Poddružina slive (Prunoideae)

Življenje rastline: v 6 zvezkih. - M.: Izobraževanje. Uredil A. L. Takhtadzhyan, glavni urednik dopisni član Akademija znanosti ZSSR, prof. A.A. Fedorov. 1974.

  • Poddružina Cycads ali Cycas (Sucadoideae)
  • Poddružina Šparglji (Asparagoideae)

Oglejte si, kaj je "poddružina Prunoideae" v drugih slovarjih:

Sliva - češnja... Wikipedia

Sliva - mandelj (Prunoideae, Amygdaloideae), poddružina rastlin iz družine Rosaceae. Posoda je bolj ali manj konkavna, pogosto v obliki krožnika ali cevasta; prašniki 10 20 in več, pritrjeni na njen rob; večinoma en carpel,...... Velika sovjetska enciklopedija

Mandelj -? Češpljeva češnja (Prunus avium) Znanstvena klasifikacija Kraljevina: oddelek za rastline... Wikipedia

PINK - (Rosaceae), ena največjih in gospodarsko najpomembnejših rastlinskih družin, z okoli 2000 vrstami dreves, grmovnic in trav, ki rastejo po vsem svetu. V to skupino spada večina sadja in številni okrasni taksoni... Collierjeva enciklopedija

ROSE - (Rosaceae), ena največjih in gospodarsko najpomembnejših rastlinskih družin, ki združuje približno 2000 vrst dreves, grmovnic in trav, ki rastejo po vsem svetu. V to skupino spada večina sadja in številni okrasni taksoni... Collierjeva enciklopedija

Turn - Ta izraz ima druge pomene, glejte Turn (večznačnost). ? Turn... Wikipedia

Plum - Ta izraz ima druge pomene, glej Plum (večznačna opredelitev). Slive... Wikipedija

Pink - Ta članek govori o družini rastlin. Za vrstni red rastlin glejte Rosaceae. Pink... Wikipedia

Sliva

Sliva

Domača sliva -
vrsta vrste rodu slive.
Zreli plodovi na vejah
Znanstvena klasifikacija
Domena:Evkarionti
Kraljevina:Rastline
Podkraljevstvo:Zelene rastline
Oddelek:Cvetenje
Razred:Dikotiledoni [1]
Nadrejeni:Rosanae
Naročilo:Rozaceae
Družina:Roza
Poddružina:Sliva
Pleme:Amygdaleae Juss., 1789
Rod:Sliva
Mednarodno znanstveno ime

Prunus L., 1753

Sliva (latinsko Prúnus) je rod rastlin iz družine Rosaceae. Vključuje približno 250 vrst, razširjenih predvsem v severnih zmernih predelih sveta. Številni člani rodu so znane sadne rastline.

Številne vrste, ki so zdaj vključene v rod Prunus, so bile prej ločene v samostojne rodove, imajo ruska imena, ki niso povezana z ruskim imenom rodu: češnja, breskev, marelica, mandelj, sladka češnja, ptičja češnja in drugi..

Vsebina

  • 1 Botanični opis
  • 2 Razvrstitev
    • 2.1 Vrste
  • 3 Sliva v kulturi
  • 4 Opombe
  • 5 Literatura
  • 6 Reference

Botanični opis

Listi so preprosti, suličasti, po robu nazobčani.

Cvetovi so običajno beli ali rožnati, s petimi cvetnimi listi in petimi čašni listi, samotni ali v dežnikih od dveh do šestih socvetij ali do 20 ali več v socvetih ptičjih češenj.

Plod je koščica z razmeroma veliko kostjo.

Razvrstitev

Po sodobnih konceptih rod spada v poddružino Amygdaloideae - Mandelj (sin. Prunoideae - Plum) [2].

Glede na informacijsko mrežo virov Germplasm rod Prunus vključuje štiri podgenere [2] (prej so jih pogosto ločevali v neodvisne rodove):

  • Mandelj (Prunus subgen. Amygdalus). Aksilarni popki v trojkah. Cvetovi se pojavijo zgodaj spomladi na nelistnatih vejah. Predstavniki - navadni mandelj (Prunus dulcis), navadna breskev (Prunus persica).
  • Češnja (Prunus subgen. Cerasus). Aksilarna ledvica je ena. Obstajata dva razdelka [2]:
    • Subgen Prunus. Sekta Cerasus. Cerasus. Predstavniki - navadna češnja (Prunus cerasus), ptičja češnja (Prunus pensylvanica).
    • Subgen Prunus. Sekta Cerasus. Laurocerasus. Predstavniki - zdravilna lovor (Prunus laurocerasus), ptičja češnja (Prunus padus).
  • Subgen Prunus. Emplectocladus. Edini predstavnik podvrsti je severnoameriška vrsta Prunus fasciculata.
  • Sliva (Prunus subgen. Prunus). Aksilarna ledvica je ena. Cvetovi se pojavijo zgodaj spomladi na nelistnatih vejah. Obstaja pet odsekov [2]:
    • Subgen Prunus. Sekta Prunus. Armeniaca. Predstavnik - navadna marelica (Prunus armeniaca).
    • Subgen Prunus. Sekta Prunus. Mikrocerazus. Predstavnik - čebela iz čebule (Prunus tomentosa).
    • Subgen Prunus. Sekta Prunus. Penarmeniaca. Predstavnik - pritlikava sliva (Prunus pumila).
    • Subgen Prunus. Sekta Prunus. Prunocerasus. Predstavniki - Prunus americana, Prunus nigra.
    • Subgen Prunus. Sekta Prunus. Prunus. Predstavniki - domača sliva (Prunus domestica), češnjeva sliva (Prunus cerasifera).

Skupno ima rod najmanj 254 vrst [3].

  • Ameriška sliva (Prunus americana)
  • Ozkolistna sliva (Prunus angustifolia)
  • Mandžurska marelica (Prunus mandschurica)
  • Navadna marelica (Prunus armeniaca)
  • Češnja (Prunus avium)
  • Češnjeva sliva (Prunus cerasifera)
  • Navadna češnja (Prunus cerasus)
  • Češnjeva sliva (Prunus divaricata)
  • Šljiva (Prunus domesticatypus [4])
  • Navadni mandelj (Prunus dulcis)
  • Grmičeva sliva (Prunus fruticosa)
  • Plodna češnja (Prunus glandulosa)
  • Ameriška vrtna sliva (Prunus hortulana)
  • Zdravilna lovor (Prunus laurocerasus)
  • Portugalska lovor (Prunus lusitanica)
  • Ptičja češnja Maack (Prunus maackii)
  • Ptičja češnja Antipka (Prunus mahaleb)
  • Morska sliva (Prunus maritima)
  • Japonska sliva (Prunus mume)
  • Munsonova sliva (Prunus munsoniana)
  • Kanadska sliva (Prunus nigra)
  • Navadna ptičja češnja (Prunus padus)
  • Pensilvanska ptičja češnja (Prunus pensylvanica)
  • Breskev (Prunus persica)
  • Kitajska sliva (Prunus salicina)
  • Marelična sliva (Prunus simonii)
  • Pozno ptičje češnje (Prunus serotina)
  • Sakura (Prunus serrulata)
  • Turner (Prunus spinosa)
  • Obalna sliva (Prunus subcordata)
  • Motasta sliva (Prunus subhirtella)
  • Prunus tenellaBatsch - stepski mandelj
  • Prunus triloba Lindl. - Trobeljni mandelj
  • Ussuri sliva (Prunus ussuriensis)
  • Ptičja češnja iz Virginije (Prunus virginiana)

Sliva v kulturi

V Moskvi je bilo na podlagi fenoloških opazovanj, ki jih je opravil BN Vorobyev, ugotovljeno, da kitajske in češnjeve slive začnejo svojo rastno dobo in cvetijo prej kot domače slive; Za genotipe sliv je značilna široka hitrost reakcije do datuma začetka rastne sezone; za kratko rastno sezono so značilne sorte domače slive ('Victoria', 'Zyuzinskaya', 'Orlovskaya Early' in druge), kitajske ('Red Ball', 'Skoroplodnaya', 'Amber Balls'), dolge hibridne češnjeve slive (ruska sliva) [ pet].

Študija stopnje rodnosti sliv je bila izvedena v obdobju 1999-2009. v okrožju Leninski v Moskovski regiji na laboratorijskem mestu Ruske kmetijske akademije GNU VSTISP. Ocenjenih je bilo 245 sort in oblik poddružine sliv, od tega 160 sort in oblik domače slive, 31 sort kitajske in kanadske slive, 56 sort ruske slive (hibridna češnjeva sliva). Sorte z redno, dokaj visoko stopnjo rodnosti: slive 'Zanyatnaya', 'Superearly', 'Tulskaya Black', 'Yakhontovaya'; češnjeva sliva „Kubanski komet“ [6].

Sliva

Je ena vodilnih sadnih poljščin v zmernih regijah. Sliva je visoko rodna koščičasto sadna rastlina, katere izvor je posledica naravne hibridizacije češnjeve slive in košnje, ki se je v preteklosti zgodila v kavkaški in maloazijski regiji. Gojenje sliv se je nadaljevalo v Sredozemlju in Srednji Aziji. Iz sredozemske Italije je sliva prodrla v evropske države in trdno zasedla mesto enega najbolj priljubljenih sadnih dreves na svetu sadjarstva..

Sliva - rod, ki predstavlja družino Pink, poddružina Mandelj (Plum) - zajema različne vrste: domača sliva (navadna), češnjeva sliva, trn, trn, kanadska sliva, ameriška sliva, kitajska sliva, ussurijska sliva itd. [1]

Koristne lastnosti sliv

Sestava in vsebnost kalorij

Osnovne snovi (g / 100 g):Sveže slive [2]Posušene slive (suhe slive brez nadaljnje predelave) [3]Kuhane suhe slive, brez dodanega sladkorja [4]Kuhane suhe slive z dodanim sladkorjem [5]Konzervirane slive v sirupu [6]
Voda87,2330.9269,7365.0876.06
Ogljikovi hidrati11.4228.0832,8823.12
Prebavne vlaknine1.47.13.13.81.5
Beljakovine0,72.180,961.090,44
Maščobe0,280,380,160,220,14
Kalorije (Kcal)4624010712489
Minerali (mg / 100 g):
Kalij15773232131293
Fosforšestnajst69trideset33petnajst
Magnezij7.41osemnajst19.pet
Kalcij6.4319.21.deset
Železo0,170,930,411.040,84
Cink0,10,440,190,220,07
Natrij1.2.19.
Vitamini (mg / 100 g):
Vitamin C9.50,62.92.70,4
Vitamin B30,4171.8820,7230,6750,291
Vitamin E0,260,430,190,26
Vitamin B60,0290,2050,2180,2030,028
Vitamin B10,0280,0510,0240,0220,017
Vitamin B20,0260,1860,10,0930,041
Vitamin A0,0170,0390,0170,0140,02
Vitamin K0,00640,05950,02610,0064
Vitamin B90,0050,0040,003

Zaradi visoke vsebnosti vode v slivovi kaši je vsebnost kalorij v sadju razmeroma nizka. V pločevinkah se vsebnost kalorij v izdelkih iz sliv (vključno s suhimi slivami) znatno poveča.

Na splošno se količina vitaminov in mineralov, ki jih vsebujejo sveže slive in suhe slive, nekoliko razlikuje. Vsebnost vitamina K, vitaminov B in posameznih mineralov v suhih slivah je večja kot v svežih slivah. Suhe slive imajo v primerjavi s svežim sadjem več kalorij, vlaknin in ogljikovih hidratov.

Sveže slive (sadje) vsebujejo 6-17% sladkorjev (s prevlado glukoze in fruktoze), do 1,6% organskih kislin (jabolčna, citronska, oksalna, jantarna, kvinska), difenilizatin, pektini, flavonoli (kvercetin, izokvercitrin), antocianini in levkoantocianini, karoten, vitamin E, askorbinska kislina, vitamini B, kalijeve spojine, železo, jod, baker in cink. Jedrca vsebujejo do 42% maščobnih olj. [7]

Listi slive vsebujejo vitamine E in C, flavonoide, fenol karboksilne kisline. Cvetovi slive vsebujejo flavonoide, cianogeni glikozid, flavonoidni glikozid kaempferol in kaempferin, homoisoflavonski glikozidi prunosidi. [8]

Zdravilne lastnosti

Sveže in posušene slive (tudi kompoti ali sok s kašo) imajo blag odvajalni učinek. Priporočajo se pri zaprtju in atoniji črevesja, za čiščenje črevesja ob prisotnosti vnetnih procesov v njem. Če te bolezni spremlja diabetes mellitus ali debelost, se je treba pred uživanjem sliv med predelavo znebiti sladkorja in kislin. Pri neinfekcijskem hepatitisu so slive dobre za jetra; izboljšajo stanje bolnikov z aterosklerozo; spodbujajo odstranjevanje holesterola, odvečne vode in soli iz telesa. Vsebnost prehranskih vlaknin (tako topnih kot netopnih) v slivah izboljša prebavo. Pektini v slivah odstranjujejo radioaktivne snovi. Sveže lubje slive se uporablja v homeopatiji. [7]

Medicinska uporaba

Celulozna kaša je del lekarniškega kombiniranega odvajala "Kafiol". Pripravek poleg te komponente vsebuje tudi zdrobljene liste in plodove sene, sadje fige in tekoči parafin. "Kafiol" se nanaša na zdravila, ki povzročajo kemično draženje črevesne sluznice. Ima številne kontraindikacije: proktitis, hemoroidna bolezen v akutni fazi, črevesna obstrukcija, perforirani čir, spastični kolitis in zaprtje, motnje presnove vode in elektrolitov itd..

V ljudski medicini

  • Kot odvajalo se uporablja recept: odstranite semena iz sliv in čez noč prelijte s hladno kuhano vodo. Zjutraj sadje kuhajte eno uro in dodajte tekočo vodo, ko tekočina izhlapi. Nato juho odcedimo in pred vsakim obrokom zaužijemo kuhane slive (približno 10 kosov naenkrat). [7]
  • Za krepitev imunskega sistema je koristna decokcija: prelijemo 20 g drobno sesekljanih slivovih listov, zalijemo z 250 ml vrele vode in na majhnem ognju vremo pol ure. Precedite in pijte kozarec trikrat na dan pred obroki.
  • V primeru vnetnih procesov v ledvicah se uporablja zdravilo iz lubja slive: 10 g sesekljanega lubja prelijemo s kozarcem vrele vode in juho kuhamo pol ure v vodni kopeli. Precedite, povečajte prostornino z dodajanjem 50 ml vrele vode in pijte ¼ skodelice trikrat na dan pred obroki.
  • Za zaprtje je predpisana infuzija: vejice slive (50 g) dobro sperite, zmeljemo, prelijemo z 0,5 litra vrele vode in pustimo, da se piva 2 uri. Precedite in pijte do 50 ml do trikrat na dan.
  • Pri gastritisu (z nizko kislostjo) je koristen recept: tik pred uporabo zmešajte sok domačih sliv, bodičastih sliv (trnastih sliv) in medu (v razmerju 4: 2: 1). Sestavek vzemite v žlici trikrat na dan. To zdravljenje je kontraindicirano pri diabetesu..
  • Za izboljšanje delovanja prebavnega trakta suhe slivove cvetove (25 g) prelijemo z 250 ml vroče vode. Pustite, da se skuha, precedite in pijete infuzijo skodelice trikrat na dan pred jedjo. [devet]
  • Tradicionalni zdravilci predlagajo raztapljanje in odstranjevanje kamnov iz žolčnika s pomočjo smole (gumija) slive. 100 g smole je treba raztopiti v 1 litru suhega belega vina. Pijte 50 ml trikrat na dan pol ure pred obroki. Omeniti velja, da je ta recept v "Popolnem zeliščarju" (1653) omenil N. Culpeper.
  • Pri stomatitisu je priporočljivo izpiranje z decokcijo slivovih listov: 20 g posušenih listov prelijemo s kozarcem vrele vode, vremo četrt ure in nato dodamo vrelo vodo, s čimer dosežemo prvotno količino tekočine.
  • Alkoholna tinktura na slivovih koščicah pomaga pri išiasu: razdelite koščice. Jedrca slivovih koščic zmeljemo v prašno stanje (skupaj boste potrebovali 25 g) in prelijemo s kozarcem vodke. Pustite, da se kuha en teden in precedite. S to tinkturo podrgnite vneta območja hrbta.
  • Pri zanemarjeni obliki jokajočega ekcema tradicionalni zdravilci svetujejo kisovo juho iz slivovih listov. Pol kozarca kisa (vino, sadje) združimo z enako količino vrele vode in zavremo. V kisovo juho nalijte kozarec drobno sesekljanih svežih slivovih listov in pustite, da ponovno zavre. Pustite eno uro v skleninski posodi pod pokrovom. Gaziran povoj nasičite z ohlajeno juho in nanesite na poškodovano kožo. Po 10 minutah boleče mesto sperite s toplo vrelo vodo in namažite s propolisovim mazilom. [devet]

V orientalski medicini

V indijski medicini je sliva vključena kot ena glavnih sestavin v sestavi zdravil, ki se uporabljajo pri zdravljenju ginekoloških bolezni (levkoreja, nestabilen cikel, nosečnost).

V tradicionalni kitajski medicini se plodovi slive uporabljajo kot sredstvo za bruhanje, slivi pa pripisujejo tudi izkašljevalni učinek..

V znanstvenih raziskavah

Znanstveno zanimanje za preučevanje zdravilnih lastnosti sliv je razloženo z visoko vsebnostjo fenolov v njenih plodovih, predvsem antocianinov, ki so naravni antioksidanti..

Delo Igwe E., Charlton K. utemeljuje povezavo med uporabo sliv in izboljšanjem kognitivnih funkcij (zlasti pozitiven učinek na spomin in s tem povezane procese). Poleg zgoraj omenjenih in antioksidativnih lastnosti je poudarjena medsebojna povezanost vključitve plodov slive v prehrano in zmanjšanje dejavnikov tveganja za bolezni srca in ožilja..

Protivnetne, analgetične, antibakterijske in protirakave lastnosti dlesni domače slive so analizirali v študiji Nazar U., Raza A. et al..

Univerzitetne študije v Oklahomi na Floridi so dokazale prednosti posušenih sliv za krepitev kostnega tkiva. Redno uživanje suhih sliv v prehrani je neposredno povečalo kostno gostoto in je bilo koristno v primerih zlomov in osteoporoze..

Številna znanstvena dela poudarjajo naslednje: kemična sestava plodov slive omogoča, da se to sadje uporablja kot vir surovin za proizvodnjo antioksidantov v živilski industriji. [10,11]

Hujšanje

Nizkokalorična sliva lahko postane osnova tako za enokomponentno ekspresno prehrano (zasnovano za 2-3 dni) kot za dneve posta (v katerih se uporablja tudi voda, nesladkan zeleni čaj). Če kontraindikacij ni, je slivov sok vključen v prehrano..

Biološko aktivne spojine, ki jih vsebujejo plodovi slive, pomagajo v boju proti metaboličnemu sindromu. Flavonoidi in fenolne sestavine, kot so antocianini, klorogenske kisline, kvercetin in katehini, preprečujejo debelost z zaviranjem rasti maščobnih celic. Študija Univerze v Liverpoolu (Inštitut za psihologijo in zdravje) je zaključila, da uživanje suhih sliv kot del diete za nadzor teže dejansko pospeši izgubo teže. [1]

Pri kuhanju

Sliva je sadje, ki se univerzalno uporablja na področju kulinarike in se uporablja tako v slaščičarstvu kot poleg mesnih jedi..

  • Iz svežih sliv se pripravljajo kompoti, konzerve, marmelade, marmelade, mešanice, sadni pire, marmelada in beli slez, kandirano sadje. Pektini in pektinu podobne snovi, ki jih vsebujejo slive, imajo visoke železne lastnosti. Slive pripravimo kot prilogo k mesu, dodajamo jih sadnim solatam in pecivom. Slive posušimo, zamrznemo (s semeni ali brez), vložimo.
  • Posušene slive (suhe slive) se uporabljajo v kompotih, za prigrizke in sladice, v kombinaciji z enolončnico ali pečenim mesom. Sorte, katerih plodovi se uporabljajo za sušenje, proizvodnjo suhega sadja, morajo imeti visoko vsebnost suhe snovi in ​​sladkorjev. Meso primernih sort je gosto, kost pa majhna.
  • Začinjene in sladko-kisle omake (slivov čatni, tkemali) pripravljamo iz nekaterih sort sliv. V različnih receptih se slive dobro podajo k številnim začimbam: nageljnove žbice, piment, cimet, muškatni orešček, vanilijo in celo česen..

Pikantna slivova omaka

Sestavine: 3 kg sliv, 50 g česna, 15-20 g zelenjave bazilike, 100 ml rastlinskega olja, 5-7 g mletega cimeta, 150-200 g sladkorja, sol in mleti poper po okusu. Slive operemo in odstranimo semena. Sadje damo v ponev in dušimo na majhnem ognju, dokler se ne zmehča. Nato dušene slive podrgnite skozi sito. Česen zdrobimo, zelišča nasekljamo. Rastlinsko olje, sol, poper, začimbe, sladkor, zelišča in česen zmešajte s slivovim pirejem. Omako med občasnim mešanjem kuhamo 25 minut na majhnem ognju. V vročo omako nalijte sterilizirane kozarce in zaprite.

  • Kako hitro olupiti slive? Slive operemo, z nožem naredimo majhne urezke v obliki križa na površini plodov (na mestu, ki je nasprotno od mesta peclja). Zavremo vodo, slive za pol minute potopimo v vrelo vodo, nato sadje takoj prestavimo v ledeno vodo (s kockami ledu), tudi za pol minute. Po tem odstranite lupino na območju reza - odtok bo enostavno očiščen.
  • Da sadje ostane sveže dlje, je treba slive oprati ne vnaprej, temveč tik pred uporabo..
  • Da bi dozorele slive, ki so bile nabrane, vendar nekoliko nezrele, je treba sadje dati v papirnato vrečko z bananami (ali jabolki), tesno zaviti in pustiti nekaj dni. Etilen, ki ga sproščajo banane, bo pospešil zorenje sliv. [1,9]
  • Slive se uporabljajo za pripravo številnih alkoholnih in brezalkoholnih pijač, pogosto pa nacionalna sliva postane ena od gastronomskih vizitk države..
  • Na Kitajskem je priljubljen sladko-kisli slivov čaj Suan Maitan, brezalkoholna pijača, ki je poleti redko potrebna..
  • Demson gin je slivov liker, izdelan v Veliki Britaniji. Ponosno zavzema mesto na seznamu daril, ki jih običajno podarimo ob božiču.
  • Jerkam je tradicionalna alkoholna pijača iz vrste lahkih sadnih vin, slivovega jabolčnika, ki je zaslovelo na območju Worcestershire v Angliji. Jerkam pripravljamo tudi iz drugega koščičastega sadja: breskve, nektarine, marelice.
  • Slivovitsa je znano slivovo žganje, katerega proizvodnja je zelo razširjena v državah srednje in vzhodne Evrope (Češka, Madžarska, Slovaška, Poljska, Srbija itd.).
  • Na Japonskem se tradicionalni slivov liker imenuje umeshu. Postrežemo umeshu z ledom, mineralno vodo, dodano koktajlom.
  • Slivyanka je priljubljen slivov liker, za pripravo katerega lahko naštejete več kot eno možnost recepta.

Slivyanka doma: steklenico napolnite z madžarskimi slivami in prelijte z vodko, tako da popolnoma prekrije plodove. Steklenico hranite 6 tednov tesno zaprto v temnem prostoru. Nato vodko odcedite, slive pa pokrijte s sladkorjem (v količini - "koliko jih bo vstopilo"). Steklenico tesno zaprite in pustite 2 tedna. Nato nastali sirup odcedite in ga zmešajte s predhodno odcejeno vodko, napolnjeno s slivami. Nadev filtrirajte, nalijte v posode in zaprite. Shranjujte v hladnem, čas staranja - vsaj šest mesecev. [12]

Slive v vinarstvu

Za izdelavo vina so primerne sorte, kot je "madžarska". Od belih sliv so neprimerne le slive z nizko kislostjo in zgodnje dozorele slive. Iz sliv so izvrstna sladica. Za vinarja je težava v tem, da je sliva sadje, ki težko "odda" sok, zato je treba slive predhodno predelati. Izkaže se, da je slivovo vino motno, motno in ga je treba razjasniti. Dlje kot shranjujete slivovo vino, boljši je okus. [trinajst]

V kozmetologiji

Kozmetika na osnovi slive uporablja slivov sok ali zrelo sadno kašo.

Maske iz slive za suho kožo

Naslednji recept hrani, mehča in tonizira suho kožo: en rumenjak zmeljemo z žličko slivovega soka. Mešanico nanesite na obraz, po 20 minutah sperite s toplo in nato hladno vodo.

Maska je uporabna za suho kožo: eno zrelo slivo olupite in pireirajte. Maso nanesite na obraz (predhodno namazan s hranljivo kremo) in sperite po četrt ure.

Maske iz slive za normalno kožo

Olupljeno z lupine zrelo sadje slive pretlačite, zmešajte z žlico skute ali kisle smetane in maso nanesite na obraz. Po 15 minutah sperite z vodo sobne temperature.

Če želite pripraviti hranljivo masko, zmešajte žlico masla, en rumenjak, žličko medu in žlico slivovega pireja, da postane gladka. Masko pustite na obrazu pol ure, nato pa ostanek odstranite z mehko papirnato brisačo ali bombažno blazinico (ta maska ​​je primerna tudi za suho kožo).

Maska za mastno kožo: lupina in pire iz mehke zrele slive. Slivov pire zmešajte z enim stepenim beljakom in nanesite na obraz. Po 20 minutah sperite s toplo vodo.

Naslednja maska ​​tonizira in pomladi: zmešajte rumenjak, 4 žlice slivovega pireja, 0,5 čajne žličke medu in 2 žlici naribane ovsene kaše. Nanesite homogeno maso na obraz, dekolte, vrat in roke. Po 20 minutah sperite masko.

Za kateri koli tip kože je priporočljiv postopek: navlažite nekaj vatiranih blazinic ali plast vate v 100 ml zrelega slivovega soka in take losjone nanesite na obraz. Po četrt ure z rahlimi gibi obrišite obraz s čisto gobo. [1]

Za čiščenje telesa

Plodovi slive se uporabljajo v različnih receptih za razstrupljanje, ki očistijo telo nakopičenih toksinov in toksinov..

Smoothijev slivov cimet

Za pripravo boste potrebovali: 3 velike slive, koščice in drobno sesekljane, četrt skodelice jabolčnega soka, četrt skodelice borovnic, pol čajne žličke cimeta in kocke ledu. Vse sestavine zmeljemo v mešalniku, dokler niso gladke. Vsebnost kalorij v takšnem smutiju je približno 115 kcal.

Dober čistilni učinek daje tudi decokcija suhih sliv in rozin. [štirinajst]

Nevarne lastnosti sliv in kontraindikacije

Slive niso priporočljive za ljudi, ki trpijo zaradi debelosti, diabetesa mellitusa; nagnjeni k nizkemu krvnemu tlaku (hipotenzija). Kisle sorte sliv so kontraindicirane za gastritis z visoko kislostjo (hiperacid), čir na želodcu ali dvanajstniku.

Med sušenjem suhe slive obdelamo s sulfiti (da preprečimo oksidacijo fenolov v sadju). Zato lahko uporaba suhih sliv pri bolnikih s preobčutljivostjo na sulfitne snovi povzroči resne alergijske reakcije, vse do anafilaktičnega šoka.

Pomembno je vedeti, da uživanje sliv pred diagnostičnim testom za karcinoidne tumorje lahko privede do lažno pozitivnega rezultata: ta vrsta tumorja povzroči zvišanje ravni serotonina v krvi in ​​v slivah je zabeležena velika količina te snovi.

Tudi zgodnje otroštvo je kontraindikacija za intenzivno in sistematično vključevanje sliv v prehrano (dovoljene so majhne količine slivovega pireja). [1,7,8]

Na tej ilustraciji smo zbrali najpomembnejše točke o koristih in možnih nevarnostih sliv in zelo vam bomo hvaležni, če boste sliko delili v družabnih omrežjih s povezavo do naše strani:

Zanimiva dejstva

  • Sliva je trdno zakoreninjena v kulturah Japonske in Kitajske. V Nebesnem cesarstvu cvetočo slivo dojemajo kot simbol sreče, pet cvetnih listov slive pa predstavlja njene sestavne dele: dobro počutje, plemenitost, dolgoživost, srečno usodo in duhovno čistost. V kitajski poeziji je podoba cvetoče slive ena osrednjih podob. V deželi vzhajajočega sonca je cvetoča sliva znanilec pomladi. Japonci imajo rek: "Slive cvetijo - vonj je dober, cvetovi češenj - oči ne morete odmakniti".
  • Zeleno barvilo se proizvaja iz slivovih listov, rumeno pa iz lubja. Les slive se uporablja pri izdelavi glasbil.
  • Stari Grki so uporabljali cvetove slive v infuzijah za zdravljenje krvavitev dlesni, ulceroznih lezij ustne votline, krepitve zob.
  • Legendarni status je dobila slivova pita, katere recept je bil 12 let vsako leto v New York Timesu objavljen izključno na zahtevo bralcev.
  • Odstotek mase semena slive glede na skupno maso ploda delno označuje vrednost sorte slive. Manjši del sadja pade na koščico, večja je vrednost sorte..
  • Sliva je sadje dolge jeter. Odvisno od sorte in vrste lahko sliva raste in rodi do 60 let..
  • Sodobna znanost je ustvarila čudovite hibride slive in breskve - slive nektarine, slive in marelice - aprium in pluot, ki združujejo okusno dovršenost dveh sadežev hkrati.
  • Na Japonskem je od 20. februarja do konca marca tradicionalni praznik cvetočih sliv - Ume Matsuri. Mesto Mito (otok Honshu) je bilo za njegovo prizorišče izbrano že v 19. stoletju. Na mestnem vrtu Kairaku-en obiskovalci občudujejo cvetoče slive, poslušajo ljudsko glasbo in prirejajo čajne slovesnosti.
  • Vsako leto organizirajo praznik sliv in slivovega žganja (ali slivovega žganja, močne alkoholne pijače) zadnjo septembrsko soboto v mestu Troyan (na severu Bolgarije). Gostje festivala okusijo slivovo žganje, festival sliv spremlja aktivna razstava ljudskih obrti.
  • Konec 19. stoletja je ameriški vrtnar in rejnik Luther Burbank med eksperimentalnim delom vzrejal slive brez koščic in 113 sort sliv. Burbank je eksperimentiral s kitajskimi, japonskimi, ameriškimi in evropskimi slivami, ustvaril hibrid marelice in slive ter mnogih drugih. Burbank se je ukvarjal z vzrejnim delom in opravil približno 25 tisoč poskusov s slivami. Najboljše slive, ki jih je Burbank ustvaril v osemdesetih letih - Santa Rosa, Wickson, Burbank, Amerika, lepota.
  • Po zimski trdnosti je sliva med vsemi drugimi koščičastimi plodovi na drugem mestu kot češnja.
  • Plodovi večine sort sliv hkrati ne dosežejo polne zrelosti, zato je priporočljivo, da plodove trgamo, ko dozorijo, 2-3 krat v "sezoni". [15,16]

Izbira in shranjevanje

Najbolje je, da slive nabiramo, ko ostane 4-5 dni, da plodovi dozorijo. Pri nakupu je treba dati prednost še vedno precej elastičnim slivam z voščeno prevleko. Plodovi s tanko lupino se shranjujejo zelo kratek čas. Priporočljivo je, da slive shranjujete v plastični vrečki z majhnimi luknjami v predelku za sadje in zelenjavo hladilnika. Povprečni rok trajanja nezrelih plodov v takih pogojih je do 20 dni. Suhe slive shranjujemo v steklovini ali platnenih vrečkah na hladnem in suhem mestu. [1]

Sorte in gojenje

Sliva je srednje svetlobno zahtevna in je v primerjavi z drugimi koščičastimi plodovi (breskev, češnja, marelica) rastlina, ki je bolj odporna na senco. Za evropske sorte sliv je značilna velika potreba po vlagi in intenzivnem zalivanju, saj je njihovo nastajanje potekalo v pogojih dovolj obilne vlage. Poleg tega so vrste sliv, kot sta trn in kanadska sliva, odporne na sušo. Sliva dobro uspeva v različnih vrstah tal. Vendar pa lahko visoko produktivne nasade te kulture ustvarimo na rodovitnih območjih, na tleh z ugodnimi fizičnimi lastnostmi. Slana, zalita, kamnita tla, zamašena z ruševinami ali apnom, niso primerna za gojenje sliv. Za odvajanje so primerna ilovnata černozemska, drnata in kostanjeva tla. Toplotni pogoji so eden najpomembnejših dejavnikov. Ne smemo pozabiti, da je površina slive omejena predvsem zaradi temperaturnih razmer. Sliva je termofilna rastlina (sorte slive Ussuri so manj dovzetne za mraz). Glede na stopnjo zimske odpornosti so vse sorte sliv razvrščene v nizko, srednje in razmeroma zimsko odporne.

Glede na datume zorenja plodov sorte slive delimo na zgodnje (zgodnje modre, marelice, Renclode Franz Joseph), srednje (Renclode Altana, Moldavskaya blue, Mirabel Nancy, Kirk, Jefferson) in pozne (madžarska navadna, Anna Shpet, Renclaud Bove).

Ena najpomembnejših sortnih razlik je okus sadja. Odvisno od prisotnosti in harmonije spojine v plodovih različnih snovi, predvsem sladkorjev in organskih kislin.

Glede na okus sadja so sorte običajno razdeljene v tri skupine:

  1. 1 sladica (sadje z visokim okusom) - Renclaude Altana, Montfort, Mirabelle Nancy, Renclaude Briangston, madžarsko italijanščina, Anna Shpet, breskev, razkošje;
  2. 2 žlici (sadje z dobrim ali zadovoljivim okusom) - madžarski navadni, reforma Renclode, Edinburgh, moldavska modra, marelica. Okus plodov teh sort je ocenjen na 3,5-4;
  3. 3 tehnične sorte - Kozlovsky Prunes, Bolshaya Blue, Niagara, Violet Renklode. Plodovi teh sort so na degustacijah ocenili okus največ 3,5 točke..

Treba je opozoriti, da se okusnost sadja v skoraj vseh sortah z leti bistveno spreminja. To je posledica bolj ali manj ugodnih vremenskih razmer skozi vse leto. Toplo, sončno, zmerno vlažno vreme med zorenjem sadja prispeva k oblikovanju visokih lastnosti okusa. [šestnajst]

V sodobnem sadjarstvu je sliva sadna rastlina, ki jo gojijo v skoraj vseh državah sveta. Plodove slive odlikuje bogata kemična sestava, visoka hranilna vrednost in odlične lastnosti okusa..

  1. Zdravilni izdelki. Hrana je zdravilo, zdravilo je hrana. Sestava. AD Milskaya, - Kh.: Phoenix, 1998. - 479 s.
  2. Slive, surove, vir
  3. Slive, suhe (suhe slive), nekuhane, vir
  4. Slive, suhe (suhe slive), dušene, brez dodanega sladkorja, vir
  5. Slive, suhe (suhe slive), dušene, z dodanim sladkorjem, vir
  6. Slive, konzervirane, težki sirup, odcejene, vir
  7. Zdravilne rastline: enciklopedični priročnik / ur. A. M. Grodzinsky. - Kijev: Olymp, 1992. - 544 str.: Ilustr.
  8. Turaeva N. I. Zdravilne lastnosti sliv // Elektronska znanstvena revija "Biologija in integrativna medicina" 2017 №1 (januar)
  9. Nikolaeva Yu. Jagode, sadje in sokovi. Uporabne lastnosti in najboljši ljudski recepti. : Ripol-classic, 2012. - 192 str..
  10. Sistematični pregled vplivov sliv na zdravje (Prunus domestica in Prunus salicina), vir
  11. Večciljni terapevtski potencial nanodelcev, stabiliziranih z gumi Prunus domestica, je pokazal potencialne protirakave, antibakterijske, zaviralce ureaze, protivnetne in analgetične lastnosti, vir
  12. Seznam jedi iz slive, vir
  13. Šestov P.V., Kazakov P.K. Domača naravna vina. - M.: "Stolitsa", 1991. - 64 str..
  14. Smoothie iz cimetove slive, vir
  15. Luther Burbank, vir
  16. Vlasyuk S.G. Slive in češnjeve slive. - K.: Žetev, 1989. - 152 str. mulj.

Brez našega predhodnega pisnega soglasja je prepovedana uporaba kakršnih koli materialov..

Uprava ni odgovorna za noben poskus uporabe katerega koli recepta, nasveta ali diete in tudi ne jamči, da vam bodo navedeni podatki pomagali ali škodovali osebno. Bodite previdni in se vedno posvetujte z ustreznim zdravnikom!

Slivov dom

Slivov dom

Splošni pogled na odraslo cvetočo rastlino.
Saarbrücken, Nemčija
Znanstvena klasifikacija
Domena:Evkarionti
Kraljevina:Rastline
Podkraljevstvo:Zelene rastline
Oddelek:Cvetenje
Razred:Dikotiledoni [1]
Nadrejeni:Rosanae
Naročilo:Rozaceae
Družina:Roza
Poddružina:Sliva
Pleme:Amygdaleae Juss., 1789
Podvrsta:Sliva
Oddelek:Prunus
Pogled:Domača sliva
Mednarodno znanstveno ime

Prunus domestica L.

Slivov dom (lat. Púnus doméstica) - sadna rastlina; vrsta rodu poddružina sliv družina sliv roza.

Vsebina

  • 1 Botanični opis
  • 2 Izvor
  • 3 Podvrste
  • 4 Hibridi
  • 5 Gospodarska vrednost in uporaba
  • 6 sort
    • 6.1 Razvrstitev sort
    • 6.2 Sorte za osrednjo Rusijo
  • 7 Škodljivci in bolezni
  • 8 Opombe
  • 9 Reference

Botanični opis

Drevo do 15 m visoko s široko ali ozko ovalno krošnjo. Življenjska doba drevesa je odvisna od sorte in lahko doseže 25 let, proizvodna doba je 10-15 let. Zgodnje rodne sorte začnejo roditi v drugem - tretjem letu po sajenju, poznoplodne - v šestem - sedmem letu. Koreninski sistem je osrednji, glavnina korenin se nahaja na globini 20-40 cm.

Listi so izmenični, preprosti, kratkocepilni, eliptični ali jajčasti, z rebrastim ali nazobčanim robom, spodaj puhasti; dolžina 4-10 cm, širina 2-5 cm.

Cvetni brsti so preprosti, dajo 1-3 cvetove. Cvetovi so beli, s premerom 1,5-2 cm. Samoplodnost slive je odvisna od sorte, vendar se pridelek vedno poveča, kadar so v nasadih različne sorte..

Plod je monostabilen, vijoličen, rumen, bledo zelen, rdeč, črno-modr, s sivim voščenim cvetom. Kost je sploščena, na obeh koncih usmerjena [vir ni naveden 573 dni].

Izvor

Ko smo črni trn (Prunus spinosa) (2n = 32) križali s češnjevo slivo (Prunus divaricata) (2n = 16), smo dobili rastlino, ki je bila popolnoma enaka domači slivi. Ta rastlina je imela tako kot domača sliva 2n = 48 kromosomov. Verjetno se je divja sliva v evoluciji izkazala tako [3].

Južna češnjeva sliva ima rumeno-rdečo barvo, severni obrat je temno modre barve. Njihov potomec združuje značilnosti obeh vrst: hladna trdota okusa trnine in češnjeve slive, ima barvo v širokem razponu modro-rumeno-rdečih odtenkov (pri različnih sortah).

Za geografsko središče izvora lahko štejemo ozemlje, ki se razteza od vzhodnega Kavkaza do vzhodne obale Jadranskega morja, vključno z Balkanskim polotokom in Malo Azijo.

Sredi 17. stoletja so na zahodnoevropski carski vrt v vasi Izmailovo iz zahodne Evrope pripeljali "čezmorska vrtna drevesa in zelenjavo", vključno z več sadikami velikoplodne slive. Od tu se je sliva postopoma širila v ruske regije, ugodne za njeno gojenje. Kultura se je izkazala za premalo zimsko odporno, nizko donosno in je imela slabo kakovost sadja. Konec 19. stoletja je IV Michurin začel vzrejno delo s slivami. V XX. Stoletju so ga nadaljevali tudi drugi rejci, med njimi doktor bioloških znanosti, profesor Kh K. K. Yenikeev in agronom-pomolog SN Satarova. [4]

Podvrste

Seznam temelji na podatkih evropske vrtne flore; zv. IV; 1995.

  • Prunus domestica subsp. domestica
  • Prunus domestica subsp. institia - trnova sliva
  • Prunus domestica subsp. intermedia
  • Prunus domestica subsp. italica (vključno s subsp.rotunda) - renklode
  • Prunus domestica subsp. oeconomica
  • Prunus domestica subsp. pomariorum
  • Prunus domestica subsp. prisca
  • Prunus domestica subsp. syriaca - mirabelle

Hibridi

V tujini že dolgo delajo na križanju sliv z marelicami. Hibrid med njimi imenujemo plemenska mačka, hibrid iz večkratnega križanja (torej hibrid med plemensko mačko in slivo) pa sliva (sliva - "sliva", marelica - "marelica"). Pluoty so že vstopili v komercialno rejo. Ker so vse ustvarjene na osnovi japonskih odpornih sliv, se tuje slive ne počutijo dobro niti na Krasnodarskem ozemlju [5].

V Rusiji so rusko slivo (hibridno češnjevo slivo) prekrižali z marelico in hibridu dali ime plumkot (hibrid prave češnjeve slive z marelico imenujemo črna marelica). Plumecotes so precej zimsko odporni, produktivni, njihova kost se napol ločuje, plodovi tehtajo približno 20 g (na ravni "kubanskega kometa"). Zdaj sta bila pridobljena dva nova plumecota. 'Hummingbird' ('Miška') - zelo zimsko odporna, pritlikava (drevo ne zraste nad 3 m), dobro potaknjenci, visokokakovostni plodovi. „Plumkot Kubansky“ je sadika prostega opraševanja „Kuban Kometa“ s črno marelico, njena zimska trdnost je visoka, drevo je šibko, zgodaj zori (prej kot „kolibri“), popolnoma potaknjenci. Očitno sta lahko obe sorti zimske trdnosti primerni za srednji pas. Preizkusi teh plumecotov še čakajo. [5].

Ekonomska vrednost in uporaba

Domači plodovi slive vsebujejo vitamine A (v temnih sadežih), B1., B2., C in P ter bistveni elementi: kalij, fosfor (njihova vsebnost je večja kot v jabolkah in hruškah), kalcij, magnezij, železo. Vsebnost sladkorja (odvisno od sorte in pogojev gojenja) je od 9 do 17% (fruktoza, glukoza in saharoza). Sadje slive vsebuje tudi organske kisline (jabolčno in citronsko, pa tudi oksalno in sledi salicilne), pektin, čreslovine, dušikove snovi.

Posušene slive imenujemo suhe slive in jih uvrščamo med suho sadje..

Pozno spomladanska medovita rastlina med cvetenjem daje čebelam do 10 kg medu na hektar nasadov [6].

Nesušilno olje za medicinsko industrijo pridobivajo iz semen domače slive. Mesna kaša je del zdravila "Kafiol" [7].

Slive so cenjene kot okrasne in se uporabljajo za urejanje okolice. Opazen v barvi.

Sliva

Sliva (lat. Prunus) je rastlina iz družine Pink in njeni plodovi - koščice, ki so plodovi. Plodovi slive imajo sočno, čvrsto celulozo in precej veliko koščico, podolgovate ali okrogle, odvisno od sorte. Sliva velja za naravni hibrid košnje in češnjeve slive (kalorizator). Plod je raznolike oblike in barve, obstajajo velike in majhne ovalne in okrogle slive, rumene, roza, vijolične in skoraj črne..

Slive so plod istoimenskega sadnega drevesa. Cvet petih cvetnih listov te rastline Kitajci štejejo za simbol petih bogov, med daljnovzhodnimi ljudstvi je povezan s skrivnostjo zakonske postelje, Korejci pa to drevo pripisujejo štirim svetim rastlinam. Stari Grki so mu rekli "kukavičje jabolko", mi pa sliva.

Severna meja gojenja sliv v Ruski federaciji je Moskovska regija, severno od nje ni razširjena, vendar obstajajo nekatere posebej vzgojene sorte, ki omogočajo uspešno gojenje sliv v hladnejših predelih, nekateri primerki na ljubiteljskih vrtovih pa se nahajajo daleč dlje od glavnega področja njegove razširjenosti..

Biološki opis slive

Sliva je listnato drevo ali grm, visok 1,5 do 15 metrov s koreninskim sistemom pipe in široko ali podolgovato ovalno krošnjo. Listi slive so izmenični, kratko pecljasti, preprosti, široko suličaste oblike, ovalni ali jajčasti z nazobčanim robom. Cvetovi slive so beli ali rožnati, s premerom do 2 cm. Plodov slive je podolgovata ali zaobljena monostyanka rdeče, rumene, roza, lila ali vijoličaste barve z modrikastim cvetom..

Strokovnjaki se ne strinjajo glede števila podvrst slive. Različni viri imenujejo od 30 do 40 vrst. Večina jih je sadnih dreves in grmovnic, vendar imajo skupaj s svojimi potrošniškimi lastnostmi številni predstavniki podvrsti v takšni ali drugačni meri dekorativne lastnosti..

Vrste sliv

Kitajska sliva (P. salicina) je drevo, ki doseže višino 12 metrov. Lubje na deblih je sivo rjave barve. Poganjki kitajske slive so sivo zelene barve. Rdečkasto rjave veje s precej velikimi podolgovatimi ali jajčastimi listi tvorijo šotorno krono. Beli cvetovi so zbrani v šopih po 2-4 kosi. Povprečna zimska trdnost.

Kosmata sliva (P. subhirtella) je nizko drevo z razprostrto, jokavo krošnjo, ki doseže višino 4 metre. Cveti od aprila do maja. Cvetovi so beli, številni. Jeseni listje rastline dobi oranžno ali rjavkasto barvo. Za razliko od večine vrst se na mokrih tleh dobro počuti..

Ussurijska sliva (P. ussuriensis) je nizko rastoče drevo, visoko do 3 metre. Na poganjkih so trni. Rože so majhne, ​​bele, gosto nameščene na vejah, z nežno občutljivo aromo. Plodovi so majhni, svetlo zeleni ali rdečkasti. Razlikuje se v zgodnjem cvetenju in izjemni odpornosti proti zmrzali, spomladanske zmrzali ne vplivajo na rodnost rastlin.

Ameriška sliva (P. americana) je v svojem naravnem okolju visok grm ali majhno drevo. Cveti zgodaj, na cvetovih cvetijo beli cvetovi, preden se pojavi listje. Plodovi so vijolični, niso veliki. Odporna, priporočljiva za gojenje v severnih regijah.

Domača sliva (P. domestica) je visoko do 25 metrov visoko drevo. Oblika krošnje je jajčasta. Cvetovi so beli. Odporen proti mrazu. Ima številne podvrste, pa tudi številne sorte in oblike.

Morska sliva (P. maritima) - visoka, do 4 metre v višino, širi grm. Obdobje cvetenja je konec maja - junija. Cvetovi so beli. Plodovi so kroglasti, vijoličaste barve. Uporablja se za urejanje krajine, kot okrasna rastlina.

Japonska sliva, ali japonska marelica, ali P. mume je drevo, manj pogosto grm, visok 5-7 metrov. Zgodnje cvetenje. Beli ali roza sedeči cvetovi imajo prijetno aromo. Plodovi so rumene ali zelenkaste barve. Odporen na bolezni in škodljivce. Dekorativni, ki se uporablja za urejanje krajine in velja tudi za dobro zalogo.

Kanadska sliva ali črna sliva (P. nigra) - nizko rastoče drevo, ki v višino doseže tri, občasno - šest metrov. Po videzu in bioloških lastnostih je podobna ameriški slivi, vendar jo odlikuje še večja zimska trdnost in bolje prenaša sušo.

Marelična sliva (P. simonii) je kratko drevo, ki zraste do tri metre v višino. Raje sončna izpostavljenost. Svetlo rumeni plodovi dozorijo avgusta in septembra. Zimska trdnost.

Kovačnica ali kovačnica (P. spinosa) je praviloma do 4,5 metra visok grm, redkeje drevo, ki v višino ne presega osem metrov. Veje rastline so obilno prekrite s trnjem. V naravi trnast grm tvori gosto, neprehodno goščavo. Cveti z majhnimi belimi cvetovi, dokler se ne pojavi listje. Plodovi so majhni, temno modri z modrikastim cvetom. Veliko se uporablja za hibridizacijo, ima številne oblike.

Kemična sestava slive

Zrelo sadje slive v 100 gramih vsebuje beljakovine (0,8 g), ogljikove hidrate (9,6 g), maščobe (0,3 g). Zaradi koristnih lastnosti in nizke kalorične vsebnosti se to sadje pogosto uporablja v zdravi in ​​dietetični hrani.

O koristih sliv lahko presodimo po tem, da v svoji sestavi vsebujejo številne za življenje pomembne snovi: provitamine A, vitamine B1, B2, B6, C, E, PP. Posebej je bogata z vitaminom P, ki pomaga zniževati krvni tlak, krepiti ožilje..

Prehranske vlaknine in proste organske kisline: jabolčna, citronska, oksalna, jantarna - uravnavajo kislinsko-bazično ravnovesje, krepijo motorično funkcijo črevesja, tako da deluje kot ura. Sestava celulozne kaše vključuje kalcij, kalij, fosfor, natrij, krom in magnezij, obstajajo tudi cink, baker, jod, fluor in drugi kemični elementi.

Koristne lastnosti sliv

Plodovi slive se uporabljajo tako sveži kot posušeni. Povečajo apetit in aktivnost motorično-sekretorne funkcije želodca. Sadje je znano tudi po blagih diuretičnih in odvajalnih lastnostih. Suhe slive se uporabljajo kot antipiretik.

Pri boleznih krvnih žil, srca in slabokrvnosti se uporabljajo tudi slive. Kompoti ali sadni žele se priporočajo ljudem, ki trpijo zaradi revme, bolezni ledvic, ateroskleroze, protina.

Sveže sadje in suhe slive odlično pomagajo pri črevesni atoniji, pa tudi pri zaprtju različnega izvora. Podoben učinek ima slivov sok s celulozo in kompotom. Sveže in posušene slive zmanjšajo absorpcijo holesterola iz črevesja in spodbujajo njegovo nadaljnje izločanje iz telesa.

Plodovi tega drevesa pozitivno vplivajo na ledvične bolezni in hipertenzijo. Ker sliva vsebuje kalijeve spojine, ki so diuretične snovi, njena uporaba pomaga odstraniti odvečno vodo in kuhinjsko sol iz človeškega telesa.

Sorte slive

Glede na nekatere biološke značilnosti in lastnosti plodov so vse sorte razdeljene na renklode in madžarke (četudi se ime sorte sliši povsem drugače). Včasih ločijo tudi mirabele. Madžarke imajo podolgovato sadje, elastično meso, sadje je dobro za sušenje in predelavo. Večina jih je samoplodnih, zato imajo večje pridelke..

Pri renklodih so plodovi pogosto okrogle oblike, meso je bolj nežno, še posebej dobro za svežo porabo; so samoplodni in manj trpežni. Mirabela ima majhne, ​​okrogle, rumene ali zlate plodove; celuloza je gosta, sladka; pojdite na marmelado in druge vrste tehnične obdelave. Od številnih sort so tu podane najbolj zanimive zaradi svojih posebnih lastnosti in / ali pogosti.

Sliva Anna Shpet

Sorta je razvrščena v Ukrajino v vseh regijah; v CIS - v spodnji Volgi, na Severnem Kavkazu; v Azerbajdžanu, Armeniji, Kazahstanu, Kirgiziji, Moldaviji, Tadžikistanu in Uzbekistanu. Sorta sladic, primerna pa je tudi za predelavo v kompot, marmelado, marmelado itd..

Drevesa so srednje velika z zaobljeno ali zaokroženo piramidalno krošnjo, premalo zimsko odporna niti za severne regije Ukrajine (zdržijo le mile južne zime). Plodovi se začnejo v 5-6. Letu. Plodovi so veliki (do 42 g), ovalni, temno modri, skoraj Črna. Celuloza je zelenkasto rumena, čvrsta, sočna, sladka, zelo dobrega okusa. Plodovi dozorijo zelo pozno, običajno v začetku oktobra. Produktivnost je visoka.

Sliva madžarska Azhanskaya

Francoska sorta. Območno v Ukrajini v regijah Vinnitsa, Lugansk, Dnepropetrovsk, Donjeck, Zaporožje, Kirovograd, Krim, Nikolaev, Odesa, Poltava, Ternopil, Harkov, Herson in Hmeljnicka; v CIS - na Severnem Kavkazu; v Azerbajdžanu, Armeniji, Kirgiziji, Latviji, Litvi, Moldaviji, Tadžikistanu, Turkmenistanu in Uzbekistanu.

Drevesa so srednje velika. Ploditi začne v 4. do 5. letu. Plodovi srednje velikosti (teža 20-25 g), jajčasti, vijolično-rjavkasto-rdečkasti, zorijo konec avgusta - v začetku septembra, se ne sesujejo. Celuloza je zelenkasto rumena, sočna, sladka. V ugodnih razmerah je donos visok. Primerno za pripravo visokokakovostnih suhih sliv in predelavo. V deževnem poletju lahko sadje poči in zgnije. Sorta ni dovolj odporna na zimo, brez težav prezimi le na jugu Ukrajine in v Pridnestrju.

Sliva madžarska italijanščina

Sorta iz severne Italije. Območno v Ukrajini v vseh regijah, razen v Lugansku, Sumyju, Harkovu in Chernigovu; v SND - na severnem Kavkazu; v Azerbajdžanu, Armeniji, Belorusiji, Gruziji, Moldaviji, Tadžikistanu in Uzbekistanu.

Drevesa so srednje velika. Ploditi začne v 5-6. Letu. Plodovi so veliki (40-50 g), ovalni, temno modri, pokriti z gostim modrikastim cvetom, dozorijo v prvi polovici septembra. Celuloza je zelenkasto rumena, gosta, aromatična, sočna, sladka, zelo dobrega okusa. V ugodnih razmerah je donos dober. Sorta se uporablja predvsem za izdelavo kakovostnih suhih sliv..

Zelo izbirčen glede rastnih pogojev in oskrbe. Ni odporen na sušo in suh zrak. Zimska trdnost je šibka, ne trpi zmrzali le na jugu Ukrajine in v Pridnestrju.

Sliva madžarska Moskva

Drevo je srednje veliko. Ploditi začne v 4-5. Letu. Plodovi so srednje veliki (teža plodov 18-20 g), modrikasto modrega, rumenega mesa. Povprečna zimska trdnost, vendar drevesa po zmrzovanju dobro opomorejo. Samoplodna sorta, vendar je za povečanje pridelka zaželeno, da je v bližini opraševalnih sort (Skorospelka rdeča).

Sliva madžarska navadna

Ena najbolj priljubljenih sort sliv. Območno v Ukrajini v vseh regijah; v Rusiji - na severnem Kavkazu; pa tudi v Azerbajdžanu, Armeniji, Belorusiji, Kazahstanu, Kirgiziji, Litvi in ​​Moldaviji. V sorti je veliko sort, ki se razlikujejo po pridelku, časih zorenja, kakovosti plodov itd. Drevesa so srednje velika.

Ploditi začne v 5-6. Letu, nato vsako leto. Plodovi so srednji (teža 20-25 g), temno modri z modrikastim cvetom, dozorijo v prvi polovici septembra, dolgo ostanejo na drevesu in venejo. Celuloza je zelenkasto rumena ali zlata, sočna, sladka in kisla; dober okus. Donos je visok. Prenosljivost je dobra. Uporaba sadja je univerzalna. Sorta je zelo izbirčna glede tal (na peščenih tleh ne raste), vlage in toplote. Zimska trdnost v severnih regijah Ukrajine je zadovoljiva.

Sliv Zhiguli

Drevo je močno, hitro rastoče. Krona je ovalno zaobljena, srednje gostote. Lubje na deblu in glavnih vejah je sivo-zeleno, gladko. Plodovi so veliki, s povprečno maso 31,1 g, enodimenzionalni, zaobljeni. Vrh ploda je zaobljen, s strani potlačen. Osnova ploda ima depresijo, jama je srednje globoka, široka. Pecelj je srednje dolg in debel; lahko ga je enostavno ločiti od veje. Barva plodov je zelena, pokrito modra, trdna. Podkožnih točk je malo, bele, dobro vidne. Koža je srednje gostote, gola, s srednje voščeno prevleko, težko jo je odstraniti s plodov. Celuloza je rumeno-zelena, nežna, sočna, sladkega in kislega okusa. Sok je brezbarven. Kamen je srednje velik, tehta 1,5 g, dobro ločen od celuloze, jajčast, na vrhu in na dnu koničast v jamicah. V povprečju cveti od 10. do 14. maja. Sorta je samoplodna. Najboljši opraševalci Mirnaya, Skorospelka Krasnaya, Ternosliv Volzhskaya №6. Zorenje plodov pozneje (27. avgusta in 3. septembra). Sadje 5-6 let po sajenju. Sadje je redno. Sadje na vejah šop in kopja.

Plum Kirk


Raznolikost angleškega izbora. Območno v Ukrajini v regijah Zaporozhye, Lvov, Odessa in Herson, pa tudi v Rusiji v Dagestanu; v Moldaviji, Turkmenistanu in Uzbekistanu. Drevesa so živahna, začnejo roditi v 4-5. Letu, nato letno. Plodovi so srednje ali veliki (teža 30-40 g), okrogli, temno modri z gostim belkastim cvetom, dozorijo na jugu Ukrajine v prvi polovici, v bolj severnih regijah - v drugi polovici avgusta.

Celuloza je zelenkasto rumena, srednje gostote, sočna, nežna, zelo sladka; okus je zelo dober. Kamen je majhen, zlahka se loči od celuloze. Donos je povprečen. Dobra prevoznost, ohranjanje kakovosti - 8-12 dni. Uporaba sadja je univerzalna. Sorta ni preveč izbirčna glede rastnih pogojev. Povprečna zimska trdnost.

Slive Oposhnyanka


Stara ukrajinska sorta ljudskega izbora. Območno v Ukrajini v regijah Donetsk, Zhito-Mir, Kijev, Lugansk, Poltava, Rivne, Sumy, Harkov, Khmelnitsky in Chernigov. Znotraj sorte obstaja več sort, ki se razlikujejo po pridelku in kakovosti plodov..

Drevesa so živahna. Ploditi začne v 4-5. Letu. Plodovi so srednji (teža 25-30 g), temno modri s svetlo modrikastim cvetom, dozorijo konec avgusta - začetek septembra. Celuloza je rumenkasto zelena, grobo vlaknasta, sočna, gosta, dobrega okusa. Kost se ne loči od pulpe. Prenosljivost je dobra. Plodovi se uporabljajo predvsem za izdelavo suhih sliv. Sorta je nezahtevna za rastne razmere, razmeroma zimsko trpežna (občasno jo zmrzali poškodujejo le v severnih regijah Ukrajine).

Sliva Ochakovskaya rumena

Drevo je srednje veliko. Začetek plodov: cepljeni primerki v 3-4. Letu, gojeni iz koreninskih sesalcev - v 7-8. Letu. Plodovi so okroglasto jajčasti, svetlo rumeni ali zelenkasto rumeni, celuloza je dišeča. Zimsko odporna sorta. Samoplodna. Zaželene sorte-opraševalci: Renklode green, Renklod Ulena.

Slive breskev


Raznolikost angleškega izvora. Območno v Ukrajini v regijah Nikolaev, Zakarpatje; ob. Rusija na ozemlju Stavropol, Dagestan in Čečenija; v Azerbajdžanu, Armeniji, Gruziji in Moldaviji. Drevesa so srednje velika, cvetijo pozno, zato cvetovi redko padejo pod zmrzaljo. Ploditi začnejo v 4. do 5. letu..

Plodovi so zelo veliki (teža 50-70 g), okrogli, zelenkasto oranžni z lepim gostim oranžno-vijolično rdečim rdečilom, dozorijo konec julija, vendar ne hkrati; sesujejo se v močnem vetru. Celuloza je rdečkasto rumena, prozorna, čvrsta, vendar nežna, sočna, sladka, okus je ocenjen kot dober ali zelo dober. Pridelki so obilni, vendar ne redni. Povprečna zimska trdnost. Odporen na glivične bolezni.

Sliva zgodaj modra


Sorta angleške selekcije (pridobljena s prečkanjem zgodnje rodnih sort Engleber in Rivers). Območno v Ukrajini - v Lugansku, Donjecku in na Krimu; v Rusiji - v spodnji Volgi in na Severnem Kavkazu; v Kirgiziji, Tadžikistanu, Turkmenistanu in Uzbekistanu.

Srednje velika drevesa, krošnja v obliki metle, ohlapna. Ploditi začne v 4. do 5. letu. Plodovi srednje velikosti (teža 25-30 g), okrogli, temno vijolično modri, skoraj črni, prekriti z modrikastim cvetom, dozorijo v drugi polovici julija. Celuloza je rumenkasto-zlata, gosta, sočna, sladka, okus je zelo dober. Donos je nadpovprečen. Ohranjanje kakovosti plodov 8-12 dni, prevoznost je zelo dobra. Šibka zimska trdnost.

Slive Renklod michurinsky

Plodovi so veliki, vijolični, celuloza je sladko-kisla z izvirnim okusom. Ploditi začne v 4. letu. Povprečna zimska trdnost. Ne trpi za boleznimi, imunski na glivice. Samopoškodovana.

Plum Renclode Altana

Sorta je bila vzrejena na Češkoslovaškem. Območno v Ukrajini v vseh regijah, razen v Sumy in Chernigov; v Rusiji - v spodnji Volgi, na severnem Kavkazu; pa tudi v Azerbajdžanu, Armeniji, Gruziji, Kazahstanu, Moldaviji in Turkmenistanu.

Drevesa so srednje do visoka. Ploditi začne v 4. do 5. letu. Plodovi so veliki ali zelo veliki (teža 50-60 g), okrogli, zelenkasti ali svetlo rumeni z rjavkasto rdečim rdečilom in modrikastim cvetom, dozorijo v drugi polovici avgusta, trdno se držijo drevesa. Celuloza je zlato rumena, čvrsta, zelo sočna, sladka. Okus je zelo dober.

Donos je visok. Sadje uporabljamo za sveže uživanje in konzerviranje. Sorta je zimsko odporna, nezahtevna do tal, dobro prenaša sušo in slanost tal. V deževnem poletju je možno razpokanje in gnitje plodov.

Sliva Skorospelka rdeča

Plodovi so nizko vsebnost sladkorja, gosta kaša, teža do 20 g. Delno samoplodna. Zaželene sorte, ki oprašujejo: madžarska Moskovskaya, Ochakovskaya Black, kolektivna kmetija Renklod. V glavnem se uporablja za ohranjanje.

Sliva Tula črna

Plodovi so ovalno-okrogli, skoraj črni z voščeno prevleko. Ploditi začne v 5-6. Letu. Sorta je delno samoplodna in obrodi v razmerah, ki niso primerne za druge slive. Zimska trdnost je morda najvišja od vseh sort. Dobro okreva po poškodbah.

Slivovo rumena Hopty

Sorta je samoplodna, sredi sezone - območje razširjenosti je Zahodna Sibirija, Ural in Daljni vzhod. Rastlina je močna, s tanko, razvejano krono, vendar je gladko, sivo deblo nizko. Procesi so gosti, rjavi z obilnimi majhnimi lentikelami. Listi so nagubani, polirani, zmerne velikosti (10 x 7 cm), temno zeleni. Plodovi, težki 11-15 g, okrogli, rahlo sploščeni, z izrazito izrazitim žlebovim šivom.

Velika zlata sliva

Sorta je v glavnem conirana za območje Volge. Rastlina spada v srednje velik tip s stožčasto razprostrto krono. Masa ovalnih plodov popolnoma ustreza imenu in doseže 50 gr. Barva jagodičja je bogata - rumena, posejana z rožnatimi lisami. Barva celuloze je jantarne z nežno mehko strukturo. Sadje z visoko vsebnostjo soka ima blag sladko-kisel okus. Tanka lupina, prekrita z belkastim voščenim cvetom, se prosto odstrani s plodov. Neizpodbitna prednost "Golden Large" je dolg rok uporabnosti do 1,5 meseca, v katerem se videz jagod izboljša, okus pa le še okrepi. Sorta popolnoma prenaša sušo in je odporna na bolezni, škodljivce.

Sajenje slive

Slive načeloma lahko sadimo tako jeseni kot spomladi. Vendar pa v pogojih osrednje Rusije med jesenskim sajenjem sadike nimajo časa, da bi se dobro ukoreninile in močneje pozimi pogosto zamrznile. Zato je priporočljivo to kulturo saditi spomladi. Sadilne jame pripravimo jeseni ali zgodaj spomladi, 1-2 tedna pred sajenjem. Izkopljejo jih 60 cm globoko in 60-70 cm v premeru. Zemljo, izvlečeno iz jame, dobro premešamo s humusom v razmerju 2: 1 in to mešanico vlijemo v jamo.

V sredino jame zabijemo lesen kol, na katerega je privezana sadika. Postavljen je na severni strani kolca in poglobljen tako, da je koreninski vrat (tam, kjer se korenine končajo in deblo začne) 5-7 cm nad površino zemlje. Korenine prekrijemo z zgornjo plastjo zemlje brez gnojil, jo rahlo nabijamo z rokami, ko jo dodamo, tako da ni nobenega nastale so praznine.

Posajeno drevo obilno zalivamo, nato površino tal okoli njega zasulimo s plastjo šote ali komposta. Pri sajenju sliv bodite še posebej pozorni na naslednje tri točke. V sadilno jamo ne dodajajte močnih gnojil: v najboljšem primeru bodo spodbudili rast vej v škodo plodov, v najslabšem primeru lahko opečejo korenine.

Po sajenju mora biti koreninski vrat sadike 5-7 cm nad površino tal. Sčasoma, ko se tla usedejo, bo koreninski vrat ravno na tleh.

Nega slive

Prva 2-3 leta po sajenju drevesa uporabljajo hranila, vnesena v sadilno jamo. V naslednjih letih se v prtljažni krog vnesejo mineralna in organska gnojila. Krog debla se občasno zrahlja in uniči plevel.

Sliva se odziva na gnojila. V zgodnjem spomladanskem obdobju in po cvetenju se uporabljajo dušikova gnojila, ki prispevajo k intenzivni rasti drevesa. Od druge polovice rastne sezone se uporabljajo dušikovo-kalijeva in fosfor-kalijeva gnojila, ki so potrebna za kopičenje hranil. Jeseni se za kopanje zemlje uporabljajo organska in fosfor-kalijeva gnojila. Nega zrelih dreves vključuje tudi redčenje in obrezovanje plodov..

Uporaba sliv pri kuhanju

Slive so dišeče in okusno sadje, vendar nas ne razveselijo dolgo, le nekaj dni v letu. Toda izkušene gospodinje vedo, kako podaljšati rok trajanja, hkrati pa tudi zadovoljstvo sliv. Posušite jih, da dobite odlično suho slivo. Lahko jih zamrznemo cele ali na polovice in jih hranimo v zamrzovalniku vse leto. Iz sliv so odlični kompoti, nadevi za pite, pire krompir in sokovi, marmelada, marmelada, žele, beli slez, kandirano sadje. Iz sliv lahko pripravite omako ali marinado za glavne jedi, različne omake in začimbe, ki jedem dodajo kanček okusa. Slive lahko shranjujemo vložene, namočene, uporabljene kot tinkture in alkoholne pijače.