Tatarska nacionalna kuhinja

Tatarska kuhinja je morda ena izmed najbolj okusnih in znanih na vsem svetu.

NACIONALNE TATARSKE JELE

Tatari, ki so potomci turško govorečih plemen, so jim vzeli veliko: kulturo, tradicijo in običaje..
Tatarska kuhinja je začela svojo zgodovino že od časa Volge Bolgarije, rodovine Kazana. Že takrat, v XV. ta država je bila zelo razvito trgovsko, kulturno in izobraževalno mesto, kjer so skupaj živeli ljudje različnih kultur in religij. Poleg tega je prav po njem potekala velika trgovska pot, ki je povezovala Zahod in Vzhod.
Vse to je nedvomno vplivalo na sodobno tradicijo Tatarjev, vključno s tatarsko kuhinjo, ki jo odlikujejo raznolikost jedi, sitost, hkrati enostavnost izdelave in eleganca ter seveda izjemen okus..
V osnovi tradicionalna tatarska kuhinja temelji na jedeh iz testa in različnih nadevih.
No, začnimo se spoznavati?

Tatarske vroče jedi

Bišbarmak
Prevedeno iz tatarskega "bish" - številka 5, "barmak" - prst. Izkazalo se je 5 prstov - to jed jedo s prsti, vseh pet. Ta tradicija izvira iz časov, ko turški nomadi med jedjo niso uporabljali jedilnega pribora in so z rokami vzeli meso. Ta vroča jed, sestavljena iz drobno sesekljanega kuhanega mesa, jagnjetine ali govedine, s sesekljanimi čebulnimi obročki in nekvašenega kuhanega testa v obliki rezancev, je vsa začinjena. Služi na mizi v kotlu ali litem železu, od tam pa že vsak vzame z rokami, kolikor hoče. Skupaj z njim običajno pijejo vročo bogato mesno juho, rahlo nasoljeno in poprano.

Tokmach
Tradicionalna juha iz piščančjih rezancev, ki vključuje krompir, piščančje meso in drobno sesekljane domače rezance. Ta jed ima poseben okus zaradi kombinacije teh izdelkov. Ja, juha je res neverjetno okusna in bogata.
Že na krožniku je juha običajno posuta z majhno količino zelišč (koper ali zelena čebula).
To je dokaj lahka jed, ki ne povzroča teže v želodcu..

Azu v tatarščini
To je enolončnica (govedina ali teletina) s krompirjem in kumaricami, z dodatkom paradižnikove paste, lovorjevih listov, česna, čebule ter seveda soli in popra. Pripravljeno v kotlu ali drugi litoželezni posodi. Prijetna, zelo nasitna jed!

Kyzdyrma
Tradicionalna pečenka, sestavljena iz konjskega mesa (redkeje jagnjetine, govedine ali piščanca). Meso ocvremo v ponvi, ki je zelo vroča z maščobo. Praženo meso praviloma položimo v pekač ali drugo podolgovato obliko, dodamo čebulo, krompir, sol, poper, lovorjev list in vse skupaj dušimo v pečici. Jed ima zelo lep videz, predvsem pa neverjeten vonj in okus.!

Katlama
Parni mesni zvitki. Poleg mletega mesa jed vključuje krompir, čebulo, moko, jajca. Katlama je tatarska mantija, zato je pripravljena v bogomoljci. Po kuhanju ga razrežemo na 3 cm debele kose, prelijemo s stopljenim maslom in postrežemo na mizi. Jed običajno jedo z rokami..

Tatarsko pecivo

Epopomaki
V prevodu s tatarskega "ech" pomeni številko 3, "pochmak" - kot. Izkazalo se je 3 vogali ali trikotnik. To je splošno ime te jedi..
So sočne, zelo okusne pite z drobno sesekljanim mesom (po možnosti jagnjetino), čebulo in krompirjem. Včasih se nadevu doda malo maščobne repne maščobe. Echpochmaks pripravljamo iz nekvašenega ali kvašenega testa.
Posebnost te jedi je, da je nadev v testo postavljen surov. Vanjo je treba dati sol in poper.
Trikotnike pečemo v pečici približno 30 minut. Postrežemo s soljeno in poprano bogato mesno juho.

Peremyachi
Pite, ocvrte v ponvi z veliko olja ali posebne maščobe. Pripravljeni so iz nekvašenega ali kvašenega testa z mesnim nadevom (običajno mleto govedino z drobno sesekljano čebulo, mleto papriko). Imajo zaobljeno obliko. Zelo nasitna in okusna jed! Postrežemo s sladkim čajem.

Kystyby
So ravno pecivo s krompirjem. Tortilje pripravimo iz nekvašenega testa v močno segreti ponvi, brez olja. Ločeno pripravimo pire krompir, ki ga nato v majhne porcije damo v vsako torto. Kystybiyki so zelo mehki, nežni, hranljivi in ​​neverjetno okusni! Običajno jih uživamo s sladkim čajem..

Balesh
Okusna, obilna pita iz krompirja in račjega ali piščančjega mesa.
Pripravljeno predvsem iz nekvašenega testa. Nadev damo v velikih količinah. Med kuhanjem se v majhno luknjo na vrhu občasno doda maščobni mesni sok.
Sorte pite: vak-balesh (ali elesh) - "majhna" in zur-balesh - "velika".
Ne glede na velikost bale je vedno pravi dopust!

Tatarski prigrizki

Kyzylik
Drugo ime je konjsko meso v tatarščini. To je nekuhano dimljeno konjsko meso (v obliki klobase), posušeno po posebni tehnologiji, z dodatkom začimb in soli. Menijo, da blagodejno vpliva na zdravje moških, daje moč in energijo.

Kalzha
Ena izmed priljubljenih vrst tradicionalne predjedi, ki jo sestavljajo jagnječje meso (govedina ali konjsko meso), prelite z začimbami, česnom, soljo, poprom in kisom. Nato meso zavijemo, spremenimo v zvitek in ocvremo v ponvi. Po kuhanju je zvitek razdeljen na dele. Jed ponudimo ohlajeno.

Tatarska reza
Režico ocvremo na živalski maščobi, nato dušimo s čebulo, korenčkom in na kolobarje narezano kislo smetano. Končana jed je položena v posebno podolgovato posodo, zraven se položi kuhan krompir, vse to potresemo z zelišči. Po želji lahko dodajo še kumare in paradižnik.

Tatarske slaščice

Chak-chak
Sladka poslastica iz medenega testa. Testo spominja na grmičevje, sestavljeno je iz majhnih kroglic, klobas, bičkov, narezanih v obliki rezancev, ocvrtih v veliki količini olja. Po njihovi pripravi se vse prelije z medom (s sladkorjem). Običajno je chak-chak okrašen z oreščki, naribano čokolado, bonboni, rozinami. Narežemo na koščke, uporabimo s čajem ali kavo. Kot pravijo - obliznite prste!

Gubadia
Sladka torta z več plastmi. Njen nadev je sestavljen iz kuhanega riža, jajc, korte (posušene skute), rozin, suhih marelic in suhih sliv. Kvas ali nekvašeno testo se uporablja za izdelavo gubadije. Ta jed je ena izmed najbolj okusnih v tatarski kuhinji. Pripravljeni na praznike, velika praznovanja. S pito običajno postrežemo čaj.

Kisla smetana
Zelo nežna, okusna pita, sestavljena iz kvašenega testa in kisle smetane, stepena z jajci in sladkorjem. Običajno ga postrežemo za sladico, s čajem. Kisla smetana se dobesedno skriva v ustih, zato včasih niti ne opazite, kako jo jeste.

Talkysh kelyave
Po videzu ga lahko primerjamo z bombažnimi bomboni, vendar so narejeni iz medu. To so majhne goste piramide, homogene mase, z nenavadno aromo medu. Sladko, topi se v ustih - en sam užitek. Zelo izvirna jed!

Koimak
Tatarske palačinke iz kvasa ali nekvašenega testa. Koimak je lahko iz katere koli vrste moke: pšenice, ovsene kaše, graha, ajde. Postrezite ga z maslom, kislo smetano, medom ali marmelado.

Tatarski kruh

Kabartma
Jed iz kvasnega testa, ocvrtega v ponvi ali pečici pod odprtim ognjem. Običajno se jedo vroče, s kislo smetano ali marmelado.

Icmek
Rženi kruh iz hmeljevega kvašenega testa z dodatkom otrobov in medu. V pečici se peče približno 40 minut. Jejte ga s kislo smetano ali maslom.

Tatarske pijače

Koumiss
napitek iz konjskega mleka, belkaste barve. Prijetno na nebu, sladko-kislo, dobro osveži.
Kumis lahko proizvajamo na različne načine - odvisno od pogojev pridelave, postopka kisanja in časa kuhanja. Lahko je močan, z rahlo opojnim učinkom, včasih pa šibkejši, z pomirjujočim učinkom.
Je splošni tonik. Ima številne uporabne lastnosti:
- blagodejno vpliva na živčni sistem;
- ima baktericidne lastnosti;
- učinkovit pri razjedah na želodcu;
- ohranja mladostno kožo;
- spodbuja hitro celjenje gnojnih ran itd..

Ayran
Izdelek iz kravjega, kozjega ali ovčjega mleka, pridobljen na osnovi mlečnokislinskih bakterij. To je nekakšen kefir. Izgleda kot tekoča kisla smetana. Lahka, a hkrati nasitna pijača, zelo dobro poteši žejo.

Katyk
V prevodu iz turškega "kat" pomeni hrano. To je nekakšno mleko v siru. Izdelan je iz mleka s fermentacijo s posebnimi bakterijskimi kulturami. Ima svoje značilnosti, po katerih se razlikuje od drugih vrst fermentiranih mlečnih napitkov, ki je sestavljena iz priprave iz kuhanega mleka, zaradi česar je bolj mastno. Ja, katyk je resnično nasitna pijača, hkrati pa zelo zdrava.!

Tradicionalni mlečni čaj
Hkrati je čaj lahko črn ali zelen, če je močan. Nekaj ​​več kot polovico čaja vlijemo v skodelico, preostanek napolnimo z mlekom (po možnosti hladnim). Veljalo je, da so nomadska turška plemena tak čaj uporabljala kot hrano. Res je zelo zadovoljiv!

Okusiti je mogoče vse zgornje jedi:
- v verigi restavracij Bilyar;
- v kavarni "Čajnica";
- v pekarnah "Katyk";
- v verigi trgovin "Bakhetle".

Nacionalne jedi tatarske kuhinje. Seznam, recepti, značilnosti kuhanja

Tatarska kuhinja je raznolika v juhah, mesu in pecivu. Bogat je s sladkarijami in prigrizki, katerih recepti se prenašajo iz generacije v generacijo. Glavna sestavina tatarskih narodnih jedi je meso različnih sort..

Tatarska prehrambena kultura

Tatarski narod kljub spremembi zunanjih dejavnikov vpliva ohranja kulturne in nacionalne tradicije in se jih drži. Na njihovo kuhinjo so vplivale naravne in socialno-ekonomske razmere..

Poleg etničnih tradicij, ki so postale osnova za razvoj tatarske kuhinje, so jo prilagodile tudi sosednje države - njihove nacionalne jedi so bile predelane po svoje.

Postavljanje mize

Postavitev mize pri Tatarih je premišljena do najmanjših podrobnosti. Prt je snežno bel in zlikan, kar simbolizira čistočo. Pred vsak stol je postavljen velik krožnik, v njem pa je okrepčevalnica. Vilice so postavljene levo od plošče, nož pa desno. Očala so nameščena v zgornjem desnem kotu plošč.

Košare s kruhom in prigrizki so postavljene na mizo v taki razdalji, da jo lahko doseže vsak. Krožniki z prigrizki morajo imeti žlico ali lopatico, da jo gostje lahko položijo na svoj krožnik. Po postavitvi mize je prekrit s posebnim prtom in se ne odstrani, dokler ne pridejo gostje..

Jedi

Čas za čaj pride po glavnem obroku. Vsa hrana se odstrani z mize, miza pa je prekrita z večbarvnim prtom. Pitje čaja za Tatare je cel obred, ki ima svoje značilnosti. Prisotnost na mizi marmelade, marmelade, medu je obvezna. Postrežejo se v posebnih skledah, kot so sklede..

Bonboni so postavljeni v globljo vazo z lepimi robovi. Čaj vlijemo v določene skodelice iz čajnega pribora in ga postrežemo s krožniki. Če je družba majhna, se pijača prinese v čajniku in natoči pred goste. Za veliko podjetje je postavljen samovar, ki okrasi mizo in daje brezdelje.

Tradicije namiznega bontona

Gostje sedijo na določen način. Gostitelj hiše, ki ga imenujejo starejši, sedi na čelu mize in usmerja pogostitev, ne da gostom dolgočasiti in nadzira vrstni red zdravic. Upravičen je do pomočnika, ki pospravi mizo in natoči pijačo. Ta oseba mora biti moška in mlada.

Gostje se lahko obrnejo nanj, če morajo kaj prinesti ali odnesti z mize. Starejši gost sedi na častnem mestu desno od gostitelja.

Seznam nacionalnih tatarskih jedi

Tatarske nacionalne jedi so pogosto narejene iz mesa, ki je posušeno, prekajeno, kuhano ali ocvrto. Pečeni izdelki tatarske kuhinje so raznoliki in so lahko slani in sladki. Vsaka jed ima svojo zgodovino in običaje, ki pomenijo njeno pripravo. Izdelki, ki se uporabljajo v tatarski kuhinji, so okolju prijazni, ustvarjeni doma.

Tatarske vroče jedi

Tatarski drugi jedi niso popolni brez mesa.

Naslednje jedi veljajo za glavne v tatarski kuhinji:

  • Beshbarmak se prevede kot "pet prstov". Jed se je pojavila že zdavnaj, v času uživanja hrane z rokami brez jedilnega pribora. Pri uživanju beshbarmaka so bili uporabljeni vsi prsti, zaradi česar je dobil ime. Jed je sestavljena iz kuhanih kosov mesa in nekvašenega testa (kuha se tudi v juhi). Postrežemo s sesekljanimi zelišči in čebulo ter potresemo z veliko popra. Juha je postavljena ločeno.
  • Tokmach - juha iz piščančje juhe. Vključuje piščančje meso s krompirjem in rezanci. Pri serviranju vročo juho obilno potresemo z zelišči in (neobvezno) začinimo s kislo smetano.
  • Azu v tatarščini - kombinacija mesa z zelenjavo. Jed se od navadne enolončnice razlikuje po prisotnosti številnih začimb, zaradi katerih je začinjena in nasičena z aromo. Včasih se ji dodajo vložene ali vložene kumare. Lahko ga pripravimo iz katere koli vrste mesa:
    • svinjina;
    • govedina;
    • jagnjetina;
    • konjsko meso;
    • zajčje meso;
    • piščanec;
    • puran.
  • Katlama - manti, narejeni v tatarskem slogu. Razlikujejo se po nadevu - mleto meso razredčimo s krompirjem, moko, jajci in čebulo. Pri serviranju jih obilno prelijemo s stopljenim maslom in pojemo z rokami..

Tatarsko pecivo

Seznam priljubljenih peciv tatarske kuhinje:

  • Echpochmak - tatarske pite v obliki trikotnika. Njegovo ime se prevede kot "številka 3", tako da ima pecivo tri vogale. Echpochmak pečemo v pečici in postrežemo z juho.
  • Peremyachi - vrsta pite, ocvrte na maslu. Nadev je mleto meso s sesekljano čebulo in začimbami. Običajno ga jemo s vročim sladkim čajem..
  • Kystybey - polnjene pogače iz nekvašenega testa. Prej so nadev izdelovali iz prosene kaše, od konca 19. stoletja pa so pire krompir začeli dajati v kystybey.
  • Balesh - pita iz nekvašenega testa s piščancem ali raco. V notranjosti pite je nadev iz krompirja in perutninskega mesa. Na sredini pite ostane majhna luknja, kamor med postopkom kuhanja dodamo mesno juho. Balesh je majhen (vak balesh) in velik (zur balesh).

Tatarski prigrizki

Prisotnost prigrizkov na tatarskih praznikih je obvezna tradicija.

Seznam prigrizkov, brez katerih nobeno praznovanje ni popolno:

  • Kyzylik - klobasa iz konjskega mesa.
  • Kalzha je mesna štruca, za pripravo katere lahko uporabite katero koli vrsto mesa. Tradicionalna kalža je narejena iz jagnjetine. Potresemo ga z začimbami, prelijemo s kisom, povaljamo in ocvremo na olju. Ohlajeno kalžo pred serviranjem narežemo na koščke.
  • Vinski tatar se ocvrti na živalski maščobi, nato duši s sesekljano čebulo in naribanim korenčkom. Končano rezino postrežemo s kuhanim krompirjem, obilno potresenim z zelišči.

Tatarske slaščice

Tatarski bonboni imajo ob praznikih pomembno vlogo. Pripravijo jih ženske, ki se zbirajo dan prej in v velikih količinah.

Ena izmed priljubljenih tatarskih sladkarij je čak-čak

Priljubljeni slaščice tatarske kuhinje:

  1. Chak-chak - sladka poslastica ocvrtega testa, prelita z medenim sirupom.
    Okrašena je z:
  • oreški;
  • rozine;
  • lizike;
  • naribana čokolada.
  1. Gubadiya je sladka pita, katere nadev je sestavljen iz različnih plasti. Kuhan riž naj bo obvezna plast, ostale izberemo po želji.
    Običajno je napolnjen z:
  • sodišče;
  • rozine;
  • suhe slive;
  • kuhana jajca.

Ta sladkost je nujna pri poročni mizi, katere sloji so določali število nočitev, ki jih lahko ženin ostane v nevestini hiši. Običajno je treba narediti liho število slojev.

  1. Kisla smetana - torta na osnovi kvašenega testa s kislo smetano, stepenimi jajci in sladkorjem. Izkaže se tako nežen in se topi v ustih, da se zelo hitro konča..
  2. Talkysh kelyave je narejen iz medu v obliki piramide. So homogene, bele barve in nežnega okusa, ki se topi v ustih..
  • Koimak je tatarska vrsta palačink, ki jih lahko pripravimo iz različnih vrst moke:
  • pšenica;
  • ajda;
  • oves;
  • grah;
  • proso.

Tatarski kruh

Obstajata 2 vrsti tatarskega kruha - kabartma in ikmek. Prvi kruh je kvas, ki ga lahko ocvremo v ponvi in ​​pečemo v pečici. Ikmek - rženi kruh iz kislega testa z otrobi in medom, pečen v pečici.

Tatarske pijače

Tatarske pijače, ki niso samo okusne, ampak tudi zdrave:

  1. Kumis je pijača na osnovi konjskega mleka. Okus ima različen okus glede na stopnjo vzhajanja.
  2. Ayran je narejen iz mleka:
  • krave;
  • ovce;
  • koze.

Oksidirajo ga mlečnokislinske bakterije, rezultat pa je pijača, podobna kefirju.

  1. Katyk je videti kot zgoščeno mleko. Narejen je iz kuhanega mleka in ga na določen način zakisajo mlečnokislinske bakterije..
  2. Mlečni čaj lahko pripravimo iz katere koli vrste čaja. Pijača vsebuje enako količino hladnega mleka in vročega čaja.

Nacionalne tatarske jedi: značilnosti kuhanja, recepti, vsebnost kalorij, pravila serviranja

Tatarske jedi imajo svoj algoritem za postrežbo na prazničnih mizah. Hladne prigrizke, kot sta kizilik in kalzha, položite v več skupnih krožnikov in jih položite na mizo, preden pridejo gostje. Ob prihodu postrežemo s toplimi obroki. Pripravite iz dveh različnih jedi, najprej postrezite eno, po nekaj urah pa še drugo. Med glavnimi jedmi je pecivo, sveže pripravljeno in vroče.

Vsebnost kalorij v tatarskih jedeh:

vsebnost kalorijbeljakovinemaščobeogljikovi hidrati
Kystyby1265.73.118.8
Peremyach30913.210.636.8
Elesh s piščancem245,1310,87štirinajst22.33
Trikotnik, echpochmak3588.322.530.6
Becken197.85.723,72.4
Toche koymak1968.617.245.2
Katlama2867.7,747.2
Azu v tatarščini21411.914.210.2
Kazylyk3213321.0
Gubadia345,56,319.536.6
Sodišče182osemnajst1.8osemnajst
Chak-chak3638.61.977.9
Talkysh kaleve3105.529.58
Beshbarmak1509.25.712.3
Kalzha20718.9712,822.62

Kystyby

Tatarska kuhinja je raznolika s pecivom. Ena najlažjih za pripravo, a okusna in obilna jed iz testa je kystybei. Tatarsko nacionalno jed lahko pripravite z vodo in mlekom. Priporočljivo je, da kystybey zložite v mleko in počakate, da se ohladi, da se pecivo bolje nasiči z nadevom..

Če želite kystybey na mleku, potrebujete:

  • mleko - 140 g;
  • jajca - 60 g;
  • maslo - 110 g;
  • sladkor - 16 g;
  • sol - 7 g;
  • moka - 270 g;
  • krompir - 950 g;
  • čebula - 80 g;
  • začimba.

Dejanja po korakih:

  1. Krompirju odstranite lupino in jo zavrite v slani vodi (da kuhanje traja manj časa, ga lahko narežete na majhne koščke).
  2. Potresemo 115 g mleka s sladkorjem, soljo, damo 65 g masla in jajce.
  3. Zamesimo testo in ga za pol ure odstavimo, predhodno prekrite s prozorno folijo.
  4. Kuhan krompir zdrobimo, vlijemo 25 g mleka, 45 g masla in premešamo.
  5. Praženo čebulo pritrdite do zlatorjave barve (namesto čebule lahko daste česen in zelišča, zdrobljena s stiskalnico česna - te sestavine bodo dale prijetno aromo).
  6. Odcepite majhen del spočita testa, ga zvijte v tanek krog in pražite v suhi vroči ponvi na obeh straneh.
  7. Torto izdatno namažemo z maslom, nadev razporedimo v pol kroga, pokrijemo z drugim in pritisnemo navzdol.

Peremyach

Za okusne tatarske peremyachi potrebujete:

  • mleko - 240 g;
  • jajca - 120 g;
  • voda - 460 g;
  • sladkor - 26 g;
  • kvas - 14 g;
  • moka - 950 g;
  • rastlinsko olje - 55 g
  • mleto meso - 750 g;
  • čebula - 120 g;
  • začimba.
Peremyach

Navodila za kuhanje po korakih:

  1. Kvas vlijemo v ogreto mleko z 240 g vode, potresemo s sladkorjem in damo 7 minut na vročino.
  2. Mešanici dodajte sol, jajca, maslo in pometajte testo. Po 40 minutah. nagubajte ga in odstavite za dodatnih 25 minut.
  3. Čebulo na drobno sesekljajte in združite z mesom. Potresemo z začimbami, zalijemo z 220 g vode in premešamo (lahko potresemo z drobno sesekljanimi zelišči)
  4. Rahlo namažite površino mize z rastlinskim oljem. Testo razdelimo na majhne koščke in z rokami gnetemo v krogu.
  5. Nadev postavite na sredino in spojite robove, na sredini pa pustite luknjo. Kroglice rahlo zdrobite z roko.
  6. V posodi z visokimi stranicami segrejte olje in paprike odprte luknje položite navzdol (olje naj jih pokrije do polovice). Zaprite pokrov.
  7. Ko se paprika na eni strani zapeče, jo obrnemo in pražimo brez pokrova.

Bališ

Za izdelavo balishija potrebujete naslednje izdelke:

  • kefir - 130 g;
  • maslo - 160 g;
  • jajca - 60 g;
  • rastlinsko olje - 26 g;
  • soda - 5 g;
  • kisla smetana - 240 g;
  • sol - 5 g;
  • moka - 850 g;
  • juha - 240 g;
  • krompir - 1200 g;
  • meso - 1300 g;
  • čebula - 65 g;
  • začimba.
Bališ

Dejanja po korakih:

  1. Solite stepena jajca, pošljite kislo smetano, kefir in gašeno soda. Vlijemo zelenjavo in maslo, vlijemo moko in pometemo testo.
  2. Testo razdelite na 2 enaka dela in od vsakega ločite manjši kos (skupaj bodo 4 deli - 2 majhna in 2 večja).
  3. Testo razvaljajte čim tanjše in v pekač položite širši krog, tako da naredite stranice. To je osnova pita.
  4. Meso in krompir nasekljajte na majhne kocke, združite z začimbami in premešajte.
  5. Dno pite pokrijemo s polovico nadeva.
  6. Manjši del testa razvaljamo in nadev zapremo, robove pa pritrdimo s podlago. Na sredini luknje naredite luknjo.
  7. Torto namažemo s stopljenim maslom in pečemo v pečici 95 minut pri 180 °.
  8. Pito vzamemo, juho vlijemo v luknjo in vrnemo v pečico za 50 minut.
  9. Naredite drugo pito in ostanke hrane.

Če želite narediti eleshi, potrebujete naslednja živila:

  • voda - 45 g;
  • jajca - 65 g;
  • kisla smetana - 55 g;
  • sončnično olje - 45 g;
  • sladkor - 7 g;
  • sol - 5 g;
  • pecilni prašek - 6 g;
  • moka - 650 g;
  • piščančje krake - 710 g;
  • maslo - 36 g;
  • krompir - 440 g;
  • začimba.
Elesh

Dejanja po korakih:

  1. Vodo združite z olji in kislo smetano. Potresemo s sladkorjem in soljo.
  2. Presejano moko združimo s pecilnim praškom v posodah in na sredini oblikujemo luknjo, kamor naj se vlije masa. Zamesimo testo in ga damo v hladilnik, zavito v prozorno folijo ali vrečko.
  3. Kožo in bele žile ločite od umitih in posušenih nog. Meso obrežemo s kosti in narežemo na majhne koščke (po želji pustimo malo maščobe za sočnost).
  4. Krompir brez lupine in čebule sesekljajte na majhne kocke, pošljite na meso in potresemo z začimbami (dodamo morebitne začimbe, suho gorčico, začimbe).
  5. Spočeno testo razdelimo na 9 kosov in od vsakega ločimo manjši del.
  6. Razvaljamo večino testa, na sredini zložimo nadev in majhen košček masla.
  7. Nadev pokrijemo z manjšim testom. Stisnite robove spodnjega zgornjega testa.
  8. Eleshi namažite na obložen pekač in namažite s smetano / stopljenim maslom. Pošljite v pečico 55 minut..
  9. Vroče eleshi ponovno namažite s stopljenim maslom, pokrijte z brisačo in za nekaj časa odstranite.

Trikotnik, echpochmak

Za izdelavo echpochmaka boste potrebovali:

  • mleko - 450 g;
  • jajca - 65 g;
  • kvas - 12 g;
  • sladkor - 55 g;
  • moka - 950 g;
  • krompir - 950 g;
  • meso - 950 g;
  • čebula - 510 g;
  • juha - 60 g;
  • sol.
Echpochmak

Echpochmak se izvaja na naslednji način:

  1. V rahlo stepena jajca potresemo sol, sladkor in kvas. Nalijte mleko.
  2. Z vnosom moke po delih testo pometemo in pustimo 120 minut na toplo.
  3. Opran in posušen kos mesa narežemo na majhne kocke skupaj z olupljenim krompirjem (narežemo ga 2 mm več kot meso).
  4. Naribajte čebulo in vmešajte krompir z mesom. Potresemo z začimbami.
  5. Ujeto testo razdelite na majhne koščke. Vsak kos razvaljajte, nadev prepognite v sredino in robove stisnite v obliki trikotnika, na sredini pa pustite majhno luknjo.
  6. Echpochkmak damo na pekač, prekrit s papirjem za peko, in pečemo v pečici 25–30 minut.
  7. Ko se skorja pojavi na testu, v luknje vlijemo 10 g juhe (ali masla, razredčenega v vreli vodi). Trikotnike vrnite nazaj v pečico in hranite, dokler se ne zmehčajo..

Becken

Za izdelavo bekkena potrebujete naslednje izdelke:

  • voda - 320 g;
  • jajca - 240 g;
  • kvas - 12 g;
  • sladkor - 24 g;
  • sol - 12 g.
  • rastlinsko olje - 45 g;
  • moka - 620 g;
  • korenje - 420 g;
  • maslo - 35 g.
Becken

Dejanja po korakih:

  1. V toplo vodo vlijemo kvas, 12 g sladkorja in 6 g soli. Po 7 minutah dodajte 60 g jajc in vlijte rastlinsko olje.
  2. V vodo postopoma dodajamo presejano moko in zamesimo testo. Odstranite za 40 minut na toplem, pokritem s prozorno folijo.
  3. Kuhano korenje olupimo, narežemo na majhne kocke in dodamo 12 g sladkorja.
  4. Skuhajte in nasekljajte 180 g jajc.
  5. Polnjenje zmešajte s stopljenim maslom in 6 g soli.
  6. Testo razdelimo na majhne kroglice in razvaljamo.
  7. V sredino vsakega kroga položimo nadev in robove lepo stisnemo, tako da dobimo podolgovato obliko.
  8. Bekenke položimo na pekač. Vsakih 60 g razbitega jajca ščetkajte in pecite pri 180 ° (približno 35 minut).

Toche koymak

Koimak so tatarske palačinke. Na podlagi uporabljene moke se naredi testo, spremeni se ime sladice.

Teche koymak - palačinke iz nekvašenega testa iz naslednjih izdelkov:

  • mleko / smetana / kislo mleko - 950 g;
  • jajca - 240 g;
  • sladkor - 65 g;
  • sol - 5 g;
  • moka - 950 g;
  • soda - 5 g;
  • maslo.
Teche koymak

Dejanja po korakih:

  1. Jajca stepemo s sladkorjem in soljo. Nenehno mešajte, vlijte mleko in sodo v jajčno maso.
  2. Nalijte moko, neprekinjeno mešajte. Rezultat je gosto testo.
  3. Segrejte olje, z žlico odstranite testo in zaprite pokrov. Ko teche koymak od spodaj porjavi, ga obrnite z lopatico in pražite na drugi strani.
  4. Pripravljeni teche koymak položite enega na drugega in postrezite z medom, marmelado ali kefirjem.

Katlama

Za pripravo katlame potrebujete naslednje sestavine:

  • maslo - 190 g;
  • jajce - 60 g;
  • mleko - 130 g;
  • moka - 360 g;
  • sladkor - 175 g;
  • sol - 6 g;
  • mak - 260 g.
Katlama

Navodila za kuhanje:

  1. Na suhi ponvi pražimo mak, dokler se ne pojavi aroma, ugasnemo ogenj in premešamo s 150 g sladkorja.
  2. Stopite 50 g masla s 25 g sladkorja in soli.
  3. V mešano maso med mešanjem vlijemo ogreto mleko in dodamo jajce. Zamesimo testo.
  4. Testo razvaljamo 3 mm debelo in ga izdatno prelijemo z maslom.
  5. Makov nadev nalijemo na testo, prepognemo, prelijemo z oljem in potresemo z makom.
  6. Spodnji del testa prepognite na vrh in prelijte z maslom. Vlijemo mak in testo prepognemo na polovico. Stisnite robove.
  7. Katlamo pečemo 25 minut v ogreti pečici.

Lažje oblikovanje katlame - zvijemo zvitek testa, obilno posut z makom in pritisnemo navzdol, tako da dobimo obliko pravokotnika.

Azu v tatarščini

Za pripravo osnov iz tatarstva iz govedine boste potrebovali:

  • govedina - 400 g;
  • korenje - 110 g;
  • paradižnik - 110 g;
  • čebula - 90 g;
  • vložene / vložene kumare - 80 g;
  • krompir - 200 g;
  • paradižnikova pasta - 35 g;
  • zelenice;
  • začimba.
Azu v tatarščini

Priprava:

  1. Mlado telečje meso narežemo na ploščice proti vlakninam (za lažje rezanje mesa ga lahko zamrznemo). Mesne koščke vrzite v segreto olje in jih na močnem ognju zažgite do skorje.
  2. Čebulo narežemo na pol obroče, naribamo korenje in dodamo mesu.
  3. Po 3 minutah. na kocke dajte kumare in paradižnik, narezane na dolge palice.
  4. Naslednja sestavina je paradižnikova pasta. Začimbe potresite v hrano, premešajte in dodajte malo vode. Pri dodajanju soli upoštevajte prisotnost kumaric..
  5. Pokrijte zelenjavo in meso ter zmanjšajte toploto.
  6. Olupljen in sesekljan krompir prepražimo v ločeni ponvi do zlato rjave barve. Pošljite ga k mesu in dušite 10 minut. na majhnem ognju.
  7. Jed postrežemo v globokih skledah, predhodno posutih s sesekljanimi zelišči.

Kazylyk

Tatarske nacionalne jedi so pogosto pripravljene iz konjskega mesa. Kazylyk - klobasa iz konjskega mesa in njegove maščobe.

Za pripravo te jedi so potrebni naslednji izdelki:

  • konjsko meso - 700 g;
  • maščoba iz konjskega mesa - 450 g;
  • črevesje konjskega mesa - 0,5 m;
  • začimba.
Kazylyk

Priprava:

  1. Konjsko meso in maščobo narežemo na majhne trakove (približno 3 cm široke in 8 cm dolge). Potresemo z začimbami in temeljito premešamo. Posodo pokrijemo z vlažno krpo in odstavimo za mariniranje od 4 ure do 24 ur.
  2. Čreva konjskega mesa temeljito sperite s tekočo hladno vodo, ne da bi ga pozabili izločiti. Po 4-krat jih podrgnite s soljo in sperite pod tekočo vročo vodo. Kako čisti so postali, lahko ugotovite po barvi vode - če voda ostane čista pri vlivanju notranjosti, lahko nadaljujete z naslednjim delom priprave.
  3. En konec klobase zavežite z navojem in ga z drugega konca napolnite z mesom, tako da nadev z rokami razporedite po celotni dolžini. Drugi konec zavežite z nitmi.
  4. Klobaso kuhamo približno 2 uri in zalijemo s hladno vodo. Na več mestih predhodno prebodite z zobotrebcem, da ne poči.
  5. Kuhano klobaso lahko ocvremo.

Idealna omaka za takšno klobaso bi bila česnova omaka..

Pripravljen je iz naslednjih sestavin:

  • kefir / ajran - 950 g;
  • česen - 55 g;
  • začimba

Česen zdrobimo s stiskalnico za česen in prelijemo z ajranom. Potresemo z začimbami po okusu (običajno se doda le rdeča in črna paprika), solimo in postrežemo hladno. Ayran lahko razredčimo s kislo smetano.

Gubadia

Sestavine za pripravo testa gubadia:

  • maslo - 85 g;
  • jajca - 60 g;
  • mleko - 110 g;
  • sladkor - 17 g;
  • moka - 320 g;
  • sol - 6 g.
Gubadia

Za polnjenje:

  • sodišče - 320 g;
  • mleko - 130 g;
  • dolgozrnat riž - 260 g;
  • rozine - 130 g;
  • suhe marelice - 55 g;
  • jajca - 340 g;
  • maslo - 345 g;
  • sladkor - 115 g;
  • sol.

Sestavine za drobtino:

  • moka - 110 g;
  • sladkor - 8 g;
  • maslo - 55 g.

Sestavine za sodišče:

  • fermentirano pečeno mleko - 510 g;
  • mleko - 2 l;
  • sladkor - 75 g.

Priprava sodišča:

  1. V debeli posodi z gostimi stenami zavremo mleko. Glede na to, da se domače mleko hitreje strdi, ima prednost.
  2. V mleko dodajte fermentirano pečeno mleko ali katyk, premešajte. Po strjevanju mleka med občasnim mešanjem kuhamo toliko časa, da izpari vsa tekočina in zmanjšamo ogenj. Glede na trajanje tega postopka je odvečno tekočino dovoljeno odvajati, vendar je v tradicionalni gubadiji mišljeno izhlapevanje.
  3. Ko odvečna vlaga izpari, v skuto dodamo sladkor. Konzistenca nastale skute bo zrnata, ne pastozna, suha in rjave barve. Odstranite maso, da se ohladi.

Drobtino pripravimo na naslednji način:

  1. V posodi združite presejano moko in sladkor.
  2. Maslo zmeljemo z moko in sladkorjem, dokler ne dobimo drobtin.
  3. Chill.

Koraki za izdelavo polnila:

  1. Riž sperite pod hladno tekočo vodo in pokrijte z vročo vodo.
  2. V globoki posodi zavremo slano vodo in vanjo vržemo riž. Po 7 minutah. zbrati riž in razporediti odstraniti odvečno vlago.
  3. Kuhana jajca nasekljajte.
  4. Suho sadje 12 minut prelijte z vročo vodo in posušite.

Priprava testa po korakih:

  1. V posodo vlijemo moko in na sredini oblikujemo luknjo.
  2. Stepite jajca, prelijte z mlekom, soljo in sladkorjem. Maso vlijemo v luknjo.
  3. Zamesimo elastično testo.

Navodila po korakih za kuhanje gubadije:

  1. Testo razdelimo na 2 neenakomerna kosa. Večji del tanko razvaljamo in damo v kalup, premazan z maslom, tako da robovi visijo s strani.
  2. Riž razdelite na 3 dele, en del namažite na testo. Postavite sodišče, nato drugi del riža.
  3. Naslednja plast so sesekljana jajca, nato zadnji del riža in suhega sadja s koščki masla (lahko stopite in prelijete).
  4. Prav tako tanko razvaljamo manjši kos testa in pokrijemo nadev, pri čemer robove povežemo s spodnjim testom.
  5. Z zobotrebcem na več mestih prebodite pito in jo po vrhu potresite z drobtinami.
  6. Pečemo 50 minut. Jed postrežemo hladno.

Nacionalne jedi tatarske kuhinje vključujejo domačo skuto, imenovano kort.

Izdelana je iz okolju prijaznih izdelkov, brez aditivov za živila, arom in barvil, zato velja za zdrav izdelek. Dvorišče je prijetno bež ali rjave barve in je zelo okusno. Lahko ga uživamo kar tako ali ga dodajamo pekovskim izdelkom..

Pripravljen je na različne načine:

  • iz mleka in fermentiranega pečenega mleka;
  • iz fermentiranega pečenega mleka;
  • iz že pripravljene granulirane skute.

V prvem primeru je sodišče sestavljeno tako:

  1. V posodi z debelim dnom zavremo 2 litra mleka in dodamo 500 g fermentiranega pečenega mleka.
  2. Ko se mleko začne zvijati, ogenj zmanjšajte in maso kuhajte, dokler ne izpari vsa odvečna vlaga (približno 3 ure)
  3. Dodajte sladkor (30 g).
  4. Nastalo skuto stisnite skozi gazo.
  5. Stopite maslo in v njem dušite skuto, dokler ne postane rdečkast odtenek in drobljiv.

Priprava sodišča za ryazhenka:

  1. V loncu z debelim dnom ali počasnim štedilnikom zavremo 1 liter fermentiranega pečenega mleka ali kefirja.
  2. Pustite maso na ognju, dokler vsa tekočina ne izpari. Ko odvečne vlage ni več, je potrebno neprestano mešanje igrišča, da se izognemo opeklinam.
  3. Končano igrišče ohladimo in zmeljemo, da dobimo drobljivo teksturo.

Priprava skutnega igrišča:

  1. Skuto z nizko vsebnostjo maščobe (2 kg) prelijemo s fermentiranim pečenim mlekom (1 l) in mlekom z nizko vsebnostjo maščob (1 l) in damo na ogenj.
  2. Dodamo stevijo (6 g) in premešamo. Maso kuhamo 2 uri na zmernem ognju.
  3. Ko masa pridobi gosto konsistenco, zmanjšajte toploto in izhlapite odvečno vlago, pri čemer nenehno mešajte, da se ne zažge.

Domače dvorišče lahko po predsušenju shranite še dolgo. Če želite to narediti, je treba kuhano sodišče poslati v pečico in posušiti pri 180 °. Če take obdelave ni, rok uporabnosti sodišča ni večji od 5 dni. Pred uporabo je treba posušeno sodišče namakati 1 uro, v tem primeru pa bo dobilo prejšnjo strukturo, oteklino.

Chak-chak

Nacionalne jedi tatarske kuhinje so raznolike s sladkimi jedmi, med katerimi je tudi chak-chak.

Sestavine za pripravo te sladice:

  • jajca - 250 g;
  • rastlinsko olje - 510 g;
  • soda - 4 g;
  • vanilin - 11 g;
  • moka - 510 g;
  • kis 6% ali 9% - 6 g;
  • sol - 5 g;
  • sladkor - 55 g;
  • med - 240 g;
  • oreški za okras.

Priprava:

  1. Sodo bikarbono ugasnemo s kisom in vlijemo v stepena jajca. Potresemo s soljo in vanilinom.
  2. Postopoma potresemo moko, zamesimo testo in odstavimo za pol ure..
  3. Tanko testo razvaljamo in narežemo na majhne kocke. Upoštevati je treba, da se bodo ob porjavi povečali. Debelejše palčke so bolj ostre.
  4. Otresite odvečno moko in v nekaj poteh vrzite vroče olje. V njem morajo plavati, ne da bi se dotaknili dna. Ocvrto testo, da se znebite odvečnega olja s cedilo.
  5. Zavremo med in ob nenehnem mešanju dodamo sladkor. Če želite preveriti pripravljenost sirupa, ga lahko spustite v hladno vodo - če se spremeni v karamelo, je pripravljen.
  6. Chak-chak prelijemo z vročim sirupom in na hitro premešamo, oblikujemo in rahlo pritisnemo, da se drži.
  7. Okrasite z oreščki.

Talkysh kaleve

Sestavine za talkysh kaleve:

  • voda - 240 g;
  • maslo - 190 g;
  • moka - 240 g;
  • sladkor - 440 g.
  • med - 140 g;
Talkysh kaleve

Dejanja po korakih:

  1. Najprej naredite albo: maslo stopite in ob neprestanem mešanju postopoma pokrijte z moko. Konzistenca bo drobljiva, nato mehka in pastozna. Končana masa bo postala tekoča in na površini se bo pojavil ghee. Ugasnite ogenj.
  2. Med povežite z vodo in sladkorjem, dajte na ogenj in nenehno mešajte, pripravite sirup. Pripravljenost sirupa lahko ugotovimo tako, da ga spustimo na dlan in podrgnemo: raztezno maso karamelne konsistence - lahko odstranimo s toplote.
  3. Hladno posodo namažite z maslom in izlijte medeni sirup, maso z vseh strani hitro potegnite z nožem, da ne postane trda.
  4. Ko se masa zgosti, jo položite in z rokami raztegnite v različne smeri. Nato povežite konce in spet raztegnite, pazite, da se ne zlomijo. Postopek nadaljujte, dokler ne dobite bele in sijoče mase..
  5. Toplo albo položite na desko in nanjo položite medeno maso. Dajte mu obročasto obliko in ga raztegnite v različne smeri. Nato povežite konce in spet raztegnite, tako da ustvarite enotno konsistenco. Masa postane žilava in se razhaja v bela vlakna.
  6. Napolnite obrazce z dobljenimi vlakni in jih postavite na hladno.
  7. Pripravljeni talkysh vzamemo iz kalupov in postrežemo s čajem.

Pri pripravi jedi Tatari pripisujejo velik pomen izbiri izdelkov. Njihova nacionalna kuhinja je poleg mesnih jedi in peciva bogata s fermentiranimi mlečnimi izdelki iz domačega mleka. Spodbuja zdravje in dolgoživost.

Video o tatarski nacionalni kuhinji

Informativni video o tatarskem pecivu:

Tatarska kuhinja

Pravijo, da je izraz "tatarska kuhinja" prvi uvedel Auguste Escoffier. Isti gostinec, kritik, kulinarični pisatelj in hkrati "kralj kuharjev in kuhar kraljev". Tartarske jedi - omake, zrezki, ribe itd. - so se pojavile na jedilniku njegove restavracije v hotelu Ritz, kasneje pa so bili njihovi recepti vključeni v njegove knjige, ki jih danes imenujejo svetovna klasika. In čeprav v resnici nimajo veliko skupnega s pravo tatarsko kuhinjo, jih skoraj ves svet poveže z njo, ne da bi sploh slutili, da bi bile v idealnem primeru bolj zapletene, zanimive in raznolike..

Zgodovina

Sodobna tatarska kuhinja je neverjetno bogata z izdelki, jedmi in njihovimi recepti, vendar ni bilo vedno tako. Dejstvo je, da so bili Tatari v starih časih nomadi, ki so večino časa porabili za kampanje. Zato je bila osnova njihove prehrane najbolj nasiten in cenovno dostopen izdelek - meso. Tradicionalno so jedli konjsko meso, jagnjetino in govedino. Dušeni so bili, ocvrti, kuhani, soljeni, dimljeni, sušeni ali posušeni. Z eno besedo so pripravili okusne jedi in pripravke za prihodnjo uporabo. Skupaj z njimi so Tatari oboževali tudi mlečne izdelke, ki so jih uživali sami ali pa so jih uporabljali za pripravo brezalkoholnih pijač (kumis) in dobrot (hladen ali slani sir).

Poleg tega so si med raziskovanjem novih ozemelj zagotovo izposodili nove jedi pri sosedih. Kot rezultat, so se na neki točki na njihovem pasarkhanu ali prtih pojavili močni kolači, različne vrste čaja, med, suho sadje, oreški in jagode. Kasneje, ko so se prvi nomadi začeli navajati na sedeče življenje, so v tatarsko kuhinjo pricurljale tudi perutninske jedi, čeprav jim v njej ni uspelo zavzeti posebnega mesta. Hkrati so Tatari sami aktivno gojili rž, pšenico, ajdo, oves, grah, proso, se ukvarjali z zelenjadarstvom in čebelarstvom, kar je seveda vplivalo na kakovost njihove hrane. Tako so se na mizah domačinov pojavile kaše in zelenjavne jedi, ki so kasneje postale priloge..

Lastnosti:

Tatarska kuhinja se je hitro razvijala. Poleg tega so v tem obdobju nanjo močno vplivali ne samo zgodovinski dogodki, temveč tudi kulinarične navade sosedov. Vanj so v različnih časih začele prodirati priljubljene jedi Rusov, Udmurtov, Marijcev, narodov Srednje Azije, zlasti Tadžikov in Uzbekov. Toda to ni poslabšalo, nasprotno, postalo je bogato in zacvetelo. Z današnjo analizo tatarske kuhinje lahko izpostavimo njene glavne značilnosti:

  • obsežna uporaba maščob. Že od nekdaj so imeli radi rastlinske in živalske (govedino, jagnjetino, konje, perutninsko maščobo), pa tudi ghee in maslo, s katerim so izdatno aromatizirali hrano. Najbolj zanimivo je, da se od takrat praktično nič ni spremenilo - tatarska kuhinja je danes brez mastnih, bogatih juh in žit nepredstavljiva;
  • namerna izključitev alkohola in nekaterih vrst mesa (svinjine, sokola in labodjega mesa) iz prehrane, kar je posledica verskih tradicij. Bistvo je, da so Tatari pretežno muslimani;
  • ljubezen do tekočih vročih jedi - juhe, juhe;
  • možnost kuhanja narodnih jedi v kotlu ali kotlu, kar je posledica načina življenja celotnega ljudstva, ker je dolgo ostalo nomadsko;
  • obilo receptov za peko izvirnih oblik z vsemi nadevi, ki jih tradicionalno postrežejo z različnimi vrstami čaja;
  • zmerna uporaba gob zaradi zgodovinskih dejavnikov. Težnja po njihovem navdušenju je opazna šele v zadnjih letih, predvsem med mestnim prebivalstvom;

Osnovni načini kuhanja:

Morda je vrhunec tatarske kuhinje raznolikost okusnih in zanimivih jedi. Mnogi med njimi imajo plemenite korenine in svojo zgodovino. Običajna prosena kaša je bila nekoč ritualna hrana. In tudi če čas ne stoji in se vse spremeni, seznam priljubljenih tatarskih dobrot in dobrot, ki jih imajo radi sami Tatari in njihovi gostje, ostane nespremenjen. Tradicionalno vključuje:

Cmoki. Tako kot nas jih tudi Tatari kipijo iz nekvašenega testa, za nadev pa uporabljajo mleto meso in zelenjavo, ki jim dodajo tudi konopljina semena. Najpogosteje so cmoki pripravljeni za praznike ali za pomembne goste..

Belish - odprta pita z račjim mesom, rižem in čebulo.

Shurpa - tatarska juha, ki v resnici spominja na juho z mesom, rezanci in zelenjavo.

Azu - mesna jed z zelenjavo.

Elesh - okrogla pita, polnjena s piščančjim filejem, krompirjem in čebulo.

Tatarski pilaf - pripravljen iz govedine ali jagnjetine v globokem kotlu z veliko živalske maščobe in zelenjave. Včasih mu lahko dodamo sadje, kar mu daje sladkobo..

Tutyrma - domača klobasa iz drobovine z začimbami.

Chak-chak je priboljšek iz medenega testa, ki je pridobil široko priljubljenost po vsem svetu. Domačini imajo poročno dobroto, ki jo nevesta prinese v ženinovo hišo.

Čebureki - ocvrte ploščate pite z mesom, ki so postale tudi nacionalna jed mongolskih in turških ljudstev.

Echpochmaki - trikotne pite, polnjene s krompirjem in mesom.

Koimak - palačinke iz kvašenega testa, ki jih kuhamo v pečici.

Tunterma - omleta, pri pripravi katere se uporablja moka ali zdrob.

Gubadiya - okrogla visoka pita z večplastnim nadevom iz skute, riža in suhega sadja.

Ayran je nacionalna pijača, ki je v resnici razredčeni katyk (produkt fermentacije fermentiranega mleka).

Koristne lastnosti tatarske kuhinje

Kljub široki uporabi maščob tatarska kuhinja velja za eno najbolj zdravih in zdravih. In vse zato, ker temelji na vročih, tekočih jedeh, žitih, fermentiranih mlečnih napitkih. Poleg tega Tatari raje dušijo kot tradicionalno cvrtje, zaradi česar izdelki zadržijo več hranil. Na žalost je danes težko nedvoumno odgovoriti na vprašanje, kolikšna je povprečna pričakovana življenjska doba Tatarjev, ker so sami dobesedno razpršeni po Evraziji. To jim medtem ne preprečuje, da bi shranjevali in prenašali iz roda v rod recepte nacionalnih jedi, ki tvorijo elegantno kulinariko te države..