Vrednost zelja

Kaj pomeni zelje, boste izvedeli iz tega članka.

  1. Vrednost zelja
  2. Ekonomska vrednost zelja
  3. Družinska vrednost zelja v medicini

Vrednost zelja

Rastline zelja ali križnic rastejo pretežno na območjih s hladnim do zmernim podnebjem. Njihova družina vključuje več kot 3000 rastlinskih vrst. Praviloma so to eno-, dvoletnice, redkeje večletne zelnate rastline. Občasno najdemo pol grmičevje. Njihov koreninski sistem je osrednji. Pri redkvicah, redkvicah, repi je zgornji del korena nekoliko odebeljen, opravlja skladiščno funkcijo in je spremenjen v korenovko. Listi na steblu so razporejeni izmenično ali pa jih zberemo v odprtini. Rastline zelja so odlične medovite rastline z nektarji. Majhni cvetovi se zbirajo v čopiču. Čez nekaj časa nastane sadež - strok ali strok. Nekatere rastline imajo v semenih velike količine olja..

Ekonomska vrednost zelja

Rastline iz družine ljudje gojijo kot zelenjavne rastline - redkev, repo, zelje, hren; oljnice - gorčica, ogrščica, kamelina; dekorativni pridelki. Najbolj znana rastlina zelja je zelje ali zelje. Bogato je s koristnimi snovmi: vitamini, kalijem, fosforjem, železom, zlasti vitaminom C. Mimogrede, zelje je po zmogljivosti vitamina C enako kot limone in pomaranče. Solate so narejene iz različnih vrst zelja, ocvrte, dušene, dodane prvim in drugim jedem. Še posebej koristno zelje iz kolerabe. Priporočljivo ga je dajati otrokom, saj vsebuje veliko kalcija in fosforja, ki sta odgovorna za nastanek in razvoj otrokovega okostja. Redkvice in redkev so osnova za solate, uporabljajo pa jih tudi kot samostojno jed. Gorčični prah se iz gorčice iztisne, pripravijo se začimbe. Tako kot začimba se uporablja tudi druga zeljnica - hren.

Družinska vrednost zelja v medicini

Veliko zelja se uporablja medicinsko. Pastirska torbica je močno hemostatsko sredstvo. Nabere se in proda posušen. Cvetača, ki so jo Sirci razvili pred nekaj tisočletji, pomaga pri obvladovanju želodčnih bolezni. Za povečanje imunosti telesa je priporočljivo piti sok kislega zelja. Gorčični ometi so narejeni iz gorčičnih semen. Gorčični prah se uporablja zunaj za bolezni pljuč in dihal. Vsebuje tudi eterična olja, ki spodbujajo prerazporeditev krvi. Korenina redkve izboljša prebavo. Njegov sok je učinkovit pri boleznih žolčnika, jeter in sečil, pri prehladu. Hrenov sok korenine ubija patogene v ustni votlini, zato se uporablja pri zobobolu in vnetem grlu.

Upamo, da ste iz tega članka izvedeli, kaj pomeni zelje.

Pomen zelja

Brokoli zelje. Brokolijevo zelje je ena najbolj zdravih zelenjadnic, pravi zaklad vitaminov in mineralov. Poleg visoke vsebnosti vitamina C še folna kislina, kalij, beta-karoten...

Vrste zelja. Zelenjavni pridelki skupine zelja, splošne informacije. Med zelenjavne pridelke skupine zelja spadajo različne botanične vrste zelja iz družine Zelje - Brassicacea...

Zelje brez semen. Na brezsemenski način se v južnih predelih države običajno gojijo srednjesezonske in srednje pozne sorte. Uspešna nesejanska kultura srednje sezonskih sort je možna pod pogoji...

Zelje (zeleno) zelje

Ovratnik (zeleno) zelje je dvoletna zelenjavna rastlina iz družine zelja. V prvem letu gojenja tvori steblo valjaste ali podolgovate votle oblike, od 10 dni naprej...

Brstični ohrovt je dvoletna rastlina družine zelja. V prvem letu življenja tvori steblo, visoko 30-70 cm in več, z dolgimi pecljastimi listi, v pazduhah katerih slika...

Vrednost zelja, prednosti kislega zelja.

Vrednost zelja, prednosti kislega zelja.

Ta članek govori o pomenu zelja kot zelo pomembnega izdelka na naši mizi, pa tudi o nekaterih receptih za njegovo pripravo.

Zelje je najdragocenejši hranljiv izdelek, pomen zelja v prehrani je izjemen. Vsebuje veliko mineralov in vitaminov, ki se ohranijo tudi po precej dolgem skladiščenju. Vitamini se v glavi zelja porazdelijo neenakomerno: v zunanjih listih jih je skoraj dvakrat več. Še posebej bogati so na primer z vitaminom "C" zeleni zunanji listi, ki jih gospodinje pogosto zavržejo.

Žal redko prodajamo sveži brstični ohrovt (njegov okus se pri zamrznitvi izkrivi), pa tudi savojsko in kolerabo. Koleraba se uporablja v solatah, niso užitni listi, ampak odebeljen sferični spodnji del stebla (veliko je kalcija in žvepla). Kuhati kolerabo ni težko - naribajte jo na grob ribež in začinite z rastlinskim oljem ali kislo smetano. Vlaknine cvetače telo lažje absorbira kot vlakna katerega koli drugega zelja, zato jih lahko varno uporabljamo pri različnih boleznih želodca in črevesja.

V literaturi obstajajo različna mnenja o tem, ali lahko zelje kuhamo. Kenneth Jeffrey je denimo menil, da zelja, tako kot korenja, ne smemo jesti kuhanega. Drugi nutricionisti razmišljajo drugače: surovo zelje, kuhano, pečeno, kislo zelje so različni izdelki in vsak način kuhanja ima svoje prednosti, svoja hranila. Trdili so, da samo uživanje surovega zelja in celo v velikih količinah škoduje želodcu.

Zdravniki starodavnega vzhoda so zelo spoštovali "močno kuhano" zelje, ki po njihovem mnenju povzroča spanje, krepi vid, pomaga pri kroničnem kašlju in vnetjih v črevesju. Tako ali drugače, vendar morate v vsakdanjem življenju nenehno jesti zeljne juhe, boršč, dušeno zelje, zeljne kotlete, da o kislem zelju sploh ne govorimo. Pravila kuhanja seveda ostajajo enaka - čim krajši čas kuhanja, čim manj "restavracijskih" podjetij. Zelje se odlično poda k vsem živilom.

Kislo zelje in kisle kumarice

Koristi kislega zelja so neprecenljive. Ljudje kislo zelje imenujejo "severna limona". Pozimi nadomešča surovo zelenjavo in zelišča. Kuhati ga je treba z minimalno količino soli. Če je zelje preveč kislo, mu nato dodamo sesekljano sveže zelje. Primerna je tudi slanica, katere veliko nastane do pomladi. Vzemite 0,5 skodelice 2-3 krat na dan toplo. Krepi izločanje žolča (druga holeretična sredstva), stimulira trebušno slinavko.

Menijo, da je sok kislega zelja celo bolj zdrav kot samo zelje. Z zmernim soljenjem se ustvari nov izdelek z novim okusom, z močnim soljenjem pa je vedno potrebno namakanje, zaradi česar vitamini in minerali izgubijo svojo vrednost. V šibki slanici (v fermentiranem okolju) se razvijejo posebne vrste bakterij, ki ne samo dajo poseben okus, temveč dajo življenje celotnemu izdelku. Tako pri kisanju zelja ne ostane samo sveže, temveč tudi "živo".

Pri luženju so stvari drugačne. Gnitje je preprečeno zaradi odmiranja bakterij v kisu in po usmrtitvi vseh živih bitij v izdelku. Vložena zelenjava ali gobe so odmrle rastline, njihova neživa lupina. Vložena hrana ne more dati nove moči, povečati vitalno aktivnost. Poleg tega "beli" kis ne uniči le arome in okusa zelenjave (in sadja).

Že od nekdaj so naši ljudje kisli zelje, saj so ga imeli med glavnimi zalogami za zimo. Tradicionalno so se razvila nekatera pravila, ki so jih mnogi do nedavnega šteli za vraževerje. Kar zadeva mehanizem njihovega delovanja, še ni razložen, je pa "strogo" dokazano eksperimentalno: kisle kumarice ali kumarice, kuhane ob polni luni, so neokusne in se hitro pokvarijo (zelje je mehko in preveč kislo; kumare pa so znotraj mehke in prazne). Najbolje je, da kumarice naredimo na novo luno, 5-6. Dan. Vemo, kako pomembne so lunine faze za življenje človeka in vse življenje na Zemlji, zato lahko sprejmete vse, kar je bilo povedano, brez ugovora (še posebej, če se spomnite priporočila jogijev, da bi postne in lačne dneve preživeli ravno ob polni luni, mladi luni, 11. luninem dnevu).

Zeljni sok

Sok svežega zelja vsebuje 16 aminokislin in vitaminov, ki spodbujajo celjenje razjed na želodcu in dvanajstniku, pa tudi tartronsko kislino, ki ima sposobnost preprečevanja debelosti in preprečuje pretvorbo odvečnih ogljikovih hidratov v maščobe v telesu. Vendar pa je ta kislina, ki se uniči pri segrevanju..

Nabor zdravilnih učinkov belega zelja, ki je najpogostejši, je zelo velik: na primer pri vnetjih dihal - odvar zelja (¼ skodelice 3-4 krat na dan pred obroki), pri nespečnosti - zeljni sok (½ skodelice 40 - 60 minut. pred spanjem). Zagotovo je znano, da zeljni sok zmanjšuje krvni sladkor, da ne omenjamo lastnosti povečanja izločanja odvečne tekočine iz celic in velike količine kalijevih soli v njem.

Vam je bil članek všeč? Naročite se na kanal, če želite spremljati najzanimivejše materiale

Belo zelje

"Pogostost" in razširjenost belega zelja na naših vrtovih daje vtis o neuporabnosti te zelenjave pri spodbujanju zdravja. Zdi se, da je neizpodbiten le pomen zelja v dietetologiji in programih hujšanja, in sicer zaradi nizke vsebnosti kalorij in obilja vlaknin..

Snovi, ki jih vsebuje zelje, medtem znatno zmanjšajo tveganje za nastanek raka na črevesju, preprečijo razvoj ateroskleroze, odpravijo učinke izpostavljenosti sevanju in imajo terapevtski učinek na številne druge telesne sisteme..

Uporabne lastnosti zelja

Sestava in vsebnost kalorij

Osnovne snovi (mg / 100 g):Sveže surovo zelje [5]Kislo zelje [13]Kuhano brez soli [6]
Voda92,1892,5292,57
Ogljikovi hidrati5.84.285.51
Prebavne vlaknine2.52.91.9
Beljakovine1.280,911,27
Maščobe0,10,140,06
Kalorije (Kcal)25.19.23.
Minerali
Kalij170170196
Kalcij40trideset48
Fosfor26.20.33
Natrijosemnajst6618.
Magnezij12.trinajstpetnajst
Železo0,471.470,17
Cink0,180,190,2
Vitamini
Vitamin C36.614.737.5
Vitamin PP0,2340,1430,248
Vitamin E0,150,140,14
Vitamin B60,1240,130,112
Vitamin K0,0760,0130,1087
Vitamin B10,0610,0210,038
Vitamin A0,030,0010,02

V medicini

Belo zelje vsebuje 16 prostih aminokislin (med njimi triptofan, lizin, metionin, tirozin, histamin in druge). Zelje je bogato z vitamini A, B1, B6, C (askorbigen), P, K, vitaminom proti razjedam; kalijeve in fosforjeve soli; mikroelementi: kobalt, baker, cink, magnezij. Vsebuje sladkorje, maščobe, encime (laktozo, proteazo, lipazo), hormonske snovi, fitoncide.

Zeljni listi vsebujejo vlaknine, ki preprečujejo razvoj ateroskleroze in izboljšujejo delovanje prebavil. Od mineralnih soli imajo najpomembnejšo vlogo kalijeve soli, ki aktivirajo odstranjevanje odvečne tekočine iz telesa, in natrijeve soli, ki imajo lastnost vezanja vode. [7]

Zelje dolguje svoje raznolike terapevtske lastnosti impresivnemu kompleksu kemikalij, ki jih vsebuje. Visoka učinkovitost uporabe svežega zeljnega soka pri zdravljenju razjed na želodcu in dvanajstniku je bila eksperimentalno in klinično potrjena. Glavna učinkovina pri zdravljenju teh bolezni je vitamin U, ki ima antihistaminske in antiserotoninske lastnosti, prav tako pa izboljšuje presnovo lipidov, tiamina in holina ter presnovo želodčne sluznice, povečuje njegovo odpornost na škodljive dejavnike in aktivira proces celjenja ulcerativnih žarišč. Poleg razjed na želodcu je uporaba vitamina U indicirana tudi za enteritis, kolitis, kožne bolezni (ekcemi, luskavica, nevrodermatitis, površinski alergijski vaskulitis) in kardiosklerozo. V vseh teh primerih obstaja dober zdravilni učinek..

Omeniti velja, da neposredni učinek svežega naravnega zeljnega soka daje boljše rezultate v primerjavi z metilmetionin sulfonijevim kloridom (vitamin U), saj ima sok številne dodatne lastnosti: baktericidno, bakteriostatično, fungicidno, fungistatično in fitoncidno. Eksperimentalno je bilo dokazano, da zeljni sok deluje protibakterijsko tudi na mikrobakterije Staphylococcus aureus in tuberkulozo.

Poleg tega ima svež zeljni sok antitusivne in izkašljevalne lastnosti. Skoraj popolna odsotnost purinskih baz v zelju je zelo koristna v prehrani tistih, ki trpijo za protinom in holelitiazo. Sok, solate in zeljne jedi se priporočajo pri boleznih srca in ledvic (diuretične lastnosti zaradi povečane vsebnosti kalijevih soli), pri aterosklerozi (prisotnost pektinov, ki lahko iz telesa odstranijo strupene snovi in ​​holesterol, pa tudi vlaknin, ki odstranjujejo holesterol in izboljšujejo motorično delovanje črevesja) ).

Tradicionalna medicina uporablja sok ali sveže zelje za zdravljenje nespečnosti, glavobola, zlatenice in motenj vranice. Sveže in kislo zelje se uporabljata za povečanje apetita, krepitev izločanja želodčnih žlez, uravnavanje črevesne aktivnosti, preprečevanje skorbuta in kronične dispepsije kot diuretik in blago odvajalo.

Kislo zelje ali kumarica iz njega svetujemo pri diabetesu, jetrnih boleznih, holangiohepatitisu; zeljna slanica izboljša prebavo, pospešuje izločanje žolča, ima nežen odvajalen učinek pri hemoroidih. Zeljni sok in njegova decokcija z medom se uporabljajo pri laringitisu, bronhitisu in drugih vnetnih procesih dihal. [8]

V tradicionalni medicini

Pod imenom "vitamin U" industrija proizvaja aktivirano obliko metionina - metil metionin sulfonijevega klorida. Predpišite ga v 1-2 tabletah (0,05 g - 0,1 g) po obroku en mesec ali 40 dni z razjedami na želodcu in dvanajstniku, kroničnim gastritisom in gastralgijo.

Ne smemo pozabiti, da so pri individualni nestrpnosti vitamina U možni slabost, bruhanje in pojav močnih bolečih občutkov, ki izginejo, ko se odmerek zmanjša ali po popolni prekinitvi zdravljenja. [8]

V ljudski medicini

  • Pri pomanjkanju vitaminov, čirju na želodcu in dvanajstniku je predpisan surov, sveže iztisnjen zeljni sok v topli obliki, pol kozarca trikrat na dan en mesec. Sok poveča apetit in spodbudi izločanje sokov hrane pri gastritisu z zmanjšano sekretorno funkcijo.
  • Zeljni sok s sladkorjem deluje kot izkašljevanje, antiseptik in protivnetno sredstvo.
  • Sok, prebavljen s sladkorjem, se uporablja za mačka in v mešanici z odvarom zeljevega semena za motnje spanja.
  • Seme zelja se uporablja za izgon parazitov iz telesa. [7]
  • Pri boleznih jeter, žolčnika in holangiohepatitisu predpišite slanico kislega zelja v topli obliki, pol kozarca trikrat na dan pred obroki.
  • Pri hemoroidih, ki jih spremlja zaprtje in krvavitev, vzemite naenkrat 2 skodelici tople slanice kislega zelja. [8]
  • Pri raku na želodcu pijte topel zeljni sok z medom, trikrat na dan po pol skodelice, 60 minut pred obroki. Ali pa pripravite decokcijo zeljnih semen in korenin: žlico sesekljanih surovin 10 minut kuhamo v 200 ml vode, infuziramo vsaj eno uro in pijemo ves dan.
  • Pri gripi zmešajte sok aloe z medom in zeljnim sokom (v enakih razmerjih). Zmes prelijte s suhim vinom in pustite 24 ur. Vzemite žličko pred obroki.
  • Pri nespečnosti 2 žlici semen zelja prelijte z 200 ml vrele vode. Pustite, da se kuha dve uri, nato precedite in dodajte infuziji semena četrt skodelice svežega zeljnega soka. Vzemite trikrat na dan pred obroki. [devet]

Navzven:

  • Sveže liste nanesemo na boleče sklepe s protinom. Zeljni listi, kuhani v mleku in pomešani z otrobi, se uporabljajo kot obloga za skrofulo in mokri ekcem. Sesekljani listi svežega zelja v kombinaciji z beljaki se nanašajo na gnojne rane, opekline in stare razjede. Bradavice odstranimo s surovim sokom, sok, razredčen z vodo, je učinkovit za grgranje z vneto grlo, stomatitisom. [7]
  • Pri bolečinah v vratu, na zadnjem delu glave po prepihu na boleče mesto nanesite obkladek iz mešanice: žlico naribanega zelja in tri žlice hrena.
  • Pri migrenah na glavo pritrdite sveže liste zelja, ki jih ne pritrdite tesno z brisačo ali pasom.
  • Pri razpokanih petah vam bo pomagal recept: noge morate vnaprej popariti v soda kopeli. Na poškodovane pete nanesite naribano zelje in hren. Obkladek pritrdite s polietilenom in toplo nogavico ter pustite čez noč. Zjutraj sperite s hladno vodo in pete namažite s hranljivo kremo.
  • Pri zunanjih tumorjih se zelje zdrobi in nastala kaša nanese na novotvorbo. [devet]

V orientalski medicini

Avicenna je zelje uporabljal pri boleznih različnega izvora. Pepelu iz zeljnih stebel je pripisal analgetično lastnost. Zeljeva juha in semena vas po besedah ​​legendarnega zdravilca rešijo pred zastrupitvijo. In pepel zeljne korenine - drobi ledvične kamne. Avicenna je soglasno s starodavnimi učenjaki verjel, da je sestava zeljnega soka in vina dobro zdravilo za ugrize strupene kače ali norega psa. [devet]

V znanstvenih raziskavah

Skupina britanskih znanstvenikov, ki je zastopala raziskovalno skupino na Inštitutu Francis Crick (2018), je med laboratorijskimi študijami utemeljila vlogo zelja (zlasti križnic) na splošno v boju proti črevesnemu raku. Ali zelje deluje proti raku? Med študijo je bila izolirana kemikalija indol-3-karbinol, ki nastaja med prebavnim procesom in prebavo zelja (tako kot drugi člani družine križnic). Ta snov spodbuja regeneracijo notranje plasti spodnjega črevesa, spodbuja delovanje novih imunskih celic, ki nadzorujejo vnetje. To teorijo potrjuje Britanski inštitut za raziskave raka v imenu dr. T. Keyja: "Raziskave... dokazujejo, da ne samo vlaknine, temveč tudi posebne snovi, ki jih najdemo v zelju in drugih križnicah, znatno zmanjšajo tveganje za nastanek raka na črevesju.".

Enako fenomenalna lastnost zelja je sposobnost, da iz telesa "odstrani" sevalno onesnaženje. Kemična sestavina zelja - 3,3-diindolilmetan - odstranjuje učinke sevanja. Tako pravijo znanstveniki, ki so projekt razvijali na univerzi Georgetown. [deset]

V dietetiki

Zelje je malo kalorično in ne vsebuje škodljivih maščob. Poleg tega vsebuje tartronsko kislino, ki preprečuje debelost: ta kislina upočasni pretvorbo ogljikovih hidratov v maščobe. Zaradi tega je zelenjava nepogrešljiva na jedilniku ljudi, ki želijo shujšati. Ampak zelje je pametneje vključiti v svojo prehrano za tiste, ki hujšajo, seveda sveže ali vložene, saj se tartronska kislina med toplotno obdelavo uniči.

Termično obdelano zelje pa je lahko tudi osnova prehrane, namenjene hitremu in nežnemu hujšanju: to je znamenita nizkokalorična zeljna juha. Tehnika te diete vam omogoča, da vključite določena živila, predvidena za ta dan, vendar je glavna jed zeljeva juha. Za pripravo takšne juhe, ki gori maščobe, boste potrebovali: 2 veliki čebuli, 2 bolgarski zeleni papriki, dva velika paradižnika, 250 g gob, kup zelene, ½ glavico zelja, 3 korenja, sol, poper, vse začimbe ali začimbe po okusu. V globoki ponvi na malo rastlinskega olja prepražimo drobno sesekljano čebulo in papriko. Dodamo jim nasekljan paradižnik, gobe, zeleno, zelje, korenje in dušimo nekaj minut na majhnem ognju. Prestavite zelenjavo v ponev, nalijte 12 skodelic vode, dodajte sol, začimbe in začimbe ter kuhajte na zmernem ognju, dokler se ne zmehča. To zeljno juho lahko jeste za hujšanje večkrat na dan. [4.11]

Pri kuhanju

Kar zadeva vroče prve jedi, v zgodovini ruske kuhinje skorajda ni recepta, ki bi se lahko pomeril z zeljevo juho in jih presegel po priljubljenosti..

V "Nacionalnih kuhinjah naših ljudstev", temeljnem delu uglednega znanstvenika 20. stoletja. Pokhlebkina V.V., opisane so možnosti za kuhanje zelja: bogata zeljna juha (polna), kombinirana, pusto, preprosto meso, dnevno, leno (rachmanny), kislo zelje, sivo (sadike), zelena, kopriva in repinca.

  • Juha iz kislega zelja iz svežega zelja (po receptu V. V. Pokhlebkina)

Potrebovali boste: 0,5-0,75 kg govejega prsa, enako količino svežega zelja, 6-8 kosov majhnih zelenih nezrelih jabolk, 2 čebuli, 1/2 repe, 2 žlici sesekljanega kopra, 3 lovorjeve liste, 8 zrn črnega popra, 100 g kisle smetane.

Pripravite mesno juho. Ko je meso skoraj pripravljeno, zeljne liste zrežite na majhne kvadrate, nasekljajte čebulo, repo, dodajte juhi in kuhajte četrt ure, nato dodajte jabolka, narezana na trakove, po nadaljnjih 5 minutah - zelišča in začimbe ter kuhajte, dokler jabolka popolnoma ne zavre... Postrežemo s kislo smetano.

  • Klasičen recept za zvitke z mesnim zeljem (iz "Knjige o okusni in zdravi hrani")

Sestavine: 300 g mesa, 800 g belega zelja, pol kozarca riža (lahko ga nadomestimo z drugim žitom - bisernim ječmenom, proso), 1 čebula, žlica moke, 2 žlici paradižnikove paste, kisla smetana in maslo, kozarec vode.
Pripravimo mleto meso, zavremo riž. Čebulo drobno sesekljamo, na maslu rahlo prepražimo, združimo z mletim mesom in rižem. Začinimo s soljo in poprom. Kuhajte zeljne liste 5 minut, pustite, da se ohladijo, nadevajte z mletim mesom z rižem in čebulo, vsak list zavijte z zvitkom. V ponvi pripravimo omako iz kozarca vode, moke, kisle smetane in paradižnikove paste. Omako zavremo, začinimo s soljo in poprom. Polnjeno zelje damo v ponev, prelijemo z omako, dušimo pod pokrovom na majhnem ognju 40 minut. Postrezite s sesekljanimi zelišči.

Na osnovi zelja nastane na stotine izvirnih in okusnih jedi iz različnih svetovnih kuhinj: od dietne zeljne juhe do izvrstnega "zeljnega milfeja". In eden najbolj zdravih gastronomskih užitkov je seveda kislo zelje.

  • Kako hitro fermentirati zelje?

Instant kislo zelje (za 2 uri): potrebujete 2 kg belega zelja, 200 g korenja in 100 ml rastlinskega olja. Za marinado: 1 l vode, 100 g sladkorja, 60 g soli, 120 ml 9% kisa, 3-4 pimentov grah, lovorjev list. Zelje nasekljajte. Dodajte naribano korenje, rahlo podrgnite z rokami. Nalijte rastlinsko olje, premešajte. Zavremo vodo s soljo, sladkorjem in začimbami. Odstranite z ognja in dodajte kis. Nasekljano zelje prelijte z marinado, dokler ni pokrito. Dajte pod zatiranje in držite 2 uri.

  • Hrustljavo kislo zelje

Za kuhanje boste potrebovali: 3 kg belega zelja, 200-250 g korenja, 60 g soli, 25 g sladkorja. Zelje nasekljajte. Dodamo naribano korenje, sol in sladkor, nežno premešamo. Tesno postavite v posodo in pritisnite pod pritiskom. 3 dni hranite pri sobni temperaturi pod pritiskom. Vsak dan, ko odstranite zatiranje, zeljno maso prebodite z dolgim ​​lesenim ročajem, da uide nabrani zrak. Končano zelje shranite v hladilniku.

  • Vloženo zelje z jabolki

Sestavine: 4 kg belega zelja, 3 kg jabolk, 250-300 g korenja, 50 g sladkorja, 50 g soli. Za slanico: 1 liter vode, 25 g soli, 20 g medu (zavremo vodo in v njej raztopimo sol in med).

Zelje nasekljajte, dodajte naribano korenje, sol in sladkor, premešajte (tako da zelenjava rahlo pusti sok). Jabolka in zelje damo v posodo v več plasteh. Prelijemo s toplo slanico, pokrijemo z velikimi listi zelja in na vrh postavimo zatiranje. Zelje, ki bo pripravljeno čez 2 tedna, shranite na hladnem. [12]

V kozmetologiji

Pri formulaciji kozmetike na osnovi belega zelja se uporabljajo zeljni sok, slanica, kislo zelje, celi ali sesekljani listi svežega zelja.

  • Maska za obraz iz belega zelja (za mastno kožo): 2 žlici zeljnih listov, nasekljanih na kašo, zmešajte s stepenim beljakom. Nanesite na očiščeno kožo. Namakajte pol ure, nato sperite s toplo vodo.
  • Za mastno kožo je priporočljivo, da si obraz pred umivanjem obrišete z vato, namočeno v sok kislega zelja. V pomoč je tudi drgnjenje z losjonom, sestavljenim iz svežega zelja in kumaričnih sokov, vzetih v enakih delih..
  • Maska z zeljem za suho kožo: na očiščeno kožo nanesite kozmetično kremo ali negovalno kremo. Krpico namočite v 100 ml svežega zeljnega soka in jo rahlo stisnite, nanesite na obraz. Ko se prtiček posuši, krpo enakomerno navlažite s sokom. Prijavo pustite vsaj četrt ure.
  • Za suho kožo je učinkovita tudi maska: kašo iz svežih zeljnih listov zmešajte z rumenjakom in rastlinskim oljem (vse sestavine v enakih delih). Nanesite na obraz, po 20 minutah sperite s toplo vodo.
  • Maska za beljenje zelja: da se znebite peg in starostnih peg, je koristno vsak dan obrisati obraz s sokom kislega zelja.
  • Negovalna maska ​​za obraz: polovico kvasne palčke zmešajte z medom in svežim zeljnim sokom (vzemite žličko), zmešajte sestavo do gladke mase, pustite, da fermentira v temnem prostoru. Ko se masa poveča za 2-3 krat, nanesite na očiščeno kožo obraza približno pol ure. Temeljito sperite s toplo vodo. Maska iz debele plasti kislega zelja tudi tonizira in nahrani kožo (namakajte 20 do 30 minut, sperite s hladno vodo).
  • Balzam za lase z zeljnim sokom: za tanke lase z razcepljenimi konicami v enakih razmerjih zmešajte sokove - sveže zelje, limono in špinačo. Sestavo vtrite v lase in lasišče, namakajte približno 20 minut in sperite s toplo vodo.
  • Pri hrapavi, grobi koži rok so koristne kopeli iz kislega zelja. Na koncu postopka namažite roke z maščobno kremo. [4]

Kombinacija z drugimi izdelki

Zelje je zelena in neškrobna zelenjava. Belo zelje se dobro ujema z zelenjavo lastne vrste: kumare, paprika, čebula, česen, redkev, korenje, pesa, mlada buča. Zelje ni združljivo z mlekom, se pa odlično obnese v kombinaciji z maščobami (na primer z maslom): jed iz takšnih kombinacij se dobro absorbira. Zelje je samo po sebi dobra priloga k mesni jedi..

Pijače

Iz zelja, sveže iztisnjenega soka, ki ga zmešamo z drugimi sokovi, pripravimo slanico in dobimo zelenjavni koktajl.

Sok se iztisne iz nasekljanih listov svežega, zrelega zelja. Nato filtriramo in pustimo, da se nekaj ur kuha, da se razjasni. Prečiščeni sok ponovno filtriramo, zelo previdno, brez tresenja in pijemo tako v čisti obliki kot z dodatki.

Sok zelja in pese

Namizno peso operemo, olupimo, narežemo na več kosov in sok iztisnemo s sokovnikom. Sok pese zmešamo s sokom kislega zelja (v razmerju 3: 2) in ga vzamemo za terapevtske in profilaktične namene. [devet]

Nevarne lastnosti zelja in kontraindikacije

Posamezna nestrpnost vitamina U, ki se izloča iz zelja, je kontraindikacija za uporabo zdravila na njegovi osnovi - metil metionin sulfonijevega klorida.

Zaradi možnega povečanega tvorjenja plinov je kontraindicirano pitje zeljnega soka pri bolnikih z diagnozo miokardnega infarkta..

Da bi se izognili poslabšanju, ni priporočljivo jemati zeljnega soka s povečano kislostjo v želodcu. [8]

Na tej ilustraciji smo zbrali najpomembnejše točke o koristih in možnih nevarnostih belega zelja in zelo vam bomo hvaležni, če boste sliko delili na družbenih omrežjih s povezavo do naše strani:

Zanimiva dejstva

  • Prej, ko so sadili zelje, so ljudje govorili: »Ne bodi gleženj, ampak trebuh; ne bodi prazen, bodi debel; ne bodi rdeč, bodi okusen; ne bodi star, bodi mlad; ne bodite majhni, bodite odlični. " Sadike zelja naj bi sadili 18. maja (po sodobnem slogu), na Arino Rassadnitsa (zelje), zelje pa bi nabirali, sekali in nabirali 25. septembra - na Sergeja Kapustnika. Astrološki koledar za vrtnarje priporoča nabiranje zelja čez dan, na rastoči luni.
  • V čem je skrivnost znamenite zeljne juhe? Ruski kmetje so pripravljali tako imenovano "dnevno" zeljno juho: kuhano zelje, nato zamrznjeno in nato spet kuhano. Ta tehnologija je omogočila pridobitev posebnega in specifičnega "učenjaškega duha", ki je bil v ruskih gostilnah zasidran kot nepogrešljiv atribut. Zaščitni okus dnevne zeljne juhe je bil odličen, vendar je bilo v taki posodi malo koristnih snovi. [12]
  • Festivali in praznovanja, posvečena trgatvi zelja, kulinarična tekmovanja v pripravi zeljnih jedi vsako leto potekajo na različnih koncih sveta. Tu je le nekaj izmed njih: Kupusiyada (Srbija, Futog); Kislo zelje, festival kislega zelja (Nemčija); Filderkrautfest (Nemčija, Leinfelden-Echterdingen); festival zelja (Francija, Saint-Saens); festival kislega zelja (Švica, Mühleturnen).
  • Slika za tihožitje je dolžna takšni zelenjavi, kot je zelje. Umetniki različnih obdobij in trendov so ga vključili v svoje sadno-zelenjavne kreacije: od J. S. Becka (Tihožitje z zeljem in morskim prašičkom) in B. Strozzija (Tihožitje z bučkami in grozdjem v košarici, zeljem, limono in cvetjem v vazi). ") V. Van Goghu (" Tihožitje z zeljem in lesenimi čevlji ").

Botanični opis

To je rastlina zelenjave skoraj izrednega pomena (skupaj s krompirjem), razširjena zaradi razpoložljivosti, univerzalnega okusa in nesporne industrijske vrednosti..

Belo zelje botaniki uvrščajo med vrste zelja iz družine zelja (križnice). Latinsko generično ime za zelje je Brassica.

izvor imena

Zgodovina

V Evropi so zelje začeli gojiti pred približno 3 tisoč leti (botanični predhodnik sodobnega belega zelja je bila vrsta z odebeljenimi mesnatimi listi, ki lahko zadržijo veliko vlage). V Egiptu te zelenjave niso gojili, dokler na oblast ni prišla dinastija Ptolemejev. V besedilih "očeta botanike" Teofrast omenja zelje, kar nam omogoča sklepati, da so ga Grki poznali vsaj že v 4. stoletju pr. e. V Catonovi razpravi "Kmetijstvo" (2. stoletje pr. N. Št.) Je zelje že omenjeno neposredno.

V Rimu so zelje uporabljali pri kuhanju, zdravilstvu in postalo ena najbolj priljubljenih zelenjavnih poljščin. V svojih spisih Plinij Starejši opisuje 7 tedaj znanih vrst zelja. Okroglo zelje, ki ga poznamo, je bilo prvič gojeno v Angliji v 14. stoletju..

Zelje se je iz Evrope selilo v Ameriko, Indijo, Japonsko. V zgodovini plovbe v preteklih stoletjih je imela ta zelenjava pomembno vlogo, saj je ravno kislo zelje postalo skoraj edini vir vitamina C, katerega zaloge na krovu ladje lahko preprečujejo skorbut. [2]

Sorte

Dosežki pri vzreji vrtnarjem in vrtnarjem zagotavljajo veliko izbiro sort in hibridov belega zelja. Običajno je, da sorte delimo na zgodnje zrele, srednje dozorele in pozno zoreče (včasih so zgodaj zoreče sorte opredeljene v ločeni kategoriji). Zgodnje zelje je dobro za solate, sočno in nežno, ni pa primerno za dolgotrajno skladiščenje. Srednje in pozne sorte so odlično shranjene dlje časa, iz njih se dela kislo zelje, namočeno zelje.

Z gojenjem zgodnje zorečih sort lahko letno pridobite dve letini. Priljubljene sorte zgodnjega zelja - "Zolotoy hectar", "Malakhit", "Zarya", srednja - "Dobrovolskaya", "Kupchikha", pozno - "Ženeva", "Amager". Obstaja tudi izbor sort za določene podnebne razmere: delitev na tako imenovane regionalne sorte, katerih gojenje daje najvišji donos v določeni regiji.

Nekatere sorte zelja so postale zares legendarne in so se zapisale v svetovno zgodovino zelenjadarstva, kot je na primer znamenita sorta Saint-Saens, katere primerki so dosegli težo 20 kg, dolžina največjih listov pa tudi do 100 cm. trgu do 19. stoletja. Poleg tega je njena priljubljenost začela upadati in od leta 1999 je bila sorta vključena v Katalog vrtnih rastlin v Franciji, kjer je dobila poseben status starodavne sorte, "priporočljive za ljubiteljske vrtnarje". [3]

Gojenje lastnosti

V prvem letu gojenja zelje ustvari gosto glavico zelja, zbrano iz mesnatih in sočnih listov. Naslednje leto rastlina tvori steblo s cvetovi, zbranimi v krtačo. Plodovi so podolgovati stroki (do 10 cm), semena so temno rjave barve. Zelje pripada vlagoljubnim in zmerno termofilnim rastlinam (toplota nad 25 ° C slabo vpliva na zelenjavo - glavice zelja pogosto propadajo in jih napadajo škodljivci). Obilno zalivanje je potrebno skoraj v celotni rastni sezoni. Priprava tal za obdelavo poteka v dveh fazah: prva (do globine 0,25 m) in druga (pomlad, do globine 0,2 m) oranje gredic. Prehrana se izvaja tudi v fazah: prvič se zemlja pognoji z mineralno sestavo dva tedna po sajenju sadik. Večji donos zelja lahko dosežemo, če so bili njegovi tako imenovani "predhodniki" na namiznem korenčku ali zgodnjem krompirju.

Kako ravnati s škodljivci zelja?

Eden najbolj okolju prijaznih metod je predelava sadik z infuzijo konjskega kislice. Tri vedra sesekljanega kislice prelijemo z vodo v vrtni sod in pokrijemo s folijo. Po 10 dneh zbrano brozgo zberemo bližje površini vode v ločeno vedro. Gredice poškropite z zeljem s pripravljeno pelinovo metlo. Ta metoda zanesljivo ščiti zelje pred zeljnim metuljem. [1,9]

Izbira in shranjevanje

Pravilno izbrana bo nekrhta trda vilica (glava) z nedotaknjenimi in čistimi, močnimi in gostimi svežimi listi bele ali svetlo zelene barve.

Sveže zelje lahko dolgo hranite v kleti ali v hladilniku. Izogibajte se shranjevanju zelenjave na odprti sončni svetlobi, saj v tem primeru listi ozelenijo. Zelje se v zabojih hitro poslabša. Pokvarjene liste je treba pravočasno opaziti in odstraniti. Zunaj hladilnika je treba vsako glavo zelja hraniti ločeno od ostalih, zavito v debel papir. [4.9]

  1. Priročnik o nabavi zdravilnih rastlin / DS Ivashin, ZF Katina, IZ Rybachuk idr. - 6. izd., Isp. in dodajte. - К.: Harvest, 1989. - 288 str.: Mulj.
  2. Zgodovina zelja, vir
  3. Zelje, vir
  4. Zdravilni izdelki. Hrana je zdravilo, zdravilo je hrana. Sestava. AD Milskaya, - Kh.: Phoenix, 1998. - 479 s.
  5. Zelje, surovo, vir
  6. Zelje, kuhano, kuhano, odcejeno, brez soli, vir
  7. Karkhut V. V. Zdravila okoli nas. - К.: Zdravje, 1993. - 232 str..
  8. Zdravilne rastline: enciklopedični priročnik / ur. A. M. Grodzinsky. - Kijev: Olymp, 1992. - 544 str.: Ilustr.
  9. Dubrovin I. Vse o navadnem zelju. - 2009 - 163 s.
  10. Kako skromno zelje lahko ustavi raka, vir
  11. Prehrana z zeljno juho, vir
  12. Velika enciklopedija tradicionalne medicine. - M.: "Založba ANS", 2005. - 1120 str.: Ilustr.
  13. Kislo zelje, vir

Brez našega predhodnega pisnega soglasja je prepovedana uporaba kakršnih koli materialov..

Uprava ni odgovorna za noben poskus uporabe katerega koli recepta, nasveta ali diete in tudi ne jamči, da vam bodo navedeni podatki pomagali ali škodovali osebno. Bodite previdni in se vedno posvetujte z ustreznim zdravnikom!

Zgodovina zelja

Zgodovina zelja sega v čas Hipokrata, ki je nekoč že omenil zelje. To pomeni, da je bilo zelje že takrat znana zelenjava. Sredozemlje velja za rojstno mesto zelja. Poleg tega znanstveniki pravijo, da so tu začeli gojiti zelenjavo. Toda ljudje so prinesli kolerabo in cvetačo iz zelenjave.

Glavne oblike zelja so začeli gojiti starodavni kmetje na Iberskem in Apeninskem polotoku. Zato tukaj v kulturi še vedno najdemo primitivne (izvirne) oblike te botanične vrste. Iz ohrovta so se razvile tudi oblike zelja..

Botanik V. L. Komarov predlaga, da se v starem Egiptu ta rastlina ni razširila prej kot v 6. stoletju pred našim štetjem. Kljub temu jo je Hipokrat, ki je živel v V-IV stoletjih pred našo kronologijo, omenil tudi z zeljem kot že znano zelenjavo.

V starem Rimu

V obdobju starega Rima se je število "ukročenih" zelja močno povečalo.

Toda že v 1. stoletju naše kronologije so rimski pridelovalci zelenjave uporabljali vsaj osem vrst zelja. Takrat so že gojili razvejan brokoli (vrsta cvetače) in verjetno kolerabo.

Zdravniki antike so trdili, da "otroci, ki vsak dan jedo zelje, postanejo močni, močni in odporni na različne bolezni.".

V zahodni Evropi

Južni Slovani (predniki sodobnih Bolgarov, Srbov itd.) So se z belim zeljem seznanili v obdobju njihove naselitve na ozemlju med Sredozemskim, Jadranskim in Črnim morjem. Tako so v 6. do 7. stoletju nove kronologije ljudje na teh ozemljih že vedeli za belo zelje. Od takrat se je v zahodni Evropi začela zgodovina zelja, zdaj pa se je belo zelje začelo hitro širiti v tej regiji. Izkazalo se je, da si je slavo pridobila v zgodnjem srednjem veku..

Prva omemba tega je v odloku frankovskega kralja Karla Velikega, ki je državi vladal v letih 742–781. Toda zelje je v zahodni Evropi dobilo gospodarski pomen šele v poznem srednjem veku. O tem ste lahko prebrali v razpravi "O rastlinah". Kar je leta 1256 napisal nemški znanstvenik Albert Veliki.

In tako se je v Zakavkazju pojavilo zelje. Kamor so ga prinesli grški in rimski naseljenci. Nato so obvladali obalo Črnega morja Znanstveniki domnevajo, da se je zelje pojavilo na ozemlju države v 7. in 5. stoletju pred našim štetjem.

V Rusiji

Iz Zakavkazja je zelje prodrlo v Kijevsko Rusijo. Kjer je bil do XI-XII stoletja trdno zasidran na vrtovih Slovanov. Verjetno se zgodovina zelja v Rusiji začne v tem obdobju. Nadalje pride v Muscovy, kjer je in je trenutno zelo priljubljena..

Od vseh oblik zelja je belo zelje najbolj okusilo naše prednike. Ki je kmalu postala tradicionalna in ljubljena zelenjavna kultura.

Po dokumentih v Rusiji so belo zelje gojili na zelenjavnih vrtovih že v 11. stoletju. Svjatoslavov Izbornik, sestavljen leta 1076, ima poseben odsek, namenjen shranjevanju in uporabi belega zelja.

Tudi v "Listini" smolenskega kneza Rostislava Mstislaviča, napisani leta 1150, je omenjeno "... na gori je zelenjavni vrt s skiti." Do 16. stoletja je zelje postalo običajna zelenjava v Rusiji..

To potrjujejo vpisi v Domostroy, skupek vsakdanjih pravil in navodil iz 16. stoletja. Hitro širjenje belega zelja je posledica dejstva, da ima ta rastlina veliko dragocenih lastnosti. Daje visok donos. Poleg tega so glave zelja izjemne po tem, da ohranjajo kakovost, kar vam omogoča, da imate sveže zelje na mizi skoraj vse leto.

PREHRANSKA VREDNOST PROTEINSKE ZELJE

PREHRANSKA VREDNOST BELEGA ZELJA

Belo zelje gojijo povsod pri nas, vendar ima največji delež med gojenimi zelenjavnimi rastlinami v nečrni zemeljski coni. Široka razširjenost te kulture je posledica številnih njenih dragocenih gospodarskih lastnosti: visok donos, dobra prevoznost in sposobnost dolgotrajnega ohranjanja svežine. Prisotnost zgodnjega zorenja, pa tudi poznega zorenja in odmrlih sort vam omogoča, da imate večino leta sveže zelje, poleg tega pa poceni. Poleg tega je predelan: fermentiran ali posušen.

Belo zelje vsebuje v glavnici zelja v povprečju 8,5% suhe snovi, ki vsebuje ogljikove hidrate, znatno količino dušikovih snovi in ​​mineralnih soli.

Ogljikove hidrate predstavljajo predvsem sladkorji. Belo zelje vsebuje povprečno 4,2% celotnega sladkorja (glede na mokro težo). Pri nekaterih sortah lahko sladkor tvori skoraj 3/4 suhe snovi, zato je belo zelje dobro fermentirano.

Po vsebnosti dušikovih snovi zelje presega rutabage, repo, korenje in peso. Večino (75-87%) dušikovih snovi človeško telo zlahka absorbira. Belo zelje ima v povprečju 1,44% "surovih beljakovin", ki vključujejo beljakovine (približno polovico) in beljakovinske dušikove snovi. Slednji vsebujejo aminokisline, ki so bistvene za prehrano ljudi.

Zelje vsebuje minerale (v povprečju 0,64%), ki vsebujejo kalij, kalcij, fosfor, žveplo itd..

Belo zelje je zelo dragoceno zaradi prisotnosti različnih vitaminov v njem. Posebej je bogata z vitaminom C (askorbinska kislina), katerega vsebnost je v povprečju 32 mg na 100 g surovine, vitamin C pa se ob ustreznem kuhanju dobro ohrani v kislem zelju in kuhanem zelju.

Poleg tega belo zelje vsebuje veliko vitamina K, folina in folnih kislin, ki spodbujajo tvorbo krvi. V njem najdemo vitamin V v zadnjih letih.

Zelje vsebuje gorčična olja, katerih prisotnost določa začinjen okus, ki je značilen za zelje..

Zelje je zaradi svoje dragocene kemične sestave pomemben živilski izdelek. Zdrava hrana s povprečno letno normo za - I replemija, polž za zelenjavo (122 kg), reka - Moški / iHiiaiiiiiiii I Inc in i hrana Akademije medicinskih znanosti ZSSR, 23,7% "pade na belo zelje.

Od nekdaj je zelje veljalo za zdravilno rastlino, v ljudskem zdravilstvu pa so ga uporabljali proti različnim boleznim. Trenutno se uvaja kot prehranski izdelek v obrokih hrane za nekatere vrste bolezni (bolezni srca itd.) Sok svežega zelja, ki vsebuje vitamin V, se uporablja kot učinkovito, hitro delujoče sredstvo za zdravljenje čir na želodcu in dvanajstniku. Vitamin V zdravi ulcerozni kolitis, gastritis, črevesno letargijo itd. Kemična in farmacevtska industrija naše države proizvaja zeljni sok v prahu.

Liste belega zelja hranijo domače živali in ptice (sveže in silirane).

Za rast zelja so naravne razmere nečernozemskega območja zelo ugodne, kjer so bili v državi pridobljeni rekordni pridelki, ki so dosegli 2000 centrov na hektar (E. N. Lebedeva). Pridelki 700-1000 centrov na hektar niso redki na naprednih kmetijah v nečernozemskem pasu, 400-500 centrov na hektar pa je pogosto na številnih specializiranih državnih kmetijah. Torej, s pravim kompleksom agrotehničnih ukrepov in še posebej racionalno uporabo gnojil v državni kmetiji, imenovani po AA Zhdanov iz Leningradske regije (brigada FG Tsygankov) je leta 1963 letina zelja znašala 410 centov na hektar na površini 100 hektarjev, vključno z 10 hektarji - 654 centrov vsak. V oddelku "Kolpinskoe" državna kmetija po Telman iste regije (agronom M. Ya. Dmitriev) je leta 1963 rodil 471,8 na hektar in površino 108,7 hektarja, leta 1964 pa 505,8 kvinta na hektar na 107 hektarov. V državni kmetiji "Boljševik" Moskovske regije (mehanizirana zelenjavna brigada A. L. Karputseve) je bil letina zgodnjega zelja leta 1963 539 centrov na hektar na površini 8 hektarjev, srednjih in poznih pa 810 g ^ na 53,5 in.

Pomen in uporaba zelja

V to skupino zelenjavnih rastlin iz družine zelja spadajo belo zelje, rdeče zelje, savojski, brstični ohrovt, zelenjava in koleraba ter cvetača, kitajsko zelje in kitajsko zelje. Zeljnice, razen zadnjih treh, so dvoletnice.
Domovina večine vrst zelja je sredozemska evropska obala. Zelje je najstarejša gojena rastlina, ki so jo poznali že stari Grki in Rimljani. V IX-X stoletjih. poznala so ga že slovanska plemena, ki so prebivala v srednji in vzhodni Evropi. Zelje je zdaj najbolj razširjena poljščina s površino, ki se razteza od tropov do Arktike. V Rusiji približno 400 tisoč hektarjev zaseda zelje, v državah zahodne Evrope - približno 350 tisoč hektarjev, na Japonskem - približno 12 tisoč hektarjev. Delež zelja v zelenjavnih pridelkih v Rusiji je v povprečju približno 26%, v osrednjih, severozahodnih in severnih regijah države naraste na 40-50%, na jugu pa na 10-15%.
Zelje ni bogato s hranili, vsebuje pa veliko mineralov in vitaminov, zlasti askorbinske kisline (tabela 37).

geolike.ru

Belo zelje

Vrednost kulture

Belo zelje (Brassica oleracea L. Var. Capitata L. forma alba) je ena najbolj priljubljenih poljščin, ki se gojijo že v antiki. Arheološka izkopavanja kažejo, da je človek začel gojiti zelje ob koncu kamene dobe. Uvedeno v kulturo pred več kot 5000 leti. Že dolgo pred novo dobo so to rastlino začeli gojiti v starodavni Iberiji, kjer so zelje imenovali "aschi". Od tu se je zelje širilo v Egipt, Grčijo, Rim. (Lizgunova, 1985).

Zelje je starodavna kultura, tako kot druge vrste (razen pekinške in kitajske), prihaja iz divjih vrst, ki rastejo v sredozemskih regijah Zahodne Evrope in Srednje Afrike. Pridelava zelja v zahodni Evropi se je povečala zlasti po križarskih vojnah, ki so okrepile vezi s sredozemskimi državami in Malo Azijo, od koder so uvažali njegove oblike. Grki, Rimljani in ruski trgovci iz zahodne Evrope so na ozemlje Kijevske Rusije prinesli zelje. Nekateri raziskovalci menijo, da so si Rusi in Ukrajinci to rastlino sposodili od grško-rimskih kolonistov na Krimu, skupaj z imenom, ki izhaja iz starodavne keltske besede "kap" - glava (kar ustreza rimski oznaki glavice zelja. Na ozemlju Rusije so zelje začeli gojiti najprej na Kavkazu Rusija. V Rusiji so zelje najprej fermentirali, v sibirski regiji pa so zelje gojili kmetje v začetku 15. stoletja..

Zelje je dragocena pridelka za hrano. Njena hranilna vrednost je določena s prisotnostjo sladkorja, beljakovin, vlaknin, vitaminov in številnih drugih elementov in spojin (Eremenko, 1989).

Belo zelje vsebuje od 7 do 11% suhe snovi. Vsebnost sladkorja v glavah zelja je približno 4,5%, pri čemer sta glavni del glukoza in fruktoza. Od ostalih ogljikovih hidratov zelje vsebuje hemiceluloze, pektinske snovi, škrob in vlaknine. Več pektinskih snovi, boljša je kakovost kislega zelja. V glavicah zelja je veliko surovih beljakovin (1,4–2,3%) in ob znatnem uživanju le-tega je eden od virov beljakovin, glavnina (75–87%) dušikovih snovi zelja pa je lahko prebavljiva. Glavice zelja vsebujejo široko paleto mineralov. Zelje je pravo skladišče vitaminov. Vsebuje vitamine C, karoten, B, B2, B3, B6, PP, K, P, E, U, holin, inozitol itd. Belo zelje je bistveni vir vitamina C (askorbinska kislina). Jeseni in pozimi 100 g surove snovi vsebuje od 20 do 74 mg (v povprečju 35,5 mg) askorbinske kisline. Zgodnje zorne sorte vsebujejo 25,3-36,9 mg na 100 g surovine, srednje zorenje - 37,8-41,3, srednje pozno in pozno zorenje - 41,4-74,0 mg. Dnevne potrebe ljudi po vitaminu C znašajo od 70 do 100 mg. Po vsebnosti vitamina C zelje tekmuje s krompirjem, pomarančami, limono in mandarino, v zelenih zunanjih listih pa je vedno več biološko aktivnih snovi kot v glavici zelja. (Tarakanov, 1993).

Mnogo stoletij pred našim štetjem so zelje uporabljali kot zdravilo v Egiptu, Grčiji in Rimu. Starodavni zdravniki so bili prepričani, da zdravi črevesje v primeru motenj in zaprtja, pomaga pri nespečnosti, blaži glavobol, ohranja dobro voljo in dobro voljo. Zelje je bilo priporočljivo za šibke otroke. Surovo in kislo zelje se priporoča pri boleznih prebavil, jeter, žolčnika. Svež sok se uporablja za zdravljenje čir na želodcu in dvanajstniku - spodbuja brazgotinjenje čir, zmanjšuje bolečino. Uporablja se tudi za zdravljenje gastritisa. Belo zelje je koristno za preprečevanje in zdravljenje aterosklerotičnih lezij, saj njegova vlaknina poveča izločanje holesterola iz telesa. To lastnost pojasnjuje tudi prisotnost inozitolnega alkohola in organske tartronske kisline v zelju. Tartronska kislina je shranjena v kislem zelju, vendar jo uniči, ko temperatura naraste (segrevanje).

Za grgranje pri vnetem grlu se uporablja tudi svež zeljni sok, razredčen z vodo. Protimikrobni učinek zelja določajo snovi, ki jih vsebuje: organske žveplove spojine, klorogenske in kofeinske kisline. Encim lizocin pomaga raztapljati bakterijske celične stene. Japonski zdravniki so odkrili, da zelje vsebuje snovi, zlasti vitamin U, ki zavirajo razvoj malignih tumorjev. Vitamin U je nestabilen, pri visokih temperaturah se hitro razgradi, vendar dobro prenaša sušenje in hlajenje. V zelju maščob praktično ni, so pa v njem vsebovani lipidi - maščobam podobne snovi, ki skupaj z organskimi kislinami dajejo zelju poseben okus in vonj, zaradi česar je močan spodbujevalec delovanja prebavnih žlez. Zato je zelje priporočljivo tistim, ki imajo nizko želodčno kislost. Zaradi prisotnosti velike količine kalija zelje pomaga pri odstranjevanju odvečne tekočine in natrija iz telesa (D.A. Starikov, 1989;)

Botanični opis

Listi, zelo veliki, spodnji pecljati, sedeči višje vzdolž stebla, tvorijo dvignjeno rozeto. Površina listne plošče je ravna in v različni meri izbočena ali konkavna, v območju oblikovanja glave je konkavna. Barva listov je od svetlo do temno zelene, pogosto z voskasto prevleko. Rdeče zelje ima vijolično barvo listov. Plošča je velika (dolga 25-60 cm). Peclj in glavna žila lista sta debela, groba, široka 4-6 cm.

Glava zelja je zbirka listov, tesno valjanih okoli vrha stebla. Vsi listi glave zelja rastejo iz vršnega popka, rast stranskih brstov pa je zavirana. Po mirujoči brsti po preostalem spodnjem delu panja po zrezi glave zelja v zgodnjih sortah hitro začnejo rasti in do jeseni oblikujejo precej velike glave zelja. Premer glavice zelja pri zgodnjih sortah je 10-20 cm, pri srednjem zorenju in poznih sortah je 25-45 cm. Oblika glavice zelja pri večini sort je zaokrožena z naklonom navzdol, pri mnogih je glava zelja ravna, redkeje ovalna in stožčasta. (Hristo A.A. 1984).

Za določitev oblike glavice zelja se nastavi indeks oblike (razmerje med višino glavice in premerom). Oblika glave je razdeljena na naslednje vrste: okrogla (indeks 0,8-1,1), ravna (indeks 0,4-0,7), okrogla ploska (indeks 0,7-0,8), ovalna (1,1 -2,1) in stožčasto (indeks 0,8-1,4). Te vrste so razdeljene na podtipe, odvisno od zožitve na vrhu glave ali na dnu..

Po velikosti se glavice zelja delijo na majhne - s povprečnim premerom 10-18 cm, srednje - 20-25 cm, velike - več kot 25 cm. Velikost glavice zelja se zelo razlikuje od rastnih razmer.

Povprečna teža glavice zelja je odvisna od velikosti in gostote glavice zelja in se znatno razlikuje glede na območje gojenja in kmetijsko tehnologijo. Majhna - 0,5-1,5 kg, srednja - 1,5-2,5 kg in velika - več kot 2,5 kg.

Glave zelja so po gostoti zelo ohlapne, ohlapne, srednje goste, goste in zelo goste.

Gostota glavice zelja je ena najpomembnejših sortnih značilnosti in je tudi velikega gospodarskega pomena. Ta lastnost se bistveno razlikuje glede na rastno površino in rastne razmere. Ko se premikamo od severa proti jugu, pa tudi v sušnih letih se gostota glavic zelja povečuje. Povezan je s stopnjo dozorevanja glavic zelja, pa tudi s stanjem mineralne prehrane (enostransko gnojenje z dušikom povzroči ohlapnost glav).

Dolžina notranjega panja zelja je pomembna sorta in ima velik gospodarski pomen. Notranji panj je lahko kratek (do 1/3 glave), srednji (približno 1/2 glave), dolg (več kot 1/2 glave).

Dolžina notranjega panja zelja znotraj sorte ne ostane konstantna (pri visoki vlažnosti je daljša), povezana pa je tudi s stopnjo zrelosti in gostoto glavic (pri nezrelih glavicah zelja je krajša, pri manj gostih pa daljša). (Prohorov I.A. 1975).

Belo zelje je dvoletna rastlina. V drugem letu življenja po zimskem skladiščenju na zasajenem panju rastejo brsti, hkrati pa z intenzivno rastjo glavnih in stranskih poganjkov rastlina cveti. Množično cvetenje nastopi 40-50 dni po sajenju in traja 30-40 dni (Grinberg E.G. et al., 2004).

Steblo. V prvem letu življenja je debela (3-6 cm), skrajšana (15-50 cm), gosto listnata (do 160 listov, vključno z glavami), z zelo kratkimi internodijemi. Polovica in večina stebla (štori) je v prvem letu prekrita z listi. V drugem letu zraste tanko steblo visoko 1-2 m, ki ima 35-50 listov, konča se z osrednjim socvetjem. Razvejanje na naročila druge tretjine.

Socvetje. Čopič, dolg do 60-80 cm, vsebuje do 150 delujočih cvetov, dvospolni cvet, šest prašnikov, jajčnik dolg, zgornji dvocelični.. (Grinberg E. G, Ksenzova T. G et al., 2006).

Rože - dvospolne, srednje in velike (premer 1,8-2,8 cm), redkeje majhne, ​​imajo 6 prašnikov (2 zunanja kratka, 4 notranja dolga), venček 4 cvetnih listov, pobarvan rumeno. Cvetni listi so v različni meri gladki ali valoviti, jajčasti z ovinkom. Zavoj cvetnega lista od zaobljenega do ozko eliptičnega, ognjič od širokega trikotnega do tankega valjastega. Pestič tvorita dva plodnika, ima kapiteljsko stigmo, kratek stolpec in dolg zgornji dvocelični jajčnik.

Plod je dvocelična stroka dolga 10-15 cm, s kratkim izlivom, ki se zlahka odpre, ko dozorijo semena, ki vsebuje od 25 do 35. Strok je valjast, ravno valjast in ravne oblike, z gladko površino.

Semena so okrogle oblike, z rahlo drobnocelično površino, od rjave do črne, sijoče, majhne (premer 2-2,5 mm). Masa 1000 semen je od 2,5 do 5 g. 1 g vsebuje 250-300 semen. semena. Lahko ostanejo sposobni preživeti 4-5 let..

Semena belega zelja gojijo skoraj po celotnem SND, vendar se najbolje obnesejo na območjih z visoko vlažnostjo in majhnimi temperaturnimi razlikami. Povprečni pridelek semena v zmerno toplih predelih je 700-900 kg na hektar, v ugodnih za gojenje semen - do 1200 kg ali več.

Biološke značilnosti belega zelja

Faze rasti in razvoja. Življenjski cikel belega zelja je sestavljen iz naslednjih stopenj, ki jih preide v dveh letih:

1) kalitev semen in vznik sadik;

2) začetna rast rozete in korenin;

3) kopičenje listne mase in nadaljnji razvoj koreninskega sistema;

4) tvorba produktivnih organov;

6) nastajanje plodov in zorenje semen.

Kalivost semen in pojav sadik.

Semena zelja v ugodnih pogojih z dobro laboratorijsko kalivostjo (temperatura zraka +18. + 20 ° C, optimalna vlaga v tleh) hitro kalijo in poženejo na 3-4. Dan. Najprej se na površini pojavi upognjeno hipokotilno koleno, ki se nato poravna in v zaprti obliki s kožo pripelje kličnice na površino tal, ki se 3-5. Dan postopoma razhajajo in zavzamejo vodoravni položaj. Kalivost semen je posledica pojava dveh kličnih listov (kotiledonih listov) na hipokotiledonskem kolenu; pri belem zelju je zelene barve. To je eden od znakov razlik v vrstah in sortah zelja po sadikah. V fazi kotiledona začnejo nastajati stranske korenine prvega reda. (Kitaeva I.E.. 1988).

Začetna rast rozete listov in korenin.

Na 8-12. Dan po pojavu sadik začnejo nastajati prvi in ​​naslednji pravi listi in stranske korenine drugega reda. Koreninski sistem zelja pri sadiki pri gojenju v prvih 2-3 tednih je zgoščen v zgornjem sloju zemlje 50-60 cm, pri sadikih pa tvori enakomeren koreninski sistem, ki prodira do globine več kot 1 m.

Kopičenje listne mase in nadaljnji razvoj koreninskega sistema.

V zelju nastane največ 50 listov rozet 50-70 dni po sajenju, vendar lahko pri pozno dozorelih sortah, če niso popolnoma zrele, nastanejo novi listi v celotni rastni sezoni. Pri gojenju zelja brez sadik so korenine debelejše, prodirajo globoko v zemljo (več kot 1 m), zrastejo v premeru več kot 80 cm. Korenčni koren se dobro razvije, glavnina korenin je v talni plasti do 40 cm. Pri sadikih je korenin več kot tanke, ker se med presaditvijo skeletne odlomijo. Največ jih najdemo v obdelovalni (25–30 cm) plasti tal, čeprav nekatere prodrejo do globine 70–80 cm. Površina koreninskega sistema pri rastlinah, ki so oblikovale glavico zelja, je 50–100-krat večja od površine listov. V fazi intenzivne rasti listov zelje potrebuje kalcij in zlasti dušik, potreba po vlagi pa narašča. (Greenberg E.G. et al., 2006).

Glava tvorbe zelja. Postopek oblikovanja glave se začne, preden listi rozete dosežejo največjo velikost. Vršni listi se iz bolj ali manj navpičnega položaja premaknejo v ukrivljen nad rastno točko. Nato začne apikalni brst rasti. Sproščanje listov se upočasni, novi nastanejo hitreje. Proces prehoda iz faze tvorbe v fazo ekonomske ustreznosti glavice zelja sestoji iz postopnega prenehanja listov s površine, povečanja velikosti glavice zaradi rasti sestavnih listov in povečanja njihovega števila, postopnega odmiranja spodnjih listov rozete. Glave zelja se lahko povečajo tudi po tem, ko jih listi nehajo zapuščati, pozneje pa lahko pri nekaterih sortah, zlasti zgodnjih, počijo in osrednji brst začne vegniti.

Intenzivno oblikovanje glav pri srednje poznih sortah traja 30 dni, pri srednjih in zgodnjih sortah pa 20 dni. V tem času zelje potrebuje največ vode in gnojil. Brez namakanja in krmljenja (zlasti fosfor-kalijevega) se rast glavic zelja upočasni, njihova gostota in teža se zmanjšata.

Donos belega zelja je odvisen od števila, površine listov in trajanja njihove življenjske dobe, zato je naloga kmetijske tehnologije hitro zgraditi listni aparat in ga dolgo časa ohranjati aktivnega..

Generativna faza (nastanek cvetočih poganjkov, cvetenje, nastajanje semen). Cvetenje zelja v drugem letu življenja je povezano z navladovanjem rastlin pri temperaturah od 0 do 5-100C. Za poenotenje zelja je potrebna določena rastlinska masa (6-7 dobro razvitih listov). Zgodnje zelje se ponovili v 2 mesecih, pozno v 3 mesecih. Po sajenju sadik na polje se postopek prestrupljanja prekine, saj se temperatura ohranja nad nadomestitvenim. Navladovanje zelja se praviloma zaključi v skladišču, k temu prispeva temperatura skladiščenja.

Na koncu obdobja skladiščenja glave zelja počijo, vrh postane zelen in v apikalnem popku se začnejo tvoriti zametki cvetov. Za oblikovanje cvetov potrebujejo rastline zgodnjih sort svetlobo, pri kasnejših sortah pa lahko ta proces poteka v temi. Po zasaditvi matičnih rastlin zelja na polju zraste in odcepi cvetoče steblo. Rastline gredo skozi fazo brstenja in cvetenja, nastajanja in zorenja semen (Chulkova E.I. et al., 1973).

Odnos do okoljskih dejavnikov

Zahteve glede toplote. Belo zelje - hladno odporna rastlina.

Najnižja temperatura za kalitev semen zelja je 20C, optimalna pa 20-240C. Pri temperaturah nad 280C se kalivost semen zmanjša. Pri temperaturi 20C se poganjki zelja pojavijo po 47 dneh, 80C - po 15 dneh, 100C - po 10 dneh, 20-240C - po 4 dneh.

V obdobju sadik je optimalna temperatura zraka 12 + 40C (ponoči - 8, v oblačnih dneh - 12, v sončnih dneh - 160 ° C).

Zelje je v fazi kalivosti odporno proti zmrzali do -20C, v obdobju sadik - do -80C.

Znaki strjenih sadik zelja: kratko, ravno steblo, kratko, odcepljeno pod ostrim kotom od stebla listnega lista, razmeroma debeli elastični listi (njihova masa je dvakrat večja od mase stebla), povečana vsebnost suhih snovi, sladkorjev, v vodi topnih beljakovin, askorbinska kislina.

Za utrjevanje sadik je potreben kompleks naslednjih naravnih dejavnikov: neposredna sončna svetloba, nizka temperatura in vlaga, povečana raven mineralne prehrane skozi celotno obdobje sadik ali pred sajenjem. (Greenberg E.G. et al., 2006).

Temperatura v območju 15-200C je ugodna za rast zrelih rastlin. Temperature nad 25 ° C negativno vplivajo na rast in razvoj, kar povzroča zmanjšanje rasti listov in povečano osipanje spodnjih listov. Usmerjanje se zavleče, razpoke in pojavnost bolezni rastlin se povečajo. Visoke temperature v obdobju nastajanja listov, ki slabijo rast, podaljšajo obdobje do zorenja glavic zelja in povečajo število rastlin, ki ne tvorijo glavic zelja (Leunov I.I., Leunova A.P., 1975)

Zahteve glede svetlobe. Zelje je rastlina dolgega dne, ki pospešuje rast in razvoj. Toda sodobne sorte se ne odzivajo na povečano dnevno svetlobo..

Svetloba je še posebej pomembna za gojenje sadik, ki je nujna ne le za kopičenje hranilnih snovi, temveč tudi za strjevanje, ki ga omogočajo ultravijolični žarki. Ob pomanjkanju svetlobe se mlade rastline raztegnejo, bolezni jih zlahka prizadenejo.

Po presaditvi sadik v tla se svetlobni pogoji uravnavajo s časom sajenja, postavitvijo na odprta, dobro osvetljena območja, gostoto sajenja (Matveev V.P., Rubtsov M.I., 1985).

Zahteve glede vlage. Zelje je rastlina, ki ljubi vlago. Visoke zahteve po vlagi zaradi svojih morfoloških značilnosti: veliki listi imajo veliko izhlapevalno površino. Transpiracija v rastlinah zelja poteka 24 ur na dan, stomati pa se nahajajo na obeh straneh lista. Rastline vsebujejo 90-94% vode in jo je treba oskrbovati brez prekinitev. Koreninski sistem je porazdeljen predvsem v zgornji plasti tal (0-30 cm). Korenine imajo malo sesalne moči.

Optimalni pogoji se ustvarijo, ko je relativna vlažnost tal 80-90% najmanjše vlažnosti in relativna vlažnost zraka 60-90%.

Največ potrebe po vodi opazimo v obdobju aktivne rasti listov in oblikovanja glave..

Tudi prekomerna vlaga zavira rast in razvoj zelja, na listih pa se pojavi vijolična barva. Na nizkih mestih ("krožniki") ko 8 do 12 ur poplavimo z vodo, korenine začnejo odmirati in rastline lahko odmrejo.

Zahteve za zemljo in gnojila. Zelje lahko gojimo na skoraj vseh vrstah tal, z izjemo slane, kisle, plavalne, močvirnate. Najugodnejša so tla z visoko vsebnostjo humusa: šotišča, poplavna ravnica in černozem različne granulometrične sestave: peščena ilovica, lahka ilovnata in srednje ilovnata.

Za normalen razvoj zelja je potreben pH 6,0-6,5, s povečano kislostjo na zelje praviloma vpliva kobilica, zato je treba kisla tla apneti. (Greenberg E.G. et al., 2006).

Zelje postavlja visoke zahteve glede mineralne prehrane. Potrebuje hranila v celotni rastni sezoni. Največja potreba po mineralni prehrani se kaže med oblikovanjem glavic zelja.

Upoštevajte visoko vsebnost kalcija v zelju. Zaradi pomanjkanja so listi slabi s klorofilom. Kalcij izboljša razvoj korenin.

Dinamika porabe hranil je povezana s fazami rasti: v obdobju intenzivne rasti listov - največja poraba dušika se kalij v največji količini uporablja med oblikovanjem glavice zelja, velika potreba po fosforju se čuti tako med oblikovanjem glavic zelja kot ob koncu rastne sezone (Lizgunova T.V., 1985).