gastritisom so ribe, kot so:

  • oslič;
  • trska;
  • roza losos;
  • zander;
  • vahnja;
  • vobla;
  • polok;
  • navaga;
  • limonema;
  • polok;
  • iverka.

Pusto ribe

Sorte rib z nizkim odstotkom maščobe so primerne za pripravo dietnih obrokov, kot navajajo dietetiki. Z uživanjem takšnih rib človek ne tvega, da bi pridobil odvečne kilograme. Ribje meso vsebuje do 17 odstotkov beljakovin in aminokislin, ki jih človeško telo potrebuje vsak dan. Poleg tega so morski sadeži bogati z vitamini in minerali..

Kategorije maščob

Strokovnjaki razdelijo morske sadeže v 3 kategorije, odvisno od vsebnosti maščob:

  • V prvo kategorijo spadajo morski sadeži, ki vsebujejo do 4 odstotke maščobe..
  • Druga kategorija vsebuje sorte z vsebnostjo maščobe do 8,5 odstotka.
  • Tretja kategorija so sorte rib, ki vsebujejo več kot 8,5 odstotka maščobe..

Pomembna točka! Vsebnost maščob v ribah je spremenljiva in niha glede na sezono. Večina mastnih rib pred vzrejo.

Ribje meso, ne glede na sorto, lahko vsebuje od 14 do 27 odstotkov beljakovin in 0,3 do 36 odstotkov maščob. Praviloma obstajajo posebne tabele, ki navajajo odstotek maščobe, odvisno od vrste rib, iz katere je dovoljeno pripraviti dietne obroke..

Mastne ribe

Obstajajo sorte rib, ki so neprimerne za prehransko prehrano. Sem spadajo ribe, kot so:

  • Skuša in som.
  • Papalina in zvezdasta jesetra.
  • Maščobni sled in jegulja.
  • Jesetra in morska plošča.
  • Saury.

Te ribje vrste imajo dokaj visoko vsebnost maščob (več kot 8,5 odstotka), njihova energijska vrednost pa se giblje med 270 in 350 kcal na 100 gramov izdelka..

Kljub tako visokemu odstotku maščobe te ribe veljajo za najbolj uporabne za ljudi, saj njihovo meso vsebuje več joda in maščobnih kislin. Prisotnost takšnih komponent omogoča človeku, da se bori proti številnim boleznim, povezanim s kardiovaskularnim sistemom, pa tudi s presnovnimi procesi v telesu.

Žal niso primerni za pripravo dietnih obrokov..

Sorte srednje maščobe

Te sorte imajo povprečno vsebnost maščob in vključujejo:

  • Som in šur.
  • Krap in serebryanka.
  • Krapi in rdečeoki.
  • Baltski sled in inčuni.
  • Losos in sled z nizko vsebnostjo maščob.
  • Ščuka in taljenje.
  • Ide in orada.
  • Losos in brancin.
  • Tuna.

Energijska vrednost teh vrst rib je na ravni od 126 do 145 kcal na 100 gramov končnega izdelka.

Te vrste rib so primerne za pripravo dietnih obrokov, vendar jih je treba uživati ​​samo z dovoljenjem strokovnjaka. Te sorte morskih sadežev vsebujejo veliko beljakovin, zato so primerne za športno prehrano. Da bi ohranili uporabnost morskih sadežev, je bolje, da jedi iz teh vrst rib kuhamo tako, da jih dušimo, solimo, kadimo in kuhamo na pari.

Najnižje sorte maščob

Ribe se redijo z najmanj maščobe.

Te sorte vključujejo:

  • Trska in navaga.
  • Vahnja in Lemonema.
  • Pollok in polok.
  • Vobla in rečni ostriž.
  • Ščuka in pangasius.
  • Ščuka in kraški krap.
  • Omul in tilapija.
  • Burbot in cipal.
  • Iverka in belooka.
  • Svetilka in lipan.
  • Mokrel in roach.
  • Bele ribe in soroga.

Ta seznam lahko vključuje tudi rake in mehkužce.

Energijska vrednost mesa teh vrst rib ne presega 100 kcal na 100 gramov proizvoda.

Z uživanjem nemastnih sort rib in sort s povprečno stopnjo maščobe se je mogoče znebiti odvečnih kilogramov, pa tudi številnih bolezni. Strokovnjaki priporočajo, da otroke naučite morskih sadežev s pripravo jedi iz nemastnih sort.

Pomembno je vedeti! Križni krapi niso mastne ribe in so edini predstavniki družine krapov s tako nizkim odstotkom maščobe. Preostala družina ima povprečno vsebnost maščob.

Tabela kalorij rib

Ribakalorijbeljakovinemaščobeogljikovi hidrati
Kuhan roza losos168,0022.907.800,00
Kuhani som114,0015.505.800,00
Kuhana iverka103,0018.303.300,00
Kuhani kraški krapi102,0020.702.100,00
Kuhan krap125,0019.405.300,00
Kuhana orada126,0020,904.700,00
Kuhana skuša124,0022,803.600,00
Kuhan polok79,0017.601.000,00
Kuhana rebra92,0021.400,700,00
Kuhan brancin112,0019.903.600,00
Kuhan sinje molj81,0017.901.000,00
Kuhan sled153,0022.007.200,00
Kuhana sardela178,0020.1010.800,00
Kuhan šur133,0020.605.600,00
Kuhana ščuka97,0021.301.300,00
Kuhana trska78,0017.800,700,00
Kuhan oslič95,0018.502.300,00
Kuhana ščuka97,0021.301.300,00
Kuhana skuša211,0019.6014.700,00
Kuhani som196.0018.4013.600,00
Kuhana morska plošča216,0014.0017.800,00
Lignji110,0018.004.200,00
Kozica95,0018.902.200,00
Krill98,0020.601,700,00
Raki96,0016.003.600,00
Školjke50,009.101,500,00
Beluga je prebledela234,0023.3015.600,00
Roza losos136,0020,905.800,00
Chum129,0021.504.800,00
Kozica81,0017.801.100,00
Raki85,0018.701.100.10
Rdeči losos170,0018.8010.500,00
Jeseter163,0016.4010.600,60
Tuna96,0022.500,700,00
Začinjena papalina154,0014.8010.500,00
Jetra polenovke613,004.2065,701.20
Skuša258,0016.4021.400,00
Iverka, ocvrta na olju249,0014.4021.300,00
Sardele (rezine) v olju249,0017.9019.700,00
Saury blanširan v olju283,0018.3023.300,00
Skuša v olju278,0013.1025.100,00
Skuša, ocvrta na olju309,0015.6027.400,00
Tuna v olju231,0022.0015,900,00
Papaline563,0017.4032,400,40
Roza losos v paradižnikovi omaki132,0014.505.106,90
Iverka v paradižnikovi omaki125,0012.605.406.30
Plešča v paradižnikovi omaki138,0015.307.402,60
Jesetra v paradižnikovi omaki181,0014.7012.003.40
Krap v paradižnikovi omaki145,0012.408.704.10
Baltski sled v paradižnikovi omaki118,0017.004,003.40
Sevruga v paradižnikovi omaki179,0016.1011.50> 2,80
Som v paradižnikovi omaki126,0012,906.304.30
Šur v paradižnikovi omaki110,0014.802.307.30
Ščuka v paradižnikovi omaki119,0014.005.303.70
Ščuka v paradižnikovi omaki108,0014.204,003.60
Slani rožnati losos169,0022.109.000,00
Slani losos184,0024.309.600,00
Baltska papalina, nasoljena137,0017.107.600,00
Slani losos269,0021.0020.500,00
Slani atlantski sled145,0017.008.500,00
Slani sled Iwashi173,0017.5011.400,00
Slani losos203,0022.5012.500,00
Slana trska98,0023.100,600,00
Slani til225,0019.8016.200,00
Osoljena hamsa166,0021.209.000,00
Kaviar Beluga237,0027.2014.200,00
Kaviar roza lososa230,0031.2011.700,00
Chum lososov kaviar251,0031,6013.800,00
Pollokov kaviar131,00> 28.401,900,00
Zrnat kaviar jesetra203,0028,909.700,00
Stisnjen kaviar stisnjen236,0036.0010.200,00
Kaviar Sevruga221,0028.4011,900,00
Vroče dimljena iverka192,0022.0011.600,00
Vroče dimljena papalina162,0021.308.500,00
Vroče prekajeni brancin175,0023.509.000,00
Vroče prekajeni orad172,0032,804.500,00
Vroč dimljeni sled152,0025.405.600,00
Vroče dimljena trska115,0026.001.200,00
Vobla hladno dimljena.181,0031.106.300,00
Bream hladno dimljen.160,0029.704.600,00
Morski ostriž (balychok)199,0026.4010.400,00
Pacifiški sled maščoba hladno dimljena.225,0020.3016.000,00
Hladno dimljena skuša.150,0023.406.400,00
Skuša skule.94,0017.102,800,00
Jeseter balyk194.0020.4012.500,00
Na soncu posušen roach235,0046,40> 5,500,00
Posušen orada221,0042,005.900,00
Polessky smrdel264,0046.308.800,00
Snetok pskov159,0032.003.400,00

Postrv in losos: katera riba je debelejša

Iz neznanega razloga mnogi verjamejo, da imata postrv in losos majhen odstotek maščobe, ki ju pripisuje prehranskim morskim sadežem. To je pravzaprav blodnja. Če primerjamo te vrste rib glede na energijsko vrednost, potem te pasme ne spadajo med ribe z nizko vsebnostjo maščob. Tako je na primer energijska vrednost postrvjega mesa približno 147 kcal z vsebnostjo maščobe 7 odstotkov, energijska vrednost lososa pa 219 kcal z vsebnostjo maščobe 15 odstotkov. Zato postrv in losos ne spadata med prehranske morske sadeže, čeprav je postrv manj mastna in spada med vrste rib s povprečno vsebnostjo maščob..

Pravilna priprava rib za vašo prehrano

Za ljudi, ki se odločijo za dieto, je najboljša možnost jesti ribje jedi. Takšne jedi veliko lažje prenašajo tako težko obdobje za telo. Ker so jedi z malo kalorijami, se spodbuja prekomerno hujšanje, poleg tega pa popolnoma zadovoljijo apetit.

Najpomembneje je, da jedi pripravimo tako, da se v njih ohrani čim več koristnih sestavin. Zato strokovnjaki svetujejo uporabo kuhanih, dušenih ali pečenih jedi..

Dietna hrana ne vključuje ocvrtih, prekajenih, soljenih ali posušenih morskih sadežev. Tudi s konzerviranimi ribami se ne bi smeli zanositi..

Iz morskih sadežev lahko pripravimo najrazličnejše nizkokalorične jedi, ki so precej okusne. Zato lahko ribe uporabljamo za kuhanje juh, kotletov, mesnih kroglic, vendar le na pari, pa tudi enolončnice in sufle.

Zanimivo vedeti! Sorte rib z nizko vsebnostjo maščob bodo pomagale ne le rešiti težave s prekomerno telesno težo, temveč tudi pomagati pri obvladovanju nekaterih bolezni prebavil. Zaradi nizke vsebnosti kalorij je hrana lahko prebavljiva in prebavljiva, ne da bi pri tem obremenjevala želodec.

Vsakodnevno uživanje ribjih jedi vam omogoča redno polnjenje človeškega telesa z vsemi potrebnimi koristnimi sestavinami, kar ugodno vpliva na delo vseh notranjih organov. To vam omogoča zmanjšanje teže, krepitev imunosti, optimiziranje dela centralnega živčnega sistema, preprečevanje staranja telesa, pomlajevanje kože itd..

Preprosti recepti iz pustih rib

Kuhanje dietnih obrokov ne bo nikoli odveč, še posebej, če je cilj izgubiti težo ali ozdraviti se po hudi bolezni..

Zrezek trske s krompirjem

Recept je namenjen pripravi 4 porcij.

Za pripravo jedi boste potrebovali:

  • 700 gramov fileja trske.
  • 10 srednje velikih krompirjev.
  • Ena ne velika čebula.
  • Ena ne velika limona.
  • Navaden jogurt v količini 3 desertnih žlic.
  • Približno 50 g ržene moke.
  • Oljčno olje v količini 3 desertnih žlic.
  • Hrenova korenina ni velika.

Poleg tega boste potrebovali tudi zelen koper, peteršilj in solato v majhnem šopku ter nekaj začimb.

Poleg trske so za kuhanje primerne tudi druge ribe, na primer milok ali navaga..

Postopek kuhanja je naslednji:

  1. Prvi korak je, da krompir olupimo in speremo v hladni vodi. Po tem krompir narežemo na kroge, debele do 1 centimeter in skuhamo.
  2. Čebulo tudi olupimo, operemo s hladno vodo in narežemo na pol obroče ali obročke.
  3. Na kolobarje narežemo tudi polovico limone.
  4. Ribji file se odkosti in razreže na porcije. Po tem jih z vseh strani povaljajo v moki, pred tem pa jih potresejo z različnimi začimbami. Na koncu ribje koščke ocvremo na oljčnem olju do zlato rjave barve..
  5. Hren je treba oprati in olupiti, odstraniti lupino in nato sesekljati na ribežu.
  6. Za pripravo omake boste morali zmešati jogurt z limoninim sokom ter naribanim hrenom in zelišči. Vse sestavine je treba temeljito premešati.

Preden jed postrežemo, jo okrasimo s sesekljanimi zelišči, zeleno solato in rezinami limone.

Trska je pusta riba in jedi iz nje so odlične za prehrano, saj je vsebnost kalorij le 235 kcal.

Kotleti iz Tilapije

Set hrane je namenjen kuhanju 5 porcij. Kaj je za to potrebno:

  • 700 gramov mesa tilapije.
  • Ena čebula.
  • Eno piščančje jajce.
  • Okrogli kuhani riž - približno 100 gramov.
  • Rastlinsko olje - 3 žlice. žlice.
  • Koper ni velik kup.

Uporabimo lahko različne začimbe in začimbe.

Kuharska tehnologija

  1. Ribje meso se reši kosti in na kakršen koli razpoložljiv način zdrobimo do mletega mesa.
  2. Čebulo olupimo, operemo in sesekljamo, da postane gladka.
  3. Jajcu je treba dodati mleto meso, čebulo in kuhan riž.
  4. Nato se zelenjava vzame in zdrobi, nato pa se doda mletemu mesu skupaj z začimbami in začimbami. Po tem se vse sestavine temeljito premešajo..
  5. Na koncu iz mletega mesa z začimbami in ostalimi sestavinami nastanejo kotleti..

Če želite kuhati kotlete, morate vzeti namaščen pekač in nanj položiti kotlete. Po tem se pekač postavi v pečico s temperaturo približno 150 stopinj. Po 20 minutah bo jed postala zlato rjava, kar pomeni, da jo lahko postrežemo. Jed je v popolni harmoniji tako s kuhanim krompirjem kot s svežo zelenjavo..

Morska plošča kuhana v vietnamskem jeziku

Če želite pripraviti 4 porcije, morate imeti naslednja živila:

  • File morske plošče - približno 600 gramov.
  • 2 paradižnika.
  • 2 papriki.
  • 2 stroka česna.
  • Ena limona ali ena limeta.
  • Ribja omaka - 40 ml.
  • Sesekljan ingver - 15 gramov.
  • Sladkor - 10 gramov.
  • Meta - tri vejice.

Razne začimbe in začimbe prav tako ne bodo motile.

Kako pravilno pripraviti jed:

  1. File operemo in narežemo na porcije.
  2. Vzemite limonin sok in ga zmešajte s sezamovim oljem, ribjo omako in začimbami. Po tem se koščki fileja prelijejo s pripravljeno mešanico in nekaj časa ostanejo v tej obliki.
  3. Paradižnik olupimo in narežemo na kocke.
  4. Česen in poper olupimo in sesekljamo čim manj. Nato jih dodamo paradižniku in ingverju..
  5. Meta je pralna in drobno sesekljana.
  6. Limono ali apno narežite na kroge, vendar jih prej sperite.
  7. Mešanica zelenjave se položi na pripravljene koščke ribjega mesa in nalije z marinado na vrhu.
  8. Po tem se vsak kos ribe vzame in zavije v folijo, nato pa se položi na pekač..
  9. Pečica se segreje do 150 stopinj in vanjo za približno pol ure postavi pekač z ribjimi koščki.

Po tem času vsak kos odstranimo iz folije in položimo na krožnike. Pred serviranjem jed okrasimo z meto in rezinami limete ali limone.

Na noto! Energijska vrednost posode je približno 192 kcal, zato jo lahko štejemo za prehransko.

Nekaj ​​koristnih nasvetov

Rečna riba se razlikuje po tem, da ima določen vonj po algah ali ribniku, zato jo je bolje pred kuhanjem držati v vodi z limoninim sokom.

Sveže ribe imajo sijoče luske, rožnate škrge in jasne, rahlo štrleče oči. Če temu ni tako, lahko domnevamo, da ribe niso sveže..

Vsekakor je treba zagotoviti, da v mesu rib, zlasti majhnih, ni kosti..

Če želite ugotoviti, ali so ribe mastne ali ne, je najbolje, da si ogledate seznam. Poleg tega imajo nutricionisti potrebne informacije, zato lahko pravo svetujejo tako o izbiri vrste rib kot o načinu priprave..

Mastne ribe: seznam, koristi za zdravje

V tem članku bomo preučili, kaj so mastne ribe in kako koristijo telesu. Priporočene stopnje porabe za otroke, odrasle (moški, ženske) in nosečnice / doječe matere, pa tudi mastne ribe - seznam (morske in rečne / jezerske ribe).

Seznam maščobnih rib in koristi za zdravje

Mastne ribe imajo maščobo v tkivih in v trebušni votlini v prebavilih. Njeni fileji vsebujejo do 30% maščobe, čeprav se ta številka razlikuje med vrstami in med njimi. Na primer med mastne ribe spadajo majhne krmne ribe, kot so sardele, sled in inčuni, pa tudi druge velike pelagične ribe, kot so losos, postrv, tuna in skuša (1).

Mastne ribe lahko primerjamo z belimi ribami, ki vsebujejo le maščobe v jetrih (veliko manj kot mastne ribe). Med bele ribe spadajo trska, vahnja, iverka itd. Bele ribe so navadno pridnene ribe, ki živijo na morskem dnu ali blizu njega, medtem ko so mastne ribe pelagične - živijo v vodnem stolpcu.

Mastno ribje meso je dober vir vitaminov A in D ter je bogato z omega-3 maščobnimi kislinami (bele ribe vsebujejo tudi ta hranila, vendar v veliko nižji koncentraciji). Iz tega razloga je lahko uživanje mastne ribe namesto bele ribe bolj koristno za ljudi, zlasti glede bolezni srca in ožilja (2).

Znano pa je, da mastne ribe vsebujejo višjo vsebnost onesnaževal (kot sta živo srebro ali dioksin) kot bele ribe. Med drugimi koristnimi učinki raziskovalci ugotavljajo, da lahko maščobne kisline omega-3 v mastnih ribah pomagajo izboljšati pogoje za vnetne bolezni, kot je artritis..

Mastne morske ribe: seznam

Mastne ribe vsebujejo velike količine maščob v vseh telesnih tkivih in v trebuhu. Tu je seznam mastnih rib:

  • morska postrv
  • skuša
  • inčuni
  • sardele
  • papalina
  • akne
  • sleda
  • polok
  • tuna
  • morski pes
  • jesetra atlantska
  • brancin
  • iverka
  • morska plošča

Vse te ribe so bogate z omega-3 maščobnimi kislinami, ne glede na to, ali so v konzervah, sveže ali zamrznjene.

Mastne rečne in jezerske ribe

Najdebelejša riba med reko in jezerom:

  • losos
  • postrv
  • jesetra
  • sabrefish
  • mečka
  • srebrni krap
  • krap
  • jezerska belica
  • smrdljiv
  • sladki vodni ostriž
  • som

Zdravstvene koristi mastnih rib

Znanstveniki so dokazali, da redno uživanje maščobnih rib pomaga preprečevati razvoj različnih bolezni in patoloških stanj, kot so:

Demenca (demenca)

V študiji iz leta 1997, objavljeni v Annals of Neurology, je sodelovalo 5386 starejših udeležencev iz Rotterdama. Raziskovalci so ugotovili, da uživanje rib zmanjša tveganje za demenco (3).

Pri starejših, ki vsaj enkrat na teden jedo ribe ali morske sadeže, je manj verjetno, da bodo razvili demenco, vključno z Alzheimerjevo boleznijo. Omega-3 maščobne kisline, ki jih najdemo v ribjem olju, poleg zaščite ožilja lahko zmanjšajo vnetje v možganih in igrajo vlogo pri razvoju možganov in regeneraciji živčnih celic (4).

Francoska študija, objavljena leta 2002 v British Medical Journal (BMJ), je v sedmih letih sodelovala 1.774 starejših na jugu Francije. Znanstveniki so preučevali, koliko mesa in morskih sadežev so pojedli in kako je to povezano s simptomi demence..

Zaključek je bil, da imajo ljudje, ki so vsaj enkrat na teden jedli ribe, bistveno manjše tveganje, da jim bodo sedem let diagnosticirali demenco. Ta študija je okrepila ugotovitve raziskave Annals of Neurology. Daljše trajanje študije BMJ je zagotovilo bolj prepričljive dokaze o resničnem zaščitnem učinku.

Kardiovaskularne bolezni

Uživanje 200–400 gramov mastne ribe dvakrat na teden lahko pomaga tudi pri preprečevanju nenadne smrti zaradi miokardnega infarkta s preprečevanjem srčnih aritmij (5).

Zdi se, da eikosapentaenojska kislina (EPA), ki jo najdemo v ribjem olju, dramatično zmanjša vnetje s pretvorbo v telesu v Resovvine s koristnimi učinki na kardiovaskularni sistem in artritis (6).

Priporočene stopnje porabe

Leta 1994 je britanski odbor za medicinske vidike prehranske in prehranske politike (COMA) priporočil, da ljudje jedo vsaj dve porciji rib na teden, od tega ena maščobnih rib..

Leta 2004 je agencija za prehranske standarde Združenega kraljestva objavila smernice za priporočeno najmanjšo in največjo količino maščobnih rib, ki jih je treba jesti na teden, da bi uravnotežila koristi omega-3 maščobnih kislin z morebitnimi nevarnostmi uživanja PCB in dioksinov. Ponovno je potrdil smernice iz leta 1994 za dve porciji rib na teden, vključno z eno porcijo mastnih rib. Vendar priporoča, da nosečnice ali doječe ženske jedo največ štiri obroke na teden in največ dve obroki na teden (7).

Ameriška agencija za varstvo okolja (EPA) navaja, da je največji peroralni odmerek strupene snovi metil živo srebro 0,1 mikrograma na kg telesne teže na dan. Ustrezna meja za živo srebro v krvi je 5,8 µg / L. Omejitve veljajo za nekatere mastne ribe:

  • marlin
  • mečarica
  • morski pes
  • tuna (v manjši meri) (8)

Priporočila za največji vnos mastnih rib so bila do štiri porcije (1 porcija = 140 g) na teden za moške, dečke in ženske, ki so v rodni dobi, in do dve porcije na teden za ženske v rodni dobi, vključno z nosečnicami in doječimi ženskami, ter dekleta. Priporočljiva omejitev porabe belih rib ni.

Smernice EPA in USDA iz leta 2007 določajo omejitev samo za uživanje mastnih rib z več kot enim delom na milijon metil živega srebra, zlasti:

  • malakanti
  • kraljevska skuša
  • morski pes
  • mečarica

Vendar pa obstajajo omejitve za dojenje / nosečnice in otroke, mlajše od šest let. Te populacije se morajo popolnoma izogibati uživanju rib z visokim tveganjem za onesnaženje živega srebra (naštete zgoraj) in omejiti uživanje rib z zmerno do nizko vsebnostjo metil živega srebra na 340 gramov na teden. Vnos dolgorepega tuna (albacore) mora biti omejen na 170 g ali manj na teden.

Dietne (z nizko vsebnostjo maščob) sorte rib

7 minut Avtor: Aksinya Andreeva 0

  • Kategorije maščob
  • Katera je bolj debela: postrv ali losos?
  • Pravilna priprava rib za vašo prehrano
  • Preprosti recepti iz pustih rib
  • Koristni nasveti
  • Sorodni videoposnetki

Zdravniki in nutricionisti ribe z nizko vsebnostjo maščob uvrščajo med zdrava živila. Če ga pravilno skuhate, potem oseba ne bo pridobila odvečne teže. Ribji fileji vsebujejo približno 17% beljakovin in aminokislin, ki so koristne za zdravje ljudi. Tudi meso puste ribe vsebuje koristne vitamine in minerale.

Kategorije maščob

Vrste rib so razdeljene v 3 kategorije:

  • sorte z nizko vsebnostjo maščob vsebujejo do 4% maščobe;
  • srednje maščobne sorte, vsebujejo od 4 do 8,5% maščobe;
  • maščobne sorte, vsebujejo več kot 8,5% maščobe.

Vse vrste mesa vsebujejo beljakovine (od 14 do 27%) in maščobe (od 0,3 do 36%). Za priročno razlikovanje sort rib je najbolje uporabiti seznam ali tabelo, ki vam omogoča natančno razlikovanje po vsebnosti maščob ali kalorij..

Vrste z veliko maščobe

Med maščobne sorte spadajo:

  • skuša, som;
  • papalina, zvezdasta jesetra;
  • maščobni sled, jegulja;
  • jesetra, morska plošča;
  • saury.

Naštete ribe niso primerne za prehransko prehrano, ker je maščoba v njih več kot 8,5%, vsebnost kalorij pa se giblje od 270 do 348 kcal na 100 g.

Vendar veljajo za najbolj uporabne. To je posledica dejstva, da vsebujejo več joda in maščobnih kislin. Te sestavine so sposobne zaščititi vaskularni sistem, ščitnico, znižajo pa tudi raven holesterola in izboljšajo presnovne procese v telesu..

Tak seznam bo pomagal izločiti maščobne sorte iz prehrane..

Sorte srednje maščobe

Med srednje maščobne vrste spadajo:

  • som, šur;
  • krapi, srebrne ribe;
  • rdečeoki, krapi;
  • sled, sardon;
  • sled z nizko vsebnostjo maščob, roza losos;
  • ščuk, topljen;
  • ide, orade (reka, morje);
  • losos, brancin;
  • tuna.

Njihova kalorična vsebnost na 100 g je približno 126 - 145 kcal.

Takšne ribe lahko jemo na dieti, vendar le z dovoljenjem nutricionista. Te sorte vsebujejo veliko beljakovin, zato je bolje, da jih jedo ljudje, ki se ukvarjajo s športom. Najbolje je, da jedi iz njih kuhamo z dušenjem, soljenjem, prekajevanjem, vendar bo vseeno bolj koristno kuhati jed na pari.

Najnižje sorte maščob

Sorte z nizko vsebnostjo maščob vključujejo:

  • navaga, trska;
  • limonema, vahnja;
  • polok, polok;
  • rečni ostriž, roach;
  • pangasius, ščuka;
  • križarski krap, ščuk;
  • tilapija, omul;
  • rebra, cipal;
  • iverka, belooka;
  • lipan, svetilka;
  • roach, skuše;
  • bele ribe, sorogu.

Ta seznam vključuje tudi rake in mehkužce..

V jedeh, pripravljenih iz najbolj pustih rib, vsebuje 100 g le do 100 kcal.

Ko uživate puste ribe z nizko vsebnostjo maščob, lahko ne samo izgubite odvečne kilograme, temveč tudi izboljšate svoje zdravje. Prav tako zdravniki priporočajo, da otroke seznanijo z ribjimi jedmi iz nizko vsebnih maščob..

Katera je bolj debela: postrv ali losos?

Mnogi postrvi in ​​lososa včasih pomotoma pripisujejo sortam z nizko vsebnostjo maščob. Vendar ni. Če želite bolje razumeti, katere ribe (postrv ali losos) imajo najmanj maščobe, jih primerjajte.

Postrv ima le 7% maščobe in 147 kcal, losos pa 15% maščobe in 219 kcal. Tako ne gre za sorti z nizko vsebnostjo maščob..

Pravilna priprava rib za vašo prehrano

Oseba, ki se prvič odloči za dieto, bi morala redno uživati ​​ribje jedi. Olajšali bodo prenos tega obdobja. Zaradi nizke vsebnosti kalorij spodbujajo hujšanje, hkrati pa dobro potešijo apetit..

Da bi med kuhanjem ohranili čim več koristnih mineralov, vitaminov in aminokislin, nutricionisti in kuharji priporočajo njihovo kuhanje, dušenje ali peko..

Med dieto ne smete jesti ocvrtih, prekajenih, soljenih in suhih rib. Vzdrževati se morate tudi uživanja konzervirane hrane..

Za različne ribe z nizko vsebnostjo maščob lahko kuhate juhe, kotlete in parjene polpete, enolončnice in sufle.

Redni ribji obroki bodo omogočili ne samo zmanjšanje telesne teže, temveč tudi krepitev imunosti, izboljšanje možganske aktivnosti ter celjenje kože, las, nohtov in celo zob.

Preprosti recepti iz pustih rib

Takšni recepti vam bodo pomagali hitro in okusno kuhati ribje jedi. To bo popestrilo prehrano in pomagalo prenesti obdobje zdravljenja ali izgube teže..

Zrezek iz polenovke s krompirjem

Za pripravo 3 do 4 porcij boste potrebovali naslednja živila:

  • 700 g mesa trske;
  • 10 srednjih krompirjev;
  • 1 srednja čebula;
  • 1 majhna limona;
  • 3 desertne žlice navadnega jogurta;
  • 50 g ržene moke;
  • 3 žlice sladice z oljčnim oljem;
  • 1 majhna hrenova korenina.

Za dosego običajnega okusa boste potrebovali tudi majhen kup zelenja iz listov kopra, peteršilja in solate ter začimbe v potrebni količini.

Za pripravo takšne jedi lahko uporabite katero koli morsko ribo iz družine trsk (navaga ali pollock).

  1. Krompir olupite in olupite. Sperite ga v hladni vodi. Narežemo na rezine približno 1 cm in zavremo.
  2. Čebulo olupite, sperite s hladno vodo (to ne bo stisnilo oči) in jo narežite na kolobarje ali pol obroče.
  3. Limono dobro sperite in polovico narežite na rezine.
  4. V fileju preglejte kosti (odstranite najdene) in narežite na porcije. Nato jih premažemo z začimbami in z vseh strani povaljamo v moki. Pražimo na oljčnem olju, dokler ne nastane svetla skorjica.
  5. Hren sperite, če je treba, ga postrgajte z nožem in sesekljajte z rende.
  6. Za pripravo omake zmešajte jogurt z limoninim sokom iz druge polovice sadja, naribanim hrenom in zelišči (koper, peteršilj). Vse dobro premešajte.

Preden jed postrežete, položite vse sestavine na krožnike in okrasite s sesekljanimi zelišči, zeleno solato in rezinami limone in čebule.

Takšna pusta riba za prehrano, kot je trska, je odlična, ker je vsebnost kalorij v takšni jedi le 235 kcal.

Kotleti iz fileja tilapije

Za pripravo 5 porcij boste potrebovali:

  • 700 g fileta tilapije;
  • 1 čebula (čebula);
  • 1 piščančje jajce;
  • 80 - 90 g kuhanega okroglega riža;
  • 3 žlice rastlinskega olja;
  • 1 majhen kup kopra.

Za doseganje običajnega okusa uporabite ribje začimbe in začimbe.

  1. Fileju odstranite vse kosti in ga zmešajte v mešalniku ali mlinčku za meso do mlete konsistence.
  2. Olupite in sperite čebulo v hladni vodi, nato sesekljajte, da postane gladka.
  3. Jajce združite z mletim mesom, čebulo in kuhanim rižem.
  4. Zelišča sperite in jih nasekljajte. Po tem ga dodajte mletemu mesu skupaj z začimbami in vse temeljito premešajte.
  5. Oblikujte patties.

Po tem jih lahko položite na pekač, rahlo naoljene in jih pošljete v pečico, ogreto na 150 stopinj. Po približno 15 - 20 minutah se posoda zapeče, kar pomeni, da jo lahko vzamete ven in postrežete. Jed lahko dopolnite s kuhanim krompirjem ali svežo zelenjavo..

Vietnamska morska plošča z zelenjavo

Za pripravo 3 do 4 porcij boste potrebovali:

  • 500 - 600 g fileja morske plošče;
  • 2 paradižnika;
  • 2 zrna popra (bolgarski);
  • 2 stroka srednje velikega česna
  • 1 apno ali limona;
  • 40 ml ribje omake;
  • 40 ml sezamovega olja;
  • 15 g mletega ingverja;
  • 10 g belega sladkorja (pesek);
  • 3 vejice mete.

Uporabiti je treba tudi začimbe in pekoče začimbe za ribe.

  1. File sperite in narežite na koščke.
  2. Kombinirajte limonin sok s sezamovim oljem, ribjo omako in začimbami. Nato koščke fileja prelijte z nastalo marinado in pustite, da se kuha približno 10 - 13 minut.
  3. Paradižnik olupite (pred tem prelijte z vrelo vodo) in narežite na kocke.
  4. Česen in poper olupite in nato narežite na majhne koščke. Nato jih zmešajte s paradižnikom in ingverjem.
  5. Izperite meto in drobno sesekljajte.
  6. Izperite limono ali apno in narežite na rezine.
  7. Mešanico zelenjave damo na marinirane koščke fileja in vse potresemo z marinado.
  8. Vsak kos posebej zavijte v živilsko folijo in položite na pekač.
  9. Postavite ga v pečico (ogreto na 150 stopinj) in počakajte 25 minut.

Po kuhanju prenesite gotove ribe iz folije na plošče in okrasite z meto in rezinami limete (limone).

Koristni nasveti

Sladkovodne ribe imajo nežen vonj po reki ali algah. Zato ga je po rezanju bolje namočiti v vodo z limoninim sokom..

Sveže trupe bi morale imeti bleščeče luske, rdeče škrge in rahlo štrleče oči brez filma. Če manjka vsaj en znak, potem riba ni več povsem sveža ali pa je bila ponovno zamrznjena..

Če bo jed pripravljena iz filejev, je bolje, da ne boste leni in odstranite vse kosti, zlasti majhne..

Če želite ugotoviti, ali so ribe mastne ali ne, si oglejte sezname in se odločite. Če želite ugotoviti, katera riba je najprimernejša za pravilno prehrano, se lahko posvetujete s strokovnjakom za prehrano. Ne bo vam povedal le, katere vrste rib so najprimernejše, ampak tudi, kako jih je najbolje kuhati..