Hrana z največ beljakovinami

Kdor se zanima za zdravo prehrano, je že večkrat slišal in prebral o pomenu beljakovin, ki jim pogosto rečejo temelj življenja. To ni pretiravanje, ampak resničnost, ki ustreza resničnosti. Med upoštevanjem diete morate vedno upoštevati, da mora biti količina beljakovin v njej vsaj 30%. Podobno število bi morale predstavljati maščobe in ogljikovi hidrati - 40%.

Sestavljanje uravnoteženega jedilnika zahteva vedenje, katera hrana vsebuje največ beljakovin, kako pravilno izračunati dnevni dodatek. Poleg tega je pomemben vidik pravilne prehrane kompetentna kombinacija izdelkov med seboj..

Dnevni vnos beljakovin

Za ženske znaša en gram za vsak kilogram lastne teže. In če ima poln spol 60 kilogramov, potrebuje 60 gramov beljakovin. Količina se ob obisku telovadnice poveča na 1,2 grama.

Moški, ki ne vadijo, naj na vsak kilogram svoje teže zaužijejo 1,2 grama beljakovin. To število se poveča, ko gre za aktiven življenjski slog, ki vključuje obisk telovadnice..

Če telesu čez dan zagotovimo potrebno količino beljakovin, lahko vemo, katera hrana je bogata s to za človeka pomembno snovjo.

Seznam živil, bogatih z beljakovinami

10 živil z največjo vsebnostjo beljakovin

  • Perutnina - od 17 do 22 gramov (na 100 gramov izdelka)
  • Meso - 15 do 20 gramov
  • Ribe - 14 do 20 gramov
  • Morski sadeži - 15 do 18 gramov
  • Stročnice - 20 do 25 gramov
  • Oreški - 15 do 30 gramov.
  • Jajca - 12 gramov
  • Trdi sir - 25 do 27 gramov
  • Skuta - od 14 do 18 gramov
  • Žita - od 8 do 12 gramov

Miza z beljakovinami

Živilski izdelekBeljakovine (v gramih)
Kokoš20.8
puran21.6
Govedina18.9
Svinjina11.4-16.4
Ovčetina16.3
Kuhana klobasa10.1-13.7
Prekajena klobasa16.2-28.2

Beljakovine iz rib in morskih sadežev

Živilski izdelekBeljakovine (v gramih)
Lignji18,0
Rak16,0
Kozica18,0
Skuša18,0
Iverka16.1
Roza losos21,0
Capelin13.4
Sled17.7
Zander19,0
Trska17.5
Jeseter16.4
Bream17.1
Pollock15.9
Losos20.8
Ribje konzerve v olju17.4-20.7
Ribe v pločevinkah v paradižniku12.8-19.7
Ribe v pločevinkah v lastnem soku20.9-28.7

Mlečne beljakovine

Živilski izdelekBeljakovine (v gramih)
Mleko2.8
Kefir2,8-3,0
Kisla smetana2,8-3,0
Jogurt5.0
Krema2,8-3,0
Sir23.4-26.8
Skuta14,0-18,0

Žita

Živilski izdelekBeljakovine (v gramih)
Ovseni kosmiči11,0
Ajda10.8
Riž7,0
Proso11.5
ječmenova kaša9.3
Zdrob11.3
Herculean13.1

Podatki, predstavljeni v tabelah, so absolutne vrednosti, vendar odstotek absorpcije beljakovin v telesu ne doseže 100%.

Tabela absorpcije beljakovin

Vir beljakovinKoeficient prebavljivosti
Mleko100%
Izolirani sojini proteini Supro100%
Govedina92%
Riba92%
Še ena izolirana sojina beljakovina92%
Perutnina z mehansko izkoščeno kostjo70%
Fižol v pločevinkah68%
Oves57%
Riž54%
Arašid42%
Koruza42%
Pšenični gluten27%

Če želite ugotoviti, koliko beljakovin vstopi v telo, dodajte zgornjemu izračunu 50%, kar bo 90 gramov, to je 65x1 + 50%.

Porazdelitev beljakovin čez dan

To se zgodi na dva glavna načina:

Najprej. Predpostavlja, da je hrana z visoko vsebnostjo beljakovin razdeljena na pet obrokov, ki jih jemo čez dan.

Drugič. Za zajtrk in večerjo jedo 20%, za kosilo pa 45%. Preostali dnevni dodatek se po glavnih obrokih razdeli za 5% za prigrizke.

Ne glede na izbrano shemo je treba upoštevati, da vsaka porcija ne sme presegati 300-350 g. Glavna stvar je, da sami izberete izdelke, ki so najbolj po vašem okusu.

Približen dnevni meni

Za zajtrk lahko postrežete pust kos mesa, beljakovinski (beljakovinski) shake, celo jajce ali beljakovine, grški jogurt.

Za večerjo in kosilo so tofu, puranje meso, piščančja prsa in klobase, pusto mleto goveje meso, losos, kozice, tuna in trska popolni.

Kot prigrizek lahko jeste olupljena semena, popijete beljakovinski napitek, jeste oreščke ali kaj drugega iz stročnic.

TOP 20 živil z najvišjo vsebnostjo beljakovin

Seznam živil z visoko vsebnostjo beljakovin pred vami.

Beljakovine (beljakovine) so bistveni gradnik našega telesa. Le redki bodo oporekali prednostim naravnih virov beljakovin pred sintetičnimi. Jajca, meso, zelenjava, morski sadeži - vse to so živila, ki vsebujejo veliko beljakovin, vendar imajo povsod svoje značilnosti.

Spori o ogljikovih hidratih, maščobah in njihovem vplivu na naše telo trajajo že dolgo.

Skoraj vsi strokovnjaki pa soglasno trdijo, da so beljakovine zelo pomembne..

Uživanje hrane, bogate z beljakovinami, ima veliko pozitivnih vidikov. Spodbuja hujšanje, povečuje mišično maso in daje moč. In to je le nekaj prednosti.

Številni strokovnjaki za zdravo prehrano in fitnes so prepričani, da priporočeni dnevni vnos beljakovin ni dovolj visok.

Katera hrana je torej bogata z beljakovinami?

Živila z visoko vsebnostjo živalskih beljakovin

Že dolgo pred izumom sintetičnih beljakovin so bila jajca nepogrešljiva v prehrani športnikov. Glede vsebnosti beljakovin pa bo vsak mesni zrezek presegel jajce, saj ta številka ne presega 7 gramov. Skrivnost uspeha je naslednja:

  • Beljakovine iz jajc se absorbirajo za 95%,
  • Jajce vsebuje najmanj maščob in ogljikovih hidratov,
  • Enostaven za pripravo.

Prav tako so polna vitaminov, mineralov, antioksidantov, bistvenih za vid, in hranil za delovanje možganov, ki jih ne dobimo dovolj..

Celotno jajce je vir beljakovin, beljak pa je čista beljakovina..

1 veliko celo jajce je 6 gramov čistih beljakovin, 78 kcal.

2 Piščančje prsi

Piščančje prsi so zelo znan izdelek z največjo vsebnostjo beljakovin in zaradi nizke vsebnosti maščob (pod 8%) veljajo za diete. Toda vsebnost beljakovin na 100 g mesa presega 24%. Zahvaljujoč temu telo prejme 130 kcal..

Piščančje prsi so zelo enostavne za pripravo in neverjetno okusne, če jih naredite s preprostimi pravili kuhanja.

3 Puranje prsi

Puranji prsi so po svojih značilnostih zelo podobni mesu piščančjih prsi in so preprosto nepogrešljivi za tiste, ki želijo shujšati brez zmanjšanja mišične mase..

Je izredno okusen in nizkokaloričen..

Kuhana purana vsebuje selen, ki je izredno pomemben za vzdrževanje hormonske ravni..

100 g purana vsebuje 19 g beljakovin, ki telesu zagotavljajo 84 kcal.

Govedina je pomemben in neverjetno okusen vir beljakovin. Poleg tega vsebuje veliko vitaminov B3 in B12, železa in cinka..

100 g puste govedine vsebuje 16 g beljakovin in 150 kcal.

Z beljakovinami bogati mlečni izdelki

1 sir "skuta" (skuta)

Skuta ali "skuta" je žitna skuta z dodatkom sveže nasoljene smetane. Ta sir je izredno malo kalorij..
A hkrati vsebuje veliko kalcija, fosforja, selena, vitamina B12, riboflavina (vitamin B2) in druge vrste mikroelementov.

100 g sira vsebuje 11 g čistih beljakovin.

Z beljakovinami so bogati tudi naslednji siri:
Parmezan, švicarski sir, mocarela in cheddar.

2 grški jogurt ali filtrirani jogurt

Nizkokaloričen, obogaten s kalcijem in probiotiki, ima ta izjemen okus in gosto, kremasto strukturo.

100 g nemasnega jogurta vsebuje 10 g beljakovin (popolnoma enaka količina beljakovin vsebuje 40 g piščančjih prsi).

Še več, jogurt je vir magnezija, riboflavina in pantotenske kisline..

Vsebnost kalorij je 53 kcal na 100 g..

Pazite le, da izberete jogurt brez dodanega sladkorja. Tudi maščobni jogurt vsebuje zelo veliko beljakovin, a več kalorij.

Vključuje naslednja živila, bogata z beljakovinami: navaden maščobni jogurt (24%) in kefir (40%).

Mleko je zelo pomemben vir beljakovin, vendar ima veliko odraslih težave z absorpcijo kravjih beljakovin. Če pa niste eden izmed njih in lahko mleko uživate v največji možni meri, potem je to idealen vir visokokakovostnih beljakovin..

Mleko vsebuje v majhnih količinah skoraj vsa hranila, ki jih potrebuje naše telo..

Mleko je obogateno s kalcijem, fosforjem in riboflavinom (vitamin B2).

V kozarcu mleka je približno enaka količina beljakovin kot v 1 jajcu, in sicer 8 g.

Zaradi drugačnega odstotka vsebnosti maščob se vsebnost kalorij giblje med 44 in 64 kcal na 100 g mleka.

4 Sirotkine beljakovine

Izdelano iz sirotke, ki nastane pri izdelavi sira.

In kot veste, je sirotka kakovostna beljakovina iz mlečnih izdelkov, ki se je uveljavila kot zelo učinkovita graditeljica mišic in tudi pomočnica v boju proti odvečni teži..

Ta izdelek telo zelo hitro absorbira in je bogat z aminokislinami.

1 porcija (35 g) vsebuje 27 g čistih beljakovin.

Jemlje se odvisno od vaše teže.

Oreški in zrna so glavni viri beljakovin

Mandlji so v primerjavi z drugimi vrstami oreščkov najbogatejši z beljakovinami - 18%.

100 g mandljev vsebuje 19 g čistih beljakovin.

Je pa zelo kalorično 645 kcal na 100 g oreščkov. Glavna vsebnost kalorij so nasičene in nenasičene maščobne kisline. Vsebuje tudi vitamin A, tiamin, veliko vitaminov B in druge elemente v sledovih.

Pistacije (13%) in indijski oreščki (11%) so se uvrstili na drugo in tretje mesto med visoko beljakovinskimi oreščki.

Arašidi imajo optimalno razmerje aminokislin, zato jih človeško telo odlično absorbira. Prav tako je bogata z različnimi vitamini, lionolno in folno kislino, antioksidanti in drugimi koristnimi mikroelementi..

Hranilna vrednost arašidov je 552 kcal na 100 g.

100 g arašidov vsebuje 26 g beljakovin.

3 Bučna semena

Buča vsebuje užitna semena, imenovana bučna semena.

Bučna semena so neverjetno zdrava: vsebujejo veliko cinka, železa, magnezija, fosforja in mangana ter številne vitamine (skupine B, A, E, K)

100 g semen vsebuje 19 g beljakovin.

Lanena semena (12% kalorij), sončnična semena (12%) in chia semena (11%) po vsebnosti beljakovin ne zaostajajo za bučnimi semeni.

Hercules je beljakovinsko, hranljivo in hranljivo živilo, ki je idealno za zajtrk.

100 g valjanega ovsa vsebuje 352 kcal.

Kosmiči so še posebej bogati z vitamini skupine B, magnezijem, železom, selenom, fosforjem in številnimi drugimi elementi v sledovih.

100 g valjanega ovsa vsebuje 10-12 g čistih beljakovin.

Le malo jih je slišalo to ime, še bolj pa se popolnoma zavedajo uporabnosti tega žita. In mimogrede, kvinoja je med 20 najbolj zdravimi živili z visoko vsebnostjo beljakovin..

100 g žit vsebuje več kot 14 g beljakovin, je odličen vir beljakovin.

Tudi ta kultura je bogata z vsemi vrstami vitaminov (A, skupine B, C, E) in elementi v sledovih, kot so železo, natrij, cink - in to je le nekaj izmed njih..

Jedi iz leče odlikujejo odličen okus in nepredstavljiv nabor elementov v sledovih. Kuhana leča vsebuje rastlinske beljakovine (približno 8 g na 100 g izdelka), vendar je zaradi majhne vsebnosti aminokislin njegova absorpcija v telesu zelo počasna.

Bogat je z železom, magnezijem, folno kislino. Druga pomembna značilnost leče je nezmožnost kopičenja toksinov, zato jo lahko varno imenujemo okolju prijazen izdelek..

Vsebnost kalorij v leči je 112 kcal na 100 g.

Hranljiv in lahko prebavljiv kruh Ezekiel pečejo iz vzklilih zrn in stročnic, vključno s proso, ječmenom, pšenico, sojo in lečo.

Ezekiel je edinstven s tem, da je zelo bogat vir beljakovin, vlaknin in drugih različnih elementov v sledovih.

1 rezina kruha vsebuje 4 g beljakovin in 80 kalorij.

Hrana z visoko vsebnostjo rastlinskih beljakovin (zelenjava)

Ta sorta zelja zaseda vodilno mesto po vsebnosti beljakovin med zelenjavo (100 g zelja vsebuje 3 g čistih beljakovin), hkrati pa je tudi skladišče vitaminov in mineralov, ki so tako potrebni za naše zdravje - vitamini A, B, E, C, K, vlaknine, jod, fosfor in drugi elementi v sledovih.

Brokoli vsebuje tudi bioaktivna hranila, ki pomagajo v boju proti rakavim celicam.

Poleg tega je brokoli malo kaloričen: le 30 kcal na 100 g.

2 brstični ohrovt

To miniaturno zelje vsebuje veliko količino kakovostnih in lahko prebavljivih beljakovin (približno 4 g na 100 g zelja).

In tudi bogata z vlakninami, vitaminom C, fosforjem, provitaminom A.

Kot večina zelenjave je tudi ta nizkokalorična, kar ji omogoča, da se popolnoma prilega prehrani ljudi, ki želijo izgubiti odvečne kilograme. Hranilna vrednost je 43 kcal na 100 g izdelka.

Ribe in morski sadeži so bistvena hrana, bogata z beljakovinami

Ribe so iz mnogih razlogov izredno zdrav izdelek..

Napolnjena je z veliko mikrohranili, predvsem pa vsebuje omega-3 maščobne kisline, ki so ključne za zdravje srca

Različne vrste rib vsebujejo različne količine beljakovin v svoji kemični sestavi. Na primer v lososu 21 g čistih beljakovin na 100 g izdelka, medtem ko je njihova kalorična vsebnost 172 kcal.

Med drugimi ribami še posebej izstopa tuna..

Tuna je praktično čista beljakovina, saj vsebuje zelo malo maščob in kalorij. Tuna vsebuje široko paleto hranil in znatne količine omega-3 maščobnih kislin.

100 g tune vsebuje 29 g beljakovin, kar daje telesu 96 kcal.

Kozica je skladišče beljakovin, vitaminov in mikroelementov. Kozica je nizkokalorična hrana, vendar polna različnih hranil, vključno z jodom, selenom in vitaminom B12, maščobnimi kislinami OMEGA-3.

100 g kozic vsebuje 18 g beljakovin, kar daje telesu 84 kcal.

Pri oblikovanju dnevne prehrane nadomeščajte hrano z visoko vsebnostjo rastlinskih in živalskih beljakovin, da uravnotežite prehrano in zagotovite, da so druga mikrohranila bistvena za zdravje..

Tabela vsebnosti beljakovin v hrani

Če želite nadzorovati svojo težo, boste potrebovali tabelo beljakovin, kalkulator kalorij hrane, ki vam bo pomagal ugotoviti energijsko vrednost priljubljenih prehranskih elementov. Glede na vsebnost kalorij in količino beljakovin lahko ustvarite najbolj uravnotežen in zdrav meni zase..

Izračun vsebnosti beljakovin v hrani

Če želite izračunati vsebnost beljakovin, začnite vnašati ime zanimive jedi v besedilno polje nad tabelo. Po vnosu prvih črk imena vam bo program dal seznam možnih možnosti, med katerimi boste morali izbrati želeno. Nato vnesite težo izdelka in vsi potrebni podatki bodo prikazani v tabeli:

  1. vsebnost kalorij 100 gramov;
  2. skupna vsebnost kalorij v posodi;
  3. vsebnost beljakovin;
  4. maščobe;
  5. ogljikovi hidrati.

Kalkulator samodejno izračuna energijsko vrednost končne jedi, sestavljene iz več sestavin. Neomejeno število vrstic v kalkulatorju vam omogoča, da ugotovite vsebnost kalorij v skoraj vseh zapletenih živilih. Pri hujšanju ni priporočljivo preveč zmanjševati kalorij, saj bo to upočasnilo metabolizem in otežilo nadaljnje "izgorevanje" maščob.

TOP 100 živil in obrokov, bogatih z beljakovinami

Tabela beljakovin v izdelkih na 100 gramov je zelo enostavna za uporabo. V njem boste našli vrh najbolj beljakovinske hrane in seznam priljubljenih že pripravljenih jedi z navedbo njihove kalorične vsebnosti. Ne smemo pozabiti, da na hranilno vrednost jedi vpliva način njihove priprave. Z našo storitvijo boste lahko pravilno določili sestavo hrane, iz prehrane odstranili nepotrebne elemente in kalorije ter ustvarili le uporaben meni zase in svojo družino.

Ime izdelkov in jediBeljakovineMaščobeOgljikovi hidrati
Beljakovinski prah73.31.87,0
Jajčni prah45,037.37.1
Soja34.917.326.5
Suh rumenjak34.252.24.4
Kuhan piščančji file30.43.50,0
Zrezek27.829.61.7
Posušeni jurčki27.66.810,0
Arašid26.345.29,7
Polnomastno mleko v prahu26,025,037.5
Nizozemski sir26,026.80,0
Poshekhonsky sir26,026.50,0
švicarski sir24.931.80,0
Leča24.81.153.7
Ruski sir24.129.50,3
Grah, oluščen23,01.657.7
Cel grah23,01,253.3
Tuna22.70,70,0
Šunka22.620.90,0
Fižol22.31.754.5
Chum22,05.60,0
puran21.612,00,8
Piščančja stegna21.311,00,1
Piščanci20.88.80,6
Losos20.815.10,0
Zajec20,712.90,0
Sončnična semena20,752.95.0
Roza losos20.56.50,0
Saury majhen20.40,80,0
konjsko meso20.27,00,0
Teletina19.71,20,0
Morska jegulja19.11.90,0
Pobeg19,042.86.8
Whitefish19,07.50,0
Zander19,00,80,0
Govedina18.912.40,0
Morska plošča18.93.00,0
Svinjska jetra18.83.60,0
Burbot18.80,60,0
Piščanci18,77.80,4
Pokut s sirom18.63.618.2
Velik saury18.620.80,0
Mandelj18.657.713.6
Rečni ostriž18.50,90,0
Šur18.55.00,0
Krap18.45.30,0
Ščuka18.40,80,0
Piščančji kotleti18.210.413.8
Ide18.21.00,0
Skuša18,09,00,0
Lignji18,00,30,0
Kozica18,00,80,0
Sir (sir iz kravjega mleka)17.920.10,0
Krap17.71.80,0
Sled17.719.50,0
Skutina enolončnica17.64.214.2
Ostriž17.65.20,0
Trska17.50,60,0
Goveja jetra17.43.10,0
Baltski sled17.35.60,0
Skuta 5% z nizko vsebnostjo maščob17.25.01.8
Bream17.14.10,0
Sterlet17,06.10,0
Predelani sir16.811.223.8
Goveji golaž16.818.30,0
Som16.88.50,0
Goveji stroganov16.711.35.9
Skuta 9% polmaščobe16.79,02.0
Oslič16.62.20,0
Skuta brez maščobe16.50,01,3
Račke16.561.20,0
Iverka16.51.80,0
Kuhana svinjina16.418.31.0
Pusto svinjsko meso16.427.80,0
Jeseter16.410.90,0
Ovčetina16.315.30,0
Gosi16.133.30,0
Navaga16.11.00,0
Modro mol16.10,90,0
Lešnik16.166.99.9
Bagels16,01.00,0
Krap16,05.60,0
Rak16,00,50,0
Pollock15.90,70,0
Smelt15.44.50,0
oreh15.261.310.2
Svinjsko srce15.13.20,0
cesarska solata15,010,09,0
Goveje srce15,03.00,0
Svinjska enolončnica14.932.20,0
Akne14.530.50,0
Svinjski jezik14.216.80,0
Goveji golaž14,09.22.6
Goveji jezik13.612.10,0
Capelin13.411.50,0
Macrurus13.20,80,0
Premogove ribe13.211.60,0
rženi kruh13,03.040,0
Piščančje jajce12.710.90,7
Ajda nezemljena (ajda)12.63.362.1
Hercules12.56.261,0

Tabela kalorij izdelkov in pripravljenih jedi

Ime jediBeljakovineMaščobeOgljikovi hidrati
Azu11.914.210.2
Goveji stroganov16.711.35.9
Zrezek27.829.61.7
Palačinke6.112.326,0
Ukrajinski boršč1.12.26,7
Kuhana svinjina16.418.31.0
Cmoki s krompirjem4.43.718.5
Goveji golaž14,09.22.6
Skutina enolončnica17.64.214.2
Krompirjev zrazy z zeljem3.33.915,0
Cmoki5.04.825.8
Piščančji kotleti18.210.413.8
Kuhan piščančji file30.43.50,0
Piščančja stegna21.311,00,1
Lagman4,38.913.3
Kuhane testenine z maščobo3.45.019,0
Zelenjavna enolončnica (4 sezone)0,50,13.8
Meso okroshka s kvasom2.11.76,3
Cmoki11.912.429,0
Pilaf z jagnjetino (4 sezone)4.26,014.9
Rassolnik1.42.05.0
Rakova solata9.27.45.9
Mimoza solata5.714.87.2
cesarska solata15,010,09,0
Samsa s piščancem11,024,017,0
Rdeča pesa0,52.04.2
Svinjska enolončnica9.820.33.2
Solyanka domov3.53.54,3
Grahova juha4.42.48.9
Mlečna juha s testeninami2.21.97.9
Kharcho juha z mesom3.14.55.5
Pokut s sirom18.63.618.2
Svinjske mesne kroglice7,010,012,0
Uho3.41.05.5
Chakhokhbili s fižolom (4 sezone)6.25.53.4
Juha iz svežega zelja s krompirjem1.03.82.1
Pobeg19,042.86.8
Mleko in mlečni izdelkiBeljakovineMaščobeOgljikovi hidrati
Sir (sir iz kravjega mleka)17.920.10,0
Naravni jogurt, 2% maščobe,4,32.06.2
Kefir 3,2% maščobe2.83.24.1
Kefir 1% z nizko vsebnostjo maščob2.81.04.0
Mleko 3,2%2.93.24.7
Mleko 2,5%2.82.54.7
Kondenzirano mleko brez sladkorja6.67.59.4
Kondenzirano mleko s sladkorjem7.28.556,0
Polnomastno mleko v prahu26,025,037.5
Kislo mleko 2,5%2.92.54.1
Ryazhenka 2,5%2.92.54.2
Smetana 10% (z nizko vsebnostjo maščob)3.010,04.0
Smetana 20% (srednje maščobna)2.820,03.7
Kisla smetana 10% (z nizko vsebnostjo maščob)3.010,02.9
Kisla smetana 20% (srednje maščoba)2.820,03.2
Nizozemski sir26,026.80,0
Predelani sir16.811.223.8
Poshekhonsky sir26,026.50,0
Ruski sir24.129.50,3
švicarski sir24.931.80,0
Skuta7.123,027.5
Skuta brez maščobe16.50,01,3
Skuta 5% z nizko vsebnostjo maščob17.25.01.8
Skuta 9% polmaščobe16.79,02.0
Kruh in pekovski izdelkiBeljakovineMaščobeOgljikovi hidrati
Bagels16,01.00,0
Pšenična moka, 1. razred10.61,367,6
Pšenična moka, 2. razred11.71.863.7
Pšenična moka, visokokakovostna10.31.168,9
Semena ržena moka6.91.467.3
Prepečenci za čaj10,02,373.8
Sušenje maka11.34.470,5
Pšenični kruh8.11.048.8
rženi kruh13,03.040,0
Narezan hlebec7.52.950.9
Baton blizu Moskve7.52.650.6
Maščobe, maslo in margarinaBeljakovineMaščobeOgljikovi hidrati
Slaščičarske maščobe0,099,80,0
Provansalska majoneza3.167,02.6
Namizna margarina 40%0,040,00,0
Mlečna margarina0,382,01.0
Rastlinsko olje0,099,00,0
Maslo 72,5%1.072,51.4
Kremno maslo 82%0,782,00,7
palmovo olje0,099,90,0
ŽitaBeljakovineMaščobeOgljikovi hidrati
Hercules12.56.261,0
Ajda (končano)9.52,365.9
Ajda nezemljena (ajda)12.63.362.1
Koruzni zdrob8.31,275,0
Zdrob10.31.067.4
Ovseni zdrob12.36.159.5
ječmenova kaša9.31.173,7
Pšenični zdrob11.51,362,0
Proseni drobljenec11.53.369.3
bel riž6,70,778,9
Ovseni kosmiči12.56,064.9
Ječmen10.41,366.3
ZelenjavaBeljakovineMaščobeOgljikovi hidrati
Jajčevec1,20,14.5
Šved1,20,17,7
Grah5.00,213.8
Zeleni fižol4.00,04,3
Bučke0,60,34.6
Belo zelje1.80,14.7
rdeče zelje1.80,07.6
Cvetača2.50,35.4
Krompir2.00,416.1
Zelena čebula (pero)1,30,04.6
Por2.00,08.2
Čebulna čebula1.40,010.4
Korenček1,30,16.9
Mlete kumare0,80,12.8
Rastlinjake kumare0,70,01.8
Sladko rumena paprika1,30,05.3
Sladka zelena paprika1,30,06.9
Sladka rdeča paprika1,30,05.3
Peteršilj (zelenica)3.70,08.1
Peteršilj (koren)1.50,011,0
Rabarbara (peteljka)0,70,02.9
Redkev1,20,13.4
Redkev1.90,07,0
Solata1.50,02.2
Pesa1.50,18.8
Paradižnik (paradižnik)1.10,23.7
Ramson2.40,16.5
Česen6.50,529.9
Špinača2.90,32.0
Kislica1.50,02.9
SadjeBeljakovineMaščobeOgljikovi hidrati
Marelice0,90,09,0
Kutine0,60,09.8
Češnjeva sliva0,20,06.9
Ananas0,40,010.6
Banane1.50,021.8
Češnja0,80,011.3
Granat0,90,011.8
Hruška0,40,010.7
Sl0,70,013.9
Breskve0,90,010.4
Vrtna sliva0,80,09.9
Datumi2.50,072.1
Kaki0,50,015.9
Češnje1.10,012.3
Jabolka0,40,011.3
Oranžna0,90,08.4
Grenivke0,90,07.3
Limona0,90,03.6
Mandarina0,80,08.6
Grozdje0,40,017.5
Robidnica2.00,05.3
Jagoda1.80,08.1
Brusnica0,50,04.8
Kosmulja0,70,09.9
Maline0,80,09,0
Beli ribez0,30,08.7
Črni ribez1.00,08,0
Borovnica1.10,08.6
Šipek svež1.60,024,0
Posušen šipek4.00,060,0
Suho sadjeBeljakovineMaščobeOgljikovi hidrati
Suhe marelice5.00,067,5
Suhe marelice5.20,065.9
Rozine z jamami1.80,070.9
Rozine rozine2,30,071.2
Češnja1.50,073,0
Hruška2,30,062.1
Breskve3.00,068,5
Suhe slive2,30,065,6
Jabolka3.20,068,0
StročniceBeljakovineMaščobeOgljikovi hidrati
Fižol6,00,18.3
Grah, oluščen23,01.657.7
Cel grah23,01,253.3
Soja34.917.326.5
Fižol22.31.754.5
Leča24.81.153.7
GobeBeljakovineMaščobeOgljikovi hidrati
Belo sveže3.20,71.6
Belo posušeno27.66.810,0
Sveži jurčki2,30,93.7
Jurčki sveži3.30,53.4
Meso, perutnina in drobovinaBeljakovineMaščobeOgljikovi hidrati
Ovčetina16.315.30,0
Govedina18.912.40,0
konjsko meso20.27,00,0
Zajec20,712.90,0
Pusto svinjsko meso16.427.80,0
Mastna svinjina11.449.30,0
Teletina19.71,20,0
Goveja jetra17.43.10,0
Goveji ledvice12.51.80,0
Goveje vime12.313,70,0
Goveje srce15,03.00,0
Goveji jezik13.612.10,0
Svinjske ledvice13,03.10,0
Svinjska jetra18.83.60,0
Svinjsko srce15.13.20,0
Svinjski jezik14.216.80,0
Gosi16.133.30,0
puran21.612,00,8
Piščanci20.88.80,6
Piščanci18,77.80,4
Račke16.561.20,0
KlobasaBeljakovineMaščobeOgljikovi hidrati
Kuhana klobasa Diabetik12.122.80,0
Kuhana klobasa Diet12.113.50,0
Kuhana klobasa Doctor's13,722.80,0
Kuhana klobasa Amatersko12.228,00,0
Kuhana klobasa Mleko11.722.80,0
Kuhana klobasa Ločeno10.120.11.8
Kuhana telečja klobasa12.529.60,0
Svinjske klobase10.131.61.9
Mlekarna za klobase12.325.30,0
Klobase ruske12,019.10,0
Svinjske klobase11.830.80,0
Kuhano dimljeni amater17.339,00,0
Kuhano dimljeni Cervelat28.227.50,0
Pol dimljena Krakowska16.244.60,0
Pol dimljena Minskaya23,017.42.7
Pol dimljena Poltava16.439,00,0
Polkadim ukrajinski16.534.40,0
Surovo dimljeni amater20.947.80,0
Surova dimljena Moskva24.841.50,0
Mesne konzerve in prekajeni izdelkiBeljakovineMaščobeOgljikovi hidrati
Goveji golaž16.818.30,0
Svinjska enolončnica14.932.20,0
Surovi dimljeni prsni koš7.666,80,0
Surova dimljena ledja10.547.20,0
Šunka22.620.90,0
JajcaBeljakovineMaščobeOgljikovi hidrati
Piščančje jajce12.710.90,7
Jajčni prah45,037.37.1
Beljakovinski prah73.31.87,0
Suh rumenjak34.252.24.4
Prepeličje jajce11.913.10,6
Sveže ribe in morski sadežiBeljakovineMaščobeOgljikovi hidrati
Roza losos20.56.50,0
Iverka16.51.80,0
Krap17.71.80,0
Krap16,05.60,0
Chum22,05.60,0
Smelt15.44.50,0
Bream17.14.10,0
Losos20.815.10,0
Macrurus13.20,80,0
Pollock15.90,70,0
Capelin13.411.50,0
Navaga16.11.00,0
Burbot18.80,60,0
Ostriž17.65.20,0
Rečni ostriž18.50,90,0
Jeseter16.410.90,0
Morska plošča18.93.00,0
Modro mol16.10,90,0
Krap18.45.30,0
Velik saury18.620.80,0
Saury majhen20.40,80,0
Baltski sled17.35.60,0
Sled17.719.50,0
Whitefish19,07.50,0
Skuša18,09,00,0
Som16.88.50,0
Šur18.55.00,0
Sterlet17,06.10,0
Zander19,00,80,0
Trska17.50,60,0
Tuna22.70,70,0
Premogove ribe13.211.60,0
Morska jegulja19.11.90,0
Akne14.530.50,0
Oslič16.62.20,0
Ščuka18.40,80,0
Ide18.21.00,0
Jetra polenovke4.265.70,0
Lignji18,00,30,0
Rak16,00,50,0
Kozica18,00,80,0
Morske alge0,80,23.0
OreškiBeljakovineMaščobeOgljikovi hidrati
Lešnik16.166.99.9
Mandelj18.657.713.6
oreh15.261.310.2
Arašid26.345.29,7
Sončnična semena20,752.95.0
SladkarijeBeljakovineMaščobeOgljikovi hidrati
Draga0,80,080.3
Marshmallow0,80,078.3
Marmelada4,30,177.7
Karamela0,00,177.7
Čokoladne sladkarije4,339.554.2
Prilepi0,50,080.4
Kristalni sladkor0,00,099,5
Sončnična halva11.629.754,0
Temna čokolada6.935.352.6
Mlečna čokolada6.935,752.4
Vaflji s fr-mi nadevi3.22.880.9
Vaflji z maščobnimi nadevi3.430.264.7
Torta s kremo1.725.250.9
Zračna torta3.116.368,5
Medenjaki5.86.571.6
Izbrana torta4.715,036,0
Praška torta4.626.565.1

Vsak človek, ki mu ni zdrava prehrana, je že večkrat slišal o pomenu beljakovin v prehrani. Pri sestavljanju dnevnega jedilnika je treba upoštevati vsebnost beljakovin v hrani, katerih količina ne sme biti nižja od 30%. Isti odstotek celotnega števila elementov bi moralo biti maščobe in približno 40% - ogljikovi hidrati. Naša tabela vam bo pomagala razumeti, katera hrana vsebuje več beljakovin in natančno izračunati vaš dnevni vnos..

Koliko beljakovin potrebuje človek na dan?

Dnevna stopnja za moške in ženske je drugačna. Za ženske je to vsaj 1 gram beljakovin na vsak kilogram njihove teže. Se pravi, za deklico, ki tehta 65 kg, je norma 65 gramov. Če se vsak dan udeleži športnih treningov, se stopnja poveča na 1,3 grama. Iz tabele ugotovite, katera hrana vsebuje več beljakovin, da lahko pravilno povečate porabljeno količino.

Moški naj zaužijejo 1,2–1,4 grama beljakovin na kilogram telesne teže, ne da bi se pogosto gibali. Tudi to količino je treba povečati z rednimi obiski telovadnice (do 1,6-3 grama). Če obstaja želja po izgradnji mišic, se lahko osnovna vsebnost kalorij v dnevni prehrani poveča za 20-40%. Vsebnost beljakovin lahko dvignemo na največ 35% na dan, ne da bi to škodovalo zdravju. Najdemo ga v skoraj vseh skupinah živil, s pomočjo tabele ugotovite, katera živila vsebujejo veliko beljakovin in katera ne..

Kaj vsebujejo beljakovine: seznam živil

Za tiste, ki hujšajo in so na dieti, je pomembno vedeti, katera hrana vsebuje beljakovine, da lahko pravilno sestavi jedilnik vsakodnevne prehrane. Prav ta komponenta je hranilo, ki igra pomembno vlogo v našem telesu in predstavlja 75% mase mehkih tkiv človeškega telesa..

p, blok citat 1,0,0,0,0 ->

Je vir energije, pospešuje regeneracijo mišic in pozitivno vpliva na počutje. Poleg tega beljakovine zagotavljajo dragocene aminokisline, potrebne za katalizacijo številnih encimskih reakcij v telesu..

p, blok citat 2,0,0,0,0 ->

Beljakovine omogočajo krčenje mišic, regeneracijo tkiv in celjenje ran. Posebni proteini - imunoglobulini, sodelujejo pri obrambni reakciji telesa na patogene.

p, blok citat 3,0,0,0,0 ->

Bodite pozorni na hrano, ki jo jeste. V idealnem primeru bi morali imeti visoko vsebnost beljakovin, kar je potrebno za normalno delovanje človeka..

p, blok citat 4,0,0,0,0 ->

  • Beljakovine - kaj so to in kakšne so njegove funkcije
  • Beljakovine - dnevna potreba
  • Katera hrana vsebuje beljakovine
  • Kakšna je razlika med živalskimi in rastlinskimi beljakovinami
  • Vsebnost beljakovin v prehrani in hujšanje
    • Preveliko odmerjanje prehranskih beljakovin
  • Vsebnost beljakovin v živilih: tabela
    • Živalske beljakovine
    • Rastlinske beljakovine

Beljakovine - kaj so to in kakšne so njegove funkcije

Beljakovine so organska spojina, ki je razvrščena kot biopolimeri. Sestavljen je iz številnih aminokislin in ima v telesu gradbeno funkcijo, ki tvori vezivno tkivo, mišice, kosti, lase, zobe in nohte..

p, blok citat 5,0,0,0,0 ->

Beljakovine nastanejo kot posledica sinteze, potrebne so za nastanek biokemijskih procesov, ki so odgovorni za pravilno delovanje vseh organov človeškega telesa.

p, blok citat 6,0,0,0,0 ->

Naloge beljakovin v telesu:

p, blok citat 7,0,0,0,0 ->

  1. so pomemben material za ustvarjanje novih in obnovo rabljenih tkanin. Na prvem mestu so med trdnimi sestavinami človeškega telesa - predstavljajo 75% suhe mase mehkih telesnih teles;
  2. beljakovine, ki se ne uporabljajo za anabolične procese, so vir energije, ko sežge 1 g beljakovin, nastane 4 kcal;
  3. so glavna sestavina telesnih tekočin: kri, intersticijska tekočina (vsebovana v medceličnem prostoru), kravje in materino mleko;
  4. telo iz njih ustvarja beljakovinske dele prebavnih in tkivnih encimov. Pomanjkanje beljakovin v prehrani po nekaj dneh vpliva na količino in aktivnost encimov;
  5. beljakovine so material za biosintezo beljakovinskih hormonov;
  6. so material za biosintezo imunskih organov;
  7. sodelujejo pri razstrupljanju telesa.

Ta organska spojina je še posebej pomembna za športnike, saj vpliva na izgradnjo mišic in moči. Iz tega razloga na trgu ne primanjkuje beljakovinskih dodatkov, ki bi pomagali uravnotežiti prehrano..

p, blok citat 8,0,0,0,0 ->

Telo sproti uporablja beljakovine in jih sčasoma ne shrani. Prekomerne beljakovine preprosto odstranimo iz telesa, zato moramo vsak dan poskrbeti za pravo količino makrohranil..

p, blok citat 10,0,0,0,0 ->

Beljakovine - dnevna potreba

Potrebe po beljakovinah so odvisne od številnih dejavnikov, vključno s starostjo, spolom ali telesno aktivnostjo:

p, blok citat 11,0,0,0,0 ->

  • zdrava oseba - 1 g beljakovin na 1 kg telesne teže,
  • nosečnica - 1,5 g / kg telesne teže,
  • med dojenjem - 1,3 g / kg,
  • dojenčki - 1,52 g / kg,
  • otroci, mlajši od 15 let - 1,5-2 g / kg,
  • ljudje, ki se ukvarjajo s športom - 1,5-2 g / kg.

Tabela. Priporočen dnevni vnos beljakovin za različne populacije, ob predpostavki 90% hranilne vrednosti.

p, blok citat 12,0,0,0,0 ->

Skupine prebivalstvaPriporočeni dnevni odmerek (g / dan)Odstotek energije od vnosa beljakovin (%)
Dojenčki 0-6 mesecev.9.1-
Dojenčki 6-12 mesecev.enajst-
Otroci, stari 1-3 letatrinajst5-20
Otroci 4-8 let19.10–30
Otroci, stari 9-13 let3410–30
Otroci, stari od 14 do 18 let (majhni.)5210–30
Otroci, stari od 14 do 18 let (deklice)4610–30
Moški od 19 do 70 let5610-35
Ženske od 19 do 70 let in starejše4610–30
Noseča, stara 19-50 let7110-35
Doječe ženske7110-35

Dnevne potrebe ne smemo preseči, saj to negativno vpliva na celo telo. Premalo beljakovin zavira rast mišic, zmanjšuje metabolizem, imunost, počutje, kožo, lase in nohte.

p, blok citat 13,0,0,0,0 ->

Prekomerni vnos beljakovin pa obremenjuje jetra in ledvice ter poveča tveganje za razvoj vnetja sklepov..

p, blok citat 14,0,0,0,0 ->

Katera hrana vsebuje beljakovine

Človeško telo je sposobno proizvajati same beljakovine, vendar ne dovolj, da bi pokrilo vse potrebe po tem hranilu. Iz tega razloga bi morali manjkajočo količino beljakovin pridobiti s hrano in telesu priskrbeti energijo..

p, blok citat 15,0,0,0,0 ->

Zato so beljakovine, pa tudi ogljikovi hidrati in maščobe zelo pomembna hranila, ki morajo biti prisotna v vsakodnevni prehrani..

p, blok citat 16,0,0,0,0 ->

Živila z visoko vsebnostjo beljakovin so: meso, jajca, mlečni izdelki (mleko, jogurt, pinjenec, sir, smetana), oreški, žita, stročnice. Ugotovimo, katera hrana vsebuje beljakovine in njihovo količino?

p, blok citat 17,0,1,0,0 ->

  • Meso

Že v zgodnjem otroštvu slišimo, da bi morali jesti meso, ker je zelo zdravo in vsebuje veliko beljakovin. Različne študije tega stališča žal ne podpirajo. Izkazalo se je, da živalske beljakovine niso tako koristne kot mleko ali jogurt. Poleg tega je človeško telo meso težko in dolgo prebavljivo..

p, blok citat 18,0,0,0,0 ->

Kar zadeva meso, vsebuje govedina največ beljakovin. Vendar je zaradi vsebnosti maščobnih kislin v mesu, ki velja za nevarno za zdravje ljudi, najbolje izbrati pusto rezanje..

p, blok citat 19,0,0,0,0 ->

p, blok citat 20,0,0,0,0 ->

Piščančje in puranje meso vsebuje več beljakovin in manj nasičenih kislin kot govedina ali svinjina. Perutnina je tudi bogat vir vitaminov B6 in B12, fosforja, železa, kalija in magnezija. Ni presenetljivo, da je belo meso glavna sestavina prehrane ljudi, ki skrbijo za popolno postavo. In piščanci se imenujejo celo prehransko meso..

p, blok citat 21,0,0,0,0 ->

  • Riba

Ni samo vir beljakovin, temveč tudi ogljikovi hidrati in omega-3 kisline. Poleg tega so lažje prebavljivi kot rdeče meso. Postrv, losos, sardele in tuna so še posebej koristne za zdravje, tudi tiste v pločevinkah. Na žalost ribe vsebujejo tudi živo srebro, zato ga ne smemo uživati ​​več kot 2-3 krat na teden..

p, blok citat 22,0,0,0,0 ->

  • Jajca

Vsebujejo veliko hitro prebavljivih beljakovin, vendar bi morali biti ljudje z visokim holesterolom pri uživanju previdni. Rumenjak je na žalost prava holesterolska bomba. Zato je najbolje jesti samo beljakovinski del jajčeca..

p, blok citat 23,0,0,0,0 ->

  • Mleko in mlečni izdelki

Beljakovine lahko najdemo v jogurtu, siru in mleku. Upoštevati pa je treba, da lahko mleko povzroča alergije - zlasti pri otrocih. Upoštevajte tudi, da kravje mleko vsebuje približno 3% beljakovin, medtem ko materino mleko vsebuje 1,25-2,7%.

p, blok citat 24,0,0,0,0 ->

Ta količina beljakovin v materinem in kravjem mleku dokazuje, da dojenček ne potrebuje toliko hranil. Pomeni tudi, da odraslim ni treba jemati velikih količin beljakovin..

Med mlečnimi izdelki je treba posebno pozornost nameniti skuti. Izkazalo se je, da je ta neopazna sestavina dnevnega jedilnika izjemno vsestranska in hkrati zelo koristna za telo - ker vsebuje malo maščob, veliko "čistih" beljakovin in esencialnih aminokislin..

p, blok citat 26,0,0,0,0 ->

Uživate ga lahko tako lepo kot z dodatki, kot so sveže sadje, zelenjava, oreški ali semena. Ta izdelek vsebuje tudi kalcij.

p, blok citat 27,0,0,0,0 ->

Koliko beljakovin vsebuje skuta, je odvisno predvsem od njene oznake. Pred nakupom preverite nalepke in si zapomnite: Najbolj zdrava skuta iz posnetega mleka.

p, blok citat 28,0,0,0,0 ->

  • Zelenjava

Čebula in radič vsebujeta največ prebavljivih beljakovin (2 grama na 10 g teže izdelka). Poleg tega so s tem hranilom bogati tudi paradižnik, redkev, buča, korenje, zelena, zelena solata, kumare, pesa, čeprav v manjših količinah..

p, blok citat 29,0,0,0,0 ->

  • Kuskus

Ta nizkokalorična kaša je lahko nadomestek za krompir in testenine v jedilniku ljudi, ki želijo jesti zdravo in lahko hrano..

p, blok citat 30,0,0,0,0 ->

Ta žitarica je narejena iz trdih sort poljščin in vsebuje dvakrat več beljakovin kot pšenična kaša. Namesto riža in bisernega ječmena, ki vsebujeta 2-krat manj te sestavine, lahko uporabimo kuskus.

p, blok citat 31,0,0,0,0 ->

  • Stročnice in sojini izdelki

Fižol ali soja so živila, ki na splošno vsebujejo veliko beljakovin, vendar jih ljudje ne absorbirajo vedno dobro. Posebej so priporočljivi sojini izdelki. Leča in čičerika so okusni viri zdravja, ki jih je treba uživati ​​čim pogosteje..

p, blok citat 32,0,0,0,0 ->

p, blok citat 33,0,0,0,0 ->

Prav tako so izjemno bogate z omega-3 kislinami, vlakninami, vendar zelo malo maščob in pomagajo nadzorovati absorbirano raven natrija. Zaradi izredno visoke hranilne vrednosti je treba tudi stročnice vključiti v otroško prehrano..

p, blok citat 34,0,0,0,0 ->

  • Sadje

Beljakovine v sadju najdemo v sledovih in so sestavljene iz eksogenih aminokislin. So pa predvsem dober vir energije, ki se v sorazmerno kratkem času napolnijo..

p, blok citat 35,1,0,0,0 ->

Največ beljakovin najdemo v suhih marelicah (3,5 g v 100 g), rozinah (3,1 g), datljih in guavi (2,5 g).

p, blok quote 36,0,0,0,0 ->

  • Žita

Pogosto pozabimo, da žita vsebujejo veliko zdravih beljakovin. Najdete jih v rižu, otrobih, žitih (najpogosteje v ajdi in ječmenu), rženi moki..

p, blok citat 37,0,0,0,0 ->

  • Oreški in semena

Bogati z beljakovinami in zdravimi maščobami, oreški in semena so eden najboljših prigrizkov. Indijski oreščki, orehi, arašidi so izjemno bogati z beljakovinami.

p, blok citat 38,0,0,0,0 ->

p, blok citat 39,0,0,0,0 ->

Mandlji vsebujejo tudi mononenasičene kisline, ki lahko zmanjšajo tveganje za bolezni srca. Vendar ne pozabite, da je ta prigrizek precej kaloričen, zato nikoli ne jejte več, kot bi morali..

p, blok citat 40,0,0,0,0 ->

Imate še vprašanja? V komentarjih vprašajte avtorja!

p, blok citat 41,0,0,0,0 ->

Kakšna je razlika med živalskimi in rastlinskimi beljakovinami

Zdrava beljakovina je tista, ki zagotavlja vse aminokisline. Jajca veljajo za standard, ker so najbolj podobna sestavinam, ki jih najdemo v človeškem telesu..

p, blok citat 42,0,0,0,0 ->

Večina beljakovin iz živalskih proizvodov (meso, mleko) spada med koristne sestavine.

p, blok citat 43,0,0,0,0 ->

Pomembno je omeniti, da se živalske beljakovine kombinirajo z večjim vnosom nasičenih maščobnih kislin, kar bi bilo treba omejiti zaradi tveganja za bolezni srca in ožilja.

Ko svoj jedilnik obogatite z rastlinskimi beljakovinami, dobite tudi več zdravih vlaknin, naravnih antioksidantov, vitaminov in mineralov..

p, blok citat 45,0,0,0,0 ->

Živalske beljakovine so odlične za ljudi, ki se ukvarjajo z intenzivnimi športi, omogočajo vam izgradnjo mišic, pa tudi regeneracijo po vadbi.

p, blok citat 46,0,0,0,0 ->

p, blok citat 47.0.0.0.0 ->

V rastlinski hrani je večina beljakovin okvarjenih (z izjemo soje). Ko manjka ena ali več aminokislin, telo ne more v celoti izkoristiti tega vira proizvodnje..

p, blok citat 48,0,0,0,0 ->

Takšna aminokislina se strokovno imenuje organska. V semenih stročnic je organska aminokislina metionin, v žitnih izdelkih pa lizin.

p, blok citat 49,0,0,0,0 ->

Polnozrnate in stročnice lahko kombinirate z enim samim obrokom, da ustvarite jed, ki zagotavlja zdrav obrok..

Vsebnost beljakovin v prehrani in hujšanje

Beljakovine v telesu imajo različne funkcije:

p, blok citat 51,0,0,0,0 ->

  • sodeluje pri povečanju imunosti (sinteza protiteles);
  • obnavlja kožo in tkiva, vključno z mišicami;
  • uravnava hormonsko ravnovesje (hormoni);
  • sodeluje v prebavnem procesu (prebavni encimi).

Nedavne študije so pokazale, da prehrana z veliko beljakovin iz mlečnih izdelkov pospeši metabolizem (za 25%), zato podpira hujšanje.

p, blok citat 52,0,0,0,0 ->

Poleg tega pomaga ohranjati postavo po hujšanju, vendar le ljudem, ki redno telovadijo. Med makrohranili ima ta beljakovina največji učinek na sitost in preprečuje lakoto..

p, blok citat 53,0,0,1,0 ->

Mlečni izdelki so običajno malokalorični (naravni jogurt, kefir, pinjenec, 2% mleka) in hkrati hranljivi, saj vsebujejo tudi veliko kalcija. Kaj je potrebno za pravilno gradnjo kostnega tkiva in zob.

p, blok citat 54,0,0,0,0 ->

Če hujšate s prehrano, začnite dan z zajtrkom, ki vključuje mlečne izdelke, kot je npr,

p, blok citat 55,0,0,0,0 ->

  1. polmastna skuta (200 g) z dodatkom peteršilja in rdeče sladke paprike;
  2. 2 mehko kuhana jajca;
  3. naravni jogurt z dodatkom 2 žlic musli;
  4. naravni jogurt z banano.

Za ljudi, ki hujšajo in se aktivno ukvarjajo s športom, je namesto večerje kot nalašč puding (narejen s 500 ml 2% mleka) ali mlečni žele..

p, blok citat 56,0,0,0,0 ->

Ta jed ne bo vsebovala samo beljakovin, temveč tudi kolagene peptide (iz želatine), ki pozitivno vplivajo na videz kože in sklepov..

p, blok citat 57,0,0,0,0 ->

p, blok citat 58,0,0,0,0 ->

Preveliko odmerjanje prehranskih beljakovin

Prehrana z visoko vsebnostjo beljakovin ima veliko prednosti, vendar lahko pride do prevelikega odmerjanja. Beljakovine so glavni vir spojin, ki vsebujejo dušik, ki se med presnovo v jetrih pretvorijo v sečnino in druge kombinacije.

p, blok citat 59,0,0,0,0 ->

Prekomerne količine beljakovin v prehrani lahko privedejo do okvare delovanja ledvic in sčasoma do odpovedi ledvic. Še več, ljudje, ki povečajo prehranski vnos z uživanjem mesa ali rib, so izpostavljeni protinu - sečna kislina se kopiči v sklepih, kar povzroči vnetje in trajne poškodbe..

p, blok citat 60,0,0,0,0 ->

V prehrani ljudi, ki želijo shujšati, beljakovine ne smejo presegati 1,5-2 g / kg telesne teže. To pomeni, da mora oseba s povprečno težo 70 kg čez dan zagotoviti telesu 105-140 g beljakovin..

p, blok citat 61,0,0,0,0 ->

Če načrtujete z beljakovinami bogato prehrano za hujšanje, pred začetkom opravite krvne preiskave za preverjanje ledvic in jeter (sečnina, kreatinin, ALT, AST)..

Če rezultati testov razkrijejo nepravilnosti, lahko prehrana z visoko vsebnostjo beljakovin povzroči motnje v delovanju teh organov..

p, blok citat 63,0,0,0,0 ->

Vsebnost beljakovin v živilih: tabela

Živalske beljakovine

h3 2,0,0,0,0 ->
MesoBeljakovine (g / 100 g)
Zajčji file29.15
Govedina22.
Piščančje prsi2.6
Svinjska jetra20.3
račje dojke20.
Piščančja jetra19.2
Goveja jetraosemnajst
puran20.6
Pusto svinjsko meso21.8
Ovčetina21.
Goveji jezikštirinajst
Svinjski jezik14.5
Gos14.1

p, blok citat 64,0,0,0,0 ->

Ribe in morski sadežiBeljakovine (g / 100 gramov izdelka)Energijska vrednost, kcal
Sveža trska17.778
Prekajena trska22.194
Iverka16.583
Morska plošča20.198
Kraposemnajst110
Bream16.6116
Tench17.777
Svež losos19.9201
Dimljen losos21.5162
Sveža skuša18,7181
Prekajena skuša20,7221
Pollock16.673
Oslič17.289
Ostriž18.482
Mavrična postrv18.6160
Zander19.284
Sveža sardela20.6169
Sardina v olju24.1221
Ščuka18.482
Surovi sled16.3161
Slani sled19.8217
Sled v olju16.4301
Sveža tuna23,7137
Tuna v olju27.1190
Morska plošča16.782
Som15,880
Surova jeguljapetnajst278
Prekajena jegulja17.9326
Jastog15.981
Glavonožci16.173
Raki18.687
Raki v pločevinkah17.492
Rečni rak17.284
Školjke10.569
Ostrigedevet66

p, blok citat 65,0,0,0,0 ->

MlekarnaBeljakovine (g / 100 g / 100 ml izdelka)Kcal
Kozje mleko3.268
Posneto mleko v prahu35,7360
Polnomastno mleko v prahu27.479
Ovčje mleko3.553
Sojino mleko27.479
Kondenzirano mleko7.5326
Pitje mleka 0,5% maščobe3.539
Pitje mleka 1,5%3.447
Pitje mleka 2%3.451
Pitje mleka 3,2%3.361
Pitje mleka 3,5%3.364
Skuta brez maščobe19.899
Skuta17.7-18.7133-175
Sir Feta "17.215
Zrnata skuta10112.3
Mascarpone sir4.6460
Sir camembert19.8329
Cheddar sir21.7291
Sir Gouda27.9316
parmezan41.5452
Mehki kozji sir, 45% maščobe21.280
Ovčji sir, Brynza20.5314
Modri ​​sir, 60% maščobe21.355
Kisla smetana 12% maščobe2.7133
Kisla smetana 18% maščobe2.5184
Kefir 2%3.451
Naravni jogurt 2% maščobe4,360
JajcaBeljakovine (g / 1 kos / 100 g)Kcal.
Beljak10.949
Piščančji rumenjak15.5314
Celo kokošje jajce12.5139
Jajčni prah48.4576

Rastlinske beljakovine

h3 3,0,0,0,0 ->
SokoviBeljakovine (g / 100 g)Kcal
Ananas0,348
Citronska0,4trideset
Grenivke0,540
Apple0,142
Korenček0,443
Korenčka breskev0,544
Korenček-jabolko0,544
Korenčkova pomaranča0,640
Oranžna0,643
Paradižnik0,8štirinajst
Več zelenjave1.25.
Jabolčni mango0,448
Belo grozdje0,568
Ananasov nektar0,141
Breskov nektar0,355
Nektar črnega ribeza0,353
Češnjev nektar0,350

p, blok citat 66,0,0,0,0 ->

Oreški in semenaBeljakovine (g / 100 gramov hrane)Energijska vrednost (Kcal)
Mandelj20.572
Arašid25.7560
Kokosovi kosmiči5.6606
Lešnik14.4640
Pistacije20.5589
Orehišestnajst645
Makadamija oreh7.9718
Pecan9.2691
Indijski oreščki18.2553
Sezam23.2632
Sončnica24.4561
Bučna semena24.5556
Pinjole25.639
Sveže kokosovo mleko3.9376

p, blok citat 67,0,0,0,0 ->

Žita in izdelki iz mokeBeljakovine (g / 100 g)Energijska vrednost (Kcal)
Ajda12.6336
Proso10.5346
Zdrob8.7348
Testenine brez jajcenajst364
Jajčni rezanci12.373
Polnozrnate testeninepetnajst343
Muesli s suhim sadjem8.4325
Pšenični otrobišestnajst185
Ovseni kosmiči11.9366
bel riž6,7344
rjavi riž7.1322
Divji riž7.338
Pšenica11.1303
Pšenični kalčki27.5323

p, blok citat 68,0,0,0,0 ->

p, blok citat 69,0,0,0,0 ->

Tabela prikazuje povprečne vrednosti. Vsebnost posameznih sestavin se lahko razlikuje glede na stopnjo predelave in kakovost izdelka (meso ima lahko na primer večjo vsebnost maščobe 100 g in manjšo vsebnost beljakovin).

p, blok citat 70,0,0,0,0 -> p, blok citat 71,0,0,0,1 ->

Vsebnost vlaknin v žitih je odvisna od stopnje njihove predelave - manj predelanih žit, več vlaknin vsebujejo. Podobno zelenjava.